Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40652
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Οκτ 2019, 12:36

lafkiotis έγραψε:
26 Οκτ 2019, 08:24
Ρε παιδια, αμα δεν σας αρεσουν οι τιμες μην βαζετε τα χρηματα σας σε τραπεζες. Τοσο απλο.
Δεν το επιτρέπει το κράτος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27132
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 26 Οκτ 2019, 12:49

vantono έγραψε:
25 Οκτ 2019, 12:52
Ποιες χρεώσεις «παίρνουν πίσω» οι τράπεζες
Έχει ήδη αποφασιστεί να καταργηθεί η επιβάρυνση των κατοίκων για αναλήψεις σε ακριτικά νησιά και απομακρυσμένες ορεινές περιοχές, σύμφωνα με πληροφορίες του insider.gr.

Επανεξετάζουν την τιμολογιακή πολιτική τους οι τράπεζες μετά τις έντονες πιέσεις που δέχθηκαν από την κυβέρνηση, στον απόηχο των πρόσφατων δηλώσεων του υπουργού Ανάπτυξης αλλά και του πρωθυπουργού από το βήμα του Economist.

Τον δρόμο για αναθεώρηση των προμηθειών άνοιξε η χθεσινή συνάντηση των επικεφαλής του κλάδου με την πολιτική ηγεσία. Αρμόδιες πηγές που συμμετείχαν στη συνάντηση αναφέρουν στο insider.gr ότι η κατάργηση αναμένεται να ξεκινήσει από χρεώσεις που έχουν επιβληθεί τελευταία στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες, όπως η επανέκδοση PIN και η ερώτηση υπολοίπου.
Αντιθέτως, αναφέρουν τα ίδια στελέχη, η προμήθεια DAF που πληρώνουν πλέον και οι Έλληνες για αναλήψεις από ΑΤΜ άλλης τράπεζας δεν θα καταργηθούν, καθώς η ενιαία τιμολόγηση μεταξύ εγχώριων και ελληνικών καρτών είναι οδηγία της Ευρωπαϊκής Ένωσης και επιβλήθηκε στη χώρα μας από τα σχήματα κρατών Visa και Mastercard.

Ειλημμένη απόφαση είναι, πάντως, να καταργηθεί η επιβάρυνση των κατοίκων σε ακριτικά νησιά και απομακρυσμένες ορεινές περιοχές όπου δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής μεταξύ διαφορετικών τραπεζών. Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες, πάντως, οι συστημικές τράπεζες είχαν ήδη αποφασίσει να απορροφήσουν την προμήθεια DAF στις περιοχές αυτές, με τη Eurobank να κάνει την αρχή ήδη από τον Σεπτέμβριο.
Οι ίδιες πηγές υπογραμμίζουν, πάντως, ότι «η τιμολογιακή πολιτική είναι επιχειρηματική απόφαση κάθε τράπεζας και δεν είναι δυνατό να υπάρξει συντονισμένη πολιτική ή παρέμβαση», καθώς οι τράπεζες ανταγωνίζονται μεταξύ τους και καθεμιά λαμβάνει χωριστά τις σχετικές αποφάσεις. Η επιβολή προμηθειών αντίστοιχου ύψους, σε αντίστοιχες υπηρεσίες, πάντως, προκάλεσε έντονες αντιδράσεις της πολιτικής ηγεσίας με αποκορύφωμα τον ΥΠΑΝ Άδωνι Γεωργιάδη που έκανε λόγο για «καρτέλ».

Οι τράπεζες, από την άλλη, υποστηρίζουν ότι δεν είναι δυνατό να παρέχονται δωρεάν υπηρεσίες που κοστίζουν ακριβά, όπως οι αναλήψεις από τα ΑΤΜ όταν πρόκειται για πελάτες άλλων τραπεζών. Κάνουν, ωστόσο, και την αυτοκριτική τους, αναφέροντας στο insider.gr ότι «πρέπει να παραμείνουν οι χρεώσεις στις ακριβές υπηρεσίες, όπως τα μετρητά, και να αρθούν σε κάποιες ηλεκτρονικές υπηρεσίες όπως η αλλαγή PIN».

https://www.insider.gr/epiheiriseis/tra ... V06jmL5sQA
Πώς τους πετσόκοψε πάλι έτσι ο Κυριάκος;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Δημοσιεύσεις: 3557
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:06
Phorum.gr user: Λευκός Λύκος
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Μακεδονία

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λευκός Λύκος » 26 Οκτ 2019, 12:56

Για κάποιον λογο απομαγνητιστηκε η κάρτα ατμ της eurobank που έχω.
Πήγα να βγάλω καινούρια,και λίγο πριν τελειώσω όλη την χαρτούρα,μου είπε έχει 6€ χρέωση για την νέα κάρτα.
Την είπα την υπάλληλο δεν θα το πληρώσω αυτό το ποσό και μετά από μια κουβέντα σε υψηλούς τόνους μου ειπε ότι τελικά δεν έχει χρέωση.
Και δεν είναι για τα 6€,είναι για το νταβατζιλίκι.αισιχτίρ δηλαδή.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23174
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 26 Οκτ 2019, 13:07

Λευκός Λύκος έγραψε:
26 Οκτ 2019, 12:56
Για κάποιον λογο απομαγνητιστηκε η κάρτα ατμ της eurobank που έχω.
Πήγα να βγάλω καινούρια,και λίγο πριν τελειώσω όλη την χαρτούρα,μου είπε έχει 6€ χρέωση για την νέα κάρτα.
Την είπα την υπάλληλο δεν θα το πληρώσω αυτό το ποσό και μετά από μια κουβέντα σε υψηλούς τόνους μου ειπε ότι τελικά δεν έχει χρέωση.
Και δεν είναι για τα 6€,είναι για το νταβατζιλίκι.αισιχτίρ δηλαδή.
Κανονικά έτσι ειναι, σου ζητάνε 6€ για ανανέωση/επανέκδοση λόγω κλοπής,απώλειας,φθορας κτλ, και σε ορισμένες τραπεζες σου ζητάνε και 30€ και για ασφάλιση της καρτας. Τα εχουμε γράψει και στις πρώτες σελίδες του νήματος αυτά. Οπως επισης ενας φιλος κατι σελιδες πιο πισω ανέφερε περιστατικό απομαγνητισμού που του συνέβη, οπως το δικο σου, αλλα στη δικη του περίπτωση ειπε οτι δεν τον χρέωσαν, και ορθώς. Κανονικά ο απομαγνητισμός δεν οφείλεται σε λάθος του πελάτη, οπότε δεν σηκώνει χρέωση.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 26 Οκτ 2019, 14:08

foscilis έγραψε:
09 Οκτ 2019, 12:21
Η αλλαγή PIN δε χρεώνεται:
Εικόνα

τώρα αν εννοούν ότι ξέχασες το PIN και κάνεις αίτηση να πάρουν την κάρτα να ανασύρουν από το αρχείο τους τον παλιό κωδικό ώστε να τον χρησιμοποιήσουν για να βάλουν αυτοί έναν καινούριο κι όλα αυτά σε ασφαλές περιβάλλον, ελπίζω να χρεώνεται τουλάχιστον 500 ευρώ και δύο βουρδουλιές.
:smt005::smt005::smt005:

Έχει να πέσει βουρδουλιάαα :-?
Λυπάμαι τον καημένο που θα βρίσκεται στις αρχές αλτσχάιμερ :8)


Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 26 Οκτ 2019, 14:39

Α.. sorry, τώρα το πρόσεξα :roll: :
Η αναζήτηση βρήκε 4 εγγραφές
search.php?author_id=1364&sr=posts
...

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 26 Οκτ 2019, 15:29

Για ανανεωση καρτας αυτοματα, μου ηρθε ταχυδρομικως, αρχικά υπηρξε χρεωση έξι ευρω. Ωστόσο εγινε αντιλογισμος.
Στην Πειραιως για πολλες συναλλαγές , π.χ. εκδοση προπληρωμένης καρτας, σε αρκετά κατάστηματα χρειάζεται ραντεβού με χρονικο ορίζοντα ακομα και μι εβδομάδα. Σε άλλα γίνεται η δουλειά αμεσα.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27132
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 07 Νοέμ 2019, 19:43

Dawn raids, μαλάκες μου, μόνο με κεντροδεξιά εκσυγχρονιστική κυβέρνηση Κυριάκου Μητσοτάκη
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 07 Νοέμ 2019, 19:46

ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ!

Ακολουθώ τη συνταγή 2015.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών