Δεν είμαι βίαιος άνθρωπος...

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29355
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Δεν είμαι βίαιος άνθρωπος...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 23 Ιουν 2019, 12:20

hellegennes έγραψε:
23 Ιουν 2019, 00:20
ST48410 έγραψε:
22 Ιουν 2019, 13:38
hellegennes έγραψε:
22 Ιουν 2019, 11:29
Οι περισσότερες δυτικές χώρες έχουν δημόσια πανεπιστήμια και δεν έχουν τέτοιου είδους προβλήματα. Σε πόσες ευρωπαϊκές χώρες είναι ιδιωτικά τα πανεπιστήμια;

Υπάρχουν βέβαια και ιδιωτικά πανεπιστήμια σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες, αλλά συμπτωματικά είναι όλα εντελώς άγνωστα. Όλα τα γνωστά και καλά πανεπιστήμια είναι δημόσια. Ουσιαστικά η μόνη δυτική χώρα που έχει καλά ιδιωτικά πανεπιστήμια είναι η Αμερική.

Άρα το πρόβλημα δεν είναι εκεί.
Καλώς τον!

Δεν πιστεύω στην ιδιωτική παιδεία ντε και καλά. Ιδανικά θα ήθελα να μην χρειάζεται. Απλώς δεν βλέπω πως θα μπορέσει κάποιος να λύσει τον γόρδιο δεσμό που υπάρχει στα πανεπιστημιακά ιδρύματα έτσι όπως έχει η κατάσταση τώρα. Πιθανολογώ ότι θα συμβεί αυτό που λέει ο Σαλίβερος και με τις πρώτες προσπάθειες θα ξεσηκωθούν όλοι για επαναστατική γυμναστική.

Επίσης για να έχεις καλά πανεπιστήμια οποιασδήποτε μορφής χρειάζεσαι οργανωμένο κράτος που επιβάλει την τάξη και τους νόμους. Αυτό είναι το πρώτο. Χωρίς αυτό η όποια προσπάθεια θα καταλήγει σε ιδιωτικές αρπαχτές για εύκολο και γρήγορο χρήμα ή και σε αγορασμένα πτυχία. Στην παρούσα φάση όμως επειδή δεν γίνεται να φτιάξεις σοβαρό κράτος από την μία μέρα στην άλλη, βλέπω την είσοδο των ιδιωτικών ως μια αναγκαία συνθήκη για να ξεφύγουμε από το σημερινό τέλμα.
Στην Ελλάδα όταν γίνεται συζήτηση για ιδιωτικά πανεπιστήμια, εννοούμε πάντα κερδοσκοπικούς οργανισμούς. Ό,τι είδους σύστημα ελέγχου και να φτιάξεις, ένα ιδιωτικό κερδοσκοπικό πανεπιστήμιο δεν θα είναι ποτέ της ίδιας κλάσης με μη κερδοσκοπικά ιδρύματα, δημόσια ή ιδιωτικά. Ανέφερα ότι η ΗΠΑ είναι ίσως η μόνη χώρα που έχει σοβαρά ιδιωτικά πανεπιστήμια. Όμως κι εκείνα είναι ΟΛΑ μη κερδοσκοπικά ιδρύματα. Όχι ότι δεν υπάρχουν και ιδιωτικά που είναι κερδοσκοπικά, απλά δεν τα ξέρουν ούτε οι ιδρυτές τους. Το να συμβαίνει αυτό στην καρδιά του καπιταλισμού κάτι θα σημαίνει.
Έχω την αίσθηση ότι το Μποκονι στο Μιλάνο είναι κερδοσκοπικό.
Αλλά δεν είμαι σίγουρος.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Δεν είμαι βίαιος άνθρωπος...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 23 Ιουν 2019, 12:28

hellegennes έγραψε:
23 Ιουν 2019, 12:10

Περίπου. Τυπικά τα δικά μας εξαρτώνται απόλυτα από το κράτος για την λειτουργία τους, γιατί δεν έχουν δίδακτρα ούτε μεγάλο αριθμό ιδιοκτησιών και επιχειρήσεων που να τους ανήκουν και να καλύπτουν μέρος των εξόδων τους.

Παρόλα αυτά, η συνολική συνεισφορά του ΗΒ στα πανεπιστήμιά του είναι της τάξης των 20 δις ευρώ.
Καλως τον Χελ! Τωρα εχουν διδακτρα μεσω των μεταπτυχιακων προγραμματων τους.Αληθεια πως δεν αναρωτηθηκες για την εισαγωγη διδακτρων εναντια στην Συνταγματικη δηλωση της δωρεαν Παιδειας; Περιμενα να το θιξεις.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Δεν είμαι βίαιος άνθρωπος...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 23 Ιουν 2019, 12:40

Nero έγραψε:
21 Ιουν 2019, 23:15
πιστεύω στον διάλογο, τον σωφρονισμό και τη θεσμική αντιμετώπιση των παραβατικών συμπεριφορών. Ετούτες εδώ όμως οι σκατοσακούλες που σπαταλάνε τον αέρα μας, θα με υποχρέωναν να επευφημήσω έναν υπουργό δικαιοσύνης που θα τα αντιμετώπιζε όπως δεν τα αντιμετώπισε η μάνα τους όταν έπρεπε :oops::oops::oops:

Φοιτητές αυτοπροσδιοριζόμενοι ως αναρχικοί απειλούν καθηγήτρια ότι εάν δεν αλλάξει τακτική «θα τους βρει απέναντί της». Τι σημαίνει αυτό; Μάλλον κάτι περισσότερο από προκηρύξεις και συνθήματα, όπως αυτά που έγραψαν την Τρίτη το απόγευμα στη Φιλοσοφική Αθηνών. Τι ζητάει η καθηγήτρια; Καθαρές και ανοικτές σχολές!

Μάλιστα, της καταλογίζουν ότι τονίζει την ανάγκη για εθνική συμφιλίωση και ενότητα μεταξύ των Ελλήνων.

Πρόκειται για τη Μαρία Ευθυμίου, αναπληρώτρια καθηγήτρια στο Τμήμα Ιστορίας - Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών. Η κ. Ευθυμίου, εκτός από τις εξαίρετες διδασκαλίες της και τα σεμινάρια, έχει βρεθεί ουκ ολίγες φορές στην πρώτη σειρά των καθηγητών που διαμαρτύρονται για αυθαίρετες καταλήψεις των σχολών και για τη διακοπή των μαθημάτων. Χαραγμένη ακόμη είναι στη μνήμη η διαμαρτυρία της μαζί με άλλους καθηγητές και φοιτητές της σχολής στις 23 Οκτωβρίου 2014 κατά των λίγων που το ίδιο πρωί είχαν αποφασίσει κατάληψη και «λουκέτο» στη σχολή.

Την Τρίτη, λοιπόν, το απόγευμα και κατά τη διάρκεια εξέτασης μαθήματος που διδάσκει η κ. Ευθυμίου, άτομα που υπογράφουν ως «αναρχικό στέκι φιλοσοφικής» πέταξαν κείμενα στην αίθουσα εξέτασης και έγραψαν συνθήματα στα γραφεία των καθηγητών της σχολής.

Ιδού τι της καταλογίζουν, όπως αναφέρει το κείμενο που πέταξαν: «Τα μαθήματά της περιέχουν ταξική μεροληψία και ιδεολογική προπαγάνδα, με απώτερό της στόχο να διαμορφώσει πειθήνιες στο καπιταλιστικό σύστημα συνειδήσεις». Και λίγο παρακάτω προσθέτουν: «Η Ευθυμίου αποτελεί το είδος του πανεπιστημιακού που αγαπάμε να μισούμε. Κατά καιρούς, διαμαρτυρόμενη για την κατάσταση που επικρατεί εντός των πανεπιστημίων τριγυρίζει στους διαδρόμους της σχολής, κρατώντας χαρτόνια που γράφουν “ΑΕΙ χώροι μάθησης και εργατικότητας, ΟΧΙ ανομίας, αυθαιρεσίας και διάλυσης”, “Φτάνει πια! Σχολές ανοικτές” και άλλα αντίστοιχα. Στις συνεντεύξεις που δίνει, ως πιστός παπαγάλος του συστήματος “της τάξης και της ασφάλειας”, έχει ταχθεί επανειλημμένως εναντίον τόσο των φοιτητικών και εργατικών διεκδικήσεων όσο και του αναρχικού/αντιεξουσιαστικού χώρου, φροντίζοντας πάντα να τονίζει την ανάγκη για εθνική συμφιλίωση και ενότητα μεταξύ των Ελλήνων. Σύμφωνα με την κ. Ευθυμίου “τα ελληνικά πανεπιστήμια έχουν μεταβληθεί σε χώρους ανομίας, καταστροφών, καταλήψεων και βανδαλισμών από άτομα τα οποία βάζουν διάφορες ταμπέλες στους εαυτούς τους για να καλύψουν την αθλιότητά τους”».

Σύμφωνα με το ίδιο κείμενο, «η κ. Ευθυμίου θέλει ένα πανεπιστήμιο χωρίς αγώνες, χωρίς αντίσταση, χωρίς στέκια, αναρχικούς και “βρόμικους” τοίχους. Ενα πανεπιστήμιο, το οποίο θα λειτουργεί “εύρυθμα” ως ναός της “αντικειμενικής” γνώσης του διδάσκοντος, ως πεδίο κερδοφορίας για εργολάβους και λοιπά αφεντικά, ως πρόσφορο έδαφος για τα επωφελή για την αγορά ερευνητικά προγράμματα».

Και το κείμενο κλείνει με την προειδοποίηση προς την κ. Ευθυμίου να αλλάξει τακτική, «καθώς θα μας βρει απέναντί της».

http://www.kathimerini.gr/1030016/artic ... pan-a8hnwn
Τώρα ξέρεις τί οφείλεις να πράξεις
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δεν είμαι βίαιος άνθρωπος...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Ιουν 2019, 12:40

paul25 έγραψε:
23 Ιουν 2019, 12:28
hellegennes έγραψε:
23 Ιουν 2019, 12:10

Περίπου. Τυπικά τα δικά μας εξαρτώνται απόλυτα από το κράτος για την λειτουργία τους, γιατί δεν έχουν δίδακτρα ούτε μεγάλο αριθμό ιδιοκτησιών και επιχειρήσεων που να τους ανήκουν και να καλύπτουν μέρος των εξόδων τους.

Παρόλα αυτά, η συνολική συνεισφορά του ΗΒ στα πανεπιστήμιά του είναι της τάξης των 20 δις ευρώ.
Καλως τον Χελ! Τωρα εχουν διδακτρα μεσω των μεταπτυχιακων προγραμματων τους.Αληθεια πως δεν αναρωτηθηκες για την εισαγωγη διδακτρων εναντια στην Συνταγματικη δηλωση της δωρεαν Παιδειας; Περιμενα να το θιξεις.
Τα μεταπτυχιακά προγράμματα δεν έχουν να κάνουν σε τίποτα με την δωρεάν παιδεία. Δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει, αν το πλήρες κόστος καλύπτεται ή όχι, αλλά δεν το θεωρώ και σχετικό. Όπως και να 'χει, αυτά είναι ασήμαντα έσοδα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Δεν είμαι βίαιος άνθρωπος...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 23 Ιουν 2019, 12:59

hellegennes έγραψε:
23 Ιουν 2019, 12:40
Τα μεταπτυχιακά προγράμματα δεν έχουν να κάνουν σε τίποτα με την δωρεάν παιδεία. Δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει, αν το πλήρες κόστος καλύπτεται ή όχι, αλλά δεν το θεωρώ και σχετικό. Όπως και να 'χει, αυτά είναι ασήμαντα έσοδα.
Οχι φιλε μου κανεις λαθος, το αρθρο 16 ρητως αναφερει για δωρεαν παροχη παιδειας σε ολους τους Ελληνες, σε ολες τις εκπαιδευτικες βαθμιδες (και τα μεταπτυχιαλα ειναι μια επιπλεον βαθμιδα) σε ολα τα κρατικα ιδρυματα.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δεν είμαι βίαιος άνθρωπος...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Ιουν 2019, 13:14

paul25 έγραψε:
23 Ιουν 2019, 12:59
hellegennes έγραψε:
23 Ιουν 2019, 12:40
Τα μεταπτυχιακά προγράμματα δεν έχουν να κάνουν σε τίποτα με την δωρεάν παιδεία. Δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει, αν το πλήρες κόστος καλύπτεται ή όχι, αλλά δεν το θεωρώ και σχετικό. Όπως και να 'χει, αυτά είναι ασήμαντα έσοδα.
Οχι φιλε μου κανεις λαθος, το αρθρο 16 ρητως αναφερει για δωρεαν παροχη παιδειας σε ολους τους Ελληνες, σε ολες τις εκπαιδευτικες βαθμιδες (και τα μεταπτυχιαλα ειναι μια επιπλεον βαθμιδα) σε ολα τα κρατικα ιδρυματα.
Βαθμίδες είναι η πρώτη, η δεύτερη και η τρίτη. Τα μεταπτυχιακά είναι μετεκπαίδευση, μετά την τρίτη βαθμίδα, και δεν υπάρχει τέταρτη βαθμίδα εκπαίδευσης στο ελληνικό σύστημα. Η τριτοβάθμια εκπαίδευση αποτελεί την τελευταία βαθμίδα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Δεν είμαι βίαιος άνθρωπος...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 23 Ιουν 2019, 13:16

Μη κερδοσκοπικά είναι στις ΗΠΑ αλλά στην πράξη τα δίδακτρα ανεβαίνουν 9% το χρόνο.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δεν είμαι βίαιος άνθρωπος...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Ιουν 2019, 13:19

Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Ιουν 2019, 13:16
Μη κερδοσκοπικά είναι στις ΗΠΑ αλλά στην πράξη τα δίδακτρα ανεβαίνουν 9% το χρόνο.
Και;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Δεν είμαι βίαιος άνθρωπος...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 23 Ιουν 2019, 13:23

hellegennes έγραψε:
23 Ιουν 2019, 13:14
Βαθμίδες είναι η πρώτη, η δεύτερη και η τρίτη. Τα μεταπτυχιακά είναι μετεκπαίδευση, μετά την τρίτη βαθμίδα, και δεν υπάρχει τέταρτη βαθμίδα εκπαίδευσης στο ελληνικό σύστημα. Η τριτοβάθμια εκπαίδευση αποτελεί την τελευταία βαθμίδα.
Το αρθρο δεν οριοθετει τον χωρο εκτασης της Παιδειας, τα μεταπτυχιακα εδω και χρονια γινονται μαζικα και με υψηλη ζητηση που η ιδια η κοινωνια τα εχει κανει ενα επιπλεον επιπεδο. Αυτο δεν το αμφισβητει κανενας. Ωστοσο το σκεπτικο σου αποτελει τον πυρηνα-κριτηριο για την ληψη της αποφασης γιατι το αρθρο επιδεχεται ΚΑΙ τετοια ερμηνεια, δεν ειναι η μονη ομως και δεν συμμορφωνεται με τη συγχρονη κοινωνικη ταση κατι το οποιο το Συνταγμα οφειλει να κανει, ειπαμε οτι συμπυκνωνει τις εκαστοτε κοινωνικες αξιες και τασεις.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δεν είμαι βίαιος άνθρωπος...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Ιουν 2019, 13:26

Δεν συμφωνώ καθόλου. Οι βαθμίδες είναι αυστηρά καθορισμένες σε πρώτη, δεύτερη και τρίτη. Τα μεταπτυχιακά δεν είναι μέρος καμμιάς βαθμίδας, είναι μια πρόσθετη μετεκπαιδευτική διαδικασία. Γι' αυτό λέγονται και ΜΕΤΑ-πτυχιακά. Δεν αποτελούν μέρος της εκπαίδευσης καμμιάς βαθμίδας. Θα έπρεπε να είναι φανερό από το γεγονός ότι δεν απαιτείται πτυχίο για να κάνεις μεταπτυχιακό, πράγμα που δεν συμβαίνει με καμμία βαθμίδα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Δεν είμαι βίαιος άνθρωπος...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 23 Ιουν 2019, 13:35

Στην τριτοβαθμια εκπαιδευση ανηκουν και τα μεταπτυχιακα. Οταν λεμε Τριτοβαθμια εκπαιδευση ενοουμε τις κρατικες εκπαιδευτικες δομες που προσφερουν μια ανωτατη Παιδεια (πχ ΑΕΙ, ΤΕΙ κλπ) και οχι τα εκπαιδευτικα τους προγραμματα. Επιπλεον οπως ειπα και προηγουμενως τα Μεταπτυχιακα ειχαν (τουλαχιστον πριν τα διδακτρα) μεγαλη μαζικοτητα και εδειχναν οτι καλυπτουν βασικες αναγκες του λαου για την πληρη εκπαιδευση τους.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Δεν είμαι βίαιος άνθρωπος...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 23 Ιουν 2019, 14:52



Χωρίς ξύλο μαρτύρησε ο χαλακατεβάκης
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Δεν είμαι βίαιος άνθρωπος...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 23 Ιουν 2019, 16:24

hellegennes έγραψε:
23 Ιουν 2019, 13:19
Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Ιουν 2019, 13:16
Μη κερδοσκοπικά είναι στις ΗΠΑ αλλά στην πράξη τα δίδακτρα ανεβαίνουν 9% το χρόνο.
Και;
Και προφανώς είναι κάργα κερδοσκοπικά.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Δεν είμαι βίαιος άνθρωπος...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 23 Ιουν 2019, 16:27

Otto Weininger έγραψε:
23 Ιουν 2019, 12:20
Έχω την αίσθηση ότι το Μποκονι στο Μιλάνο είναι κερδοσκοπικό.
Αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Μπορεί, δεν το γνωρίζω, αλλά το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο προσφέρει κάτι πολύ συγκεκριμένο στον τουρισμό και κυρίως τις γνωριμίες του.
Είναι κλάδος δηλαδή που απέχει πολύ από χαρντ σάιενς, είναι ειδική περίπτωση
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Δεν είμαι βίαιος άνθρωπος...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 23 Ιουν 2019, 17:36

Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Ιουν 2019, 16:24
hellegennes έγραψε:
23 Ιουν 2019, 13:19
Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Ιουν 2019, 13:16
Μη κερδοσκοπικά είναι στις ΗΠΑ αλλά στην πράξη τα δίδακτρα ανεβαίνουν 9% το χρόνο.
Και;
Και προφανώς είναι κάργα κερδοσκοπικά.
Τα Μη-Κερδοσκοπικα δε σημαινει πως δεν εχουν στοχο το κερδος, φυσικα και το εχουν, τα καλουμε ετσι διοτι το κερδος που αφηνουν δεν το καρπωνονται οι μετοχοι για ιδιον οφελος, αλλα ο ιδιος οργανισμος για τον εαυτο του. Προφανως λοιπον πρεπει να ειναι επικερδης για να λειτουργησει.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών