Στουρνάρας: Κοιτάζω την Ακρόπολη και λέω «οι δανειστές μάς έσωσαν»

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Στουρνάρας: Κοιτάζω την Ακρόπολη και λέω «οι δανειστές μάς έσωσαν»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 21 Δεκ 2019, 21:45

Χαϊνης έγραψε:
21 Δεκ 2019, 20:53
Antares έγραψε:
21 Δεκ 2019, 20:24
Χαϊνης έγραψε:
21 Δεκ 2019, 20:13
Τέλος οι πιο επικίνδυνοι είναι αυτοί που μπαίνουν στην πολιτική για να κονομήσουν.
Δεν έχουν ιερό και όσιο, δεν ακολουθούν κανόνες και καθορίζουν τις τύχες μας όταν γίνουν εξουσία.

Ελπίζω να σε κάλυψα.
Ο Στουρνάρας όμως έχει φωτοστέφανο απ' ότι μας έχεις πει. Αν είναι να τους βγάλουμε όλους με φωτοστέφανο και να αφήσουμε, τον κουλουρά, τον υδραυλικό (τους οποίους συνήθως πιάνει η δικαιοσύνη) και την Κούλα, να κατηγορούνται, πάω πάσο, αυτό εννοώ.
Κανένας δεν έχει φωτοστέφανο ειδικά στην πολιτική.

Ο Στουρνάρας απλώς λέει για την οικονομία τα πράγματα όπως είναι, αυτή είναι η δουλειά του κι αυτό δεν άρεσε στον σύριζα.
όσοι εμπλέκονται άμεσα στην πολιτική ή κατέχουν υψηλές θέσεις σε ντραπεζικά ιδρύματα, μεγάλες εταιρίες κτρ λένε τα πράματα ακριβώς με τον τρόπο που νομίζουν ότι τους συμφέρει περισσότερο, τώρα αν αυτό το πράμα είτε "τυχαίνει να" συμπίπτει με αυτό που αναγνωρίζουμε εμείς σαν πραγματικότητα ή το διαμορφώνει έτσι ώστε να γίνει είναι άλλο πράμα διαφορετικό από το "απλώς λέει για την οικονομία τα πράγματα όπως είναι, αυτή είναι η δουλειά του", είναι εύκολα κατανοητό αυτό νομίζω.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Χαϊνης
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 15:20
Phorum.gr user: Chainis

Re: Στουρνάρας: Κοιτάζω την Ακρόπολη και λέω «οι δανειστές μάς έσωσαν»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαϊνης » 21 Δεκ 2019, 22:00

sys3x έγραψε:
21 Δεκ 2019, 21:45
Χαϊνης έγραψε:
21 Δεκ 2019, 20:53
Antares έγραψε:
21 Δεκ 2019, 20:24


Ο Στουρνάρας όμως έχει φωτοστέφανο απ' ότι μας έχεις πει. Αν είναι να τους βγάλουμε όλους με φωτοστέφανο και να αφήσουμε, τον κουλουρά, τον υδραυλικό (τους οποίους συνήθως πιάνει η δικαιοσύνη) και την Κούλα, να κατηγορούνται, πάω πάσο, αυτό εννοώ.
Κανένας δεν έχει φωτοστέφανο ειδικά στην πολιτική.

Ο Στουρνάρας απλώς λέει για την οικονομία τα πράγματα όπως είναι, αυτή είναι η δουλειά του κι αυτό δεν άρεσε στον σύριζα.
όσοι εμπλέκονται άμεσα στην πολιτική ή κατέχουν υψηλές θέσεις σε ντραπεζικά ιδρύματα, μεγάλες εταιρίες κτρ λένε τα πράματα ακριβώς με τον τρόπο που νομίζουν ότι τους συμφέρει περισσότερο, τώρα αν αυτό το πράμα είτε "τυχαίνει να" συμπίπτει με αυτό που αναγνωρίζουμε εμείς σαν πραγματικότητα ή το διαμορφώνει έτσι ώστε να γίνει είναι άλλο πράμα διαφορετικό από το "απλώς λέει για την οικονομία τα πράγματα όπως είναι, αυτή είναι η δουλειά του", είναι εύκολα κατανοητό αυτό νομίζω.
Η θέση του δεν είναι ούτε πολιτική - κυβερνητική ούτε επιχειρηματική, δεν είναι διοικητής της τάδε τράπεζας, είναι θεσμική και ο ρόλος του έχει να κάνει μόνο με την εύρυθμη λειτουργία της Ελληνικής οικονομίας.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Στουρνάρας: Κοιτάζω την Ακρόπολη και λέω «οι δανειστές μάς έσωσαν»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 21 Δεκ 2019, 22:24

Χαϊνης έγραψε:
21 Δεκ 2019, 22:00
sys3x έγραψε:
21 Δεκ 2019, 21:45
Χαϊνης έγραψε:
21 Δεκ 2019, 20:53


Κανένας δεν έχει φωτοστέφανο ειδικά στην πολιτική.

Ο Στουρνάρας απλώς λέει για την οικονομία τα πράγματα όπως είναι, αυτή είναι η δουλειά του κι αυτό δεν άρεσε στον σύριζα.
όσοι εμπλέκονται άμεσα στην πολιτική ή κατέχουν υψηλές θέσεις σε ντραπεζικά ιδρύματα, μεγάλες εταιρίες κτρ λένε τα πράματα ακριβώς με τον τρόπο που νομίζουν ότι τους συμφέρει περισσότερο, τώρα αν αυτό το πράμα είτε "τυχαίνει να" συμπίπτει με αυτό που αναγνωρίζουμε εμείς σαν πραγματικότητα ή το διαμορφώνει έτσι ώστε να γίνει είναι άλλο πράμα διαφορετικό από το "απλώς λέει για την οικονομία τα πράγματα όπως είναι, αυτή είναι η δουλειά του", είναι εύκολα κατανοητό αυτό νομίζω.
Η θέση του δεν είναι ούτε πολιτική - κυβερνητική ούτε επιχειρηματική, δεν είναι διοικητής της τάδε τράπεζας, είναι θεσμική και ο ρόλος του έχει να κάνει μόνο με την εύρυθμη λειτουργία της Ελληνικής οικονομίας.
Σωστά, ο Γερμανός αντίστοιχος κεντρικός τραπεζίτης πχ σιγοντάρει εκροές κεφαλαίων από τις γερμανικές τράπεζες για να ικανοποιήσει κάποιο κομματικό αφήγημα που βγάζει λάδι τον πολιτικό του χώρο και ταυτόχρονα να υποστηρίξει τα συμφέροντα των ελληνικών τραπεζών κατ εντολήν τους καθώς ή Ελλάδα είναι αυτή που κάνει τα κουμάντα στην ΕΕ στην εκτ κτρ.
Οκ χάϊ, κάτι άλλο που θες να συζητήσουμε; για τον καιρό ίσως;
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Χαϊνης
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 15:20
Phorum.gr user: Chainis

Re: Στουρνάρας: Κοιτάζω την Ακρόπολη και λέω «οι δανειστές μάς έσωσαν»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαϊνης » 21 Δεκ 2019, 22:45

sys3x έγραψε:
21 Δεκ 2019, 22:24
Χαϊνης έγραψε:
21 Δεκ 2019, 22:00
sys3x έγραψε:
21 Δεκ 2019, 21:45


όσοι εμπλέκονται άμεσα στην πολιτική ή κατέχουν υψηλές θέσεις σε ντραπεζικά ιδρύματα, μεγάλες εταιρίες κτρ λένε τα πράματα ακριβώς με τον τρόπο που νομίζουν ότι τους συμφέρει περισσότερο, τώρα αν αυτό το πράμα είτε "τυχαίνει να" συμπίπτει με αυτό που αναγνωρίζουμε εμείς σαν πραγματικότητα ή το διαμορφώνει έτσι ώστε να γίνει είναι άλλο πράμα διαφορετικό από το "απλώς λέει για την οικονομία τα πράγματα όπως είναι, αυτή είναι η δουλειά του", είναι εύκολα κατανοητό αυτό νομίζω.
Η θέση του δεν είναι ούτε πολιτική - κυβερνητική ούτε επιχειρηματική, δεν είναι διοικητής της τάδε τράπεζας, είναι θεσμική και ο ρόλος του έχει να κάνει μόνο με την εύρυθμη λειτουργία της Ελληνικής οικονομίας.
Σωστά, ο Γερμανός αντίστοιχος κεντρικός τραπεζίτης πχ σιγοντάρει εκροές κεφαλαίων από τις γερμανικές τράπεζες για να ικανοποιήσει κάποιο κομματικό αφήγημα που βγάζει λάδι τον πολιτικό του χώρο και ταυτόχρονα να υποστηρίξει τα συμφέροντα των ελληνικών τραπεζών κατ εντολήν τους καθώς ή Ελλάδα είναι αυτή που κάνει τα κουμάντα στην ΕΕ στην εκτ κτρ.
Οκ χάϊ, κάτι άλλο που θες να συζητήσουμε; για τον καιρό ίσως;
:D
Οχι, δεν έχω απλωσει μπουγάδα να με ενδιαφέρει ο καιρός.

Κόφτε το παραμύθι οτι για την εκροή κεφαλαίων φταίει ο Στουρνάρας και οι δηλώσεις του, για αυτό φταίει η αναμενόμενη διακυβέρνηση από τον σύριζα τότε.
Γιατί τώρα που λέει καλά λογια για την προοπτική της οικονομίας δεν εισρέουν κεφάλαια αλλά όταν έλεγε κακά λογια έφευγαν;
Η απάντηση είναι απλή.
Γιατι κανένας δεν περιμένει τις δηλώσεις του για να μετακομίσει τα κεφάλαια του.
Υπάρχουν εκατοντάδες ή χιλιάδες παράμετροι που εξετάζονται σε τέτοιες ενέργειες και που βασίζονται σε δυο σημεια.
Το ένα είναι η πολιτική βούληση και προοπτική (της νέας κυβέρνησης εν προκειμένω) και το άλλο είναι τα μεγέθη και οι προοπτικές της οικονομίας.

Η στόχευση του Στουρνάρα εξυπηρετούσε πολιτικάντικα τον σύριζα για να δικαιολογήση την παταγώδη αποτυχία του το 2015 που οδήγησε σε στασιμότητα 4 χρόνων και να περισώσει ότι μπορούσε.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Στουρνάρας: Κοιτάζω την Ακρόπολη και λέω «οι δανειστές μάς έσωσαν»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 21 Δεκ 2019, 22:59

Χαϊνης έγραψε:
21 Δεκ 2019, 22:45
sys3x έγραψε:
21 Δεκ 2019, 22:24
Χαϊνης έγραψε:
21 Δεκ 2019, 22:00


Η θέση του δεν είναι ούτε πολιτική - κυβερνητική ούτε επιχειρηματική, δεν είναι διοικητής της τάδε τράπεζας, είναι θεσμική και ο ρόλος του έχει να κάνει μόνο με την εύρυθμη λειτουργία της Ελληνικής οικονομίας.
Σωστά, ο Γερμανός αντίστοιχος κεντρικός τραπεζίτης πχ σιγοντάρει εκροές κεφαλαίων από τις γερμανικές τράπεζες για να ικανοποιήσει κάποιο κομματικό αφήγημα που βγάζει λάδι τον πολιτικό του χώρο και ταυτόχρονα να υποστηρίξει τα συμφέροντα των ελληνικών τραπεζών κατ εντολήν τους καθώς ή Ελλάδα είναι αυτή που κάνει τα κουμάντα στην ΕΕ στην εκτ κτρ.
Οκ χάϊ, κάτι άλλο που θες να συζητήσουμε; για τον καιρό ίσως;
:D
Οχι, δεν έχω απλωσει μπουγάδα να με ενδιαφέρει ο καιρός.

Κόφτε το παραμύθι οτι για την εκροή κεφαλαίων φταίει ο Στουρνάρας και οι δηλώσεις του, για αυτό φταίει η αναμενόμενη διακυβέρνηση από τον σύριζα τότε.
Γιατί τώρα που λέει καλά λογια για την προοπτική της οικονομίας δεν εισρέουν κεφάλαια αλλά όταν έλεγε κακά λογια έφευγαν;*
Η απάντηση είναι απλή.
Γιατι κανένας δεν περιμένει τις δηλώσεις του για να μετακομίσει τα κεφάλαια του.
Υπάρχουν εκατοντάδες ή χιλιάδες παράμετροι που εξετάζονται σε τέτοιες ενέργειες και που βασίζονται σε δυο σημεια.
Το ένα είναι η πολιτική βούληση και προοπτική (της νέας κυβέρνησης εν προκειμένω) και το άλλο είναι τα μεγέθη και οι προοπτικές της οικονομίας.

Η στόχευση του Στουρνάρα εξυπηρετούσε πολιτικάντικα τον σύριζα για να δικαιολογήση την παταγώδη αποτυχία του το 2015 που οδήγησε σε στασιμότητα 4 χρόνων και να περισώσει ότι μπορούσε.

*Γιατί Κυριάκος Μητσοτάκης ίσως;
Δε σου πέρασε από το μυαλό προφανώς αλλά απλά χρησιμοποιώ την δική σου λογική.
Κοίταξε, εγώ πχ που δεν είμαι ούτε ήμουν ενταγμένος κομματικά και πολιτικά σε κανέναν χώρο (γι αυτό και οι μισοί ζαβοί σκούζουν χρυσαυγίτης και οι άλλοι μισοί κοθμούνι 😂) θέλω πραγματικά πολύ να πετύχει ο κύριος Μητσοτάκης και το ίδιο ήθελα και για τους προηγούμενους (ασχέτως αν καταλάβαινα ότι δε τραβούσαν τα παλικαράκια, εξαίρεση ήτανε ο Σημίτης φυσικά καθώς από την αρχή φαινότανε ότι θα τα γαμήσει τη μάνα τα πάντα όλα) αλλά όταν μιλάμε για ανθρώπους που στελεχώσαν κυβερνήσεις από νευραλγικά πόστα και στην συνέχεια ρίχνουν το μπαλάκι της ευθύνης σε άλλους συναδέλφους τους ε αυτό μου κάθεται κάπως ρε αδελφέ, επίσης είναι τρομερά στενάχωρο ότι κάποιοι τρώτε τον σανό τους και ταυτόχρονα βλέπεται μόνο το σανό που τρώνε οι άλλοι, οι ιδεολογικά αντίθετοι με σας.
Τέσπα, γάμησε τα χάϊ, δε νομίζω να βγάλουμε άκρη, για μένα όπως και για σένα φαντάζομαι κάποια πράγματα βγάζουν μάτι, δε το χω γενικά να εξηγήσω παραπάνω αυτό που έχω στο κεφάλι μου και επιπλέον ξέρω πολύ λίγα πράματα αν πραγματικά ξέρω κάτι, δύσκολα λοιπόν, ο Στουρνάρας πάντως κατά την μη ταπεινή μου γνώμη δεν είναι ούτε κάνει αυτό που νομίζεις.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών