Δεν ξεκινησε καλα ο Μπακογιαννης

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Δεν ξεκινησε καλα ο Μπακογιαννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 08 Ιουν 2019, 23:48

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
08 Ιουν 2019, 23:26
ST48410 έγραψε:
08 Ιουν 2019, 19:19
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
08 Ιουν 2019, 19:14
Στους ευγενικους, φερομαι ευγενικα. Στους κομπλεξικους, φερομαι αναλογως. ΚΑι στις δυο περιπτωσεις, κανω μονο ο,τι με υποχρεωνει ο νομος. Δηλαδη να τους δειξω τη τατυτοτητα μου και τιποτα παραπανω. Τον νομο τον ξερουν. Οποτε γνωριζουν καλυτερα απο εμενα οτι κανουν κατι παρανομο "just because they can"
Οκ. Αλλά ο αστυνομικός δεν έχει να κάνει μόνο με νομοταγείς πολίτες σαν και σένα. Κυκλοφορεί και κόσμος με πλαστές ταυτότητες φαντάζομαι. Άρα με το που θα δει την ταυτότητά σου δεν σημαίνει ότι μπορεί να είναι βέβαιος ποιος είσαι. Δεν βλέπω το πρόβλημα στο να του κάνεις την ζωή πιο εύκολη. Κάθε φορά που πλησιάζει άνθρωπο την νύχτα θα έχει στο πίσω μέρος του μυαλού του ότι μπορεί να πέσει σε κακοποιό και να πάει αδιάβαστος. Δεν είναι λογικό να περιμένεις ότι θα τον πετύχεις χαλαρό και με την καλύτερη δυνατή διάθεση.
Θεωρω λιγο ατυχες το παραδειγμα με τη πλαστη ταυτοτητα. Με την εννοια οτι και πλαστη να ειναι, οι ερωτησεις τυπου "που πας, απο που ερχεσαι, κτλ" με αφθονη δοση ειρωνιας και τσαμπουκα δε βοηθουν σε τιποτα. Δηλαδη τι απαντηση περιμενει με αυτες τις ερωτησεις?

Στο εξωτερικο μου εχει τυχει να ρωτησω αστυνομικο πως θα παω σε ενα μερος που εψαχνα και σχεδον με πηρε απο το χερι να με παει. Στην Ελλαδα σε παρομοιο παραδειγμα, κατεληξα σχεδον στο τμημα. Για καποιο λογο στην Ελλαδα οι αστυνομικοι νομιζουν οτι εχουν το δικαιωμα να μας καβαλησουν. Μαλλον κανεις δεν τους εμαθε στη σχολη οτι ο ρολος τους ειναι να μας προστατευουν.Για αυτο τους πληρωνω εγω και εσυ.
Ρε παιδιά, μια φορά στην ζωή μου με/μας (3 συμμαθητές Λυκείου) σταμάτησε ένας ασφαλίτης με πολιτικά, ενώ πηγαίναμε για το Πλανητάριο και ζήτησε ταυτότητες.
Επειδή ήμασταν 3 μαντράχαλοι και δεν φοβηθήκαμε, απαιτήσαμε να μας δείξει ταυτότητα αυτός πρώτα. Πήγε να μαγκέψει και τότε εμφανίστηκε άλλος ένας, μας έδωσε δίκιο, έδειξε την ταυτότητα του και ανάγκασε και τον σκύλο να κάνει το ίδιο.
Τότε δείξαμε και τις δικές μας τις μαθητικές και μας άφησαν να φύγουμε χωρίς προβλήματα. Και ήταν χούντα τότε.
Έκτοτε με έχουν σταματήσει με το αυτοκίνητο πολλές φορές για ελέγχο, είτε χαρτιών, είτε κάρτα καυσαερίων, είτε επειδή έψαχναν κάποιο κόκκινο αυτοκίνητο, με χαιρέτησαν στρατιωτικά και καλημέρα ή καλησπέρα και ήταν ευγενέστατοι.
Τί διάολο, σε άλλη χώρα ζω; Μήπως το παρουσιαστικό, το τί αποπνέεις, ποια εντύπωση δίνεις και η γενική συμπεριφορά σου τους επηρεάζουν;
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Ορέστης 35

Re: Δεν ξεκινησε καλα ο Μπακογιαννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 08 Ιουν 2019, 23:56

μίστερ μαξ έγραψε:
08 Ιουν 2019, 23:40
Ορέστης 35 έγραψε:
08 Ιουν 2019, 23:36
μίστερ μαξ έγραψε:
08 Ιουν 2019, 23:35


Σαραντάρης με καπελάκι Ορέστη;
Παμ΄καλά Ορέστη;
Γιατι αναγκάζεις συμπολίτες σου να βλέπουν τέτοιο θέαμα Ορέστη;
Πρωτη φορα ακουω οτι εχουν οριο ηλικιας τα καπελα. Θελετε και να τρολαρετε.
Τα καπέλα δεν εχουν οριο ηλικίας, το οριο της ηλικίας εχει καπέλο.

40αρης με αθλητικό καπελάκι = κλοουν.

Καλά καναν και σε σταματήσαν.
Εικόνα

Αντε γεια!

Ορέστης 35

Re: Δεν ξεκινησε καλα ο Μπακογιαννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 09 Ιουν 2019, 00:01

Nandros έγραψε:
08 Ιουν 2019, 23:48
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
08 Ιουν 2019, 23:26
ST48410 έγραψε:
08 Ιουν 2019, 19:19
Οκ. Αλλά ο αστυνομικός δεν έχει να κάνει μόνο με νομοταγείς πολίτες σαν και σένα. Κυκλοφορεί και κόσμος με πλαστές ταυτότητες φαντάζομαι. Άρα με το που θα δει την ταυτότητά σου δεν σημαίνει ότι μπορεί να είναι βέβαιος ποιος είσαι. Δεν βλέπω το πρόβλημα στο να του κάνεις την ζωή πιο εύκολη. Κάθε φορά που πλησιάζει άνθρωπο την νύχτα θα έχει στο πίσω μέρος του μυαλού του ότι μπορεί να πέσει σε κακοποιό και να πάει αδιάβαστος. Δεν είναι λογικό να περιμένεις ότι θα τον πετύχεις χαλαρό και με την καλύτερη δυνατή διάθεση.
Θεωρω λιγο ατυχες το παραδειγμα με τη πλαστη ταυτοτητα. Με την εννοια οτι και πλαστη να ειναι, οι ερωτησεις τυπου "που πας, απο που ερχεσαι, κτλ" με αφθονη δοση ειρωνιας και τσαμπουκα δε βοηθουν σε τιποτα. Δηλαδη τι απαντηση περιμενει με αυτες τις ερωτησεις?

Στο εξωτερικο μου εχει τυχει να ρωτησω αστυνομικο πως θα παω σε ενα μερος που εψαχνα και σχεδον με πηρε απο το χερι να με παει. Στην Ελλαδα σε παρομοιο παραδειγμα, κατεληξα σχεδον στο τμημα. Για καποιο λογο στην Ελλαδα οι αστυνομικοι νομιζουν οτι εχουν το δικαιωμα να μας καβαλησουν. Μαλλον κανεις δεν τους εμαθε στη σχολη οτι ο ρολος τους ειναι να μας προστατευουν.Για αυτο τους πληρωνω εγω και εσυ.
Ρε παιδιά, μια φορά στην ζωή μου με/μας (3 συμμαθητές Λυκείου) σταμάτησε ένας ασφαλίτης με πολιτικά, ενώ πηγαίναμε για το Πλανητάριο και ζήτησε ταυτότητες.
Επειδή ήμασταν 3 μαντράχαλοι και δεν φοβηθήκαμε, απαιτήσαμε να μας δείξει ταυτότητα αυτός πρώτα. Πήγε να μαγκέψει και τότε εμφανίστηκε άλλος ένας, μας έδωσε δίκιο, έδειξε την ταυτότητα του και ανάγκασε και τον σκύλο να κάνει το ίδιο.
Τότε δείξαμε και τις δικές μας τις μαθητικές και μας άφησαν να φύγουμε χωρίς προβλήματα. Και ήταν χούντα τότε.
Έκτοτε με έχουν σταματήσει με το αυτοκίνητο πολλές φορές για ελέγχο, είτε χαρτιών, είτε κάρτα καυσαερίων, είτε επειδή έψαχναν κάποιο κόκκινο αυτοκίνητο, με χαιρέτησαν στρατιωτικά και καλημέρα ή καλησπέρα και ήταν ευγενέστατοι.
Τί διάολο, σε άλλη χώρα ζω; Μήπως το παρουσιαστικό, το τί αποπνέεις, ποια εντύπωση δίνεις και η γενική συμπεριφορά σου τους επηρεάζουν;
.
Καταγομαι απο φεουδαρχικη δηλαδη ημι-αριστοκρατικη οικογενεια και πιθανως αυτο να με κανει να αποπνεω κατι διαφορετικο απο τον μεσο Ελληνα. Επισης δεν ειμαι αρκετα μαυριδερος.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δεν ξεκινησε καλα ο Μπακογιαννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 09 Ιουν 2019, 00:47

ST48410 έγραψε:
08 Ιουν 2019, 19:19
Οκ. Αλλά ο αστυνομικός δεν έχει να κάνει μόνο με νομοταγείς πολίτες σαν και σένα. Κυκλοφορεί και κόσμος με πλαστές ταυτότητες φαντάζομαι. Άρα με το που θα δει την ταυτότητά σου δεν σημαίνει ότι μπορεί να είναι βέβαιος ποιος είσαι. Δεν βλέπω το πρόβλημα στο να του κάνεις την ζωή πιο εύκολη. Κάθε φορά που πλησιάζει άνθρωπο την νύχτα θα έχει στο πίσω μέρος του μυαλού του ότι μπορεί να πέσει σε κακοποιό και να πάει αδιάβαστος. Δεν είναι λογικό να περιμένεις ότι θα τον πετύχεις χαλαρό και με την καλύτερη δυνατή διάθεση.
Εϊχα πάει στ το 2004 νομίζω στις εγκαταστάσεις του ολυμπιακού κωπηλατοδρομίου στο σχοινιά, περνώντας δηλαδή βράδυ μπήκαμε στο πάρκινγκ με το αυτοκίνητο να δούμε πώς ειναι το μέρος, θέλαμε να πάμε μία απο τις επόμενες μέρες, ήθελα να δώ που θα παρκάρω. :lol:
SpoilerShow
ήμασταν τρεις στο αυτοκίνητο, μία κοπέλα και δύο νορμάλ άνθρωποι, όλα καλά δηλαδή, χωρίς καπέλα. Στα μισά της εξερεύνησης με σταμάτησαν 2 τζιπάκια και βρήκαν μερικά παιδιά, ευγενικά ας το λέμε, αγχωμένα, με αυτόματα. Μας διέταξαν να βάλουμε τα χέρια κάπου που να φαίνονται, τώρα. Στο πλαίσιο αυτού που λές, μπορεί να είμαστε αλκάιντα ποιος ξέρει. Είχα πρόχειρη την θητεία του δόκιμου τότε, νευρίασα. Πήγα να ανοίξω την πόρτα και ένοιωσα οτι με σταματάνε και απο τις δύο πλευρές, και οι καλοί είναι επικίνδυνοι, εχουν αυτόματα και είναι πιτσιρίκια, και οι κακοί, εμείς δηλαδή, ειναι στα όρια της ανακοπής, με τα χέρια ψηλά και τρέμουν. Τεσπα, βγήκα τελικά, τους ξέχεσα, τους έβαλα να έρθουν να δούνε τις φάτσες των φίλων μου και να ζητήσουν συγνώμη, μου είπαν οτι έτσι τους έχουν πεί και τους είπα οτι δεν με νοιάζει, να το κάνουν καλύτερα. Μετά με ξέχεσαν οι φίλοι μου βέβαια γιατί έκαναν ώρα να σταματήσουν να τρέμουν, και όλα ισορρόπησαν στο παράλογο.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Δεν ξεκινησε καλα ο Μπακογιαννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 09 Ιουν 2019, 10:31

Διπλο ποστ

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Δεν ξεκινησε καλα ο Μπακογιαννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 09 Ιουν 2019, 10:39

Άλλο ένα ενσταντανέ δικό μου ήταν στο Ολυμπιακό στάδιο.
Έπαιζε το ΑΕΚ και πρόλαβα από τη δουλειά μου τότε την τελευταία στιγμή και κράταγα και τη samsonite μαζί μου - δεν είχα που να την αφήσω.
Λίγα μέτρα πριν φτάσω στην πύλη θυμήθηκα ότι πιθανόν είχα ξεχάσει να δώσω μία οδηγία σε ένα συνεργάτη μου και λέω "ωχ αμάν" και βρίσκω ένα τηλέφωνο τοίχου και τον παίρνω στο τηλέφωνο και του λέω "Νίκοοοο, πρόσεξε να κάνεις αυτό κι αυτό". Ο άλλος τώρα ήταν φαίνεται λίγο αρχαίος και το computer το έλεγε ακόμα "εγκέφαλο" και κάτι μου είπε και απάντησα εγώ "ναι, στον εγκέφαλο".
Οπότε ακούω δύο μπατσίου από πίσω μου να λένε "ωχ ακούς - μιλάει στον εγκέφαλο αυτός !" και μετά έρχονται και μου ανοίγουν την τσάντα και μου λέγανε διάφορα. Ευτυχώς ένας από τους προστρέξαντες μπατσίου ήταν σειρά μου στην 124 και λέει "άστε ρε δικός μου είναι".
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14668
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Δεν ξεκινησε καλα ο Μπακογιαννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 09 Ιουν 2019, 11:17

μίστερ μαξ έγραψε:
08 Ιουν 2019, 23:40
Ορέστης 35 έγραψε:
08 Ιουν 2019, 23:36
μίστερ μαξ έγραψε:
08 Ιουν 2019, 23:35


Σαραντάρης με καπελάκι Ορέστη;
Παμ΄καλά Ορέστη;
Γιατι αναγκάζεις συμπολίτες σου να βλέπουν τέτοιο θέαμα Ορέστη;
Πρωτη φορα ακουω οτι εχουν οριο ηλικιας τα καπελα. Θελετε και να τρολαρετε.
Τα καπέλα δεν εχουν οριο ηλικίας, το οριο της ηλικίας εχει καπέλο.

40αρης με αθλητικό καπελάκι = κλοουν.

Καλά καναν και σε σταματήσαν.
Λες να ήταν fashion police τύπε, με απευθείας εντολές από Λάκη Γαβαλά;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Δεν ξεκινησε καλα ο Μπακογιαννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 09 Ιουν 2019, 11:21

Feindflug έγραψε:
09 Ιουν 2019, 11:17
μίστερ μαξ έγραψε:
08 Ιουν 2019, 23:40
Ορέστης 35 έγραψε:
08 Ιουν 2019, 23:36


Πρωτη φορα ακουω οτι εχουν οριο ηλικιας τα καπελα. Θελετε και να τρολαρετε.
Τα καπέλα δεν εχουν οριο ηλικίας, το οριο της ηλικίας εχει καπέλο.

40αρης με αθλητικό καπελάκι = κλοουν.

Καλά καναν και σε σταματήσαν.
Λες να ήταν fashion police τύπε, με απευθείας εντολές από Λάκη Γαβαλά;
Παιζει.
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14668
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Δεν ξεκινησε καλα ο Μπακογιαννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 09 Ιουν 2019, 11:23

μίστερ μαξ έγραψε:
09 Ιουν 2019, 11:21
Feindflug έγραψε:
09 Ιουν 2019, 11:17
μίστερ μαξ έγραψε:
08 Ιουν 2019, 23:40


Τα καπέλα δεν εχουν οριο ηλικίας, το οριο της ηλικίας εχει καπέλο.

40αρης με αθλητικό καπελάκι = κλοουν.

Καλά καναν και σε σταματήσαν.
Λες να ήταν fashion police τύπε, με απευθείας εντολές από Λάκη Γαβαλά;
Παιζει.
Στηρίζω στυλιστική αστυνομία.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Δεν ξεκινησε καλα ο Μπακογιαννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 09 Ιουν 2019, 11:28

Feindflug έγραψε:
09 Ιουν 2019, 11:23
μίστερ μαξ έγραψε:
09 Ιουν 2019, 11:21
Feindflug έγραψε:
09 Ιουν 2019, 11:17

Λες να ήταν fashion police τύπε, με απευθείας εντολές από Λάκη Γαβαλά;
Παιζει.
Στηρίζω στυλιστική αστυνομία.
Θα μας ταραξει στην στυλιστικη νομιμοτητα ο μπακογιαννης...
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών