Γιατί μας κρύβουν τα αναλυτικά αποτελέσματα των εκλογών;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Γιατί μας κρύβουν τα αναλυτικά αποτελέσματα των εκλογών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 10 Αύγ 2019, 04:35

Πρέπει -κανονικά- να υπάρχουν τα αποτελέσματα ανά τμήμα σε cd.
Επ' αυτού του cd ο κάθε ενδιαφερόμενος να ελέγξει το αποτέλεσμα μπορεί να κάνει τους εξής ελέγχους.

α) Να πάρει 1000 τμήματα στην τύχη και να αντιπαραβάλει τα αποτελέσματα με αυτά που έχουν καταγράψει οι εκπρόσωποι (αν οι εκπρόσωποι ήταν μπεκρήδες και δεν παρίσταντο ας πρόσεχε). Αν βρει και τα 1000 σωστά, η πιθανότητα νοθείας στα υπόλοιπα είναι πλέον απειροελάχιστη και πρακτικά μηδέν.
β) Να ξανακάνει την πρόσθεση που πρέπει να δώσει τα ίδια νούμερα όπως και αυτά του ΥΠΕΣ.

Με το δικό μου ηλεκτρονικό σύστημα δεν χρειάζονται όλα αυτά.
Αρκεί το λογισμικό που κάνει την καταμέτρηση να ελέγχεται, να μην περιέχει δηλαδή κώδικα κλέφτη μέσα που να λέει π.χ. κάθε όγδοος ψήφος υπέρ της ΝΔ να γίνεται ΣΥΡΙΖΑ.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γιατί μας κρύβουν τα αναλυτικά αποτελέσματα των εκλογών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 10 Αύγ 2019, 07:19

Νομίζω πως έχει δίκιο ο Νίκος. Από όσο θυμάμαι παλαιότερα έβγαιναν online και τα εκλογικά τμήματα. Μπορούσες να δεις σε μικρά τμήματα ακόμα και την ψήφο σου (αν ήταν σε μικρό κόμμα). Η αιτιολογία των εκκρεμοτήτων των εκλογοδικείων δεν στέκει καθώς θα μπορούσαν να τα ανακοινώνουν και να τα αλλάζουν μετά τη δίκη όπως άλλωστε γίνεται και με τους σταυρούς των υποψηφίων. Πχ. το μέρα25 εμφανιζόταν αρχικά με -390 ψήφους κάτω του 3% και τώρα με -49.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Πρακτικός
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 19 Μάιος 2019, 13:05

Re: Γιατί μας κρύβουν τα αναλυτικά αποτελέσματα των εκλογών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πρακτικός » 11 Αύγ 2019, 16:36

Spiros252 έγραψε:
10 Αύγ 2019, 07:19
Νομίζω πως έχει δίκιο ο Νίκος. Από όσο θυμάμαι παλαιότερα έβγαιναν online και τα εκλογικά τμήματα. Μπορούσες να δεις σε μικρά τμήματα ακόμα και την ψήφο σου (αν ήταν σε μικρό κόμμα). Η αιτιολογία των εκκρεμοτήτων των εκλογοδικείων δεν στέκει καθώς θα μπορούσαν να τα ανακοινώνουν και να τα αλλάζουν μετά τη δίκη όπως άλλωστε γίνεται και με τους σταυρούς των υποψηφίων. Πχ. το μέρα25 εμφανιζόταν αρχικά με -390 ψήφους κάτω του 3% και τώρα με -49.
Δίκιο έχει. Πλέον δεν ξέρεις τι γίνεται σε κάθε μικρό χωριό, ενώ είναι υποχρέωση μέχρι και το τελευταίο εκλογικό τμήμα να είναι αναρτημένο κάπου. Ειδικά στην εποχή της ταχύτητας της πληροφορίας. Αν γίνονταν κάπου ενστάσεις μπορούσαν να τα διορθώσουν ύστερα. Δικαιολογίες...

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Γιατί μας κρύβουν τα αναλυτικά αποτελέσματα των εκλογών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 11 Αύγ 2019, 23:36

Υπάρχουν τα αποτελέσματα από την εταιρία που τα συλλέγει και υπάρχουν και τα αποτελέσματα των πρωτοδικείων. Τα πρώτα βγαίνουν άμεσα, αλλά είναι προσωρινά. Τα οριστικά αποτελέσματα εκδίδονται με ευθύνη των πρωτοδικείων, η όποια καθυστερηση είναι ευθύνη δική τους.

Το νήμα εκφράζει την άποψη ότι από πρόθεση κάποιος κρύβει τα αποτελέσματα ανά τμήμα. Ποιός όμως έχει τετοια πρόθεση; Η προηγούμενη κυβέρνηση που ουσιαστικά (όχι τυπικά) διεξάγει τις εκλογές ή η νέα;
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γιατί μας κρύβουν τα αναλυτικά αποτελέσματα των εκλογών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 12 Αύγ 2019, 01:01

Υπάρχει κάποιος λόγος να μην δημοσιεύονται τα προσωρινά;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Γιατί μας κρύβουν τα αναλυτικά αποτελέσματα των εκλογών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 12 Αύγ 2019, 01:09

Spiros252 έγραψε:
12 Αύγ 2019, 01:01
Υπάρχει κάποιος λόγος να μην δημοσιεύονται τα προσωρινά;
Προφανώς υπάρχει αλλά δε τον γνωρίζω. Δε μπορώ να δεχτώ όμως ότι είναι κάποια πλεκτάνη. Μπορώ να κάνω μία υπόθεση, ότι δε δημοσιεύονται ακριβώς επειδή είναι προσωρινά κι ότι δεν αλλάζει κάτι επί της ουσίας αφού τα τελικά είναι και τα επισήμως αποδεκτά. Αν ψάξεις σε προηγούμενες εκλογές, θα δεις ημερομηνίες ανά τμήμα, μήνες μετά την ημερομηνία των εκλογών. Ας περιμένουμε λίγο ακόμα, υπάρχει πολλή γραφειοκρατία, έχω υπόψη μου περιστατικό στις πρόσφατες δημοτικές που αντιγράφηκε (από τον υπάλληλο του πρωτοδικείου) ανάποδα το αποτέλεσμα των δύο πρώτων συνδυασμών σε εκλογικό τμήμα και σε σχόλιο υποψηφίου δημοτικού συμβούλου μπροστά σε δικαστή, ότι είναι καταφανές το λάθος και μπορεί εκείνη τη στιγμή να διορθωθεί, του απάντησε ότι θα πρέπει να περιμένει να ολοκληρωθεί η διαδικασία ελέγχου. Παράνοια; Ναι. Αλλά κάτι τέτοια καθυστερούν την ανακοίνωση των επισήμων αποτελεσμάτων.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατί μας κρύβουν τα αναλυτικά αποτελέσματα των εκλογών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Αύγ 2019, 01:47

Μπίστης έγραψε:
27 Ιούλ 2019, 14:08
Κι εμένα τα αποτελέσματα μου φαίνονται φτιαχτά και ύποπτα.

Όπως και το υπερποσοστό των Ανελ στις προηγούμενες εκλογές (την στιγμή που δεν συναντούσες ούτε έναν οπαδό τους στην πραγματική ζωή)
Στις πρώτες εκλογές του 2012, όλη μου η οικογένεια ψήφισε Καμμένο. Εκτός από μένα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών