Αδωνις: να παρουμε ολοι απο λιγους προσφυγες!

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Κεντροδεξιός Ψάλτης
Δημοσιεύσεις: 1790
Εγγραφή: 08 Σεπ 2019, 19:55

Re: Αδωνις: να παρουμε ολοι απο λιγους προσφυγες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κεντροδεξιός Ψάλτης » 16 Νοέμ 2019, 22:05

Πάνας έγραψε:
16 Νοέμ 2019, 22:01
Esperos Θέλω να συμπληρώσω και κάτι σε αυτά που είπα για τον οικονομικό εκβιασμό.

Κοίτα τι γίνεται στις ειδήσεις το ΔΝΤ παίζει τον ρόλο του κακού αστυνομικού ζητάει να μειωθούν συντάξεις και αφορολόγητο.... Η ΕΕ δεν ζητάει κάτι τέτοιο αλλά λέει αν πιάσετε τους στόχους ΟΚ.
Ποιους στόχους;
Μα φυσικά το Νο1 είναι το μεταναστευτικό αν μείνουν εδώ οι μετανάστες και δεν φύγουν για Γερμανία η ΕΕ στην οποία όλοι ξέρουμε ποιος κάνει κουμάντο θα πιάσουμε τους στόχους.
Αν πάνε εκεί οι μετανάστες τότε δεν θα τους πιάσουμε και η ΕΕ θα συγκλίνει με το ΔΝΤ.

Απορώ που δεν το βλέπετε..

Όποιος εφαρμόσει τις μειώσεις θα είναι πολιτικά χρεοκοπημένος....
Το ΔΝΤ λέει όμως και να κουρευτεί το χρέος.Δεν είναι θέμα κακού-καλού μπατσού έχουν απλώς διαφορετικές προσεγγίσεις ούτε οι μετανάστες παίζουν κανα ρόλο.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Αδωνις: να παρουμε ολοι απο λιγους προσφυγες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 16 Νοέμ 2019, 22:20

Κεντροδεξιός Ψάλτης έγραψε:
16 Νοέμ 2019, 22:05
Πάνας έγραψε:
16 Νοέμ 2019, 22:01
Esperos Θέλω να συμπληρώσω και κάτι σε αυτά που είπα για τον οικονομικό εκβιασμό.

Κοίτα τι γίνεται στις ειδήσεις το ΔΝΤ παίζει τον ρόλο του κακού αστυνομικού ζητάει να μειωθούν συντάξεις και αφορολόγητο.... Η ΕΕ δεν ζητάει κάτι τέτοιο αλλά λέει αν πιάσετε τους στόχους ΟΚ.
Ποιους στόχους;
Μα φυσικά το Νο1 είναι το μεταναστευτικό αν μείνουν εδώ οι μετανάστες και δεν φύγουν για Γερμανία η ΕΕ στην οποία όλοι ξέρουμε ποιος κάνει κουμάντο θα πιάσουμε τους στόχους.
Αν πάνε εκεί οι μετανάστες τότε δεν θα τους πιάσουμε και η ΕΕ θα συγκλίνει με το ΔΝΤ.

Απορώ που δεν το βλέπετε..

Όποιος εφαρμόσει τις μειώσεις θα είναι πολιτικά χρεοκοπημένος....
Το ΔΝΤ λέει όμως και να κουρευτεί το χρέος.Δεν είναι θέμα κακού-καλού μπατσού έχουν απλώς διαφορετικές προσεγγίσεις ούτε οι μετανάστες παίζουν κανα ρόλο.
Φυσικά ποτέ δεν θα άφηναν να φαίνεται ότι αυτά συνδέονται.
Το ΔΝΤ γιατί επιμένει εφόσον ξεχρεώνεται πρόωρα και γιατί ξεχρεώνεται πρόωρα και γιατί η ΕΕ μας αφήνει να χρησιμοποιήσουμε πόρους για να ξεχρεωθεί πρόωρα χωρίς να πει τίποτα; Με τι αντάλλαγμα;
Αν η ΕΕ δεν θέλει να κουρέψει χρέος δεν το κουρεύει ό,τι να λέει το ΔΝΤ. Αυτό αποδείχτηκε στο παρελθόν.
the end

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7419
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Αδωνις: να παρουμε ολοι απο λιγους προσφυγες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 17 Νοέμ 2019, 02:02

Στη μεζονέτα του Άδωνη χωράνε άνετα 4-5 οικογένειες Σύριων. Μπορεί να βοηθήσουν και στην αποπληρωμή του δανείου.

Άβαταρ μέλους
Noor1
Δημοσιεύσεις: 783
Εγγραφή: 17 Αύγ 2019, 15:02

Re: Αδωνις: να παρουμε ολοι απο λιγους προσφυγες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Noor1 » 17 Νοέμ 2019, 05:51

:lol::lol::lol: ΝΔ: Πριν τις εκλογές, η λύση για το προσφυγικό ήταν «να τους πάρουν στο σπίτι τους οι ΣΥΡΙΖΑοι και ο Τσίπρας». Τώρα, που λούζουνται το λαϊκισμό τους, οι Νεόδουλοι λένε «να παρούμε όλοι από λίγους πρόσφυγες, αν είμαστε πατριώτες» :lol::lol::lol:

:lol::lol::lol:
Μητσοτάκης στο ΕΛΚ: Θα νικήσουμε τους λαϊκιστές - Αποτελούν απειλή για τη Δημοκρατία

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Αδωνις: να παρουμε ολοι απο λιγους προσφυγες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 17 Νοέμ 2019, 08:45

Πάνας έγραψε:
16 Νοέμ 2019, 22:01
Esperos Θέλω να συμπληρώσω και κάτι σε αυτά που είπα για τον οικονομικό εκβιασμό.
Καλημέρα, για να κατανοήσω το θέμα.

Το ερώτημα είναι.
Και γιατί η ΕΕ θέλει αυτό το μπάχαλο σε μια από της επαρχίες της ?
Η απάντηση δεν με ικανοποίησε.
Γιατί λειτουργούν σαν ομοσπονδία χωρίς όμως να είναι, με οικονομικό εκβιασμό.

Esperos Θέλω να συμπληρώσω και κάτι σε αυτά που είπα για τον οικονομικό εκβιασμό.

Κοίτα τι γίνεται στις ειδήσεις το ΔΝΤ παίζει τον ρόλο του κακού αστυνομικού ζητάει να μειωθούν συντάξεις και αφορολόγητο.... Η ΕΕ δεν ζητάει κάτι τέτοιο αλλά λέει αν πιάσετε τους στόχους ΟΚ.
Ποιους στόχους;
Μα φυσικά το Νο1 είναι το μεταναστευτικό αν μείνουν εδώ οι μετανάστες και δεν φύγουν για Γερμανία η ΕΕ στην οποία όλοι ξέρουμε ποιος κάνει κουμάντο θα πιάσουμε τους στόχους.
Αν πάνε εκεί οι μετανάστες τότε δεν θα τους πιάσουμε και η ΕΕ θα συγκλίνει με το ΔΝΤ.

Απορώ που δεν το βλέπετε..

Όποιος εφαρμόσει τις μειώσεις θα είναι πολιτικά χρεοκοπημένος....
Είτε είναι η ΕΕ ομοσπονδία που λειτουργεί με οικονομικούς εκβιασμούς ειτε όχι, δεν διακρίνω ποιο είναι το συμφέρον της
απο το γεγονός του να προκαλείται ένα τέτοιο μπάχαλο σε μια επαρχία της και μάλιστα και με κεφάλαια που στέλνει η ίδια.
Αν έκανε οικονομικούς εκβιασμούς θα μπορούσε να κάνει και σωματικούς εκβιασμούς και θα έλεγε, ρίχτε πλαστικές σφαίρες,
ρίχτε υγρό πυρ, ρίχτε πέτρες και όσοι φτάνουν, κρεμάστε τους ανάποδα. Δεν το λέει όμως.
Απεναντίας στέλνει ζεστό χρήμα στην Τουρκία και Μαρόκο για να "βοηθήσει" και αυτά τα κονδύλια είναι ολοφάνερο πως στο τέλος
λειτουργούν ευεργετικά προς την τόνωση του μεταναστευτικού και το χαρτζηλίκωμα των απανταχού κυκλωμάτων.

Τέλος πάντων, εγώ νομίζω πως αν το νούμερο ένα πρόβλημα σου είναι να τους "φιλοξενήσεις" και σκίζεσαι να τους μεταφέρεις
στην ηπειρωτική ελλάδα ώστε να φιλοξενηθούν καλύτερα και να εκτονωθεί η κατάσταση στα νησιά, τόσο πιο πολλοί λαμβάνουν
το σήμα ότι "τώρα είναι η ευκαιρία" και τόσο πιο πολλοί θα

Όλοι αυτοί καταφθάνουν χωρίς χαρτιά αλλά όλοι τους έχουν τα κινητά τους τα ταμπλετάκια τους τα τσαντάκια τους και δε ξέρω τι άλλο.
Πως γίνεται ρε φίλε να σας χάθηκαν ολωνών τα χαρτιά και να μην σας βράχηκε το ταμπλετάκι? Εγώ στην Ιταλία πάω και όλη την ώρα
πιάνω το διαβατήριο στη τζέπη μου να δω αν είναι στη θέση του.

Θα έλεγα, όσοι έρχονται χωρίς χαρτιά, φυλάκιση και απομόνωση. Ένα ξερονήσι με μερικές γενήτριες και οσοι είναι από ΜΚΟ και θέλουν
να βοηθάνε, να είναι πάνω στο ξερονήσι και αυτοί και ΜΟΝΟ εκεί, όχι να μου κάνουν βόλτες και τσάρκες σε Λέσβους και Χίους και να
κονομάνε.

Το ΔΝΤ σου δανείζει λεφτά και μετά σου υπαγορεύει τι να κάνεις. Άμα δε σου αρέ το ΔΝΤ, μην παίρνεις τα δανεικά από την αρχή.
Για να μην χρειάζεσαι δανεικά, κάνε τα κουμάντα σου πριν χρεοκοπήσεις. Θα χρειαστεί να κάνεις από μόνος σου τις ίδιες περικοπές
σε συντάξεις και κόστος δημοσίου. Μπορεί να υπάρχει και άλλος τρόπος και να μην τον ξέρω.
Αφού δεν τα κάνεις, μπαίνεις σε "κρίση", λαμβάνεις δανεικά και σου λέει ο άλλος, το ΔΝΤ, τι πρέπει να κάνεις και μεις τους λέμε ο κακός αστυνομικός.

Δε ξέρω.
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Αδωνις: να παρουμε ολοι απο λιγους προσφυγες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 17 Νοέμ 2019, 08:51

@Esperos. Εδώ σε θέλω μάστορη...

Η κεφαλή της ΕΕ κακά τα ψέματα είναι η Γερμανία, με το μεταναστευτικό έχει μεγάλο και σοβαρό πρόβλημα ενδοχώρια, από το να καταστραφεί η ίδια προτιμάει να καταστρέψει τις παροικίες της.
Αν δώσει πράσινο φως για πλαστικές σφαίρες και όλα αυτά που λες τότε το φάντασμα το ΒΒΠ θα ξυπνήσει και θα την καταπιεί..

Για κυρίαρχο κράτος Ελλάδα δεν μπορούμε να μιλήσουμε, μας κρατάνε στην τσέπη... τώρα γιατί φτάσαμε εδώ όλοι ενδόμυχα το γνωρίζουμε.
the end

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Αδωνις: να παρουμε ολοι απο λιγους προσφυγες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 17 Νοέμ 2019, 09:34

Πάνας έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 08:51
@Esperos. Εδώ σε θέλω μάστορη...

Η κεφαλή της ΕΕ κακά τα ψέματα είναι η Γερμανία, με το μεταναστευτικό έχει μεγάλο και σοβαρό πρόβλημα ενδοχώρια, από το να καταστραφεί η ίδια προτιμάει να καταστρέψει τις παροικίες της.
Αν δώσει πράσινο φως για πλαστικές σφαίρες και όλα αυτά που λες τότε το φάντασμα το ΒΒΠ θα ξυπνήσει και θα την καταπιεί..

Για κυρίαρχο κράτος Ελλάδα δεν μπορούμε να μιλήσουμε, μας κρατάνε στην τσέπη... τώρα γιατί φτάσαμε εδώ όλοι ενδόμυχα το γνωρίζουμε.
Επομένως, συμφωνούμε πως το μεταναστευτικό είναι πρόβλημε όλης της Ευρώπης.
Οποια χώρα και να είναι η κεφαλή, ειναι ολοφάνερο πως το πρώτο της μέλημα θα ήταν να ΜΗΝ
υπάρχει τέτοιο ζήτημα σε καμία επαρχία της και σε δεύτερο, αν υπάρχει θέμα, να φάει την μεγάλη
μπόρα η επαρχία και όχι η χώρα κεφαλή.
Αυτά είναι απλή λογική.

Εδώ όμως γίνονται εντελώς άλλα πράγματα.

Εμείς ως επαρχία σπεύδουμε να "φιλοξενήσουμε" και καμαρώνουμε, τα εκατομύρια που περιμένουν σε τουρκίες
βλέπουν καλά σημάδια και ευοίωνους ορίζοντες, η ΕΕ ρίχνει και παραδάκι σε Τουρκία Μαρόκο και καλά ...

Νομίζω πως το πρόβλημε ξεκινάει από εμάς τους ίιους που ψηφίζουμε μαλάκες και στέλνουμε σε βουλή και ευρωβουλή.
Πάει ο άλλος και του κάνει εντύπωση τα ωραία κρουασάν και οι καφετέριες στις βρυξέλες, για τον ηθοποιό γεωργούλη μιλάω,
αυτός ο άνθρωπος είναι εντελώς ακατάλληλος για αυτό που εκλέχθηκε. Πάει το άλλο το άτομο το αμεα με την ΝΔ,
συμπαθέστατος, τον θυμάμαι χρόνια πολλά πρίν μαθηταράς να σηκώνει με το καροτσάκι του την σημαία στις παρελάσεις.
Του βγάζω το καπέλο.
ΔΕΝ έχει πει μισή κουβέντα μισή άποψη μισή πρόταση πάνω σε προβλήμετα.
Τον ψηφίσαμε λόγω της ιδιαιτερότητά του αλλά δεν κάνει για αυτήν την θεση, ακατάλληλος.
Έχουμε γεμίσει καριερίστες της βουλής και της ευρωβουλής που είναι εντελώς ακατάλληλοι για αυτές τις θέσεις.

Το θέμα δεν είναι ότι μας φταίει η ΕΕ αλλά ότι εμείς δεν λειτουργούμε ορθά.

Μας έχει φάει ο λαικισμός.
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Kiki mat
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 08:20
Phorum.gr user: Dela

Re: Αδωνις: να παρουμε ολοι απο λιγους προσφυγες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kiki mat » 17 Νοέμ 2019, 10:00

Eϊ ,εμείς δεν θέλουμε στα βόρεια της ελλαδος να παρουμε λίγους μετανάστες. Οι πλατείες μας πριν λίγα χρόνια είχαν αδειάσει από παιδιά και είχαν μετατραπεί σε πιάτσα μαύρης εργασίας. Θυμάμαι συλλήψεις στο κέντρο της πόλης καθημερινά. Τωρα όσοι Αλβανοί έχουν μείνει ενσωματώθηκαν . Γιατί να περάσουν τόσοι άνθρωποι τα ίδια ; Πήγαινα στην δουλειά μου έξι το πρωί και αυτό που έβλεπα στην αρχή μου προκαλούσε ένα αίσθημα ότι είμαι εγώ προκλητική με την φουστιτσα μου και το οπακ καλσον μου. Αργότερα με χιόνια και βροχές μου γίνε συνήθεια να τους βλέπω παραταγμένους στην πλατεία. Όλος ο κόσμος να χει δουλειά. Μία όμορφη πλήξη με τα χρόνια. Ρουτίνα . Φορές μου ρχοταν να πω καλημέρα. Αστο καλύτερα να μην νομίζουν τίποτα άλλο . Αρχίσαμε να κάνουμε νεύματα με το κεφάλι. Μία χαρά οι αλβανοί που απόμειναν οικογενειάρχες άνθρωποι. Το ξεσκαρταρισμα να το κάνουν πριν τους διανείμουν.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Αδωνις: να παρουμε ολοι απο λιγους προσφυγες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 17 Νοέμ 2019, 10:06

Να το πείτε εχμμ με τρόπο στον Under. :lol:

Άβαταρ μέλους
Bokolis
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2019, 18:29

Re: Αδωνις: να παρουμε ολοι απο λιγους προσφυγες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bokolis » 17 Νοέμ 2019, 10:08

Kiki mat έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 10:00
Eϊ ,εμείς δεν θέλουμε στα βόρεια της ελλαδος να παρουμε λίγους μετανάστες. Οι πλατείες μας πριν λίγα χρόνια είχαν αδειάσει από παιδιά και είχαν μετατραπεί σε πιάτσα μαύρης εργασίας. Θυμάμαι συλλήψεις στο κέντρο της πόλης καθημερινά. Τωρα όσοι Αλβανοί έχουν μείνει ενσωματώθηκαν . Γιατί να περάσουν τόσοι άνθρωποι τα ίδια ; Πήγαινα στην δουλειά μου έξι το πρωί και αυτό που έβλεπα στην αρχή μου προκαλούσε ένα αίσθημα ότι είμαι εγώ προκλητική με την φουστιτσα μου και το οπακ καλσον μου. Αργότερα με χιόνια και βροχές μου γίνε συνήθεια να τους βλέπω παραταγμένους στην πλατεία. Όλος ο κόσμος να χει δουλειά. Μία όμορφη πλήξη με τα χρόνια. Ρουτίνα . Φορές μου ρχοταν να πω καλημέρα. Αστο καλύτερα να μην νομίζουν τίποτα άλλο . Αρχίσαμε να κάνουμε νεύματα με το κεφάλι. Μία χαρά οι αλβανοί που απόμειναν οικογενειάρχες άνθρωποι. Το ξεσκαρταρισμα να το κάνουν πριν τους διανείμουν.
Αλβανοί και οικογενειάρχες είναι άτοπο.

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Αδωνις: να παρουμε ολοι απο λιγους προσφυγες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 17 Νοέμ 2019, 10:16

μπλαα μπλα μπλα λαικισμος εδώ λαικισμος εκει

ξενοι μπαινουν από το 1991

μωαμεθανοι μεε το σωρο μετα την ηττα στα ιμια

ρε ποσοι είναι ασφαλως δεν είναι 100.000 που μιλα κυβερνηση και αντιπολιτευση
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Χόρχε ντελ Σάλτο

Re: Αδωνις: να παρουμε ολοι απο λιγους προσφυγες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χόρχε ντελ Σάλτο » 17 Νοέμ 2019, 10:21

run έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 10:16
μπλαα μπλα μπλα λαικισμος εδώ λαικισμος εκει

ξενοι μπαινουν από το 1991

μωαμεθανοι μεε το σωρο μετα την ηττα στα ιμια

ρε ποσοι είναι ασφαλως δεν είναι 100.000 που μιλα κυβερνηση και αντιπολιτευση
τελικά ρουμελιώτ ο Άδωνις που ψήφισες, αριστερός είναι ή νεοφιλελεύτερος;

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Αδωνις: να παρουμε ολοι απο λιγους προσφυγες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 17 Νοέμ 2019, 10:23

αριστερος και νεοφιλελεφτερος το ιδιο είναι
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Άβαταρ μέλους
phorumitis
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 01 Ιουν 2019, 15:19

Re: Αδωνις: να παρουμε ολοι απο λιγους προσφυγες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από phorumitis » 17 Νοέμ 2019, 10:32

Εικόνα

H πρωτη σειρα χωραει στο μικροαστικο σπιτακι του αντερ;; Χαχα!

Άβαταρ μέλους
Bokolis
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2019, 18:29

Re: Αδωνις: να παρουμε ολοι απο λιγους προσφυγες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bokolis » 17 Νοέμ 2019, 10:36

phorumitis έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 10:32
Εικόνα

H πρωτη σειρα χωραει στο μικροαστικο σπιτακι του αντερ;; Χαχα!
Ένα τρένο χρειάζεται.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών