Έλληνας δε γεννιέσαι. Πληρώνεις και γίνεσαι!!!

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Έλληνας δε γεννιέσαι. Πληρώνεις και γίνεσαι!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 13 Σεπ 2019, 01:37

Γραφικός έγραψε:
13 Σεπ 2019, 01:17
Chainis έγραψε:
13 Σεπ 2019, 01:09
Αιωνες τωρα αν ενας κεφαλαιούχος πηγαινε τα λεφτά του σε οποιαδήποτε χώρα και υπηκοότητα επαιρνε και τεμενάδες του έκαναν αλλά ο Μπούμπης τώρα ανακάλυψε ότι μπορεί να ερχονται τέτοιοι και εδώ.
Ναι, αλλά δεν έπαιρνε και την υπηκοότητα. Δεν μπορούσε να ψηφίσει υπέρ των οικονομικών του συμφερόντων κι εναντίον των δικών μου. Αυτό είναι καινούργιο.
Αυτό που θέλουμε να επισημάονυμε δεν είναι πόσο πουλιέται η εθνικότητα αλλά ότι έχει καταστεί εμπόρευμα. Απλά για να βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματα του για το πως προασπίζεται τα εθνικά συμφέροντα η αστική τάξη.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Έλληνας δε γεννιέσαι. Πληρώνεις και γίνεσαι!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 13 Σεπ 2019, 01:43

Γραφικός έγραψε:
13 Σεπ 2019, 01:17
Chainis έγραψε:
13 Σεπ 2019, 01:09
Αιωνες τωρα αν ενας κεφαλαιούχος πηγαινε τα λεφτά του σε οποιαδήποτε χώρα και υπηκοότητα επαιρνε και τεμενάδες του έκαναν αλλά ο Μπούμπης τώρα ανακάλυψε ότι μπορεί να ερχονται τέτοιοι και εδώ.
Ναι, αλλά δεν έπαιρνε και την υπηκοότητα. Δεν μπορούσε να ψηφίσει υπέρ των οικονομικών του συμφερόντων κι εναντίον των δικών μου. Αυτό είναι καινούργιο.
Θέλεις να πεις οτι ένας λεφτάς Ευρωπαίος που θα πηγαινε στην Αμερική και θα αγόραζε μερικες δεκάδες χιλιάδες στρέμματα δεν έπαιρνε υπηκοότητα;

Αν ένας πλουσιος έμπορος μετέφερε τα λεφτά του σε Ολλανδικές τράπεζες και τις επιχειρήσεις του στο Άμστερνταμ δεν τον έκαναν Ολλανδό πολίτη;

Κάνεις λάθος αν το πιστεύεις πραγματικά.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Γραφικός

Re: Έλληνας δε γεννιέσαι. Πληρώνεις και γίνεσαι!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 13 Σεπ 2019, 01:44

Fluffy έγραψε:
13 Σεπ 2019, 01:37
Γραφικός έγραψε:
13 Σεπ 2019, 01:17
Chainis έγραψε:
13 Σεπ 2019, 01:09
Αιωνες τωρα αν ενας κεφαλαιούχος πηγαινε τα λεφτά του σε οποιαδήποτε χώρα και υπηκοότητα επαιρνε και τεμενάδες του έκαναν αλλά ο Μπούμπης τώρα ανακάλυψε ότι μπορεί να ερχονται τέτοιοι και εδώ.
Ναι, αλλά δεν έπαιρνε και την υπηκοότητα. Δεν μπορούσε να ψηφίσει υπέρ των οικονομικών του συμφερόντων κι εναντίον των δικών μου. Αυτό είναι καινούργιο.
Αυτό που θέλουμε να επισημάονυμε δεν είναι πόσο πουλιέται η εθνικότητα αλλά ότι έχει καταστεί εμπόρευμα. Απλά για να βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματα του για το πως προασπίζεται τα εθνικά συμφέροντα η αστική τάξη.
Εμένα με νοιάζει πως όταν διεκδικώ τα δικαιώματά μου θα έχω απέναντί μου λεφτάδες απ' όλο τον κόσμο.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Έλληνας δε γεννιέσαι. Πληρώνεις και γίνεσαι!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 13 Σεπ 2019, 01:50

Γραφικός έγραψε:
13 Σεπ 2019, 01:44
Fluffy έγραψε:
13 Σεπ 2019, 01:37
Γραφικός έγραψε:
13 Σεπ 2019, 01:17


Ναι, αλλά δεν έπαιρνε και την υπηκοότητα. Δεν μπορούσε να ψηφίσει υπέρ των οικονομικών του συμφερόντων κι εναντίον των δικών μου. Αυτό είναι καινούργιο.
Αυτό που θέλουμε να επισημάονυμε δεν είναι πόσο πουλιέται η εθνικότητα αλλά ότι έχει καταστεί εμπόρευμα. Απλά για να βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματα του για το πως προασπίζεται τα εθνικά συμφέροντα η αστική τάξη.
Εμένα με νοιάζει πως όταν διεκδικώ τα δικαιώματά μου θα έχω απέναντί μου λεφτάδες απ' όλο τον κόσμο.
η διεκδίκηση των δικαιωμάτων είναι μέσω των εκλογών να φανταστώ.
Στην πραγματικότητα, είτε έχει υπηκόοτητα είτε όχι από αυτόν πηγάζουν οι νόμοι και για αυτόν.

Γραφικός

Re: Έλληνας δε γεννιέσαι. Πληρώνεις και γίνεσαι!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 13 Σεπ 2019, 02:06

Fluffy έγραψε:
13 Σεπ 2019, 01:50
η διεκδίκηση των δικαιωμάτων είναι μέσω των εκλογών να φανταστώ.
Στην πραγματικότητα, είτε έχει υπηκόοτητα είτε όχι από αυτόν πηγάζουν οι νόμοι και για αυτόν.
Όχι μόνο μέσω των εκλογών. Η υπηκοότητα του δίνει δικαιοδοσίες που δεν είχε πιο πριν. Chainis δεν με νοιάζει τι γινότανε στην Σουηδία. Δεν αλλάζει καθόλου το γεγονός ότι εδώ δεν γινότανε και τώρα θα γίνεται.

Γραφικός

Re: Έλληνας δε γεννιέσαι. Πληρώνεις και γίνεσαι!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 13 Σεπ 2019, 02:07

Δηλαδή γιατί να θέλει κάποιος φραγκάτος να αποκτήσει ελληνική υπηκοότητα στην τελική; Για να μπορεί να επηρεάσει καταστάσεις. Αλλιώς, αν έχεις 2 μύρια, δεν είναι κίνητρο το να αποκτήσεις ελληνική υπηκοότητα.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Έλληνας δε γεννιέσαι. Πληρώνεις και γίνεσαι!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 13 Σεπ 2019, 02:13

Γραφικός έγραψε:
13 Σεπ 2019, 02:07
Δηλαδή γιατί να θέλει κάποιος φραγκάτος να αποκτήσει ελληνική υπηκοότητα στην τελική; Για να μπορεί να επηρεάσει καταστάσεις. Αλλιώς, αν έχεις 2 μύρια, δεν είναι κίνητρο το να αποκτήσεις ελληνική υπηκοότητα.
Εκτός αν είσαι Κινέζος ας πούμε και θέλεις Ευρωπαικό διαβατήριο.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Έλληνας δε γεννιέσαι. Πληρώνεις και γίνεσαι!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 13 Σεπ 2019, 02:13

Γραφικός έγραψε:
13 Σεπ 2019, 02:07
Δηλαδή γιατί να θέλει κάποιος φραγκάτος να αποκτήσει ελληνική υπηκοότητα στην τελική; Για να μπορεί να επηρεάσει καταστάσεις. Αλλιώς, αν έχεις 2 μύρια, δεν είναι κίνητρο το να αποκτήσεις ελληνική υπηκοότητα.
Μπορεί η υπηκοοτητα να χρησημοποιηθεί σαν προστατευτισμός απλά αν είναι πολλά τα λεφτά περνά σε δευτερη μοίρα.

Fuerte
Δημοσιεύσεις: 1918
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 16:11
Phorum.gr user: petit_bourgeois

Re: Έλληνας δε γεννιέσαι. Πληρώνεις και γίνεσαι!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fuerte » 13 Σεπ 2019, 02:15

Chainis έγραψε:
12 Σεπ 2019, 22:26
Μπούμπη δεν χαίρεσαι;
Η Ελλάδα γίνεται διεθνιστικη, αποκτάμε διαπολιτισμικές εμπειρίες.
Τι σε χαλάει αγόρι μου;
Θέλει να πληρώνουμε τους νεοέλληνες (στην κυριολεξία) και όχι να μας πληρώνουν. :lol:

Γραφικός

Re: Έλληνας δε γεννιέσαι. Πληρώνεις και γίνεσαι!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 13 Σεπ 2019, 02:15

Fluffy έγραψε:
13 Σεπ 2019, 02:13
Γραφικός έγραψε:
13 Σεπ 2019, 02:07
Δηλαδή γιατί να θέλει κάποιος φραγκάτος να αποκτήσει ελληνική υπηκοότητα στην τελική; Για να μπορεί να επηρεάσει καταστάσεις. Αλλιώς, αν έχεις 2 μύρια, δεν είναι κίνητρο το να αποκτήσεις ελληνική υπηκοότητα.
Μπορεί η υπηκοοτητα να χρησημοποιηθεί σαν προστατευτισμός απλά αν είναι πολλά τα λεφτά περνά σε δευτερη μοίρα.
Άρα θα είναι κι εγκληματίες. Μας βλέπω να γεμίζουμε βαρόνους κοκαΐνης.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24764
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Έλληνας δε γεννιέσαι. Πληρώνεις και γίνεσαι!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 13 Σεπ 2019, 03:07

Θα δώσουμε υπηκοότητα σε πλούσιους ξένους που θα επενδύσουν 2εκ ευρώ στην χώρα α ρε α θα δώσουν δουλειά σε καμία 20αρια Έλληνες αλλά αυτό είναι κακό γιατί δεν κάνουμε Έλληνες όλη την ασιατική πλεμπα που έρχεται εδώ για να έχει παροχές ευρωπαϊκού κρατους
Η βλακεία των αριστερών δεν έχει τελος
Ρε νούμερα το πρόβλημα με τους ξένους δεν είναι το ότι είναι ξένοι αλλά το ότι είναι κυριολεκτικά βάρος για την κοινωνία. Όταν δεν είναι κανένας δεν έχει πρόβλημα με αυτους

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Έλληνας δε γεννιέσαι. Πληρώνεις και γίνεσαι!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 13 Σεπ 2019, 08:12

Μην είστε μαλάκες. Περιμένετε να βαλει η ΝΔ στην Ε.Ε. την Βόρεια Μακεδονία να αγοράσετε μακεδονική υπηκοότητα με 100.000 €.
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Έλληνας δε γεννιέσαι. Πληρώνεις και γίνεσαι!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 13 Σεπ 2019, 08:45

ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
13 Σεπ 2019, 08:12
Μην είστε μαλάκες. Περιμένετε να βαλει η ΝΔ στην Ε.Ε. την Βόρεια Μακεδονία να αγοράσετε μακεδονική υπηκοότητα με 100.000 €.
Διότι μόνο η ΝΔ θέλει να μπουν στην ΕΕ, σύσσωμη η αριστερά αντιδρα σ αυτό.

Μόνιμη επιδίωξη του ΚΚΕ είναι η εξαθλίωση της χώρας και γι αυτό και μισό ευρω αν μπαίνει στην χώρα παντα θα σκούζουν.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Έλληνας δε γεννιέσαι. Πληρώνεις και γίνεσαι!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 13 Σεπ 2019, 14:04

Νεοφιλελερας mode on
Oποιος αγοράσει υπηκοότητα του δίνουμε δώρο την ασυλία για τις λαμογιες που θα κάνει στο όνομα της ανάπτυξης.
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Έλληνας δε γεννιέσαι. Πληρώνεις και γίνεσαι!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 13 Σεπ 2019, 14:24

Προσωπικά,δεν με ενδιαφέρει το νομοσχέδιο αλλά δυο παρατηρήσεις
α)Ο νηματοθέτης έχει δίκιο."Πατριώτης" που να πουλάει υπηκοότητα
δεν υφίσταται,είναι αντίφαση
β)Αυτό που οι λεφτάδες δεν είναι βάρος για την κονωνία,και οι
φτωχοί είναι πλέμπα από που προκύπτει?Δηλαδή αν αγοράσω μια
μεζονέτα στη Γλυφάδα και πηγαίνω εκει με τη γκόμενα προσφέρω
περισσότερα στην κοινωνία από έναν τύπο που βγάζει πατάτες στους
αγρούς?

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών