Γι' αυτήν την τρομοκρατική επίθεση δεν είπαν κουβέντα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48469
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Γι' αυτήν την τρομοκρατική επίθεση δεν είπαν κουβέντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 12 Νοέμ 2019, 21:12

Otto Weininger έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 21:09
Ανεξάρτητα από ιδεολογικές προτιμήσεις, αυτό το νήμα δείχνει πως ακόμα και τις τρομοκρατικές επιθέσεις και μάλιστα με τραυματίες, κάποιοι επιλέγουν να τις διακωμωδουν όταν στρέφονται προς πολιτικούς αντιπάλους.

Κρίμα.
:+1:
Απ' τα λίγα σωστά πόστ εδώ μέσα.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26983
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γι' αυτήν την τρομοκρατική επίθεση δεν είπαν κουβέντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 12 Νοέμ 2019, 21:16

Kauldron έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 21:08
Nandros έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 20:48
Kauldron έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 19:18
Μέχρι στιγμής έχουμε δεξιούς κι αριστερούς ν' αρνούνται να καταδικάσουν, και μάλιστα έναν να καλεί και σε βίαιες ενέργειες (που είναι παράνομη πράξη), αλλά δε βαριέσαι.
Πίτσα και βίτσα στις νεοναζιάρες! :smt077:
Ωπα και υπέρ τις βίας ο κρυφονουδούλης...
1/ Δεν είμαι νουδούλης.
2/ Οι ακραίοι της πολιτικής θεωρούν ότι η βία είναι αποκλειστικότητα τους, αλλά όταν τις τρώνε, σκούζουν για τα δημοκρατικά τους δικαιώματα, αυτά ακριβώς που θα αφαιρέσουν από όλους τους άλλους, αν ο διάολος στραβώσει το ποδάρι του και πάρουν την εξουσία. Η Ιστορία μας τα δίδαξε.
Τώρα νιώστε την πίτσα και την βίτσα που χρησιμοποιήσατε κατά άλλων! No mercy!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48469
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Γι' αυτήν την τρομοκρατική επίθεση δεν είπαν κουβέντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 12 Νοέμ 2019, 21:22

Nandros έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 21:16
Kauldron έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 21:08
Nandros έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 20:48

Πίτσα και βίτσα στις νεοναζιάρες! :smt077:
Ωπα και υπέρ τις βίας ο κρυφονουδούλης...
1/ Δεν είμαι νουδούλης.
2/ Οι ακραίοι της πολιτικής θεωρούν ότι η βία είναι αποκλειστικότητα τους, αλλά όταν τις τρώνε, σκούζουν για τα δημοκρατικά τους δικαιώματα, αυτά ακριβώς που θα αφαιρέσουν από όλους τους άλλους, αν ο διάολος στραβώσει το ποδάρι του και πάρουν την εξουσία. Η Ιστορία μας τα δίδαξε.
Τώρα νιώστε την πίτσα και την βίτσα που χρησιμοποιήσατε κατά άλλων! No mercy!
.
Κρυφονουδούλης. Άστο, σε ξεβράκωσε γερά ο alekhine.
Υπόψη, εγώ δεν ένιωσα τίποτα. Ούτε πίτσα, ούτε βίτσα. Αστυνομικός τραυματίστηκε. Να υποθέσω όμως οτι είσαι και υπέρ της δολοφονίας του Φουντούλη και του Καπελώνη. Τέτοιος είσαι.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Γι' αυτήν την τρομοκρατική επίθεση δεν είπαν κουβέντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 12 Νοέμ 2019, 21:23

Κρίμα που τραυματίστηκε αστυνομικός, δεν έπρεπε να τους κυνηγήσει. Τι μας ν νοιάζει για τα γραφεία των αβγών;
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26983
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γι' αυτήν την τρομοκρατική επίθεση δεν είπαν κουβέντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 12 Νοέμ 2019, 21:31

Kauldron έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 21:22
Nandros έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 21:16
Kauldron έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 21:08
Ωπα και υπέρ τις βίας ο κρυφονουδούλης...
1/ Δεν είμαι νουδούλης.
2/ Οι ακραίοι της πολιτικής θεωρούν ότι η βία είναι αποκλειστικότητα τους, αλλά όταν τις τρώνε, σκούζουν για τα δημοκρατικά τους δικαιώματα, αυτά ακριβώς που θα αφαιρέσουν από όλους τους άλλους, αν ο διάολος στραβώσει το ποδάρι του και πάρουν την εξουσία. Η Ιστορία μας τα δίδαξε.
Τώρα νιώστε την πίτσα και την βίτσα που χρησιμοποιήσατε κατά άλλων! No mercy!
.
Κρυφονουδούλης. Άστο, σε ξεβράκωσε γερά ο alekhine.
Υπόψη, εγώ δεν ένιωσα τίποτα. Ούτε πίτσα, ούτε βίτσα. Αστυνομικός τραυματίστηκε. Να υποθέσω όμως οτι είσαι και υπέρ της δολοφονίας του Φουντούλη και του Καπελώνη. Τέτοιος είσαι.
Σας έχω αμφότερους χεσμένους, μαζί με όποιο άλλο κολλημένο κομματόσκυλο νομίζει ότι θα μου κολλήσει κομματικές ταμπέλες.
Δεν ήξερα ότι τραυματίστηκαν μπάτσοι, ευτυχώς ήταν ελαφρά. Αυτό δεν απαλλάσσει τις νεοναζιάρες, να τις ξανακάνει παρθένες.
Οι 2 πορτιέρηδες των νεοναζιάρηδων ας έψαχναν πρώτα πού πάνε να μπλέξουν. Είπα: Οι ακραίοι της πολιτικής θεωρούν ότι η βία είναι αποκλειστικότητα τους, αλλά δεν είναι.

Μαζευτείτε όλοι οι ακραίοι, μαύροι, φαιοί, ροζουλί, κόκκινοι, μαυροκόκκινοι και σφαχτείτε. Ποσώς με ενδιαφέρει, αρκεί να μην την πληρώνουν αθώοι.
Πληρώνω όσο όσο εισιτήριο για το θέαμα. :g030:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25889
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Γι' αυτήν την τρομοκρατική επίθεση δεν είπαν κουβέντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 12 Νοέμ 2019, 21:42

Kauldron έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 21:08
Nandros έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 20:48
Kauldron έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 19:18
Μέχρι στιγμής έχουμε δεξιούς κι αριστερούς ν' αρνούνται να καταδικάσουν, και μάλιστα έναν να καλεί και σε βίαιες ενέργειες (που είναι παράνομη πράξη), αλλά δε βαριέσαι.
Πίτσα και βίτσα στις νεοναζιάρες! :smt077:
Ωπα και υπέρ τις βίας ο κρυφονουδούλης...
Μενει να μην ασχολειστε με κωματα - στις δημοκρατιες αποφασίζουν οι πολιτες με δημοψηφισματα για ολα ,οπως και καταργουν νομους που φερνουν οι κυβερνησεις - δεν εχουμε δημοκρατια - δεν εχω ψηφισει ποτε - δεν νομιμοποιώ το καθεστως της κοτσαμπασηδολανδης .
Δε μπορείς να έχει ΜΟΝΟ δημοψηφίσματα, χρειάζεσαι και κυβέρνηση.
Τζήμερος με ΧΑ μαζί, πιστεύω οτι θα ήταν καλό για τη χώρα.
Βρε κολντρον κάποιοι ήμαστε σε αυτό το χωρο από τότε που φωναζες Ελλάς Ελλάς Αντώνης Σαμαράς και ακόμη παραπισω. Σταματά να το παίζεις θεματοφύλακας. Προφανώς για να λέμε τα μύρια όσα κάποιος λόγος υπάρχει. Όπως επίσης υπάρχει λόγος που σκορπισατε στους πέντε ανέμους
ΠΟΤΕ ΦΩΝΑΖΑ ΕΓΩ ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣΑ ΣΑΜΑΡΑΣ? Εγώ πάντα κατά του Σαμαρά ήμουν, ακόμα και το 93. Μη μου φορτώνεις πράγματα που δεν έκανα.
Όπως εσύ ήσουν μ' αυτούς που στηρίζω εγώ, έτσι κι εγώ ήμουν μ' αυτούς που στηρίζεις εσύ. Όπως ξέρεις εσύ από μέσα, ξέρω και 'γω από μέσα.
Όσο για τα μύρια όσα, τα μύρια όσα έχουν ειπωθεί και ακουστεί για τη ΝΔ. Και για τη ΝΔ είναι ΠΟΛΥ περισσότερο αληθινά (με πρώτο και καλύτερο την απόλυτη υποταγή της στην Αριστερά). Αν εσύ είσαι ΟΚ με το να ψηφίζεις για να εφαρμόζονται λαθροπολιτικές, εγώ δεν έχω θέμα.
Εγώ δεν άλλαξα ιδεολογία. Η ΝΔ άλλαξε. Να το θυμάσαι αυτό.
Κυβερνηση εχεις αλλα δεν μπορει να κανει οτι γουσταρει - με 100 000 υπογραφες παραδειγμα υποχρεωτικα διεξαγεται δεσμευτικο δημοψηφισμα η για να καταργηθει νομος που ψηφισε η βουλη .
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26983
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γι' αυτήν την τρομοκρατική επίθεση δεν είπαν κουβέντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 12 Νοέμ 2019, 21:52

Αγις έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 21:42
Κυβερνηση εχεις αλλα δεν μπορει να κανει οτι γουσταρει - με 100 000 υπογραφες παραδειγμα υποχρεωτικα διεξαγεται δεσμευτικο δημοψηφισμα η για να καταργηθει νομος που ψηφισε η βουλη .
Είσαι σίγουρος γι αυτό; Έχεις πηγή;
Μόνο αν το αναφέρει το σύνταγμα, το οποίο δεν το έχω διαβάσει ολόκληρο ομολογώ.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25889
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Γι' αυτήν την τρομοκρατική επίθεση δεν είπαν κουβέντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 12 Νοέμ 2019, 21:53

Nandros έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 21:52
Αγις έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 21:42
Κυβερνηση εχεις αλλα δεν μπορει να κανει οτι γουσταρει - με 100 000 υπογραφες παραδειγμα υποχρεωτικα διεξαγεται δεσμευτικο δημοψηφισμα η για να καταργηθει νομος που ψηφισε η βουλη .
Είσαι σίγουρος γι αυτό; Έχεις πηγή;
Μόνο αν το αναφέρει το σύνταγμα, το οποίο δεν το έχω διαβάσει ολόκληρο ομολογώ.
.
Στο Ελβετικο αναφερομαι ....
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48469
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Γι' αυτήν την τρομοκρατική επίθεση δεν είπαν κουβέντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 12 Νοέμ 2019, 22:07

Κυβερνηση εχεις αλλα δεν μπορει να κανει οτι γουσταρει - με 100 000 υπογραφες παραδειγμα υποχρεωτικα διεξαγεται δεσμευτικο δημοψηφισμα η για να καταργηθει νομος που ψηφισε η βουλη .
Συμφωνώ να γίνεται έτσι, αλλά πάλι, κυβέρνηση θα έχεις. Μακάρι να γινόταν έτσι, να μαζεύονταν υπογραφες για το λαθρομεταναστευτικό, να τους βάζαμε τα δυο πόδια σ' ένα παπούτσι.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Γιάννης

Re: Γι' αυτήν την τρομοκρατική επίθεση δεν είπαν κουβέντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 12 Νοέμ 2019, 22:13

Kauldron έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 22:07
Κυβερνηση εχεις αλλα δεν μπορει να κανει οτι γουσταρει - με 100 000 υπογραφες παραδειγμα υποχρεωτικα διεξαγεται δεσμευτικο δημοψηφισμα η για να καταργηθει νομος που ψηφισε η βουλη .
Συμφωνώ να γίνεται έτσι, αλλά πάλι, κυβέρνηση θα έχεις. Μακάρι να γινόταν έτσι, να μαζεύονταν υπογραφες για το λαθρομεταναστευτικό, να τους βάζαμε τα δυο πόδια σ' ένα παπούτσι.
E, αρχίστε να μαζεύετε τότε, τι περιμένετε;

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25889
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Γι' αυτήν την τρομοκρατική επίθεση δεν είπαν κουβέντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 12 Νοέμ 2019, 22:20

Kauldron έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 22:07
Κυβερνηση εχεις αλλα δεν μπορει να κανει οτι γουσταρει - με 100 000 υπογραφες παραδειγμα υποχρεωτικα διεξαγεται δεσμευτικο δημοψηφισμα η για να καταργηθει νομος που ψηφισε η βουλη .
Συμφωνώ να γίνεται έτσι, αλλά πάλι, κυβέρνηση θα έχεις. Μακάρι να γινόταν έτσι, να μαζεύονταν υπογραφες για το λαθρομεταναστευτικό, να τους βάζαμε τα δυο πόδια σ' ένα παπούτσι.
κατι λιγα εδω

''Λίγα στοιχεία για το Ελβετικό πολιτικό σύστημα (2)
Posted on Απρίλιος 3, 2012
Θα μπορούσαμε λοιπόν να πούμε ότι η Ελβετία είναι, σε κάποιο βαθμό, μία Άμεση Δημοκρατία. Άμεση στον βαθμό που επιτρέπει στους πολίτες να εμπλέκονται στην πολιτική πράξη. Το κύριο μέσο για κάτι τέτοιο είναι το Δημοψήφισμα. Από το 1848 έως και το 2007 έχουν πραγματοποιηθεί 543 Δημοψηφίσματα σε Ομοσπονδιακό επίπεδο (Kriesi, Trechsel). Από αυτά τα 221 είναι υποχρεωτικά Δημοψηφίσματα (mandatory referendums) διπλής πλειοψηφίας (απαιτούν πλειοψηφία τόσο στο εκλογικό σώμα όσο και στον αριθμό των καντονιών), τα 160 είναι Δημοψηφίσματα απλής πλειοψηφίας (optional referendums) ενώ τα υπόλοιπα 162 είναι Δημοψηφίσματα λαϊκής πρωτοβουλίας (popular initiatives).

Έτσι λοιπόν, προσθήκες στο Ομοσπονδιακό Σύνταγμα, συμμετοχή σε διεθνείς οργανισμούς ή αλλαγές σε Ομοσπονδιακούς νόμους οι οποίοι έχουν χρονική ισχύ μεγαλύτερη του έτους πρέπει να γίνουν δεκτές από τους πολίτες μέσω Δημοψηφίσματος διπλής πλειοψηφίας (πολιτών και καντονιών). Κάθε πολίτης, ομάδα ή συλλογικότητα μπορεί να ζητήσει την ακύρωση νόμου ο οποίος έχει ψηφισθεί από την Βουλή μέσω της συλλογής 50.000 υπογραφών (με χρονικό περιορισμό εκατό ημερών). Σε αυτή την περίπτωση καλείται Δημοψήφισμα απλής πλειοψηφίας, στο οποίο οι πολίτες θα αποφασίσουν την αποδοχή ή την ακύρωση του νόμου .

Επίσης υπάρχει η δυνατότητα, με την συλλογή 100.000 υπογραφών σε 18 μήνες, να ζητηθεί προσθήκη στο Ομοσπονδιακό Σύνταγμα. Η πρόταση για την προσθήκη αυτή πρέπει να είναι ένα ‘ακριβές’ και απόλυτα ξεκάθαρο κείμενο το οποίο δεν μπορεί να αλλαχθεί ούτε από την Βουλή αλλά ούτε φυσικά και από την κυβέρνηση. Μετά από την επιτυχημένη συλλογή υπογραφών η κυβέρνηση μπορεί, εάν επιθυμεί, να προτείνει μία διαφορετική πρόταση – προσθήκη η οποία θα τεθεί σε ψηφοφορία την ίδια ημέρα με την αρχική πρόταση του Δημοψηφίσματος λαϊκής πρωτοβουλίας. Αυτές οι αντιπροτάσεις είναι συνήθως μία συμβιβαστική θέση μεταξύ της υπάρχουσας κατάστασης και της πρότασης της ομάδας των πολιτών η οποία ζήτησε το Δημοψήφισμα. Οι ψηφοφόροι θα αποφασίσουν εάν θα δεχτούν την αρχική πρόταση, την αντιπρόταση της κυβέρνησης, και τις δύο ή καμία από αυτές. Εάν κάποιος συμφωνεί και με τις δύο θέσεις τότε καλείται να επιλέξει μία εκ των δύο. Τα σχετικά με το Ομοσπονδιακό Σύνταγμα Δημοψηφίσματα λαϊκής πρωτοβουλίας οφείλουν να γίνουν δεκτά με διπλή πλειοψηφία. Αντίθετα οι αντιπροτάσεις της κυβέρνησης αποτελούν απλά νόμο και έτσι απαιτείται απλή πλειοψηφία.

Τα παραπάνω περιγράφουν σε γενικές γραμμές τις σχέσεις των Ελβετών πολιτών με τους αντιπρόσωπους τους σε Ομοσπονδιακό επίπεδο. Νομίζω όμως ότι έχει ενδιαφέρον να εξετάσει κανείς το πολιτικό σύστημα της Ελβετίας σε επίπεδο καντονιών (πιθανότατα διαφορετικό σε κάθε καντόνι) και τις σχέσεις των πολιτών του καντονιού με την τοπική Βουλή.

Περισσοτερα για Ελβετικο πολιτικο συστημα εδω που ειναι και η πηγη του κειμενου

https://referendumsforgreece.wordpress. ... %af%ce%b1/
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26983
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γι' αυτήν την τρομοκρατική επίθεση δεν είπαν κουβέντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 12 Νοέμ 2019, 22:26

Αγις έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 22:20
κατι λιγα εδω
SpoilerShow
''Λίγα στοιχεία για το Ελβετικό πολιτικό σύστημα (2)
Posted on Απρίλιος 3, 2012
Θα μπορούσαμε λοιπόν να πούμε ότι η Ελβετία είναι, σε κάποιο βαθμό, μία Άμεση Δημοκρατία. Άμεση στον βαθμό που επιτρέπει στους πολίτες να εμπλέκονται στην πολιτική πράξη. Το κύριο μέσο για κάτι τέτοιο είναι το Δημοψήφισμα. Από το 1848 έως και το 2007 έχουν πραγματοποιηθεί 543 Δημοψηφίσματα σε Ομοσπονδιακό επίπεδο (Kriesi, Trechsel). Από αυτά τα 221 είναι υποχρεωτικά Δημοψηφίσματα (mandatory referendums) διπλής πλειοψηφίας (απαιτούν πλειοψηφία τόσο στο εκλογικό σώμα όσο και στον αριθμό των καντονιών), τα 160 είναι Δημοψηφίσματα απλής πλειοψηφίας (optional referendums) ενώ τα υπόλοιπα 162 είναι Δημοψηφίσματα λαϊκής πρωτοβουλίας (popular initiatives).

Έτσι λοιπόν, προσθήκες στο Ομοσπονδιακό Σύνταγμα, συμμετοχή σε διεθνείς οργανισμούς ή αλλαγές σε Ομοσπονδιακούς νόμους οι οποίοι έχουν χρονική ισχύ μεγαλύτερη του έτους πρέπει να γίνουν δεκτές από τους πολίτες μέσω Δημοψηφίσματος διπλής πλειοψηφίας (πολιτών και καντονιών). Κάθε πολίτης, ομάδα ή συλλογικότητα μπορεί να ζητήσει την ακύρωση νόμου ο οποίος έχει ψηφισθεί από την Βουλή μέσω της συλλογής 50.000 υπογραφών (με χρονικό περιορισμό εκατό ημερών). Σε αυτή την περίπτωση καλείται Δημοψήφισμα απλής πλειοψηφίας, στο οποίο οι πολίτες θα αποφασίσουν την αποδοχή ή την ακύρωση του νόμου .

Επίσης υπάρχει η δυνατότητα, με την συλλογή 100.000 υπογραφών σε 18 μήνες, να ζητηθεί προσθήκη στο Ομοσπονδιακό Σύνταγμα. Η πρόταση για την προσθήκη αυτή πρέπει να είναι ένα ‘ακριβές’ και απόλυτα ξεκάθαρο κείμενο το οποίο δεν μπορεί να αλλαχθεί ούτε από την Βουλή αλλά ούτε φυσικά και από την κυβέρνηση. Μετά από την επιτυχημένη συλλογή υπογραφών η κυβέρνηση μπορεί, εάν επιθυμεί, να προτείνει μία διαφορετική πρόταση – προσθήκη η οποία θα τεθεί σε ψηφοφορία την ίδια ημέρα με την αρχική πρόταση του Δημοψηφίσματος λαϊκής πρωτοβουλίας. Αυτές οι αντιπροτάσεις είναι συνήθως μία συμβιβαστική θέση μεταξύ της υπάρχουσας κατάστασης και της πρότασης της ομάδας των πολιτών η οποία ζήτησε το Δημοψήφισμα. Οι ψηφοφόροι θα αποφασίσουν εάν θα δεχτούν την αρχική πρόταση, την αντιπρόταση της κυβέρνησης, και τις δύο ή καμία από αυτές. Εάν κάποιος συμφωνεί και με τις δύο θέσεις τότε καλείται να επιλέξει μία εκ των δύο. Τα σχετικά με το Ομοσπονδιακό Σύνταγμα Δημοψηφίσματα λαϊκής πρωτοβουλίας οφείλουν να γίνουν δεκτά με διπλή πλειοψηφία. Αντίθετα οι αντιπροτάσεις της κυβέρνησης αποτελούν απλά νόμο και έτσι απαιτείται απλή πλειοψηφία.

Τα παραπάνω περιγράφουν σε γενικές γραμμές τις σχέσεις των Ελβετών πολιτών με τους αντιπρόσωπους τους σε Ομοσπονδιακό επίπεδο. Νομίζω όμως ότι έχει ενδιαφέρον να εξετάσει κανείς το πολιτικό σύστημα της Ελβετίας σε επίπεδο καντονιών (πιθανότατα διαφορετικό σε κάθε καντόνι) και τις σχέσεις των πολιτών του καντονιού με την τοπική Βουλή.
Περισσοτερα για Ελβετικο πολιτικο συστημα εδω που ειναι και η πηγη του κειμενου

https://referendumsforgreece.wordpress. ... %af%ce%b1/
Αν θυμάμαι καλά υπάρχει θέμα συμμετοχής στα δημοψηφίσματα. Πολλοί απέχουν και βγάζουν αποφάσεις οι λίγοι.
Μην ξεχνάμε πότε έδωσαν οι Ελβετοί δικαίωμα ψήφου στις γυναίκες.
Δυστυχώς δεν υπάρχει τέλειο σύστημα όταν το εφαρμόζουν ατελείς άνθρωποι.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25889
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Γι' αυτήν την τρομοκρατική επίθεση δεν είπαν κουβέντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 12 Νοέμ 2019, 22:28

Τελειο δεν υπαρχει αλλα δεν εχω βρει αλλο που να πλησιαζει σε δημοκρατία.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Γι' αυτήν την τρομοκρατική επίθεση δεν είπαν κουβέντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 12 Νοέμ 2019, 22:34

Kauldron έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 18:58
Gay parade Νοεμβριάτικο.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48469
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Γι' αυτήν την τρομοκρατική επίθεση δεν είπαν κουβέντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 13 Νοέμ 2019, 14:13

wooded glade έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 22:34
Kauldron έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 18:58
Gay parade Νοεμβριάτικο.
Τώρα μιλάνε όλοι, μιλάει και ο άνθρωπος το ποιόν του οποίου φαίνεται κι απ' το κουόουτ του που έχω υπογραφή.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών