Οι μπουλντόζες που θα δούλευαν από τον πρώτο μήνα και οι επενδυτές που θα έκαναν ουρά

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39345
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Οι μπουλντόζες που θα δούλευαν από τον πρώτο μήνα και οι επενδυτές που θα έκαναν ουρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 26 Νοέμ 2019, 20:06

Την ερχόμενη βδομάδα κλείνουμε 5 μήνες κυβέρνησης Κούλη. Πόσες επενδύσεις προχώρησαν; ΚΑΜΙΑ. Που είναι οι μπουλντόζες που θα δούλευαν από τον πρώτο μήνα; Που είναι οι επενδυτές που θα έκαναν ουρά μόλις μάθαιναν ότι έφυγε η αριστερή κυβέρνηση; Ακόμη και η επένδυση του Ελληνικού, η σίγουρη υποτίθεται, διαβάζω ότι με τις καλύτερες συνθήκες θα ξεκινήσει στο τέλος του 2020.

.


Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39345
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Οι μπουλντόζες που θα δούλευαν από τον πρώτο μήνα και οι επενδυτές που θα έκαναν ουρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 26 Νοέμ 2019, 20:13

Μετα τα παραμυθια για δηθεν βετο στις Πρεσπες και για δηθεν κλειστα συνορα στο μεταναστευτικο, τωρα παιρνει σειρα η απομυθοποιηση του μπαραζ επενδυσεων.

Ουτε μια επενδυση ομως ρε μπαγασες εστω για να μην ξεφτυλιζεστε;

.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8423
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Οι μπουλντόζες που θα δούλευαν από τον πρώτο μήνα και οι επενδυτές που θα έκαναν ουρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 26 Νοέμ 2019, 21:27

ΟΚ, ελάτε μην ντρέπεστε: ποιός από εσάς πίστεψε τους απατεώνες του γαλάζιου πασόκ;;;

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Οι μπουλντόζες που θα δούλευαν από τον πρώτο μήνα και οι επενδυτές που θα έκαναν ουρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 26 Νοέμ 2019, 21:33

Η μεγαλυτερη επενδυση πραγματοποιηθηκε ηδη = εφυγαν εκεινοι οι απιθανοι τυποι οι οποιοι υποσχονταν στον κοσμο λυσεις μαγικες και ανεφαρμοστες
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Bokolis
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2019, 18:29

Re: Οι μπουλντόζες που θα δούλευαν από τον πρώτο μήνα και οι επενδυτές που θα έκαναν ουρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bokolis » 26 Νοέμ 2019, 21:39

Μόνο ο ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ έκανε έργα.

zteo
Δημοσιεύσεις: 10106
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Οι μπουλντόζες που θα δούλευαν από τον πρώτο μήνα και οι επενδυτές που θα έκαναν ουρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 26 Νοέμ 2019, 21:41

OANNHSEA έγραψε:
26 Νοέμ 2019, 21:27
ΟΚ, ελάτε μην ντρέπεστε: ποιός από εσάς πίστεψε τους απατεώνες του γαλάζιου πασόκ;;;

.
Εσυ :D
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42778
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Οι μπουλντόζες που θα δούλευαν από τον πρώτο μήνα και οι επενδυτές που θα έκαναν ουρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 26 Νοέμ 2019, 21:43

Αρίστος έγραψε:
26 Νοέμ 2019, 20:06
Που είναι οι μπουλντόζες που θα δούλευαν από τον πρώτο μήνα;
Άμα είσαι Αθήνα πλέον παντού γίνονται ασφαλτοστρώσεις, επεκτάσεις δικτύου φυσικού αερίου και οπτικών ινών.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39345
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Οι μπουλντόζες που θα δούλευαν από τον πρώτο μήνα και οι επενδυτές που θα έκαναν ουρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 27 Νοέμ 2019, 10:05

Dwarven Blacksmith έγραψε:
26 Νοέμ 2019, 21:43
Αρίστος έγραψε:
26 Νοέμ 2019, 20:06
Που είναι οι μπουλντόζες που θα δούλευαν από τον πρώτο μήνα;
Άμα είσαι Αθήνα πλέον παντού γίνονται ασφαλτοστρώσεις, επεκτάσεις δικτύου φυσικού αερίου και οπτικών ινών.


Δεν μιλαμε για εργα αλλα για επενδυσεις.

Αμα θες ομως να μιλησουμε και για εργα ο Συριζα ειχε κανει ολη την χωρα ενα απεραντο εργοταξιο με εργα στο λιμανι του Πειραια, στο λιμανι της Θεσσαλονικης, στο μετρο Θεσσαλονικης και Πειραια, με την κατασκευη των 4 μεγαλων οδικων αξονων και αλλα πολλα.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39345
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Οι μπουλντόζες που θα δούλευαν από τον πρώτο μήνα και οι επενδυτές που θα έκαναν ουρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 27 Νοέμ 2019, 10:06

Daje έγραψε:
26 Νοέμ 2019, 21:33
Η μεγαλυτερη επενδυση πραγματοποιηθηκε ηδη = εφυγαν εκεινοι οι απιθανοι τυποι οι οποιοι υποσχονταν στον κοσμο λυσεις μαγικες και ανεφαρμοστες



Φυγαν αυτοι που σας αφησαν 37 ΔΙΣ καβαντζα (και μια χωρα που μπορει να ξαναδανειζεται φτηνα) για να τους βριζετε.

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69634
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι μπουλντόζες που θα δούλευαν από τον πρώτο μήνα και οι επενδυτές που θα έκαναν ουρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Νοέμ 2019, 10:15

Δεν ξέρω τι παίζει με τα έργα αλλά βλέπω συνεχείς ανακαινίσεις σπιτιών στην περιοχή μου το τελευταίο τρίμηνο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Οι μπουλντόζες που θα δούλευαν από τον πρώτο μήνα και οι επενδυτές που θα έκαναν ουρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 27 Νοέμ 2019, 10:16

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Νοέμ 2019, 10:15
Δεν ξέρω τι παίζει με τα έργα αλλά βλέπω συνεχείς ανακαινίσεις σπιτιών στην περιοχή μου το τελευταίο τρίμηνο.
Αναστολη ΦΠΑ.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7104
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Οι μπουλντόζες που θα δούλευαν από τον πρώτο μήνα και οι επενδυτές που θα έκαναν ουρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 27 Νοέμ 2019, 10:21

Ακουγεται ότι λόγω εκλογών το καλοκαίρι σταμάτησαν τα πάντα και ο λόγος των εκλογών θα είναι η νομιμοποίηση των λάθρο
όλοι μαζί μπορούν να περάσουν τον νόμο Αλλά ο κούλης ψάχνει μια κίνηση πρώτα που θα αφήσει μια γλυκιά ανάμνηση στους ιθαγενείς
ίσως μοιράσει χάντρες ή γυαλιά ηλίου

Χόρχε ντελ Σάλτο

Re: Οι μπουλντόζες που θα δούλευαν από τον πρώτο μήνα και οι επενδυτές που θα έκαναν ουρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χόρχε ντελ Σάλτο » 27 Νοέμ 2019, 10:22

under έγραψε:
27 Νοέμ 2019, 10:16
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Νοέμ 2019, 10:15
Δεν ξέρω τι παίζει με τα έργα αλλά βλέπω συνεχείς ανακαινίσεις σπιτιών στην περιοχή μου το τελευταίο τρίμηνο.
Αναστολη ΦΠΑ.
έγραψε πάλι ... :lol:

η αναστολή ΦΠΑ αφορά την πώληση κτιρίων που χτίστηκαν μετά το 2006 (οπότε είχε επιβληθεί ο ΦΠΑ)

όσο για τις ανακαινίσεις :

"Εκπτωση για αναβάθμιση

Αλλη μία σημαντική παρέμβαση είναι η ρύθμιση για την παροχή έκπτωσης φόρου 40% για τις δαπάνες που καταβάλλει κάποιος για την ενεργειακή, λειτουργική και αισθητική αναβάθμιση του ακινήτου του. Οι δαπάνες που θα πραγματοποιηθούν από 1.1.2020 μέχρι και 31.12.2022 για τη λήψη υπηρεσιών που σχετίζονται με την ενεργειακή, λειτουργική και αισθητική αναβάθμιση κτιρίων μειώνουν ισόποσα κατανεμημένες σε περίοδο 4 ετών, σε ποσοστό 40%, τον φόρο εισοδήματος των φυσικών προσώπων, με ανώτατο όριο δαπάνης τις 48.000 ευρώ. Απαραίτητη προϋπόθεση για τη μείωση του φόρου από το ποσό των δαπανών, αποτελεί η απόδειξή τους με νόμιμα παραστατικά και η εξόφλησή τους με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής."


Από 1/1/2020 για ό,τι κοπεί με παραστατικά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69634
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι μπουλντόζες που θα δούλευαν από τον πρώτο μήνα και οι επενδυτές που θα έκαναν ουρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Νοέμ 2019, 10:23

under έγραψε:
27 Νοέμ 2019, 10:16
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Νοέμ 2019, 10:15
Δεν ξέρω τι παίζει με τα έργα αλλά βλέπω συνεχείς ανακαινίσεις σπιτιών στην περιοχή μου το τελευταίο τρίμηνο.
Αναστολη ΦΠΑ.
Δεν ξέρω λεπτομέρειες, ξέρω τι βλέπω όταν κάνω τις συνηθισμένες διαδρομές. Τόσο πορτοπαράθυρο, ντουλάπια, μπάζα, στρώματα, έπιπλα στα πεζοδρόμια και ημιφορτηγά με ρομά που τα μαζεύουν, δεν θυμάμαι να' χω ξαναδεί.

Και δεν θεωρώ τυχαίο το ότι έχουν ξαναρχίσει οι διαφημίσεις στεγαστικών/εμπορικών δανείων, που επίσης είχα να δω χρόνια. Νομίζω ότι ειδικώς αυτό, είναι από τις πιο σαφείς ενδείξεις.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών