Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 27 Δεκ 2019, 19:05

Custom_F έγραψε:
27 Δεκ 2019, 09:04
Ισως το ειδατε, ισως οχι... Ειπα να το φερω εδω απο τα Σχολια Επισκεπτων.

brb και tyt reloaded έγραψε:
25 Δεκ 2019, 00:45
Μπήκα για να δω την δημοσίευση μου για το Band Aid για να μην τα ξαναγράφω.
Είδα αυτό το νήμα και αυτή την δημοσίευση και δεν μπόρεσα να αντισταθώ να μην το σχολιάσω.
Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!
Παράθεση
Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » Χθες, 22:10

Δεν θέλω να βάλω σε ένα τσουβάλι όλους τους συνταξιούχους γιατί υπήρξαν άνθρωποι που δούλεψαν πολύ και δικαίως παίρνουν την σύνταξή τους, η οποία σε καμία περίπτωση δεν θα έπρεπε να είναι φιλοδώρημα, αλλά δυστυχώς τους καπέλωσαν και αυτούς οι διάφοροι άλλοι "συνταξιούχοι".
Αυτή την στιγμή είμαι και εγώ νέα γυναίκα και αντί να βρίσκομαι κάπου να διασκεδάζω με γνωστούς και φίλους, τα αδέρφια μου, τα ανιψάκια μου, αφού δεν έχω δική μου οικογένεια, γράφω σε ένα forum. Υποθέτω ότι πολλές, συνομήλικες ή μια και δύο δεκαετίες μεγαλύτερες, θα ξεκοκαλίζουν το δικό μου μερίδιο αυτή την στιγμή.
Καλά Χριστούγεννα σε όλους, να σας πάνε όλα καλά και θα τους βάλουμε στην θέση τους. Αν όχι για εμάς, για την γενιά των παιδιών μας
Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!
Η διεθνής πρακτική για τις υφέσεις (ειδικά για ύφεση σαν τη δικιά μας) δείχνει ότι ξεπερνιούνται με αυξήσεις των δημοσίων δαπανών δηλαδή ΚΑΙ με αυξήσεις στις συντάξεις ΚΑΙ με προσλήψεις στο δημόσιο. Για κάθε δημόσιο υπάλληλο δουλεύουν δύο υπάλληλοι στον ιδιωτικό τομέα σύμφωνα με τον δημοσιονομικό συντελεστή 1 (ευρώ δημόσιας δαπάνης) παράγει 2.3 ευρώ ανάπτυξη.

Είστε σίγουροι ότι δεν θέλετε αυξήσεις στις συντάξεις και στις προσλήψεις δημοσίων υπαλλήλων;
Αν πει κανείς ''πού θα βρεθούν τα λεφτά'' η απάντηση είναι στο πρωτογενές πλεόνασμα. Με τα 6.3 δις ευρώ μπορέι να προσληφθούν 400 χιλιάδες στο δημόσιο που θα παίρνουν 15 χιλιάδες ευρώ μικτά τον χρόνο (900 ευρώ επί 14 και 2400 ασφαλιστικές εισφορές) και με την μόχλευση θα προσληφθούν άλλες 800 χιλιάδες στον ιδιωτικό τομέα.
Μηδενισμός της επίσημης ανεργίας.

Το νήμα δείχνει ότι δεν υπάρχει ελπίδα ...
κριμα που το χασαμε αυτο το παλλικαρι που επαναλαμβαλε αυτη την κοτσανα σε καθε δευτερο ποστ. καναμε καλο γελιο. :a040:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 27 Δεκ 2019, 19:06

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
27 Δεκ 2019, 18:40
τελευταιο ανεκδοτο

η νδουλα στηριζεται στις υγιεις και παραγωγικες (με την πραγματικη εννοια του ορου) δυναμεις :giggle:
Η Νουδουλα στηριζεται εκει που στηριζοτανε παντοτε: συνταξιουχους. κομματικους και λιγους διαπλεμομενπους επιχειρηματιες..Αυτους και στηριζει..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 28 Δεκ 2019, 11:39

Northern Spirit έγραψε:
27 Δεκ 2019, 19:02
foscilis έγραψε:
27 Δεκ 2019, 18:29
Northern Spirit έγραψε:
24 Δεκ 2019, 20:17
Η χωρα αυτη ειναι τελειωμενη....Αυξησεις σε συνταξεις και διορισμους το μεγαλο οικονομικο προγραμμα της γεροντοδεξιας..

Την ιδια ωρα αυξηση εισφορων σε οσους δουλευουνε..

Εμένα από 750 θα πάνε 400.

Τι αύξηση;

Α λες για αυτούς που ΔΗΛΩΝΟΥΝ κάτω από 5000 το χρόνο. Σνιφ
Το ΔΗΛΩΝΟΥΝΕ γιατι το βαζεις με κεφαλαια; Υποννοεις οτι εχουνε υψηλοτερα εισδοηματα και κλεβουνε;
1.500.000%

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Δεκ 2019, 11:50

Northern Spirit έγραψε:
24 Δεκ 2019, 22:46
Οι γονεις μου που με 40 χρονια ΤΕΒΕ πιαρνανε 1200 το 2010 τελικα πηρανε 1000 μετα τις περικοπες...
Σιγά τα 40 χρόνια. Πραγματικά αστείο είναι αυτό που λες γιατί πριν την μεταρρύθμιση του 1993, το ΤΕΒΕ στην ουσία ήταν ταμείο που έδινε χρήματα χωρίς εισφορές. Δηλαδή πραγματικές εισφορές οι γονείς σου είχαν για 20 χρόνια και αν. Στο μεταξύ για να βγήκαν στην σύνταξη το 2010 ή πριν, σημαίνει ότι έζησαν όλα τα καλά χρόνια των επιχειρήσεων στην Ελλάδα, που ήταν τρελά κι απίστευτα λεφτά από το πουθενά (στην πραγματικότητα, από δάνεια που έπαιρνε το κράτος για να τροφοδοτεί το δημόσιο με υπερμισθούς και από δάνεια που έδιναν οι τράπεζες για το τίποτα).

Λίγο λιγότερο θράσος, φίλε. Η πρώτη μου εισφορά στο ΤΕΒΕ, το 2010, ήταν 20 φορές μεγαλύτερη από την στάνταρ εισφορά του 1992.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 28 Δεκ 2019, 12:44

Northern Spirit έγραψε:
27 Δεκ 2019, 19:04

Το συστημα θεωρει οτι οποιος δηλωνει τα κατωτατα η ας πουμε και μηδενικα εισδοηματα ειναι απατεωνας. Γι'άυτο βαζουνε και υποχρεωτικες εισφορες..
ένας στους τέσσερις δηλώνει για χρόνια και χρόνια εισόδημα κάτω από το παγκόσμιο όριο της απόλυτης φτώχειας. Δηλαδή εισόδημα με το οποίο πεθαίνεις στη... Λιβερία, αυτός το έχει για χρόνια και χρόνια στην Ελλάδα. Μαζί με οικογένεια, αυτοκίνητο, σπίτι κλπ.

Θα επιτρέψεις στο σύστημα να είναι λίγο καχύποπτο.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18482
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 28 Δεκ 2019, 12:59

Custom_F έγραψε:
27 Δεκ 2019, 09:04
Ισως το ειδατε, ισως οχι... Ειπα να το φερω εδω απο τα Σχολια Επισκεπτων.

brb και tyt reloaded έγραψε:
25 Δεκ 2019, 00:45
Μπήκα για να δω την δημοσίευση μου για το Band Aid για να μην τα ξαναγράφω.
Είδα αυτό το νήμα και αυτή την δημοσίευση και δεν μπόρεσα να αντισταθώ να μην το σχολιάσω.



Η διεθνής πρακτική για τις υφέσεις (ειδικά για ύφεση σαν τη δικιά μας) δείχνει ότι ξεπερνιούνται με αυξήσεις των δημοσίων δαπανών δηλαδή ΚΑΙ με αυξήσεις στις συντάξεις ΚΑΙ με προσλήψεις στο δημόσιο. Για κάθε δημόσιο υπάλληλο δουλεύουν δύο υπάλληλοι στον ιδιωτικό τομέα σύμφωνα με τον δημοσιονομικό συντελεστή 1 (ευρώ δημόσιας δαπάνης) παράγει 2.3 ευρώ ανάπτυξη.

Είστε σίγουροι ότι δεν θέλετε αυξήσεις στις συντάξεις και στις προσλήψεις δημοσίων υπαλλήλων;
Αν πει κανείς ''πού θα βρεθούν τα λεφτά'' η απάντηση είναι στο πρωτογενές πλεόνασμα. Με τα 6.3 δις ευρώ μπορέι να προσληφθούν 400 χιλιάδες στο δημόσιο που θα παίρνουν 15 χιλιάδες ευρώ μικτά τον χρόνο (900 ευρώ επί 14 και 2400 ασφαλιστικές εισφορές) και με την μόχλευση θα προσληφθούν άλλες 800 χιλιάδες στον ιδιωτικό τομέα.
Μηδενισμός της επίσημης ανεργίας.

Το νήμα δείχνει ότι δεν υπάρχει ελπίδα ...
Πρεπει να το δουλευεις λιγο πριν βρισκεις ενδιαφερουσα την καθε μαλακια που γραφει ο καθενας.
Η δικη μας περιπτωση δεν ηταν απλως μια περιπτωση υφεσης.Ηταν ελλειμμα στους προυπολογισμους και ταυτοχρονα τεραστιο χρεος.
Πως δεν το σκεφτηκαμε λοιπον υπο αυτες τις συνθηκες να μην προσλαβουμε αλλες 400 χιλιαδες ΔΥ ;
Τα λεφτα θα τα εβγαζε το λεφτοδεντρο.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 28 Δεκ 2019, 13:10

under έγραψε:
28 Δεκ 2019, 12:59
Custom_F έγραψε:
27 Δεκ 2019, 09:04
Ισως το ειδατε, ισως οχι... Ειπα να το φερω εδω απο τα Σχολια Επισκεπτων.

brb και tyt reloaded έγραψε:
25 Δεκ 2019, 00:45
Μπήκα για να δω την δημοσίευση μου για το Band Aid για να μην τα ξαναγράφω.
Είδα αυτό το νήμα και αυτή την δημοσίευση και δεν μπόρεσα να αντισταθώ να μην το σχολιάσω.



Η διεθνής πρακτική για τις υφέσεις (ειδικά για ύφεση σαν τη δικιά μας) δείχνει ότι ξεπερνιούνται με αυξήσεις των δημοσίων δαπανών δηλαδή ΚΑΙ με αυξήσεις στις συντάξεις ΚΑΙ με προσλήψεις στο δημόσιο. Για κάθε δημόσιο υπάλληλο δουλεύουν δύο υπάλληλοι στον ιδιωτικό τομέα σύμφωνα με τον δημοσιονομικό συντελεστή 1 (ευρώ δημόσιας δαπάνης) παράγει 2.3 ευρώ ανάπτυξη.

Είστε σίγουροι ότι δεν θέλετε αυξήσεις στις συντάξεις και στις προσλήψεις δημοσίων υπαλλήλων;
Αν πει κανείς ''πού θα βρεθούν τα λεφτά'' η απάντηση είναι στο πρωτογενές πλεόνασμα. Με τα 6.3 δις ευρώ μπορέι να προσληφθούν 400 χιλιάδες στο δημόσιο που θα παίρνουν 15 χιλιάδες ευρώ μικτά τον χρόνο (900 ευρώ επί 14 και 2400 ασφαλιστικές εισφορές) και με την μόχλευση θα προσληφθούν άλλες 800 χιλιάδες στον ιδιωτικό τομέα.
Μηδενισμός της επίσημης ανεργίας.

Το νήμα δείχνει ότι δεν υπάρχει ελπίδα ...
Πρεπει να το δουλευεις λιγο πριν βρισκεις ενδιαφερουσα την καθε μαλακια που γραφει ο καθενας.
Η δικη μας περιπτωση δεν ηταν απλως μια περιπτωση υφεσης.Ηταν ελλειμμα στους προυπολογισμους και ταυτοχρονα τεραστιο χρεος.
Πως δεν το σκεφτηκαμε λοιπον υπο αυτες τις συνθηκες να μην προσλαβουμε αλλες 400 χιλιαδες ΔΥ ;
Τα λεφτα θα τα εβγαζε το λεφτοδεντρο.
Ναι, βρισε με κιόλας.
Εγώ για τον διάλογο το έκανα.
Έτυχε κ είδα τη δημοσίευση κ φαντάστηκα ότι θα χανόταν αυτό που ήθελε να πει. Όποιος κ αν ήταν, ότι και αν ηταν αυτό.
Δε θεωρείς ότι είναι καλύτερα τώρα που δεν υπάρχει μια "μπούρδα" ξεκρεμαστη, αλλά έχει καταρριφθεί με επιχειρήματα;
Τεσπά.
Ας μπαναριστεις εσύ, να μιλάς στους επισκέπτες κ μην ανησυχείς, δε θα μπω στον κόπο να παραθέσω ποστ σου.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18482
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 28 Δεκ 2019, 13:17

Custom_F έγραψε:
28 Δεκ 2019, 13:10
Ναι, βρισε με κιόλας.
Εγώ για τον διάλογο το έκανα.
Έτυχε κ είδα τη δημοσίευση κ φαντάστηκα ότι θα χανόταν αυτό που ήθελε να πει. Όποιος κ αν ήταν, ότι και αν ηταν αυτό.
Δε θεωρείς ότι είναι καλύτερα τώρα που δεν υπάρχει μια "μπούρδα" ξεκρεμαστη, αλλά έχει καταρριφθεί με επιχειρήματα;
Τεσπά.
Ας μπαναριστεις εσύ, να μιλάς στους επισκέπτες κ μην ανησυχείς, δε θα μπω στον κόπο να παραθέσω ποστ σου.
Σου ειπα οτι πρεπει να το δουλευεις λιγο διοτι εφοσον θετεις μια τετοια πιπα στο τραπεζι σημαινει οτι

ή δεν εχεις καταλαβει τι εγινε στη χωρα
ή δεν ασχοληθηκες να καταλαβεις τι σημαινει δημοσιο χρεος,τι σημαινει ελλειμμα στον προυπολογισμο,τι σημαινει ελλειμμα στο εμπορικο ισοζυγιο.

Πως να γινει διαλογος πανω στην απαιτηση για αυξηση των δημοσιων δαπανων ενω ΕΧΕΙΣ ΧΡΕΟΚΟΠΗΣΕΙ ;
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 28 Δεκ 2019, 13:25

under έγραψε:
28 Δεκ 2019, 13:17
Custom_F έγραψε:
28 Δεκ 2019, 13:10
Ναι, βρισε με κιόλας.
Εγώ για τον διάλογο το έκανα.
Έτυχε κ είδα τη δημοσίευση κ φαντάστηκα ότι θα χανόταν αυτό που ήθελε να πει. Όποιος κ αν ήταν, ότι και αν ηταν αυτό.
Δε θεωρείς ότι είναι καλύτερα τώρα που δεν υπάρχει μια "μπούρδα" ξεκρεμαστη, αλλά έχει καταρριφθεί με επιχειρήματα;
Τεσπά.
Ας μπαναριστεις εσύ, να μιλάς στους επισκέπτες κ μην ανησυχείς, δε θα μπω στον κόπο να παραθέσω ποστ σου.
Σου ειπα οτι πρεπει να το δουλευεις λιγο διοτι εφοσον θετεις μια τετοια πιπα στο τραπεζι σημαινει οτι

ή δεν εχεις καταλαβει τι εγινε στη χωρα
ή δεν ασχοληθηκες να καταλαβεις τι σημαινει δημοσιο χρεος,τι σημαινει ελλειμμα στον προυπολογισμο,τι σημαινει ελλειμμα στο εμπορικο ισοζυγιο.

Πως να γινει διαλογος πανω στην απαιτηση για αυξηση των δημοσιων δαπανων ενω ΕΧΕΙΣ ΧΡΕΟΚΟΠΗΣΕΙ ;
Καλά, όταν καταλάβεις τι είπα, πεσμου.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Δεκ 2019, 13:25

foscilis έγραψε:
28 Δεκ 2019, 12:44
Northern Spirit έγραψε:
27 Δεκ 2019, 19:04

Το συστημα θεωρει οτι οποιος δηλωνει τα κατωτατα η ας πουμε και μηδενικα εισδοηματα ειναι απατεωνας. Γι'άυτο βαζουνε και υποχρεωτικες εισφορες..
ένας στους τέσσερις δηλώνει για χρόνια και χρόνια εισόδημα κάτω από το παγκόσμιο όριο της απόλυτης φτώχειας. Δηλαδή εισόδημα με το οποίο πεθαίνεις στη... Λιβερία, αυτός το έχει για χρόνια και χρόνια στην Ελλάδα. Μαζί με οικογένεια, αυτοκίνητο, σπίτι κλπ.

Θα επιτρέψεις στο σύστημα να είναι λίγο καχύποπτο.
εγω δεν θα επιτρεψω.

το συστημα να κουνησει τον κωλο του, να γινει ικανο να βρει την αληθεια. και οχι να κοπαναει επι δικαιων και αδικων οτι του καπνισει λογω καχυποψιας.

σαν να λεμε οι θεσεις παρκαρισματος ειναι τοσες, τα αυτοκινητα τοσα, αρα ειμαστε καχυποπτοι εως βεβαιοι οτι οι περισσοτεροι παρκαρετε παρανομα. αρπαχτε ολοι απο ενα προστιμο, γιατι που να βγαινουμε τωρα στο δρομο να ξεδιαλεγουμε τους παρανομους....
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 28 Δεκ 2019, 13:41

Custom_F έγραψε:
28 Δεκ 2019, 13:10
under έγραψε:
28 Δεκ 2019, 12:59
Custom_F έγραψε:
27 Δεκ 2019, 09:04
Ισως το ειδατε, ισως οχι... Ειπα να το φερω εδω απο τα Σχολια Επισκεπτων.

Πρεπει να το δουλευεις λιγο πριν βρισκεις ενδιαφερουσα την καθε μαλακια που γραφει ο καθενας.
Η δικη μας περιπτωση δεν ηταν απλως μια περιπτωση υφεσης.Ηταν ελλειμμα στους προυπολογισμους και ταυτοχρονα τεραστιο χρεος.
Πως δεν το σκεφτηκαμε λοιπον υπο αυτες τις συνθηκες να μην προσλαβουμε αλλες 400 χιλιαδες ΔΥ ;
Τα λεφτα θα τα εβγαζε το λεφτοδεντρο.
Ναι, βρισε με κιόλας.
Εγώ για τον διάλογο το έκανα.
Έτυχε κ είδα τη δημοσίευση κ φαντάστηκα ότι θα χανόταν αυτό που ήθελε να πει. Όποιος κ αν ήταν, ότι και αν ηταν αυτό.
Δε θεωρείς ότι είναι καλύτερα τώρα που δεν υπάρχει μια "μπούρδα" ξεκρεμαστη, αλλά έχει καταρριφθεί με επιχειρήματα;
Τεσπά.
Ας μπαναριστεις εσύ, να μιλάς στους επισκέπτες κ μην ανησυχείς, δε θα μπω στον κόπο να παραθέσω ποστ σου.
Έβαλε το δικό μου πόστ από όλα τα πόστ που υπήρχαν εδώ για να πει την εξυπνάδα του. Δεν γνωρίζω αν τον επικροτείς, δεν καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις, αλλά είναι πολύ επικίνδυνο να μας περνάνε για βλάκες, μάλιστα το πιο ύπουλο πράγμα που έχει γίνει είναι η υποβάθμιση της παιδείας και της εκπαίδευσης και τα εμπόδια που έχουν βάλει σε κάθε άξιο άνθρωπο να προκόψει. Η φυγή ικανών νέων στο εξωτερικό και η ανάδειξη και ο πλουτισμός μετριοτήτων και απατεώνων. Δημόσιες επενδύσεις φυσικά και τονώνουν την οικονομία αλλά σε παραγωγικούς τομείς. Όχι στην υψηλή μισθοδοσία αχρήστων και στις υψηλές συντάξεις πενηντάρηδων για κατανάλωση.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 28 Δεκ 2019, 13:49

Ασέβαστος έγραψε:
28 Δεκ 2019, 13:25
foscilis έγραψε:
28 Δεκ 2019, 12:44
Northern Spirit έγραψε:
27 Δεκ 2019, 19:04

Το συστημα θεωρει οτι οποιος δηλωνει τα κατωτατα η ας πουμε και μηδενικα εισδοηματα ειναι απατεωνας. Γι'άυτο βαζουνε και υποχρεωτικες εισφορες..
ένας στους τέσσερις δηλώνει για χρόνια και χρόνια εισόδημα κάτω από το παγκόσμιο όριο της απόλυτης φτώχειας. Δηλαδή εισόδημα με το οποίο πεθαίνεις στη... Λιβερία, αυτός το έχει για χρόνια και χρόνια στην Ελλάδα. Μαζί με οικογένεια, αυτοκίνητο, σπίτι κλπ.

Θα επιτρέψεις στο σύστημα να είναι λίγο καχύποπτο.
εγω δεν θα επιτρεψω.

το συστημα να κουνησει τον κωλο του, να γινει ικανο να βρει την αληθεια. και οχι να κοπαναει επι δικαιων και αδικων οτι του καπνισει λογω καχυποψίας

Δε βαζει διακοσιες χιλιαδες τεκμαρτο εισοδημα.

Τον βασικο μισθο βαζει. (πανω κατω)

Ειναι απολυτα ευλογη η εικασια οτι αν δε βγαζεις τουλαχιστον τον βασικο δεν υπαρχει κανενας λογος να ασκεις δραστηριοτητα.

Και ολοι ξερουμε οτι οσοι επαγγελματιες δηλωνουν συστηματικα κατω απο το οριο της απολυτης φτωχειας κανονικα και σαραντα χρονια να τους ριξεις παλι φτηνα τη γλιτωσαν.

Γι' αυτο αλλωστε ο αριθμος των αδικημενων επαγγελματιων που εχουν προσφυγει εναντια στα ελαχιστα ορια ειναι σταθερος στο απολυτο μηδεν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foscilis την 28 Δεκ 2019, 13:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 28 Δεκ 2019, 13:50

Antares έγραψε:
28 Δεκ 2019, 13:41
Custom_F έγραψε:
28 Δεκ 2019, 13:10
under έγραψε:
28 Δεκ 2019, 12:59


Πρεπει να το δουλευεις λιγο πριν βρισκεις ενδιαφερουσα την καθε μαλακια που γραφει ο καθενας.
Η δικη μας περιπτωση δεν ηταν απλως μια περιπτωση υφεσης.Ηταν ελλειμμα στους προυπολογισμους και ταυτοχρονα τεραστιο χρεος.
Πως δεν το σκεφτηκαμε λοιπον υπο αυτες τις συνθηκες να μην προσλαβουμε αλλες 400 χιλιαδες ΔΥ ;
Τα λεφτα θα τα εβγαζε το λεφτοδεντρο.
Ναι, βρισε με κιόλας.
Εγώ για τον διάλογο το έκανα.
Έτυχε κ είδα τη δημοσίευση κ φαντάστηκα ότι θα χανόταν αυτό που ήθελε να πει. Όποιος κ αν ήταν, ότι και αν ηταν αυτό.
Δε θεωρείς ότι είναι καλύτερα τώρα που δεν υπάρχει μια "μπούρδα" ξεκρεμαστη, αλλά έχει καταρριφθεί με επιχειρήματα;
Τεσπά.
Ας μπαναριστεις εσύ, να μιλάς στους επισκέπτες κ μην ανησυχείς, δε θα μπω στον κόπο να παραθέσω ποστ σου.
Έβαλε το δικό μου πόστ από όλα τα πόστ που υπήρχαν εδώ για να πει την εξυπνάδα του. Δεν γνωρίζω αν τον επικροτείς, δεν καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις, αλλά είναι πολύ επικίνδυνο να μας περνάνε για βλάκες, μάλιστα το πιο ύπουλο πράγμα που έχει γίνει είναι η υποβάθμιση της παιδείας και της εκπαίδευσης και τα εμπόδια που έχουν βάλει σε κάθε άξιο άνθρωπο να προκόψει. Η φυγή ικανών νέων στο εξωτερικό και η ανάδειξη και ο πλουτισμός μετριοτήτων και απατεώνων. Δημόσιες επενδύσεις φυσικά και τονώνουν την οικονομία αλλά σε παραγωγικούς τομείς. Όχι στην υψηλή μισθοδοσία αχρήστων και στις υψηλές συντάξεις πενηντάρηδων για κατανάλωση.
Με έχετε δει ποτέ να μιλάω στα πολιτικά; Στα οικονομικά;
Είδα μια άποψη στους επισκέπτες.
Λέω ο άνθρωπος έχει φάει μπαν, ε ας το βάλω να το δουν, ώστε να απαντήσουν κ να πάρει απάντηση γιατι στους επισκέπτες δε θα το δουν.
Ούτε τον ξέρω, ούτε σας ξέρω, ούτε επικροτω, ούτε αποδοκιμαζω.
Τίποτα.
Τα αφήνω σε σας αυτά.
Είναι τόσο δύσκολο πια να το καταλάβετε;
Απλώς μετέφερα το ποστ.

Ξεκολλατε λίγο κ ασχοληθείτε με την ουσια.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Δεκ 2019, 14:39

foscilis έγραψε:
28 Δεκ 2019, 13:49


Δε βαζει διακοσιες χιλιαδες τεκμαρτο εισοδημα.

Τον βασικο μισθο βαζει. (πανω κατω)

Ειναι απολυτα ευλογη η εικασια οτι αν δε βγαζεις τουλαχιστον τον βασικο δεν υπαρχει κανενας λογος να ασκεις δραστηριοτητα.

Και ολοι ξερουμε οτι οσοι επαγγελματιες δηλωνουν συστηματικα κατω απο το οριο της απολυτης φτωχειας κανονικα και σαραντα χρονια να τους ριξεις παλι φτηνα τη γλιτωσαν.

Γι' αυτο αλλωστε ο αριθμος των αδικημενων επαγγελματιων που εχουν προσφυγει εναντια στα ελαχιστα ορια ειναι σταθερος στο απολυτο μηδεν.
για μας τους παλιους ειναι καπως ετσι. νεος εε ομως, μπορει καλλιστα να μπαινει και μεσα για καναδυο χρονια, και να εξακολουθει.

για ολους ομως, ειναι ασηματο το τι εικαζεται, ακομη και το ποια ειναι η αληθεια, σημασια εχει μονο τι αποδεικνυεται, και τι μπορει να φερει αποτελεσματα.

μονο με ελεγχους μπορει να στρωσει η κατασταση. αλλιως απλα ολοι θα συνεχισουν να φοροαποφευγουν, και νεος ουτε σκεψη δε θα κανει να ξεκινησει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 28 Δεκ 2019, 14:51

under έγραψε:
28 Δεκ 2019, 13:17
Custom_F έγραψε:
28 Δεκ 2019, 13:10
Ναι, βρισε με κιόλας.
Εγώ για τον διάλογο το έκανα.
Έτυχε κ είδα τη δημοσίευση κ φαντάστηκα ότι θα χανόταν αυτό που ήθελε να πει. Όποιος κ αν ήταν, ότι και αν ηταν αυτό.
Δε θεωρείς ότι είναι καλύτερα τώρα που δεν υπάρχει μια "μπούρδα" ξεκρεμαστη, αλλά έχει καταρριφθεί με επιχειρήματα;
Τεσπά.
Ας μπαναριστεις εσύ, να μιλάς στους επισκέπτες κ μην ανησυχείς, δε θα μπω στον κόπο να παραθέσω ποστ σου.
Σου ειπα οτι πρεπει να το δουλευεις λιγο διοτι εφοσον θετεις μια τετοια πιπα στο τραπεζι σημαινει οτι

ή δεν εχεις καταλαβει τι εγινε στη χωρα
ή δεν ασχοληθηκες να καταλαβεις τι σημαινει δημοσιο χρεος,τι σημαινει ελλειμμα στον προυπολογισμο,τι σημαινει ελλειμμα στο εμπορικο ισοζυγιο.

Πως να γινει διαλογος πανω στην απαιτηση για αυξηση των δημοσιων δαπανων ενω ΕΧΕΙΣ ΧΡΕΟΚΟΠΗΣΕΙ ;
Αντερούληηη , μαζέψου λίγο παιδί μου :smt018 μην πάρω τηλέφωνο τον κηδεμόνα σου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών