Κυμπουρόπουλος για τη δήλωση Βορίδη (ΝΔ) για ΑΜΕΑ: Απαράδεκτη, προσβλητική, μειωτική και πρέπει να αποσυρθεί

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Γλέντα τους Κυμπουρό!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 31 Οκτ 2019, 14:55

Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
31 Οκτ 2019, 14:47
under έγραψε:
31 Οκτ 2019, 13:59
Εσενα ειχα στο μυαλο μου βασικα.
Με κολακεύει που με σκεφτεσαι, αλλά λυπάμαι που δε μπορώ να ανταποκριθω- εγώ δεν είμαι ομοφυλοφιλος.
Δεν πολυπειθεις βεβαια.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Γιάννης

Re: Κυμπουρόπουλος για τη δήλωση Βορίδη (ΝΔ) για ΑΜΕΑ: Απαράδεκτη, προσβλητική, μειωτική και πρέπει να αποσυρθεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 31 Οκτ 2019, 14:55

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
31 Οκτ 2019, 14:54
Γιάννης έγραψε:
31 Οκτ 2019, 14:53
Φυσικά και θα υπήρχε.

Καλά τους κάνει ο Κυμπουρόπουλος και τους γλεντάει, μέχρι να γίνουν άνθρωποι.
γιατί θα υπήρχε; για εξήγα
Δεν χρειάζεται, αυτονόητο είναι.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21433
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Κυμπουρόπουλος για τη δήλωση Βορίδη (ΝΔ) για ΑΜΕΑ: Απαράδεκτη, προσβλητική, μειωτική και πρέπει να αποσυρθεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 31 Οκτ 2019, 15:02

Γιάννης έγραψε:
31 Οκτ 2019, 14:55
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
31 Οκτ 2019, 14:54
Γιάννης έγραψε:
31 Οκτ 2019, 14:53
Φυσικά και θα υπήρχε.

Καλά τους κάνει ο Κυμπουρόπουλος και τους γλεντάει, μέχρι να γίνουν άνθρωποι.
γιατί θα υπήρχε; για εξήγα
Δεν χρειάζεται, αυτονόητο είναι.
στο δικό σου μυαλό μπορεί να θεωρείς πως ένα νοητικά ανάπηρο άτομο είναι σε θέση συμπεριφερθεί ορθολογικά
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40705
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κυμπουρόπουλος για τη δήλωση Βορίδη (ΝΔ) για ΑΜΕΑ: Απαράδεκτη, προσβλητική, μειωτική και πρέπει να αποσυρθεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Οκτ 2019, 15:26

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
31 Οκτ 2019, 14:54
Γιάννης έγραψε:
31 Οκτ 2019, 14:53
Φυσικά και θα υπήρχε.

Καλά τους κάνει ο Κυμπουρόπουλος και τους γλεντάει, μέχρι να γίνουν άνθρωποι.
γιατί θα υπήρχε; για εξήγα
Ορίστε:
hellegennes έγραψε:
31 Οκτ 2019, 14:42
Το να πει κανείς ότι δεν μπορεί να συνεννοηθεί με άτομα που έχουν διανοητικές παθήσεις φυσικά και είναι προσβολή. Και εννοείται ότι καταλαβαίνουν τα άτομα αυτά. Το ότι κάποιος έχει μια νοητική αναπηρία δεν σημαίνει ότι δεν έχει αντίληψη εκτός από πολύ εξτρήμ καταστάσεις.

Φυσικά ο Βορίδης είναι ναζί, οπότε δεν εκπλήσσομαι. Η ΝΔ τον διατηρεί καθαρά για εκλογικούς λόγους, όχι γιατί είναι αξιόλογο άτομο. Ένα σκουπίδι της κατώτατης υποστάθμης είναι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12490
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Κυμπουρόπουλος για τη δήλωση Βορίδη (ΝΔ) για ΑΜΕΑ: Απαράδεκτη, προσβλητική, μειωτική και πρέπει να αποσυρθεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 31 Οκτ 2019, 15:32

Απάντηση Βορίδη στον Κυμπουρόπουλο για τα περί «αναπηρίας»: Ή δεν άκουσε όλη τη δήλωση ή έκανε εσφαλμένη και ατυχή εκτίμηση

Ο ευρωβουλευτής της Νέας Δημοκρατίας με ανάρτησή του στο Facebook ζητάει από τον κ. Βορίδη να αποσύρει τη δήλωσή του, ενώ την χαρακτηρίζει «προσβλητική», «απαράδεκτη» και «μειωτική»



Σε διευκρινίσεις σχετικά με δήλωσή του για την παρέλαση των κοριτσιών στη Νέα Φιλαδέλφεια, που προκάλεσε αντιδράσεις - μεταξύ άλλων και του Στέλιου Κυμπουρόπουλου - προχώρησε ο υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, Μάκης Βορίδης.

Ο κ. Βορίδης, μιλώντας στον ΑΝΤ1, έκανε λόγο για διαστρέβλωση των λεγόμενών του από τον Αλέξη Χαρίτση και τον ΣΥΡΙΖΑ, τονίζοντας πως με τη δήλωσή του «δεν είναι ούτε μωρά ούτε ανάπηρα» εννοούσε ότι δεν υπάρχει «νοητική αναπηρία που εμποδίζει τον καταλογισμό».

«Καθόμαστε και συζητάμε τι δηλαδή; Αν εγώ περιφρονώ τα άτομα με αναπηρία; Από αυτό που είπα βγαίνει αυτό; Ποιος το κατάλαβε αυτό, εκτός από τον Χαρίτση;», υπογράμμισε για να λάβει την απάντηση από τον δημοσιογράφο Γιώργο Παπαδάκη: «Ο Στέλιος Κυμπουρόπουλος».
:smt005::smt005::smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:

«Από την πρώτη στιγμή η δήλωσή μου έχει νόημα και καθαρότητα, δεν υπάρχει καμία δυνατότητα να την παρερμηνεύσει κανένας», τόνισε ο κ. Βορίδης.

Αναφερόμενος στην αντίδραση του ευρωβουλευτή της ΝΔ Στέλιου Κυμπουρόπουλου σημείωσε: «Ο κ. Κυμπουρόπουλος δεν έχει δει όλη μου τη δήλωση ή έκανε εσφαλμένη και ατυχή εκτίμηση».

«Δεν είναι προσβλητικός ο όρος αναπηρία», υποστήριξε.

Υπενθυμίζεται ότι ο ευρωβουλευτής της Νέας Δημοκρατίας με ανάρτησή του στο Facebook ζητάει από τον κ. Βορίδη να αποσύρει τη δήλωσή του, ενώ την χαρακτηρίζει «προσβλητική», «απαράδεκτη» και «μειωτική».

http://newpost.gr/politiki/5dba8fece137 ... NQexox-qBY


για οσους περιμεναν οτι ο βοριδης θα "ανασκευαζε" η θα "απεσυρε" την δηλωση του :wink
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40705
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κυμπουρόπουλος για τη δήλωση Βορίδη (ΝΔ) για ΑΜΕΑ: Απαράδεκτη, προσβλητική, μειωτική και πρέπει να αποσυρθεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Οκτ 2019, 15:45

Σκου-πι-δι. Για πέταμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8050
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Κυμπουρόπουλος για τη δήλωση Βορίδη (ΝΔ) για ΑΜΕΑ: Απαράδεκτη, προσβλητική, μειωτική και πρέπει να αποσυρθεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 31 Οκτ 2019, 15:53

Σας γλεντάει ο Κυμπουρόπουλος!!!
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Κεντροδεξιός Ψάλτης
Δημοσιεύσεις: 1790
Εγγραφή: 08 Σεπ 2019, 19:55

Re: Κυμπουρόπουλος για τη δήλωση Βορίδη (ΝΔ) για ΑΜΕΑ: Απαράδεκτη, προσβλητική, μειωτική και πρέπει να αποσυρθεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κεντροδεξιός Ψάλτης » 31 Οκτ 2019, 16:07

Eν τω μεταξύ αν τέτοια δήλωση την έκανε Συριζαίος θα είχε περάσει τελείως στο ντούκου.Τώρα που την έκανε ο Βορίδης άρχισαν οι συνειρμοί.Μέχρι και τον Χρυσαυγίτη Κόλντρον είδαμε να κάνει αντιναζιστική κριτική

alexandroso
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 16:11

Re: Κυμπουρόπουλος για τη δήλωση Βορίδη (ΝΔ) για ΑΜΕΑ: Απαράδεκτη, προσβλητική, μειωτική και πρέπει να αποσυρθεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandroso » 31 Οκτ 2019, 16:18

Εγώ πάλι βρίσκω ενδιαφέρον ποιόν νεοδημοκράτη απ τους δύο αποφασίζουν να στηρίξουν οι νεοδημοκράτες.
Don't knock on masturbation. It's sex with someone I love. "Woody Allen"
Never underestimate the power of denial. "American beauty"

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Κυμπουρόπουλος για τη δήλωση Βορίδη (ΝΔ) για ΑΜΕΑ: Απαράδεκτη, προσβλητική, μειωτική και πρέπει να αποσυρθεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 31 Οκτ 2019, 16:24

alekhine έγραψε:
31 Οκτ 2019, 15:32
για οσους περιμεναν οτι ο βοριδης θα "ανασκευαζε" η θα "απεσυρε" την δηλωση του :wink
Τα είπε πάλι τσεκουράτα ο Μαυρουδής. :smt005:

Ο παλιάτσος αντιπρόεδρος τι λέει;

Γιάννης

Re: Κυμπουρόπουλος για τη δήλωση Βορίδη (ΝΔ) για ΑΜΕΑ: Απαράδεκτη, προσβλητική, μειωτική και πρέπει να αποσυρθεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 31 Οκτ 2019, 16:26

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
31 Οκτ 2019, 15:02
Γιάννης έγραψε:
31 Οκτ 2019, 14:55
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
31 Οκτ 2019, 14:54


γιατί θα υπήρχε; για εξήγα
Δεν χρειάζεται, αυτονόητο είναι.
στο δικό σου μυαλό μπορεί να θεωρείς πως ένα νοητικά ανάπηρο άτομο είναι σε θέση συμπεριφερθεί ορθολογικά
Στο δικό μου μυαλό μπορώ να θεωρώ ότι η χρήση του όρου "ανάπηρος" με υποτιμητική χροιά είναι άκρως προσβλητική (αδιαπραγμάτευτα και χωρίς εξαιρέσεις ή δικαιολογίες) για όποιον πάσχει από οποιαδήποτε αναπηρία, και διαιωνίζει έναν απαράδεκτο στιγματισμό που δεν έχει θέση σε μια πολιτισμένη κοινωνία.

Εσύ πάλι στο δικό σου μυαλό μπορεί να θεωρείς ότι η χρήση του όρου από τον Βορίδη στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είχε υποτιμητική πρόθεση, αλλά αυτό δεν είναι δικό μου πρόβλημα.

Ας έβγαινε καλύτερα να πει ότι είναι μαλακισμένα τα άτομα που έκαναν καραγκιοζιλίκια στην παρέλαση - κανείς λογικός άνθρωπος δεν θα είχε αντίρρηση προς κάτι τέτοιο. Αλλά τους ανάπηρους δεν χρειαζόταν να τους μνημονεύσει, πόσο μάλλον με τον συγκεκριμένο τρόπο.

Άβαταρ μέλους
Κεντροδεξιός Ψάλτης
Δημοσιεύσεις: 1790
Εγγραφή: 08 Σεπ 2019, 19:55

Re: Κυμπουρόπουλος για τη δήλωση Βορίδη (ΝΔ) για ΑΜΕΑ: Απαράδεκτη, προσβλητική, μειωτική και πρέπει να αποσυρθεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κεντροδεξιός Ψάλτης » 31 Οκτ 2019, 16:34

hellegennes έγραψε:
31 Οκτ 2019, 15:26
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
31 Οκτ 2019, 14:54
Γιάννης έγραψε:
31 Οκτ 2019, 14:53
Φυσικά και θα υπήρχε.

Καλά τους κάνει ο Κυμπουρόπουλος και τους γλεντάει, μέχρι να γίνουν άνθρωποι.
γιατί θα υπήρχε; για εξήγα
Ορίστε:
hellegennes έγραψε:
31 Οκτ 2019, 14:42
Το να πει κανείς ότι δεν μπορεί να συνεννοηθεί με άτομα που έχουν διανοητικές παθήσεις φυσικά και είναι προσβολή. Και εννοείται ότι καταλαβαίνουν τα άτομα αυτά. Το ότι κάποιος έχει μια νοητική αναπηρία δεν σημαίνει ότι δεν έχει αντίληψη εκτός από πολύ εξτρήμ καταστάσεις.

Φυσικά ο Βορίδης είναι ναζί, οπότε δεν εκπλήσσομαι. Η ΝΔ τον διατηρεί καθαρά για εκλογικούς λόγους, όχι γιατί είναι αξιόλογο άτομο. Ένα σκουπίδι της κατώτατης υποστάθμης είναι.
Υπάρχει και νόμος για το ακαταλόγιστο σε ένα έγκλημα.Συγκεκριμένα αναφέρει για νοσηρή διατάραξη των πνευματικών λειτουργιών ενός ανθρώπου και προβλέπει και απαλλαγή από ποινές.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40705
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κυμπουρόπουλος για τη δήλωση Βορίδη (ΝΔ) για ΑΜΕΑ: Απαράδεκτη, προσβλητική, μειωτική και πρέπει να αποσυρθεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Οκτ 2019, 16:40

alexandroso έγραψε:
31 Οκτ 2019, 16:18
Εγώ πάλι βρίσκω ενδιαφέρον ποιόν νεοδημοκράτη απ τους δύο αποφασίζουν να στηρίξουν οι νεοδημοκράτες.
Ο ένας δεν είναι ούτε νεοδημοκράτης ούτε καν δημοκράτης. Βρίσκεται στην ΝΔ γιατί είναι ένα σιχαμένο σκουπίδι που πάει όπου υπάρχει περιθώριο να διατηρήσει την θλιβερή πολιτική του παρουσία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Χόρχε ντελ Σάλτο

Re: Κυμπουρόπουλος για τη δήλωση Βορίδη (ΝΔ) για ΑΜΕΑ: Απαράδεκτη, προσβλητική, μειωτική και πρέπει να αποσυρθεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χόρχε ντελ Σάλτο » 31 Οκτ 2019, 16:49

Κεντροδεξιός Ψάλτης έγραψε:
31 Οκτ 2019, 16:07
Eν τω μεταξύ αν τέτοια δήλωση την έκανε Συριζαίος θα είχε περάσει τελείως στο ντούκου.
Τώρα σοβαρά;

Αν την είχε κάνει συριζαιος θα έπαιζε μερα νύχτα σε ολα τα κανάλια. Μισή ώρα στις ειδήσεις το θέμα και όλοι θα καταδίκαζαν με αποτροπιασμό.

Έχει γίνει με πολύ πιο λάιτ δηλώσεις

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21433
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Κυμπουρόπουλος για τη δήλωση Βορίδη (ΝΔ) για ΑΜΕΑ: Απαράδεκτη, προσβλητική, μειωτική και πρέπει να αποσυρθεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 31 Οκτ 2019, 16:49

Γιάννης έγραψε:
31 Οκτ 2019, 16:26
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
31 Οκτ 2019, 15:02
Γιάννης έγραψε:
31 Οκτ 2019, 14:55


Δεν χρειάζεται, αυτονόητο είναι.
στο δικό σου μυαλό μπορεί να θεωρείς πως ένα νοητικά ανάπηρο άτομο είναι σε θέση συμπεριφερθεί ορθολογικά
Στο δικό μου μυαλό μπορώ να θεωρώ ότι η χρήση του όρου "ανάπηρος" με υποτιμητική χροιά είναι άκρως προσβλητική (αδιαπραγμάτευτα και χωρίς εξαιρέσεις ή δικαιολογίες) για όποιον πάσχει από οποιαδήποτε αναπηρία, και διαιωνίζει έναν απαράδεκτο στιγματισμό που δεν έχει θέση σε μια πολιτισμένη κοινωνία.

Εσύ πάλι στο δικό σου μυαλό μπορεί να θεωρείς ότι η χρήση του όρου από τον Βορίδη στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είχε υποτιμητική πρόθεση, αλλά αυτό δεν είναι δικό μου πρόβλημα.

Ας έβγαινε καλύτερα να πει ότι είναι μαλακισμένα τα άτομα που έκαναν καραγκιοζιλίκια στην παρέλαση - κανείς λογικός άνθρωπος δεν θα είχε αντίρρηση προς κάτι τέτοιο. Αλλά τους ανάπηρους δεν χρειαζόταν να τους μνημονεύσει, πόσο μάλλον με τον συγκεκριμένο τρόπο.
κι εγώ θεωρώ πως είναι μεγάλο καθίκι και απολίτιστος όποιος υποτιμά τους ανθρώπους που πάσχουν από οποιαδήποτε αναπηρία
απλά δεν πιστεύω πως είχε τέτοια πρόθεση ο Βορίδης
κατά τ'άλλα συμφωνώ με όλα όσα γράφεις
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών