To 59% πιστεύει ότι οι Έλληνες του εξωτερικού πρέπει να ψηφίζουν όπως όλοι οι Έλληνες που διαμένουν στην χώρα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24747
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: To 59% πιστεύει ότι οι Έλληνες του εξωτερικού πρέπει να ψηφίζουν όπως όλοι οι Έλληνες που διαμένουν στην χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 18 Σεπ 2019, 22:14

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
18 Σεπ 2019, 22:11
Δημοκράτης έγραψε:
18 Σεπ 2019, 20:16
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
18 Σεπ 2019, 18:17


Ωραίο κι αυτό. Επειδή σου μεινε ένα πατρικό στην ελλάδα θα αποφασίζεις για ένα σύνολο πραγμάτων που δεν σε επηρεάζουν στο ελάχιστο. Καλή φάση.
για ότι θέλω θα αποφασίζω και δεν θα σε δώσω λογαριασμό φασιστάκο
Για ότι έχει να κάνει με τη δική σου ζωή εκεί στην ξενιτιά που αποφάσισες να ζεις, όχι ποιος θα κυβερνήσει εμένα. Πάνε φαντάρος, πλήρωνε φόρους, μείνε εδώ να απολαμβάνεις τις φοβερές κρατικές υπηρεσίες και ψήφισε ότι γουστάρεις. Λέγε με και φασιστάκο μετά, δεν πειράζει.
ρε δεν θα σε δώσω λογαριασμό λέμε, το κατραλαβαίνεις; Είμαι Έλληνας έχω όσα δικαιώματα εχεις και εσύ, υπηρέτησα κανονικά και σάλτα και που θα με πεις τι θα κάνω και τι όχι.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: To 59% πιστεύει ότι οι Έλληνες του εξωτερικού πρέπει να ψηφίζουν όπως όλοι οι Έλληνες που διαμένουν στην χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 18 Σεπ 2019, 22:18

Δημοκράτης έγραψε:
18 Σεπ 2019, 22:14
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
18 Σεπ 2019, 22:11
Δημοκράτης έγραψε:
18 Σεπ 2019, 20:16

για ότι θέλω θα αποφασίζω και δεν θα σε δώσω λογαριασμό φασιστάκο
Για ότι έχει να κάνει με τη δική σου ζωή εκεί στην ξενιτιά που αποφάσισες να ζεις, όχι ποιος θα κυβερνήσει εμένα. Πάνε φαντάρος, πλήρωνε φόρους, μείνε εδώ να απολαμβάνεις τις φοβερές κρατικές υπηρεσίες και ψήφισε ότι γουστάρεις. Λέγε με και φασιστάκο μετά, δεν πειράζει.
ρε δεν θα σε δώσω λογαριασμό λέμε, το κατραλαβαίνεις; Είμαι Έλληνας έχω όσα δικαιώματα εχεις και εσύ, υπηρέτησα κανονικά και σάλτα και που θα με πεις τι θα κάνω και τι όχι.
Δεν σου ζήτησα λογαριασμό. Μην εξάπτεσαι. Τη γνώμη μου εκφράζω και την κοινή λογική. Όσοι δεν ζούνε εδώ δεν θα έπρεπε να έχουν εκλογικά δικαιώματα εδώ.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: To 59% πιστεύει ότι οι Έλληνες του εξωτερικού πρέπει να ψηφίζουν όπως όλοι οι Έλληνες που διαμένουν στην χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 18 Σεπ 2019, 22:19

Τo 59% πιστεύει ότι
Αυτές οι επιστημονικές μετρήσεις ρε παιδί μου, πόσο τις θαυμάζω! :roll:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24747
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: To 59% πιστεύει ότι οι Έλληνες του εξωτερικού πρέπει να ψηφίζουν όπως όλοι οι Έλληνες που διαμένουν στην χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 18 Σεπ 2019, 22:20

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
18 Σεπ 2019, 22:18
Δημοκράτης έγραψε:
18 Σεπ 2019, 22:14
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
18 Σεπ 2019, 22:11


Για ότι έχει να κάνει με τη δική σου ζωή εκεί στην ξενιτιά που αποφάσισες να ζεις, όχι ποιος θα κυβερνήσει εμένα. Πάνε φαντάρος, πλήρωνε φόρους, μείνε εδώ να απολαμβάνεις τις φοβερές κρατικές υπηρεσίες και ψήφισε ότι γουστάρεις. Λέγε με και φασιστάκο μετά, δεν πειράζει.
ρε δεν θα σε δώσω λογαριασμό λέμε, το κατραλαβαίνεις; Είμαι Έλληνας έχω όσα δικαιώματα εχεις και εσύ, υπηρέτησα κανονικά και σάλτα και που θα με πεις τι θα κάνω και τι όχι.
Δεν σου ζήτησα λογαριασμό. Μην εξάπτεσαι. Τη γνώμη μου εκφράζω και την κοινή λογική. Όσοι δεν ζούνε εδώ δεν θα έπρεπε να έχουν εκλογικά δικαιώματα εδώ.
τη γνώμη σου τη γράφουμε στα @@ μας φασιστάκο

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42917
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: To 59% πιστεύει ότι οι Έλληνες του εξωτερικού πρέπει να ψηφίζουν όπως όλοι οι Έλληνες που διαμένουν στην χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 18 Σεπ 2019, 22:23

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
18 Σεπ 2019, 22:18
Δημοκράτης έγραψε:
18 Σεπ 2019, 22:14
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
18 Σεπ 2019, 22:11


Για ότι έχει να κάνει με τη δική σου ζωή εκεί στην ξενιτιά που αποφάσισες να ζεις, όχι ποιος θα κυβερνήσει εμένα. Πάνε φαντάρος, πλήρωνε φόρους, μείνε εδώ να απολαμβάνεις τις φοβερές κρατικές υπηρεσίες και ψήφισε ότι γουστάρεις. Λέγε με και φασιστάκο μετά, δεν πειράζει.
ρε δεν θα σε δώσω λογαριασμό λέμε, το κατραλαβαίνεις; Είμαι Έλληνας έχω όσα δικαιώματα εχεις και εσύ, υπηρέτησα κανονικά και σάλτα και που θα με πεις τι θα κάνω και τι όχι.
Δεν σου ζήτησα λογαριασμό. Μην εξάπτεσαι. Τη γνώμη μου εκφράζω και την κοινή λογική. Όσοι δεν ζούνε εδώ δεν θα έπρεπε να έχουν εκλογικά δικαιώματα εδώ.
Κι αν δεν έχουν δικαίωμα ψήφου ούτε εκεί που πήγαν;
Να υπάρχουν δηλαδή άνθρωποι που δεν ψηφίζουν πουθενά; Αυτό μου ακούγεται πολύ άσχημο.

(Πάντως αν και μάλλον διαφωνώ μ' αυτά που λες, ο μαχαλόμαγκας νεοΔημοκράτης κάνει πολύ πιο άσχημη εντύπωση.)
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻


Άβαταρ μέλους
Μετανάστρια
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 15:32
Phorum.gr user: Μετανάστρια

Re: To 59% πιστεύει ότι οι Έλληνες του εξωτερικού πρέπει να ψηφίζουν όπως όλοι οι Έλληνες που διαμένουν στην χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μετανάστρια » 18 Σεπ 2019, 22:29

Οι Έλληνες του εξωτερικού μια χαρά έχουν δικαίωμα ψήφου. Απλά πρέπει να ερθουν στην Ελλάδα να ψηφίσουν.

Οπότε δεν τίθεται θέμα δικαιώματος.

Αυτό που συζητείται είναι να γίνεται να ψηφίζουν εκεί που βρίσκονται.

Η άποψή μου (ως κατοίκου εξωτερικού εδώ και 25 χρόνια) είναι ότι πρώτα πρέπει να τεθεί ένα όριο στο δικαίωμα. Μετά από 10-15-20, όσα αποφασιστεί, χρόνια συνεχούς κατοικίας στο εξωτερικό να χάνεται το δικαίωμα ψήφου αυτό καθεαυτό (και να επανακτάται άμεσα με την επιστροφή για μόνιμη διαμονή στην Ελλάδα).

Για όσους δεν έχουν ξεπεράσει αυτό το όριο να είναι δυνατή η ψήφος από τον τόπο κατοικίας τους.
Νομίζεις ότι το αφεντικό σου σ'αγαπάει;

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24540
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: To 59% πιστεύει ότι οι Έλληνες του εξωτερικού πρέπει να ψηφίζουν όπως όλοι οι Έλληνες που διαμένουν στην χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 18 Σεπ 2019, 22:31

panos291 έγραψε:
18 Σεπ 2019, 20:16
https://www.hellenicleaders.com/our-mission-1

Το λογικο ειναι να μην ψηφιζουν αυτοι, και να ψηφιζει ο Αχμετ που ήρθε απρόσκλητος και μασαει επιδομα ενοικιου και πολυτεκνικο.
Το λογικό είναι να μην ψηφίζουν αυτοί, τελεία.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: To 59% πιστεύει ότι οι Έλληνες του εξωτερικού πρέπει να ψηφίζουν όπως όλοι οι Έλληνες που διαμένουν στην χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 18 Σεπ 2019, 22:32

Μετανάστρια έγραψε:
18 Σεπ 2019, 22:29
Οι Έλληνες του εξωτερικού μια χαρά έχουν δικαίωμα ψήφου.
Επειδή έτσι. Ξέρω. Μήπως είσαι ΚΚΕ;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Μετανάστρια
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 15:32
Phorum.gr user: Μετανάστρια

Re: To 59% πιστεύει ότι οι Έλληνες του εξωτερικού πρέπει να ψηφίζουν όπως όλοι οι Έλληνες που διαμένουν στην χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μετανάστρια » 18 Σεπ 2019, 22:35

Χαοτικός έγραψε:
18 Σεπ 2019, 22:32
Μετανάστρια έγραψε:
18 Σεπ 2019, 22:29
Οι Έλληνες του εξωτερικού μια χαρά έχουν δικαίωμα ψήφου.
Επειδή έτσι. Ξέρω. Μήπως είσαι ΚΚΕ;
Παρντόν; Ξέρεις κάτι που δεν ξέρω; Διότι εγώ μια χαρά ψηφίζω ανελιπώς σε όλες τις εκλογές από τότε που έφυγα εκτός από τις τελευταίες που λόγω ειλλημένων υποχρεώσεων δεν μπορούσα να έρθω.
Νομίζεις ότι το αφεντικό σου σ'αγαπάει;

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: To 59% πιστεύει ότι οι Έλληνες του εξωτερικού πρέπει να ψηφίζουν όπως όλοι οι Έλληνες που διαμένουν στην χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 18 Σεπ 2019, 22:38

Ναι σου είπα "Επειδή έτσι" σχολιάζοντας τον τρόπο που καταλήγεις σε συμπεράσματα. Αυτό δε είναι κλασικό χαρακτηριστικό του κουκουέδων.
Αυτό
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: To 59% πιστεύει ότι οι Έλληνες του εξωτερικού πρέπει να ψηφίζουν όπως όλοι οι Έλληνες που διαμένουν στην χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 18 Σεπ 2019, 22:39

Μετανάστρια έγραψε:
18 Σεπ 2019, 22:29
Οι Έλληνες του εξωτερικού μια χαρά έχουν δικαίωμα ψήφου. Απλά πρέπει να ερθουν στην Ελλάδα να ψηφίσουν.

Οπότε δεν τίθεται θέμα δικαιώματος.

Αυτό που συζητείται είναι να γίνεται να ψηφίζουν εκεί που βρίσκονται.

Η άποψή μου (ως κατοίκου εξωτερικού εδώ και 25 χρόνια) είναι ότι πρώτα πρέπει να τεθεί ένα όριο στο δικαίωμα. Μετά από 10-15-20, όσα αποφασιστεί, χρόνια συνεχούς κατοικίας στο εξωτερικό να χάνεται το δικαίωμα ψήφου αυτό καθεαυτό (και να επανακτάται άμεσα με την επιστροφή για μόνιμη διαμονή στην Ελλάδα).

Για όσους δεν έχουν ξεπεράσει αυτό το όριο να είναι δυνατή η ψήφος από τον τόπο κατοικίας τους.
Αυτό είναι το πρόβλημά τους τώρα γιατί τις καλές εποχές τα εισιτήρια ήταν πληρωμένα από το κόμμα και κάνανε και το ταξιδάκι τους ενώ τώρα πρέπει να τσοντάρουν οι ίδιοι και τους πονάει. Έχω τύχει στο αεροδρόμιο της Στουττγάρδης πριν χρόνια να βρίζονται άσχημα με τον κομματικό τους ψορηγό (ΝΔ) επειδή δεν τους έβγαλε 6 εισιτήρια (εκτός από τον παππού και τη γιαγιά ήθελαν να ταξιδέψουν τσαμπαντάν και τα παιδιά τους).

Συμφωνώ ότι μετά από ένα εύλογο διάστημα το δικαίωμα ψήφου πρέπει να αφαιρείται σε κάθε περίπτωση.

Άβαταρ μέλους
Μετανάστρια
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 15:32
Phorum.gr user: Μετανάστρια

Re: To 59% πιστεύει ότι οι Έλληνες του εξωτερικού πρέπει να ψηφίζουν όπως όλοι οι Έλληνες που διαμένουν στην χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μετανάστρια » 18 Σεπ 2019, 22:45

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
18 Σεπ 2019, 22:39

Αυτό είναι το πρόβλημά τους τώρα γιατί τις καλές εποχές τα εισιτήρια ήταν πληρωμένα από το κόμμα και κάνανε και το ταξιδάκι τους ενώ τώρα πρέπει να τσοντάρουν οι ίδιοι και τους πονάει.
Έχω ταξιδέψει και εγώ με το τσάρτερ της χαράς της Νέας Δημορκατίας από Ιταλία. :oops:

Και ο οννεδίτης που με έβαλε στη λίστα (λίστα είχε ούτε καν εισητήρια) ήξερε πολύ καλά ότι θα ψηφίσω ΚΚΕ αλλά ήταν καλός φίλος. Με εξόρκισε μόνο να τραγουδάω με ενθουσιασμό ζήτω η Ελλάδα ζήτω ή θρησκεία και να μην πιάσω κουβέντα για οτιδήποτε άλλο εκτός από ρούχα και μαγειρική...
Νομίζεις ότι το αφεντικό σου σ'αγαπάει;

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: To 59% πιστεύει ότι οι Έλληνες του εξωτερικού πρέπει να ψηφίζουν όπως όλοι οι Έλληνες που διαμένουν στην χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 18 Σεπ 2019, 22:46

Μετανάστρια έγραψε:
18 Σεπ 2019, 22:45
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
18 Σεπ 2019, 22:39

Αυτό είναι το πρόβλημά τους τώρα γιατί τις καλές εποχές τα εισιτήρια ήταν πληρωμένα από το κόμμα και κάνανε και το ταξιδάκι τους ενώ τώρα πρέπει να τσοντάρουν οι ίδιοι και τους πονάει.
Έχω ταξιδέψει και εγώ με το τσάρτερ της χαράς της Νέας Δημορκατίας από Ιταλία. :oops:

Και ο οννεδίτης που με έβαλε στη λίστα (λίστα είχε ούτε καν εισητήρια) ήξερε πολύ καλά ότι θα ψηφίσω ΚΚΕ αλλά ήταν καλός φίλος. Με εξόρκισε μόνο να τραγουδάω με ενθουσιασμό ζήτω η Ελλάδα ζήτω ή θρησκεία και να μην πιάσω κουβέντα για οτιδήποτε άλλο εκτός από ρούχα και μαγειρική...
Με ολυμπιακή;

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14106
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: To 59% πιστεύει ότι οι Έλληνες του εξωτερικού πρέπει να ψηφίζουν όπως όλοι οι Έλληνες που διαμένουν στην χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 18 Σεπ 2019, 22:49

foscilis έγραψε:
18 Σεπ 2019, 22:31
panos291 έγραψε:
18 Σεπ 2019, 20:16
https://www.hellenicleaders.com/our-mission-1

Το λογικο ειναι να μην ψηφιζουν αυτοι, και να ψηφιζει ο Αχμετ που ήρθε απρόσκλητος και μασαει επιδομα ενοικιου και πολυτεκνικο.
Το λογικό είναι να μην ψηφίζουν αυτοί, τελεία.
Αυτοι ειναι η βασικη αιτια που η Τουρκία δεν εχει F-35 σήμερα, ή εστω η δεύτερη πιο βασικη μετα το εβραικο λόμπυ, και αξιζουν να ψηφίζουν πολύ περισσότερο απο το 99% αυτων που κατοικουν εδω.
Γνωμη μου δηλαδή.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών