Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 14 Δεκ 2019, 00:35

Καλό θα ήταν να υπήρχαν στην πλειοψηφία των στάσεων αυτές οι ταμπελες, έστω των μεγάλων κ των πιο πολυσύχναστων δρόμων κάθε πόλης.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 14 Δεκ 2019, 00:39

ST48410 έγραψε:
14 Δεκ 2019, 00:34
Δεν βολεύει το κινητό. 1 στους 10 βλέπω να το χρησιμοποιεί ή ακόμα και να γνωρίζει την εφαρμογή. Μπορεί να έχεις πράγματα στα χέρια, να είσαι γεροντάκι με παλιό κινητό, να μην έχεις δεδομένα κλπ. Ο πίνακας είναι άμεσος και στην περιοχή έχει και κουμπί που το πατάς και κάνει εκφώνηση για άτομα με προβλήματα στην όραση.
Δεν γνωρίζω για ποια εφαρμογή μιλάτε, όμως ένα αππ με όλη τη συγκοινωνία συγκεντρωτικά θα ήταν εξαιρετικά βολικο. Να μπορείς να προγραμματίσεις που, πως κ ποτε θα πας, κ ποια μέσα θα σε εξυπηρετήσουν καλύτερα. Να μπορείς επίσης να αγοράζεις κ εισιτήριο. Βολικοτατη θαταν.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 14 Δεκ 2019, 00:40

Δεν την έχω εγκαταστήσει αλλά την έχω δει 1-2 φορές σε άλλους στις στάσεις. Αν κάποιος την χρησιμοποιεί ας δώσει link

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42923
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 14 Δεκ 2019, 00:47

"oasa" λέγεται η επίσημη εφαρμογή αλλά υπάρχουν και άλλες, όπως η "Πάμε Στάση".
Η εφαρμογή είναι καλή για όταν ξεκινάς από το σπίτι, και για να σου πει πότε φεύγει το επόμενο (όταν το επόμενο δεν έχει ξεκινήσει, η πινακίδα δε δίνει εκτίμηση. Ούτε η εφαρμογή δίνει εκτίμηση, αλλά τουλάχιστον λέει πότε ξεκινάει).
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8044
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 14 Δεκ 2019, 00:51

Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Δεκ 2019, 00:47
"oasa" λέγεται η επίσημη εφαρμογή αλλά υπάρχουν και άλλες, όπως η "Πάμε Στάση".
Η εφαρμογή είναι καλή για όταν ξεκινάς από το σπίτι, και για να σου πει πότε φεύγει το επόμενο (όταν το επόμενο δεν έχει ξεκινήσει, η πινακίδα δε δίνει εκτίμηση. Ούτε η εφαρμογή δίνει εκτίμηση, αλλά τουλάχιστον λέει πότε ξεκινάει).
Και το moovit είναι αξιόλογο.
Η επίσημη όμως εφαρμογή oasa πρέπει να βελτιωθεί, κολλάει συνέχεια, εγώ τη χρησιμοποιώ διαρκώς.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Δεκ 2019, 01:02

Ο ΟΑΣΘ το ξεκίνησε πρώτος στην Ελλάδα αλλά να ξέρετε ότι παντού όπου χρησιμοποιείται στον κόσμο δεν είναι τόσο ακριβές όσο φαίνεται. Δεν είναι λίγες οι φορές που η εκτίμηση είναι λανθασμένη και αναπροσαρμόζεται τακτικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8044
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 14 Δεκ 2019, 01:09

Καλά, προφανώς δεν μπορεί να είναι απολύτως αξιόπιστο, για οχήματα που κινούνται μιλάμε, αλλά στην περίπτωση του οασα, κολλάει διαρκώς 1 στις 2 φορές, μια βελτίωση μπορεί να υπάρξει. Άλλωστε οι πινακίδες στις στάσεις στην Αθήνα είναι πολύ αξιόπιστες.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29713
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 14 Δεκ 2019, 01:56

paul25 έγραψε:
13 Δεκ 2019, 15:26
Δηλαδη τους χαλαγε η Ελληνικοτατη ΒΙΟΛΙΑΠ ΑΤΕΒΕ, ηθελαν Siemens και Swarofski και μαλιστα για να την σιγουρεψουν της κανανε και αντιπροταση. Κριμα στους Ελληνες εργαζομενους.
Δεν πάει έτσι. Είναι μειοδιτικός διαγωνισμός. Μπορεί να συμμετέχουν όλοι αλλά τη δουλειά την παίρνει ο πιο φτηνός.

Αυτή τη φορά ήταν η Ζίμενς.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Δεκ 2019, 01:57

Gherschaagk έγραψε:
14 Δεκ 2019, 01:56
paul25 έγραψε:
13 Δεκ 2019, 15:26
Δηλαδη τους χαλαγε η Ελληνικοτατη ΒΙΟΛΙΑΠ ΑΤΕΒΕ, ηθελαν Siemens και Swarofski και μαλιστα για να την σιγουρεψουν της κανανε και αντιπροταση. Κριμα στους Ελληνες εργαζομενους.
Δεν πάει έτσι. Είναι μειοδιτικός διαγωνισμός. Μπορεί να συμμετέχουν όλοι αλλά τη δουλειά την παίρνει το πιο φτηνός.

Αυτή τη φορά ήταν η Ζίμενς.
:smt005::smt005::smt005:

Συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να μην γελάσω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 14 Δεκ 2019, 01:59

Επί Δούρου έγινε η ανάθεση τελικά;

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 14 Δεκ 2019, 02:35

Gherschaagk έγραψε:
14 Δεκ 2019, 01:56

Δεν πάει έτσι. Είναι μειοδιτικός διαγωνισμός. Μπορεί να συμμετέχουν όλοι αλλά τη δουλειά την παίρνει ο πιο φτηνός.

Αυτή τη φορά ήταν η Ζίμενς.
Πάντα η Siemens τα παίρνει. Σε ποια χώρα νομίζεις ότι ζεις καλέ; Διαμαρτυρία ΣΑΤΕ
https://www.euro2day.gr/news/economy/ar ... onism.html

Είχαν αλγόριθμο διαπιστώθηκε οτι έκλεβαν, βγάλανε τον αλγόριθμο παλι κλέβουν, λένε να τον ξαναβάλουν και οι θύμησες του παλιού καιρού τους κάνουν και αντιδρούν.

Το 2008 ανακοίνωναν ανάθεση διαδικτυακά για να πατηθεί η διαφθορά με τον κ. Φώλια να λέει χαρακτηριστικά
"θα ξεβρωμίσει ο τόπος", φαντάσου τι γινότανε και τι γίνεται

https://www.naftemporiki.gr/finance/sto ... t-en-opsei

Μόλις μου ήρθε φλασιά και απο αυτό:

Άκυροι 22 από τους 28 διαγωνισμούς του Κτηματολογίου

Οπως είχε γράψει στις 5 Δεκεμβρίου η «Ν», η ΕΚΧΑ έχει οδηγηθεί ουσιαστικά σε αδιέξοδο μετά και την καταγγελία της ισπανικής Tragsatec για στημένες διαδικασίες στους 28 διαγωνισμούς. Αυτό που φαίνεται να έχει συμβεί είναι ότι οι ελληνικές εταιρείες και μελετητικά γραφεία που συμμετείχαν στους μειοδοτικούς διαγωνισμούς, όπου ήταν μόνοι τους έδωσαν μικρές εκπτώσεις, ενώ όπου υπήρχε ανταγωνισμός έδωσαν δυσανάλογα μεγάλες, προφανώς ποντάροντας στο μέσο όρο.

Για τις 20 από τις 28 μελέτες στο μεταξύ ο ενδιαφερόμενος είναι ένας και αυτός είναι ένας από τους λόγους που δεν μπορεί να ακολουθηθεί η διαδικασία των διαπραγματεύσεων, ώστε να πετύχει η ΕΚΧΑ μεγαλύτερες εκπτώσεις. Είναι χαρακτηριστικό ότι, σύμφωνα με πληροφορίες, για την περιοχή των Επτανήσων η πρόταση για τα μισά δικαιώματα ιδιοκτησίας είναι με έκπτωση 35% και για τα άλλα μισά 3%.

https://energypress.gr/news/akyroi-22-a ... matologioy
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29713
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 14 Δεκ 2019, 10:43

hellegennes έγραψε:
14 Δεκ 2019, 01:57
Gherschaagk έγραψε:
14 Δεκ 2019, 01:56
paul25 έγραψε:
13 Δεκ 2019, 15:26
Δηλαδη τους χαλαγε η Ελληνικοτατη ΒΙΟΛΙΑΠ ΑΤΕΒΕ, ηθελαν Siemens και Swarofski και μαλιστα για να την σιγουρεψουν της κανανε και αντιπροταση. Κριμα στους Ελληνες εργαζομενους.
Δεν πάει έτσι. Είναι μειοδιτικός διαγωνισμός. Μπορεί να συμμετέχουν όλοι αλλά τη δουλειά την παίρνει το πιο φτηνός.

Αυτή τη φορά ήταν η Ζίμενς.
:smt005::smt005::smt005:

Συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να μην γελάσω.
:smt005:

Δεν φταίω εγώ.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 14 Δεκ 2019, 16:04

Gherschaagk έγραψε:
14 Δεκ 2019, 10:43

:smt005:

Δεν φταίω εγώ.
Δες αλλη μια ενδιαφερουσα περιπτωση

Για απάτη διώκονται ΑΚΤΩΡ και ΜΟΧΛΟΣ

Η κατηγορία αφορά προσυνεννοημένες προσφορές των δύο εταιρειών, κατά τη δημοπράτηση των έργων για την επέκταση κρηπιδώματος σταθμού εμπορευματοκιβωτίων σε προβλήτα του ΟΛΘ και την ανακαίνιση υποδομής γραμμής και ενίσχυση της σήραγγας Ομόνοιας-Μοναστηράκι.

Σύμφωνα με πληροφορίες του ΑΠΕ, από την έρευνα δεν φαίνεται να προκύπτουν στοιχεία πως είχαν γνώση για την προσυνεννόηση όλα τα μέλη των ΔΣ των δύο κατασκευαστικών εταιρειών.

https://www.cnn.gr/news/ellada/story/55 ... kai-moxlos

Δηλαδη δεν γνωριζουν ουτε ολα τα μελη των ΔΣ των ιδιων των εταιρειων τις απατεωνιες που κανουν. Τοσο μυστικα γινονται ολα. Θα μου πεις ομως εσυ "Μα εχω μπαρμπα Διευθυντη στην ΑΚΤΩΡ και μου ειπε πως πηραν νομιμα τον διαγωνισμο, ξερεις τωρα εσυ;" και θα εχεις δικιο και εκεινος θα εχει δικιο αφου δεν γνωριζει τι γινεται σε συνωμοτικο επιπεδο γιατι ειναι απ'εξω.

Αλλο κολπο ειναι, να ειμαι ιδιοκτητης ομιλου εταιρειων και να κατεβαζω μονο εγω και τις πεντε εταιρειες μου με διαφορετικη προσφορα η καθε μια ωστε να διατηρησω τη νομιμοτητα του διαγωνισμου και να παρω σιγουρα τη δουλεια και πολλα αλλα που θα μπορουσαμε να ανοιξουμε ολοκληρο νημα.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 14 Δεκ 2019, 16:08

paul25 έγραψε:
14 Δεκ 2019, 16:04
Gherschaagk έγραψε:
14 Δεκ 2019, 10:43

:smt005:

Δεν φταίω εγώ.
Δες αλλη μια ενδιαφερουσα περιπτωση

Για απάτη διώκονται ΑΚΤΩΡ και ΜΟΧΛΟΣ

Η κατηγορία αφορά προσυνεννοημένες προσφορές των δύο εταιρειών, κατά τη δημοπράτηση των έργων για την επέκταση κρηπιδώματος σταθμού εμπορευματοκιβωτίων σε προβλήτα του ΟΛΘ και την ανακαίνιση υποδομής γραμμής και ενίσχυση της σήραγγας Ομόνοιας-Μοναστηράκι.

Σύμφωνα με πληροφορίες του ΑΠΕ, από την έρευνα δεν φαίνεται να προκύπτουν στοιχεία πως είχαν γνώση για την προσυνεννόηση όλα τα μέλη των ΔΣ των δύο κατασκευαστικών εταιρειών.

https://www.cnn.gr/news/ellada/story/55 ... kai-moxlos

Δηλαδη δεν γνωριζουν ουτε ολα τα μελη των ΔΣ των ιδιων των εταιρειων τις απατεωνιες που κανουν. Τοσο μυστικα γινονται ολα. Θα μου πεις ομως εσυ "Μα εχω μπαρμπα Διευθυντη στην ΑΚΤΩΡ και μου ειπε πως πηραν νομιμα τον διαγωνισμο, ξερεις τωρα εσυ;" και θα εχεις δικιο και εκεινος θα εχει δικιο αφου δεν γνωριζει τι γινεται σε συνωμοτικο επιπεδο γιατι ειναι απ'εξω.

Αλλο κολπο ειναι, να ειμαι ιδιοκτητης ομιλου εταιρειων και να κατεβαζω μονο εγω και τις πεντε εταιρειες μου με διαφορετικη προσφορα η καθε μια ωστε να διατηρησω τη νομιμοτητα του διαγωνισμου και να παρω σιγουρα τη δουλεια και πολλα αλλα που θα μπορουσαμε να ανοιξουμε ολοκληρο νημα.
Αυτές τις προσφορές ποιος τις αξιολογεί; Είναι ας πούμε ένας μηχανικός στην επιτροπή σε θέση να ξέρει ότι αυτό το πράγμα θα κόστιζε 30-40% κάτω σε άλλη Ευρωπαϊκή χώρα και άρα μάλλον είναι υπερτιμολογημένο;

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 14 Δεκ 2019, 16:35

ST48410 έγραψε:
14 Δεκ 2019, 16:08
paul25 έγραψε:
14 Δεκ 2019, 16:04
Gherschaagk έγραψε:
14 Δεκ 2019, 10:43

:smt005:

Δεν φταίω εγώ.
Δες αλλη μια ενδιαφερουσα περιπτωση

Για απάτη διώκονται ΑΚΤΩΡ και ΜΟΧΛΟΣ

Η κατηγορία αφορά προσυνεννοημένες προσφορές των δύο εταιρειών, κατά τη δημοπράτηση των έργων για την επέκταση κρηπιδώματος σταθμού εμπορευματοκιβωτίων σε προβλήτα του ΟΛΘ και την ανακαίνιση υποδομής γραμμής και ενίσχυση της σήραγγας Ομόνοιας-Μοναστηράκι.

Σύμφωνα με πληροφορίες του ΑΠΕ, από την έρευνα δεν φαίνεται να προκύπτουν στοιχεία πως είχαν γνώση για την προσυνεννόηση όλα τα μέλη των ΔΣ των δύο κατασκευαστικών εταιρειών.

https://www.cnn.gr/news/ellada/story/55 ... kai-moxlos

Δηλαδη δεν γνωριζουν ουτε ολα τα μελη των ΔΣ των ιδιων των εταιρειων τις απατεωνιες που κανουν. Τοσο μυστικα γινονται ολα. Θα μου πεις ομως εσυ "Μα εχω μπαρμπα Διευθυντη στην ΑΚΤΩΡ και μου ειπε πως πηραν νομιμα τον διαγωνισμο, ξερεις τωρα εσυ;" και θα εχεις δικιο και εκεινος θα εχει δικιο αφου δεν γνωριζει τι γινεται σε συνωμοτικο επιπεδο γιατι ειναι απ'εξω.

Αλλο κολπο ειναι, να ειμαι ιδιοκτητης ομιλου εταιρειων και να κατεβαζω μονο εγω και τις πεντε εταιρειες μου με διαφορετικη προσφορα η καθε μια ωστε να διατηρησω τη νομιμοτητα του διαγωνισμου και να παρω σιγουρα τη δουλεια και πολλα αλλα που θα μπορουσαμε να ανοιξουμε ολοκληρο νημα.
Αυτές τις προσφορές ποιος τις αξιολογεί; Είναι ας πούμε ένας μηχανικός στην επιτροπή σε θέση να ξέρει ότι αυτό το πράγμα θα κόστιζε 30-40% κάτω σε άλλη Ευρωπαϊκή χώρα και άρα μάλλον είναι υπερτιμολογημένο;
Αν σε ενδιαφερει μπες στο site edeya.gr και κατεβασε το πρακτικο αξιολογησης προσφορων για τους μειοδοτικους, ειναι αναλυτικο.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών