Η απόλυτη γελοιοποίηση των πανελλαδικών και της έννοιας του ΑΕΙ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η απόλυτη γελοιοποίηση των πανελλαδικών και της έννοιας του ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Σεπ 2019, 22:49

Εμπεδοκλής έγραψε:
02 Σεπ 2019, 22:37
Αλλά μιας και μιλάμε για ιδιωτικά πανεπιστήμια, πάμε να δούμε τι γίνεται στη γειτονιά μας... Βρείτε μου ιδιωτικό πανεπιστήμιο που είναι καλύτερο από τα δημόσια...
MIT, Χάρβαρντ, Κάλτεκ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η απόλυτη γελοιοποίηση των πανελλαδικών και της έννοιας του ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Σεπ 2019, 22:52

stavmanr έγραψε:
02 Σεπ 2019, 22:04
hellegennes έγραψε:
02 Σεπ 2019, 21:56
Όλα τα ιδιωτικά πανεπιστήμια είναι ιδιωτικοί φορείς χωρίς μετόχους και ιδιοκτήτες εκτός από τα κερδοσκοπικά πανεπιστήμια που είναι ελάχιστα και παντελώς άγνωστα.

Στην Αγγλία ας πούμε υπάρχουν μόνο 2-3 τέτοια πανεπιστήμια.
Τί εννοείς "ιδιωτικοί φορείς"; Σε ποιον ανήκουν, ποιος τα διευθύνει και τα διαχειρίζεται;
"Ιδιώτης" είναι κάθε φυσικό και νομικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου.

* Όπως σου έδειξα παραπάνω, με το λινκ της νομικής ανάλυσης, η διαφορά "κερδοσκοπικού" από "μη κερδοσκοπικό" είναι στο ποσοστό των κερδών που διανέμονται σε "κοινωφελείς σκοπούς".
Σε κανέναν δεν ανήκουν. Είναι αυτοδιαχειριζόμενα ιδρύματα που το σύνολο των εσόδων τους πηγαίνει στο ίδιο το πανεπιστήμιο, για να πληρώσει μισθούς, εγκαταστάσεις και έρευνα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21046
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Η απόλυτη γελοιοποίηση των πανελλαδικών και της έννοιας του ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 02 Σεπ 2019, 22:54

hellegennes έγραψε:
02 Σεπ 2019, 22:47
stavmanr έγραψε:
02 Σεπ 2019, 22:18
Εμπεδοκλής έγραψε:
02 Σεπ 2019, 22:14
Θα μπορούσα να δεχθώ ότι τα δίδακτρα θα αυξήσουν τα έσοδα των πανεπιστημίων, άρα και τις υποδομές/προσωπικό.
Εγώ πάλι δεν θα μπορούσα να δεχθώ τέτοια γενίκευση.
Κι αυτό επειδή κάθε ιδιώτης έχει σκοπό το κέρδος. Αυτό σημαίνει ότι προηγείται το κέρδος κάθε άλλης δραστηριότητας ή πρόθεσης.
Τα έσοδα θα πηγαίνουν σε τσέπες ιδιωτών, κι ό,τι περισσεύει θα πηγαίνει σε υποδομές και ανάπτυξη. Για να περισσέψει κάτι, θα πρέπει πρώτα να έχει καλυφθεί ένα ικανό ποσό κέρδους, ώστε ο ιδιώτης να μπορεί να προχωρήσει σε υποδομές.
Δεν υπάρχουν μέτοχοι, ρε φίλε, στα μη κερδοσκοπικά πανεπιστήμια, δηλαδή σχεδόν σε όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου. Δεν υπάρχουν ιδιοκτήτες και δεν υπάρχουν μέτοχοι.
Πάμε λίγο στα ιδιωτικά πανεπιστήμια που είναι στη γειτονιά μας;

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21046
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Η απόλυτη γελοιοποίηση των πανελλαδικών και της έννοιας του ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 02 Σεπ 2019, 22:54

hellegennes έγραψε:
02 Σεπ 2019, 22:52
stavmanr έγραψε:
02 Σεπ 2019, 22:04
hellegennes έγραψε:
02 Σεπ 2019, 21:56
Όλα τα ιδιωτικά πανεπιστήμια είναι ιδιωτικοί φορείς χωρίς μετόχους και ιδιοκτήτες εκτός από τα κερδοσκοπικά πανεπιστήμια που είναι ελάχιστα και παντελώς άγνωστα.

Στην Αγγλία ας πούμε υπάρχουν μόνο 2-3 τέτοια πανεπιστήμια.
Τί εννοείς "ιδιωτικοί φορείς"; Σε ποιον ανήκουν, ποιος τα διευθύνει και τα διαχειρίζεται;
"Ιδιώτης" είναι κάθε φυσικό και νομικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου.

* Όπως σου έδειξα παραπάνω, με το λινκ της νομικής ανάλυσης, η διαφορά "κερδοσκοπικού" από "μη κερδοσκοπικό" είναι στο ποσοστό των κερδών που διανέμονται σε "κοινωφελείς σκοπούς".
Σε κανέναν δεν ανήκουν. Είναι αυτοδιαχειριζόμενα ιδρύματα που το σύνολο των εσόδων τους πηγαίνει στο ίδιο το πανεπιστήμιο, για να πληρώσει μισθούς, εγκαταστάσεις και έρευνα.
Αυτά και τα αναρχοστέκια στα Εξάρχεια... :lol:

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21046
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Η απόλυτη γελοιοποίηση των πανελλαδικών και της έννοιας του ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 02 Σεπ 2019, 22:57

hellegennes έγραψε:
02 Σεπ 2019, 22:49
Εμπεδοκλής έγραψε:
02 Σεπ 2019, 22:37
Αλλά μιας και μιλάμε για ιδιωτικά πανεπιστήμια, πάμε να δούμε τι γίνεται στη γειτονιά μας... Βρείτε μου ιδιωτικό πανεπιστήμιο που είναι καλύτερο από τα δημόσια...
MIT, Χάρβαρντ, Κάλτεκ.
Πάμε λίγο στη γειτονιά μας και μη μου αναφέρεις Πανεπιστήμια των ΗΠΑ, της Σιγκαπούρης και της Κίνας;
Είμαστε Ευρωπαϊκή Ένωση και καλό είναι να μείνουμε σε αυτά τα όρια. Στη θέση σου θα έβγαζα από το τραπέζι και τα πανεπιστήμια του ΗΒ για ευνόητους λόγους...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η απόλυτη γελοιοποίηση των πανελλαδικών και της έννοιας του ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Σεπ 2019, 23:30

Εμπεδοκλής έγραψε:
02 Σεπ 2019, 22:57
hellegennes έγραψε:
02 Σεπ 2019, 22:49
Εμπεδοκλής έγραψε:
02 Σεπ 2019, 22:37
Αλλά μιας και μιλάμε για ιδιωτικά πανεπιστήμια, πάμε να δούμε τι γίνεται στη γειτονιά μας... Βρείτε μου ιδιωτικό πανεπιστήμιο που είναι καλύτερο από τα δημόσια...
MIT, Χάρβαρντ, Κάλτεκ.
Πάμε λίγο στη γειτονιά μας και μη μου αναφέρεις Πανεπιστήμια των ΗΠΑ, της Σιγκαπούρης και της Κίνας;
Είμαστε Ευρωπαϊκή Ένωση και καλό είναι να μείνουμε σε αυτά τα όρια. Στη θέση σου θα έβγαζα από το τραπέζι και τα πανεπιστήμια του ΗΒ για ευνόητους λόγους...
Μα σχεδόν το σύνολο των μη κρατικών πανεπιστημίων στην Ευρώπη είναι στο ΗΒ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21046
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Η απόλυτη γελοιοποίηση των πανελλαδικών και της έννοιας του ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 02 Σεπ 2019, 23:32

hellegennes έγραψε:
02 Σεπ 2019, 23:30
Εμπεδοκλής έγραψε:
02 Σεπ 2019, 22:57
hellegennes έγραψε:
02 Σεπ 2019, 22:49


MIT, Χάρβαρντ, Κάλτεκ.
Πάμε λίγο στη γειτονιά μας και μη μου αναφέρεις Πανεπιστήμια των ΗΠΑ, της Σιγκαπούρης και της Κίνας;
Είμαστε Ευρωπαϊκή Ένωση και καλό είναι να μείνουμε σε αυτά τα όρια. Στη θέση σου θα έβγαζα από το τραπέζι και τα πανεπιστήμια του ΗΒ για ευνόητους λόγους...
Μα σχεδόν το σύνολο των μη κρατικών πανεπιστημίων στην Ευρώπη είναι στο ΗΒ.
Θέλεις να μας πεις ότι οι άλλοι 25, πλην εμάς είναι ηλίθιοι και εμείς θα πρέπει να γίνουμς βασιλικότεροι του βασιλέως... :lol:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η απόλυτη γελοιοποίηση των πανελλαδικών και της έννοιας του ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Σεπ 2019, 23:41

Συγγνώμη, αλλά πότε γύρισα εγώ την συζήτηση στο να ανοίξουμε ιδιωτικά πανεπιστήμια; Και δεν είναι θέμα ηλιθιότητας ή εξυπνάδας, η κατάσταση είναι έτσι στην Ευρώπη για ιστορικούς λόγους.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21046
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Η απόλυτη γελοιοποίηση των πανελλαδικών και της έννοιας του ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 03 Σεπ 2019, 00:42

hellegennes έγραψε:
02 Σεπ 2019, 23:41
Συγγνώμη, αλλά πότε γύρισα εγώ την συζήτηση στο να ανοίξουμε ιδιωτικά πανεπιστήμια; Και δεν είναι θέμα ηλιθιότητας ή εξυπνάδας, η κατάσταση είναι έτσι στην Ευρώπη για ιστορικούς λόγους.
Μάστορα, εδώ μέσα κατατίθενται απόψεις όσες και οι κωλοτρυπίδες και μπερδευόμαστε. Να οργανωθούμε λιγάκι.

Όσον αφορά τα δίδακτρα σου έχω δώσει ήδη την απάντηση.
Πρώτον, από τη στιγμή που δεν υπάρχει αυτοδιοίκητο το κόβω τα δίδακτρα να πηγαίνουν σε τίποτα επιχειρήσεις για να απασχολούν interns και όχι σε υποδομές.
Δεύτερον, αυτό δεν λύνει το αποκαλούμενο από πολλούς πρόβλημα των εισερχομένων φοιτητών με χαμηλές βαθμολογίες. Το αντίθετο μάλιστα, όσοι στις πανελλήνιες έχουν καλύτερη σειρά κατάταξης και δεν έχουν λεφτά υστερούν έναντι όσων έχουν χαμηλότερη σειρά κατάταξης αλλά έχουν τα λεφτά...

Όσον αφορά την κουβέντα περί αιωνίων φοιτητών, είναι άλλο μεγάλο θέμα, διαφορετικό του τρόπου εισόδου στα πανεπιστήμια και καλό είναι να συζητηθεί αλλού...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η απόλυτη γελοιοποίηση των πανελλαδικών και της έννοιας του ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Σεπ 2019, 01:01

Η ταυτόχρονη κατάργηση των εισαγωγικών εξετάσεων λύνει όλα τα προβλήματα που λες. Σημαίνει ότι αυτά που ξοδεύουν τώρα σε φροντιστήρια θα μπορούν να τα διαθέσουν για τα δίδακτρα*. Επειδή, δε, θα πληρώνουν δίδακτρα, θα φροντίζουν να επιλέγουν τις σχολές που θέλουν και θα ασχολούνται σοβαρότερα με τις σπουδές τους. Τα δε έσοδα από τα δίδακτρα θα πηγαίνουν στο πανεπιστήμιο. Ακόμη κι αν τα πανεπιστήμια δεν ήταν αυτοδιοίκητα (που είναι), δεν υπάρχει κανένας λογικός τρόπος να γίνεται αυτό που λες. Τα λεφτά από τις ασφαλιστικές εισφορές σου πηγαίνουν σε επιχειρήσεις για να απασχολούν interns; Πώς προκύπτει αυτό;



* Αντιθέτως, τώρα υστερούν όσοι δεν έχουν λεφτά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Η απόλυτη γελοιοποίηση των πανελλαδικών και της έννοιας του ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 03 Σεπ 2019, 01:05

Εργάτης δε θα πάει κανείς ρε;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6969
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Η απόλυτη γελοιοποίηση των πανελλαδικών και της έννοιας του ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 03 Σεπ 2019, 01:59

Χαοτικός έγραψε:
03 Σεπ 2019, 01:05
Εργάτης δε θα πάει κανείς ρε;
Να κλείσουν όλα τα πανεπιστήμια και να μείνει μονο μια σχολή για κάθε πεδίο στην Αθήνα. Να αυστηροποιηθούν τα κριτήρια εισαγωγής και όσοι δεν πληρούν τα κριτήρια να πηγαίνουν στρατό. Και μετά ειδίκευση σε κάποια τέχνη.
Ψάχνεις να βρεις υδραυλικό και δεν βρίσκεις, είναι ολοι αρχιτέκτονες, γιατροι και δικηγόροι!

Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3149
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: Η απόλυτη γελοιοποίηση των πανελλαδικών και της έννοιας του ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 03 Σεπ 2019, 03:13

stavmanr έγραψε:
02 Σεπ 2019, 21:46
hellegennes έγραψε:
02 Σεπ 2019, 21:45
3) είναι ανεξάρτητα ιδρύματα που ιδρύθηκαν από διαφορετικές ομάδες ή άτομα, με σκοπό την προώθηση της εκπαίδευσης. Τα έξοδά τους πληρώνονται από τα δίδακτρα και ιδιόκτητες επιχειρήσεις που κατέχουν (ενοικιάσεις γης, κτηρίων και επιχειρήσεις που κατέχουν). Δεν υπάρχουν ιδιοκτήτες, δεν υπάρχουν μέτοχοι και μερίσματα.
Δεν υπάρχει ιδιωτικός φορέας χωρίς μετόχους και ιδιοκτήτες, εκτός Β. Κορέας.
Δεν υπάρχουν ιδιοκτήτες και μέτοχοι. Υπάρχει διοικητικό συμβούλιο, υπάρχει εταιρία διαχείρησης επενδύσεων... τα «κερδή» μένουν στο ίδρυμα. Αύτα τα πανεπιστήμια συνήθως ξεκίνησαν ως ίδρυματα που χρηματοδοτήθηκαν αρχικά με δωρεές (και ακόμη δέχονται δωρεές) και σιγά σιγά γιγαντώθηκαν.

alexandroso
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 16:11

Re: Η απόλυτη γελοιοποίηση των πανελλαδικών και της έννοιας του ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandroso » 03 Σεπ 2019, 09:47

hellegennes έγραψε:
02 Σεπ 2019, 17:57
alexandroso έγραψε:
02 Σεπ 2019, 16:19
https://en.wikipedia.org/wiki/Student_l ... ted_States

Student loan debt in the United States has been growing rapidly since 2006, rising to $1.6 trillion by 2019,[1] [2]:1 roughly 7.5% of GDP.
Καταλαβαίνεις την διαφορά, έτσι; Εγώ προτείνω δίδακτρα της τάξης των 100-1500 ευρώ ετησίως. Τα δίδακτρα στις ΗΠΑ είναι δεκαπλάσια ακόμη και για τους ντόπιους σε δημόσια πανεπιστήμια.
Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω γιατί πρέπει να υπάρχουν αυτοί που μπορούν να μορφωθούν πληρώνοντας δίδακτρα κι αυτοί που δεν θα μπορούν γιατί δεν θα έχουν. Και σίγουρα οι όποιες μετρημένες υποτροφίες δεν λύνουν αυτό το πρόβλημα. Ηδη το μεγάλο πρόβλημα της εκπαίδευσης είναι η άνιση ποιότητα της ανάμεσα σε αυτούς που έχουν λεφτά και αυτούς που δεν έχουν, δεν χρειάζεται να κάνουμε ακόμα μεγαλύτερη την ανισότητα.
Don't knock on masturbation. It's sex with someone I love. "Woody Allen"
Never underestimate the power of denial. "American beauty"

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Η απόλυτη γελοιοποίηση των πανελλαδικών και της έννοιας του ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 03 Σεπ 2019, 20:28

hellegennes έγραψε:
02 Σεπ 2019, 22:52
stavmanr έγραψε:
02 Σεπ 2019, 22:04
hellegennes έγραψε:
02 Σεπ 2019, 21:56
Όλα τα ιδιωτικά πανεπιστήμια είναι ιδιωτικοί φορείς χωρίς μετόχους και ιδιοκτήτες εκτός από τα κερδοσκοπικά πανεπιστήμια που είναι ελάχιστα και παντελώς άγνωστα.

Στην Αγγλία ας πούμε υπάρχουν μόνο 2-3 τέτοια πανεπιστήμια.
Τί εννοείς "ιδιωτικοί φορείς"; Σε ποιον ανήκουν, ποιος τα διευθύνει και τα διαχειρίζεται;
"Ιδιώτης" είναι κάθε φυσικό και νομικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου.

* Όπως σου έδειξα παραπάνω, με το λινκ της νομικής ανάλυσης, η διαφορά "κερδοσκοπικού" από "μη κερδοσκοπικό" είναι στο ποσοστό των κερδών που διανέμονται σε "κοινωφελείς σκοπούς".
Σε κανέναν δεν ανήκουν. Είναι αυτοδιαχειριζόμενα ιδρύματα που το σύνολο των εσόδων τους πηγαίνει στο ίδιο το πανεπιστήμιο, για να πληρώσει μισθούς, εγκαταστάσεις και έρευνα.
Δεν γίνεται να μην ανήκουν σε κανέναν. Ποτέ.
Κάθε νομικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου ανήκει σε κάποιον ή κάποιους, ο οποίος φέρει την ευθύνη της ομαλής λειτουργίας του προσώπου αυτού.
Το "αυτοδιαχειριζόμενα" δεν λέει τίποτα. Κάθε νομικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου είναι εξ ορισμού αυτοδιαχειριζόμενο.

Ας βοηθήσω λίγο: έστω ότι θέλουμε εγώ κι εσύ να ανοίξουμε ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο. Κι έστω ότι περνά ο νόμος για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια.
Ποια πιστεύεις ότι είναι η διαδικασία;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών