Παρέμβαση περί ασύλου

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Nero

Παρέμβαση περί ασύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 26 Ιουν 2019, 14:26

Την κατάργηση του πανεπιστημιακού ασύλου, ζητούν με επιστολή τους οι Ελένη Αρβελέρ, Θάνος Βερέμης, Μαριέττα Γιαννάκου, Άννα Διαμαντοπούλου και Νικηφόρος Διαμαντούρος.

Όπως χαρακτηριστικά αναφέρουν, ζητούν να «καταργηθεί το κακώς εννοούμενο σήμερα άσυλο, για να μπορέσουν τα πανεπιστήμιά μας να βρουν τον βηματισμό για την απρόσκοπτη διάδοση της γνώσης και την άσκηση της έρευνας».

Αναλυτικά το κείμενο:

"Η ανοχή έγινε πια ενοχή. Δεν επιτρέπεται σ’ ένα ευνομούμενο κράτος να ανέχεται η πολιτεία τις βιαιοπραγίες, τις αυθαιρεσίες και τις απειλές που εκτοξεύουν και διαπράττουν ανενόχλητοι φοιτητές, συνεπικουρούμενοι ασφαλώς και από εξωπανεπιστημιακούς αναρχικούς, εναντίον των πανεπιστημιακών δασκάλων. Ως ελάχιστο παράδειγμα θα θυμίσουμε την άνανδρη επίθεση εναντίον του Άγγελου Συρίγου, Καθηγητή του Παντείου Πανεπιστημίου και πρόσφατα εναντίον της Μαρίας Ευθυμίου, Καθηγήτριας του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Γνωστά επίσης και τα πρωτοφανή και απαράδεκτα πολυάριθμα περιστατικά παρακώλυσης της λειτουργίας των Ακαδημαϊκών θεσμών, καθώς και της ασύστολης καταστροφής του επιστημονικού εξοπλισμού. Την θλιβερή αυτή εμπειρία έχουν γνωρίσει αδιακρίτως όλα σχεδόν τα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα της χώρας, χωρίς να υπάρξει αποτελεσματική επίσημη αντίδραση.

Το προνόμιο του πανεπιστημιακού ασύλου που επικαλούνται για να καλύψουν κάθε παραβατικότητα, αγνοούν οι παρανομούντες, ότι δεν αφορά στους φοιτητές, ούτε την προστασία επιλήψιμης διαγωγής εντός του πανεπιστημιακού χώρου. Το άσυλο συστήθηκε ήδη στην αρχή της Αναγέννησης για να παραχωρήσει στους καθηγητές απόλυτη ελευθερία στην επιλογή του προγράμματος διδασκαλίας τους, απαγορεύοντας κάθε εκκλησιαστική ή πολιτική παρέμβαση και ανάμειξη.

Καιρός λοιπόν να καταργηθεί το κακώς εννοούμενο σήμερα άσυλο, για να μπορέσουν τα πανεπιστήμιά μας να βρουν τον βηματισμό για την απρόσκοπτη διάδοση της γνώσης και την άσκηση της έρευνας. Ο πολιτισμός μετριέται στις μέρες μας με το ποιόν του πανεπιστημίου κάθε χώρας και η ποιότητα του πανεπιστημίου προϋποθέτει τον σεβασμό και την αγαστή1 σχέση με την κοινωνία που το δημιούργησε και το συντηρεί.

Ο μεγαλύτερος πλούτος είναι να μοιράζεσαι τη γνώση, όπως μοιράζεσαι το ψωμί. Είναι επικίνδυνος εχθρός του πολιτισμού, όποιος εμποδίζει τη δημιουργία και την μοιρασιά της γνώσης που παράγει το πανεπιστήμιο.

Ελένη Αρβελέρ

Θάνος Βερέμης

Μαριέττα Γιαννάκου

Άννα Διαμαντοπούλου

Νικηφόρος Διαμαντούρος

https://www.businessnews.gr/article/147 ... antopoyloy
Ελένη Αρβελέρ

😒

Θάνος Βερέμης

😑

Μαριέττα Γιαννάκου

🤔

Άννα Διαμαντοπούλου

😏

Νικηφόρος Διαμαντούρος

😁🤗😍😘😊


σύντομο, περιεκτικό και to the point. Εμπιστευόμεθα τη μοναδική φωτεινή ηλιαχτίδα που έρχεται απο το παράθυρο να κάνει το σωστό :D

Άβαταρ μέλους
argouen
Δημοσιεύσεις: 4518
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 19:53

Re: Παρέμβαση περί ασύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από argouen » 26 Ιουν 2019, 14:30

Στηρίζουμε
Νήφε και μέμνησο απιστείν

Nero

Re: Παρέμβαση περί ασύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 26 Ιουν 2019, 14:32

Απο τη μία είναι καλό που Κος Διαμαντούντούρος μπήκε πρόσφατα στο ΔΣ του ιδρύματος του Κου Γιώργου αλλά η πολιτική τον έχει ανάγκη γμτ. Έπρεπε να είναι στο επικράτειας :a040:

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21308
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Παρέμβαση περί ασύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 26 Ιουν 2019, 14:37

μια χαρά το κείμενο
έχει παραγίνει το κακό με την αλητεία
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Παρέμβαση περί ασύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 26 Ιουν 2019, 14:39

να καταργηθεί


υγ ναξεραν τα ζαβα τι...αγωνες εδωσε ο ρουμελιωτσ για να κραταιωθεί το ασυλο

σαρααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Nero

Re: Παρέμβαση περί ασύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 26 Ιουν 2019, 14:43

η κυρία Ευθυμίου είχε κάνει και ένα ωραίο σχόλιο σ=πάντως έρευνα του διανέωσις που διευθύνει επίσης ο Διαμαντούρος :)



run...τρέχα, θα πάθεις κανένα φιλελεύθερο overdose και θα μπλέξουμε καλοκαιριάτικα :wink

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68650
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Παρέμβαση περί ασύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Ιουν 2019, 15:24

Nero έγραψε:
26 Ιουν 2019, 14:43
η κυρία Ευθυμίου είχε κάνει και ένα ωραίο σχόλιο σ=πάντως έρευνα του διανέωσις που διευθύνει επίσης ο Διαμαντούρος :)



run...τρέχα, θα πάθεις κανένα φιλελεύθερο overdose και θα μπλέξουμε καλοκαιριάτικα :wink
Ενδιαφέρουσα ομιλία αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει ασυμβατότητα μεταξύ των στοιχείων που αναφέρει. Δηλαδή το οτιδήποτε της δημιουργεί φαινομενική έκπληξη γίνεται απολύτως κατανοητό αν γίνει η αντίστοιχη αναγωγή (δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη λέξη) στο πολιτικό (κομματικό) πλαίσιο. Κατά τα άλλα, δεν καταλαβαίνω που ακριβώς θέλει να καταλήξει. Προσωπικώς, διακρίνω μια τάση προστατευτικότητας.



Αναφορικά με το αρχικό κείμενο, το βρίσκω απογοητευτικά υποτονικό, κάτι σαν έκθεση για πανελλήνιες.

Στο "μοιρασιά της γνώσης" γέλασα.

SpoilerShow
τιναφταρε
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Nero

Re: Παρέμβαση περί ασύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 26 Ιουν 2019, 15:28

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιουν 2019, 15:24
Nero έγραψε:
26 Ιουν 2019, 14:43
η κυρία Ευθυμίου είχε κάνει και ένα ωραίο σχόλιο σ=πάντως έρευνα του διανέωσις που διευθύνει επίσης ο Διαμαντούρος :)



run...τρέχα, θα πάθεις κανένα φιλελεύθερο overdose και θα μπλέξουμε καλοκαιριάτικα :wink
Ενδιαφέρουσα ομιλία αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει ασυμβατότητα μεταξύ των στοιχείων που αναφέρει. Δηλαδή το οτιδήποτε της δημιουργεί φαινομενική έκπληξη γίνεται απολύτως κατανοητό αν γίνει η αντίστοιχη αναγωγή (δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη λέξη) στο πολιτικό (κομματικό) πλαίσιο. Κατά τα άλλα, δεν καταλαβαίνω που ακριβώς θέλει να καταλήξει. Προσωπικώς, διακρίνω μια τάση προστατευτικότητας.



Αναφορικά με το αρχικό κείμενο, το βρίσκω απογοητευτικά υποτονικό, κάτι σαν έκθεση για πανελλήνιες.

Στο "μοιρασιά της γνώσης" γέλασα.

SpoilerShow
τιναφταρε
πρέπει να διαβάσεις την έρευνα για να έχεις context. Με βάση τα ευρήματα σχολιάζουν


https://www.dianeosis.org/2017/03/tpe_2017/


ο τόνος της εκκλήσεως είναι μια χαρά, αν και καταλαβαίνω γιατί μπορεί να σας ξενίζει εσάς τους εθνικιστάς :003:

Άβαταρ μέλους
pal
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 25 Ιουν 2019, 17:04
Phorum.gr user: pal

Re: Παρέμβαση περί ασύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pal » 26 Ιουν 2019, 15:37

Σόρρυ, δεν την άκουσα την ομιλία, την άφησα στη μέση, γιατί πολύ μακροσκελής και πολύ φάση "σεμινάριο δημιουργικής γραφής από τα παλιά χρόνια".
Θα βασιστώ στην απλή λογική και την εμπειρία:
1) Χρησιμεύει σε κάτι το άσυλο? Όχι! Τόσα χρόνια δεν άκουσα για κανένα αγωνιστή να έχει γλιτώσει διώξεις λόγω πανεπιστημιακού ασύλου (οι τύποι που κάνουν την πλάκα τους σε Πολυτεχνείο, Γρηγορόπουλο κλπ, δε μετράνε για αγωνιστές, εννοείται, ούτε θεωρούνται τέτοιοι από την ποινική δικαιοσύνη)
2) Δημιουργεί προβλήματα στους καθηγητές, στους σπουδαστές και στην ευρύτερη περιοχή? Ναι, μεγάλο, εγκληματίες, ναρκωτικά, καταστροφή του χώρου.
3) Άρα, όχι απλά δε χρησιμεύει, αλλά βλάπτει κι όλας. Άρα, καιρός να απαλλαγούμε από το απολίθωμα του παρελθόντος. Καταλαβαίνω βέβαια ότι κάποιοι φοιτητές θέλουν να κάνουν τα πάρτυ τους, τις μαλακίες τους, να κάνουν κάνα μπάφο, να νιώσουν ελεύθεροι, μακρυά από τη μάνα τους και τα υποκατάστατά της (κράτος-αστυνομία κλπ). Κι εγώ από τη μεριά μου "θέλω όλη μέρα να λείπω, θέλω μεζονέτα με κήπο", αλλά φευ. Συνεπώς, καταλαβαίνω μεν, δε με ενδιαφέρει δε.
Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68650
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Παρέμβαση περί ασύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Ιουν 2019, 16:07

Nero έγραψε:
26 Ιουν 2019, 15:28
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιουν 2019, 15:24

Ενδιαφέρουσα ομιλία αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει ασυμβατότητα μεταξύ των στοιχείων που αναφέρει. Δηλαδή το οτιδήποτε της δημιουργεί φαινομενική έκπληξη γίνεται απολύτως κατανοητό αν γίνει η αντίστοιχη αναγωγή (δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη λέξη) στο πολιτικό (κομματικό) πλαίσιο. Κατά τα άλλα, δεν καταλαβαίνω που ακριβώς θέλει να καταλήξει. Προσωπικώς, διακρίνω μια τάση προστατευτικότητας.

Αναφορικά με το αρχικό κείμενο, το βρίσκω απογοητευτικά υποτονικό, κάτι σαν έκθεση για πανελλήνιες.

Στο "μοιρασιά της γνώσης" γέλασα.
SpoilerShow
τιναφταρε
πρέπει να διαβάσεις την έρευνα για να έχεις context. Με βάση τα ευρήματα σχολιάζουν

https://www.dianeosis.org/2017/03/tpe_2017/

ο τόνος της εκκλήσεως είναι μια χαρά, αν και καταλαβαίνω γιατί μπορεί να σας ξενίζει εσάς τους εθνικιστάς :003:
Μάλλον δεν πρόσεξες τα μπολντ. :D

Έχω διαβάσει πολλές τέτοιες έρευνες και τα αποτελέσματα τους μου θυμίζουν τις αυτοματοποιημένες απαντήσεις στα τεστ πολιτικής ταυτότητας. Αν η συγκεκριμένη είναι διαφορετική θα τη διαβάσω. Είναι;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Nero

Re: Παρέμβαση περί ασύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 26 Ιουν 2019, 16:14

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιουν 2019, 16:07
Nero έγραψε:
26 Ιουν 2019, 15:28
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιουν 2019, 15:24

Ενδιαφέρουσα ομιλία αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει ασυμβατότητα μεταξύ των στοιχείων που αναφέρει. Δηλαδή το οτιδήποτε της δημιουργεί φαινομενική έκπληξη γίνεται απολύτως κατανοητό αν γίνει η αντίστοιχη αναγωγή (δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη λέξη) στο πολιτικό (κομματικό) πλαίσιο. Κατά τα άλλα, δεν καταλαβαίνω που ακριβώς θέλει να καταλήξει. Προσωπικώς, διακρίνω μια τάση προστατευτικότητας.

Αναφορικά με το αρχικό κείμενο, το βρίσκω απογοητευτικά υποτονικό, κάτι σαν έκθεση για πανελλήνιες.

Στο "μοιρασιά της γνώσης" γέλασα.
SpoilerShow
τιναφταρε
πρέπει να διαβάσεις την έρευνα για να έχεις context. Με βάση τα ευρήματα σχολιάζουν

https://www.dianeosis.org/2017/03/tpe_2017/

ο τόνος της εκκλήσεως είναι μια χαρά, αν και καταλαβαίνω γιατί μπορεί να σας ξενίζει εσάς τους εθνικιστάς :003:
Μάλλον δεν πρόσεξες τα μπολντ. :D

Έχω διαβάσει πολλές τέτοιες έρευνες και τα αποτελέσματα τους μου θυμίζουν τις αυτοματοποιημένες απαντήσεις στα τεστ πολιτικής ταυτότητας. Αν η συγκεκριμένη είναι διαφορετική θα τη διαβάσω. Είναι;

Νομίζω ναι. Καταρχήν είναι πολύ λεπτομερής. Το pdf της έκθεσης απο το 18 που έχω είναι 300 σελίδες :003: Επίσης δεν είναι ακριβώς τυπική εταιρία δημοσκοπήσεων. Οι έρευνες είναι αφορμή για να στηθεί φορουμ δημοσίου διαλόγου, απ'όπου και η παραπάνω ομιλία




Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68650
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Παρέμβαση περί ασύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Ιουν 2019, 17:28

Nero έγραψε:
26 Ιουν 2019, 16:14
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιουν 2019, 16:07
Nero έγραψε:
26 Ιουν 2019, 15:28


πρέπει να διαβάσεις την έρευνα για να έχεις context. Με βάση τα ευρήματα σχολιάζουν

https://www.dianeosis.org/2017/03/tpe_2017/

ο τόνος της εκκλήσεως είναι μια χαρά, αν και καταλαβαίνω γιατί μπορεί να σας ξενίζει εσάς τους εθνικιστάς :003:
Μάλλον δεν πρόσεξες τα μπολντ. :D

Έχω διαβάσει πολλές τέτοιες έρευνες και τα αποτελέσματα τους μου θυμίζουν τις αυτοματοποιημένες απαντήσεις στα τεστ πολιτικής ταυτότητας. Αν η συγκεκριμένη είναι διαφορετική θα τη διαβάσω. Είναι;

Νομίζω ναι. Καταρχήν είναι πολύ λεπτομερής. Το pdf της έκθεσης απο το 18 που έχω είναι 300 σελίδες :003: Επίσης δεν είναι ακριβώς τυπική εταιρία δημοσκοπήσεων. Οι έρευνες είναι αφορμή για να στηθεί φορουμ δημοσίου διαλόγου, απ'όπου και η παραπάνω ομιλία


H ομιλία του Διαμαντούρου μου άρεσε περισσότερο. Είναι πιο πυκνή και κυρίως καταλήγει σε κάποια θέματα με μεγαλύτερη σαφήνεια. Έχω ενστάσεις (ή απορίες) αλλά προφανώς θα υπάρχει κάποια αιτιολόγηση. Σε κάθε περίπτωση, βρίσκω πολύ σημαντική την επισήμανση του στην έννοια του πολίτη, την αίσθηση δικαίου σε σχέση με το κράτος και γενικώς όλα αυτά τα στοιχεία που ενίοτε εκλαμβάνονται ως ένας μη σχηματοποιημένος εχθρός, λόγω σύγχυσης των εννοιών. Έχω μπει στο σάιτ, φαίνεται ενδιαφέρον.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Nero

Re: Παρέμβαση περί ασύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 26 Ιουν 2019, 17:42

υποθέτω ότι οι απορίες λύνονται στο βιβλίο που αναφέρει και λέω να το ξαναδιαβάσω αυτόν τον καιρό

Εικόνα

η ανάλυση του είναι όντως on point και ερμηνεύει πειστικά και ιστορικά ζητήματα και τωρινά πράγματα που δεν είχαν συμβεί ακόμα όταν το έγραψε στα 90ς. Θεωρώ ότι μας κάνει χάρη που ασχολείται ενεργά με την πολιτική, έστω και απο τα περιξ τις περισσότερες φορές ή επιλεκτικά. Πιστεύω είναι η ορθή επιλογή για επόμενος πρόεδρος της δημοκρατίας για επαναφέρει ένα κάποιο κύρος στο θεσμό του καταπόντισε το Πάκη

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68650
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Παρέμβαση περί ασύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Ιουν 2019, 17:54

Nero έγραψε:
26 Ιουν 2019, 17:42
υποθέτω ότι οι απορίες λύνονται στο βιβλίο που αναφέρει και λέω να το ξαναδιαβάσω αυτόν τον καιρό

Εικόνα

η ανάλυση του είναι όντως on point και ερμηνεύει πειστικά και ιστορικά ζητήματα και τωρινά πράγματα που δεν είχαν συμβεί ακόμα όταν το έγραψε στα 90ς. Θεωρώ ότι μας κάνει χάρη που ασχολείται ενεργά με την πολιτική, έστω και απο τα περιξ τις περισσότερες φορές ή επιλεκτικά. Πιστεύω είναι η ορθή επιλογή για επόμενος πρόεδρος της δημοκρατίας για επαναφέρει ένα κάποιο κύρος στο θεσμό του καταπόντισε το Πάκη
Εγγονόπουλο βλέπω στο εξώφυλλο, δεν είναι κακό. :P
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών