Οικονομική κρίση - η υπερασπιστική γραμμή της Ελλάδος

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Οικονομική κρίση - η υπερασπιστική γραμμή της Ελλάδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 16 Ιουν 2019, 13:10

Η οικονομική κρίση μας κάνει παρέα τώρα 10 χρόνια παρά 13 μέρες για την ακρίβεια.
Είδαμε σε όλη αυτή τη διάρκεια τον λουκάνικο, τα παϊδάκια λουκάνικου, τους αγανακτισμένους, την συγκυβέρνηση ΝΔΣΟΚ, τον Αλέξη, τον πολέμαρχο και άλλα φοβερά.
Θα εξετάσω όμως το θέμα της υπεράσπισης της Ελλάδος όλα αυτά τα χρόνια.
Υπήρξε υπεράσπιση και ήταν ανάλογα με το στρατόπεδο του καθενός, ως εξής:

ΝΔ - Φταίει το υπέρογκο δημόσιο.
ΣΥΡΙΖΑ - Φταίει η μεσαία τάξη.
ΚΚΕ - Φταίει το ... ΝΑΤΟ.

Σε γενικές γραμμές απτά λέγονται. Βάλτε λίγο από "φταίει η μεσαία τάξη" και στη ΝΔ, αφού μας έκανε τον νόμο των αποδείξεων - που δάγκωσε μετά η Κινέζα στη Ρόδο την άλλην.

Θα έλεγα ότι υπεράσπιση προσπάθησε να κάνει μόνο ο Σύριζα της εποχής Γιάναρου, με το σκίσιμο και με το "με ένα νόμο και ένα άρθρο".
Με ποιά λογική όμως ;
Αφού έφταιγε η "μεσαία τάξη" και οι διεφθαρμένοι νδ-κράτες και πασοκράτες (αλλά όχι ακόμα συριζοκράτες) άρα κάποιοι εξ ημών έφταιγαν, άρα ορθώς οι βελανιδοφάγοι έσκουζαν, άρα ;
Διακρίνω μία έλλειψη λογικής στην προκωλοτουμπική αυτή θεώρηση των πραγμάτων.

Το ερώτημα μου είναι το εξής:
Γιατί η υπερασπιστική μας γραμμή δεν ήταν από την αρχή ότι "δεν υπάρχει κρίση", "ποιά κρίση, άντε χου ρε" ;
Που το στηρίζω ;
Το στηρίζω διότι δεν νομίζω ότι έστω και ένας δανειστής δεν έχει πληρωθεί από το Ελληνικό κράτος -από την εποχή κουρασμένου μέχρι και σήμερα.
Κάποιοι δείκτες δεν άρεσαν σε κάποιους, αλλά ποιός δεν έχει πληρωθεί και δεν πρόκειται να πληρωθεί ; Αυτό δεν το έχω μάθει ποτέ και άρα γιατί
να μην είναι αυτή η υπερασπιστική γραμμή ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών