Δεν είμαι βίαιος άνθρωπος...

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Δεν είμαι βίαιος άνθρωπος...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 24 Ιουν 2019, 00:46

panos291 έγραψε:
24 Ιουν 2019, 00:21
Τι εννοείς δεν σου λεει τίποτα? Δεν σου λεει κατι το οτι φευγουν εξω καμια 500ρια εκατομμύρια ευρώ το χρόνο και το ελ κράτος παριστανει τη Μαρια Αντουανέτα βάζοντας πρωτα τις ιδεοληψίες του?
Σου έγραψα τους λόγους που δεν μου λέει τίποτα. Εγώ αν ήμουν επενδυτής και έπρεπε να βάλω ένα μεγάλο κεφάλαιο να ανοίξω ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο στη χώρα, θα ήθελα να ήξερα γιατί προτιμώνται οι ανταγωνιστές μου στο εξωτερικό από τους εγχώριους φοιτητές, αν προτιμώνται γιατί οι οικονομίες των χωρών τους προσφέρουν καλύτερες προοπτικές επαγγελματικής καριέρας και όχι τόσο για την ποιότητα της Παιδείας που προσφέρετε εκεί (δηλαδή την υπηρεσία που επρόκειτο να προσφέρω και εγώ), τότε δεν θα έβρισκα συμφέρον να προχωρήσω σε τέτοια εκπαίδευση, το target group μου πάει έξω για άλλους λόγους που εγώ αδυνατώ να προσφέρω και μόνο η κυβέρνηση και η εγχώρια αγορά μπορούν να τους τα προσφέρουν.
panos291 έγραψε:
24 Ιουν 2019, 00:21
Λοιπον να αφησει το κρατος να γινουν ιδιωτικα πανεπιστήμια εδω, και την αξία τους θα την κρινει η αγορα.
Οσο για το αν τα πανεπιστήμια του εξωτερικού εχουν μεγαλύτερο κυρος απο τα ελληνικα αυτο εννοείται οταν μιλαμε για δυτικες χωρες, αλλα οι περισσότεροι ελληνες προτιμουν τα παιδιά τους να σπουδασουν εδω παρα να πανε ευρωπη, να βρουν και καμια καλη δουλειά εκει, και μετα να τα βλεπουν μια φορά το χρόνο.
Το θέμα μας είναι η προσφορά Παιδείας και όχι η μετέπειτα επαγγελματική αποκατάσταση που είναι καθαρά θέμα μεγέθους και ποιότητας της εγχώριας αγοράς. Οι Έλληνες λοιπόν βλέπουν με καλό μάτι και προτιμούν τα εγχώρια Πανεπιστήμια, γιατί τους αναθεματίζεις γι'αυτό; Αυτό θα πρέπει να μας κάνει υπερήφανους, οι Έλληνες δείχνουν εμπιστοσύνη σε αυτούς τους θεσμούς τους (παρα τη φαινομενική μίρλα που προβάλουν για το θέμα "Σύνδρομο Ξανθόπουλου") θα πρέπει δηλαδή να μην το κάνουν; Να απαξιώσουμε τελείως τα Δημόσια; Ενώ τους καλύπτουν τις ανάγκες πάρα πολύ καλά; Δηλαδή να πάρουμε κάτι που δουλεύει και να το αλώσουμε τελείως; Για πιο λόγο; Αν και ομολογουμένως μια εσκεμμένη και σταδιακή υποβάθμιση των Δημόσιων Πανεπιστημίων θα με βόλευε εμένα τον ιδιώτη γιατί μου ανοίγει την αγορά μιας και πετάγεται έξω ένας πολύ καλός και δυνατός ανταγωνιστής.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Δεν είμαι βίαιος άνθρωπος...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 24 Ιουν 2019, 00:52

Otto Weininger έγραψε:
23 Ιουν 2019, 21:18
elchav έγραψε:
23 Ιουν 2019, 16:27
Otto Weininger έγραψε:
23 Ιουν 2019, 12:20
Έχω την αίσθηση ότι το Μποκονι στο Μιλάνο είναι κερδοσκοπικό.
Αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Μπορεί, δεν το γνωρίζω, αλλά το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο προσφέρει κάτι πολύ συγκεκριμένο στον τουρισμό και κυρίως τις γνωριμίες του.
Είναι κλάδος δηλαδή που απέχει πολύ από χαρντ σάιενς, είναι ειδική περίπτωση
Τι εννοείς τουρισμό;
Ότι μάλλον στον κλάδο των τουριστικών σπουδών, είναι το νούμερο 1 στον κόσμο.

Ενδέχεται να με ρωτήσεις τι είναι οι τουριστικές σπουδές και ποιος ο λόγος ύπαρξής τους.

Μην το κάνεις, έχω την ίδια απορία
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29387
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Δεν είμαι βίαιος άνθρωπος...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 24 Ιουν 2019, 01:25

elchav έγραψε:
24 Ιουν 2019, 00:52
Otto Weininger έγραψε:
23 Ιουν 2019, 21:18
elchav έγραψε:
23 Ιουν 2019, 16:27


Μπορεί, δεν το γνωρίζω, αλλά το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο προσφέρει κάτι πολύ συγκεκριμένο στον τουρισμό και κυρίως τις γνωριμίες του.
Είναι κλάδος δηλαδή που απέχει πολύ από χαρντ σάιενς, είναι ειδική περίπτωση
Τι εννοείς τουρισμό;
Ότι μάλλον στον κλάδο των τουριστικών σπουδών, είναι το νούμερο 1 στον κόσμο.

Ενδέχεται να με ρωτήσεις τι είναι οι τουριστικές σπουδές και ποιος ο λόγος ύπαρξής τους.

Μην το κάνεις, έχω την ίδια απορία
Να σου πω, μήπως τα έχεις μπερδέψει λίγο;
Τι τουριστικές σπουδές λες ; Το Μποκονι είναι οικονομικό Πανεπιστήμιο. Συν Νομική.

Μήπως λες κάποιο άλλο;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Δεν είμαι βίαιος άνθρωπος...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 24 Ιουν 2019, 01:32

Otto Weininger έγραψε:
24 Ιουν 2019, 01:25
elchav έγραψε:
24 Ιουν 2019, 00:52
Otto Weininger έγραψε:
23 Ιουν 2019, 21:18


Τι εννοείς τουρισμό;
Ότι μάλλον στον κλάδο των τουριστικών σπουδών, είναι το νούμερο 1 στον κόσμο.

Ενδέχεται να με ρωτήσεις τι είναι οι τουριστικές σπουδές και ποιος ο λόγος ύπαρξής τους.

Μην το κάνεις, έχω την ίδια απορία
Να σου πω, μήπως τα έχεις μπερδέψει λίγο;
Τι τουριστικές σπουδές λες ; Το Μποκονι είναι οικονομικό Πανεπιστήμιο. Συν Νομική.

Μήπως λες κάποιο άλλο;
Όχι ρε, απλά μέσα στο school του management, τα μεταπτυχιακά που έχει στον κλάδο είναι από τα τοπ στον κόσμο
https://www.sdabocconi.it/en/specialize ... cutive/mfb

ttps://www.sdabocconi.it/en/specialized-master ... ive/emilux

https://www.sdabocconi.it/en/specialize ... tive/mafed (οκ αυτό δεν είναι τόσο σχετικό, αλλά καταλαβαίνεις)
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40341
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δεν είμαι βίαιος άνθρωπος...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Ιουν 2019, 04:51

Dwarven Blacksmith έγραψε:
24 Ιουν 2019, 00:16
Όσο για το επίπεδο σπουδών και την έρευνα, (αν υποθέσουμε ότι όντως πάνε εκεί) μπορεί να αυξάνονται και φυσικά είμαι υπερ αλλά το ερώτημα είναι γιατί ο φοιτητής είναι αυτός που πρέπει να τα σκάει για την έρευνα και όχι ο γενικός πληθυσμός.
Γιατί τότε δεν θα ήταν ανεξάρτητα ιδρύματα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13981
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Δεν είμαι βίαιος άνθρωπος...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 24 Ιουν 2019, 04:52

paul25 έγραψε:
24 Ιουν 2019, 00:46
Σου έγραψα τους λόγους που δεν μου λέει τίποτα. Εγώ αν ήμουν επενδυτής και έπρεπε να βάλω ένα μεγάλο κεφάλαιο να ανοίξω ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο στη χώρα, θα ήθελα να ήξερα γιατί προτιμώνται οι ανταγωνιστές μου στο εξωτερικό από τους εγχώριους φοιτητές, αν προτιμώνται γιατί οι οικονομίες των χωρών τους προσφέρουν καλύτερες προοπτικές επαγγελματικής καριέρας και όχι τόσο για την ποιότητα της Παιδείας που προσφέρετε εκεί (δηλαδή την υπηρεσία που επρόκειτο να προσφέρω και εγώ), τότε δεν θα έβρισκα συμφέρον να προχωρήσω σε τέτοια εκπαίδευση, το target group μου πάει έξω για άλλους λόγους που εγώ αδυνατώ να προσφέρω και μόνο η κυβέρνηση και η εγχώρια αγορά μπορούν να τους τα προσφέρουν.
Τι απορια ειναι αυτη παλι? Το 95% σπουδαζει στο εξωτερικό επειδή αυτη ειναι η εναλλακτική οποιου δεν περασει πανελλήνιες και θελει να σπουδασει. Και αν ανοιγες ενα σοβαρο οπως λες πανεπιστήμιο, τα μονα που δεν θα ειχες και που πραγματι τα προσφερουν απλόχερα οι ελ κυβερνησεις, ειναι καταληψεις, μπαχαλακηδες και κομματοσκυλα.
Επίσης οι χωρες που προσφέρουν καλύτερες προοπτικές επαγγελματικής καριέρας ειναι χωρες προοδευμενες που εχουν καλυτερα πανεπιστήμια απο εδω, εκτος και αν νομίζεις οτι τα δικα μας είναι καλύτερα απο τα αντίστοιχα γερμανικα, βρετανικα, σουηδικα κλπ. Βέβαια σε αυτη την περίπτωση μάλλον θα εισαι ο μονος που το πιστεύει αυτο.
paul25 έγραψε:
24 Ιουν 2019, 00:46
Το θέμα μας είναι η προσφορά Παιδείας και όχι η μετέπειτα επαγγελματική αποκατάσταση που είναι καθαρά θέμα μεγέθους και ποιότητας της εγχώριας αγοράς. Οι Έλληνες λοιπόν βλέπουν με καλό μάτι και προτιμούν τα εγχώρια Πανεπιστήμια, γιατί τους αναθεματίζεις γι'αυτό; Αυτό θα πρέπει να μας κάνει υπερήφανους, οι Έλληνες δείχνουν εμπιστοσύνη σε αυτούς τους θεσμούς τους (παρα τη φαινομενική μίρλα που προβάλουν για το θέμα "Σύνδρομο Ξανθόπουλου") θα πρέπει δηλαδή να μην το κάνουν; Να απαξιώσουμε τελείως τα Δημόσια; Ενώ τους καλύπτουν τις ανάγκες πάρα πολύ καλά; Δηλαδή να πάρουμε κάτι που δουλεύει και να το αλώσουμε τελείως; Για πιο λόγο; Αν και ομολογουμένως μια εσκεμμένη και σταδιακή υποβάθμιση των Δημόσιων Πανεπιστημίων θα με βόλευε εμένα τον ιδιώτη γιατί μου ανοίγει την αγορά μιας και πετάγεται έξω ένας πολύ καλός και δυνατός ανταγωνιστής.
Για ποιον ακριβως λογο θα υποβαθμιστουν (παραπάνω) τα ελ πανεπιστήμια εαν γινουν και ιδιωτικα?

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Δεν είμαι βίαιος άνθρωπος...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 24 Ιουν 2019, 09:51

panos291 έγραψε:
24 Ιουν 2019, 04:52
Τι απορια ειναι αυτη παλι? Το 95% σπουδαζει στο εξωτερικό επειδή αυτη ειναι η εναλλακτική οποιου δεν περασει πανελλήνιες και θελει να σπουδασει. Και αν ανοιγες ενα σοβαρο οπως λες πανεπιστήμιο, τα μονα που δεν θα ειχες και που πραγματι τα προσφερουν απλόχερα οι ελ κυβερνησεις, ειναι καταληψεις, μπαχαλακηδες και κομματοσκυλα.
Επίσης οι χωρες που προσφέρουν καλύτερες προοπτικές επαγγελματικής καριέρας ειναι χωρες προοδευμενες που εχουν καλυτερα πανεπιστήμια απο εδω, εκτος και αν νομίζεις οτι τα δικα μας είναι καλύτερα απο τα αντίστοιχα γερμανικα, βρετανικα, σουηδικα κλπ. Βέβαια σε αυτη την περίπτωση μάλλον θα εισαι ο μονος που το πιστεύει αυτο.
Το 95% μάλλον είναι στο σύνολο των ατόμων που δεν πετυχαίνουν στις Πανελλήνιες θες να πεις, διότι 95% στο σύνολο αποφοίτων Λυκείου αποκλείεται. Βέβαια, σε αυτούς συγκαταλέγεις και όλους αυτούς που πχ αποτύγχαναν στις Πανελλήνιες να γίνουν γιατροί και επειδή είχαν γονείς που είχαν όνειρο να τους δουν γιατρούς τους στέλνανε μέχρι και στο Βουκουρέστι ή σε οποιαδήποτε άλλη χώρα του Ανατολικού Μπλοκ να σπουδάσουν με χαμηλότερο κόστος από αυτά της Δυτικής Ευρώπης. Εδώ τι θες να μας πεις; Πως η ιατρική της Ρουμανίας είναι καλύτερη από την Ελληνική; Ε! Αυτοί πήγαιναν έξω όχι για την ποιότητα Παιδείας που προσφερόταν εκεί, άλλα πράγματα ήθελαν να εκμεταλλευτούν. Αντίστοιχα και όσοι κάναν το ίδιο για τα παιδιά τους που τα στέλνανε στα πανεπιστήμια της Δ. Ευρώπης, πρωτίστως για άλλους λόγους το κάνανε και όπως αντίστοιχα γίνεται τώρα την εποχή της κρίσης για τα παιδιά που πάνε έξω για μεταπτυχιακά, για άλλους λόγους το κάνουνε αλλά δεν τα ξαναγράφω πάλι. Το συμπέρασμα είναι ότι αν από τους 35.000 περίπου που σπουδάζουν έξω, αυτοί που φεύγουν το κάνουν όντως γιατί πιστεύουν και επιθυμούν μια καλύτερη ποιότητα Παιδείας είναι πχ 10.000, τότε έχεις πολύ μικρή αγορά για να απευθυνθείς, οι υπόλοιποι 25.000 θα συνεχίσουν να πηγαίνουν έξω για τους λόγους που τους κάνουν να πηγαίνουν έξω.

Τέλος, να πούμε πως το πανεπιστήμιο δεν το κάνει η αισθητική εικόνα του (η οποία ομολογουμένως χρειάζεται βελτίωση) αλλά η ποιότητα των σπουδών του. Τι παραπάνω μαθαίνει ένας φοιτητής στην Ιατρική της Αγγλίας από την Ιατρική της Ελλάδας; Τώρα τα σχετικά με μπαχαλάκηδες, καταλήψεις αλλά και τη χάλια αισθητική εικόνα δεν έχει μερίδιο ευθύνης μόνο το κράτος σε αυτό, αλλά πρωτίστως η κοινωνία μας και οι ίδιοι οι φοιτητές που η κλεφταρματολίτικη (κατσαπλιάδικη) κουλτούρα του τόπου μας αιώνες τώρα και από τις οικογένειες τους ήδη δεν τους μαθαίνει να σέβονται το Δημόσιο χώρο, όπως επιπλέον το ότι υπάρχει ένα κράτος πρωτίστως και όχι ένα Έθνος και ότι δεν ενδιαφερόμαστε μόνο για τα της οικογενείας μας και τους δικούς μας αλλά και για το κοινό καλό. Τα παιδιά αυτά μαθαίνουν από τις οικογένειες τους ότι το Δημόσιο μόνο τους χρωστάει, απλά και μόνο επειδή υπάρχουν, χωρίς να τους μαθαίνουν να προσφέρουν. Τώρα θυμήθηκα εκείνη τη συνήθεια που επικρατούσε μέχρι τα 90s να σπας όσους περισσότερους γλόμπους δημόσιων φωτιστικών στα πάρκα μπορείς και αν μας έβλεπε και κάνας μεγάλος έλεγε "εντάξει μωρέ παιδιά είναι...", αν του σπάγαμε όμως το δικό του στο σπίτι του θα ούρλιαζε.
panos291 έγραψε:
24 Ιουν 2019, 04:52
Για ποιον ακριβως λογο θα υποβαθμιστουν (παραπάνω) τα ελ πανεπιστήμια εαν γινουν και ιδιωτικα?
Είπα γιατί, αν οι ιδιώτες πιέσουν για άνοιγμα της αγοράς, αναγκαστικά θα πρέπει τα Δημόσια να υποβαθμιστούν, διότι αυτή τη στιγμή πιάνουν όλο τον χώρο της αγοράς. Σκέψου ότι ένα παιδί που βγάζει 18 στις Πανελλήνιες με αίμα δεν θα προτιμήσει το αμφίβολο ιδιωτικό με τη πληρωμή πετώντας στο βρόντο τη προσπάθεια του αλλά τη δωρεάν Ιατρική σχολή Αθηνών με την μακρά παράδοση.Γιατί να πληρώσει για κάτι που απέκτησε δικαιωματικά δωρεάν με προσπάθεια; Για να πάει αυτό το παιδί στον ιδιώτη, θα πρέπει να πειστεί να μην δώσει Πανελλήνιες, άρα πρέπει να υποβιβαστεί το Δημόσιο, να γκρεμιστεί η μακρά παράδοση της Ιατρικής σχολής για να κάνει χώρο και στον ιδιώτη στη μικρή μας αγορά. Ειδάλλως ο ιδιώτης θα πρέπει να δουλεύει με σκαρταδούρα μαθητών και αυτό θα είναι απελπιστικά άδικο*. Δεν μπορεί ο άλλος να βγάζει 18αρι και να μπαίνει στο Δημόσιο σε μια σχολή με υψηλή ποιότητα σπουδών και ο άλλος που ήταν τουρίστας στο σχολείο του και επειδή οι γονείς του έχουν λεφτά να πηγαίνει στο ιδιωτικό και να έχει και την απαίτηση από πάνω να έχει αν όχι το ίδιο, αλλά και ανώτερο επίπεδο σπουδών από την Ιατρική Σχολή Αθηνών (καλά έκανε εν μέρει το κράτος και δεν αναγνώριζε τα πτυχία του εξωτερικού). Όπως βλέπεις λοιπόν, δεν μπορεί Δημόσιο και Ιδιωτικό Πανεπιστήμιο να λειτουργούν μαζί ανταγωνιστικά σε υψηλό επίπεδο και τα δύο, η ζυγαριά θα πρέπει να γύρει ή στον ένα τομέα ή στον άλλο.**

* Αν δουλεύει με σκαρταδούρα φοιτητών, φαντάσου τι ποιότητας γιατρούς θα βγάζει, τότε θα δημιουργηθεί πρόβλημα σε άλλο δημόσιο αγαθό, αυτό της Δημόσιας Υγείας, επομένως επανερχόμαστε σε αυτό που είπα και σε προηγούμενο ποστ, ακόμα και πλήρως ιδιωτικά πανεπιστήμια να λειτουργήσουν, επειδή είναι οργανισμοί που προσφέρουν δημόσια υπηρεσία και την οποία απαιτούμε να είναι καλής ποιότητας (διότι επιστρέφει στους πολίτες) δεν μπορεί να αφήσει αμέτοχο το κράτος και να μην εποπτεύει τα προγράμματα σπουδών αυτών των ιδρυμάτων είναι αδύνατον. Δεν είναι τυχαίο ότι από όλα τα Δημόσια αγαθά η Παιδεία έχει δικό της ολόκληρο Συνταγματικό άρθρο.

** Έχουν γίνει απόπειρες ίδρυσης πλήρως ιδιωτικών πανεπιστημίων σε άλλες χώρες, τα περισσότερα έκλεισαν, ελάχιστα λειτουργούν και η προτίμηση των φοιτητών σε αυτά είναι μικρή.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών