"Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14691
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 09 Ιούλ 2019, 18:03

ST48410 έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 18:01
Feindflug έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 17:55
ST48410 έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 17:46


Δυστυχώς Χαοτικέ υπάρχουν ακόμα και μορφωμένοι άνθρωποι που λειτουργούν με αυτόν τον τρόπο. Και τα παιδιά υποφέρουν.
Δηλαδή αν είσαι μορφωμένος, τα ναρκωτικά δεν είναι πρόβλημα; Αν είσαι μορφωμένος και αναφερθείς στον Γιάννη ως "ψηλό" επειδή είναι δύο μέτρα, τον στιγματίζεις; Αν κάποιος έχει πράσινο κεφάλι, μόνον αυτοί που τελείωσαν δημοτικό το βλέπουν; Για τους άλλους είναι αόρατη αυτή η ανωμαλία;
Είχα στο μυαλό μου παιδάκι με προφανή αυτισμό που η μητέρα αρνείται να το παραδεχθεί για να μην στιγματισθεί και κατά συνέπεια το παιδάκι αντιμετωπίζει περισσότερα προβλήματα από αυτά που του αναλογούν. Δεν το εννοούσα έτσι όπως το λες. Ίσως δεν το έγραψα ξεκάθαρα.
:+1:
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 09 Ιούλ 2019, 18:04

blackpaint έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 18:01
αυτη ειναι η δουλεια της θεραπευτικης κοινοτητας, η οποια λειτουργει και συμβουλευτικα ως προς την οικογενεια.
Δεν έχω προσωπική πείρα. Δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικά λειτουργεί στην Ελλάδα κάτι τέτοιο.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 09 Ιούλ 2019, 18:07

ST48410 έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 18:01
Feindflug έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 17:55
ST48410 έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 17:46


Δυστυχώς Χαοτικέ υπάρχουν ακόμα και μορφωμένοι άνθρωποι που λειτουργούν με αυτόν τον τρόπο. Και τα παιδιά υποφέρουν.
Δηλαδή αν είσαι μορφωμένος, τα ναρκωτικά δεν είναι πρόβλημα; Αν είσαι μορφωμένος και αναφερθείς στον Γιάννη ως "ψηλό" επειδή είναι δύο μέτρα, τον στιγματίζεις; Αν κάποιος έχει πράσινο κεφάλι, μόνον αυτοί που τελείωσαν δημοτικό το βλέπουν; Για τους άλλους είναι αόρατη αυτή η ανωμαλία;
Είχα στο μυαλό μου παιδάκι με προφανή αυτισμό που η μητέρα αρνείται να το παραδεχθεί για να μην στιγματισθεί και κατά συνέπεια το παιδάκι αντιμετωπίζει περισσότερα προβλήματα από αυτά που του αναλογούν. Δεν το εννοούσα έτσι όπως το λες. Ίσως δεν το έγραψα ξεκάθαρα.
Συνήθως το πρόβλημα είναι πως αν δεχτούν τον αυτισμό δεν θα έχουν δικαιολογία μέσα τους για τη μη αλλαγή στον τρόπο ζωής τους. Ο αυτισμός προϋποθέτει ότι θα προσαρμοστείς με αυτόν (αν είσαι το περιβάλλον) εννοώ. Βολεύει λοιπόν να θεωρούν ότι είναι ανωριμότητες (διαφόρων ειδών) και να νιώθουν ότι όπου να ναι θα γίνει το αναπτυξιακό άλμα.
Να το κρύψουν πάντως δεν μπορούν. Τα αυτιστικά παιδιά φαίνονται ως επί το πλείστον.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25913
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 09 Ιούλ 2019, 18:08

Να δω ποτε θα γινει ξεχωριστο νήμα .
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15861
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 09 Ιούλ 2019, 18:11

Εικόνα
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
Pedro
Δημοσιεύσεις: 3599
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 00:17
Phorum.gr user: Pedro
Τοποθεσία: Dachau

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pedro » 09 Ιούλ 2019, 18:17

Lugozzi έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 18:11
Εικόνα
Αυτο εχει ξανα γινει,συγκεκριμενα στην Θεσσαλονικη. Δεν εχει καμια σχεση με το Ασυλο.
Golden Age έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:42
NKVD_SMERSH έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:41


Εξωκοινοβουλευτικέ ακροδεξιέ στηρίζεις Μάρτυρες του Ιαχωβά;
Εγώ απλά αγωνίζομαι για τη δημοκρατία.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 09 Ιούλ 2019, 18:24

vantono έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 10:47
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 10:35
Συγχέεις δύο τελείως διαφορετικά πράγματα.

Δηλαδή μια περιοχή που το άβατο της συνδέεται άμεσα με το πανεπιστημιακό άσυλο (πράγμα που έχει ήδη αναφερθεί) με περιοχές που η σίγουρα μεγαλύτερη εγκληματικότητα τους βασίζεται σε άλλους παράγοντες.
Άρα έρχεσαι στα λόγια μου. Το ζόρι που τραβάτε με τα Εξάρχεια, ειναι αμιγώς πολιτικό.

ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 10:35
Γιατί πάω στοίχημα ότι οι περισσότεροι που γράφουν "αν είναι μάγκες να πάνε στο Μενίδι" έτσι και πάνε στο Μενίδι και στο Ζεφύρι με διάθεση εκκαθάρισης, οι ευαισθητοποιημένοι θα αρχίζουν να τσιρίζουν για ευάλωτες ομάδες που η πολιτεία δεν τους δίνει ευκαιρίες και τους περιθωριοποιεί. Και ότι το κράτος κυνηγάει τους φτωχοδιάβολους αντί να ασχοληθεί με τον Μαρινάκη, τη Μίζενς, τη Νοβάρτις κλπ

Κάνω λάθος; :lol:
Θα τσιρίζουν οι ευαισθητοποιημένοι γιατί, επειδή το κράτος θα καθαρίζει τη μαφία? Μιλάμε για μαφία, όχι για οικογενειάρχες φτωχοδιάβολους. Είτε πρόκειται για ελληνική μαφία, είτε τσιγγανέιρος, είτε απο τα βάθη της Στέππας. Στο Μενίδι πχ, δεν ειπε κανείς να μπουν τα ΕΚΑΜ σπίτι του Νικολάι Καραπιαλίδη (πρώην Καραπιάλοφ) που ειναι οικογενειάρχης άνθρωπος και εργάζεται και προσφέρει, κατι που θα εξόργιζε καθε σοβαρό άνθρωπο. Δεν μιλάμε για πογκρόμ.
Αυτό που θελω να πω, ειναι πως υπάρχουν παρα πολλές πόλεις εντος Αθηνών, που ειναι σε μακράν χειρότερη φάση απ τα Εξάρχεια. Αυτό το καταλαβαίνει οποιος κυκλοφορήσει ενα απογευμα στα Εξάρχεια, και ενα αλλο απόγευμα σε μια απ τις προαναφερθείσες περιοχές, και να κανει τη συγκριση. Αλλα εσεις δω μεσα κυρίως, με τα Εξάρχεια ειναι που σκίζετε τα στρινγκακια σας και σας πνίγει το άδικο της ανομίας.
Προσωπικά βρίσκω 2 λόγους να μπουν σε προτεραιότητα, αν και έχεις απόλυτο δίκιο και για τις άλλες περιοχές:

- Είναι στο Κέντρο μιας πρωτεύουσας και σημαίνει από μόνο του πολλά αυτό.
- Προεκτείνοντας, περνάει το μήνυμα ότι μια γενιά που μεγαλώνει έτσι και βλέπει την κακομοιριά ως δοσμένο, θα κοιτάξει να την αντιγράψει και αλλού. Εσύ δεν έχεις δει στην Πειραίκή τα αρχαία τείχη που έχουν βανδαλιστεί; Πώς σου φαίνεται αυτό; Όσο το αφήνεις, το δέχεσαι.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 09 Ιούλ 2019, 18:30

vantono έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 11:16
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 10:54
Σαφώς και συνδέονται μεταξύ τους αλλά το ανακάτεμα απλώς αποπροσανατολίζει τον εστιασμό στα αμιγώς συγκεκριμένα θέματα, που διαφοροποιούν κάθε πρόβλημα στη χ ή ψ περιοχή.

Όταν μιλάμε για τα Εξάρχεια, θα μιλάμε για τα Εξάρχεια.
Όταν μιλάς για τα Εξάρχεια παρουσιάζοντάς τα ως την υπερπαραβατική περιοχή του σύμπαντος και άντρο του διαγαλαξιακού εγκλήματος, θα εισαι σε θέση να τα συγκρίνεις με πραγματικά γκέτο. Αλλιώς στρουθοκαμηλίζεις απέναντι στα προβλήματα των υπόλοιπων περιοχών, μόνο και μόνο για να καλύψεις τα αμιγώς πολιτικά ιδεοληπτικά συμπλέγματά σου. Και σου ξαναλέω (και οχι μονο σε σενα). Βγείτε μια βόλτα στα Εξάρχεια μετά τη δύση του ήλιου, και βγείτε και αλλη μία σε μια απ τις περιοχές που προανέφερα. Ελάτε μετά να μου πείτε πού κινδυνεύσατε (ή εστω νιώθατε πως κινδυνεύετε) περισσότερο. Το ζόρι σας με τα Εξάρχεια, είναι ξεκάθαρα πολιτικό και όχι κοινωνικό. Αν ήταν κοινωνικό (ευρύτερης σημασίας δηλαδή), δεν θα αντιμετωπίζατε την εν λόγω περιοχή λες και ειναι η Μόρντορ, απο τη στιγμή που δεν ειναι καν μεσα στο τοπ5 των Μορντορικών περιοχών. Και ξαναλέω οτι εμπειρικά, εχω περπατήσει βράδυ στα Εξάρχεια, με σωματότυπο ράντομ φασίστα*, και αισθανομουν σαν να κυκλοφορώ Κηφισιά ή Μαρούσι. Δεν μπορω να πω το ιδιο ομως, και για τις αλλες περιοχές που ανέφερα.

* Είμαι 1.92, με μια σωματική διάπλαση αρκετά άνω του νορμάλ, έχω περπατήσει αρκετές φορες απογευματα αλλά και ξημερωματα στα Εξάρχεια (όχι στις 6 το πρωί βέβαια, σαν τον Θανούλη σας, αλλά 1-2:00) και την τελευταία φορά που νυχτοπερπάτησα εκει μαλιστα, ήμουν και καράφλας (λόγω στοιχήματος που ειχα χάσει, στο οποίο για καποιον χαζό λόγο πόνταρα τα μαλλάκια μου :a040: ). Δεν αισθάνθηκα την παραμικρή στιγμή οτι κινδυνεύω απο καποια επίθεση,ουτε και δέχτηκα φυσικά. Μην τα τραγικοποιείτε τόσο πολύ όλα, χάριν των πολιτικοιδεολογικών σας συμπλεγμάτων.
Εγώ πάλι μια φορα πέρασα τελευταία, απόγευμα, γυναικα, ΟΚ, μπορούσα, ειχε και μερικές άλλες, λίγες σχετικά θα έλεγα, μια τουρίστρια που φωτογράφιζε τη σήψη για να έχει αναμνήσεις και έδειχνε εξτασιασμένη με τα ευρήματα, δεν είχε προσέξει ότι δεν είχε μεγάλο ποσοστό γυναικών, τέλος πάντων περνάω και από την πλατεία που είδα εκτός από τα γνωστά πρεζόνια, αλλοδαπούς να έχουν καταλάβει ένα μέρος της και να μην έχει ντόπιο κόσμο πια (στην πρώην πλατεία τους), κάποια στιγμή μερίδα ντόπιων ξυλοφόρτωνε και κλώτσαγε, πεντέξι την είχαν πέσει σε έναν φουκαρά αδύνατο (όχι 1,90) και μετά τον στριμωξαν σε ένα στενό και εξαφανίστηκαν όλοι από το οπτικό πεδίο.

Η υπόλοιπη πλατεία συνέχισε αυτό που έκανε κανονικά, δεν τους φάνηκε τίποτα παράξενο.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 09 Ιούλ 2019, 18:59

Διευκρινίζω ότι η εμπειρία η πιο πρόσφατη ήταν πριν κανένα εξάμηνο, αν δεν απατώμαι, γιατί η περιοχή έχει διαβαθμίσεις και τώρα μπορεί να είναι Κηφιστά που λέει ο λόγος, δεν ξέρω.

Πάντως να πανηγυρίζουμε που ΑΚΟΜΑ μπορεί ένας νέος δίμετρος να κυκλοφορεί χωρίς να απειλείται δεν το λες και το καλύτερο.

Διαψεύδει κανείς ότι στην πλατεία στο κάτω μέρος για ένα διάστημα τουλάχιστον δεν πλησίαζαν ούτε για πλάκα ντόπιοι δίμετροι γιατί είχαν έρθει άλλοι, τους άρεσε και έκατσαν εκεί;

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 09 Ιούλ 2019, 19:01

Εγώ.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 09 Ιούλ 2019, 19:02

Athina__P έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 18:59
Διευκρινίζω ότι η εμπειρία η πιο πρόσφατη ήταν πριν κανένα εξάμηνο, αν δεν απατώμαι, γιατί η περιοχή έχει διαβαθμίσεις και τώρα μπορεί να είναι Κηφιστά που λέει ο λόγος, δεν ξέρω.

Πάντως να πανηγυρίζουμε που ΑΚΟΜΑ μπορεί ένας νέος δίμετρος να κυκλοφορεί χωρίς να απειλείται δεν το λες και το καλύτερο.

Διαψεύδει κανείς ότι στην πλατεία στο κάτω μέρος για ένα διάστημα τουλάχιστον δεν πλησίαζαν ούτε για πλάκα ντόπιοι δίμετροι γιατί είχαν έρθει άλλοι, τους άρεσε και έκατσαν εκεί;
Για τα εξάρχεια μιλάς;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Ιούλ 2019, 19:09

vantono έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 11:16
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 10:54

Όταν μιλάμε για τα Εξάρχεια, θα μιλάμε για τα Εξάρχεια.
Όταν μιλάς για τα Εξάρχεια παρουσιάζοντάς τα ως την υπερπαραβατική περιοχή του σύμπαντος και άντρο του διαγαλαξιακού εγκλήματος,
...Eγώ το κάνω όλο αυτό;

:lol::lol::lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 09 Ιούλ 2019, 20:14

Αγις έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 12:57
run έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 12:52
δεν πρεπει να υπαρχουν αβατα,οπου υπαρχουν το κρατος πρεπει με καθε μεσο να τα τελειωσει
'' Να ξεκινήσει απο το αγιονόρι''
:+1::goodpost::003:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 09 Ιούλ 2019, 20:35

Naida έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 16:22


Σε μια ιδανική κοινωνία θα ήταν σε κάποια δομή που θα βοηθούσε συστηματικά και ουσιαστικά στην επανένταξη και πάλι είτε με τη θελησή του του εξαρτημένου, είτε χωρίς.
Με τις επικρατούσες συνθήκες δεν μπορούν να γίνουν πολλά πράγματα ομαλά. Και πάλι όμως είμαι υπέρ της επιτακτικής; απεξάρτησης.
για να φτασει ο πρεζακιας στην απεξαρτηση, πρεπει πρωτα να πιασει πατο. στις δομες αυτες (που φερνουν αποτελεσματα) κανεις δεν παει με τη θεληση του. σχεδον ολοι, ειναι καταδικασμενοι για καποιο σχετικο εγκλημα, και πηγαινουν εκει για να μειωσουν την ποινη τους.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 09 Ιούλ 2019, 20:35

blackpaint έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 16:23
Naida έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 16:22
Και πάλι όμως είμαι υπέρ της επιτακτικής; απεξάρτησης.
Δεν λειτουργει.
φυσικα και λειτουργει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών