Εγω το ΣΔΟΕ δε το στελνω

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Εγω το ΣΔΟΕ δε το στελνω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 12 Ιουν 2019, 21:53

Σωστός ο Κουλης, η φορολογία ειναι κλοπή.
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Uppercut

Re: Εγω το ΣΔΟΕ δε το στελνω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 12 Ιουν 2019, 21:54

Κρυφοανκάπ ο Κυριάκος :romance-hearteyes::romance-hearteyes:

Pirate7G
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 19:21

Re: Εγω το ΣΔΟΕ δε το στελνω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pirate7G » 12 Ιουν 2019, 22:01

vantono έγραψε:
12 Ιουν 2019, 19:31
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
12 Ιουν 2019, 19:27
Το βίντεο μπαίνει ανετα και στο καραμπαμπομουσείο. Εκεί που λέει ο τύπος "αυτή ηταν η ανταμοιβή του Τσίπρα για τον γαλάζιο ουρανό και τη γαλάζια μας θαλασσα, να μας στείλει το ΣΔΟΕ", σπαει το καραμπαμπόμετρο!
Μα για αυτό θα ψηφίσει τώρα Μητσοτάκη. Για να μπορεί να φοροαποφεύγει ελεύθερος κάτω από την μπλε ουρανό και την γαλάζια θαλασσα :smt005:
Νδαίικο dna 100%
Δεν τσακιζω το φρύδι μου

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Εγω το ΣΔΟΕ δε το στελνω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 12 Ιουν 2019, 22:03

Το ειπανε αρκετοι πριν τους ΑνΚαπ, μεταξυ αυτών και ο Ελιζε Ρεκλύ νομίζω ο οποιος ηταν αναρχοκομμουνιστης. Τεσπα βρηκα αυτό:

In the fifth century AD, Augustine of Hippo, who was a proponent of just taxation, described kingdoms as robbers, citing Alexander the Great having faced a similar argument seven centuries earlier:

“ Justice being taken away, then, what are kingdoms but great robberies? For what are robberies themselves, but little kingdoms? … Indeed, that was an apt and true reply which was given to Alexander the Great by a pirate who had been seized. For when that king had asked the man what he meant by keeping hostile possession of the sea, he answered with bold pride, What thou meanest by seizing the whole earth; but because I do it with a petty ship, I am called a robber, whilst thou who dost it with a great fleet art styled emperor.[6]

:smt005::smt005::smt005:

https://en.wikipedia.org/wiki/Taxation_as_theft
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Uppercut

Re: Εγω το ΣΔΟΕ δε το στελνω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 12 Ιουν 2019, 22:05

Το ξέρουμε ρε. Ή νομίζεις πως ο αναρχοκαπιταλισμός γεννήθηκε έτσι και κανένας μέχρι πριν λίγα χρόνια δε μπορούσε να διανοηθεί την παρασιτική φύση του Κράτους; Και στην αρχαία Κίνα τα είπαν.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24771
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Εγω το ΣΔΟΕ δε το στελνω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 12 Ιουν 2019, 22:12

Pirate7G έγραψε:
12 Ιουν 2019, 22:01
vantono έγραψε:
12 Ιουν 2019, 19:31
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
12 Ιουν 2019, 19:27
Το βίντεο μπαίνει ανετα και στο καραμπαμπομουσείο. Εκεί που λέει ο τύπος "αυτή ηταν η ανταμοιβή του Τσίπρα για τον γαλάζιο ουρανό και τη γαλάζια μας θαλασσα, να μας στείλει το ΣΔΟΕ", σπαει το καραμπαμπόμετρο!
Μα για αυτό θα ψηφίσει τώρα Μητσοτάκη. Για να μπορεί να φοροαποφεύγει ελεύθερος κάτω από την μπλε ουρανό και την γαλάζια θαλασσα :smt005:
Νδαίικο dna 100%
κοίτα πλακίτσα οι ζαίοι με τον άνθρωπο όταν οι ίδιοι ψήφισαν Αλέξη για να βάζουν τα χέρια τους στις τσέπες των άλλων

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Εγω το ΣΔΟΕ δε το στελνω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 12 Ιουν 2019, 22:12

Υδράργυρος έγραψε:
12 Ιουν 2019, 21:48
Εχει καταντησει μαυρογιαλουρος ο κουλης
Σχόλιο από έναν που ψήφισε τον Τσίπρα για να βαράει το νταούλι και να χορεύουν οι αγορές
και να καταργήσει το μνημόνιο με ένα νόμο ένα άρθρο. :smt005:

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Εγω το ΣΔΟΕ δε το στελνω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 12 Ιουν 2019, 22:14

Uppercut έγραψε:
12 Ιουν 2019, 22:05
Το ξέρουμε ρε. Ή νομίζεις πως ο αναρχοκαπιταλισμός γεννήθηκε έτσι και κανένας μέχρι πριν λίγα χρόνια δε μπορούσε να διανοηθεί την παρασιτική φύση του Κράτους; Και στην αρχαία Κίνα τα είπαν.
Σωστος, το ειπαν στην αρχαια Κινα. :smt023 Αλλα αυτο με τον Μεγαλέκο δεν το ήξερα.
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Uppercut

Re: Εγω το ΣΔΟΕ δε το στελνω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 12 Ιουν 2019, 22:16

μίστερ μαξ έγραψε:
12 Ιουν 2019, 22:14
Uppercut έγραψε:
12 Ιουν 2019, 22:05
Το ξέρουμε ρε. Ή νομίζεις πως ο αναρχοκαπιταλισμός γεννήθηκε έτσι και κανένας μέχρι πριν λίγα χρόνια δε μπορούσε να διανοηθεί την παρασιτική φύση του Κράτους; Και στην αρχαία Κίνα τα είπαν.
Σωστος, το ειπαν στην αρχαια Κινα. :smt023 Αλλα αυτο με τον Μεγαλέκο δεν το ήξερα.
Τσέκαρε το βιβλίο του Rothbard "Economic Thought Before Adam Smith", θα βρεις πολλά που θα σ' εκπλήξουν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Uppercut την 12 Ιουν 2019, 22:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Pirate7G
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 19:21

Re: Εγω το ΣΔΟΕ δε το στελνω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pirate7G » 12 Ιουν 2019, 22:19

Δημοκράτης έγραψε:
12 Ιουν 2019, 22:12
Pirate7G έγραψε:
12 Ιουν 2019, 22:01
vantono έγραψε:
12 Ιουν 2019, 19:31

Το βίντεο μπαίνει ανετα και στο καραμπαμπομουσείο. Εκεί που λέει ο τύπος "αυτή ηταν η ανταμοιβή του Τσίπρα για τον γαλάζιο ουρανό και τη γαλάζια μας θαλασσα, να μας στείλει το ΣΔΟΕ", σπαει το καραμπαμπόμετρο!
Μα για αυτό θα ψηφίσει τώρα Μητσοτάκη. Για να μπορεί να φοροαποφεύγει ελεύθερος κάτω από την μπλε ουρανό και την γαλάζια θαλασσα :smt005:
Νδαίικο dna 100%
κοίτα πλακίτσα οι ζαίοι με τον άνθρωπο όταν οι ίδιοι ψήφισαν Αλέξη για να βάζουν τα χέρια τους στις τσέπες των άλλων
Ναι τον ανθρωπάκι μωρέ. Δεν τον άφησε ο Τσίπρας να κλέβει ελεύθερα το δημόσιο. Του έστελνε το ΣΔΟΕ.


Ψηφιζεις την εγκλημ; τικη οργάνωση που τα τσεπωνε από διάφορες "Siemens" για να αγοράζει το ελληνικό δημόσιο υπερκοστολογημένα προϊόντα, κλέβοντας έτσι τον κόσμο και πλουτιζοντας οι ίδιοι. Κι εσύ τώρα έρχεσαι και κατηγορείς άλλους. Εσύ! Που ψηφίζεις τους χειριστους. Αυτούς που χρεωκόπησαν την Ελλάδα.
Εχεις χάσει την μπάλα. Προφανώς για αυτό δεν καταλαβαίνεις ότι αυτό πιυ είπε ο εν δυνάμει φοροφυγας στο βίντεο, είναι τελικά υπέρ του Συριζα


ΥΓ: Μπραβο που δεν βρίζεις πια. Το είχες τερματίσει
Δεν τσακιζω το φρύδι μου

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48660
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Εγω το ΣΔΟΕ δε το στελνω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 12 Ιουν 2019, 22:20

Εδώ κάπου να υπενθυμίσουμε στους νουδούκους οτι επί ΝΔ θεσπίστηκε η παγκόσμια πρωτοτυπία της "προκαταβολής φόρου" και μάλιστα κατά 100%.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Εγω το ΣΔΟΕ δε το στελνω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 12 Ιουν 2019, 22:21

Uppercut έγραψε:
12 Ιουν 2019, 22:16
μίστερ μαξ έγραψε:
12 Ιουν 2019, 22:14
Uppercut έγραψε:
12 Ιουν 2019, 22:05
Το ξέρουμε ρε. Ή νομίζεις πως ο αναρχοκαπιταλισμός γεννήθηκε έτσι και κανένας μέχρι πριν λίγα χρόνια δε μπορούσε να διανοηθεί την παρασιτική φύση του Κράτους; Και στην αρχαία Κίνα τα είπαν.
Σωστος, το ειπαν στην αρχαια Κινα. :smt023 Αλλα αυτο με τον Μεγαλέκο δεν το ήξερα.
Τσέκαρε το βιβλίο του Rothbard Economic Thought Before Adam Smith, θα βρεις πολλά που θα σ' εκπλήξουν.
Δεν μπορώ να κανω κατι τετοιο, να διαβάζω πρωτοτυπα βιβλία. Μου αρέσει να διαβάζω συγχρονα reviews για το εργο των παλιότερων - οχι μονο του Rothbard αλλα και των κλασσικών (Μαρξ, μπακουνιν, κροποτκιν). Νταξει, εγώ μεχρι τον Μπεντζαμιν Τάκερ πάω, απο κει και πέρα κάπου χωλαίνει το πράγμα. Τεσπα, θα το τσεκάρω αυτο που λες.
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Εγω το ΣΔΟΕ δε το στελνω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 12 Ιουν 2019, 22:21

Kauldron έγραψε:
12 Ιουν 2019, 22:20
Εδώ κάπου να υπενθυμίσουμε στους νουδούκους οτι επί ΝΔ θεσπίστηκε η παγκόσμια πρωτοτυπία της "προκαταβολής φόρου" και μάλιστα κατά 100%.
Δεν με χαλά να υπαρχει προκαταβολή φόρου αν δεν υπάρχει ελεγχος. :102:
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Εγω το ΣΔΟΕ δε το στελνω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 12 Ιουν 2019, 22:24

Μηχανικός έγραψε:
12 Ιουν 2019, 22:12
Υδράργυρος έγραψε:
12 Ιουν 2019, 21:48
Εχει καταντησει μαυρογιαλουρος ο κουλης
Σχόλιο από έναν που ψήφισε τον Τσίπρα για να βαράει το νταούλι και να χορεύουν οι αγορές
και να καταργήσει το μνημόνιο με ένα νόμο ένα άρθρο. :smt005:
Σχολιο ενος τυπου που ψηφισε μητσοτακη για να μειωσει τους φορους στη μεσσαια ταξη :smt005:

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24771
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Εγω το ΣΔΟΕ δε το στελνω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 12 Ιουν 2019, 22:29

Pirate7G έγραψε:
12 Ιουν 2019, 22:19
Δημοκράτης έγραψε:
12 Ιουν 2019, 22:12
Pirate7G έγραψε:
12 Ιουν 2019, 22:01


Μα για αυτό θα ψηφίσει τώρα Μητσοτάκη. Για να μπορεί να φοροαποφεύγει ελεύθερος κάτω από την μπλε ουρανό και την γαλάζια θαλασσα :smt005:
Νδαίικο dna 100%
κοίτα πλακίτσα οι ζαίοι με τον άνθρωπο όταν οι ίδιοι ψήφισαν Αλέξη για να βάζουν τα χέρια τους στις τσέπες των άλλων
Ναι τον ανθρωπάκι μωρέ. Δεν τον άφησε ο Τσίπρας να κλέβει ελεύθερα το δημόσιο. Του έστελνε το ΣΔΟΕ.


Ψηφιζεις την εγκλημ; τικη οργάνωση που τα τσεπωνε από διάφορες "Siemens" για να αγοράζει το ελληνικό δημόσιο υπερκοστολογημένα προϊόντα, κλέβοντας έτσι τον κόσμο και πλουτιζοντας οι ίδιοι. Κι εσύ τώρα έρχεσαι και κατηγορείς άλλους. Εσύ! Που ψηφίζεις τους χειριστους. Αυτούς που χρεωκόπησαν την Ελλάδα.
Εχεις χάσει την μπάλα. Προφανώς για αυτό δεν καταλαβαίνεις ότι αυτό πιυ είπε ο εν δυνάμει φοροφυγας στο βίντεο, είναι τελικά υπέρ του Συριζα


ΥΓ: Μπραβο που δεν βρίζεις πια. Το είχες τερματίσει
όχι ζαίε, εσείς είστε οι κλέφτες που πίνετε το αίμα το κόσμου για να τα ξύνεται σαν κλασικοί αριστεροπασόκοι ενώ παράλληλα βγάλατε κυβέρνηση τα χειρότερα μουνόπανα που είδε το ελληνικό κράτος

Αλλά 24 μερούλες σας έμειναν και τελειώσατε. Αριστερά τέρμα, καπούτ, η ώρα της ελευθερίας πλησιάζει παλιωτσιμπούρια

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών