Σάββατο 14/9 στα Προπύλαια: Διαδήλωση ενάντια στην αστυνομοκρατία και την καταστολή

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Σάββατο 14/9 στα Προπύλαια: Διαδήλωση ενάντια στην αστυνομοκρατία και την καταστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 14 Σεπ 2019, 02:10

Το Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου (στις 12 το μεσημέρι, στα Προπύλαια), αριστερές οργανώσεις και συλλογικότητες του αντιεξουσιαστικού χώρου καλούν σε διαδήλωση ενάντια στην επιχείρηση «νόμος και τάξη» η οποία «δεν αφορά μόνο τα Εξάρχεια, αλλά όλη την κοινωνία»

Εικόνα

Σε κοινό τους κάλεσμα, ένα από τα πολλά για τη διαδήλωση του Σαββάτου 14 Σεπτέμβρη (12:00 μ.μ. Προπύλαια), η Αναρχοσυνδικαλιστική Πρωτοβουλία Ροσινάντε, η Αντιεξουσιαστική Κίνηση, ο ΕΚΧ Βοτανικός, ο ΕΚΧ Νοσότρος, η Συνάντηση για την Αντικαπιταλιστική Διεθνιστική Αριστερά και το Στέκι Μεταναστών αναφέρουν:

H επιχείρηση «νόμος και τάξη» στα Εξάρχεια βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη. Τόσο οι κάτοικοι όσο και όποιοι-ες παρατηρούν τα γεγονότα χωρίς ιδεολογικές παρωπίδες, διαπιστώνουν ότι η αστυνομοκρατία δεν βελτιώνει την καθημερινότητα της γειτονιάς, αλλά τη δυσκολεύει. Δεν μειώνει τη βία, αλλά την αυξάνει. Δεν περιορίζει τις ναρκομαφίες, αλλά τους δίνει περισσότερο χώρο. Είναι φανερό ότι η επιχείρηση «νόμος και τάξη» στρέφεται εναντίον των προσφύγων και των ανατρεπτικών πολιτικών χώρων, εναντίον των ελευθεριών όλων μας.

Όπως συμβαίνει πάντοτε, την κρατική βία συνοδεύει το οργανωμένο ψεύδος των προπαγανδιστικών μηχανισμών. Τη βίαιη έξωση των προσφύγων από τις καταλήψεις ακολούθησαν καθοδηγούμενα από την αστυνομία ρεπορτάζ για τις συνθήκες διαβίωσης τους. Στη συνέχεια, δεν είδαμε κανένα δημοσίευμα για τους πρόσφυγες που μεταφέρθηκαν σε σκηνές και κοντέινερ, σε συνθήκες πολύ χειρότερες από των καταλήψεων.

Η αντίσταση στην επιχείρηση «νόμος και τάξη» δεν αφορά μόνο τα Εξάρχεια, αλλά όλη την κοινωνία. Γιατί μέσα από τα Εξάρχεια επιχειρείται η εμβάθυνση της κατάστασης εξαίρεσης δικαιωμάτων, η επιβολή του καθεστώτος του γενικευμένου φόβου κι εντέλει η διαμόρφωση του αστικού ιστού με βάση τις επιδιώξεις του Κεφαλαίου, ερήμην των κατοίκων της πόλης.

Οι ναρκομαφίες δεν απειλούνται από την ένταση της κρατικής καταστολής. Όχι μόνο λόγω της γενικευμένης διαπλοκής τους (στο ανώτερο επίπεδο) με την αστυνομία και τη Δικαιοσύνη.

Πιο σημαντικό είναι ότι ο Λεβιάθαν της κρατικής καταστολής και ο Βεεμώθ του κοινωνικού κανιβαλισμού βρίσκονται σε σχέση υπαρξιακής αλληλεξάρτησης. Το κράτος έχει ανάγκη τη μαφία και η μαφία το κράτος.

Στεκόμαστε στο πλευρό των καταλήψεων και των κοινωνικών χώρων που απειλούνται

Λέμε ηχηρό «όχι» στην αστυνομοκρατία στα Εξάρχεια και τον κοινωνικό κανιβαλισμό.

Βάζουμε φραγμό στην επέκταση του τρομονόμου και το καθεστώς εξαίρεσης δικαιωμάτων

Το Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου διαδηλώνουμε στις 12:00 στα Προπύλαια

«Το σχέδιο της εξουσίας ήταν, είναι και θα είναι να μην υπάρχουν αντιστάσεις, να αποπολιτικοποιηθούν όχι μόνο τα Εξάρχεια, αλλά και κάθε γειτονιά. Να επιβληθεί η πειθάρχηση, ο έλεγχος και ο τρόμος σε κάθε κοινωνικό και εργασιακό χώρο. Ο καθένας να κοιτά μόνο την επιβίωσή του, κανιβαλίζοντας τους συναδέλφους του, τους γείτονές του, τους άλλους. Μόνο έτσι μπορεί να επιβληθεί σιγή νεκροταφείου», τονίζει μεταξύ άλλων η Πρωτοβουλία Εργαζομένων & Ανέργων στην ιδιωτική εκπαίδευση.

Συλλογικότητες του αντιεξουσιαστικού χώρου έχουν κοινοποιήσει την παρακάτω αφίσα:

Εικόνα
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Σάββατο 14/9 στα Προπύλαια: Διαδήλωση ενάντια στην αστυνομοκρατία και την καταστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 14 Σεπ 2019, 02:12

ωραία να σας μαντρώσουν όλους μαζί
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Κεντροδεξιός Ψάλτης
Δημοσιεύσεις: 1790
Εγγραφή: 08 Σεπ 2019, 19:55

Re: Σάββατο 14/9 στα Προπύλαια: Διαδήλωση ενάντια στην αστυνομοκρατία και την καταστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κεντροδεξιός Ψάλτης » 14 Σεπ 2019, 02:14

Όχι που δεν θα ξέπλενε συριζαίος αναρχοτρομοκράτες άπλυτους.Μετά ήταν υπερβολικοί οι νδκρατες.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Σάββατο 14/9 στα Προπύλαια: Διαδήλωση ενάντια στην αστυνομοκρατία και την καταστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 14 Σεπ 2019, 02:25

Lord Brum έγραψε:
14 Σεπ 2019, 02:12
ωραία να σας μαντρώσουν όλους μαζί
ΕικόναΕικόνα
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Σάββατο 14/9 στα Προπύλαια: Διαδήλωση ενάντια στην αστυνομοκρατία και την καταστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 14 Σεπ 2019, 02:56

Παραφράζοντας το γνωστό βαζελικό σύνθημα:

Η φάπα έχει όνομα
Τη λεν' Χρυσοχοϊδη
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Σκοτεινος_Ιππότης83
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 03 Σεπ 2019, 03:34

Re: Σάββατο 14/9 στα Προπύλαια: Διαδήλωση ενάντια στην αστυνομοκρατία και την καταστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σκοτεινος_Ιππότης83 » 14 Σεπ 2019, 03:05

χαοτικέ εκει 1000 με 2000 άτομα οπως το καλοκαίρι θα γινουν μετά κάποια μπάχαλα μερικές πέτρες και κάδοι να καίγονται και τι έγινε;
Λύθηκε το θέμα της αστυνομοκρατίας και των ναρκωτικών στα εξάρχεια;
Δεν νομίζω οτι οδηγούνε αυτές οι πορείες πουθενά!!!Γνώμη μου και όσο για οσους πανηγυρίζουν σαν κλασσικά ΠΡΟΒΑΤΑ για τον Χρυσοχοιδη μαλλον δεν ξέρουν απο κέντρο της Αθηνας εαν πας τώρα αυτη την περίοδο γύρω απο τα εξαρχεια σε εχουν κλέψει, γδύσει και γαμήσει
Ναρκομανεις-Βαποράκια-Έμποροι κάνουν πάρτι αλλα για εσάς φταίνε οι κακοί αναρχικοί και το άσυλο!!!
ΜΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
Πήρα ένα τρένο με καθρέφτες αγκαλιά μου
Αυτό να τρέχει κι εγώ να σπάω τα είδωλά μου
Δεν θέλω να 'μαι ναυαγός στα ψέματά μου
Και η ζωή του όπως παλιά, ζωή δικιά μου

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Σάββατο 14/9 στα Προπύλαια: Διαδήλωση ενάντια στην αστυνομοκρατία και την καταστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 14 Σεπ 2019, 03:12

Σκοτεινος_Ιππότης83 έγραψε:
14 Σεπ 2019, 03:05
χαοτικέ εκει 1000 με 2000 άτομα οπως το καλοκαίρι θα γινουν μετά κάποια μπάχαλα μερικές πέτρες και κάδοι να καίγονται και τι έγινε;
Λύθηκε το θέμα της αστυνομοκρατίας και των ναρκωτικών στα εξάρχεια;
Δεν νομίζω οτι οδηγούνε αυτές οι πορείες πουθενά!!!Γνώμη μου και όσο για οσους πανηγυρίζουν σαν κλασσικά ΠΡΟΒΑΤΑ για τον Χρυσοχοιδη μαλλον δεν ξέρουν απο κέντρο της Αθηνας εαν πας τώρα αυτη την περίοδο γύρω απο τα εξαρχεια σε εχουν κλέψει, γδύσει και γαμήσει
Ναρκομανεις-Βαποράκια-Έμποροι κάνουν πάρτι αλλα για εσάς φταίνε οι κακοί αναρχικοί και το άσυλο!!!
ΜΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
Όχι Αλλά αυτοί που σκούζουν εδώ μέσα θα αποθρασύνονται (βασικά θα σαπίζουν κι άλλο. Αυτό είναι το ίδιο πράγμα αλλά εκφρασμένο σε επίπεδο χημείας). Όσο δείχνεις αντίσταση περιορίζεις την αυθαιρεσία. ποτέ δεν περιμένω να γίνει κάτι ριζικό και με τη μία.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Κεντροδεξιός Ψάλτης
Δημοσιεύσεις: 1790
Εγγραφή: 08 Σεπ 2019, 19:55

Re: Σάββατο 14/9 στα Προπύλαια: Διαδήλωση ενάντια στην αστυνομοκρατία και την καταστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κεντροδεξιός Ψάλτης » 14 Σεπ 2019, 03:27

Σκοτεινος_Ιππότης83 έγραψε:
14 Σεπ 2019, 03:05
χαοτικέ εκει 1000 με 2000 άτομα οπως το καλοκαίρι θα γινουν μετά κάποια μπάχαλα μερικές πέτρες και κάδοι να καίγονται και τι έγινε;
Λύθηκε το θέμα της αστυνομοκρατίας και των ναρκωτικών στα εξάρχεια;
Δεν νομίζω οτι οδηγούνε αυτές οι πορείες πουθενά!!!Γνώμη μου και όσο για οσους πανηγυρίζουν σαν κλασσικά ΠΡΟΒΑΤΑ για τον Χρυσοχοιδη μαλλον δεν ξέρουν απο κέντρο της Αθηνας εαν πας τώρα αυτη την περίοδο γύρω απο τα εξαρχεια σε εχουν κλέψει, γδύσει και γαμήσει
Ναρκομανεις-Βαποράκια-Έμποροι κάνουν πάρτι αλλα για εσάς φταίνε οι κακοί αναρχικοί και το άσυλο!!!
ΜΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
Οι κακοί αναρχικοί φταίνε γιατί την κουλτούρα και μάλιστα την ιδεολογικοποίηση της μη αστυνόμευσης αυτοί την φέρανε στην συγκεκριμένη περιοχή.Εγώ μένω σε δήμο της Αθήνας που στην πλατεία την κεντρική έχει συνήθως ένα περιπολικό ή Διάδες που κάνουν περιπολίες.Κανείς δεν σκέφτηκε πχ να καταγγείλει για αστυνομοκρατία που θα οδηγήσει σε "αποπολιτικοποίηση" είναι 'ενα νορμάλ φαινόμενο που ο κάθε πολίτης το προσπερνά αδιάφορος.Στα Εξάρχεια όμως όχι ,αντίθετα με ότι συμβαίνει με όλους τους υπόλοιπους δήμους της Ελλάδας αν γίνει αυτό είναι αστυνομοκρατία because reasons.Γενικά το ότι από την έλλειψη αστυνόμευσης θα επωφεληθούν διάφοροι που τους ευνοεί η έλλειψη αστυνόμευσης όπως πχ έμποροι ναρκωτικών και δεν κρύβεται κάποιο υποχθόνιο συμφέρον από πίσω είναι μια τόσο απλή σκέψη που οι αναρχοαριστερίζοντες δεν μπορούν να κάνουν το βήμα να την πραγματοποιήσουν.Μπορεί να είναι βλαβή στον εγκέφαλο κάποια ελαττωματική σύναψη σε κάτι νευρώνες κοινά συμφέροντα ίσως για τους αναρχοπατέρες δεν ξέρω.Αυτό τείνει να συμβαίνει και σε όλους τους χώρους που υπάρχει έλλειψη αστυνόμευσης πχ στο ΑΠΘ το βράδυ που μαλώνουν ποιος θα σου πρωτοπουλήσει μπάφο.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Σάββατο 14/9 στα Προπύλαια: Διαδήλωση ενάντια στην αστυνομοκρατία και την καταστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 14 Σεπ 2019, 04:01

Κάνεις το λάθος να κάθεσαι στην καρέκλα της αντιπαράθεσης έχοντας όμως φορέσει ζώνη. Δες το. Μηχανιστική και αυτοματοποιημένη αντίδραση ανάδειξης σημείων που δεν γουστάρεις. Καμία ευελιξία, καμία αστάθεια και άρα κανένας αναγκαστικός επαναπροσδιορισμός (δράσης, ή ιδεασμού). Δεν είναι έτσι η ζωή. Από το γουστάρω μέχρι το να ρέω πραγματικά έχει διαφορά. Και δυστυχώς η ροή έχει χαοτικούς νόμους. Δεν είναι νεράκι που θα χύσεις σε έναν σωλήνα και ξέρεις τι θα γίνει και πως θα κινηθεί. ΘΑ βρεις κύματα, διαφορετικές πυκνότητες, άλατα, αλμύρα, ρεύματα. Όλα αυτά είναι τυχαία και εσύ απλά μπορείς να ελέγξεις σε κάποιον βαθμό (και μόνο σε κάποιο βαθμό ) αυτήν την τυχαιότητα. Τι περίμενες. Να δράσουν έτσι ώστε η αστυνομία πάντα να σε προστατεύει από το κακό όποτε ακριβώς τη χρειαστείς, αλλά να μη σου σπάει τ' αρχίδια και να κυκλοφορείς όπως γουστάρεις ρουφώντας απολαυστικά κάθε δευτερόλεπτο της ξέγνοιαστης καθημερινότητάς σου; όχι ρε φίλε. Έχεις και φασίστες, έχεις και πολέμιους, έχεις και προβοκάτορες, έχεις της Παναγιάς τα μάτια. Να συμβάλεις κι εσύ στην κοινή συνείδηση.
Αλλιώς να μάτσο μουνόπανα ήταν ο Σωκράτης, ο Ευριπίδης, ο Ηράκλειτος, οι Διαφωτιστές, ο Κολοκοτρώνης, ο Λένιν, ο Γκάντι οι ποιητές, οι φιλόσοφοι και όλοι. Γιατί δεν τα κάνανε τέλεια κι εγώ τώρα έχω οργή με την καθημερινότητά μου έτσι όπως είναι
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.


Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Σάββατο 14/9 στα Προπύλαια: Διαδήλωση ενάντια στην αστυνομοκρατία και την καταστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 14 Σεπ 2019, 16:30

Μια χαρά πήγαν όλα. Θα ακολουθήσουν κι άλλες κινητοποιήσεις.


Εικόνα
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24594
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Σάββατο 14/9 στα Προπύλαια: Διαδήλωση ενάντια στην αστυνομοκρατία και την καταστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 14 Σεπ 2019, 16:50

Φάτε καμία 5αρια κιλά φασόλια ο καθένας πριν πατε

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8657
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Σάββατο 14/9 στα Προπύλαια: Διαδήλωση ενάντια στην αστυνομοκρατία και την καταστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 14 Σεπ 2019, 16:53

Χαοτικός έγραψε:
14 Σεπ 2019, 04:01
Κάνεις το λάθος να κάθεσαι στην καρέκλα της αντιπαράθεσης έχοντας όμως φορέσει ζώνη. Δες το. Μηχανιστική και αυτοματοποιημένη αντίδραση ανάδειξης σημείων που δεν γουστάρεις. Καμία ευελιξία, καμία αστάθεια και άρα κανένας αναγκαστικός επαναπροσδιορισμός (δράσης, ή ιδεασμού). Δεν είναι έτσι η ζωή. Από το γουστάρω μέχρι το να ρέω πραγματικά έχει διαφορά. Και δυστυχώς η ροή έχει χαοτικούς νόμους. Δεν είναι νεράκι που θα χύσεις σε έναν σωλήνα και ξέρεις τι θα γίνει και πως θα κινηθεί. ΘΑ βρεις κύματα, διαφορετικές πυκνότητες, άλατα, αλμύρα, ρεύματα. Όλα αυτά είναι τυχαία και εσύ απλά μπορείς να ελέγξεις σε κάποιον βαθμό (και μόνο σε κάποιο βαθμό ) αυτήν την τυχαιότητα. Τι περίμενες. Να δράσουν έτσι ώστε η αστυνομία πάντα να σε προστατεύει από το κακό όποτε ακριβώς τη χρειαστείς, αλλά να μη σου σπάει τ' αρχίδια και να κυκλοφορείς όπως γουστάρεις ρουφώντας απολαυστικά κάθε δευτερόλεπτο της ξέγνοιαστης καθημερινότητάς σου; όχι ρε φίλε. Έχεις και φασίστες, έχεις και πολέμιους, έχεις και προβοκάτορες, έχεις της Παναγιάς τα μάτια. Να συμβάλεις κι εσύ στην κοινή συνείδηση.
Αλλιώς να μάτσο μουνόπανα ήταν ο Σωκράτης, ο Ευριπίδης, ο Ηράκλειτος, οι Διαφωτιστές, ο Κολοκοτρώνης, ο Λένιν, ο Γκάντι οι ποιητές, οι φιλόσοφοι και όλοι. Γιατί δεν τα κάνανε τέλεια κι εγώ τώρα έχω οργή με την καθημερινότητά μου έτσι όπως είναι
εύγε νέε μου
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68642
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σάββατο 14/9 στα Προπύλαια: Διαδήλωση ενάντια στην αστυνομοκρατία και την καταστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Σεπ 2019, 17:06

Χαοτικός έγραψε:
14 Σεπ 2019, 04:01
Κάνεις το λάθος να κάθεσαι στην καρέκλα της αντιπαράθεσης έχοντας όμως φορέσει ζώνη. Δες το. Μηχανιστική και αυτοματοποιημένη αντίδραση ανάδειξης σημείων που δεν γουστάρεις. Καμία ευελιξία, καμία αστάθεια και άρα κανένας αναγκαστικός επαναπροσδιορισμός (δράσης, ή ιδεασμού). Δεν είναι έτσι η ζωή. Από το γουστάρω μέχρι το να ρέω πραγματικά έχει διαφορά. Και δυστυχώς η ροή έχει χαοτικούς νόμους.
Ε, εδώ που τα λέμε, μια προγραμματισμένη συγκέντρωση/πορεία (για τον οποιονδήποτε λόγο) δεν έχει κάποια σχέση με τη χαοτική ροή. Περισσότερο σε μία συντηρητική πλέον συνήθεια παραπέμπει.

Το πρόβλημα ξέρεις ποιο είναι Χαοτικέ; Ότι οι πραγματικά αναρχικές πράξεις γίνονται στην καθημερινή ζωή χωρίς καλέσματα και τυμπανοκρουσίες. Και έχουν συνέχεια.
Από κυρπαντελήδες του επαναστατικού δίωρου, άλλο τίποτα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Σάββατο 14/9 στα Προπύλαια: Διαδήλωση ενάντια στην αστυνομοκρατία και την καταστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 14 Σεπ 2019, 17:19

νύχτα έγραψε:
14 Σεπ 2019, 16:53
Χαοτικός έγραψε:
14 Σεπ 2019, 04:01
Κάνεις το λάθος να κάθεσαι στην καρέκλα της αντιπαράθεσης έχοντας όμως φορέσει ζώνη. Δες το. Μηχανιστική και αυτοματοποιημένη αντίδραση ανάδειξης σημείων που δεν γουστάρεις. Καμία ευελιξία, καμία αστάθεια και άρα κανένας αναγκαστικός επαναπροσδιορισμός (δράσης, ή ιδεασμού). Δεν είναι έτσι η ζωή. Από το γουστάρω μέχρι το να ρέω πραγματικά έχει διαφορά. Και δυστυχώς η ροή έχει χαοτικούς νόμους. Δεν είναι νεράκι που θα χύσεις σε έναν σωλήνα και ξέρεις τι θα γίνει και πως θα κινηθεί. ΘΑ βρεις κύματα, διαφορετικές πυκνότητες, άλατα, αλμύρα, ρεύματα. Όλα αυτά είναι τυχαία και εσύ απλά μπορείς να ελέγξεις σε κάποιον βαθμό (και μόνο σε κάποιο βαθμό ) αυτήν την τυχαιότητα. Τι περίμενες. Να δράσουν έτσι ώστε η αστυνομία πάντα να σε προστατεύει από το κακό όποτε ακριβώς τη χρειαστείς, αλλά να μη σου σπάει τ' αρχίδια και να κυκλοφορείς όπως γουστάρεις ρουφώντας απολαυστικά κάθε δευτερόλεπτο της ξέγνοιαστης καθημερινότητάς σου; όχι ρε φίλε. Έχεις και φασίστες, έχεις και πολέμιους, έχεις και προβοκάτορες, έχεις της Παναγιάς τα μάτια. Να συμβάλεις κι εσύ στην κοινή συνείδηση.
Αλλιώς να μάτσο μουνόπανα ήταν ο Σωκράτης, ο Ευριπίδης, ο Ηράκλειτος, οι Διαφωτιστές, ο Κολοκοτρώνης, ο Λένιν, ο Γκάντι οι ποιητές, οι φιλόσοφοι και όλοι. Γιατί δεν τα κάνανε τέλεια κι εγώ τώρα έχω οργή με την καθημερινότητά μου έτσι όπως είναι
εύγε νέε μου
Ευχαριστώ
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Σεπ 2019, 17:06
Χαοτικός έγραψε:
14 Σεπ 2019, 04:01
Κάνεις το λάθος να κάθεσαι στην καρέκλα της αντιπαράθεσης έχοντας όμως φορέσει ζώνη. Δες το. Μηχανιστική και αυτοματοποιημένη αντίδραση ανάδειξης σημείων που δεν γουστάρεις. Καμία ευελιξία, καμία αστάθεια και άρα κανένας αναγκαστικός επαναπροσδιορισμός (δράσης, ή ιδεασμού). Δεν είναι έτσι η ζωή. Από το γουστάρω μέχρι το να ρέω πραγματικά έχει διαφορά. Και δυστυχώς η ροή έχει χαοτικούς νόμους.
Ε, εδώ που τα λέμε, μια προγραμματισμένη συγκέντρωση/πορεία (για τον οποιονδήποτε λόγο) δεν έχει κάποια σχέση με τη χαοτική ροή. Περισσότερο σε μία συντηρητική πλέον συνήθεια παραπέμπει.

Το πρόβλημα ξέρεις ποιο είναι Χαοτικέ; Ότι οι πραγματικά αναρχικές πράξεις γίνονται στην καθημερινή ζωή χωρίς καλέσματα και τυμπανοκρουσίες. Και έχουν συνέχεια.
Από κυρπαντελήδες του επαναστατικού δίωρου, άλλο τίποτα.
Συμφωνώ. Αλλά τι; Αυτό έχεις αυτό κάνεις.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών