Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 25 Ιουν 2019, 14:55

Highlander έγραψε:
25 Ιουν 2019, 13:32
O Εθνικισμός είναι ιδεολογία, η οποία επικεντρώνεται γύρω από την έννοια του Έθνους, έχοντας ως βασική παραδοχή την διχοτομία ανάμεσα σε «κατώτερα» και «ανώτερα» έθνη. Υπερασπίζεται την επιβολή των «ανώτερων» εθνών, στα «κατώτερα», όπως και την πλήρη κυριαρχία επάνω σε μια γεωγραφική περιοχή ιστορικής συνήθως σημασίας.[1] Σύμφωνα και με το Ινστιτούτο Νεοελληνικών Σπουδών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, η έννοια του εθνικισμού, ορίζεται ως εξής: Ο εθνικισμός είναι η απόλυτη προσήλωση των ατόμων στο έθνος τους, η οποία φτάνει ως την περιφρόνηση και την εχθρότητα προς άλλα έθνη τα οποία θεωρεί κατώτερα (πρβ. Σοβινισμός). Έχει -μαζί με άλλες- μια βασική και ουσιαστική διαφορά από την έννοια «πατριωτισμός» σε τούτο: Ο πατριωτισμός, ορίζεται ως η αγάπη για την πατρίδα η οποία αναπτύσσεται χωρίς καμία διάθεση υποτίμησης ή περιφρόνησης άλλου έθνους (εθνισμός, πατριωτισμός), σε αντίθεση με τον εθνικισμό, ο οποίος δομείται στη βάση της θεώρησης «ανώτερο/κατώτερο έθνος».[2]

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE ... F%8C%CF%82
southern έγραψε:
25 Ιουν 2019, 13:46
η άποψη του Κρητικόπουλου. Ο Παπαδημητρίου δεν εννοεί τις ακρότητες αλλά την έντονη φιλοπατρία. Είναι θλιβερός και κοινός συκοφάντης όποιος πιστεύει ότι ο Παπαδημητρίου πιστεύει σε ανώτερα και κατώτερα έθνη.
Ορίστε και ο Παμ το ίδιο με εμένα και τη βικιπαίδεια λέει.
Pam έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:47
Πατριωτισμός= Αγάπη για την πατρίδα
Εθνικισμός= Μίσος για άλλες πατρίδες

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 25 Ιουν 2019, 14:56

Sid Vicious έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:47
και η λέξη patriot σε γένος παραπέμπει
Ετυμολογικά, όχι από την ιστορία της χρήσης του όρου. Αλλιώς και το country έχει ίδια ρίζα με το cunt.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 25 Ιουν 2019, 14:56

Stalker έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:52
πατησιωτης έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:32
Και από τους αντιπάλους τους.Κοίταξε εάν συμφωνήσουν όλοι ότι εθνικιστής = ναζί τότε όντως εθνικιστής θα σημαίνει ναζί και το πραγματικό γεγονός ότι ο μεγαλύτερος εθνικιστής της νεοτέρας Ελλάδος είχε κόμμα με το όνομα Κόμμα Φιλελευθέρων :D θα ακούγεται παράδοξο.
Pretty much. Αλλά αυτό σημαίνει ότι γίνεται reboot o όρος και το ιστορικό κόντεξτ που ανέφερες πάει περίπατο.

Το «ναζί» είναι κυριολεκτικά συντομογραφία του nationalism, σημειωτέον.
Το ναζί είναι συντομογραφία του Nationalsozialismus.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Marios
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: 13 Φεβ 2019, 14:41
Phorum.gr user: Μάριος

Re: Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Marios » 25 Ιουν 2019, 14:58

Εγώ έχω μία απορία: το γεγονός ότι θέλω να ξεκουμπιστουν τα Τουρκικά στρατεύματα από την μισή κατεχομενη πατρίδα μου με κάνει εθνικιστή ή πατριώτη;

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 25 Ιουν 2019, 14:58

Highlander έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:55
Ορίστε και ο Παμ το ίδιο με εμένα και τη βικιπαίδεια λέει.
Κανείς απ' όλους εσάς δεν είναι Εθνικιστής οπότε το τι λέτε εσείς για τον Εθνικισμό μετράει για εμάς τους Εθνικιστές όσο μετράει για τους κομμουνιστές το τι λένε οι αντικομμουνιστές για τον κομμουνισμό.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34843
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 25 Ιουν 2019, 14:59

Γάταρος έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:52
Είδες πατησιωτης; Κι άλλος δικός σου που έχει γίνει σκυλάκι της Αριστεράς που αναπαράγει τη ρητορική της.
Μπορεί αλλά έχει εν τέλει τόση σημασία; :D O Μακρόν που την αναπαράγει λόγω γαλλικής προιστορίας έχει καμμιά σχέση με τους μπολσεβίκους;
Οπως δούλεψε για αυτούς το ζήτω ο πατριωτισμός κάτω ο εθνικισμός μπορεί να δουλέψει για οποιονδήποτε άλλον.Οι λέξεις δεν έχουν αυτόνομη οντότητα,σημασία έχει το νόημα που τους δίνεις.Εάν περάσεις το νόημα ότι ο εθνικισμός είναι να τρως ανθρώπους ενώ ο πατριωτισμός να σκοτώνεις και να σκοτώνεσαι για την πατρίδα,δηλαδή αυτό που κάποτε σήμαινε ο εθνικισμός και φωνάζεις κάθε μέρα ζήτω ο πατριωτισμός έχεις το ίδιο πολιτικό αποτέλεσμα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Ιουν 2019, 14:59

Cavaliere έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:15
ΚΙ η Ορθόδοξη Εκκλησία γιατί καταδικάζει τον Εθνικισμό, πουλιά μου;
Για τον ίδιο λόγο που ο Γιαννόπουλος (όχι ο δικός μας ο άλλος) έλεγε
Κοντός Ψαλμός Αλληλούια: Πας Παπάς αισθανόμενος δη είναι Πρώτα Χριστιανός και Δεύτερα Έλλην, ΞΟΥΡΑΦΙΣΘΗΤΩ.
καρδγιά μου.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 25 Ιουν 2019, 14:59

πατησιωτης έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:18
Τον εθνοφυλετισμό καταδίκασε το 1871 και μπορώ να σου πω γιατί : για να παραμείνουν οι σλαβόφωνοι της Μακεδονίας υπό την δικαιοδοσία του Οικουμενικού Πατριαρχείου και όχι της βουλγαρικής εξαρχίας.
Και γιατί ακούμε καθημερινά από τους Δεσποτάδες καταδίκη του Εθνικισμού;
Ordem e Progresso.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34843
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 25 Ιουν 2019, 15:00

Marios έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:58
Εγώ έχω μία απορία: το γεγονός ότι θέλω να ξεκουμπιστουν τα Τουρκικά στρατεύματα από την μισή κατεχομενη πατρίδα μου με κάνει εθνικιστή ή πατριώτη;
Σύμφωνα με τον σύμβουλο του προέδρου Τραμπ Γκόρκα που έβαλα πιο πριν είσαι εθνικιστής.Σύμφωνα με τον πρόεδρο της Γαλλίας είσαι πατριώτης. :D

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 25 Ιουν 2019, 15:01

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:59
Για τον ίδιο λόγο που ο Γιαννόπουλος (όχι ο δικός μας ο άλλος) έλεγε
Κοντός Ψαλμός Αλληλούια: Πας Παπάς αισθανόμενος δη είναι Πρώτα Χριστιανός και Δεύτερα Έλλην, ΞΟΥΡΑΦΙΣΘΗΤΩ.
καρδγιά μου.
Αυτά παθαίνει όποιος είναι πυροβολημένος. Ο Χριστιανισμός έχει οικουμενικότητα. Όποιος δεν το δέχεται, δεν είναι καθόλου Χριστιανός. Αποφασίστε τη θρησκεία σας, μην παίρνετε όποιο κομμάτι από το κέικ σας αρέσει.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 25 Ιουν 2019, 15:02

Cavaliere έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:59
πατησιωτης έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:18
Τον εθνοφυλετισμό καταδίκασε το 1871 και μπορώ να σου πω γιατί : για να παραμείνουν οι σλαβόφωνοι της Μακεδονίας υπό την δικαιοδοσία του Οικουμενικού Πατριαρχείου και όχι της βουλγαρικής εξαρχίας.
Και γιατί ακούμε καθημερινά από τους Δεσποτάδες καταδίκη του Εθνικισμού;
Ίσως ως αντίποινα, επειδή οι Εθνικιστές πολλές φορές έχουν καταφερθεί εναντίον των ομοφυλοφίλων.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 25 Ιουν 2019, 15:02

Γάταρος έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:56
Stalker έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:52
πατησιωτης έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:32
Και από τους αντιπάλους τους.Κοίταξε εάν συμφωνήσουν όλοι ότι εθνικιστής = ναζί τότε όντως εθνικιστής θα σημαίνει ναζί και το πραγματικό γεγονός ότι ο μεγαλύτερος εθνικιστής της νεοτέρας Ελλάδος είχε κόμμα με το όνομα Κόμμα Φιλελευθέρων :D θα ακούγεται παράδοξο.
Pretty much. Αλλά αυτό σημαίνει ότι γίνεται reboot o όρος και το ιστορικό κόντεξτ που ανέφερες πάει περίπατο.

Το «ναζί» είναι κυριολεκτικά συντομογραφία του nationalism, σημειωτέον.
Το ναζί είναι συντομογραφία του Nationalsozialismus.
Touche, αλλά το νοημα παραμένει το ίδιο, οι πρώτοι που επιχείρησαν να λαθροσυμψηφίσουν εαυτούς με την μεταφυσική του έθνους/γένους (εδιτ: με τον τρόπο που το συζητάμε) ήταν οι ίδιοι οι οριτζιναλ ορθόδοξοι ναζί.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Pam
Δημοσιεύσεις: 1487
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2018, 01:10

Re: Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pam » 25 Ιουν 2019, 15:03

Γάταρος έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:52
Pam έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:47
Γάταρος έγραψε:
25 Ιουν 2019, 13:51

Ναί αλλά δες τι γράφει ο δικός σου.



Όπως βλέπεις η Αριστερά του έχει περάσει τη ρητορική της.
Ναι στον πατριωτισμό όχι στον εθνικισμό!Το να αγαπάμε την πατρίδα μας είναι υποχρέωση μας(πατριωτισμός).Και μπορούμε να αγαπάμε την πατρίδα μας χωρίς να μισού με τα άλλα έθνη δηλαδή χωρίς να είμαστε εθνικιστές.
Πατριωτισμός= Αγάπη για την πατρίδα
Εθνικισμός= Μίσος για άλλες πατρίδες
Είδες πατησιωτης; Κι άλλος δικός σου που έχει γίνει σκυλάκι της Αριστεράς που αναπαράγει τη ρητορική της.
Το ότι αγαπώ την πατρίδα μου χωρίς να μισώ τους πατριώτες άλλων χωρών με κάνει σκυλάκι της αριστεράς; Και το λες εσύ που εξυμνείς στι φόρουμ τον Τσίπρα ως πατριώτη; Εχεις θράσος!
Τάδε έφη Αρίστος:
ΧΑ και ΚΚΕ θα παρουν μαζι 20%.

Συριζα και ΝΔ θα παρουν μαζι 65%.

Θα μεινουν εκτος Βουλης κομματα που πηραν ψηφους 15%.

Άβαταρ μέλους
Πάρταλος
Δημοσιεύσεις: 3387
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2018, 06:13

Re: Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάρταλος » 25 Ιουν 2019, 15:04

Cavaliere έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:15
ΚΙ η Ορθόδοξη Εκκλησία γιατί καταδικάζει τον Εθνικισμό, πουλιά μου;
Γιατί απειλείται η πρωτοκαθεδρία της.
- Άμμες ποκ΄ ήμες άλκιμοι νεανίαι.
- Άμμες δε γ΄ ειμέν, αι δε λης πείραν λάβε.
- Άμμες δε γ΄ εσσόμεθα πολλώ κάρρονες.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14032
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου υπέρ του Εθνικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 25 Ιουν 2019, 15:04

Highlander έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:47
southern έγραψε:
25 Ιουν 2019, 14:23
Highlander έγραψε:
25 Ιουν 2019, 13:51


Αυτό είναι τελείως ρητορική ΧΑ και λοιπών ναζί/φασιστών.
Δε μου κάνει εντύπωση που πατάει λαικ σε τουι με εικόνες με ναζιστικούς χαιρετισμούς της μεταξικής περιόδου, συνοδευόμενες από πόστερ της ΧΑ.
Τι το φασιστικό βλέπεις; Ότι δεν σας αρέσει, το βαφτίζεται φασίστικο και ακροδεξιό. Συμπαθεί τον Μεταξά, αλλά δεν ανήκει στη ΧΑ. Οι χρυσαυγιτες του φόρουμ όπως ο Γκόλντεν δεν τον θεωρούν δικό τους. Η ρητορική πάντως του ΣΥΡΙΖΑ και της αριστερας είναι άκρως εθνομηδενιστικη. Η Κούρτοβικ δεν είναι μέλος του ΣΥΡΙΖΑ; Να θυμίσω τις δραστηριότητες της;
Αυτή είναι η ρητορική των φασιστών και των ναζί. Ότι δεν υποκύπτουμε στον χυδαίο και στείρο υλισμό, αλλά προασπιζόμαστε τις αθάνατες αξίες της φυλής, των προγόνων και των παραδόσεων.

Εκείνος πατάει λαικ σε ναζιστικούς χαιρετισμούς της μεταξικής περιόδου και σε πόστερ της ΧΑ, δεν το λέω εγώ.
Οι χαιρετισμοί ήταν της μεταξικης περιόδου, το ότι έκανε λαικ σε πόστερ της ΧΑ δεν σημαίνει ότι είναι μέλος της ή ότι ασπάζεται τη πλατφόρμα της ιδεολογικής της ομάδας. Ο άνθρωπος έγραψε για εθνική, θρησκευτική και οικογενειακή ταυτότητα. Αυτό το λες εσύ φασισμό; Αλλά από άνθρωπο που πιστεύει σε ανοιχτα σύνορα, δεν αποτελεί έκπληξη. Φεύγετε και η αιτία είναι ο αριστερισμός σας, όχι τόσο η οικονομική πολιτική.
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών