Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 10 Οκτ 2019, 08:48

Η επανέκδοση του πιν γίνεται όταν το ξεχάσεις και μπαίνει μια διαδικασία που πρέπει να εκδοθούν χαρτιά, να απασχοληθεί σύστημα και υπάλληλοι, να σου σταλεί ταχυδρομικά επιστολή κλπ. Λογικό να χρεώνεται.
Το ίδιο και με την κάρτα σου. ΆΜα εσύ κλειδωθείς απ έξω και ανοίξεις την πόρτα σου με την κάρτα και αυτή καταστραφεί και ζητήσεις άλλη κάρτα, λογικό να σε χρεώσουνε. Να βρίζουμε τις ράπεζες ναι αλλά όχι για λογικά πράματα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Οκτ 2019, 11:51

Leporello έγραψε:
10 Οκτ 2019, 08:26
hellegennes έγραψε:
10 Οκτ 2019, 00:44
Όσοι είστε σούπερ ανοιχτοί με τις ηλεκτρονικές συναλλαγές, ρίχνετε μια ματιά στις συναλλαγές σας. Το είπα νομίζω με την πελάτισσά μου που η τράπεζά της (Πειραιώς;) της χρέωνε διπλά τις συναλλαγές.
Απολύτως αληθινή ιστορία: Τον Απρίλιο πλήρωσα περί τα €200 στην ΔΕΗ μέσω τής κάρτας μου εδώ. Ακόμη τα λεφτά δεν έχουν φύγει από την τράπεζα. Παρατήρησα ότι σε μεταγενέστερους λογαριασμούς ΔΕΗ δεν υπήρχαν ποσά ανεξόφλητα από προηγούμενο λογαριασμό. Γι'αυτό ρώτησα στην ΔΕΗ και μου είπαν ότι βλέπουν τον λογαριασμό εξοφλημένο. Εκτοτε, περιμένω να δώ τι θα γίνει.
Αυτό έχει να κάνει με την εκκαθάριση της συναλλαγής. Η πληρωμή γίνεται την στιγμή που δίνεται η εντολή, η μεταφορά των χρημάτων όμως μπορεί να πάρει 4-5 εργάσιμες. Τώρα αν πέρασαν μήνες και δεν έχει γίνει η εκκαθάριση, δεν θα γίνει ποτέ και έχεις κερδίσει 200 ευρώ. Από την άλλην, μπορεί κάποια στιγμή η τράπεζα να σου τα ζητήσει αναδρομικά και με τόκο. Οπότε ίσως θα ήταν πιο φρόνιμο να ρωτήσεις στην τράπεζα από το να το ρισκάρεις, ειδικά αν δεν σου λείπουν αυτά τα 200 ευρώ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Οκτ 2019, 11:53

Υδράργυρος έγραψε:
10 Οκτ 2019, 08:48
Η επανέκδοση του πιν γίνεται όταν το ξεχάσεις και μπαίνει μια διαδικασία που πρέπει να εκδοθούν χαρτιά, να απασχοληθεί σύστημα και υπάλληλοι, να σου σταλεί ταχυδρομικά επιστολή κλπ. Λογικό να χρεώνεται.
Το ίδιο και με την κάρτα σου. ΆΜα εσύ κλειδωθείς απ έξω και ανοίξεις την πόρτα σου με την κάρτα και αυτή καταστραφεί και ζητήσεις άλλη κάρτα, λογικό να σε χρεώσουνε. Να βρίζουμε τις ράπεζες ναι αλλά όχι για λογικά πράματα
Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Οκτ 2019, 12:48

Λοιπόν, η Εθνική λέει ότι η αλλαγή pin από ΑΤΜ θα συνεχίσει να είναι δωρεάν προς ώρας. Τα υπόλοιπα ισχύουν όπως αναφέρονται.

Επιπροσθέτως, από 1.11.2019 θα αρχίσουν να χρεώνουν 3 ευρώ τις πληρωμές λογαριασμών στο γκισέ και 0,50 ευρώ μέσω web banking.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 10 Οκτ 2019, 12:57

hellegennes έγραψε:
10 Οκτ 2019, 11:51
Leporello έγραψε:
10 Οκτ 2019, 08:26
hellegennes έγραψε:
10 Οκτ 2019, 00:44
Όσοι είστε σούπερ ανοιχτοί με τις ηλεκτρονικές συναλλαγές, ρίχνετε μια ματιά στις συναλλαγές σας. Το είπα νομίζω με την πελάτισσά μου που η τράπεζά της (Πειραιώς;) της χρέωνε διπλά τις συναλλαγές.
Απολύτως αληθινή ιστορία: Τον Απρίλιο πλήρωσα περί τα €200 στην ΔΕΗ μέσω τής κάρτας μου εδώ. Ακόμη τα λεφτά δεν έχουν φύγει από την τράπεζα. Παρατήρησα ότι σε μεταγενέστερους λογαριασμούς ΔΕΗ δεν υπήρχαν ποσά ανεξόφλητα από προηγούμενο λογαριασμό. Γι'αυτό ρώτησα στην ΔΕΗ και μου είπαν ότι βλέπουν τον λογαριασμό εξοφλημένο. Εκτοτε, περιμένω να δώ τι θα γίνει.
Αυτό έχει να κάνει με την εκκαθάριση της συναλλαγής. Η πληρωμή γίνεται την στιγμή που δίνεται η εντολή, η μεταφορά των χρημάτων όμως μπορεί να πάρει 4-5 εργάσιμες. Τώρα αν πέρασαν μήνες και δεν έχει γίνει η εκκαθάριση, δεν θα γίνει ποτέ και έχεις κερδίσει 200 ευρώ. Από την άλλην, μπορεί κάποια στιγμή η τράπεζα να σου τα ζητήσει αναδρομικά και με τόκο. Οπότε ίσως θα ήταν πιο φρόνιμο να ρωτήσεις στην τράπεζα από το να το ρισκάρεις, ειδικά αν δεν σου λείπουν αυτά τα 200 ευρώ.
Οχι, μου χρωστάνε μία. Κάποτε έχασα την κάρτα μου (ανέπαφη) και πριν προφτάσω να δηλώσω απώλεια, κάποιος πρόφτασε και έκανε 5 αγορές συνολικής αξίας €125 περίπου (5x25). Το πρόβλημα είναι ότι η συγκεκριμένη κάρτα υποτίθεται ότι έχει όριο γιά ανέπαφες συναλλαγές 700 δηνάρια (€11,40). Αν όντως είχε αυτό το όριο, τότε η ζημιά μου θα ήταν μόνο €57. Οταν τους ζήτησα τον λόγο γιατί συνέβη αυτό, μου είπαν ότι αποκλείεται να έγιναν αγορές πάνω από 700 δηνάρια χωρίς ΡΙΝ και πιθανότατα είχα χάσει επίσης και το ΡΙΝ. Τους αντέτεινα ότι αν είχε συμβεί αυτό, ο κλέφτης θα είχε αγοράσει πολύ περισσότερα και θα είχε κάνει και αναλήψεις από ΑΤΜ, δεν θα σταματούσε στο Ελληνικό όριο των ανέπαφων συναλλαγών. Δεν με αποζημίωσαν όμως.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Οκτ 2019, 13:30

Ποια τράπεζα είναι; Κανονικά θα έπρεπε να σε αποζημιώσουν πλήρως. Εκτός κι αν δεν το δήλωσες την ίδια μέρα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27042
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 10 Οκτ 2019, 13:39

hellegennes έγραψε:
10 Οκτ 2019, 12:48
Λοιπόν, η Εθνική λέει ότι η αλλαγή pin από ΑΤΜ θα συνεχίσει να είναι δωρεάν προς ώρας. Τα υπόλοιπα ισχύουν όπως αναφέρονται.

Επιπροσθέτως, από 1.11.2019 θα αρχίσουν να χρεώνουν 3 ευρώ τις πληρωμές λογαριασμών στο γκισέ και 0,50 ευρώ μέσω web banking.
Το προς ώρας το προσέθεσες εσύ για να γλυτώσεις το κάζο, ή όντως έτσι σου είπαν;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Οκτ 2019, 13:45

Έτσι μού είπε ο υπάλληλος, τον οποίο βλέπω σχεδόν κάθε μέρα. Είπε ότι μπορεί να επεκτείνουν τις χρεώσεις και σε άλλες υπηρεσίες από αρχές του 2021.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24338
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 10 Οκτ 2019, 13:48

hellegennes έγραψε:
10 Οκτ 2019, 12:48
Λοιπόν, η Εθνική λέει ότι η αλλαγή pin από ΑΤΜ θα συνεχίσει να είναι δωρεάν προς ώρας.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Οκτ 2019, 13:58

foscilis έγραψε:
10 Οκτ 2019, 13:48
hellegennes έγραψε:
10 Οκτ 2019, 12:48
Λοιπόν, η Εθνική λέει ότι η αλλαγή pin από ΑΤΜ θα συνεχίσει να είναι δωρεάν προς ώρας.
Εικόνα
:lol:

Ισχύει πάντως ότι θα αρχίσουν να χρεώνουν το mini statement από ATM (ήταν δωρεάν), θα αυξηθούν οι χρεώσεις για ερώτηση υπολοίπου από ATM άλλων τραπεζών και μέχρι τώρα η επανέκδοση pin χρεωνόταν μόνο όταν ήταν με ταχυδρομική αποστολή, πλέον θα χρεώνεται όπως κι αν γίνεται (η αλλαγή Pin σε ATM Mastercard χρεώνεται 0,50).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Οκτ 2019, 23:05

Ήθελα κι εγώ να το βάλω αυτό το πινακάκι, είναι εντυπωσιακό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 11 Οκτ 2019, 23:17

hellegennes έγραψε:
10 Οκτ 2019, 12:48
3 ευρώ τις πληρωμές λογαριασμών στο γκισέ και 0,50 ευρώ μέσω web banking.
Οι χρεώσεις αυτές είναι απαράδεκτα υψηλές, 50 λεπτά επί πόσα εκατομμύρια συναλλαγών μας κάνει πολλά πολλά εκατομμύρια παραπάνω από αυτά που χρειάζονται για να στήσεις, να συντηρήσεις και να υποστηρίξεις ένα τραπεζικό δίκτυο πληρωμών, για τα 3€ για συναλλαγή με έναν υπάλληλο που θα απασχολήσεις από 1 έως 3 λεπτά δεν νομίζω ότι είναι άξιο περαιτέρω σχολιασμού.

Οι τράπεζες πήραν έναν σκασμό λεφτά με εγγυητές εμάς από εμάς για λογαριασμό τους, έχουν στείλει με εθελουσία ένα σεβαστό αριθμό των υπαλλήλων τους, δεν εξασφαλίζουν το επιθυμητό κέρδος και πάνε να βγάλουν τατάν τατάν πάλι από εμάς τα σπασμένα, δεν πρέπει να επιτραπεί αυτή η ξεφτίλα, άκου εκεί 50 λεπτά.
Όποιος δεν κάνει καλά την δουλειά του σε οποιαδήποτε δουλειά στον ιδιωτικό τομέα ή παίρνει πούλο ή βάζει λουκέτο στο μπουρδέλο του, καπάκι η αγορά βρίσκει ότι χρειάζεται σχεδόν αυτόματα, εδώ τι βλέπουμε όμως καλέ μου φίλε Χέλλη;
Θες να στο εξηγήσω; δε νομίζω.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22880
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 12 Οκτ 2019, 12:35

foscilis έγραψε:
09 Οκτ 2019, 14:47
mao mao έγραψε:
09 Οκτ 2019, 14:44
Πάρτε όλοι κάρτες revolut, Ν26 κλπ και πληρώνετε με αυτές.
Αυτοί έχουν πολύ μεγαλύτερες προμήθειες.
Aυτές προμήθεια έχουν μόνο για αναλήψεις μετρητών πάνω από ένα συγκεκριμένο ποσό απ'οσο ξέρω, όχι για αγορές. Χρησιμοποιουν πολλοί φίλοι μου,αλλα εμενα δε με βολεύει και πολυ αυτο το συστημα.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 12 Οκτ 2019, 12:36

sys3x έγραψε:
11 Οκτ 2019, 23:17
έχουν στείλει με εθελουσία ένα σεβαστό αριθμό των υπαλλήλων τους
Όταν άκουσα από φίλο το ποσό που προτεινόταν στις εθελούσιες έπαθα σοκ. Τέτοια λεφτά δεν θα ξαναπαίξουν ποτέ στο ορατό μέλλον και σίγουρα εγώ δεν θα τα βγάλω εργαζόμενος ούτε σε 3 ζωές!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών