τον ξυλοκόπησαν επειδή φωτογράφισε το παρεμπόριο έξω από την ΑΣΟΕΕ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Dante Alighieri
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 24 Απρ 2019, 00:13

Re: τον ξυλοκόπησαν επειδή φωτογράφισε το παρεμπόριο έξω από την ΑΣΟΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dante Alighieri » 16 Ιουν 2019, 20:19

ST48410 έγραψε:
16 Ιουν 2019, 20:11
μίστερ μαξ έγραψε:
16 Ιουν 2019, 20:07
Απαγορευεται να φωτογραφησεις καποιον χβρος την αδεια του. Αλλα επειδη οι περισσοτεροι δεν το κανουν θεμα, τα νουδουλικα τωρα καμονονται πως ο νομος επιτρεπει τις φωτογραφησεις.
μα όταν παίρνεις φωτογραφίες σε εξωτερικό χώρα ή σε μνημεία δεν έχει αναγκαστικά άλλους μέσα; Δηλαδή μπορείς να πας να φωτογραφίσεις τον Άγνωστο Στρατιώτη ελπίζοντας ότι δεν θα υπάρχει κάποιος μέσα στο πλάνο;
Μήπως το πράγμα αλλάζει από την στιγμή που αξιοποιείς εμπορικά την φωτογραφία; Έτσι όπως το διατυπώνεις το 80-90% του υλικού στα κοινωνικά δίκτυα θα ήταν παράνομο.
Κι εγω αυτο πιστευω που λεει ο Μαξ. Οτι ειναι παρανομο. Μην τα ευλογουμε ολα επειδη μονο και μονο ειναι στα κοινωνικα δικτυα. Μια μαζικη παρακρουση ειναι ολα αυτα. Δεν ειναι;
Hec est vipera versa in viscera genitricis

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: τον ξυλοκόπησαν επειδή φωτογράφισε το παρεμπόριο έξω από την ΑΣΟΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 16 Ιουν 2019, 20:24

Ορέστης 35 έγραψε:
16 Ιουν 2019, 20:18
Απο προσωπικες εμπειριες που δε θα αναφερω, αυτοι που στο ακουσμα της λεξης αστυνομια, φοβηθηκαν και μου το κρατησαν μανιατικο, ηταν επιχειρηματιες, δημοσιοι υπαλληλοι και γενικα νοικοκυραιοι.

Γιατι υποκρινομαστε οτι οι αναρχικοι ειναι αυτοι που φοβουνται το νομο; Δεν ειμαστε ολοι βουτηγμενοι στα σκατα; Δεν εκλεινε το ματι ο Κουλης στους εμπορους που δεν κοβουν αποδειξεις; Ποσοι εχουν παρανομα τραπεζοκαθισματα; Ποσοι κανουν αγρα πελατων στις τουριστικες περιοχες; Ατελειωτη η λιστα απο παραπτωματα. Η Ελλαδα εχει 10 εκατομμυρια αναρχικους. Επομενως αναρωτιεμαι ποιοι θα ειναι το εξιλαστηριο θυμα της δεξιας επιδειξης δυναμης.
υπάρχει μια διαβάθμιση, άλλο τα τραπεζοκαθίσματα και άλλο οι εγκληματικές οργανώσεις που ασκούν εκβιασμούς με χρήση όπλων.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: τον ξυλοκόπησαν επειδή φωτογράφισε το παρεμπόριο έξω από την ΑΣΟΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Ιουν 2019, 20:29

Dante Alighieri έγραψε:
16 Ιουν 2019, 20:19
ST48410 έγραψε:
16 Ιουν 2019, 20:11
μίστερ μαξ έγραψε:
16 Ιουν 2019, 20:07
Απαγορευεται να φωτογραφησεις καποιον χβρος την αδεια του. Αλλα επειδη οι περισσοτεροι δεν το κανουν θεμα, τα νουδουλικα τωρα καμονονται πως ο νομος επιτρεπει τις φωτογραφησεις.
μα όταν παίρνεις φωτογραφίες σε εξωτερικό χώρα ή σε μνημεία δεν έχει αναγκαστικά άλλους μέσα; Δηλαδή μπορείς να πας να φωτογραφίσεις τον Άγνωστο Στρατιώτη ελπίζοντας ότι δεν θα υπάρχει κάποιος μέσα στο πλάνο;
Μήπως το πράγμα αλλάζει από την στιγμή που αξιοποιείς εμπορικά την φωτογραφία; Έτσι όπως το διατυπώνεις το 80-90% του υλικού στα κοινωνικά δίκτυα θα ήταν παράνομο.
Κι εγω αυτο πιστευω που λεει ο Μαξ. Οτι ειναι παρανομο. Μην τα ευλογουμε ολα επειδη μονο και μονο ειναι στα κοινωνικα δικτυα. Μια μαζικη παρακρουση ειναι ολα αυτα. Δεν ειναι;
Άρα απαγορεύεται η φωτογραφία του δρόμου; Το ρεπορτάζ; Δεν μπορεί να είναι έτσι. Δεν θα είχες εφημερίδες και περιοδικά. Ας μας πει ο άνθρωπος που ασχολείται ημιεπαγγελματικά.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: τον ξυλοκόπησαν επειδή φωτογράφισε το παρεμπόριο έξω από την ΑΣΟΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 16 Ιουν 2019, 20:34

Ο νόμος σχετικά με την φωτογράφιση στον δρόμο έχει κενά. Είναι παράνομο να φωτογραφίσεις κάποιον χωρις την συναίνεση του αλλα είναι επίσης παράνομο να ζητήσεις απο τον φωτογράφο να σου δείξει τι φωτογραφίες τράβηξε.
Αν η αστυνομία έρθει στον χώρο και γίνει καταγγελία, επίσης δεν μπορεί να κάνει έλεγχο της μηχανής, οπότε το έγκλημα δεν μπορεί να αποδειχτεί και ο καθένας πάει στο σπίτι του. Το πράγμα αλλάζει σε περίπτωση δημοσιοποίησης των φωτογραφιών.
Αλλά εδω δεν έχουμε τέτοια περίπτωση, οπότε τσάμπα το συζητάμε. Το μόνο έγκλημα που μπορεί να αποδειχτεί είναι ο ξυλοδαρμός που είναι φυσικά και σοβαρότερο απο μια υποτιθέμενη φωτογραφία.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: τον ξυλοκόπησαν επειδή φωτογράφισε το παρεμπόριο έξω από την ΑΣΟΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Ιουν 2019, 20:37

ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: τον ξυλοκόπησαν επειδή φωτογράφισε το παρεμπόριο έξω από την ΑΣΟΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Ιουν 2019, 20:50

'
Κατά τύχη έπεσα σε αυτή την είδηση:

Επίθεση σε πολίτη με αναπηρία έξω από την ΑΣΟΕΕ

15 Απριλίου 2019, 21:00
Επίθεση έξω από την ΑΣΟΕΕ, εκεί που χτυπά η καρδιά του παραεμπόριου και η διακίνηση ναρκωτικών είναι κομμάτι της καθημερινότητας, δέχθηκαν ο υποψήφιος δημοτικός σύμβουλος με τον συνδυασμό του Κώστα Μπακογιάννη, Ανδρέας Κωνσταντάτος, ο Βασίλης Κωνσταντόπουλος, πολίτης με αναπηρία και ένας οπερατέρ.

Ειδικότερα, σύμφωνα με τον ΣΚΑΪ τα τρία άτομα βρίσκονταν στην περιοχή για ένα γύρισμα που θα αναδείκνυε τη δυσκολία της προσβασιμότητας των ΑΜΕΑ στην πρωτεύουσα.

Τότε, κάποια άτομα που έκαναν παρεμπόριο στο σημείο μόλις είδαν τη φωτογραφική μηχανή τους επιτέθηκαν, αρχικά λεκτικά και στη συνέχεια ασκώντας τους βία.

«Η επικινδυνότητα τους και ο τσαμπουκάς τους και το ότι εδώ εμείς εδώ κάνουμε κουμάντο με ενοχλεί πάρα πολύ εγώ σημαίνει ότι δεν πρέπει να ξαναπεράσω σαν πολίτες εκεί είναι σαν να μου λένε ότι έμενα εδώ δεν είναι χώρα μου» δήλωσε ο Βασίλης Κωνσταντινόπουλος, τετραπληγικός.
«Με τραβούσαν από το γιλέκο, με έσπρωχναν αριστερά και δεξιά, με έριξαν κάτω και στο τέλος με στρίμωξαν στον τοίχο και απείλησαν ότι θα μου ρίξουν γροθιά στο πρόσωπο» δήλωσε ο Ανδρέας Κωνσταντάτος ο οποίος δέχθηκε επίσης επίθεση.

Ο κ. Κωνσταντάτος, ο κ Κωνσταντινόπουλος και ο οπερατέρ, μετέβησαν στο αστυνομικό τμήμα και υπέβαλαν μήνυση, ενώ οι δράστες εξαφανίστηκαν.




Damage control από SJW και halilέγγυους λάθρο και εμπόρων ναρκωτικών σε 5, 4, 3, 2, 1, ...
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: τον ξυλοκόπησαν επειδή φωτογράφισε το παρεμπόριο έξω από την ΑΣΟΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 16 Ιουν 2019, 20:55

μικροπωλητές μωρέ.
Τους ξέρεις τώρα, είναι λίγο οξύθυμοι αλλά είναι καλά παιδιά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70027
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: τον ξυλοκόπησαν επειδή φωτογράφισε το παρεμπόριο έξω από την ΑΣΟΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Ιουν 2019, 21:05

Σ' εμένα κάτι άλλο έκανε εντύπωση στο συγκεκριμένο θέμα.
Στο ότι αν και η αστυνομία πήγε πολύ αργότερα, δεν είχαν φροντίσει να μαζέψουν τα όποια εμπορεύματα, ακόμη και μετά την ένταση που είχε προκληθεί.
Πράγμα που σημαίνει, ότι ήταν αρκετά σίγουροι ότι δεν θα τους ενοχλούσε κανένας.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: τον ξυλοκόπησαν επειδή φωτογράφισε το παρεμπόριο έξω από την ΑΣΟΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Ιουν 2019, 21:08

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Ιουν 2019, 21:05
Σ' εμένα κάτι άλλο έκανε εντύπωση στο συγκεκριμένο θέμα.
Στο ότι αν και η αστυνομία πήγε πολύ αργότερα, δεν είχαν φροντίσει να μαζέψουν τα όποια εμπορεύματα, ακόμη και μετά την ένταση που είχε προκληθεί.
Πράγμα που σημαίνει, ότι ήταν αρκετά σίγουροι ότι δεν θα τους ενοχλούσε κανένας.
Μπορεί απλά να πίστεψαν ότι είχε παρέλθει το χρονικό διάστημα που θα ερχόταν περιπολικό ή ότι θα φοβόταν ο δικηγόρος να προχωρήσει σε καταγγελία. Γενικά η συνήθεια έχει μεγάλη δύναμη.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: τον ξυλοκόπησαν επειδή φωτογράφισε το παρεμπόριο έξω από την ΑΣΟΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 16 Ιουν 2019, 22:52

Otto Weininger έγραψε:
16 Ιουν 2019, 13:06
under έγραψε:
16 Ιουν 2019, 11:58
Κοσμηματοπωλης χτυπαει ατομο με μαχαιρι που βρισκει μεσα στο καταστημα του : φασιστας.
Λαθρο χτυπανε πολιτη που καταγραφει το παρεμποριο : κατανοητη η πραξη τους,καλα του εκαναν.

Τα παιδια ειναι ανωμαλοι ρε σεις.Εχουν σοβαρα ψυχικα τραυματα,τι να λεμε...
Δεν είναι ανώμαλοι. Υποκριτές είναι.
Ενοχλούνται από την βία μόνο όταν στρέφεται ενάντια σε αυτούς ή σε ομάδες που συμπαθούν.

Ουδέποτε υπήρξαν κατά της βίας μη κοιτάς που κλαίγονται όλη την ώρα.
η ανωμαλια σας επιστρεφεται στα μουτρα που εχετε το θρασος κι εξισωνετε ενα φονικο λυντσαρισμα (με τη συμμετοχη μπατσων), με τις ψευτογρατζουνιες ενος επαγγελματια τηλεοπτικου προβοκατορα.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: τον ξυλοκόπησαν επειδή φωτογράφισε το παρεμπόριο έξω από την ΑΣΟΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Ιουν 2019, 22:58

blackpaint έγραψε:
16 Ιουν 2019, 22:52
Otto Weininger έγραψε:
16 Ιουν 2019, 13:06
under έγραψε:
16 Ιουν 2019, 11:58
Κοσμηματοπωλης χτυπαει ατομο με μαχαιρι που βρισκει μεσα στο καταστημα του : φασιστας.
Λαθρο χτυπανε πολιτη που καταγραφει το παρεμποριο : κατανοητη η πραξη τους,καλα του εκαναν.

Τα παιδια ειναι ανωμαλοι ρε σεις.Εχουν σοβαρα ψυχικα τραυματα,τι να λεμε...
Δεν είναι ανώμαλοι. Υποκριτές είναι.
Ενοχλούνται από την βία μόνο όταν στρέφεται ενάντια σε αυτούς ή σε ομάδες που συμπαθούν.

Ουδέποτε υπήρξαν κατά της βίας μη κοιτάς που κλαίγονται όλη την ώρα.
η ανωμαλια σας επιστρεφεται στα μουτρα που εχετε το θρασος κι εξισωνετε ενα φονικο λυντσαρισμα (με τη συμμετοχη μπατσων), με τις ψευτογρατζουνιες ενος επαγγελματια τηλεοπτικου προβοκατορα.


Και αυτός επαγγελματίας τηλεοπτικός προβοκάτορας είναι;
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Uppercut

Re: τον ξυλοκόπησαν επειδή φωτογράφισε το παρεμπόριο έξω από την ΑΣΟΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 16 Ιουν 2019, 23:17

Nandros έγραψε:
16 Ιουν 2019, 22:58
blackpaint έγραψε:
16 Ιουν 2019, 22:52
Otto Weininger έγραψε:
16 Ιουν 2019, 13:06


Δεν είναι ανώμαλοι. Υποκριτές είναι.
Ενοχλούνται από την βία μόνο όταν στρέφεται ενάντια σε αυτούς ή σε ομάδες που συμπαθούν.

Ουδέποτε υπήρξαν κατά της βίας μη κοιτάς που κλαίγονται όλη την ώρα.
η ανωμαλια σας επιστρεφεται στα μουτρα που εχετε το θρασος κι εξισωνετε ενα φονικο λυντσαρισμα (με τη συμμετοχη μπατσων), με τις ψευτογρατζουνιες ενος επαγγελματια τηλεοπτικου προβοκατορα.


Και αυτός επαγγελματίας τηλεοπτικός προβοκάτορας είναι;
.
Κάτσε να τον αναλάβει ο Πολάκης. Τον έχει μόνος του!!

Ορέστης 35

Re: τον ξυλοκόπησαν επειδή φωτογράφισε το παρεμπόριο έξω από την ΑΣΟΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 16 Ιουν 2019, 23:33

Nandros έγραψε:
16 Ιουν 2019, 20:50

«Η επικινδυνότητα τους και ο τσαμπουκάς τους και το ότι εδώ εμείς εδώ κάνουμε κουμάντο με ενοχλεί πάρα πολύ εγώ σημαίνει ότι δεν πρέπει να ξαναπεράσω σαν πολίτες εκεί είναι σαν να μου λένε ότι έμενα εδώ δεν είναι χώρα μου» δήλωσε ο Βασίλης Κωνσταντινόπουλος, τετραπληγικός.
Τα ιδια εχω αντιμετωπισει εγω απο "ευυποληπτους".

Uppercut

Re: τον ξυλοκόπησαν επειδή φωτογράφισε το παρεμπόριο έξω από την ΑΣΟΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 16 Ιουν 2019, 23:35

Ορέστης 35 έγραψε:
16 Ιουν 2019, 23:33
Nandros έγραψε:
16 Ιουν 2019, 20:50

«Η επικινδυνότητα τους και ο τσαμπουκάς τους και το ότι εδώ εμείς εδώ κάνουμε κουμάντο με ενοχλεί πάρα πολύ εγώ σημαίνει ότι δεν πρέπει να ξαναπεράσω σαν πολίτες εκεί είναι σαν να μου λένε ότι έμενα εδώ δεν είναι χώρα μου» δήλωσε ο Βασίλης Κωνσταντινόπουλος, τετραπληγικός.
Τα ιδια εχω αντιμετωπισει εγω απο "ευυποληπτους".
Από πού περασες και σου επιτέθηκαν ευυπόληπτοι;

Ορέστης 35

Re: τον ξυλοκόπησαν επειδή φωτογράφισε το παρεμπόριο έξω από την ΑΣΟΕΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 17 Ιουν 2019, 00:19

Uppercut έγραψε:
16 Ιουν 2019, 23:35
Ορέστης 35 έγραψε:
16 Ιουν 2019, 23:33
Nandros έγραψε:
16 Ιουν 2019, 20:50

«Η επικινδυνότητα τους και ο τσαμπουκάς τους και το ότι εδώ εμείς εδώ κάνουμε κουμάντο με ενοχλεί πάρα πολύ εγώ σημαίνει ότι δεν πρέπει να ξαναπεράσω σαν πολίτες εκεί είναι σαν να μου λένε ότι έμενα εδώ δεν είναι χώρα μου» δήλωσε ο Βασίλης Κωνσταντινόπουλος, τετραπληγικός.
Τα ιδια εχω αντιμετωπισει εγω απο "ευυποληπτους".
Από πού περασες και σου επιτέθηκαν ευυπόληπτοι;
Στη γειτονια μου ειχα διαφορους τραμπουκισμους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών