Φυλάκιση για κακόβουλη βλασφημία και καθύβριση θρησκεύματος

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Φυλάκιση για κακόβουλη βλασφημία και καθύβριση θρησκεύματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Νοέμ 2019, 23:30

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 23:03
hellegennes έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 22:49
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 21:55
Πέρα από τα αστεία, πολύ κακό για το τίποτα.
Δεν είναι πολύ κακό για το τίποτα. Από την στιγμή που ο νέος ΠΚ είχε καταργήσει αυτό το νομικό απολίθωμα, είναι κοινωνικό πισογύρισμα η επαναφορά του.

Έχω ξαναπεί ότι είμαι υπέρ της κατάργησης όλων των νόμων περί εξύβρισης και προσβολών, που είναι παιδικές αστειότητες και να παραμείνει μόνο η συκοφαντία, για την οποία θα ήθελα πολύ πιο αυστηρές ποινές, ειδικά αν εκφράζεται είτε από δημόσια πρόσωπα και το επίσημο κράτος είτε από ΜΜΕ.
Αυτό που λέω είναι ότι ένας θολός νόμος σχετικά με την επαναφορά ποινικοποίησης της βλασφημίας, ουσιαστικώς αποποινικοποιεί τη βλασφημία. Είναι ένας μάλλον αφελής τρόπος για να κρατηθούν κάποια προσχήματα για λαϊκή κατανάλωση και δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι.
Τα σχετικά με τα "κοινωνικά πισωγυρίσματα" είναι κοινοτυπίες. Οι περισσότεροι φερόμενοι ως "προοδευτικοί" λειτουργούν ακόμη με προπολεμικό λειτουργικό στα κοινωνικά θέματα. Και αυτό φαίνεται από αυτά που θεωρούν ως προσβολή ή γροθιά στο στομάχι της συντήρησης, εδώ και μισό αιώνα. :lol:
Δεν με νοιάζει τι κάνουν οι ψευτοπροοδευτικοί, λες και ορίζεται η ζωή μου από το τι κάνουν τα ακραία στοιχεία. Με νοιάζει τι κάνω εγώ, τι κάνει η χώρα μου και το νομοθετικό της πλαίσιο. Και η τροφοδότηση της λαϊκής κατανάλωσης, που κανένας δεν το ζήτησε, άλλωστε, εκτός από περιθωριακά κομμάτια της κοινωνίας, δίνει τροφή στον λαϊκισμό και δεσμεύει την πολιτική σε έναν φαύλο κύκλο ανατροφοδότησης κοινωνικών αγκυλώσεων.

Η λογική «ε, ας υπάρχει μια διάταξη για να μην νιώθουν παραπονεμένοι διάφοροι περιθωριακοί», ούτε σύγχρονη δημοκρατία καταδεικνύει ούτε είναι παραγωγική μια τέτοια τακτική και είναι μια λογική που με βρίσκει όχι απλώς αντίθετο, αλλά την αποστρέφομαι κιόλας.

Δεν είναι δουλειά του κράτους να κάνει το χατήρι στον κάθε προβληματικό ούτε διασφαλίζει κανέναν η θεωρητική σκέψη ότι δεν θα έχει πρακτική εφαρμογή η διάταξη.

Περισσότερο όμως με ενοχλεί που ενώ η διάταξη είχε καταργηθεί πολύ πρόσφατα χωρίς καν να πάρει έκταση τέτοια που να ασχοληθεί κανείς, ξαφνικά γυρίζουμε πίσω και την επαναφέρουμε και ενώ έχουμε πολύ σημαντικά προβλήματα να ασχοληθούμε σαν κράτος, καθόμαστε και ξαναρίχνουμε στο τραπέζι νομοθετικά παιδιαρίσματα του είδους «κύριε, ο Γιαννάκης με είπε βλάκα».

Επίσης θα ήθελα να σε δω να ξεφεύγεις από τον νόμο δράσης-αντίδρασης. Το τι θεωρούμε αναγκαίο και πρέπον δεν ορίζεται από το ποιος ενοχλείται.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Φυλάκιση για κακόβουλη βλασφημία και καθύβριση θρησκεύματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Νοέμ 2019, 23:34

Teros έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 23:11
Δεν γίνεται να μην υπάρχουν όρια και να κάνει ότι γουσταρει ο καθένας. Θα ήμουν εναντιον του νόμου αν απαγορευε γενικά και αόριστα να ασκείται κριτική πολιτισμένη σε οποιαδήποτε θρησκεία. Ομως δεν το απαγορεύει. Αν όμως αρχίζεις και βρίζεις τα ιερά και τα οσια του χριστιανου,μουσουλμάνου,εβραίου συμπολίτη σου ή αν αρχίζεις να βρίζεις τους νεκρούς συγγενείς του τότε αυτό δεν θα πρέπει να είναι επιτρεπτό.
Δεν νοείται να ορίζεται η ζωή μου από το τι θεωρείς εσύ ότι σε προσβάλλει. Κι εμένα μπορεί να με προσβάλλει να μιλάς άσχημα π.χ. για τον Στίβεν Χόκινγκ. Να το κάνουμε νόμο να μπορώ να σου κάνω μήνυση και να πας φυλακή 2 χρόνια επειδή είπες «είναι μαλάκας ο Χόκινγκ»;

Επίσης εγώ μπορεί να είμαι αστρολόγος και να ενοχλούμαι αν πεις «η αστρολογία είναι μαλακίες». Να μπορώ να σου κάνω μήνυση και να φας 2 χρόνια φυλακή;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70022
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Φυλάκιση για κακόβουλη βλασφημία και καθύβριση θρησκεύματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Νοέμ 2019, 23:42

vantono έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 23:25
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 22:27
Να μαζέψετε κάποιους ιμάμηδες, να κάνετε κατάληψη στην ασοεε και να φωνάζετε με ντουντούκες "εδώ ασοεε, εδώ ασοεε, το μόνο λεφτεριακό τζαμί στην Αθήνα".
Δεν συναναστρεφόμεθα με ιμάμηδες καμίας θρησκείας, αγαπητή. Αν μπορει καποιος να μαζέψει πιο εύκολα τέτοιους, είστε εσεις, που ουσιαστικά πιστεύετε στον ίδιο θεό, κι αμα κάτσετε κάτω και πείτε δυο κουβέντες και τα βρείτε, θα γίνετε και φιλαράκια και θα διεκπεραιώνετε αμφότεροι παρεούλα το κυνήγι-κάψιμο στην πλατεία των αναρχοπολιτισμικομαρξιστών λεσβιοβίγκαν αθεοπολιτικαλκορεκτάκηδων μαγισσών. :roll:
Ναι, σιγά μην σας κυνηγάω για να τσικνήσω. :lol:
Είστε το πιο άνοστο είδος του πλανήτη.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25526
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Φυλάκιση για κακόβουλη βλασφημία και καθύβριση θρησκεύματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 11 Νοέμ 2019, 23:48

Για να μη διαβαζω 6 σελιδες, υπαρχουν χρηστες του πχορουμ που ειναι υπερ της επανακαμψης της βλασφημιας;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Φυλάκιση για κακόβουλη βλασφημία και καθύβριση θρησκεύματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Νοέμ 2019, 23:49

Υδράργυρος έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 23:48
Για να μη διαβαζω 6 σελιδες, υπαρχουν χρηστες του πχορουμ που ειναι υπερ της επανακαμψης της βλασφημιας;
Η εμπειρία σου τι σου λέει;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Φυλάκιση για κακόβουλη βλασφημία και καθύβριση θρησκεύματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 11 Νοέμ 2019, 23:50

Υδράργυρος έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 23:48
Για να μη διαβαζω 6 σελιδες, υπαρχουν χρηστες του πχορουμ που ειναι υπερ της επανακαμψης της βλασφημιας;
O under έχει χεστεί από την χαρά του που οι πιθανότητες να ζήσει μια χούντα αυξάνονται κατακόρυφα.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25526
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Φυλάκιση για κακόβουλη βλασφημία και καθύβριση θρησκεύματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 11 Νοέμ 2019, 23:52

hellegennes έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 23:49
Υδράργυρος έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 23:48
Για να μη διαβαζω 6 σελιδες, υπαρχουν χρηστες του πχορουμ που ειναι υπερ της επανακαμψης της βλασφημιας;
Η εμπειρία σου τι σου λέει;
Οτι κατα βαθος κανενας δε συμφωνει με μεσαιωνικους νομους. Αλλα για χαρη του πχορουμικου ντιμπετ καποιοι θα λενε καιρος ηταν κλ

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Φυλάκιση για κακόβουλη βλασφημία και καθύβριση θρησκεύματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Νοέμ 2019, 23:57

Χρειάζεσαι άλλα 10 χρόνια στο φόρουμ για να στρώσεις.

Και να σκεφτείς ότι δεν μπήκε καν ακόμη ο under.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70022
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Φυλάκιση για κακόβουλη βλασφημία και καθύβριση θρησκεύματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Νοέμ 2019, 00:12

hellegennes έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 23:30
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 23:03
hellegennes έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 22:49


Δεν είναι πολύ κακό για το τίποτα. Από την στιγμή που ο νέος ΠΚ είχε καταργήσει αυτό το νομικό απολίθωμα, είναι κοινωνικό πισογύρισμα η επαναφορά του.

Έχω ξαναπεί ότι είμαι υπέρ της κατάργησης όλων των νόμων περί εξύβρισης και προσβολών, που είναι παιδικές αστειότητες και να παραμείνει μόνο η συκοφαντία, για την οποία θα ήθελα πολύ πιο αυστηρές ποινές, ειδικά αν εκφράζεται είτε από δημόσια πρόσωπα και το επίσημο κράτος είτε από ΜΜΕ.
Αυτό που λέω είναι ότι ένας θολός νόμος σχετικά με την επαναφορά ποινικοποίησης της βλασφημίας, ουσιαστικώς αποποινικοποιεί τη βλασφημία. Είναι ένας μάλλον αφελής τρόπος για να κρατηθούν κάποια προσχήματα για λαϊκή κατανάλωση και δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι.
Τα σχετικά με τα "κοινωνικά πισωγυρίσματα" είναι κοινοτυπίες. Οι περισσότεροι φερόμενοι ως "προοδευτικοί" λειτουργούν ακόμη με προπολεμικό λειτουργικό στα κοινωνικά θέματα. Και αυτό φαίνεται από αυτά που θεωρούν ως προσβολή ή γροθιά στο στομάχι της συντήρησης, εδώ και μισό αιώνα. :lol:
Δεν με νοιάζει τι κάνουν οι ψευτοπροοδευτικοί, λες και ορίζεται η ζωή μου από το τι κάνουν τα ακραία στοιχεία. Με νοιάζει τι κάνω εγώ, τι κάνει η χώρα μου και το νομοθετικό της πλαίσιο. Και η τροφοδότηση της λαϊκής κατανάλωσης, που κανένας δεν το ζήτησε, άλλωστε, εκτός από περιθωριακά κομμάτια της κοινωνίας, δίνει τροφή στον λαϊκισμό και δεσμεύει την πολιτική σε έναν φαύλο κύκλο ανατροφοδότησης κοινωνικών αγκυλώσεων.

Η λογική «ε, ας υπάρχει μια διάταξη για να μην νιώθουν παραπονεμένοι διάφοροι περιθωριακοί», ούτε σύγχρονη δημοκρατία καταδεικνύει ούτε είναι παραγωγική μια τέτοια τακτική και είναι μια λογική που με βρίσκει όχι απλώς αντίθετο, αλλά την αποστρέφομαι κιόλας.

Δεν είναι δουλειά του κράτους να κάνει το χατήρι στον κάθε προβληματικό ούτε διασφαλίζει κανέναν η θεωρητική σκέψη ότι δεν θα έχει πρακτική εφαρμογή η διάταξη.

Περισσότερο όμως με ενοχλεί που ενώ η διάταξη είχε καταργηθεί πολύ πρόσφατα χωρίς καν να πάρει έκταση τέτοια που να ασχοληθεί κανείς, ξαφνικά γυρίζουμε πίσω και την επαναφέρουμε και ενώ έχουμε πολύ σημαντικά προβλήματα να ασχοληθούμε σαν κράτος, καθόμαστε και ξαναρίχνουμε στο τραπέζι νομοθετικά παιδιαρίσματα του είδους «κύριε, ο Γιαννάκης με είπε βλάκα».

Επίσης θα ήθελα να σε δω να ξεφεύγεις από τον νόμο δράσης-αντίδρασης. Το τι θεωρούμε αναγκαίο και πρέπον δεν ορίζεται από το ποιος ενοχλείται.
Δεν αντιλαμβάνομαι που ακριβώς είναι η ένσταση σου. Έχω ήδη χαρακτηρίσει το νομοθέτημα ως θολό και αφελές (για την ακρίβεια μια πυροσβεστική προσπάθεια που απευθύνεται σε αφελείς). Ουσιαστικώς είναι μια χ αντίδραση στη δράση που δημιουργήθηκε ως αντίδραση στο ψ θέμα.

Από εκεί και πέρα το ποιοι είναι οι προβληματικοί και ποιες οι κοινωνικές αγκυλώσεις, είναι ένα επίσης θολό ζήτημα.

Και κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον δεν υφίσταται ο πληθυντικός στο "τι θεωρούμε αναγκαίο και πρέπον". Αυτοί είναι όροι του παρελθόντος, που δεν ισχύουν πια. Βιώνουμε την περίοδο της πλήρους απαξίωσης δομής των κοινωνιών και της όποιας συλλογικής ενότητας. Τα "πρέπει και δεν πρέπει" είναι θρησκευτικού τύπου προσεγγίσεις.
Και προσωπικώς τουλάχιστον, έχω βαρεθεί απολύτως τα κηρύγματα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Φυλάκιση για κακόβουλη βλασφημία και καθύβριση θρησκεύματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Νοέμ 2019, 00:22

Το «πρέπει» δεν είναι θρησκευτική προσέγγιση. Υπάρχουν πράγματα που χρειάζονται και η λέξη που χρησιμοποιούμε στα ελληνικά είναι «πρέπει». Θεωρώ πολύ επιδερμική την προσέγγισή σου και αποπροσανατολιστική.

Ούτε θα αλλάξουμε λέξη επειδή υπάρχει η συντηρητική χρήση του «πρέπει» σαν στεγανά, ούτε θα πάψουμε να λέμε ότι υπάρχουν πράγματα που απαιτούνται για να λειτουργήσει μια κοινωνία, όπως νόμοι και κανόνες.

Αν εσύ θεωρείς ότι η φράση «πρέπει να φοράς ζώνη ασφαλείας ακόμη και για δέκα μέτρα απόσταση» είναι κήρυγμα επειδή περιέχει την λέξη-ταμπού «πρέπει», ίσως πρέπει να αναθεωρήσεις τον τρόπο που σκέφτεσαι και να τον αναβαθμίσεις σε κάτι περισσότερο ενήλικο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Φυλάκιση για κακόβουλη βλασφημία και καθύβριση θρησκεύματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 12 Νοέμ 2019, 00:28

Ερώτηση: Ο Νόμος πιάνει την καλλιτεχνική έκφραση?
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25177
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Φυλάκιση για κακόβουλη βλασφημία και καθύβριση θρησκεύματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 12 Νοέμ 2019, 00:34

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 23:03
hellegennes έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 22:49
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 21:55
Πέρα από τα αστεία, πολύ κακό για το τίποτα.
Δεν είναι πολύ κακό για το τίποτα. Από την στιγμή που ο νέος ΠΚ είχε καταργήσει αυτό το νομικό απολίθωμα, είναι κοινωνικό πισογύρισμα η επαναφορά του.

Έχω ξαναπεί ότι είμαι υπέρ της κατάργησης όλων των νόμων περί εξύβρισης και προσβολών, που είναι παιδικές αστειότητες και να παραμείνει μόνο η συκοφαντία, για την οποία θα ήθελα πολύ πιο αυστηρές ποινές, ειδικά αν εκφράζεται είτε από δημόσια πρόσωπα και το επίσημο κράτος είτε από ΜΜΕ.
Αυτό που λέω είναι ότι ένας θολός νόμος σχετικά με την επαναφορά ποινικοποίησης της βλασφημίας, ουσιαστικώς αποποινικοποιεί τη βλασφημία. Είναι ένας μάλλον αφελής τρόπος για να κρατηθούν κάποια προσχήματα για λαϊκή κατανάλωση και δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι.
Και η διάταξη περί καταλληλότητας ταινιών ήταν ανενεργή, ένα απολίθωμα, αλλά το θυμήθηκαν στον Τζόκερ
Επαναφέρουν τη διάταξη περί βλασφημίας μόνο επειδη την κατήργησε ο Σύριζα
Και αυτό είναι ανοησία
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8168
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Φυλάκιση για κακόβουλη βλασφημία και καθύβριση θρησκεύματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 12 Νοέμ 2019, 00:44

Teros έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 22:40
Αρίστος έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 21:01
Δηλαδη αν πουμε πως το Ισλαμ ενθαρρυνει τη βια και το ρατσισμο σε βαρος των απιστων θα καταδικαστουμε;

.
Νομίζω δεν απαγορεύεται η άσκηση πολιτισμένης κριτικής αλλά αν αρχίσεις να βρίζεις τα ιερά και οσία του Ισλάμ και τους μουσουλμάνους τότε θα μπορούν να σου κάνουν μύνηση.


.
Ρέ εδώ τραβάγανε τόν ανθρωπο πού παράγγειλε ένα Παστίτσιο...... . :102: . :fp:

Λές κι άμα σέ πώ εγώ ντολμά καί γιαλατζί θά πρέπει νά πάω φυλακή.....

Αλλά νά μού πείς κόβεται εύκολα η Ιεροεξεταστική ή Αφοριστική καί η ΚούΚλουξΚλανιά ;;; . :smt018 . :102:



.
NzRH6vV.jpg
.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14560
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Φυλάκιση για κακόβουλη βλασφημία και καθύβριση θρησκεύματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 12 Νοέμ 2019, 00:50

Beria έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 00:34
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 23:03
hellegennes έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 22:49


Δεν είναι πολύ κακό για το τίποτα. Από την στιγμή που ο νέος ΠΚ είχε καταργήσει αυτό το νομικό απολίθωμα, είναι κοινωνικό πισογύρισμα η επαναφορά του.

Έχω ξαναπεί ότι είμαι υπέρ της κατάργησης όλων των νόμων περί εξύβρισης και προσβολών, που είναι παιδικές αστειότητες και να παραμείνει μόνο η συκοφαντία, για την οποία θα ήθελα πολύ πιο αυστηρές ποινές, ειδικά αν εκφράζεται είτε από δημόσια πρόσωπα και το επίσημο κράτος είτε από ΜΜΕ.
Αυτό που λέω είναι ότι ένας θολός νόμος σχετικά με την επαναφορά ποινικοποίησης της βλασφημίας, ουσιαστικώς αποποινικοποιεί τη βλασφημία. Είναι ένας μάλλον αφελής τρόπος για να κρατηθούν κάποια προσχήματα για λαϊκή κατανάλωση και δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι.

Και η διάταξη περί καταλληλότητας ταινιών ήταν ανενεργή, ένα απολίθωμα, αλλά το θυμήθηκαν στον Τζόκερ
Επαναφέρουν τη διάταξη περί βλασφημίας μόνο επειδη την κατήργησε ο Σύριζα
Και αυτό είναι ανοησία
Δεν ειναι ανοησια, είναι κλασσικό μορφοκλασμα δικομματισμου. Δύο παρατάξεις (που μετά το 17ωρο ειναι) ουσιαστικά πανομοιότυπες, οι οποίες δίνουν ρεσιτάλ ετεροπροσδιορισμου.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

independent_44
Δημοσιεύσεις: 2501
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 00:25
Phorum.gr user: independent_44

Re: Φυλάκιση για κακόβουλη βλασφημία και καθύβριση θρησκεύματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από independent_44 » 12 Νοέμ 2019, 01:48

Και ο Σύριζα όμως γιατί έσπευσε να καταργήσει μια ανενεργή διάταξη;
Ποιές άλλες ανενεργές κατήργησε και ποιές έκρινε ότι είναι ακόμα χρήσιμες;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών