Κυμπουρόπουλος για τη δήλωση Βορίδη (ΝΔ) για ΑΜΕΑ: Απαράδεκτη, προσβλητική, μειωτική και πρέπει να αποσυρθεί

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Κυμπουρόπουλος για τη δήλωση Βορίδη (ΝΔ) για ΑΜΕΑ: Απαράδεκτη, προσβλητική, μειωτική και πρέπει να αποσυρθεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Νοέμ 2019, 00:32

mao mao έγραψε:
01 Νοέμ 2019, 00:30
Χαοτικός έγραψε:
01 Νοέμ 2019, 00:09
Απαράδεκτος ο Κυμπουρόπουλος. Ψωνιστοεμμονικό επεισόδιο επί εδάφους κλαψομουνιακής νευρωσικής διαταραχής.
Σοβαρά τώρα πολύς λόγος για το σεβασμό στην αναπηρία και καταντάει υποκριτικό, θεατρινίστικο, ψεύτικο.
Τι είπε στο κάτω κάτω; "Δεν είναι κάνας ανάπηρος να μη μπορείς να συνεννοηθείς". Εξυπακούεται ότι πιάνει το κομμάτι της νοητικής αναπηρίας και μάλιστα αυτής όπου η συνεννόηση είναι δύσκολη ως εως ακατόρθωτη. Χτεσινός είναι ο Βορίδης; Ανάπηρους πελάτες δεν θα είχε τόσα χρόνια δικηγόρος; Δεν συνεννοήθηκε με ανάπηρους στη ζωή του;

Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην κάνει χρήση της γλώσσας όπως γουστάρει αφού μια χαρά μπορεί κάποιος να καταλάβει!
Ο Κυμπουρόπουλος έχει τα πνευματικά δικαιώματα της λέξης ανάπηρος; Που θα εγκαλεί τον καθένα που απλά κάνει χρήση της αφαιρετικής ικανότητας;

Άσε μας ρε φίλε.


(Τις ίδιες μαλακίες και θεατρινισμούς δείξατε και με τον Πολάκη)
αν είχες κάποιο παιδί ή μέλος οικογένειας με σωματική ή νοητική αναπηρία θα έλεγες τα ίδια;

Έχω.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Κεντροδεξιός Ψάλτης
Δημοσιεύσεις: 1790
Εγγραφή: 08 Σεπ 2019, 19:55

Re: Κυμπουρόπουλος για τη δήλωση Βορίδη (ΝΔ) για ΑΜΕΑ: Απαράδεκτη, προσβλητική, μειωτική και πρέπει να αποσυρθεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κεντροδεξιός Ψάλτης » 01 Νοέμ 2019, 00:50

Το θέμα είναι ότι το πε ο Βορίδης μην κοροιδευόμαστε μεταξύ μας.Γι αυτό γίνονται και πιο εύκολα συνειρμοί με το "ακροδεξιός-μισεί τους αδύναμους-στην πυρά
". Όλοι ανέφεραν το πολιτικό του παρελθόν παρά την δήλωση που έκανε.Γι αυτό λέω ότι αν έκανε συριζαίος τέτοια δήλωση θα πέρναγε στο ντούκου, διότι έχουν καλλιεργήσει μια ταυτότητα για τους εαυτούς τους στους ψηφοφόρους τους ότι είναι φιλάνθρωποι.Και οι ζαίοι έχουν πρόβλημα ότι διαστρεβλώνονται οι δηλώσεις τους άλλα για άλλου τύπου ζητήματα.Η πολιτική πλέον είναι κυρίως μεταμοντέρνο θέατρο,έχει περισσότερο σημασία τι εικόνα και τι ταυτότητα περνάει προς τα έξω παρά η ουσία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κυμπουρόπουλος για τη δήλωση Βορίδη (ΝΔ) για ΑΜΕΑ: Απαράδεκτη, προσβλητική, μειωτική και πρέπει να αποσυρθεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Νοέμ 2019, 02:04

Χαοτικός έγραψε:
01 Νοέμ 2019, 00:23
hellegennes έγραψε:
01 Νοέμ 2019, 00:18
Ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιεί ό,τι γλώσσα θέλει. Δεν θα μπει φυλακή ο Βορίδης. Η ελευθερία να μιλάς και να πράττεις δεν σημαίνει άσυλο από κριτική, αλλά από δίωξη. Έχω κάθε δικαίωμα να κρίνω ό,τι λες.

Σε ορισμένες περιπτώσεις αυτό που λες κριτική δεν είναι κριτική αλλά ποινή. Έστβ όμως για την κριτική ας μιλήσουμε. Όποιος κρίνει αρνητικά τη δήλωσή του,

(για το εν λόγω ζήτημα. Όχι συνολικά. Αφού ουσιαστικά μια δεξιά παπάρα είπε για τις κοπέλες),

για μένα κάνει λάθος. Ο άνθρωπος μίλησε αφαιρετικά.
Σιγά μην μίλησε και ποιητικά.

Και τι πάει να πει ποινή; Θα μπει φυλακή; Θα πληρώσει πρόστιμο;

Αν ποινή εννοείς ότι μπορεί ας πούμε μέχρι και να διαγραφεί από το κόμμα, γιατί θεωρείς ότι δεν είναι μια λογική συνέπεια της δημόσιας έκφρασης της θέσης του; Πιστεύεις ότι ελευθερία του λόγου συνεπάγεται ασυλία; Οι πράξεις και τα λόγια σου δεν έχουν συνέπειες; Αν πας σε ένα κάστινγκ για ταινία και πεις μαλάκα τον σκηνοθέτη, θα κλαψουρίζεις μετά γιατί ο αποκλεισμός σου από 10 εταιρείες παραγωγής που δεν θέλουν ανάγωγους ηθοποιούς μοιάζει με ποινή;

Στην πραγματική ζωή τα λόγια και τα έργα μας έχουν συνέπειες. Οι πολιτικοί έχουν ήδη νομική ασυλία για μια σειρά αδικημάτων. Δεν χρειάζονται ασυλία και για τα λεγόμενά τους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hellegennes την 01 Νοέμ 2019, 02:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κυμπουρόπουλος για τη δήλωση Βορίδη (ΝΔ) για ΑΜΕΑ: Απαράδεκτη, προσβλητική, μειωτική και πρέπει να αποσυρθεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Νοέμ 2019, 02:05

Κεντροδεξιός Ψάλτης έγραψε:
01 Νοέμ 2019, 00:50
Το θέμα είναι ότι το πε ο Βορίδης μην κοροιδευόμαστε μεταξύ μας.Γι αυτό γίνονται και πιο εύκολα συνειρμοί με το "ακροδεξιός-μισεί τους αδύναμους-στην πυρά
". Όλοι ανέφεραν το πολιτικό του παρελθόν παρά την δήλωση που έκανε.Γι αυτό λέω ότι αν έκανε συριζαίος τέτοια δήλωση θα πέρναγε στο ντούκου, διότι έχουν καλλιεργήσει μια ταυτότητα για τους εαυτούς τους στους ψηφοφόρους τους ότι είναι φιλάνθρωποι.Και οι ζαίοι έχουν πρόβλημα ότι διαστρεβλώνονται οι δηλώσεις τους άλλα για άλλου τύπου ζητήματα.Η πολιτική πλέον είναι κυρίως μεταμοντέρνο θέατρο,έχει περισσότερο σημασία τι εικόνα και τι ταυτότητα περνάει προς τα έξω παρά η ουσία.
Είναι η δεύτερη φορά που το λες αυτό. Δεν έχεις παρακολουθήσει το επεισόδιο Κυμπουρόπουλος VS Πολάκης; Αλήθεια, τώρα;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17020
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Γλέντα τους Κυμπουρό!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 01 Νοέμ 2019, 07:36

hellegennes έγραψε:
31 Οκτ 2019, 23:53
Juno έγραψε:
31 Οκτ 2019, 20:10
Άρτεμις έγραψε:
31 Οκτ 2019, 19:31

Ή παίζει κάποιο παιχνίδι και παριστάνει ότι δεν κατάλαβε.
Να βοηθήσω με μία πληροφορία: ο Κυμπουρόπουλος είναι ΟΧΙτζής.

Εικόνα
Δεν ξέρω αν το έχετε αντιληφθεί, αλλά όχι ψήφισε τουλάχιστον το 1/5 των νεοδημοκρατών (αν διορθώσουμε ως προς την μέση ηλικία ψηφοφόρου).
Δεν το ξέρω, αν ισχύει είναι ελεεινοί και αυτοί, αλλά τουλάχιστον δεν πήγαν στην ευρωβουλή.
Και εγώ κατά βάθος ΟΧΙ ήθελα να ψηφίσω, αλλά η λογική έλεγε ΝΑΙ.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Κυμπουρόπουλος για τη δήλωση Βορίδη (ΝΔ) για ΑΜΕΑ: Απαράδεκτη, προσβλητική, μειωτική και πρέπει να αποσυρθεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 01 Νοέμ 2019, 11:19

Δεν χρειαζεται να ανακαλεσει ο Βοριδης, μιλουσε ξεκαθαρα για την αδυναμια συννενοησης.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών