Τέλος τα τεκμήρια διαβίωσης μετά από 40 χρόνια

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Τέλος τα τεκμήρια διαβίωσης μετά από 40 χρόνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 02 Αύγ 2019, 14:07

Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Αύγ 2019, 13:37
sharp έγραψε:
02 Αύγ 2019, 13:26
Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Αύγ 2019, 11:18
Να δούμε αν αυτό είναι για καλό ή σημαίνει ότι οι μισθωτοί θα πρέπει να πληρώσουν τους φόρους των ΕΕ που θα έχουν μηδενικά εισοδήματα όπως συνήθως.
:smt017 νόμιζα ότι ήσουν από την άλλη πλευρά.
Ποια είναι η άλλη και ποια είναι αυτή; Είμαι με τον Κυριάκο όταν λέει να ανταμοιβονται οι συνεπείς. Ελπίζω αυτό το μέτρο να μην είναι προς την αντίθετη κατεύθυνση.
ναι, αλλά το ότι η συνέπεια-εντιμότητα ορίζεται από την καταχώρηση ΕΕ/μισθωτός είναι πιουρ παλαιοπασοκική ιδεοληψία.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τέλος τα τεκμήρια διαβίωσης μετά από 40 χρόνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Αύγ 2019, 14:08

alexandroso έγραψε:
02 Αύγ 2019, 11:43
Το 90% που απασχολείται στον τουρισμό δεν κόβει απόδειξη ούτε αν κινδυνεύει η ζωή του. Ασε υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους και συναφή επαγγέλματα. Πάλι οι μισθωτοί θα το τραβήξουνε όλο το λούκι.
Οι άλλες χώρες πώς αντιμετωπίζουν τους ηλεκτρολόγους, κτλ;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Τέλος τα τεκμήρια διαβίωσης μετά από 40 χρόνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 02 Αύγ 2019, 14:10

Εγώ ξέρω δεκάδες μισθωτούς που πληρώνονται μαύρα μέρος του μισθού τους ή ολόκληρο τον μισθό τους.
Καλά στους οικοδόμους είναι ο κανόνας.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42935
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Τέλος τα τεκμήρια διαβίωσης μετά από 40 χρόνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 02 Αύγ 2019, 14:11

sharp έγραψε:
02 Αύγ 2019, 13:56
Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Αύγ 2019, 13:37
sharp έγραψε:
02 Αύγ 2019, 13:26


:smt017 νόμιζα ότι ήσουν από την άλλη πλευρά.
Ποια είναι η άλλη και ποια είναι αυτή; Είμαι με τον Κυριάκο όταν λέει να ανταμοιβονται οι συνεπείς. Ελπίζω αυτό το μέτρο να μην είναι προς την αντίθετη κατεύθυνση.

Θα έλεγα της λογικής. Δεν είναι δυνατόν να πληρώνεις σύμφωνα με το επάγγελμα που δηλώνεις. Είναι παράλογο και άδικο. Εκείνο που πρέπει να γίνει η πάταξη της φοροδιαφυγής και όχι νόμοι του στυλ, αν σε λένε Λαλάκη πληρώνεις τόσα, ασχέτως του τι πραγματικά βγάζεις. Σε τελική ανάλυση να καταργήσουν την Εφορία εντελώς, να γλυτώσουμε και έξοδα και να ρίχνουν κλήρο ποιος θα δώσει πόσα.
Κοίτα να δεις, αν βγαίνεις συνέχεια έξω με μια παρέα, και λέτε θα πληρώσει ο καθένας ότι έφαγε, και είναι ένας μαλάκας που λέει συνέχεια ότι δεν έφαγε τίποτα... Ε όχι, μια δυο, θα αρχίσω να κοιτάω το πιάτο του για λεκέδες.

Τώρα άμα ο Κυριάκος μπορεί να του μετράει και τις μπουκιές, ακόμα καλύτερα.
Otto Weininger έγραψε:
02 Αύγ 2019, 14:04
Ναι αλλά πρέπει να υποστηρίξουμε και τον Σάντερς.
Εχει τοποθετηθεί ο Μπερνι για τον Ελ μαγαζάτορα;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

alexandroso
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 16:11

Re: Τέλος τα τεκμήρια διαβίωσης μετά από 40 χρόνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandroso » 02 Αύγ 2019, 14:17

nik_killthemall έγραψε:
02 Αύγ 2019, 13:05
alexandroso έγραψε:
02 Αύγ 2019, 12:54
nik_killthemall έγραψε:
02 Αύγ 2019, 12:48


Μα ΔΕΝ σου λέει πως όλα αυτά είναι μισθωτή εργασία, αλλά πως μπορεί ΑΝΕΤΑ να τα κάνει (και τα κάνει) ΟΛΑ ΑΥΤΑ και κάποιος που είναι καταχωρημένος ως μισθωτός όπως ακριβώς και κάποιος που είναι καταχωρημένος ως ΕΕ !

Άρα ουδένας διαχωρισμός μεταξύ καταχωρημένου μισθωτού και ΕΕ στην πράξη ! Και στις 2 περιπτώσεις όλα κρίνονται από την εντιμότητα του καθενός, και όχι από την πλαστή καταχώρηση : μισθωτός / ΕΕ !
Κι εγώ δεν σου λέω ότι δεν μπορεί να τα κάνει αυτά, έχω γαμηθεί να γράφω ότι δεν μπορεί να κρύψει με την ίδια άνεση το εισόδημα απ τη μισθωτή του εργασία όπως μπορεί ο ΕΕ. Μπορούμε να μην επανέρθουμε σ'αυτό γιατί κοντεύω να πάθω εγκεφαλικό απ τα νεύρα;
Γιατί δεν μπορεί να τα κάνει αυτά ?

Υπάρχει κάποια υπερφυσική οντότητα που σκοτώνει αυτόματα τον μισθωτό ο οποίος παράλληλα, εκμεταλλεύεται airbnb ή συμφωνεί με τον εργοδότη του ένα κομματι του μισθού του να είναι δηλωμένο και το άλλο μαύρο ?

Πάμε καλά ρε, εδώ σου ανέφερα την περίπτωση του γιατρού του ΙΚΑ που νόμιμα επιτρέπεται να έχει και ιδιωτικό ιατρείο στο οποίο θα συμπεριφέρεται σαν ΕΕ (κλέφτης για εσάς).

Επίσης μην συμπεριφέρεστε ως υποκριτές, ΔΕΝ είναι το θέμα το ποια είναι μισθωτη και το ποια ΕΕ εργασία, δεν κάνουμε εδώ έρευνα για τα ηδη εργασίας. Το θέμα είναι το σαν τι απτα δύο φορολογείται το ΑΦΜ σου, και κατά πόσο σε κάθε περίπτωση μπορείς να κλέψεις ! Ε μια χαρά ΚΛΕΒΕΙΣ είτε το ΑΦΜ σου φορολογείται σαν μισθωτός, είτε σαν ΕΕ !
perseus έγραψε:
02 Αύγ 2019, 12:53
Ναι ρε μπαγλαμιε ,γιατι να μην δουλευει μαύρα,αμα δουλεψει άσπρα υπολογίζονται τα ενσημα?
εσύ τώρα ρώτησες ή έκλασες. Ξαναρώτησε χωρίς να κλάνεις.
Δεν είπα ότι δεν μπορεί να τα κάνει λέω, γιατί δεν μπορεί να τα κάνει με ρωτάει. Οκ, παραδίνομαι. Αήττητοι.
Don't knock on masturbation. It's sex with someone I love. "Woody Allen"
Never underestimate the power of denial. "American beauty"

alexandroso
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 16:11

Re: Τέλος τα τεκμήρια διαβίωσης μετά από 40 χρόνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandroso » 02 Αύγ 2019, 14:18

hellegennes έγραψε:
02 Αύγ 2019, 14:08
alexandroso έγραψε:
02 Αύγ 2019, 11:43
Το 90% που απασχολείται στον τουρισμό δεν κόβει απόδειξη ούτε αν κινδυνεύει η ζωή του. Ασε υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους και συναφή επαγγέλματα. Πάλι οι μισθωτοί θα το τραβήξουνε όλο το λούκι.
Οι άλλες χώρες πώς αντιμετωπίζουν τους ηλεκτρολόγους, κτλ;
Ιδέα δεν έχω
Don't knock on masturbation. It's sex with someone I love. "Woody Allen"
Never underestimate the power of denial. "American beauty"

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τέλος τα τεκμήρια διαβίωσης μετά από 40 χρόνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Αύγ 2019, 14:25

alexandroso έγραψε:
02 Αύγ 2019, 14:18
hellegennes έγραψε:
02 Αύγ 2019, 14:08
alexandroso έγραψε:
02 Αύγ 2019, 11:43
Το 90% που απασχολείται στον τουρισμό δεν κόβει απόδειξη ούτε αν κινδυνεύει η ζωή του. Ασε υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους και συναφή επαγγέλματα. Πάλι οι μισθωτοί θα το τραβήξουνε όλο το λούκι.
Οι άλλες χώρες πώς αντιμετωπίζουν τους ηλεκτρολόγους, κτλ;
Ιδέα δεν έχω
Κάτι μού λέει πάντως ότι δεν λύνουν το πρόβλημα επιβάλλοντας τεκμήρια. Οπότε ίσως να μην είναι δικαιολογία αυτό το ζήτημα; Λέω, τώρα, εγώ.

Να θυμίσω κάτι που προσπαθώ πάντα να θυμίσω όταν μιλάμε για φοροδιαφυγή. Η φοροδιαφυγή των μικρών και μικρομεσαίων δεν είναι 100% χαμένα λεφτά, όπως συχνά τα αντιμετωπίζουν τα κράτη. Δηλαδή είναι γελοίο να λες 10 δις φοροδιαφυγή = 2,5 δις χαμένα με συντελεστή 25%. Αυτά τα λεφτά έχουν μια επίδραση στην αγορά και στην γενικότερη οικονομία και αν τα αποδώσεις σε φόρους την μια χρονιά, την επόμενη δεν θα είναι 10 δις, γιατί θα αφαιρεθεί η επίδρασή τους από την αγορά. Χωρίς να επικροτώ την φοροδιαφυγή και να την θεωρώ καλό πράγμα. Μαθηματικά όμως δεν έχει λογική να θεωρείς το πλήρες ποσό ως δυνητικά φορολογήσιμο, γιατί δεν είναι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21152
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Τέλος τα τεκμήρια διαβίωσης μετά από 40 χρόνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 02 Αύγ 2019, 14:27

Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Αύγ 2019, 14:11
sharp έγραψε:
02 Αύγ 2019, 13:56
Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Αύγ 2019, 13:37

Ποια είναι η άλλη και ποια είναι αυτή; Είμαι με τον Κυριάκο όταν λέει να ανταμοιβονται οι συνεπείς. Ελπίζω αυτό το μέτρο να μην είναι προς την αντίθετη κατεύθυνση.

Θα έλεγα της λογικής. Δεν είναι δυνατόν να πληρώνεις σύμφωνα με το επάγγελμα που δηλώνεις. Είναι παράλογο και άδικο. Εκείνο που πρέπει να γίνει η πάταξη της φοροδιαφυγής και όχι νόμοι του στυλ, αν σε λένε Λαλάκη πληρώνεις τόσα, ασχέτως του τι πραγματικά βγάζεις. Σε τελική ανάλυση να καταργήσουν την Εφορία εντελώς, να γλυτώσουμε και έξοδα και να ρίχνουν κλήρο ποιος θα δώσει πόσα.
Κοίτα να δεις, αν βγαίνεις συνέχεια έξω με μια παρέα, και λέτε θα πληρώσει ο καθένας ότι έφαγε, και είναι ένας μαλάκας που λέει συνέχεια ότι δεν έφαγε τίποτα... Ε όχι, μια δυο, θα αρχίσω να κοιτάω το πιάτο του για λεκέδες.

Τώρα άμα ο Κυριάκος μπορεί να του μετράει και τις μπουκιές, ακόμα καλύτερα.
Αυτή δεν είναι η σωστή δουλειά; Υπάρχουν πολλοί τρόποι να το πετύχει κανείς.
Εκεί που ζεις πώς το έχουν, πληρώνεις ανάλογα με το γράμμα που ξεκινά το όνομά σου;

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τέλος τα τεκμήρια διαβίωσης μετά από 40 χρόνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 02 Αύγ 2019, 14:28

alexandroso έγραψε:
02 Αύγ 2019, 12:43

Και είπα εγώ ότι δεν το κάνει άμα μπορεί; Τί διάολο λέω ξανά και ξανά τόση ώρα; Οτι όποιος μπορεί φοροδιαφεύγει. Ελα ρε συ, δεν αντέχεστε λέμε.
οχι δε λες αυτο, τουλαχιστον οχι μονο. λες και οτι οι μισθωτοι δεν μπορουν, και δεν φοροδιαφευγουν.

ε, και γω λεω οτι αυτο δεν στεκει.

αλλα φααινεται οτι τελικα θα συμφωνησουμε, παλι. να το κοιταξεις αυτο, αποκομμουνιστικοποιεισαι. :a108:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

alexandroso
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 16:11

Re: Τέλος τα τεκμήρια διαβίωσης μετά από 40 χρόνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandroso » 02 Αύγ 2019, 14:28

hellegennes έγραψε:
02 Αύγ 2019, 14:25
Κάτι μού λέει πάντως ότι δεν λύνουν το πρόβλημα επιβάλλοντας τεκμήρια. Οπότε ίσως να μην είναι δικαιολογία αυτό το ζήτημα; Λέω, τώρα, εγώ.

Να θυμίσω κάτι που προσπαθώ πάντα να θυμίσω όταν μιλάμε για φοροδιαφυγή. Η φοροδιαφυγή των μικρών και μικρομεσαίων δεν είναι 100% χαμένα λεφτά, όπως συχνά τα αντιμετωπίζουν τα κράτη. Δηλαδή είναι γελοίο να λες 10 δις φοροδιαφυγή = 2,5 δις χαμένα με συντελεστή 25%. Αυτά τα λεφτά έχουν μια επίδραση στην αγορά και στην γενικότερη οικονομία και αν τα αποδώσεις σε φόρους την μια χρονιά, την επόμενη δεν θα είναι 10 δις, γιατί θα αφαιρεθεί η επίδρασή τους από την αγορά. Χωρίς να επικροτώ την φοροδιαφυγή και να την θεωρώ καλό πράγμα. Μαθηματικά όμως δεν έχει λογική να θεωρείς το πλήρες ποσό ως δυνητικά φορολογήσιμο, γιατί δεν είναι.
Δεν ξέρω τι σου λέει και τι βρίσκεις γελοίο αλλά κάτι απλότερο απ την κατάργηση του χρήματος και το να είναι υποχρεωτικές όλες οι συναλλαγές με κάρτα δεν υπάρχει. Μοναδικό εμπόδιο γι αυτό δε, βλέπω μόνο το ότι θα πλήξει βαρέως την παραοικονομία (άντε και ότι θα φωνάζουν οι ψεκασμένοι πάλι για το θηρίο). Η Ελληνική οικονομία όμως βασίζεται στην παραοικονομία, γι αυτό και τελικά δεν κάνουν το πιο απλό. Γιατί η παραοικονομία τους βολεύει όλους.
Don't knock on masturbation. It's sex with someone I love. "Woody Allen"
Never underestimate the power of denial. "American beauty"

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42935
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Τέλος τα τεκμήρια διαβίωσης μετά από 40 χρόνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 02 Αύγ 2019, 14:29

sharp έγραψε:
02 Αύγ 2019, 14:27
Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Αύγ 2019, 14:11
sharp έγραψε:
02 Αύγ 2019, 13:56



Θα έλεγα της λογικής. Δεν είναι δυνατόν να πληρώνεις σύμφωνα με το επάγγελμα που δηλώνεις. Είναι παράλογο και άδικο. Εκείνο που πρέπει να γίνει η πάταξη της φοροδιαφυγής και όχι νόμοι του στυλ, αν σε λένε Λαλάκη πληρώνεις τόσα, ασχέτως του τι πραγματικά βγάζεις. Σε τελική ανάλυση να καταργήσουν την Εφορία εντελώς, να γλυτώσουμε και έξοδα και να ρίχνουν κλήρο ποιος θα δώσει πόσα.
Κοίτα να δεις, αν βγαίνεις συνέχεια έξω με μια παρέα, και λέτε θα πληρώσει ο καθένας ότι έφαγε, και είναι ένας μαλάκας που λέει συνέχεια ότι δεν έφαγε τίποτα... Ε όχι, μια δυο, θα αρχίσω να κοιτάω το πιάτο του για λεκέδες.

Τώρα άμα ο Κυριάκος μπορεί να του μετράει και τις μπουκιές, ακόμα καλύτερα.
Αυτή δεν είναι η σωστή δουλειά; Υπάρχουν πολλοί τρόποι να το πετύχει κανείς.
Εκεί που ζεις πώς το έχουν, πληρώνεις ανάλογα με το γράμμα που ξεκινά το όνομά σου;
Στην Ελλάδα ζω μπρο. Ναι αυτή είναι πιο σωστή δουλειά γι αυτό λέω ακόμα καλύτερα και εύχομαι να πετύχει.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

alexandroso
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 16:11

Re: Τέλος τα τεκμήρια διαβίωσης μετά από 40 χρόνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandroso » 02 Αύγ 2019, 14:30

Ασέβαστος έγραψε:
02 Αύγ 2019, 14:28
alexandroso έγραψε:
02 Αύγ 2019, 12:43

Και είπα εγώ ότι δεν το κάνει άμα μπορεί; Τί διάολο λέω ξανά και ξανά τόση ώρα; Οτι όποιος μπορεί φοροδιαφεύγει. Ελα ρε συ, δεν αντέχεστε λέμε.
οχι δε λες αυτο, τουλαχιστον οχι μονο. λες και οτι οι μισθωτοι δεν μπορουν, και δεν φοροδιαφευγουν.

ε, και γω λεω οτι αυτο δεν στεκει.

αλλα φααινεται οτι τελικα θα συμφωνησουμε, παλι. να το κοιταξεις αυτο, αποκομμουνιστικοποιεισαι. :a108:
Εγώ λέω ότι οι μισθωτοί δεν μπορούν να φοροδιαφύγουν απ τον φόρο εισοδήματος για το μισθό τους (και πάλι όχι όλοι, οι περισσότεροι). Τα υπόλοιπα τα βγάζετε απ την κοιλιά σας για να βρείτε να πείτε κάτι κι εκεί επάνω είναι που μου γυρίζει το μάτι.
Don't knock on masturbation. It's sex with someone I love. "Woody Allen"
Never underestimate the power of denial. "American beauty"

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τέλος τα τεκμήρια διαβίωσης μετά από 40 χρόνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Αύγ 2019, 14:38

alexandroso έγραψε:
02 Αύγ 2019, 14:28
Δεν ξέρω τι σου λέει και τι βρίσκεις γελοίο αλλά κάτι απλότερο απ την κατάργηση του χρήματος και το να είναι υποχρεωτικές όλες οι συναλλαγές με κάρτα δεν υπάρχει. Μοναδικό εμπόδιο γι αυτό δε, βλέπω μόνο το ότι θα πλήξει βαρέως την παραοικονομία
Υποχρεωτικές συναλλαγές για τα πάντα με κάρτα είναι too much, για έναν μεγάλο αριθμό λόγων. Ενδεικτικά:

1. Κάποιες συναλλαγές είναι μακράν γρηγορότερες με χρήμα
2. Τα τραπεζικά δίκτυα δεν είναι με τίποτα σε επίπεδο που να αντέχουν τέτοιον φόρτο
3. Προβλήματα συνδεσιμότητας σημαίνουν παύση λειτουργίας της επιχείρησης
4. Θα πρέπει να δίνεις την δυνατότητα σε ανήλικους να χρησιμοποιούν κάρτες, με ό,τι προβλήματα συνεπάγεται αυτό
5. Παραοικονομία και φοροδιαφυγή θα συνεχίσει να υπάρχει γιατί υπάρχουν τρόποι

Είναι πάρα πολλοί οι λόγοι για τους οποίους στην κοινωνία όπως είναι σήμερα είναι τουλάχιστον προβληματική η αποκλειστική χρήση πλαστικού χρήματος.

Όμως πέταξες πολύ γρήγορα την μπάλα στην εξέδρα. Προφανώς οι άλλες χώρες δεν αντιμετωπίζουν την φοροδιαφυγή με τεκμήρια διαβίωσης, άρα τα τεκμήρια διαβίωσης δεν είναι κάποιου είδους μονόδρομος για να ελέγξεις επαγγέλματα που προσφέρουν μόνο «άυλες» υπηρεσίες.

Και μην κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις τι λέω για την επίδραση της φοροδιαφυγής και πώς είναι μικρότερο πρόβλημα από ό,τι το παρουσιάζουν. Όταν συζητάνε για το πώς θα καταπολεμήσουν την φοροδιαφυγή, ενώ θα έπρεπε να μιλάνε για το μοντέλο της οικονομίας, κάνει μπαμ ότι η αναφορά της φοροδιαφυγής είναι αποπροσανατολιστική. Σανός, που αρέσκεται ο κόσμος να λέει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Τέλος τα τεκμήρια διαβίωσης μετά από 40 χρόνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 02 Αύγ 2019, 14:41

alexandroso έγραψε:
02 Αύγ 2019, 14:17
nik_killthemall έγραψε:
02 Αύγ 2019, 13:05
alexandroso έγραψε:
02 Αύγ 2019, 12:54

Κι εγώ δεν σου λέω ότι δεν μπορεί να τα κάνει αυτά, έχω γαμηθεί να γράφω ότι δεν μπορεί να κρύψει με την ίδια άνεση το εισόδημα απ τη μισθωτή του εργασία όπως μπορεί ο ΕΕ. Μπορούμε να μην επανέρθουμε σ'αυτό γιατί κοντεύω να πάθω εγκεφαλικό απ τα νεύρα;
Γιατί δεν μπορεί να τα κάνει αυτά ?

Υπάρχει κάποια υπερφυσική οντότητα που σκοτώνει αυτόματα τον μισθωτό ο οποίος παράλληλα, εκμεταλλεύεται airbnb ή συμφωνεί με τον εργοδότη του ένα κομματι του μισθού του να είναι δηλωμένο και το άλλο μαύρο ?

Πάμε καλά ρε, εδώ σου ανέφερα την περίπτωση του γιατρού του ΙΚΑ που νόμιμα επιτρέπεται να έχει και ιδιωτικό ιατρείο στο οποίο θα συμπεριφέρεται σαν ΕΕ (κλέφτης για εσάς).

Επίσης μην συμπεριφέρεστε ως υποκριτές, ΔΕΝ είναι το θέμα το ποια είναι μισθωτη και το ποια ΕΕ εργασία, δεν κάνουμε εδώ έρευνα για τα ηδη εργασίας. Το θέμα είναι το σαν τι απτα δύο φορολογείται το ΑΦΜ σου, και κατά πόσο σε κάθε περίπτωση μπορείς να κλέψεις ! Ε μια χαρά ΚΛΕΒΕΙΣ είτε το ΑΦΜ σου φορολογείται σαν μισθωτός, είτε σαν ΕΕ !
perseus έγραψε:
02 Αύγ 2019, 12:53
Ναι ρε μπαγλαμιε ,γιατι να μην δουλευει μαύρα,αμα δουλεψει άσπρα υπολογίζονται τα ενσημα?
εσύ τώρα ρώτησες ή έκλασες. Ξαναρώτησε χωρίς να κλάνεις.
Δεν είπα ότι δεν μπορεί να τα κάνει λέω, γιατί δεν μπορεί να τα κάνει με ρωτάει. Οκ, παραδίνομαι. Αήττητοι.
οκ παρανόησα με τα χίλια "δεν" που χρησιμοποιησες.
έχω γαμηθεί να γράφω ότι δεν μπορεί να κρύψει με την ίδια άνεση το εισόδημα απ τη μισθωτή του εργασία όπως μπορεί ο ΕΕ.
α για την άνεση γίνεται ο λόγος ? Δεν ισχύει ούτε καν με αυτή.

Το θέμα είναι το σαν τι απτα δύο φορολογείται το ΑΦΜ σου, και κατά πόσο σε κάθε περίπτωση μπορείς να κλέψεις ! Ε μια χαρά ΚΛΕΒΕΙΣ είτε το ΑΦΜ σου φορολογείται σαν μισθωτός, είτε σαν ΕΕ !
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τέλος τα τεκμήρια διαβίωσης μετά από 40 χρόνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 02 Αύγ 2019, 14:41

alexandroso έγραψε:
02 Αύγ 2019, 14:28

Δεν ξέρω τι σου λέει και τι βρίσκεις γελοίο αλλά κάτι απλότερο απ την κατάργηση του χρήματος και το να είναι υποχρεωτικές όλες οι συναλλαγές με κάρτα δεν υπάρχει. Μοναδικό εμπόδιο γι αυτό δε, βλέπω μόνο το ότι θα πλήξει βαρέως την παραοικονομία (άντε και ότι θα φωνάζουν οι ψεκασμένοι πάλι για το θηρίο). Η Ελληνική οικονομία όμως βασίζεται στην παραοικονομία, γι αυτό και τελικά δεν κάνουν το πιο απλό. Γιατί η παραοικονομία τους βολεύει όλους.
μακαρι να το κανουν, αλλα βλεπω ακομη αναμεσα στη γενια μου ηλεκτρονικα αναλφαβητους, και δεν μπορεις να τους αποκλεισεις απο την οικονομια. η μηπως μπορεις;

τεσπα, μακαρι να γινει. αλλα με ισοτητα ετσι, αναλογα με το εισοδημα και ο φορος, οχι αναλογα με οτι του φανει του λωλοστεφανη, τεκμηρια και τελη επιτησευματος και ενφια, και προκαταβολη, και διαφορετικο ποσοστο αναλογα αν εισαι εε η ιυ και λοιπες μαλακιες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών