Το υπουργείο Παιδείας προχωρά στην κατάργηση του ασύλου και στην ακύρωση της τέταρτης νομικής στην Πάτρα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Professor
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:43

Re: Το υπουργείο Παιδείας προχωρά στην κατάργηση του ασύλου και στην ακύρωση της τέταρτης νομικής στην Πάτρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Professor » 09 Ιούλ 2019, 19:34

ST48410 έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 17:04
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 15:24
Ας καταργησει τις φοιτ. εκλογες αν θελει να δει προκοπη στη παιδεια.
Αμήν. Κάτι πρέπει να γίνει με την κομματικοποίηση στους χώρους του σχολείου ακόμα και στις μικρότερες βαθμίδες.
Έχεις τέτοια εμπειρία; Στο δικό μου σχολείο δεν υπήρχε κομματικοποίηση. Για συνοικίες της Αθήνας έχω ακούσει.

Το πρόβλημα σήμερα είναι κυρίως ομάδες αντίφα, αναρχικών και ακροδεξιών, αλλά να απαγορεύσεις την ύπαρξη πολιτικών ιδεών ακόμα και ακραίων δεν μου αρέσει προσωπικά. Οι καταλήψεις πρέπει να απαγορεύονται.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27010
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Το υπουργείο Παιδείας προχωρά στην κατάργηση του ασύλου και στην ακύρωση της τέταρτης νομικής στην Πάτρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 09 Ιούλ 2019, 19:36

zteo έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 19:30
Nandros έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 19:20
dna replication έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 17:30
είχε αποφασισθεί να ιδρυθεί μια ακόμη νομική σχολή στην Πάτρα αλλά η Κεραμέως που σπουδασε νομική στο χαρβαρντ λεει δε χρειαζόμαστε άλλους άνεργους δικηγόρους.
Χρειαζόμαστε μόνο περισσότερους απόφοιτους ιδιωτικών πανεπιστημίων
Από πότε έχουμε ιδιωτικά ΑΕΙ στην Ελλάδα είπαμε;
Χρειαζόμαστε κι άλλους ανέργους δικηγόρους, όταν εδώ και 10ετίες τους αγοράζεις με την 12άδα;

Σαν τυπικός συριζαίος θα σκάσεις αν δεν αμολήσεις την παπαριά σου!
Το σιγουρο ειναι οτι δεν χρειαζομαστε αποφοιτους τεχνικων λυκειων με δυνατοτητα απασχολησης εξαμηνη η οχταμηνη και τιποτα περισσοτερο.
Για τους άνεργους δικηγόρους. 10 ευρώ την 12άδα, έχεις να μας πεις κάτι ή πετάς την μπάλα στην κερκίδα;
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: Το υπουργείο Παιδείας προχωρά στην κατάργηση του ασύλου και στην ακύρωση της τέταρτης νομικής στην Πάτρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 09 Ιούλ 2019, 19:39

Apergos8 έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 15:19
Καταργείται το άσυλο και μπαίνει φρένο ατα σχέδια για τέταρτη νομική στην Πάτρα. Αυτά είναι τα πρώτα μέτρα του υπουργείου Παιδείας: https://www.protothema.gr/politics/arti ... tin-patra/
μην λετε μεγαλες κουβεντες σαν τους ηλιθιους που ψηφισαν νδ για να το κανει αυτο.
τιποτε δεν θα κανει.μολις βηξει το κκε και ο τσιπρας οτι αυτα ειναι ακροδεξια ο κουλης θα ανακρουσει πρυμναν.
ηδη ο βλαξ χρυσοχοιδης δηλωσε οτι η εγκληματικοτητα ειναι η χαρα της ακροδεξιας και του ρατσιστη.αρα φαινεται προς τα που θα στρεψει τα βελη του,οχι στην εξαληψη της εγκληματικοτητας παντως.
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

zteo
Δημοσιεύσεις: 10168
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Το υπουργείο Παιδείας προχωρά στην κατάργηση του ασύλου και στην ακύρωση της τέταρτης νομικής στην Πάτρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 09 Ιούλ 2019, 19:46

Nandros έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 19:36
zteo έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 19:30
Nandros έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 19:20
Από πότε έχουμε ιδιωτικά ΑΕΙ στην Ελλάδα είπαμε;
Χρειαζόμαστε κι άλλους ανέργους δικηγόρους, όταν εδώ και 10ετίες τους αγοράζεις με την 12άδα;

Σαν τυπικός συριζαίος θα σκάσεις αν δεν αμολήσεις την παπαριά σου!
Το σιγουρο ειναι οτι δεν χρειαζομαστε αποφοιτους τεχνικων λυκειων με δυνατοτητα απασχολησης εξαμηνη η οχταμηνη και τιποτα περισσοτερο.
Για τους άνεργους δικηγόρους. 10 ευρώ την 12άδα, έχεις να μας πεις κάτι ή πετάς την μπάλα στην κερκίδα;
.
Παρα πολλα δεν υπερασπιζομαι το σημερινο συστημα πανεπιστημιακης εκπαιδευσης που υπαρχει οπως εσυ.Το δικο σου προβλημα ειναι καθαρα ταξικο.Δηλαδη προβαλεις τον αριθμο ανεργων δικηγορων διοτι θελεις μονο τα τεκνα της ελιτ να εχουν προσβαση εκει και διαστρεβλωνει ωραιοποιοντας την εικονα της τεχνικης εκπαιδευσης.Ελα ομως που η κατασταση ειναι ποιο φτιχτη απο οτι πιστευεις.Εαν θες την κανουμε αυτην την συζητηση.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.


Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21053
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Το υπουργείο Παιδείας προχωρά στην κατάργηση του ασύλου και στην ακύρωση της τέταρτης νομικής στην Πάτρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 09 Ιούλ 2019, 20:00

Τι σοβιετίες είναι αυτές; Σε ποια καπιταλιστική χώρα ακούστηκε το κράτος να αποφασίζει τον αριθμό των δικηγόρων;
Αν υπήρχε μεγάλη ανεργία στους δικηγόρους δεν θα υπήρχε τεράστια ζήτηση με βάση στα 18.000 μόρια...

Άλλη μια συντεχνία σοβιετικής εμπνεύσεως...

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21053
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Το υπουργείο Παιδείας προχωρά στην κατάργηση του ασύλου και στην ακύρωση της τέταρτης νομικής στην Πάτρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 09 Ιούλ 2019, 20:00

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 15:24
Ας καταργησει τις φοιτ. εκλογες αν θελει να δει προκοπη στη παιδεια.

Μεγαλυτερα προβληματα δημιουργουν κατι ουγκανα που μουγκριζουν ολη μερα (για καμια 10αρια χρονια) "και α και ου" παρα 10-20 πιτσιρικια που κλεινονται μεσα.
:+1:

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27163
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Το υπουργείο Παιδείας προχωρά στην κατάργηση του ασύλου και στην ακύρωση της τέταρτης νομικής στην Πάτρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 09 Ιούλ 2019, 20:01

Αγις έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 17:20
Ποιο άσυλο ;
εδω γραφουν για μαθηματα επιχειρηματικοτητας - συνδεση σπουδων - παραγωγης - εργασία και πρακτικη παράλληλα με τις σπουδες σε εταιρείες - αξιολογήσεις ...... τι να πρωτοπιάσεις - απο αρχη ως το τέλος μια ατελείωτη προκληση
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70000
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Το υπουργείο Παιδείας προχωρά στην κατάργηση του ασύλου και στην ακύρωση της τέταρτης νομικής στην Πάτρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Ιούλ 2019, 20:07

Κ.Γαβρόγλου: Προκαλεί πολλά ερωτηματικά η μεταφορά του Τομέα Έρευνας στο Υπουργείο Ανάπτυξης, αφού με αυτόν τον τρόπο όχι μόνον εργαλειοποιούνται οι διαδικασίες έρευνας, αλλά μια τέτοια κίνηση έντονου ιδεολογικού συμβολισμού, δεν φαίνεται ότι θα είναι ευνοϊκή για το μέλλον των κοινωνικών και ανθρωπιστικών επιστημών, κάτι στο οποίο είχαμε δώσει τεράστια ώθηση.


http://avgi.gr/article/10842/10037705/k ... -anaptyxes

:D
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27010
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Το υπουργείο Παιδείας προχωρά στην κατάργηση του ασύλου και στην ακύρωση της τέταρτης νομικής στην Πάτρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 09 Ιούλ 2019, 20:14

zteo έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 19:46
Nandros έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 19:36
zteo έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 19:30
Το σιγουρο ειναι οτι δεν χρειαζομαστε αποφοιτους τεχνικων λυκειων με δυνατοτητα απασχολησης εξαμηνη η οχταμηνη και τιποτα περισσοτερο.
Για τους άνεργους δικηγόρους. 10 ευρώ την 12άδα, έχεις να μας πεις κάτι ή πετάς την μπάλα στην κερκίδα;
Παρα πολλα δεν υπερασπιζομαι το σημερινο συστημα πανεπιστημιακης εκπαιδευσης που υπαρχει οπως εσυ.Το δικο σου προβλημα ειναι καθαρα ταξικο.Δηλαδη προβαλεις τον αριθμο ανεργων δικηγορων διοτι θελεις μονο τα τεκνα της ελιτ να εχουν προσβαση εκει και διαστρεβλωνει ωραιοποιοντας την εικονα της τεχνικης εκπαιδευσης.Ελα ομως που η κατασταση ειναι ποιο φτιχτη απο οτι πιστευεις.Εαν θες την κανουμε αυτην την συζητηση.
Ταξικό πρόβλημα κλπ παπαριές! Σε λαϊκή οικογένεια μεγάλωσα. Ακόμα και στην εποχή μου τα "ευγενή" επαγγέλματα έδειχναν ήδη σημεία κορεσμού. Μόνο κάποιοι αιθεροβάμονες δεν το έβλεπαν.
Ήμουν μάγκας που διάλεξα σπουδές, που με έβγαλαν γρήγορα στο επάγγελμα που αγαπούσα και τελικά βγήκα κερδισμένος.
Δεν περίμενα από κανένα κράτος να μου δώσει δουλειά, σαν κάποιους τεμπελχανάδες που γνώρισα στην ζωή μου, που κάλυπταν την τεμπελιά τους με την αριστερίλα τους.

Τί συζήτηση να κάνω με κάποιον που το μυαλό του είναι κουρδισμένο με ιδέες του 18ου αιώνα;
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Nero

Re: Το υπουργείο Παιδείας προχωρά στην κατάργηση του ασύλου και στην ακύρωση της τέταρτης νομικής στην Πάτρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 09 Ιούλ 2019, 20:15

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 20:01
Αγις έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 17:20
Ποιο άσυλο ;
εδω γραφουν για μαθηματα επιχειρηματικοτητας - συνδεση σπουδων - παραγωγης - εργασία και πρακτικη παράλληλα με τις σπουδες σε εταιρείες - αξιολογήσεις ...... τι να πρωτοπιάσεις - απο αρχη ως το τέλος μια ατελείωτη προκληση
μαλάκα, δεν έχει πέσει ακόμα απο τότε που διάβασα το πρόγραμμα. Το 1/3 να περάσει να περάσει η θεά και χαλάλι όλα τα υπόλοιπα. Μέχρι και την υπουργοποίηση Κικίλια εξισορροπεί στη συνείδησή μου

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17013
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Το υπουργείο Παιδείας προχωρά στην κατάργηση του ασύλου και στην ακύρωση της τέταρτης νομικής στην Πάτρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 09 Ιούλ 2019, 20:19

Είχε σχετική συζήτηση στην τηλεόραση.

Από την κυβέρνηση να λένε μα είναι δυνατόν να τραμπουκίζονται οι καθηγητές την ώρα του μαθήματος από εξωπανεπιστημιακούς και να διακόπτεται το μάθημα και οι αριστεροί να λένε, ναι, αλλά γιατί φτάσαμε σε αυτήν την κατάσταση, το πρόβλημα πρέπει να λυθεί εν τη γενέσει του.
Και να απαντούν από την κυβέρνηση, μέχρι να λυθεί εν τη γενέσει του να μην γίνεται μάθημα; Και οι αριστεροί να λένε, εμείς θέλουμε την πρόληψη ενώ εσείς θέλετε τη θεραπεία. :str8jack:

Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25903
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Το υπουργείο Παιδείας προχωρά στην κατάργηση του ασύλου και στην ακύρωση της τέταρτης νομικής στην Πάτρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 09 Ιούλ 2019, 20:52

Nero έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 20:15
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 20:01
Αγις έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 17:20
Ποιο άσυλο ;
εδω γραφουν για μαθηματα επιχειρηματικοτητας - συνδεση σπουδων - παραγωγης - εργασία και πρακτικη παράλληλα με τις σπουδες σε εταιρείες - αξιολογήσεις ...... τι να πρωτοπιάσεις - απο αρχη ως το τέλος μια ατελείωτη προκληση
μαλάκα, δεν έχει πέσει ακόμα απο τότε που διάβασα το πρόγραμμα. Το 1/3 να περάσει να περάσει η θεά και χαλάλι όλα τα υπόλοιπα. Μέχρι και την υπουργοποίηση Κικίλια εξισορροπεί στη συνείδησή μου
Ολα να τα περάσει - εκπτωσεις δεν ειναι αποδεκτες .
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

zteo
Δημοσιεύσεις: 10168
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Το υπουργείο Παιδείας προχωρά στην κατάργηση του ασύλου και στην ακύρωση της τέταρτης νομικής στην Πάτρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 09 Ιούλ 2019, 21:15

Nandros έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 20:14
zteo έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 19:46
Nandros έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 19:36

Για τους άνεργους δικηγόρους. 10 ευρώ την 12άδα, έχεις να μας πεις κάτι ή πετάς την μπάλα στην κερκίδα;
Παρα πολλα δεν υπερασπιζομαι το σημερινο συστημα πανεπιστημιακης εκπαιδευσης που υπαρχει οπως εσυ.Το δικο σου προβλημα ειναι καθαρα ταξικο.Δηλαδη προβαλεις τον αριθμο ανεργων δικηγορων διοτι θελεις μονο τα τεκνα της ελιτ να εχουν προσβαση εκει και διαστρεβλωνει ωραιοποιοντας την εικονα της τεχνικης εκπαιδευσης.Ελα ομως που η κατασταση ειναι ποιο φτιχτη απο οτι πιστευεις.Εαν θες την κανουμε αυτην την συζητηση.
Ταξικό πρόβλημα κλπ παπαριές! Σε λαϊκή οικογένεια μεγάλωσα. Ακόμα και στην εποχή μου τα "ευγενή" επαγγέλματα έδειχναν ήδη σημεία κορεσμού. Μόνο κάποιοι αιθεροβάμονες δεν το έβλεπαν.
Ήμουν μάγκας που διάλεξα σπουδές, που με έβγαλαν γρήγορα στο επάγγελμα που αγαπούσα και τελικά βγήκα κερδισμένος.
Δεν περίμενα από κανένα κράτος να μου δώσει δουλειά, σαν κάποιους τεμπελχανάδες που γνώρισα στην ζωή μου, που κάλυπταν την τεμπελιά τους με την αριστερίλα τους.

Τί συζήτηση να κάνω με κάποιον που το μυαλό του είναι κουρδισμένο με ιδέες του 18ου αιώνα;
.
Τελειωσα ενα σχολειο οπου οι πλουσιοι συμμαθητες μου αγορασαν πτυχια απο τα ιδιωτικα πανεπιστημια της Ελλαδας και του Μπρνο και κανουν καριερα στις δουλειες των γονιων τους.
Τελειωσα μια ιδιωτικη σχολη που μου πουλησε ενα πτυχιο χωρις αξια ταιζοντας με παραμυθια.
Τελειωσα ενα ΤΕΙ με ονειρα να κανω την δικια μου δουλεια η να δουλεψω στον ιδιωτικο τομεα και το κρατος το ((ανοιξε)) ωστε μονο μια επιχειρηματικη ελιτ και για μισθωτη εργασια ουτε λογος.
Συνεπως ειμαι σε θεση να κανω συζητηση.Μαλλον εσυ δεν αντεχεις την αληθεια.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Nero

Re: Το υπουργείο Παιδείας προχωρά στην κατάργηση του ασύλου και στην ακύρωση της τέταρτης νομικής στην Πάτρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 09 Ιούλ 2019, 21:28

Αγις έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 20:52
Nero έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 20:15
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 20:01


μαλάκα, δεν έχει πέσει ακόμα απο τότε που διάβασα το πρόγραμμα. Το 1/3 να περάσει να περάσει η θεά και χαλάλι όλα τα υπόλοιπα. Μέχρι και την υπουργοποίηση Κικίλια εξισορροπεί στη συνείδησή μου
Ολα να τα περάσει - εκπτωσεις δεν ειναι αποδεκτες .
μωρε εγώ δεν κάνω εκπτώσεις η πραγματικότητα κάνει. Περισσότερο απο τους μπαχαλάκηδες φοβάμαι τη λαϊκίστικη πλευρά της ΝΔ που είμαι σίγουρος ότι θα αντιδράσει σε πολλά από αυτά. Το είπαμε, ήδη οι δικοί σας κάτω στην Πάτρα έβαλαν εμπόδια πριν καν ξεκινήσει η προσπάθεια. Πες ο συριζα στη βουλή είναι ξεδοντιασμένος ας τους να σκούζουν, τους μπαχαλάκηδες τους αντιμετωπίζεις με σφαλιάρες. Με την εσωκομματική αντιπολίτευση δεν μπορείς να κάνεις πολλά

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών