Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14013
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 25 Ιουν 2019, 14:23

Highlander έγραψε:
25 Ιουν 2019, 13:51
southern έγραψε:
25 Ιουν 2019, 13:46
Αυτό το κίβδηλο αφήγημα διαδόθηκε αστραπιαία από τα συστημικά ΜΜΕ, που συμπορεύονται απόλυτα με το ορθοπολιτικό αφήγημα της Αριστεράς, για έναν γκρίζο μονοχρωματικό εθνομηδενιστικό κόσμο, όπου θα βασιλεύει η νοσηρή ατομικότητα και κάθε άνθρωπος θα συνιστά απλώς μια καταναλωτική και παραγωγική μονάδα, με μηδενική συνείδηση εθνικής, θρησκευτικής και οικογενειακής ταυτότητας.
Αυτό είναι τελείως ρητορική ΧΑ και λοιπών ναζί/φασιστών.
Δε μου κάνει εντύπωση που πατάει λαικ σε τουι με εικόνες με ναζιστικούς χαιρετισμούς της μεταξικής περιόδου, συνοδευόμενες από πόστερ της ΧΑ.
Τι το φασιστικό βλέπεις; Ότι δεν σας αρέσει, το βαφτίζεται φασίστικο και ακροδεξιό. Συμπαθεί τον Μεταξά, αλλά δεν ανήκει στη ΧΑ. Οι χρυσαυγιτες του φόρουμ όπως ο Γκόλντεν δεν τον θεωρούν δικό τους. Η ρητορική πάντως του ΣΥΡΙΖΑ και της αριστερας είναι άκρως εθνομηδενιστικη. Η Κούρτοβικ δεν είναι μέλος του ΣΥΡΙΖΑ; Να θυμίσω τις δραστηριότητες της;
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34807
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 25 Ιουν 2019, 14:27

foscilis έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:22
ο εθνικισμός ο δικός μας στο αγγλοσαξωνικό context λέγεται ethic nationalism και είναι μάλλον προφανές γιατί δε μεταφράζεται σε βαλκανικές γλώσσες (δεν κάνουν αυτή τη διάκριση εννοιολογικά, είναι και τα δύο "έθνος" και για αυτό το λόγο καταδικασμένο να κινείται πάντα σαν υπερμεγέθης φυλή αγρίων

Ο εθνικισμός που δέχεται ως Έλληνα τον Αντετονκούμπο είναι nationalism χωρίς το ethnic.Τώρα πόσοι τον δέχονται είναι ένα ερώτημα αλλά πάντως το επίσημο κράτος και τα ΜΜΕ τον δέχονται.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14013
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 25 Ιουν 2019, 14:27

Ο Παπαδημητρίου εννοούσε συγκυβέρνηση της ΝΔ με σύγχρονο εθνο συντηρητικό κόμμα. Πιθανόν σαν τη Λέγκα και το κόμμα της Μελονι στην Ιταλία.
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 25 Ιουν 2019, 14:28

πατησιωτης έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:10
Όπως καταλαβαίνεις οι λέξεις αλλάζουν νόημα ανάλογα με την περίσταση.
Χωρίς απαραίτητα να διαφωνώ με τα υπόλοιπα που έγραψες, η μεγαλύτερη πηγή ταύτισης του εθνικισμού με τον σωβινισμό στην Ελλάδα σήμερα είναι η συστηματική χρήση του όρου σαν να πρόκειται για τον πολιτικά ορθό τρόπο να αναφέρεται κανείς στους ναζί και λοιπούς ακροδεξιούς περίεργους, μια χρήση που διαιωνίζεται κυρίως από τους ίδιους.

Από κει και πέρα το Ζήτω η πατρίδα - κάτω το έθνος βγάζει περισσότερο νόημα στις λατινογενείς γλώσσες, μια και το natio- παραπέμπει σε γένος, όχι έθνος. Γι' αυτό άλλωστε έχουμε white nationalism αλλά όχι white patriotism.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7879
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 25 Ιουν 2019, 14:29

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:12
Γάταρος έγραψε:
25 Ιουν 2019, 13:39
Εικόνα

Είμαστε Έλληνες Εθνικιστές. Εμείς απελευθερώσαμε τον ελληνικό λαό το 1821 κι εμείς τον κρατήσαμε ελεύθερο όλα αυτά τα χρόνια.
αυτό του Παλαμά αμφισβητείται
κατά τ'άλλα ο εθνικισμός ξεκινήσε ως ένα φιλελεύθερο φαινόμενο
η αυτοτέλεια των εθνών ήταν ένας νεωτερισμός του 19ου αιώνα και στηρίχθηκε από τις φιλελεύθερες δυνάμεις της εποχής
γενικά, ο εθνικισμός είναι ένα πολυσύνθετο ιστορικό φαινόμενο με πολλές και διαφορετικές χωροχρονικές εκφάνσεις
σήμερα βέβαια του αποδίδεται αποκλειστικά αρνητικό πρόσημο, αλλά ας μην ξεχνάμε πως σήμερα είμαστε ελεύθεροι επειδή κάποιοι εθνικιστές κάποτε έκαναν επανάσταση διεκδικώντας την αυτοτέλειά τους
Δεν αμφισβητείται η φράση του Παλαμά. Eίναι φράση που περιέχεται στα Άπαντα του Κωστή Παλαμά, τόμος 14ος, εκδόσεις Γκοβόστη. Το είπε την 7/2/1926 σε συνέντευξη που έδωσε στη δημοσιογράφο Σοφία Σπανούδη για την εφημερίδα "Ο Νέος Αγών":

Παίρνω το θάρρος να του μιλήσω, και αφού ζητήσω συγνώμη για την τόλμην μου. Τον παρακαλώ να μου πη τι σκέπτεται για τη συστηματική καταφορά εναντίον της Ελλάδος μιας μερίδος από τους συγχρόνους Γάλλους συγγραφείς.
– Μα είναι άξιοι λόγου οι συγγραφείς αυτοί που αναφέρετε; Τον Λοτί βέβαια δεν μπορούσε κανείς να μην το λογαριάση. Αυτός με είχε κάνει να οργισθώ κάποτε πολύ εναντίον του. Και σ’ ένα μου δημοσίευμα στο «Εμπρός» τον είχα βρίσει σαν παληάνθρωπο. Έθεσα κατά μέρος όλο μου το θαυμασμό για το λογοτέχνη. Τι τα θέλετε… Ο πατριωτισμός μας είναι έμφυτος. Κι εγώ είμαι εθνικιστής, βέβαια εθνικιστής, είμαι ένας πατριδολάτρης.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34807
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 25 Ιουν 2019, 14:32

Stalker έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:28
Χωρίς απαραίτητα να διαφωνώ με τα υπόλοιπα που έγραψες, η μεγαλύτερη πηγή ταύτισης του εθνικισμού με τον σωβινισμό στην Ελλάδα σήμερα είναι η συστηματική χρήση του όρου σαν να πρόκειται για τον πολιτικά ορθό τρόπο να αναφέρεται κανείς στους ναζί και λοιπούς ακροδεξιούς περίεργους, μια χρήση που διαιωνίζεται κυρίως από τους ίδιους.
Και από τους αντιπάλους τους.Κοίταξε εάν συμφωνήσουν όλοι ότι εθνικιστής = ναζί τότε όντως εθνικιστής θα σημαίνει ναζί και το πραγματικό γεγονός ότι ο μεγαλύτερος εθνικιστής της νεοτέρας Ελλάδος είχε κόμμα με το όνομα Κόμμα Φιλελευθέρων :D θα ακούγεται παράδοξο.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14013
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 25 Ιουν 2019, 14:33

Τον τέως βασιλιά άραγε τον δέχονται ως Έλληνα, οι αριστεροί αντιεθνικιστες; :smt017
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21433
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 25 Ιουν 2019, 14:37

Γάταρος έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:29

Δεν αμφισβητείται η φράση του Παλαμά. Eίναι φράση που περιέχεται στα Άπαντα του Κωστή Παλαμά, τόμος 14ος, εκδόσεις Γκοβόστη. Το είπε την 7/2/1926 σε συνέντευξη που έδωσε στη δημοσιογράφο Σοφία Σπανούδη για την εφημερίδα "Ο Νέος Αγών":

Παίρνω το θάρρος να του μιλήσω, και αφού ζητήσω συγνώμη για την τόλμην μου. Τον παρακαλώ να μου πη τι σκέπτεται για τη συστηματική καταφορά εναντίον της Ελλάδος μιας μερίδος από τους συγχρόνους Γάλλους συγγραφείς.
– Μα είναι άξιοι λόγου οι συγγραφείς αυτοί που αναφέρετε; Τον Λοτί βέβαια δεν μπορούσε κανείς να μην το λογαριάση. Αυτός με είχε κάνει να οργισθώ κάποτε πολύ εναντίον του. Και σ’ ένα μου δημοσίευμα στο «Εμπρός» τον είχα βρίσει σαν παληάνθρωπο. Έθεσα κατά μέρος όλο μου το θαυμασμό για το λογοτέχνη. Τι τα θέλετε… Ο πατριωτισμός μας είναι έμφυτος. Κι εγώ είμαι εθνικιστής, βέβαια εθνικιστής, είμαι ένας πατριδολάτρης.
δεν το ήξερα
πάντως εδώ άλλα λέει
https://www.ellinikahoaxes.gr/2018/02/2 ... hnikistis/
«Γιατί δίνουν (ενν. οι στίχοι) το σύνθημα πως κάτι σπέρνεται προμηνώντας κάποια μεταστροφή που αγάλια αγάλια θ’ ανθίσει, στην ιδεολογία μας, στην αισθητική μας. Η πατριδολατρία. Πατριδολάτρης είμαι, όχι εθνικιστής· σιχαίνομαι και τη λέξη και την ετικέττα».
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7879
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 25 Ιουν 2019, 14:39

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:37
Γάταρος έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:29

Δεν αμφισβητείται η φράση του Παλαμά. Eίναι φράση που περιέχεται στα Άπαντα του Κωστή Παλαμά, τόμος 14ος, εκδόσεις Γκοβόστη. Το είπε την 7/2/1926 σε συνέντευξη που έδωσε στη δημοσιογράφο Σοφία Σπανούδη για την εφημερίδα "Ο Νέος Αγών":

Παίρνω το θάρρος να του μιλήσω, και αφού ζητήσω συγνώμη για την τόλμην μου. Τον παρακαλώ να μου πη τι σκέπτεται για τη συστηματική καταφορά εναντίον της Ελλάδος μιας μερίδος από τους συγχρόνους Γάλλους συγγραφείς.
– Μα είναι άξιοι λόγου οι συγγραφείς αυτοί που αναφέρετε; Τον Λοτί βέβαια δεν μπορούσε κανείς να μην το λογαριάση. Αυτός με είχε κάνει να οργισθώ κάποτε πολύ εναντίον του. Και σ’ ένα μου δημοσίευμα στο «Εμπρός» τον είχα βρίσει σαν παληάνθρωπο. Έθεσα κατά μέρος όλο μου το θαυμασμό για το λογοτέχνη. Τι τα θέλετε… Ο πατριωτισμός μας είναι έμφυτος. Κι εγώ είμαι εθνικιστής, βέβαια εθνικιστής, είμαι ένας πατριδολάτρης.
δεν το ήξερα
πάντως εδώ άλλα λέει
https://www.ellinikahoaxes.gr/2018/02/2 ... hnikistis/
«Γιατί δίνουν (ενν. οι στίχοι) το σύνθημα πως κάτι σπέρνεται προμηνώντας κάποια μεταστροφή που αγάλια αγάλια θ’ ανθίσει, στην ιδεολογία μας, στην αισθητική μας. Η πατριδολατρία. Πατριδολάτρης είμαι, όχι εθνικιστής· σιχαίνομαι και τη λέξη και την ετικέττα».
Δες όλη την ανάρτηση, παρακάτω λέει αυτό που αναφέρω.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 25 Ιουν 2019, 14:40

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:12
Γάταρος έγραψε:
25 Ιουν 2019, 13:39
Εικόνα

Είμαστε Έλληνες Εθνικιστές. Εμείς απελευθερώσαμε τον ελληνικό λαό το 1821 κι εμείς τον κρατήσαμε ελεύθερο όλα αυτά τα χρόνια.
αυτό του Παλαμά αμφισβητείται
κατά τ'άλλα ο εθνικισμός ξεκινήσε ως ένα φιλελεύθερο φαινόμενο
η αυτοτέλεια των εθνών ήταν ένας νεωτερισμός του 19ου αιώνα και στηρίχθηκε από τις φιλελεύθερες δυνάμεις της εποχής
γενικά, ο εθνικισμός είναι ένα πολυσύνθετο ιστορικό φαινόμενο με πολλές και διαφορετικές χωροχρονικές εκφάνσεις
σήμερα βέβαια του αποδίδεται αποκλειστικά αρνητικό πρόσημο, αλλά ας μην ξεχνάμε πως σήμερα είμαστε ελεύθεροι επειδή κάποιοι εθνικιστές κάποτε έκαναν επανάσταση διεκδικώντας την αυτοτέλειά τους
Άλλο ο εθνικισμός τον 18ο αιώνα και άλλο στα μέσα του 20ου ή τον 21ο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Highlander την 25 Ιουν 2019, 14:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 25 Ιουν 2019, 14:41

η πατριδοκαπηλη δεξια οπως και ο φιλελε χωρος τσιρακια των αγγλοσαξονων ηταν και παραμενουν και υπευθυνοι για ολες τις εθνικες καταστροφες
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21433
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 25 Ιουν 2019, 14:42

Γάταρος έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:39
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:37
Γάταρος έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:29

Δεν αμφισβητείται η φράση του Παλαμά. Eίναι φράση που περιέχεται στα Άπαντα του Κωστή Παλαμά, τόμος 14ος, εκδόσεις Γκοβόστη. Το είπε την 7/2/1926 σε συνέντευξη που έδωσε στη δημοσιογράφο Σοφία Σπανούδη για την εφημερίδα "Ο Νέος Αγών":

Παίρνω το θάρρος να του μιλήσω, και αφού ζητήσω συγνώμη για την τόλμην μου. Τον παρακαλώ να μου πη τι σκέπτεται για τη συστηματική καταφορά εναντίον της Ελλάδος μιας μερίδος από τους συγχρόνους Γάλλους συγγραφείς.
– Μα είναι άξιοι λόγου οι συγγραφείς αυτοί που αναφέρετε; Τον Λοτί βέβαια δεν μπορούσε κανείς να μην το λογαριάση. Αυτός με είχε κάνει να οργισθώ κάποτε πολύ εναντίον του. Και σ’ ένα μου δημοσίευμα στο «Εμπρός» τον είχα βρίσει σαν παληάνθρωπο. Έθεσα κατά μέρος όλο μου το θαυμασμό για το λογοτέχνη. Τι τα θέλετε… Ο πατριωτισμός μας είναι έμφυτος. Κι εγώ είμαι εθνικιστής, βέβαια εθνικιστής, είμαι ένας πατριδολάτρης.
δεν το ήξερα
πάντως εδώ άλλα λέει
https://www.ellinikahoaxes.gr/2018/02/2 ... hnikistis/
«Γιατί δίνουν (ενν. οι στίχοι) το σύνθημα πως κάτι σπέρνεται προμηνώντας κάποια μεταστροφή που αγάλια αγάλια θ’ ανθίσει, στην ιδεολογία μας, στην αισθητική μας. Η πατριδολατρία. Πατριδολάτρης είμαι, όχι εθνικιστής· σιχαίνομαι και τη λέξη και την ετικέττα».
Δες όλη την ανάρτηση, παρακάτω λέει αυτό που αναφέρω.
α) στο 1ο απόσπασμα που παραθέτουμε (1931) είναι λόγια του ιδίου ενώ το δεύτερο (1926) είναι κείμενο τρίτου που μεταφέρει τα λόγια του Παλαμά. Είναι στη δική σας κρίση ποιο κείμενο από τα δύο είναι πιο πιθανό να παρουσιάζει τη θέση του Παλαμά, όταν ο ίδιος δηλώνει ότι απεχθάνεται τον όρο.
https://www.ellinikahoaxes.gr/2018/02/2 ... hnikistis/
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 25 Ιουν 2019, 14:43

πατησιωτης έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:32
Και από τους αντιπάλους τους.Κοίταξε εάν συμφωνήσουν όλοι ότι εθνικιστής = ναζί τότε όντως εθνικιστής θα σημαίνει ναζί και το πραγματικό γεγονός ότι ο μεγαλύτερος εθνικιστής της νεοτέρας Ελλάδος είχε κόμμα με το όνομα Κόμμα Φιλελευθέρων :D θα ακούγεται παράδοξο.
Άλλες θέσεις θεωρούνταν φιλελεύθερες τον 18ο και τον 19ο αιώνα, άλλες τον 20ο και άλλες τον 21ο.

Οι περισσότερες ελληνικές φασιστικές οργανώσεις του μεσοπολέμου πάντως ήταν βενιζελικής προέλευσης.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 25 Ιουν 2019, 14:44

southern έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:27
Ο Παπαδημητρίου εννοούσε συγκυβέρνηση της ΝΔ με σύγχρονο εθνο συντηρητικό κόμμα. Πιθανόν σαν τη Λέγκα και το κόμμα της Μελονι στην Ιταλία.
Ο Παπαδημητρίου ξεκάθαρα είπε ότι θέλει συγκυβέρνηση της ΝΔ με τη Χρυσή Αυγή απλά π.χ.χωρίς τάγματα εφόδου (δηλαδή με τη σημερινή Χρυσή Αυγή).

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21433
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 25 Ιουν 2019, 14:45

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:41
η πατριδοκαπηλη δεξια οπως και ο φιλελε χωρος τσιρακια των αγγλοσαξονων ηταν και παραμενουν και υπευθυνοι για ολες τις εθνικες καταστροφες
ποιοι ΔΕΝ είναι πατριδοκάπηλοι κατά την κρίση σου ρε εθνι;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών