Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

Θέλουμε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Όχι θέλω ανοιχτά σύνορα
11
12%
Θέλω να συνεχίσει το ήδη υπάρχον σύστημα στα σύνορα του Έβρου
5
5%
Θέλω τείχος και νάρκες
51
56%
Θέλω σοβαρή φύλαξη των συνόρων με άλλο τρόπο
24
26%
 
Σύνολο ψήφων: 91

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8354
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 12 Νοέμ 2019, 15:59

stavmanr έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 12:02
Λάθος! Το αν είναι παρανομήσαντες ή όχι θα κριθεί αργότερα, όταν εξεταστούν όλα τα δεδομένα της εισόδου. Σε πρώτη φάση, δεν έχουν καν ...δικαστεί, πώς είναι δυνατό να τους εφαρμόζεται ποινή παρανομήσαντα;

Εφόσον, λοιπόν, πρόκειται για ποινή που εφαρμόζεται πριν καν εξεταστεί, και γίνεται για να δώσει μήνυμα (παραδειγματίσει δηλαδή) στους υπόλοιπους, όπως έγραψε παραπάνω ο awseomatic, τότε μιλάμε για πλέον φασιστική, απάνθρωπη πρακτική.
Δεν μπορεις ομως να τους αφησεις και ελευθερους, οποτε τους προφυλακιζεις μεχρι να μαθεις εαν οντως ειναι προσφυγες ή ειναι λαθρομεταναστες.
stavmanr έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 12:02
Στην Γερμανια των Ναζι δεν θα υποστηριζες τους θεσμους.
Η Γερμανία των ναζί δεν υποστήριζε στοιχειώδη ανθρώπινα δικαιώματα. Επομένως, οι θεσμοί δεν υπηρετούσαν τον άνθρωπο αλλά το καθεστώς.
Δεν θα θέλαμε να επιστρέψουμε σε τέτοιες εποχές.
Ή μήπως τελικά δείχνουμε έμμεσα ότι θα θέλαμε; :p2:
[/quote]

Αρα δεν εισαι υπερ των θεσμων, ουτε και κατα, εισαι με οτι σε συμφερει τελικα.

Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από oldjedi » 12 Νοέμ 2019, 21:51

stavmanr έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 07:13
oldjedi έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 23:52
stavmanr έγραψε:
10 Νοέμ 2019, 09:01

Δηλαδή, τον ζήλεψες και θέλεις να τον μιμηθείς...
Αντίθετα, η "αριστερά" που ο ίδιος περιγράφεις, δεν θέλει να τον μιμηθεί.

Επομένως, ποιος είναι πιο Ερντογάν από τον Ερντογάν, εσύ ή η αριστερά;
Ναι ...
Ζηλευω τους Τουρκους γιατι ειχαν την προνοια να ξεφορτωθουν ολο τον αριστερο βοθρο , γιατι εχουν ΕΘΝΙΚΗ πολιτικη , γιατι ανεξαρτητα απο ποιο κομμα βρισκεται στην εξουσια , εχουν την ΙΔΙΑ εξωτερικη πολιτικη , γιατι καταλαβαν εδω και χρονια πως για να τους υπολογιζει καποιος πρεπει να εχουν μια ισχυρη Τουρκια ..
Ναι ...
Εγω ειμαι πιο Ερντογαν , απο τον Ερντογαν οσο αφορα τα Ελληνικα συμφεροντα και τους Ελληνες...Πιστευω ακραδαντα πως ΑΝ η Ελλαδα θελει να επιβιωσει , πρεπει να γινει το Ισραηλ των Βαλκανιων , γιατι οπως και το Ισραηλ , βρισκεται μεταξυ Αραβων που δεν εχουν καμμια σχεση με τους Εβραιους , ετσι και η Ελλαδα ειμαστε "εθνος αναδελφον" ... Δεν εχουμε τιποτα το κοινο με τους Σλαβους στα βορεια συνορα μας , ειτε με τους Τουρκους στα Ανατολικα ...
Μα δεν διαφωνώ ότι ο ιδεολογικός χώρος που εκπροσωπείς ζηλεύει τον Ερντογάν για τις πολιτικές του επιλογές και θα ήθελε έναν Ερντογάν στην Ελλάδα.
Ακριβώς αυτό δείχνω στη συζήτηση.

Το καλό είναι ότι η άποψη αυτή αποτελεί μία ελάχιστη γραφική μειοψηφία.
:wave:
:)

Και παλι κανεις λαθος ... η δεν καταλαβαινεις τι γραφω ... η σκοπιμα διαστρεβλωνεις τα λεγομενα μου ... η απλα αντιδρας αυτοματα ...

Γραφω λοιπον ξεκαθαρα : ΑΝ η Ελλαδα θελει να επιβιωσει , πρεπει να γινει το Ισραηλ των Βαλκανιων ...
Και το Ισραηλ δεν εχει καμμια σχεση με τον Ερντογαν ... Ουτε και θελω καποιον Ερντογαν στην Ελλαδα ...Αναφερομαι στην ΤΑΚΤΙΚΗ του και την ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ του και ΟΧΙ στο ατομο ...
Απεχθανομαι καθε ολοκληρωτισμο , κοκκινο η μαυρο και αυτο ειναι γνωστο στο φορουμ , εδω και 15 χρονια ...

Σημερα μειοψηφια , αυριο σωτηρια πλειοψηφια ...

:wave:
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42929
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 12 Νοέμ 2019, 21:58

Αρίστος έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 10:19
Aυτο μην το χασετε.


Hariton Haritonidis
10 Νοεμβρίου στις 1:49 μ.μ. ·

Βλάκα ρούλη-αριστερούλη, έχεις κάνει profile την σημαία του ελεύθερου Κουρδιστάν και έχεις γεμίσει τον τοίχο σου με φωτογραφίες από περήφανες (sic) Κούρδισες μαχήτριες. Δηλαδή, τι κάνεις; Διατρανώνεις την υποστήριξή σου στον δίκαιο (sic) ένοπλο αγώνα των Κούρδων να αποκτήσουν κράτος. ΕΘΝΙΚΟ κράτος. Με ΣΥΝΟΡΑ. Φυλασσόμενα σύνορα. Πάντως όχι πολυπολιτισμικό κράτος, όχι κράτος που όποιος θέλει, περνάει τα σύνορά του και εγκαθίσταται. Γιατί πάλι εσύ, βλάκα ρούλη-αριστερούλη, καταγγέλλεις τον εγκληματία (sic) Ερντογάν που απειλεί να εγκαταστήσει μαζικά Σύριους και άλλους ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ –ούτε καν μετανάστες,- στα Κουρδικά εδάφη. Τον κατηγορείς ότι παραβιάζει το διεθνές δίκαιο που απαγορεύει τον εποικισμό, και ότι επιχειρεί να αλλοιώσει –ναι, έτσι το λες: «να αλλοιώσει»,- την δημογραφική σύνθεση της περιοχής! Δηλαδή, αν δεν το έχεις καταλάβει, είσαι ταγμένος στον αγώνα για ένα αμιγώς ΕΘΝΙΚΟ κράτος με εθνικά Κούρδους πολίτες που ασκεί ΕΘΝΙΚΗ κυριαρχία και αποτρέπει την μαζική διήθησή του από ΑΛΛΟ-εθνείς. Με βάση αυτά, δικαιούμαι κι εγώ να ρωτήσω: πού τους θέλεις βλάκα ρούλη-αριστερούλη, αυτούς που διαμαρτύρεσαι για την επαπειλούμενη μαζική εγκατάστασή τους στο Κουρδιστάν, του οποίου θα αλλοιώσουν την δημογραφική σύνθεση; Στην Ελλάδα; Εδώ δεν θα αλλοιώσουν (sic) την δημογραφική σύνθεση; Ή, αλλιώς: το Κουρδιστάν είναι καλό εθνικό κράτος, και η Ελλάδα κακό; Γιατί δεν φαντάζεσαι ασφαλώς ότι οι Κούρδοι θέλουν να αποκτήσουν ΕΘΝΙΚΟ κράτος, για να ανοίξουν αμέσως μετά τα σύνορά του και να το κάνουν πολυπολιτισμικό. (Χρησιμοποιώ το σχήμα του πλεονασμού που είναι κουραστικό για νοήμονες, γιατί απευθύνομαι σε βλάκα που προσπαθώ να μετακινήσω από την βλακεία στην οποία έχει αγκυροβολήσει.)

Ή, να πούμε για την άλλη, παλιά σου αγάπη; Την Παλαιστίνη. Έχεις λιώσει σόλες και έχεις τσακίσει τις Strepsils σε στεντόρειες διαδηλώσεις υπέρ του δίκαιου (sic) αγώνα των Παλαιστινίων να αποκτήσουν ΕΘΝΙΚΟ κράτος. Και καταγγέλλεις επίσης στεντορείως τον ΕΠΟΙΚΙΣΜΟ της Δυτικής Όχθης από τους Ισραηλινούς. Δεν προτρέπεις ούτε τους Κούρδους, ούτε τους Παλαιστίνιους, να αφήσουν τα εθνικιστικά τους (sic) οράματα και να ενσωματωθούν στις κοινωνίες των χωρών που κατοικούν. Έτσι δεν είναι βλάκα ρούλη-αριστερούλη;

Κι εσύ χλεχλέ-φιλελέ που ως εδώ διαβάζεις με ικανοποίηση, μην χαίρεσαι για τη διανοητική σου κατάσταση. Γιατί εσύ ήσουν που χαιρέτιζες την διάλυση της πολυεθνικής Γιουγκοσλαβίας και υπεράσπιζες το δικαίωμα των εθνικών ομάδων που την συναποτελούσαν. να αποκτήσουν ΕΘΝΙΚΑ κράτη: Κροάτες, Σλοβένοι, Μαυροβούνιοι… ακόμα και ανύπαρκτες εθνότητες όπως οι Βόσνιοι που είναι Σέρβοι μουσουλμάνοι στο θρήσκευμα. Και αυτούς ήθελες να τους χωρίσεις από τους ομοεθνείς τους Χριστιανούς! Τόση καθαρότητα επιθυμούσες, που ζητούσες ένα έθνος να ορίζεται από την θρησκεία –ναι, έχει δεχθεί ο προοδευτικός ΟΗΕ στον οποίο ομνύεις, αυτό τον εθνοτικό προσδιορισμό! Και αργότερα πανηγύριζες για τους ΝΑΤΟικους βομβαρδισμούς υπέρ των Κοσσοβάρων που ζητούσαν να αποσχιστούν, να χωρίσουν από τους αλλοεθνείς τους Σέρβους και να φτιάξουν μεγάλο ενιαίο κράτος με τους ΟΜΟεθνείς τους Αλβανούς! Και τα ίδια νωρίτερα με την διάλυση της επίσης πολυεθνικής Σοβιετικής Ένωσης. Πόσο υγιής ήταν εκεί ο διαμελισμός της Ένωσης σε ΕΘΝΙΚΑ κράτη! Ε;

Και οι δυο σας από κοινού, χλεχλέ-φιλελέ και βλάκα ρούλη-αριστερούλη, έχετε ανεβεί στα κάγκελα υπέρ του δικαιώματος ενός σλαβο-βουλγαρικού κλάδου να αυτοπροσδιοριστεί ως αυτόνομο ΕΘΝΟΣ με δικό του κράτος, σφετεριζόμενο μάλιστα την ταυτότητα ενός άλλου έθνους. Μιλάω ασφαλώς για τους «Μακεδόνες» και το κράτος τους, την Βόρεια Μακεδονία πλέον. Που σήκωσαν να! κάτι συρματοπλέγματα για να αποτρέψουν την είσοδο αλλοεθνών που θα αλλοίωναν τον σφετερισμένο πολιτισμό τους –τότε με την "προσφυγική" κρίση. Ε, χλεχλέ-φιλελέ και βλάκα ρούλη-αριστερούλη;

Φυσικά δεν έχω αυταπάτες ότι θα προκαλέσω τον παραμικρό κυματισμό στον λιμνάζοντα εγκέφαλο και του ενός και του άλλου. Ήδη αμφότεροι ακονίζουν τα «αίλλυνας» «μπατρίδα» «φασίστας» «εθνίκι» για να τα εξακοντίσουν εναντίον των επιχειρημάτων που απειλούν την υπόστασή τους, και να κοιμηθούν τη νύχτα ικανοποιημένοι.

.
Ουφ, ευτυχώς εγώ θεωρώ τη διάλυση της Γιουγκουσλαβίας αρνητική. Όποιος φιλελές τη θεωρεί καλή είναι απλά χαζός, την έχει ταυτίσει με τον κομμουνισμό (το οποίο δε βγάζει νόημα, άλλωστε και η Ρωσία πολυεθνική ομοσπονδία εξακολουθεί να είναι).
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από oldjedi » 12 Νοέμ 2019, 22:25

Αρίστος έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 10:19
Aυτο μην το χασετε.


Hariton Haritonidis
10 Νοεμβρίου στις 1:49 μ.μ. ·

Βλάκα ρούλη-αριστερούλη, έχεις κάνει profile την σημαία του ελεύθερου Κουρδιστάν και έχεις γεμίσει τον τοίχο σου με φωτογραφίες από περήφανες (sic) Κούρδισες μαχήτριες. Δηλαδή, τι κάνεις; Διατρανώνεις την υποστήριξή σου στον δίκαιο (sic) ένοπλο αγώνα των Κούρδων να αποκτήσουν κράτος. ΕΘΝΙΚΟ κράτος. Με ΣΥΝΟΡΑ. Φυλασσόμενα σύνορα. Πάντως όχι πολυπολιτισμικό κράτος, όχι κράτος που όποιος θέλει, περνάει τα σύνορά του και εγκαθίσταται. Γιατί πάλι εσύ, βλάκα ρούλη-αριστερούλη, καταγγέλλεις τον εγκληματία (sic) Ερντογάν που απειλεί να εγκαταστήσει μαζικά Σύριους και άλλους ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ –ούτε καν μετανάστες,- στα Κουρδικά εδάφη. Τον κατηγορείς ότι παραβιάζει το διεθνές δίκαιο που απαγορεύει τον εποικισμό, και ότι επιχειρεί να αλλοιώσει –ναι, έτσι το λες: «να αλλοιώσει»,- την δημογραφική σύνθεση της περιοχής! Δηλαδή, αν δεν το έχεις καταλάβει, είσαι ταγμένος στον αγώνα για ένα αμιγώς ΕΘΝΙΚΟ κράτος με εθνικά Κούρδους πολίτες που ασκεί ΕΘΝΙΚΗ κυριαρχία και αποτρέπει την μαζική διήθησή του από ΑΛΛΟ-εθνείς. Με βάση αυτά, δικαιούμαι κι εγώ να ρωτήσω: πού τους θέλεις βλάκα ρούλη-αριστερούλη, αυτούς που διαμαρτύρεσαι για την επαπειλούμενη μαζική εγκατάστασή τους στο Κουρδιστάν, του οποίου θα αλλοιώσουν την δημογραφική σύνθεση; Στην Ελλάδα; Εδώ δεν θα αλλοιώσουν (sic) την δημογραφική σύνθεση; Ή, αλλιώς: το Κουρδιστάν είναι καλό εθνικό κράτος, και η Ελλάδα κακό; Γιατί δεν φαντάζεσαι ασφαλώς ότι οι Κούρδοι θέλουν να αποκτήσουν ΕΘΝΙΚΟ κράτος, για να ανοίξουν αμέσως μετά τα σύνορά του και να το κάνουν πολυπολιτισμικό. (Χρησιμοποιώ το σχήμα του πλεονασμού που είναι κουραστικό για νοήμονες, γιατί απευθύνομαι σε βλάκα που προσπαθώ να μετακινήσω από την βλακεία στην οποία έχει αγκυροβολήσει.)

Ή, να πούμε για την άλλη, παλιά σου αγάπη; Την Παλαιστίνη. Έχεις λιώσει σόλες και έχεις τσακίσει τις Strepsils σε στεντόρειες διαδηλώσεις υπέρ του δίκαιου (sic) αγώνα των Παλαιστινίων να αποκτήσουν ΕΘΝΙΚΟ κράτος. Και καταγγέλλεις επίσης στεντορείως τον ΕΠΟΙΚΙΣΜΟ της Δυτικής Όχθης από τους Ισραηλινούς. Δεν προτρέπεις ούτε τους Κούρδους, ούτε τους Παλαιστίνιους, να αφήσουν τα εθνικιστικά τους (sic) οράματα και να ενσωματωθούν στις κοινωνίες των χωρών που κατοικούν. Έτσι δεν είναι βλάκα ρούλη-αριστερούλη;

Κι εσύ χλεχλέ-φιλελέ που ως εδώ διαβάζεις με ικανοποίηση, μην χαίρεσαι για τη διανοητική σου κατάσταση. Γιατί εσύ ήσουν που χαιρέτιζες την διάλυση της πολυεθνικής Γιουγκοσλαβίας και υπεράσπιζες το δικαίωμα των εθνικών ομάδων που την συναποτελούσαν. να αποκτήσουν ΕΘΝΙΚΑ κράτη: Κροάτες, Σλοβένοι, Μαυροβούνιοι… ακόμα και ανύπαρκτες εθνότητες όπως οι Βόσνιοι που είναι Σέρβοι μουσουλμάνοι στο θρήσκευμα. Και αυτούς ήθελες να τους χωρίσεις από τους ομοεθνείς τους Χριστιανούς! Τόση καθαρότητα επιθυμούσες, που ζητούσες ένα έθνος να ορίζεται από την θρησκεία –ναι, έχει δεχθεί ο προοδευτικός ΟΗΕ στον οποίο ομνύεις, αυτό τον εθνοτικό προσδιορισμό! Και αργότερα πανηγύριζες για τους ΝΑΤΟικους βομβαρδισμούς υπέρ των Κοσσοβάρων που ζητούσαν να αποσχιστούν, να χωρίσουν από τους αλλοεθνείς τους Σέρβους και να φτιάξουν μεγάλο ενιαίο κράτος με τους ΟΜΟεθνείς τους Αλβανούς! Και τα ίδια νωρίτερα με την διάλυση της επίσης πολυεθνικής Σοβιετικής Ένωσης. Πόσο υγιής ήταν εκεί ο διαμελισμός της Ένωσης σε ΕΘΝΙΚΑ κράτη! Ε;

Και οι δυο σας από κοινού, χλεχλέ-φιλελέ και βλάκα ρούλη-αριστερούλη, έχετε ανεβεί στα κάγκελα υπέρ του δικαιώματος ενός σλαβο-βουλγαρικού κλάδου να αυτοπροσδιοριστεί ως αυτόνομο ΕΘΝΟΣ με δικό του κράτος, σφετεριζόμενο μάλιστα την ταυτότητα ενός άλλου έθνους. Μιλάω ασφαλώς για τους «Μακεδόνες» και το κράτος τους, την Βόρεια Μακεδονία πλέον. Που σήκωσαν να! κάτι συρματοπλέγματα για να αποτρέψουν την είσοδο αλλοεθνών που θα αλλοίωναν τον σφετερισμένο πολιτισμό τους –τότε με την "προσφυγική" κρίση. Ε, χλεχλέ-φιλελέ και βλάκα ρούλη-αριστερούλη;

Φυσικά δεν έχω αυταπάτες ότι θα προκαλέσω τον παραμικρό κυματισμό στον λιμνάζοντα εγκέφαλο και του ενός και του άλλου. Ήδη αμφότεροι ακονίζουν τα «αίλλυνας» «μπατρίδα» «φασίστας» «εθνίκι» για να τα εξακοντίσουν εναντίον των επιχειρημάτων που απειλούν την υπόστασή τους, και να κοιμηθούν τη νύχτα ικανοποιημένοι.

.
:)

Με συγχωρεις Αριστο, αλλα ο ανθρωπος δεν καταλαβαιενι ντιπ απο πολιτικη ...
Η Δεξια ευθυνεται για την κυριαρχια της Αριστερας στην Ελληνικη κοινωνια ... Ολα αυτα που γραφει δεν εχουν κανενα νοημα ...
Θα του συνιστουσα , ενα 15νθημερο σεμιναριο στον Θουκυδιδη ...

:wave:
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39681
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 13 Νοέμ 2019, 02:51

Γεγονοτα περιγραφει. Το πως δηλαδη αριστεροι και νεοφιλελεδες υποστηριζουν φανατικα τη δημιουργια εθνων-κρατων σε ενα σωρο περιπτωσεις και μονο την Ελλαδα δεν θελουν να λειτουργει ετσι.

.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Νοέμ 2019, 08:18

oldjedi έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 21:51
stavmanr έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 07:13
oldjedi έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 23:52


Ναι ...
Ζηλευω τους Τουρκους γιατι ειχαν την προνοια να ξεφορτωθουν ολο τον αριστερο βοθρο , γιατι εχουν ΕΘΝΙΚΗ πολιτικη , γιατι ανεξαρτητα απο ποιο κομμα βρισκεται στην εξουσια , εχουν την ΙΔΙΑ εξωτερικη πολιτικη , γιατι καταλαβαν εδω και χρονια πως για να τους υπολογιζει καποιος πρεπει να εχουν μια ισχυρη Τουρκια ..
Ναι ...
Εγω ειμαι πιο Ερντογαν , απο τον Ερντογαν οσο αφορα τα Ελληνικα συμφεροντα και τους Ελληνες...Πιστευω ακραδαντα πως ΑΝ η Ελλαδα θελει να επιβιωσει , πρεπει να γινει το Ισραηλ των Βαλκανιων , γιατι οπως και το Ισραηλ , βρισκεται μεταξυ Αραβων που δεν εχουν καμμια σχεση με τους Εβραιους , ετσι και η Ελλαδα ειμαστε "εθνος αναδελφον" ... Δεν εχουμε τιποτα το κοινο με τους Σλαβους στα βορεια συνορα μας , ειτε με τους Τουρκους στα Ανατολικα ...
Μα δεν διαφωνώ ότι ο ιδεολογικός χώρος που εκπροσωπείς ζηλεύει τον Ερντογάν για τις πολιτικές του επιλογές και θα ήθελε έναν Ερντογάν στην Ελλάδα.
Ακριβώς αυτό δείχνω στη συζήτηση.

Το καλό είναι ότι η άποψη αυτή αποτελεί μία ελάχιστη γραφική μειοψηφία.
:wave:
:)

Και παλι κανεις λαθος ... η δεν καταλαβαινεις τι γραφω ... η σκοπιμα διαστρεβλωνεις τα λεγομενα μου ... η απλα αντιδρας αυτοματα ...
Νομίζω ότι δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Από τη στιγμή που θέλεις να γίνεις ο έλληνας Ερντογάν προφανώς ανήκεις στην ίδια ιδεολογική ομάδα με εκείνον.
Εγώ, ας πούμε, δεν θέλω να γίνω ούτε ο έλληνας Ερντογάν, ούτε ο γερμανός Ερντογάν ούτε κανείς Ερντογάν, δεδομένου ότι ο Ερντογάν χρησιμοποιεί τους ανθρώπους ως πιόνια.
Δεν θα ήθελα να σε χρησιμοποιήσω (ή όποιον άλλο) ως πιόνι. Το αντιλαμβάνεσαι;
Γραφω λοιπον ξεκαθαρα : ΑΝ η Ελλαδα θελει να επιβιωσει , πρεπει να γινει το Ισραηλ των Βαλκανιων ...
Και το Ισραηλ δεν εχει καμμια σχεση με τον Ερντογαν ... Ουτε και θελω καποιον Ερντογαν στην Ελλαδα ...Αναφερομαι στην ΤΑΚΤΙΚΗ του και την ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ του και ΟΧΙ στο ατομο ...
Απεχθανομαι καθε ολοκληρωτισμο , κοκκινο η μαυρο και αυτο ειναι γνωστο στο φορουμ , εδω και 15 χρονια ...
Άσε το Ισραήλ στην άκρη. Υπάρχει εξαιτίας των λόμπις και μίας μ...κίας των γερμανών πριν από 70 χρόνια που παρήγαγε το "άβατο", να μην μπορεί κανείς να μιλήσει καν για τους εβραίους. Οι εβραίοι τη χρησιμοποίησαν, την εκμεταλλεύτηκαν κι έφτιαξαν ένα δικό τους κράτος "αστακό" με το πρόσχημα της γενοκτονίας εκείνης.
Το πόσο θα επιβιώσει σίγουρα δεν εξαρτάται καθόλου από το αν εφαρμόζει ανθρώπινα δικαιώματα ή όχι.

Επιπλέον, φυσικά και δεν ζηλεύω το Ισραήλ, κι ούτε θα ήθελα τη χώρα μου Ισραήλ, αποστειρωμένη, στρατοκρατούμενη. Θέλω τη χώρα μου λαμπάδα πολιτισμού, όπως ήταν πάντοτε κι όπως πρέπει να είναι.

Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από oldjedi » 13 Νοέμ 2019, 10:30

stavmanr έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 08:18
oldjedi έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 21:51
stavmanr έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 07:13

Μα δεν διαφωνώ ότι ο ιδεολογικός χώρος που εκπροσωπείς ζηλεύει τον Ερντογάν για τις πολιτικές του επιλογές και θα ήθελε έναν Ερντογάν στην Ελλάδα.
Ακριβώς αυτό δείχνω στη συζήτηση.

Το καλό είναι ότι η άποψη αυτή αποτελεί μία ελάχιστη γραφική μειοψηφία.
:wave:
Και παλι κανεις λαθος ... η δεν καταλαβαινεις τι γραφω ... η σκοπιμα διαστρεβλωνεις τα λεγομενα μου ... η απλα αντιδρας αυτοματα ...
Νομίζω ότι δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Από τη στιγμή που θέλεις να γίνεις ο έλληνας Ερντογάν προφανώς ανήκεις στην ίδια ιδεολογική ομάδα με εκείνον.
Εγώ, ας πούμε, δεν θέλω να γίνω ούτε ο έλληνας Ερντογάν, ούτε ο γερμανός Ερντογάν ούτε κανείς Ερντογάν, δεδομένου ότι ο Ερντογάν χρησιμοποιεί τους ανθρώπους ως πιόνια.
Δεν θα ήθελα να σε χρησιμοποιήσω (ή όποιον άλλο) ως πιόνι. Το αντιλαμβάνεσαι;

Κανεις μια απρεπεια ... ΠΟΤΕ δεν εγραψα οτι ΘΕΛΩ να γινω ενας Ερντογαν ... Τονισα ξεκαθαρα πως θεωρω την εξωτερικη του πολιτικη , ενα υποδειγμα Βυζαντινης διπλωματιας ...
Σε παρακαλω να επανορθωσεις ... Γι' αυτο σου εγραψα οτι ΔΕΝ καταλαβαινεις τι γραφω και λειτουργεις με ανακλαστικα Παβλωφ ..

Γραφω λοιπον ξεκαθαρα : ΑΝ η Ελλαδα θελει να επιβιωσει , πρεπει να γινει το Ισραηλ των Βαλκανιων ...
Και το Ισραηλ δεν εχει καμμια σχεση με τον Ερντογαν ... Ουτε και θελω καποιον Ερντογαν στην Ελλαδα ...Αναφερομαι στην ΤΑΚΤΙΚΗ του και την ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ του και ΟΧΙ στο ατομο ...
Απεχθανομαι καθε ολοκληρωτισμο , κοκκινο η μαυρο και αυτο ειναι γνωστο στο φορουμ , εδω και 15 χρονια ...
Άσε το Ισραήλ στην άκρη. Υπάρχει εξαιτίας των λόμπις και μίας μ...κίας των γερμανών πριν από 70 χρόνια που παρήγαγε το "άβατο", να μην μπορεί κανείς να μιλήσει καν για τους εβραίους. Οι εβραίοι τη χρησιμοποίησαν, την εκμεταλλεύτηκαν κι έφτιαξαν ένα δικό τους κράτος "αστακό" με το πρόσχημα της γενοκτονίας εκείνης.
Το πόσο θα επιβιώσει σίγουρα δεν εξαρτάται καθόλου από το αν εφαρμόζει ανθρώπινα δικαιώματα ή όχι.

ΑΚΡΙΒΩΣ ... ΑΥΤΟ θα επρεπε να κανουμε και εμεις ... Να εκμεταλλευτουμε τις δυνατοτητες που ειχαμε , να κινητοποιησουμε την ομογενεια και να φτιαξουμε και εμεις ενα κρατος "αστακο" , καθως ειμαστε εθνος αναδελφο και δεν εχουμε καμμια σχεση ουτε με τους Σλαβους στα βορεια , ουτε με τους Τουρκους στα Ανατολικα μας συνορα ...

Επιπλέον, φυσικά και δεν ζηλεύω το Ισραήλ, κι ούτε θα ήθελα τη χώρα μου Ισραήλ, αποστειρωμένη, στρατοκρατούμενη. Θέλω τη χώρα μου λαμπάδα πολιτισμού, όπως ήταν πάντοτε κι όπως πρέπει να είναι.

Για να ειναι η χωρα σου "λαμπαδα πολιτισμου" , πρεπει να κρατας την λαμπαδα ψηλα και να την προφυλασσεις απο τον αερα για να μην σβυσει... Μπορει να μην ζηλευεις το Ισραηλ , αλλα αυτο κρατα τους Εβραιους ολου του κοσμου ενωμενους στο πλευρο του. Με την υπογεννητικοτητα που εχεις στην Ελλαδα και με την αθροα εισοδο καθε φυλης ΛΑΘΡΟμεταναστων , η "λαμπαδα" σου τρεμοσβυνει ...Επιλογη σου βεβαια που ερχεται να αντικρουσει τις "ακαδημαϊκες" επιθυμιες σου ...

:wave:
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Νοέμ 2019, 10:33

Βρε Oldjedi, όταν λέμε ότι ζηλεύεις τον Ερντογάν εννοούμε πολιτικά και ιδεολογικά. Δηλαδή αυτά που σκέφτεται ως λύσεις και τα εφαρμόζει.
Ιδεολογικά, λοιπόν, ο χώρος της ακροδεξιάς είναι ίδιος, είτε βρίσκεται στην Τουρκία, είτε στην Ελλάδα, είτε οπουδήποτε αλλού στον πλανήτη. Δεν έχει σημασία αν χρησιμοποιεί το πρόσχημα της ορθοδοξίας ή του ισλαμισμού. Δεν έχει σημασία αν χρησιμοποιεί το πρόσχημα του έθνους. Σκοπός είναι απλά να κάνει παιχνίδια στις πλάτες κατατρεγμένων ανθρώπων. Πάντοτε αυτό έκανε και πάντοτε αυτό θα κάνει.

Ποτέ μου δεν ζήλεψα τον Ερντογάν πολιτικά και ιδεολογικά. Ζηλεύω τους ανθρώπους που δημιουργούν πολιτισμό.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34806
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 13 Νοέμ 2019, 10:44

stavmanr έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 10:33
Βρε Oldjedi, όταν λέμε ότι ζηλεύεις τον Ερντογάν εννοούμε πολιτικά και ιδεολογικά. Δηλαδή αυτά που σκέφτεται ως λύσεις και τα εφαρμόζει.
Ιδεολογικά, λοιπόν, ο χώρος της ακροδεξιάς είναι ίδιος, είτε βρίσκεται στην Τουρκία, είτε στην Ελλάδα, είτε οπουδήποτε αλλού στον πλανήτη. Δεν έχει σημασία αν χρησιμοποιεί το πρόσχημα της ορθοδοξίας ή του ισλαμισμού. Δεν έχει σημασία αν χρησιμοποιεί το πρόσχημα του έθνους. Σκοπός είναι απλά να κάνει παιχνίδια στις πλάτες κατατρεγμένων ανθρώπων. Πάντοτε αυτό έκανε και πάντοτε αυτό θα κάνει.

Ποτέ μου δεν ζήλεψα τον Ερντογάν πολιτικά και ιδεολογικά. Ζηλεύω τους ανθρώπους που δημιουργούν πολιτισμό.

Kανείς δεν κερδίζει εκλογές για 17 χρόνια μόνο με ιδεολογίες.Εκείνο που διαφεύγει από πολλούς είναι ότι ο Ερντογάν πέτυχε την οικονομική απογείωση της Τουρκίας.Η οικονομία των 880 δις δεν έγινε με προσχήματα.Αυτό είναι το μεγάλο επίτευγμα που είναι η προυπόθεση όλων των άλλων.

Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από oldjedi » 13 Νοέμ 2019, 10:54

stavmanr έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 10:33
Βρε Oldjedi, όταν λέμε ότι ζηλεύεις τον Ερντογάν εννοούμε πολιτικά και ιδεολογικά. Δηλαδή αυτά που σκέφτεται ως λύσεις και τα εφαρμόζει.
Ιδεολογικά, λοιπόν, ο χώρος της ακροδεξιάς είναι ίδιος, είτε βρίσκεται στην Τουρκία, είτε στην Ελλάδα, είτε οπουδήποτε αλλού στον πλανήτη. Δεν έχει σημασία αν χρησιμοποιεί το πρόσχημα της ορθοδοξίας ή του ισλαμισμού. Δεν έχει σημασία αν χρησιμοποιεί το πρόσχημα του έθνους. Σκοπός είναι απλά να κάνει παιχνίδια στις πλάτες κατατρεγμένων ανθρώπων. Πάντοτε αυτό έκανε και πάντοτε αυτό θα κάνει.

Ποτέ μου δεν ζήλεψα τον Ερντογάν πολιτικά και ιδεολογικά. Ζηλεύω τους ανθρώπους που δημιουργούν πολιτισμό.
:)

Αγαπητε , οτι συμβαινει με την αποκαλουμενη "ακροδεξια" ... το ιδιο συμβαινει και με ολα τα πολιτικα ρευματα ανα τον κοσμο συμπεριλαμβανομενης της Αριστερας ...
Με το προσχημα της "φιλιας των λαων" ( προλεταριοι ολου του κοσμου ενωθειτε ) , της πολυπολιτισμικοτητας και της πολυφυλετικοτητας , εναντιωνεται σε σε καθε τι που αφορα εθνος , παραδοσεις και ιστορικοτητα των λαων , την καταργηση των συνορων και την δημιουργια μιας πολυχρωμης σουπας , η οποια αγεται και φερεται απο περιστασιακες ηγεσιες και κυριως απο οργανωμενα οικονομικα συμφεροντα ...
Πουθενα , η αριστερα δεν δημιουργησε πολιτισμο , σε ολοκληρη την ιστορια ... Οι πολιτισμοι γεννηθηκαν και μεγαλουργησαν απο οργανωμενες κοινωνιας ανθρωπων που αποτελουσαν κοινο εθνος , με κοινα ηθη και εθιμα ... Η Ιστορια διδασκει ...

:wave:
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39681
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 13 Νοέμ 2019, 11:44

Εν τω μεταξυ αυτο που λενε ακροδεξια ειναι απλα η λαικη δεξια που θελει να υπερασπισει τοσο το εθνος κρατος οσο και το θεσμο της οικογενειας.

Ενω αυτο που λεγαμε φιλελευθερη δεξια εχει γινει στις περισσοτερες χωρες νεοφιλελευθερη και εργαζεται για την καταστροφη του εθνους κρατους και της οικογενειας.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39681
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 13 Νοέμ 2019, 11:49

Ο ορος λοιπον ακροδεξια θα επρεπε να αποδιδεται κυριως στη νεοφιλ ακροδεξια καθως αυτη προτεινει ΑΚΡΑΙΑ πραγματα οπως πιχι τα ανοιχτα συνορα ή την διαλυση και τον εξευτελισμο της οικογενειας.

.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Νοέμ 2019, 11:50

oldjedi έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 10:54
stavmanr έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 10:33
Βρε Oldjedi, όταν λέμε ότι ζηλεύεις τον Ερντογάν εννοούμε πολιτικά και ιδεολογικά. Δηλαδή αυτά που σκέφτεται ως λύσεις και τα εφαρμόζει.
Ιδεολογικά, λοιπόν, ο χώρος της ακροδεξιάς είναι ίδιος, είτε βρίσκεται στην Τουρκία, είτε στην Ελλάδα, είτε οπουδήποτε αλλού στον πλανήτη. Δεν έχει σημασία αν χρησιμοποιεί το πρόσχημα της ορθοδοξίας ή του ισλαμισμού. Δεν έχει σημασία αν χρησιμοποιεί το πρόσχημα του έθνους. Σκοπός είναι απλά να κάνει παιχνίδια στις πλάτες κατατρεγμένων ανθρώπων. Πάντοτε αυτό έκανε και πάντοτε αυτό θα κάνει.

Ποτέ μου δεν ζήλεψα τον Ερντογάν πολιτικά και ιδεολογικά. Ζηλεύω τους ανθρώπους που δημιουργούν πολιτισμό.
:)

Αγαπητε , οτι συμβαινει με την αποκαλουμενη "ακροδεξια" ... το ιδιο συμβαινει και με ολα τα πολιτικα ρευματα ανα τον κοσμο συμπεριλαμβανομενης της Αριστερας ...
Δεν διαφωνούμε.
Αλλά αυτοί δεν ζηλεύουν με ομολογία τους, τον Ερντογάν.

Εγώ έγραψα για εκείνους που τον ζηλεύουν και θα ήθελαν έναν Ερντογάν στην Ελλάδα.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34806
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 13 Νοέμ 2019, 12:31

Αρίστος έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 11:44
Εν τω μεταξυ αυτο που λενε ακροδεξια ειναι απλα η λαικη δεξια που θελει να υπερασπισει τοσο το εθνος κρατος οσο και το θεσμο της οικογενειας.

Ενω αυτο που λεγαμε φιλελευθερη δεξια εχει γινει στις περισσοτερες χωρες νεοφιλελευθερη και εργαζεται για την καταστροφη του εθνους κρατους και της οικογενειας.

.
Εάν νομίζεις ότι στη Γαλλία που έχει το μεγαλύτερο πρόβλημα μωαμεθανών υπήρξε ποτέ κάτι που να είναι νεοφιλελεύθερο είσαι πολύ γελασμένος.
Μάθε ότι δεν υπάρχει πληθυσμός σε αυτό τον πλανήτη που συνεχίζει μετά τη δεύτερη γενιά αστικοποίησης να κάνει πολλά παιδιά.Και δεν υπάρχει μεγέθυνση της οικονομίας με συρρίκνωση του πληθυσμού.
Η εισαγωγή πληθυσμού για χώρες που αντιμετωπίζουν μείωση του πληθυσμού είναι αναπόφευκτη εάν θέλουν να παραμείνουν βιώσιμες χώρες.Το από ΠΟΥ θα τον εισάγουν και ΠΟΙΟΥΣ θα φέρουν είναι τελείως άλλο θέμα,και εκεί παίζει ασφαλώς ρόλο η ιδεοληψία και η πολιτική ορθότητα.

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 13 Νοέμ 2019, 12:43

τώρα
σοβαρή φύλαξη 70
άλλοι 14

ρε Αρίστο μπείτε σ ένα βανάκι και στο καλό
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών