Αιθουσα "Ελένη Παπαδάκη"

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Αιθουσα "Ελένη Παπαδάκη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 21 Οκτ 2019, 13:14

perseus έγραψε:
21 Οκτ 2019, 13:05
Οχι δωσε λινκ
Η «ψευδοκυβέρνησις» των Αθηνών δεν λαμβάνει κανένα μέτρο αντιμετωπίσεως της ακρίβειας και προστασίας του λαού, περιοριζομένη στους έρωτες του προέδρου της Γιάννη Ράλλη προς γνωστήν πρωταγωνίστριαν του θεάτρου.
Ας σημειωθεί οτι ο Ράλλης δώρισε στον γεροντικό του έρωτα, μια ζώνη από πλατίνα, αξίας εκατοντάδων εκατομμυρίων. Έτσι, ενώ ο λαός υποφέρει από την πείνα, ο πρωθυπουργός παριστάνει τον ”γενναιόδωρο” εραστή


Maspoli @ Αιθουσα "Ελένη Παπαδάκη"

Ζαποτέκος @ Αιθουσα "Ελένη Παπαδάκη"
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18482
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Αιθουσα "Ελένη Παπαδάκη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 21 Οκτ 2019, 13:16

Ζαποτέκος έγραψε:
21 Οκτ 2019, 13:14
perseus έγραψε:
21 Οκτ 2019, 13:05
Οχι δωσε λινκ
Η «ψευδοκυβέρνησις» των Αθηνών δεν λαμβάνει κανένα μέτρο αντιμετωπίσεως της ακρίβειας και προστασίας του λαού, περιοριζομένη στους έρωτες του προέδρου της Γιάννη Ράλλη προς γνωστήν πρωταγωνίστριαν του θεάτρου.
Ας σημειωθεί οτι ο Ράλλης δώρισε στον γεροντικό του έρωτα, μια ζώνη από πλατίνα, αξίας εκατοντάδων εκατομμυρίων. Έτσι, ενώ ο λαός υποφέρει από την πείνα, ο πρωθυπουργός παριστάνει τον ”γενναιόδωρο” εραστή


Maspoli @ Αιθουσα "Ελένη Παπαδάκη"

Ζαποτέκος @ Αιθουσα "Ελένη Παπαδάκη"
Δλδ δεν ειναι υπευθυνη η Ιντελιτζενς Σερβις οπως ελεγε ο Ριζος για να ξεπλυνει το εγκλημα ;
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αιθουσα "Ελένη Παπαδάκη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Οκτ 2019, 13:19

E, όταν μιλάω για μούρλα μεγαλείου που τους δέρνει ασυστόλως, κάτι ξέρω.

Οι τύποι την έχουν δει Ροβεσπιέροι. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Αιθουσα "Ελένη Παπαδάκη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 21 Οκτ 2019, 13:20

Maspoli έγραψε:
21 Οκτ 2019, 13:13

Εσύ από αυτό που έβαλες καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι το Ελληνικό Αίμα ήταν φιλοΕΑΜικό ή αντιΕΑΜικό; Γιατί αν βγάζεις ότι ήταν φιλοΕΑΜικό θα διαφωνήσουμε ακόμα και στον αν τώρα έχουμε μέρα ή νύχτα. Εγώ για παράδειγμα το ίδιο με το πρώτο κείμενο θα σου έλεγα για τον ΕΔΕΣ (με την εξαίρεση του ΕΔΕΣ Αθηνών) και το ίδιο λέω για κάθε έναν που σήκωσε όπλο κατά των γερμανο-Ιταλών. Ποτέ δεν έχω γράψει προσωπικά κάτι εναντίον του ΕΔΕΣ που να αμφισβητεί τον πατριωτισμό του (με την εξαίρεση λέω του ΕΔΕΣ Αθηνών). Σημαίνει αυτό ότι είμαι φιλο-ΕΔΕΣίτης;

Τώρα το να παίρνουμε άλλη υπόθεση δεν καταλαβαίνω τι εξυπηρετεί. Έχουμε μελετήσει την υπόθεση αυτής της Υβόννης; Εγώ δεν το έχω κάνει. Έστω ότι ήταν αθώα. Αν κάποιος την σκότωνε εκείνη την εποχή αφού θα διάβαζε το Ελληνικό Αίμα θα εφευρίσκαμε ένα σωρό κίνητρα για να καλύψουμε ότι αυτός που τη σκότωσε το έκανε επειδή την θεωρούσε προδότρα;

Η στάση της ΕΠ ήταν φανερή. Το έβλεπαν όλοι οι μη δωσίλογοι. Γι αυτό τιμωρήθηκε. Αν θες να μιλήσω ακόμα πιο καθαρά, αν απλά πήγαινε τον Οκτώβρη να δώσει κάποιες εξηγήσεις/δικαιολογίες για τη στάση της, δε θα πάθαινε τίποτε. Κακώς για μένα αλλά θα την έβγαζε καθαρή. Αυτή η φαντασμένη δεν το καταδέχτηκε ούτε αυτό.
Όχι ρε συ , τι φιλοκομμουνιστικό , αναλφάβητος είμαι ; :lol:
Για την Παπαδάκη κατά την γνώμη μου έπρεπε να αφήσουν να γίνει δίκη από αστικό δικαστήριο. Και τα αντάρτικα στρατοδικεία με βρίσκουν αντίθετο. Είμαι απ' τους υπερευαίσθητους με νευράκια που περιέγραφε το "Ελληνικόν Αίμα".
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17428
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Αιθουσα "Ελένη Παπαδάκη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 21 Οκτ 2019, 13:26

Ζαποτέκος έγραψε:
21 Οκτ 2019, 13:20
Όχι ρε συ , τι φιλοκομμουνιστικό , αναλφάβητος είμαι ; :lol:
Για την Παπαδάκη κατά την γνώμη μου έπρεπε να αφήσουν να γίνει δίκη από αστικό δικαστήριο. Και τα αντάρτικα στρατοδικεία με βρίσκουν αντίθετο. Είμαι απ' τους υπερευαίσθητους με νευράκια που περιέγραφε το "Ελληνικόν Αίμα".
Μέχρι να εκτελεστεί η συγκεκριμένη, είχε γίνει-είχε ξεκινήσει έστω-κάποια δίκη δωσιλόγων; Ή οι ταγματασφαλίτες παραθέριζαν συντεταγμένοι σε ξενοδοχεία και οι δωσίλογοι απείραχτοι;

Είσαι τώρα. Δεν ξέρεις τι θα ήσουν τότε. Ξέρεις ούτε εσύ, ούτε και εγώ ζούμε αυτή τη στιγμή υπό το φάσμα της λιμοκτονίας και άλλους παρόμοιας έντασης κινδύνους για να είμαστε σίγουροι για το αν θα ήμασταν από τους υπερευαίσθητους με νευράκια ή από κάποιους άλλους...

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Αιθουσα "Ελένη Παπαδάκη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 21 Οκτ 2019, 13:27

under έγραψε:
21 Οκτ 2019, 13:16
Δλδ δεν ειναι υπευθυνη η Ιντελιτζενς Σερβις οπως ελεγε ο Ριζος για να ξεπλυνει το εγκλημα ;
Και τι νομίζεις ότι ήταν αυτή ; Κομμουνιστοφωλέα : Τζορτζ Μπλέηκ , Κιμ Φίλμπυ και δεν συμμαζεύεται. :lol: Και μου θέλουν και Τζέμης Μποντ. :011:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Αιθουσα "Ελένη Παπαδάκη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 21 Οκτ 2019, 13:38

Maspoli έγραψε:
21 Οκτ 2019, 13:26
Ζαποτέκος έγραψε:
21 Οκτ 2019, 13:20
Όχι ρε συ , τι φιλοκομμουνιστικό , αναλφάβητος είμαι ; :lol:
Για την Παπαδάκη κατά την γνώμη μου έπρεπε να αφήσουν να γίνει δίκη από αστικό δικαστήριο. Και τα αντάρτικα στρατοδικεία με βρίσκουν αντίθετο. Είμαι απ' τους υπερευαίσθητους με νευράκια που περιέγραφε το "Ελληνικόν Αίμα".
Μέχρι να εκτελεστεί η συγκεκριμένη, είχε γίνει-είχε ξεκινήσει έστω-κάποια δίκη δωσιλόγων; Ή οι ταγματασφαλίτες παραθέριζαν συντεταγμένοι σε ξενοδοχεία και οι δωσίλογοι απείραχτοι;

Είσαι τώρα. Δεν ξέρεις τι θα ήσουν τότε. Ξέρεις ούτε εσύ, ούτε και εγώ ζούμε αυτή τη στιγμή υπό το φάσμα της λιμοκτονίας και άλλους παρόμοιας έντασης κινδύνους για να είμαστε σίγουροι για το αν θα ήμασταν από τους υπερευαίσθητους με νευράκια ή από κάποιους άλλους...
Μάλλον θα με είχαν συλλάβει οι Αρχές Κατοχής. Όχι όμως για αντιστασιακή δράση, αλλά για κλοπή κοτόπουλων , σύκων κ.λπ. :smt047 Ή στην ατυχία μου μπορεί να την είχα πατήσει σαν τον Βέγγο :

… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18482
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Αιθουσα "Ελένη Παπαδάκη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 21 Οκτ 2019, 14:12

Ζαποτέκος έγραψε:
21 Οκτ 2019, 13:27
under έγραψε:
21 Οκτ 2019, 13:16
Δλδ δεν ειναι υπευθυνη η Ιντελιτζενς Σερβις οπως ελεγε ο Ριζος για να ξεπλυνει το εγκλημα ;
Και τι νομίζεις ότι ήταν αυτή ; Κομμουνιστοφωλέα : Τζορτζ Μπλέηκ , Κιμ Φίλμπυ και δεν συμμαζεύεται. :lol: Και μου θέλουν και Τζέμης Μποντ. :011:
Το ερωτημα φιλε ειναι : Ελεγε πιπες ο ριζος ή λετε πιπες εσεις ;
Η μαλλον : πως καταφερνετε και ειστε πιο χυδαιοι και απο τον ριζο εκεινης της εποχης που προσπαθησε καπως να πει οτι δεν εφταιγε το ΚΚΕ ;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος under την 21 Οκτ 2019, 14:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Αιθουσα "Ελένη Παπαδάκη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 21 Οκτ 2019, 14:14

Chainis έγραψε:
19 Οκτ 2019, 17:06
Ο Λιγναδης ονομασε μια αιθουσα του Εθνικού θεατρου αιθουσα Ελένης Παπαδακη.

Το ΚΚΕ εξοργίστηκε.
Γιατί άραγε;

Το σωματείο Ελληνων ηθοποιών που ελεγχεται από το ΚΚΕ διαμαρτυρήθηκε.

Η ιδεολογική αποκαθήλωση της κομουνιστικής αριστεράς συνεχιζεται με σταθερά βήματα.
Δηλαδή υπάρχει σωματείο ηθοποιών που ελέγχεται από το ΚΚΕ; Τι ανεβάζουν; Το θωρηκτό Ποτέμκιν;

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Αιθουσα "Ελένη Παπαδάκη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 21 Οκτ 2019, 14:31

Ασέβαστος έγραψε:
21 Οκτ 2019, 11:45
Fluffy έγραψε:
20 Οκτ 2019, 21:02
.... το τιμωρό χέρι του λαού.
το χερι του θείου σαμ τιμωρησε τον λαό στο γραμμο :003:
η αποκατάσταση της αληθείας

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Αιθουσα "Ελένη Παπαδάκη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 21 Οκτ 2019, 14:33

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
21 Οκτ 2019, 14:14
Chainis έγραψε:
19 Οκτ 2019, 17:06
Ο Λιγναδης ονομασε μια αιθουσα του Εθνικού θεατρου αιθουσα Ελένης Παπαδακη.

Το ΚΚΕ εξοργίστηκε.
Γιατί άραγε;

Το σωματείο Ελληνων ηθοποιών που ελεγχεται από το ΚΚΕ διαμαρτυρήθηκε.

Η ιδεολογική αποκαθήλωση της κομουνιστικής αριστεράς συνεχιζεται με σταθερά βήματα.
Δηλαδή υπάρχει σωματείο ηθοποιών που ελέγχεται από το ΚΚΕ; Τι ανεβάζουν; Το θωρηκτό Ποτέμκιν;
Και όλα αυτά μόνο με 6%, φανταστείτε να είχαμε παραπάνω :lol:

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Αιθουσα "Ελένη Παπαδάκη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 21 Οκτ 2019, 14:55

under έγραψε:
21 Οκτ 2019, 12:19
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
21 Οκτ 2019, 02:26
Το ΕΑΜ ήταν πολύ ήπιο σε σχέση
με το τι θα μπορούσε να είναι.Πολύς κόσμος τη γλίτωσε ενώ με βάση τους
κανόνες του πολέμου θα έπρεπε να είχε πάει στην κρεμάλα.
Δηλαδη ποσες δεκαδες χιλιαδες ανθρωπους ακομα επρεπε να σκοτωσει ; Καποιες χιλιαδες νεκρους εχουμε μονο απο τους ομηρους που πηραν απο την Αθηνα.Ποσο ανωμαλος εισαι ;
Μαθέ να διαβάζεις και ασε τους χαρακτηρισμούς.Με βάση τους κανόνες
του πολέμου μιλάω.Όχι με βάση τους δικούς μου.Τώρα αν σε ενοχλεί που
πεθαίνει κόσμος στον πόλεμο,δεν έχω να σου πω κάτι.Βλέπω ότι έχεις
άβαταρ μια ένοπλη οργάνωση.Προφανώς,σε ένοχλουν κάποιοι νεκροί
αλλά όχι όλοι.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Αιθουσα "Ελένη Παπαδάκη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 21 Οκτ 2019, 15:58

Πολυ φασαρια για μια αρτιστα παντως.Αν ζουσε στην επαρχια και μαθαινε ο πατερας της οτι ηθελε να γινει ηθοποιος με τον ιδιο
τροπο θα την εσφαζε.Οι γυναικες ηθοποιοι μεχρι και την δεκαετια του εξηντα θεωρουνταν ελευθεριων ηθων να τα λεμε κι αυτα.
Τωρα ποιος που την ειδε με τον Ραλλη κι αν πραγματικα ειχαν σχεση η αν η ιδια ηταν δωσιλογος ειτε οχι δεν το γνωριζω.
Αν δεν γινονταν τα Δεκεμβριανα οι αληθινοι δωσιλογοι θα ειχαν το τελος που ειχαν αυτοι της Ιταλιας του Βελγιου και της Γαλλιας
καθως ηταν πολλα τα αισχη τους και ο λαος τους ειχε αχτι.
Γενικα το θεμα των Δεκεμβριανων του Εμφυλιου και η συνακολουθη ατιμωρησια των δοσιλογων ειναι απο τα πιο μελανα σημεια της νεας ελληνικης ιστοριας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος plouf την 21 Οκτ 2019, 16:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αιθουσα "Ελένη Παπαδάκη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Οκτ 2019, 16:01

plouf έγραψε:
21 Οκτ 2019, 15:58
Πολυ φασαρια για μια αρτιστα παντως.Αν ζουσε στην επαρχια και μαθαινε ο πατερας της οτι ηθελε να γινει ηθοποιος με τον ιδιο
τροπο θα την εσφαζε.Οι γυναικες ηθοποιοι μεχρι και την δεκαετια του εξηντα θεωρουνταν ελευθεριων ηθων να τα λεμε κι αυτα.
Στους κωλό"βλαχους". Να τα λέμε κι αυτά. :lol:
Στους ίδιους που έλεγαν παστρικές και όσες ήρθαν μετά την καταστροφή της Σμύρνης.

Ε, στους ίδιους πιάνουν και οι θεωρίες για την "πουτανιά" της Παπαδάκη.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ
Δημοσιεύσεις: 1414
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 03:17
Τοποθεσία: https://www.xo.gr/profile/profile-906875676/el/
Επικοινωνία:

Re: Αιθουσα "Ελένη Παπαδάκη"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ » 21 Οκτ 2019, 16:05

Ρε μλκ πλουφ εχτες εκανες ποστ που την καταδικαζες και σημερα λες οτι δεν εχεις ιδέα για την ζωη της

Λίγο ελεος
ωραία πύτισσα η ζωή

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών