Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38768
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 10 Σεπ 2019, 21:02

Leporello έγραψε:
10 Σεπ 2019, 20:57
Αρίστος έγραψε:
10 Σεπ 2019, 20:54
Leporello έγραψε:
10 Σεπ 2019, 20:52
Απολαύστε υπεύθυνα:
http://www.komistes.gr/%CE%B9%CE%B4%CE% ... %81%CF%8E/
Δεν βρήκα το original άρθρο του Μπογιόπουλου, αλλά από αυτόν προέρχεται.
Μπροστα στο Μπογιοπουλο εσυ εισαι αμοιβαδα και μαλιστα αμοιβαδα που νομιζει οτι ειναι γατος.
Είναι κι'αυτός "πραγματικός δημοσιογράφος" σαν κι'εσένα;


Σε δεκα περιοδικα εχω αρθρογραφησει στη ζωη μου και σε 5 δημοσιογραφικες ιστοσελιδες.

Οταν εγω ξεκινησα να αρθρογραφω απο το 1993 εσυ επινες το μιλκο σου και διαβαζες Σουπερ Γκουφυ (ο αγαπημενος σου ηρωας).

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38768
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 10 Σεπ 2019, 21:03

Α και εχω καπου 100 συνεντευξεις στο ενεργητικο μου, καποιες και με υπουργους.

Εξασφαλισε αλλαγη κανονισμων εδω και σου ανεβαζω και φωτογραφιες.

(Στο ελευθερο ειχα ανεβασει).

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38768
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 10 Σεπ 2019, 21:05

Leporello έγραψε:
10 Σεπ 2019, 20:56
Αρίστος έγραψε:
10 Σεπ 2019, 20:53
Leporello έγραψε:
10 Σεπ 2019, 20:51
Ρε συ μπαγλαμά, πώς ισχύει, αφού θα κάνει αύξηση μετοχικού κεφαλαίου;
Ρε θα σηκωσει κατι εκατονταδες εκατομμυρια απο ελληνικες τραπεζες;

ΝΑΙ η ΟΧΙ:
Ασφαλώς. Δεν γίνεται επένδυση χωρίς τραπεζική χρηματοδότηση.


Σου ειπα ρε μπουλη οτι ακομη και στο ΕΣΠΑ βαζεις χοντρικα τα μισα λεφτα.

.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 10 Σεπ 2019, 21:08

Αρίστος έγραψε:
10 Σεπ 2019, 20:58
Ασε μας ρε ξεκουρδισμενο μπουζουκι που θα καθομαι να μιλαω με τυπο που υποστηριζει οτι το ΦΠΑ δεν το επιβαρυνονται οι επιχειρησεις.

Να σε χαιρονται οσοι νομιζουν οτι εχεις γνωσεις οικονομικων.

Μας εχεις τρελλανει στην παπαντζα ποτε γοα το ΦΠΑ και ποτε για τον υπολογισμο του ΑΕΠ.
Ρε συ Αρίστο, κάνε στον ευατό σου μιά χάρη γιά να μη γελοιοποιήσαι: πήγαινε ρώτα κάποιον που ξέρει, αν επιβαρύνονται με ΦΠΑ οι επιχειρήσεις. Η γκούγκλα ρε το, εύκολο είναι.

Ειλικρινά, πιστεύεις ότι κάνω λάθος τις δηλώσεις ΦΠΑ τα τελευταία 25 χρόνια;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 10 Σεπ 2019, 21:10

Αρίστος έγραψε:
10 Σεπ 2019, 21:02
Leporello έγραψε:
10 Σεπ 2019, 20:57
Αρίστος έγραψε:
10 Σεπ 2019, 20:54
Μπροστα στο Μπογιοπουλο εσυ εισαι αμοιβαδα και μαλιστα αμοιβαδα που νομιζει οτι ειναι γατος.
Είναι κι'αυτός "πραγματικός δημοσιογράφος" σαν κι'εσένα;
Σε δεκα περιοδικα εχω αρθρογραφησει στη ζωη μου και σε 5 δημοσιογραφικες ιστοσελιδες.

Οταν εγω ξεκινησα να αρθρογραφω απο το 1993 εσυ επινες το μιλκο σου και διαβαζες Σουπερ Γκουφυ (ο αγαπημενος σου ηρωας).
Κατάλαβα. Είσαι σαν τον Μπογιόπουλο κι'εσύ. Τα ίδια χάλια.

Και βέβαια το 1993 κατείχα ήδη διευθυντική θέση στην εταιρεία που δούλευα.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 10 Σεπ 2019, 23:52

Leporello έγραψε:
10 Σεπ 2019, 20:10
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
10 Σεπ 2019, 19:52
Όχι δεν έχω σπουδάσει στις σχολές που αναφέρεις.Και δεν θεωρώ υποτιμητικό να έχει σπουδάσει κάποιος στη Γαλλική Φιλολογία ή το Πάντειο.
Καθόλου υποτιμητικό δεν είναι να έχεις σπουδάσει στην Πάντειο ή στην Γαλλική Φιλολογία. Απλώς είναι άσχετο με το αντικείμενο. Θα προτιμούσες να πώ Γεωπονική;
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
10 Σεπ 2019, 19:52
Γενικά το υφάκι σου είναι πολύ μπλαζέ όπως συμβαίνει με πολλούς αποφοίτους και γιάπηδες των οικονομικών σχολών.Έχω σπουδάσει και εγω σε "σοβαρές" οικονομικές σχολές και εχω γνωρίσει αρκετούς σαν εσένα,οπότε τις μαγκιές σου αλλού.Δεν παραδέχεσαι ούτε καν το λάθος σου με το ΦΠΑ,κάνεις ότι σου διαφεύγουν βασικές γνώσεις
Δεν ξέρω τι έχεις σπουδάσει, αλλά αγνοείς τα βασικά. Αν σε είχα βοηθό μου και διαπίστωνα ότι δεν μπορείς να κάνεις ούτε μιά δήλωση ΦΠΑ, δεν θα έμενες γιά πολύ.
Αγαπητέ μην παίζουμε την κολοκυθιά εδω πέρα.Γράφει ένας σχολιαστής(ίσως λανθασμένα)
ότι η κοινοπραξία του Ελληνικού έχει εξασφαλίσει απαλλαγή από το ΦΠΑ.Και πετάγεσαι
από κάτω να γράψεις "Γιατί ξέρεις κάποια εταιρεία που να καταβάλλει ΦΠΑ" σα να λες ότι καμία
επιχείρηση δεν είναι υποχρεωμένη να πληρώσει ΦΠΑ.Μετά σε εγκαλούμε εγω και ο άλλος
σχολιαστής για αυτό και το γυρνας στο Καλαματιανό "Ναι οι επιχειρήσεις είναι γενικά υποχρεωμένες
να πληρώσουν αλλά όσες εκείνο το άλλο και το παράλλο δεν έχουν την υποχρέωση(τα γράφω σε
κατανοητή γλώσσα για να καταλαβαίνουν και οι τρίτοι τι συζητάμε)".Όταν σου απαντώ-χωρίς
ειρωνία-ότι αυτή η παραδοχή είναι μια έμμεση αναγνώριση του λαθους σου,το αρνείσαι και
πετάς σπόντες εξυπνακίστικες του στυλ "Τι έχεις σπουδάσει Γαλλική Φιλολογία?"Τώρα αρνείσαι
ότι ανέφερες τη Γαλλική Φιλολογία σαν ειρωνία αλλά ταυτόχρονα επικαλείσαι και
τις δηλώσεις του ΦΠΑ και τους βοηθούς σου που δεν έχουν καμία σχέση με τη κουβέντα μας προφανώς για να
κάνεις εφε του στυλ "Είμαι επιχειρηματίας εγω,έχω και βοηθούς".Λοιπόν,για να μην το πολυκουράζουμε
κιόλας,εδω μέσα γράφουν πολλοί λανθασμένα πράγματα και σωστά ταυτόχρονα ακόμη και στο
αντικείμενό τους.Το θέμα είναι όμως κάποιοι σαν εσένα το πάτε πονηρά για να βγάλετε το
συνομιλητή σας σκάρτο.Στην προκειμένη περίπτωση,του Ελληνικού δηλαδή,φαντάζομαι είσαι
από αυτούς που πιστεύουν ότι το Ελληνικό είναι η μεγάλη μεταρρύθμιση και τέλος.
Οπότε παίρνεις το λόγο και γυρνάς τη κουβέντα στο ΦΠΑ,στο μετοχικό κεφάλαιο και τρίχες
κατσαρές.Έχουμε γράψει και άλλα πολλά εδω πέρα,ο συλλογισμός μου δε στηρίζεται στην έννοια του
καταβληθέντος μετοχικού κεφαλαίου.Ούτε καν στη διαδικασία της αύξησης που γράφεις πιο πάνω.
Στην τελική αν το θες και αλλιώς απάντησε ένας τύπος προηγουμένως εδω πέρα σε σχόλιο μου(under
αν θυμάμαι καλά) και μου είπε "Φίλε δεν έχεις δίκιο,το εργό προχωράει γιατί α,β,γ".Αυτό ναι είναι
επιχείρημα σοβαρό και για αυτό και δεν του απάντησα γιατί ο άνθρωπος μπορεί να λέει σωστά πράγματα
που δε μπορώ να διασταυρώσω την ορθότητά τους αυτήν τη στιγμή.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 10 Σεπ 2019, 23:56

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
10 Σεπ 2019, 23:52
Αγαπητέ μην παίζουμε την κολοκυθιά εδω πέρα.Γράφει ένας σχολιαστής(ίσως λανθασμένα)
ότι η κοινοπραξία του Ελληνικού έχει εξασφαλίσει απαλλαγή από το ΦΠΑ.Και πετάγεσαι
από κάτω να γράψεις "Γιατί ξέρεις κάποια εταιρεία που να καταβάλλει ΦΠΑ" σα να λες ότι καμία
επιχείρηση δεν είναι υποχρεωμένη να πληρώσει ΦΠΑ.Μετά σε εγκαλούμε εγω και ο άλλος
σχολιαστής για αυτό και το γυρνας στο Καλαματιανό "Ναι οι επιχειρήσεις είναι γενικά υποχρεωμένες
να πληρώσουν αλλά όσες εκείνο το άλλο και το παράλλο δεν έχουν την υποχρέωση(τα γράφω σε
κατανοητή γλώσσα για να καταλαβαίνουν και οι τρίτοι τι συζητάμε)".Όταν σου απαντώ-χωρίς
ειρωνία-ότι αυτή η παραδοχή είναι μια έμμεση αναγνώριση του λαθους σου,το αρνείσαι και
πετάς σπόντες εξυπνακίστικες του στυλ "Τι έχεις σπουδάσει Γαλλική Φιλολογία?"Τώρα αρνείσαι
ότι ανέφερες τη Γαλλική Φιλολογία σαν ειρωνία αλλά ταυτόχρονα επικαλείσαι και
τις δηλώσεις του ΦΠΑ και τους βοηθούς σου που δεν έχουν καμία σχέση με τη κουβέντα μας προφανώς για να
κάνεις εφε του στυλ "Είμαι επιχειρηματίας εγω,έχω και βοηθούς".Λοιπόν,για να μην το πολυκουράζουμε
κιόλας,εδω μέσα γράφουν πολλοί λανθασμένα πράγματα και σωστά ταυτόχρονα ακόμη και στο
αντικείμενό τους.Το θέμα είναι όμως κάποιοι σαν εσένα το πάτε πονηρά για να βγάλετε το
συνομιλητή σας σκάρτο.Στην προκειμένη περίπτωση,του Ελληνικού δηλαδή,φαντάζομαι είσαι
από αυτούς που πιστεύουν ότι το Ελληνικό είναι η μεγάλη μεταρρύθμιση και τέλος.
Οπότε παίρνεις το λόγο και γυρνάς τη κουβέντα στο ΦΠΑ,στο μετοχικό κεφάλαιο και τρίχες
κατσαρές.Έχουμε γράψει και άλλα πολλά εδω πέρα,ο συλλογισμός μου δε στηρίζεται στην έννοια του
καταβληθέντος μετοχικού κεφαλαίου.Ούτε καν στη διαδικασία της αύξησης που γράφεις πιο πάνω.
Στην τελική αν το θες και αλλιώς απάντησε ένας τύπος προηγουμένως εδω πέρα σε σχόλιο μου(under
αν θυμάμαι καλά) και μου είπε "Φίλε δεν έχεις δίκιο,το εργό προχωράει γιατί α,β,γ".Αυτό ναι είναι
επιχείρημα σοβαρό και για αυτό και δεν του απάντησα γιατί ο άνθρωπος μπορεί να λέει σωστά πράγματα
που δε μπορώ να διασταυρώσω την ορθότητά τους αυτήν τη στιγμή.
Μα αφού ό,τι και αν ισχυρίσθηκες ήταν λάθος, και επιμένεις κι'όλας, πώς θέλεις να σου φερθώ;

Αντίστροφα: αν θέεις να πείσεις πως η θέση σου είναι σωστή, πες και κάτι που να στέκει, έτσι γιά αλλαγή!
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 11 Σεπ 2019, 00:13

Πετάει η ομάδα σήμερα.

Αρίστο, ΦΠΑ πληρώνουν οι καταναλωτές, εσύ και γω τα κορόιδα.

Οι εταιρείς το συμψηφίζουν, οπότε στα παπάκια τους.

Αμφιλόχιος
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 10 Σεπ 2019, 15:41

Re: Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αμφιλόχιος » 11 Σεπ 2019, 00:16

Ρε μην είστε Μαλάκες... Δώστε μου κι εμένα ένα δικό σας οικόπεδο τσάμπα, αυξήστε μου τον ΣΔ, και αφού κάνω διαφήμιση μέσω ΣΚΑΪ και σας πείσω ότι έχω έτοιμο πρότζεκτ (εύκολο), δώστε μου κι ένα δάνειο από τις ανακεφαλαιοποιημένες με δικά σας λεφτά τράπεζες, να γίνω εργολάβος-επενδυτής να σας φτιάξω όλους... Μην είστε μαλάκες... Win Win

(Σοβαρά τώρα, δεν το ξερατε ότι με δικά σας φράγκα θα γίνει το Ελληνικό;.. ΚΟΡΟΪΔΑΡΕΣ!)

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 11 Σεπ 2019, 00:18

Αρίστος έγραψε:
10 Σεπ 2019, 17:32
Λεπορονομικς.

Αν δεν επιβαρυνε ρε ντενεκε το ΦΠΑ τις επιχειρησεις γιατι γινεται σκοτωμος απο τους επιχειρηματιες για τη μειωση του;
Γιατί ανεβάζει την τελική τιμή του προιόντος των, κάνοντάς το λιγώτερο ανταγωνιστικό.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 11 Σεπ 2019, 00:51

Leporello έγραψε:
10 Σεπ 2019, 23:56
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
10 Σεπ 2019, 23:52
Αγαπητέ μην παίζουμε την κολοκυθιά εδω πέρα.Γράφει ένας σχολιαστής(ίσως λανθασμένα)
ότι η κοινοπραξία του Ελληνικού έχει εξασφαλίσει απαλλαγή από το ΦΠΑ.Και πετάγεσαι
από κάτω να γράψεις "Γιατί ξέρεις κάποια εταιρεία που να καταβάλλει ΦΠΑ" σα να λες ότι καμία
επιχείρηση δεν είναι υποχρεωμένη να πληρώσει ΦΠΑ.Μετά σε εγκαλούμε εγω και ο άλλος
σχολιαστής για αυτό και το γυρνας στο Καλαματιανό "Ναι οι επιχειρήσεις είναι γενικά υποχρεωμένες
να πληρώσουν αλλά όσες εκείνο το άλλο και το παράλλο δεν έχουν την υποχρέωση(τα γράφω σε
κατανοητή γλώσσα για να καταλαβαίνουν και οι τρίτοι τι συζητάμε)".Όταν σου απαντώ-χωρίς
ειρωνία-ότι αυτή η παραδοχή είναι μια έμμεση αναγνώριση του λαθους σου,το αρνείσαι και
πετάς σπόντες εξυπνακίστικες του στυλ "Τι έχεις σπουδάσει Γαλλική Φιλολογία?"Τώρα αρνείσαι
ότι ανέφερες τη Γαλλική Φιλολογία σαν ειρωνία αλλά ταυτόχρονα επικαλείσαι και
τις δηλώσεις του ΦΠΑ και τους βοηθούς σου που δεν έχουν καμία σχέση με τη κουβέντα μας προφανώς για να
κάνεις εφε του στυλ "Είμαι επιχειρηματίας εγω,έχω και βοηθούς".Λοιπόν,για να μην το πολυκουράζουμε
κιόλας,εδω μέσα γράφουν πολλοί λανθασμένα πράγματα και σωστά ταυτόχρονα ακόμη και στο
αντικείμενό τους.Το θέμα είναι όμως κάποιοι σαν εσένα το πάτε πονηρά για να βγάλετε το
συνομιλητή σας σκάρτο.Στην προκειμένη περίπτωση,του Ελληνικού δηλαδή,φαντάζομαι είσαι
από αυτούς που πιστεύουν ότι το Ελληνικό είναι η μεγάλη μεταρρύθμιση και τέλος.
Οπότε παίρνεις το λόγο και γυρνάς τη κουβέντα στο ΦΠΑ,στο μετοχικό κεφάλαιο και τρίχες
κατσαρές.Έχουμε γράψει και άλλα πολλά εδω πέρα,ο συλλογισμός μου δε στηρίζεται στην έννοια του
καταβληθέντος μετοχικού κεφαλαίου.Ούτε καν στη διαδικασία της αύξησης που γράφεις πιο πάνω.
Στην τελική αν το θες και αλλιώς απάντησε ένας τύπος προηγουμένως εδω πέρα σε σχόλιο μου(under
αν θυμάμαι καλά) και μου είπε "Φίλε δεν έχεις δίκιο,το εργό προχωράει γιατί α,β,γ".Αυτό ναι είναι
επιχείρημα σοβαρό και για αυτό και δεν του απάντησα γιατί ο άνθρωπος μπορεί να λέει σωστά πράγματα
που δε μπορώ να διασταυρώσω την ορθότητά τους αυτήν τη στιγμή.
Μα αφού ό,τι και αν ισχυρίσθηκες ήταν λάθος, και επιμένεις κι'όλας, πώς θέλεις να σου φερθώ;

Αντίστροφα: αν θέεις να πείσεις πως η θέση σου είναι σωστή, πες και κάτι που να στέκει, έτσι γιά αλλαγή!
Όποιος κάνει το λάθος να διαφωνήσει με την αφεντιά σου δηλαδή,του
επιφυλάσσεις μια συμπεριφορά γεμάτη ειρωνίες,διαστρεβλώσεις και
πέταγμα της μπάλας στην εξέδρα.Τουλάχιστον είσαι ειλικρινής σε αυτό.
Απλώς κάνε μου μιά χάρη,όσο γράφω στο φόρουμ μην απαντήσεις ξανά
σε κάποιο ποστ μου ανεξάρτητα αν συμφωνείς ή διαφωνείς,ανεξάρτητα
από το θέμα ακόμα και αν κουβεντιάζουμε για το πως τηγανίζουμε ένα
αυγό.Αν σου έχω δημιουργήσει και εσένα αυτήν την ανάγκη ακόμα καλύτερα.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 11 Σεπ 2019, 01:01

Είναι άλλο να λες ότι μια επιχείρηση,η Ελληνικό Α.Ε δεν έχει
την υποχρέωση να πληρώνει ΦΠΑ και άλλο να λες ότι έχει την
υποχρεωση μεν αλλά οι λογιστές της ακολουθούν τα κόλπα της
αγοράς και τελικά δεν πληρώνει τίποτα.Δεν είναι απλά μια τυπική
διάφορα του στυλ "Έλα μωρε,έτσι γίνεται εκεί έξω,εμείς οι παλιοί
τα ξέρουμε".Αν κάποια κυβέρνηση,η τωρινή ή η προηγούμενη έχει
αποφασίσει να χαρίσει το ΦΠΑ στην Ελληνικό Α.Ε τίθεται ένα θέμα
για την πολιτική.Είναι μια ενέργεια με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον
ακόμη και συμβολικό αν θέλετε κάποιοι.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38768
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 11 Σεπ 2019, 04:39

sharp έγραψε:
11 Σεπ 2019, 00:18
Αρίστος έγραψε:
10 Σεπ 2019, 17:32
Λεπορονομικς.

Αν δεν επιβαρυνε ρε ντενεκε το ΦΠΑ τις επιχειρησεις γιατι γινεται σκοτωμος απο τους επιχειρηματιες για τη μειωση του;
Γιατί ανεβάζει την τελική τιμή του προιόντος των, κάνοντάς το λιγώτερο ανταγωνιστικό.


Οχι αγαπουλα μου. Το ΦΠΑ ειναι σοβαροτατη επιβαρυνση για τις κερδοφορες επιχειρησεις.

Επιπλεον υπαρχουν και περιπτωσεις εταιρειων που επιβαρυνονται με ΦΠΑ και ας μην ειναι κερδοφορες.

Για παραδειγμα τα φροντιστηρια που κανουν αγορες με ΦΠΑ (πιχι εξοπλισμος) αλλα δεν τις συμψηφιζουν γιατι στα εσοδα τους απο μαθητες δεν εισπραττουν ΦΠΑ.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38768
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 11 Σεπ 2019, 04:45

Leporello έγραψε:
10 Σεπ 2019, 21:10

Και βέβαια το 1993 κατείχα ήδη διευθυντική θέση στην εταιρεία που δούλευα.


Αυτη η εταιρεια δεν ηταν κερδοφορα, δεν αποδιδατε ΦΠΑ στην εφορια και απο τοτε σου μενε να αμολας την κοτσανα;

.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 11 Σεπ 2019, 05:05

Κακός, αντίχριστος ο Λάτσης, αλλά seriously συζητάμε γιατί εταιρεία ψάχνει business line of credit από τράπεζα; Τέτοιο επίπεδου αυτισμού;
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών