ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΣΤΟ FACEBOOK ΗΓΕΤΙΚΟΥ ΣΤΕΛΕΧΟΥΣ ΤΟΥ ΡΟΥΒΙΚΩΝΑ ...

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14689
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΣΤΟ FACEBOOK ΗΓΕΤΙΚΟΥ ΣΤΕΛΕΧΟΥΣ ΤΟΥ ΡΟΥΒΙΚΩΝΑ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 16 Ιούλ 2019, 12:21

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 12:08
paul25 έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 12:06
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 12:04
..στο ...χωριό μου έχουμε προβλημματα ελλείψεις σε γιατρούς ..και προβλημματα στις συγκοινωνίες .
Ποιες είναι οι ...πολιτικές προτάσεις του Ρουβίκωνα πάνω σε αυτά τα προβλημματα που απασχολούν τον ελληνικό λαό ;
Κατά πάσα πιθανότητα το αναρχικό πρότυπο της τοπικής αυτοοργάνωσης.
Δηλαδή , θα πούμε στους παππούδες που μένουν στα χωριά και που δεν έχουν γιατρούς
Αυτοργανωθειτε σε τοπικό επίπεδο σύμφωνα με τα αναρχικά πρότυπα !! :smt005:
Ενώ το να τους λες ψηφίστε εμάς γιατί εμείς θα σας σώσουμε από τους προηγούμενους, στέκει πολύ.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΣΤΟ FACEBOOK ΗΓΕΤΙΚΟΥ ΣΤΕΛΕΧΟΥΣ ΤΟΥ ΡΟΥΒΙΚΩΝΑ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 16 Ιούλ 2019, 12:36

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 12:13
Η οποιαδήποτε οργάνωση μιας ανθρώπινης κοινωνίας απαιτεί ΚΡΆΤΟΣ δηλαδή μια αρχή που θα βάλει κανόνες θα επιβλέπει θα τιμωρεί και θα τους επιβάλει
Ακόμη και δέκα άνθρωποι αν μείνουν μονοι τους στον πλανήτη Γη , θα έχουν αναμεταξυ τους μια σχέση που θα κυμαίνεται από πολύ αυταρχική έως πολύ φιλελεύθερη και αυτό θα κριθεί από τις υλικές συνθήκες που έχουν να αντιμετωπίσουν όπως η σπανιοτητα η η αφθονία των αγαθών
Το κρατος εμφανιζεται οταν υπαρχει μια κοινωνικη ταξη που αρχει και καρπωνεται τον μοχθο μιας αλλης κοινωνικης ταξης, που αρχεται και ειναι υποχρεωμενη να εργαζεται.

Η ιστορια λοιπον διαψευδει τους ισχυρισμους σου: για 1000ετηριδες, οι ανθρωπινες κοινοτητες ζουσαν χωρις κρατικες δομες και κοινωνικες ταξεις. Αυτες εμφανιστηκαν οταν ομαδες εισβολεων μονιμοποιησαν την παρουσια τους στις περιοχες που επεδραμαν και μετατρεψαν την ληστεια σε φορολογια.

Η ιστορικη καταγωγη του κρατους ειναι η ληστρικη ορδη.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20962
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΣΤΟ FACEBOOK ΗΓΕΤΙΚΟΥ ΣΤΕΛΕΧΟΥΣ ΤΟΥ ΡΟΥΒΙΚΩΝΑ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 16 Ιούλ 2019, 12:48

Κατεβαίνουν και οι ενισχύσεις να ταμπουρωθούν στο φρούριο τον Εξαρχείων https://athens.indymedia.org/post/1598990/ [ -- Δυστυχως βιωνω εδω και πολλα χρονια εναν αδιστακτο πολεμο απο τους νεοναζι(πατρις,οικογενεια,θρησκεια)γονεις μου,θελοντας οι παραπανω να με μεταλλαξουν απο αυτο που ειμαι σε ενα ναζιστικο γραναζι.αλλα επειδη ειμαι "σκληρο καρυδι" και αμετακινητος στις αιρετικες πεποιθησεις μου δεν τα εχουν καταφερει ακομα...δλδ μεχρι σημερα το πρωι που ο πα-τερας μου, μου πεταξε ενα χαρτι που με καλει εισαγγελεας να παραβρεθω στο γραφειο του υστερα απο αισχρα ψευδη που λογικα θα κελαηδησε στον μαλλον χουντικο εισαγγελεα(παρεπιπτοντως δεν εχουν ΚΑΝΕΝΑ μα κανενα αποδεικτικο στοιχειο για οσα ψευδη πραγματα κατεθεσε ο πα-τερας μου και το ποινικο μου μητρωο ειναι πεντακαθαρο).υπαρχει καποιος δικηγορικος συλλογος ανθρωπινων δικαιωματων να απευθυνθω? ][ -- πρωσοπική μου άποψη, δεν χρειάζεται να πας στον εισαγγελέα, μην ασχοληθείς με το θέμα.βρές ανθρώπους που μπορούν να σε φιλοξενίσουν για να φύγεις απο το σπίτι των γονιών σου. --][ Αλανια φευγω απο το σπιτι(ειμαι απο επαρχια),ερχομαι εξαρχια,να βρω τον προσωπικο μου παραδεισο μετα απο 36 χρονια ενος συχρονου "κωσταλεξη",νομικα ειμαι καλημενος,θα ανταμωσουμε αυριο το πρωι
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27016
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΣΤΟ FACEBOOK ΗΓΕΤΙΚΟΥ ΣΤΕΛΕΧΟΥΣ ΤΟΥ ΡΟΥΒΙΚΩΝΑ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Ιούλ 2019, 18:10

paul25 έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 11:48
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 11:46
Ιδεολογικά κείμενα ,αρχές , πολιτικές προτάσεις για τα θέματα που αφορούν τον ελληνικό λαό , έστω από την δική του ιδεολογική οπτική γωνία ΔΕΝ έχει ;
Από πού θα κρίνουμε την ιδεολογία τους και τις προτάσεις τους ,από το πώς σπάνε τζαμαρίες και βάφουν το κτήριο της Βουλής ;
Πως δεν έχει βρε! Είχε κυκλοφορήσει πριν δυο χρόνια.

https://athens.indymedia.org/post/1573616/
Επιδιώκουμε την καταστροφή του κράτους και την αντικατάστασή του ως διαχειριστή των κοινών, από μια ομοσπονδία αυτοδιευθυνόμενων κοινοτήτων βάσης. Επιδιώκουμε την απαλλοτρίωση των μέσων παραγωγής και τη λειτουργία τους από τους εργαζόμενους στα πλαίσια μιας τόσο συλλογικά, όσο και αποκεντρωμένα, σχεδιασμένης παραγωγής και κατανάλωσης.

Τί πίνουν!
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΣΤΟ FACEBOOK ΗΓΕΤΙΚΟΥ ΣΤΕΛΕΧΟΥΣ ΤΟΥ ΡΟΥΒΙΚΩΝΑ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 16 Ιούλ 2019, 18:13

Nandros έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 18:10
paul25 έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 11:48
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 11:46
Ιδεολογικά κείμενα ,αρχές , πολιτικές προτάσεις για τα θέματα που αφορούν τον ελληνικό λαό , έστω από την δική του ιδεολογική οπτική γωνία ΔΕΝ έχει ;
Από πού θα κρίνουμε την ιδεολογία τους και τις προτάσεις τους ,από το πώς σπάνε τζαμαρίες και βάφουν το κτήριο της Βουλής ;
Πως δεν έχει βρε! Είχε κυκλοφορήσει πριν δυο χρόνια.

https://athens.indymedia.org/post/1573616/
Επιδιώκουμε την καταστροφή του κράτους και την αντικατάστασή του ως διαχειριστή των κοινών, από μια ομοσπονδία αυτοδιευθυνόμενων κοινοτήτων βάσης. Επιδιώκουμε την απαλλοτρίωση των μέσων παραγωγής και τη λειτουργία τους από τους εργαζόμενους στα πλαίσια μιας τόσο συλλογικά, όσο και αποκεντρωμένα, σχεδιασμένης παραγωγής και κατανάλωσης.

Τί πίνουν!
κομμουνισμος 101

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27016
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΣΤΟ FACEBOOK ΗΓΕΤΙΚΟΥ ΣΤΕΛΕΧΟΥΣ ΤΟΥ ΡΟΥΒΙΚΩΝΑ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Ιούλ 2019, 18:22

georgebi έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 12:48
Κατεβαίνουν και οι ενισχύσεις να ταμπουρωθούν στο φρούριο τον Εξαρχείων https://athens.indymedia.org/post/1598990/ [ -- Δυστυχως βιωνω εδω και πολλα χρονια εναν αδιστακτο πολεμο απο τους νεοναζι(πατρις,οικογενεια,θρησκεια)γονεις μου,θελοντας οι παραπανω να με μεταλλαξουν απο αυτο που ειμαι σε ενα ναζιστικο γραναζι.αλλα επειδη ειμαι "σκληρο καρυδι" και αμετακινητος στις αιρετικες πεποιθησεις μου δεν τα εχουν καταφερει ακομα...δλδ μεχρι σημερα το πρωι που ο πα-τερας μου, μου πεταξε ενα χαρτι που με καλει εισαγγελεας να παραβρεθω στο γραφειο του υστερα απο αισχρα ψευδη που λογικα θα κελαηδησε στον μαλλον χουντικο εισαγγελεα(παρεπιπτοντως δεν εχουν ΚΑΝΕΝΑ μα κανενα αποδεικτικο στοιχειο για οσα ψευδη πραγματα κατεθεσε ο πα-τερας μου και το ποινικο μου μητρωο ειναι πεντακαθαρο).υπαρχει καποιος δικηγορικος συλλογος ανθρωπινων δικαιωματων να απευθυνθω? ][ -- πρωσοπική μου άποψη, δεν χρειάζεται να πας στον εισαγγελέα, μην ασχοληθείς με το θέμα.βρές ανθρώπους που μπορούν να σε φιλοξενίσουν για να φύγεις απο το σπίτι των γονιών σου. --][ Αλανια φευγω απο το σπιτι(ειμαι απο επαρχια),ερχομαι εξαρχια,να βρω τον προσωπικο μου παραδεισο μετα απο 36 χρονια ενος συχρονου "κωσταλεξη",νομικα ειμαι καλημενος,θα ανταμωσουμε αυριο το πρωι
36 χρονών :o μαλάκαρος που ζούσε, ζει και θα ζει εις βάρος κάποιων άλλων.
Ρε μαλάκαρε, αν καταστρέψεις την κοινωνία, ποιος θα σε ταΐζει;
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΣΤΟ FACEBOOK ΗΓΕΤΙΚΟΥ ΣΤΕΛΕΧΟΥΣ ΤΟΥ ΡΟΥΒΙΚΩΝΑ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 16 Ιούλ 2019, 18:25

blackpaint έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 12:36
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 12:13
Η οποιαδήποτε οργάνωση μιας ανθρώπινης κοινωνίας απαιτεί ΚΡΆΤΟΣ δηλαδή μια αρχή που θα βάλει κανόνες θα επιβλέπει θα τιμωρεί και θα τους επιβάλει
Ακόμη και δέκα άνθρωποι αν μείνουν μονοι τους στον πλανήτη Γη , θα έχουν αναμεταξυ τους μια σχέση που θα κυμαίνεται από πολύ αυταρχική έως πολύ φιλελεύθερη και αυτό θα κριθεί από τις υλικές συνθήκες που έχουν να αντιμετωπίσουν όπως η σπανιοτητα η η αφθονία των αγαθών
Το κρατος εμφανιζεται οταν υπαρχει μια κοινωνικη ταξη που αρχει και καρπωνεται τον μοχθο μιας αλλης κοινωνικης ταξης, που αρχεται και ειναι υποχρεωμενη να εργαζεται.

Η ιστορια λοιπον διαψευδει τους ισχυρισμους σου: για 1000ετηριδες, οι ανθρωπινες κοινοτητες ζουσαν χωρις κρατικες δομες και κοινωνικες ταξεις. Αυτες εμφανιστηκαν οταν ομαδες εισβολεων μονιμοποιησαν την παρουσια τους στις περιοχες που επεδραμαν και μετατρεψαν την ληστεια σε φορολογια.

Η ιστορικη καταγωγη του κρατους ειναι η ληστρικη ορδη.
Δεν υπάρχει κοινωνία ανθρώπινη χωρίς μορφή εξουσίας του Αρχηγού η του Μάγου της Φυλής που να κάνει κουμάντο
Η σημερινή μορφή κρατικής οργάνωσης έχει παρελθόν μόνο διακόσια χρόνια πριν έκανε κουμάντο ο φεουδάρχης και ο Μονάρχης
Ανέκαθεν οι συμμορίες μετατρέπονταν σε κράτη (με τη ν προτογονη έννοια ) και ολόκληρα πόλεις κράτη ασχολούνταν με την ληστεία και την πειρατεία

Από εκεί και πέρα οποιαδήποτε οργάνωση της ανθρώπινης κοινωνίας προϋποθέτει μια εξουσιαστική αρχή που έχει την ισχύ να την οργανώσει μέσα σε ένα πλαίσιο κανόνων και νόμων και να μπορεί να επιβλέπει την τήρηση αυτών των κανόνων τιμωρώντας μάλιστα όσους δεν υπακούουν

Η εξουσία απεχθάνεται το κενό
Αν δεν κυβερνά το επίσημο κράτος κυβερνά ο ντόπιος οπλαρχηγός μαφιόζος η ο μάγος της φυλής

Και στις Πρωτογονες κοινωνίες που αναφέρεις κουμάντο στην φυλή έκανε ο πιο νταης πολεμιστής που γινόταν αρχηγός η ο μάγος της φυλής που κυβερνούσε μέσω της δεσιδαιμονιας των μελών της φυλής

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΣΤΟ FACEBOOK ΗΓΕΤΙΚΟΥ ΣΤΕΛΕΧΟΥΣ ΤΟΥ ΡΟΥΒΙΚΩΝΑ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 16 Ιούλ 2019, 18:26

Nandros έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 18:10
paul25 έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 11:48
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 11:46
Ιδεολογικά κείμενα ,αρχές , πολιτικές προτάσεις για τα θέματα που αφορούν τον ελληνικό λαό , έστω από την δική του ιδεολογική οπτική γωνία ΔΕΝ έχει ;
Από πού θα κρίνουμε την ιδεολογία τους και τις προτάσεις τους ,από το πώς σπάνε τζαμαρίες και βάφουν το κτήριο της Βουλής ;
Πως δεν έχει βρε! Είχε κυκλοφορήσει πριν δυο χρόνια.

https://athens.indymedia.org/post/1573616/
Επιδιώκουμε την καταστροφή του κράτους και την αντικατάστασή του ως διαχειριστή των κοινών, από μια ομοσπονδία αυτοδιευθυνόμενων κοινοτήτων βάσης. Επιδιώκουμε την απαλλοτρίωση των μέσων παραγωγής και τη λειτουργία τους από τους εργαζόμενους στα πλαίσια μιας τόσο συλλογικά, όσο και αποκεντρωμένα, σχεδιασμένης παραγωγής και κατανάλωσης.

Τί πίνουν!
Και όλα αυτά για να γίνουν προϋποθέτουν μια ισχυρή εξουσία που να οργανώνει διευθύνει συντονίζει επιβάλει νόμους και κανονισμούς που θα αποφασίζει η ίδια !?

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΣΤΟ FACEBOOK ΗΓΕΤΙΚΟΥ ΣΤΕΛΕΧΟΥΣ ΤΟΥ ΡΟΥΒΙΚΩΝΑ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 16 Ιούλ 2019, 18:30

Feindflug έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 12:21
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 12:08
paul25 έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 12:06


Κατά πάσα πιθανότητα το αναρχικό πρότυπο της τοπικής αυτοοργάνωσης.
Δηλαδή , θα πούμε στους παππούδες που μένουν στα χωριά και που δεν έχουν γιατρούς
Αυτοργανωθειτε σε τοπικό επίπεδο σύμφωνα με τα αναρχικά πρότυπα !! :smt005:
Ενώ το να τους λες ψηφίστε εμάς γιατί εμείς θα σας σώσουμε από τους προηγούμενους, στέκει πολύ.
Ασφαλώς και είναι πιο πρακτικό γιατί θα ψηφίσεις στο τέλος αυτόν που σου λύνει τα πρακτικά αυτά προβλήματα ..

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΣΤΟ FACEBOOK ΗΓΕΤΙΚΟΥ ΣΤΕΛΕΧΟΥΣ ΤΟΥ ΡΟΥΒΙΚΩΝΑ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 16 Ιούλ 2019, 18:32

Και ο Ρουβικωνας σαν αναρχική συλλογικότητα έχει ..ηγετικά μέλη και μονάδες που δρουν με παραστρατιωτικο τρόπο με αρχηγούς της κάθε ομάδας να έχουν καθήκοντα βαθμοφορου με τα στρατιωτικά δεδομένα
Και τα χτυπήματα τους δείχνουν ότι έχουν ένα είδος στρατιωτικής οργάνωσης που σχεδιάζει διευθύνει εκπαιδεύει κλπ
Αυτό αυτόματα αναιρεί οποιαδήποτε αναρχική ιδιότητα

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27016
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΣΤΟ FACEBOOK ΗΓΕΤΙΚΟΥ ΣΤΕΛΕΧΟΥΣ ΤΟΥ ΡΟΥΒΙΚΩΝΑ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Ιούλ 2019, 18:35

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 18:30
Feindflug έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 12:21
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 12:08


Δηλαδή , θα πούμε στους παππούδες που μένουν στα χωριά και που δεν έχουν γιατρούς
Αυτοργανωθειτε σε τοπικό επίπεδο σύμφωνα με τα αναρχικά πρότυπα !! :smt005:
Ενώ το να τους λες ψηφίστε εμάς γιατί εμείς θα σας σώσουμε από τους προηγούμενους, στέκει πολύ.
Ασφαλώς και είναι πιο πρακτικό γιατί θα ψηφίσεις στο τέλος αυτόν που σου λύνει τα πρακτικά αυτά προβλήματα ..
Μιλούν για αυτοοργάνωση σε επίπεδο γειτονιάς.
Την έλλειψη γιατρών/συγκοινωνίας στο χωριό που προανέφερες, πώς θα την αντιμετωπίσουν;
Θα στείλουν γιατρούς από αλλού; Και ποιος θα το οργανώσει; Και αν οι γιατροί αρνηθούν να πάνε στο κατσικοχώρι, ποια "εξουσία" θα τους αναγκάσει;

Πρέπει να είναι καλό αυτό που πίνουν! :smt033:vp15:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΣΤΟ FACEBOOK ΗΓΕΤΙΚΟΥ ΣΤΕΛΕΧΟΥΣ ΤΟΥ ΡΟΥΒΙΚΩΝΑ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 16 Ιούλ 2019, 18:42

Επαναλαμβάνω
Οποιαδήποτε μορφή οργάνωσης μιας ανθρώπινης κοινωνίας προϋποθέτει μια εξουσία η οποία έχει την ισχύ να οργανώσει διευθυνρι συντονίσει νομοθετήσει επιβλέπει τιμωρεί
Μπορεί αυτή η εξουσία να είναι δημοκρατικά εκλεγμένη η να έχει επιβληθεί μέσω ισχύος του ισχυρότερου
Μπορεί να είναι από πιο φιλελεύθερη έως πιο αυταρχική
Πάντως χώρος εξουσία ΔΕΝ γίνεται τίποτε

Και όπου δεν υπάρχει κρατική εξουσία , υπάρχει η εξουσία του ντόπιου οπλαρχηγού προστάτη μαφιόζου λήσταρχου
Και καλύτερη απόδειξη για αυτό είναι ..τα ίδια τα Εξάρχεια !! έτσι όπως είναι η κατάσταση σήμερα .

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΣΤΟ FACEBOOK ΗΓΕΤΙΚΟΥ ΣΤΕΛΕΧΟΥΣ ΤΟΥ ΡΟΥΒΙΚΩΝΑ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 16 Ιούλ 2019, 18:46

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 18:25
blackpaint έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 12:36
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 12:13
Η οποιαδήποτε οργάνωση μιας ανθρώπινης κοινωνίας απαιτεί ΚΡΆΤΟΣ δηλαδή μια αρχή που θα βάλει κανόνες θα επιβλέπει θα τιμωρεί και θα τους επιβάλει
Ακόμη και δέκα άνθρωποι αν μείνουν μονοι τους στον πλανήτη Γη , θα έχουν αναμεταξυ τους μια σχέση που θα κυμαίνεται από πολύ αυταρχική έως πολύ φιλελεύθερη και αυτό θα κριθεί από τις υλικές συνθήκες που έχουν να αντιμετωπίσουν όπως η σπανιοτητα η η αφθονία των αγαθών
Το κρατος εμφανιζεται οταν υπαρχει μια κοινωνικη ταξη που αρχει και καρπωνεται τον μοχθο μιας αλλης κοινωνικης ταξης, που αρχεται και ειναι υποχρεωμενη να εργαζεται.

Η ιστορια λοιπον διαψευδει τους ισχυρισμους σου: για 1000ετηριδες, οι ανθρωπινες κοινοτητες ζουσαν χωρις κρατικες δομες και κοινωνικες ταξεις. Αυτες εμφανιστηκαν οταν ομαδες εισβολεων μονιμοποιησαν την παρουσια τους στις περιοχες που επεδραμαν και μετατρεψαν την ληστεια σε φορολογια.

Η ιστορικη καταγωγη του κρατους ειναι η ληστρικη ορδη.
Δεν υπάρχει κοινωνία ανθρώπινη χωρίς μορφή εξουσίας του Αρχηγού η του Μάγου της Φυλής που να κάνει κουμάντο
Η σημερινή μορφή κρατικής οργάνωσης έχει παρελθόν μόνο διακόσια χρόνια πριν έκανε κουμάντο ο φεουδάρχης και ο Μονάρχης
Ανέκαθεν οι συμμορίες μετατρέπονταν σε κράτη (με τη ν προτογονη έννοια ) και ολόκληρα πόλεις κράτη ασχολούνταν με την ληστεία και την πειρατεία

Από εκεί και πέρα οποιαδήποτε οργάνωση της ανθρώπινης κοινωνίας προϋποθέτει μια εξουσιαστική αρχή που έχει την ισχύ να την οργανώσει μέσα σε ένα πλαίσιο κανόνων και νόμων και να μπορεί να επιβλέπει την τήρηση αυτών των κανόνων τιμωρώντας μάλιστα όσους δεν υπακούουν

Η εξουσία απεχθάνεται το κενό
Αν δεν κυβερνά το επίσημο κράτος κυβερνά ο ντόπιος οπλαρχηγός μαφιόζος η ο μάγος της φυλής

Και στις Πρωτογονες κοινωνίες που αναφέρεις κουμάντο στην φυλή έκανε ο πιο νταης πολεμιστής που γινόταν αρχηγός η ο μάγος της φυλής που κυβερνούσε μέσω της δεσιδαιμονιας των μελών της φυλής
Απο το κεφαλι σου τα βγαζεις αυτα κυριολεκτικα, ολες οι φυλες κυνηγων και τροφοσυλλεκτων και ορισμενων γεωργων τις οποιες συναντησαμε ηταν αφενος αταξικες και αφετερου διοικουνταν απο συμβουλια γεροντων στα οποια ομως καθε μελος της κοινοτητας ειχε δικαιωμα να μιλαει. Κοινωνικες ταξεις, ιεραρχια και διακριτοι ρολοι πολεμιστων απαντωνται στις κοινωνιες κτηνοτροφων οι οποιοι ηταν και οι λησταρχοι που επεδραμαν σε βαρος των κοινοτητων κυνηγων και ορισμενων γεωργων.

Συμφωνα με πολλους ιστορικους, το πιο φιλελευθερο για την εποχη του Συνταγμα, το Αμερικανικο, αντλησε επιρροες απο το Συνταγμα των Εξι Εθνων, η Συνταγμα των Ιροκουα, η τον Μεγα Νομο της Ειρηνης, που ηταν μια ελευθερη συμφωνια μεταξυ ελευθερων ανθρωπων για την ιδρυση και λειτουργια της πιο αρχαιας μορφης δημοκρατικης διακυβερνησης στον κοσμο.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΣΤΟ FACEBOOK ΗΓΕΤΙΚΟΥ ΣΤΕΛΕΧΟΥΣ ΤΟΥ ΡΟΥΒΙΚΩΝΑ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 16 Ιούλ 2019, 18:48

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 18:32
Και ο Ρουβικωνας σαν αναρχική συλλογικότητα έχει ..ηγετικά μέλη και μονάδες που δρουν με παραστρατιωτικο τρόπο με αρχηγούς της κάθε ομάδας να έχουν καθήκοντα βαθμοφορου με τα στρατιωτικά δεδομένα
Και τα χτυπήματα τους δείχνουν ότι έχουν ένα είδος στρατιωτικής οργάνωσης που σχεδιάζει διευθύνει εκπαιδεύει κλπ
Αυτό αυτόματα αναιρεί οποιαδήποτε αναρχική ιδιότητα
τι πινεις μωρε και δεν μας δινεις.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΣΤΟ FACEBOOK ΗΓΕΤΙΚΟΥ ΣΤΕΛΕΧΟΥΣ ΤΟΥ ΡΟΥΒΙΚΩΝΑ ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 16 Ιούλ 2019, 18:49

Όλες οι φυλές κυνηγών και τροφοσυλεκτων είχαν τον μάγο και τον αρχηγό της φυλής που έκανε κουμάντο και ήταν αταξικεσ γιατί
Πριν την ανακάλυψη της δουλειας υπήρχε η ..ανθρωποφαγία !!
Μετά ανακάλυψαν αυτές οι φυλές ότι αντί να τρώμε τους αιχμαλώτους τους χρησιμοποιούμε σαν υποζύγια για να κάνουν δουλειές !?

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών