Υποψήφια βουλευτής ΝΔ: Η 7ημερη εργασία είναι....... απελευθέρωση του εργαζόμενου

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14094
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Υποψήφια βουλευτής ΝΔ: Η 7ημερη εργασία είναι....... απελευθέρωση του εργαζόμενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 14 Ιουν 2019, 15:52

μίστερ μαξ έγραψε:
14 Ιουν 2019, 15:48
Οχι, χρωστώ ακομη την αριθμητική. :lol:

Δεν λαμβάνεις υπόψιν σου οτι οι εργαζόμενοι μπορει να δουλεύουν σε βάρδιες, να εχουν "νεκρές ωρες" ή περιόδους λιγότερης απασχόλησης. Πχ αν δουλεύουν 9πμ με 6πμ, η ώρες 9-11, να εχουν λίγη δουλίτσα που να γινεται χαλαρα, και αρα μην χρειάζονται και οι 7 εργαζόμενοι που είναι a pico εκει.

Απλώς σου έδειξα πως αριθμητικά ο εργοδότης μπορει να βγει κερδισμένος, και το εκανα επειδή αποκλειστες το ενδεχόμενο να εχει κέρδος. Προφανως καθε δουλεία ειναι διαφορετική, σε ορισμένες θα μπορει να εφαρμοστεί το "ευέλικτο ωράριο" και σε άλλες οχι. :smt023
Παπαριές. Το παράδειγμά σου δουλεύει μόνο με την παραδοχή ότι τώρα ο εργοδότης απασχολεί περισσότερους εργαζομένους απ'ό,τι του είναι απαραίτητοι. Συριζαϊκό μαγείρεμα.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Υποψήφια βουλευτής ΝΔ: Η 7ημερη εργασία είναι....... απελευθέρωση του εργαζόμενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 14 Ιουν 2019, 15:54

Leporello έγραψε:
14 Ιουν 2019, 15:52
μίστερ μαξ έγραψε:
14 Ιουν 2019, 15:48
Οχι, χρωστώ ακομη την αριθμητική. :lol:

Δεν λαμβάνεις υπόψιν σου οτι οι εργαζόμενοι μπορει να δουλεύουν σε βάρδιες, να εχουν "νεκρές ωρες" ή περιόδους λιγότερης απασχόλησης. Πχ αν δουλεύουν 9πμ με 6πμ, η ώρες 9-11, να εχουν λίγη δουλίτσα που να γινεται χαλαρα, και αρα μην χρειάζονται και οι 7 εργαζόμενοι που είναι a pico εκει.

Απλώς σου έδειξα πως αριθμητικά ο εργοδότης μπορει να βγει κερδισμένος, και το εκανα επειδή αποκλειστες το ενδεχόμενο να εχει κέρδος. Προφανως καθε δουλεία ειναι διαφορετική, σε ορισμένες θα μπορει να εφαρμοστεί το "ευέλικτο ωράριο" και σε άλλες οχι. :smt023
Παπαριές. Το παράδειγμά σου δουλεύει μόνο με την παραδοχή ότι τώρα ο εργοδότης απασχολεί περισσότερους εργαζομένους απ'ό,τι του είναι απαραίτητοι. Συριζαϊκό μαγείρεμα.
Oχι δεν καταλαβες. Δεν ειπα οτι του περισσεύουν υπάλληλοι. Θελει 7 για να βγει η μέρα. Ομως υπάρχουν ώρες (πχ μη αιχμής) που δεν του ειναι απαραιτητοι και οι εφτα. :smt023
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Υποψήφια βουλευτής ΝΔ: Η 7ημερη εργασία είναι....... απελευθέρωση του εργαζόμενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 14 Ιουν 2019, 15:55

Pam έγραψε:
14 Ιουν 2019, 15:49
Το πρόγραμμα της ΝΔ είναι αναρτημένο στην ιστοσελίδα της στο διαδίκτυο. Ορισμένοι υποψήφιοι βουλευτές μπορούν ασφαλώς να εκφράζουν την γνώμη τους αλλά δεν γίνεται να καθορίζουν το πρόγραμμα του κόμματος.Το πρόγραμμα της ΝΔ δεν είναι ένα πρόγραμμα εργασιακής δουλείας όπως προσπαθούν να το παρουσιάσουν οι διαφοροι "φιλολαικοι" της Αριστεράς αλλά ένα πρόγραμμα εκσυχρονισμου του κράτους που μόνο να οφελησει μπορεί τους κατοικους αυτής της χώρας.Το πρόγραμμα αυτό περιλαμβάνει και σεβασμό των εργασιακών δικαιωματων μεταξύ άλλων.
Αδωνις Γεωργιάδης: "Εάν, τελικά, γίνουν απολύσεις γιατρών στον ΕΟΠΥΥ, σάς παρακαλώ να μην το χρεώσετε στην τρόικα. Οι αποφάσεις είναι δικές μου. Μην μού πάρει τη δόξα ο Τόμσεν. Δεν είναι σωστό".

https://left.gr/news/ad-georgiadis-den- ... -apolyseis
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24714
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Υποψήφια βουλευτής ΝΔ: Η 7ημερη εργασία είναι....... απελευθέρωση του εργαζόμενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 14 Ιουν 2019, 15:59

dvoteD έγραψε:
14 Ιουν 2019, 15:16
Δημοκράτης έγραψε:
14 Ιουν 2019, 15:11
dvoteD έγραψε:
14 Ιουν 2019, 15:09


Πρώτον εσύ δεν έχεις δικαίωμα να μιλάς για Ελλάδα. Κάτσε εκεί στην Ολλανδία που είναι ωραία. Εδώ έχει Πρωτομαγιά, γκεγκε λαζε;
όταν θα σε ζητήσω άδεια για το τι μπορώ να μιλάω και τι όχι να μη με την δώσεις. οκ καραγκιοζάκο;
Ο Δημοκράτης του Άμστερνταμ. Στέρηση ψήφου χτες για ανθρώπους που δεν βρίσκονται Ελλάδα. Αποφασίζει το κάθε ξεχασμένο βλαχιδιο πως θα ζήσω εγώ στη χώρα μου.
καλά φάε ένα κιλό φασόλια και κλασε μου τον λουτσο

Που θα με στερήσει τα πολιτικά δικαιώματα καραγκιοζακο

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Υποψήφια βουλευτής ΝΔ: Η 7ημερη εργασία είναι....... απελευθέρωση του εργαζόμενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 14 Ιουν 2019, 16:01

Cavaliere έγραψε:
14 Ιουν 2019, 15:32
Πάντως, είναι απίστευτο θράσος, επιχειρηματίας να θεωρεί τους νόμιμους ελέγχους, εκβιασμό. Ψηφίστε Μητσοτάκη, το πρόγραμμά του δεν έχει καμιά προστασία των δικαιωμάτων του εργαζομένου. Θα σας πιουν το αίμα με καλαμάκι.
Περα απο τις κλαπαρχιδιες των ζαιων που ζουν τις τελευταιες ημερες της Πομπηιας,ο Κυριακος οπου σταθει και οπου βρεθει λεει μικροτερους φορους για τις επιχειρησεις και ζηταει απο τους επιχειρηματιες περισσοτερσ προνομια για τους εργαζομενους.
Παραδειγμα το αληθινο βιντεο που πετσοκοψαν οι ζαιοι πριν λιγες ημερες

Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Dante Alighieri
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 24 Απρ 2019, 00:13

Re: Υποψήφια βουλευτής ΝΔ: Η 7ημερη εργασία είναι....... απελευθέρωση του εργαζόμενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dante Alighieri » 14 Ιουν 2019, 16:09

Leporello έγραψε:
14 Ιουν 2019, 15:44
Dante Alighieri έγραψε:
14 Ιουν 2019, 15:23
Επισης ειπα οτι δεν μιλησα για καταστροφη των εστιατοριων αλλα εσυ το ξαναφερνεις. Μηπως αυτο ειναι διαλογος;
Εγώ είπα ότι αν καθιερωθεί 7ήμερη εργασία, θα καταρρεύσουν εστιατόρια, θέατρα και ο εσωτερικός τουρισμός κι'εσύ απάντησες ότι αυτά δεν προωθούν την Οικονομία. Εύλογο είναι να υποθέσω πως εννοείς ότι δεν έγινε και τίποτα.
Όχι ηταν απαντηση στην τοποθετηση σου ότι αυτα προωθουν την οικονομια σαν ειναι κυριαρχο κριτηριο. Η απαντηση μου ειναι οτι δεν ειναι.

Θα ψηφισεις ΜΕΡΑ;
Hec est vipera versa in viscera genitricis

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Υποψήφια βουλευτής ΝΔ: Η 7ημερη εργασία είναι....... απελευθέρωση του εργαζόμενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 14 Ιουν 2019, 16:12

και μετα απορειτε γιατι γιναμε mgtow :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Υποψήφια βουλευτής ΝΔ: Η 7ημερη εργασία είναι....... απελευθέρωση του εργαζόμενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 14 Ιουν 2019, 16:14

λυπάμαι λιγάκι το δημοσιογραφάκι του tvxs που του δόθηκε το βίντεο της Πατσόγιαννη μαζί με την εντολή να βγάλει από τη μύγα ξύγκι.

Και για τη δουλειά του και για το ότι πιθανότατα πληρώνεται γύρω στα 350 ευρώ για εξαήμερο δεκάωρο.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Υποψήφια βουλευτής ΝΔ: Η 7ημερη εργασία είναι....... απελευθέρωση του εργαζόμενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 14 Ιουν 2019, 16:17

perseus έγραψε:
14 Ιουν 2019, 11:58
Χαζομουμμουνα σας εχω ξαναπει εγω ειμαι δεξιος ,οι νεοδημοκρατες δεν ειναι δεξιοι ειναι λαμογια ,μην τους ξαναπειτε δεξιους
στην ουγγαρια του δεξιοτατου ορμπαν εφαρμοζονται αυτα
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Υποψήφια βουλευτής ΝΔ: Η 7ημερη εργασία είναι....... απελευθέρωση του εργαζόμενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 14 Ιουν 2019, 16:21

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
14 Ιουν 2019, 16:17
perseus έγραψε:
14 Ιουν 2019, 11:58
Χαζομουμμουνα σας εχω ξαναπει εγω ειμαι δεξιος ,οι νεοδημοκρατες δεν ειναι δεξιοι ειναι λαμογια ,μην τους ξαναπειτε δεξιους
στην ουγγαρια του δεξιοτατου ορμπαν εφαρμοζονται αυτα

Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Υποψήφια βουλευτής ΝΔ: Η 7ημερη εργασία είναι....... απελευθέρωση του εργαζόμενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 14 Ιουν 2019, 16:22

aljawn έγραψε:
14 Ιουν 2019, 14:51
Ξανθό μαλλί με μαύρη ρίζα και μαύρο φρύδι; Λεφτά να σουλουπωθεί δεν έχει η "καπιταλίστρια";
βλαχαδερη ξασμενη ξανθια ελληνιολα μπουζουξου

η μεση κατασταση δλδ

θα παρακαλατε να ερθουμε :g030:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Pedro
Δημοσιεύσεις: 3599
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 00:17
Phorum.gr user: Pedro
Τοποθεσία: Dachau

Re: Υποψήφια βουλευτής ΝΔ: Η 7ημερη εργασία είναι....... απελευθέρωση του εργαζόμενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pedro » 14 Ιουν 2019, 16:48

Αν ειναι δυνατον! Εγραψα ενα κατεβατο κ μου εβγαλε «Συγγνώμη αλλά το σύστημα συζητήσεων είναι προσωρινά μη διαθέσιμο, παρακαλώ προσπαθήστε πάλι σε μερικά λεπτά». Οποτε βαριεμαι να τα ξανα γραφω.

Με λιγα λογια ντροπη.
Golden Age έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:42
NKVD_SMERSH έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:41


Εξωκοινοβουλευτικέ ακροδεξιέ στηρίζεις Μάρτυρες του Ιαχωβά;
Εγώ απλά αγωνίζομαι για τη δημοκρατία.

dvoteD
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 31 Μάιος 2019, 14:24
Phorum.gr user: dvoteD

Re: Υποψήφια βουλευτής ΝΔ: Η 7ημερη εργασία είναι....... απελευθέρωση του εργαζόμενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dvoteD » 14 Ιουν 2019, 22:00

Δημοκράτης έγραψε:
14 Ιουν 2019, 15:59
dvoteD έγραψε:
14 Ιουν 2019, 15:16
Δημοκράτης έγραψε:
14 Ιουν 2019, 15:11

όταν θα σε ζητήσω άδεια για το τι μπορώ να μιλάω και τι όχι να μη με την δώσεις. οκ καραγκιοζάκο;
Ο Δημοκράτης του Άμστερνταμ. Στέρηση ψήφου χτες για ανθρώπους που δεν βρίσκονται Ελλάδα. Αποφασίζει το κάθε ξεχασμένο βλαχιδιο πως θα ζήσω εγώ στη χώρα μου.
καλά φάε ένα κιλό φασόλια και κλασε μου τον λουτσο

Που θα με στερήσει τα πολιτικά δικαιώματα καραγκιοζακο
Γιατί να ψηφίζεις ενώ το έχεις σκάσει από Ελλαδα; Καλησπέρα αν κάτσεις 15 Χρόνια έξω τι δουλειά έχεις εσύ με Ελλαδα;

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24714
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Υποψήφια βουλευτής ΝΔ: Η 7ημερη εργασία είναι....... απελευθέρωση του εργαζόμενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 14 Ιουν 2019, 22:09

dvoteD έγραψε:
14 Ιουν 2019, 22:00
Δημοκράτης έγραψε:
14 Ιουν 2019, 15:59
dvoteD έγραψε:
14 Ιουν 2019, 15:16


Ο Δημοκράτης του Άμστερνταμ. Στέρηση ψήφου χτες για ανθρώπους που δεν βρίσκονται Ελλάδα. Αποφασίζει το κάθε ξεχασμένο βλαχιδιο πως θα ζήσω εγώ στη χώρα μου.
καλά φάε ένα κιλό φασόλια και κλασε μου τον λουτσο

Που θα με στερήσει τα πολιτικά δικαιώματα καραγκιοζακο
Γιατί να ψηφίζεις ενώ το έχεις σκάσει από Ελλαδα; Καλησπέρα αν κάτσεις 15 Χρόνια έξω τι δουλειά έχεις εσύ με Ελλαδα;
Για να σπάω τα νεύρα σε εσένα ρε καραγκιοζη

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Υποψήφια βουλευτής ΝΔ: Η 7ημερη εργασία είναι....... απελευθέρωση του εργαζόμενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 14 Ιουν 2019, 22:15

Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Ιουν 2019, 13:20
Πάντως στη δική μου δουλειά το επταήμερο έχει γίνει μημ, κάθε μέρα κάποιος θα το πει ειρωνικά.
Με κυριάκο ξεχάστε τα αυτά
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών