Κατάληψη στο Κουκάκι: Δεν βρέθηκαν αποτυπώματα της οικογένειας Ινδαρέ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69772
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κατάληψη στο Κουκάκι: Δεν βρέθηκαν αποτυπώματα της οικογένειας Ινδαρέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Ιαν 2020, 12:39

aljawn έγραψε:
07 Ιαν 2020, 12:25
To Σύνταγμα προβλέπει σε περίπτωση παραβίασης του άσυλου της κατοικίας, αποζημίωση για τον κάτοικο και ποινική διαδικασία (κατάχρηση εξουσίας) για τους κρατικούς υπαλλήλους/λειτουργούς που το παραβίασαν. Περιλαμβάνεται και ο εισαγγελέας. Η κατάχρηση εξουσίας μπορεί να οδηγήσει σε φυλάκιση και με τον δημοσιουπαλληλικό κώδικα (και τον αντίστοιχο των δικαστικών λειτουργών), σε οριστική παύση (απόλυση).

Παλαιότερα τα δικαστήρια ήταν αρκετά φειδωλά με τις ποινές και τις αποζημιώσεις, αλλά έχουμε σοδομιστεί επαρκώς στο ΕΔΔΑ για να τσούξουν άγρια κωλαράκια αστυνομικών/ματατζήδων αν το κυνηγήσουν οι Ινδαρέδες (ο ένας είναι και δικηγόρος απ' ότι διάβασα).
Μα δεν διαφωνώ σ' αυτό. Τον ξέρω τον νόμο. Και ακριβώς γι' αυτό είμαι υπέρ της κάμερας στα κράνη. Θα αποδίδονται τα του Καίσαρος τω Καίσαρι. Έτσι, να μπαίνουν τα πράγματα σε μια σειρά.

Αλλά πραγματικά βρίσκω κωμική όλη αυτή την ευαισθητοποίηση αναφορικά με την προστασία του ιδιωτικού χώρου από τους ονειροπαρμένους υπερασπιστές της αντιβίας, που ό,τι θυμούνται χαίρονται κι ό,τι ξεχνάνε κλαίνε. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69772
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κατάληψη στο Κουκάκι: Δεν βρέθηκαν αποτυπώματα της οικογένειας Ινδαρέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Ιαν 2020, 12:44

aljawn έγραψε:
07 Ιαν 2020, 12:34
nowhere έγραψε:
07 Ιαν 2020, 12:31
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2020, 12:16
Για να γίνω πιο αντικειμενική θα έλεγα ότι δεν δίνω δεκάρα για το ξύλο που τρώνε όσοι στηρίζουν αυτούς που θεωρούν κεκτημένο δικαίωμα τις αυθαίρετες μπούκες όπου γουστάρουν και το επίσης αυθαίρετο ξύλο σε όποιον γουστάρουν.

Οπότε, δεν μ' απασχολεί στο ελάχιστο η γνώμη του κάθε φλουφλοπαπάρα.
ώπα φτάνει όχι άλλη αντικειμενικότητα,για να δουλεύεστε μεταξύ σας είναι έτσι κι αλλιώς.αν γινόταν επί ουριζα αυτό θα τσίριζες για τους νοικοκυραίους που τρώνε ξύλο και ο αρίστος θα έλεγε αυτά που λες εσύ τώρα
Υπάρχει όμως μια διαφορά: ο Άριστος θα τα έγραφε επειδή πιστεύει στον Ποκοπικο, η Γαλη τα γράφει γιατί δεν μπορεί να πιστεψει ακομα πως έκανε μαλακία που τους ψήφισε.
Από που προκύπτει η υπόθεση σου;
Με τα υπάρχοντα δεδομένα, το ίδιο θα ψήφιζα και σήμερα.

Έχεις να μου προτείνεις κάτι καλύτερο; :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69772
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κατάληψη στο Κουκάκι: Δεν βρέθηκαν αποτυπώματα της οικογένειας Ινδαρέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Ιαν 2020, 12:49

nowhere έγραψε:
07 Ιαν 2020, 12:31
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2020, 12:16
Για να γίνω πιο αντικειμενική θα έλεγα ότι δεν δίνω δεκάρα για το ξύλο που τρώνε όσοι στηρίζουν αυτούς που θεωρούν κεκτημένο δικαίωμα τις αυθαίρετες μπούκες όπου γουστάρουν και το επίσης αυθαίρετο ξύλο σε όποιον γουστάρουν.

Οπότε, δεν μ' απασχολεί στο ελάχιστο η γνώμη του κάθε φλουφλοπαπάρα.
ώπα φτάνει όχι άλλη αντικειμενικότητα,για να δουλεύεστε μεταξύ σας είναι έτσι κι αλλιώς.αν γινόταν επί ουριζα αυτό θα τσίριζες για τους νοικοκυραίους που τρώνε ξύλο και ο αρίστος θα έλεγε αυτά που λες εσύ τώρα
Επειδή δεν θέλω να αφήνω αναπάντητες ερωτήσεις και δεν ξέρω αν είσαι παλιός ή νέος χρήστης, μπορείς να μου αναφέρεις πόσες φορές έχεις τσιρίξει εσύ για το ξύλο που τρώνε ή πρέπει να τρώνε οι νοικοκυρέοι, καλό μου;

Και ο οποιοσδήποτε από τους αντικειμενικούς και νομοταγείς φλουφλοπαπάρες;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14591
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Κατάληψη στο Κουκάκι: Δεν βρέθηκαν αποτυπώματα της οικογένειας Ινδαρέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 07 Ιαν 2020, 13:15

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2020, 12:49
Επειδή δεν θέλω να αφήνω αναπάντητες ερωτήσεις και δεν ξέρω αν είσαι παλιός ή νέος χρήστης, μπορείς να μου αναφέρεις πόσες φορές έχεις τσιρίξει εσύ για το ξύλο που τρώνε ή πρέπει να τρώνε οι νοικοκυρέοι, καλό μου;

Και ο οποιοσδήποτε από τους αντικειμενικούς και νομοταγείς φλουφλοπαπάρες;
δεν ήταν ερώτηση,σχόλιο ήταν,οι ερωτήσεις έχουν ερωτηματικό στο τέλος.πάρε σαν δεδομένο οτι είμαι αντικειμενικός,όσες φορές έχω τσιρίξει το έχω κάνει από την ίδια μεριά,δεν το κάνω χοροπηδώντας

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Κατάληψη στο Κουκάκι: Δεν βρέθηκαν αποτυπώματα της οικογένειας Ινδαρέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 07 Ιαν 2020, 13:20

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2020, 12:44
aljawn έγραψε:
07 Ιαν 2020, 12:34
nowhere έγραψε:
07 Ιαν 2020, 12:31

ώπα φτάνει όχι άλλη αντικειμενικότητα,για να δουλεύεστε μεταξύ σας είναι έτσι κι αλλιώς.αν γινόταν επί ουριζα αυτό θα τσίριζες για τους νοικοκυραίους που τρώνε ξύλο και ο αρίστος θα έλεγε αυτά που λες εσύ τώρα
Υπάρχει όμως μια διαφορά: ο Άριστος θα τα έγραφε επειδή πιστεύει στον Ποκοπικο, η Γαλη τα γράφει γιατί δεν μπορεί να πιστεψει ακομα πως έκανε μαλακία που τους ψήφισε.
Από που προκύπτει η υπόθεση σου;
Με τα υπάρχοντα δεδομένα, το ίδιο θα ψήφιζα και σήμερα.

Έχεις να μου προτείνεις κάτι καλύτερο; :)
https://en.wikipedia.org/wiki/Confirmation_bias

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Κατάληψη στο Κουκάκι: Δεν βρέθηκαν αποτυπώματα της οικογένειας Ινδαρέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 07 Ιαν 2020, 13:21

aljawn έγραψε:
07 Ιαν 2020, 12:25
To Σύνταγμα προβλέπει σε περίπτωση παραβίασης του άσυλου της κατοικίας, αποζημίωση για τον κάτοικο και ποινική διαδικασία (κατάχρηση εξουσίας) για τους κρατικούς υπαλλήλους/λειτουργούς που το παραβίασαν. Περιλαμβάνεται και ο εισαγγελέας. Η κατάχρηση εξουσίας μπορεί να οδηγήσει σε φυλάκιση και με τον δημοσιουπαλληλικό κώδικα (και τον αντίστοιχο των δικαστικών λειτουργών), σε οριστική παύση (απόλυση).

Παλαιότερα τα δικαστήρια ήταν αρκετά φειδωλά με τις ποινές και τις αποζημιώσεις, αλλά έχουμε σοδομιστεί επαρκώς στο ΕΔΔΑ για να τσούξουν άγρια κωλαράκια αστυνομικών/ματατζήδων αν το κυνηγήσουν οι Ινδαρέδες (ο ένας είναι και δικηγόρος απ' ότι διάβασα).
εσύ έχεις μόνιμο στασίδι στην καφετέρια απέναντι ;
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Κατάληψη στο Κουκάκι: Δεν βρέθηκαν αποτυπώματα της οικογένειας Ινδαρέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 07 Ιαν 2020, 15:10

Athos έγραψε:
07 Ιαν 2020, 13:21
aljawn έγραψε:
07 Ιαν 2020, 12:25
To Σύνταγμα προβλέπει σε περίπτωση παραβίασης του άσυλου της κατοικίας, αποζημίωση για τον κάτοικο και ποινική διαδικασία (κατάχρηση εξουσίας) για τους κρατικούς υπαλλήλους/λειτουργούς που το παραβίασαν. Περιλαμβάνεται και ο εισαγγελέας. Η κατάχρηση εξουσίας μπορεί να οδηγήσει σε φυλάκιση και με τον δημοσιουπαλληλικό κώδικα (και τον αντίστοιχο των δικαστικών λειτουργών), σε οριστική παύση (απόλυση).

Παλαιότερα τα δικαστήρια ήταν αρκετά φειδωλά με τις ποινές και τις αποζημιώσεις, αλλά έχουμε σοδομιστεί επαρκώς στο ΕΔΔΑ για να τσούξουν άγρια κωλαράκια αστυνομικών/ματατζήδων αν το κυνηγήσουν οι Ινδαρέδες (ο ένας είναι και δικηγόρος απ' ότι διάβασα).
εσύ έχεις μόνιμο στασίδι στην καφετέρια απέναντι ;
όχι, έχω μόνιμο στασίδι θεατή στο θέατρο των ζαίων με γραβάτα.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Κατάληψη στο Κουκάκι: Δεν βρέθηκαν αποτυπώματα της οικογένειας Ινδαρέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 07 Ιαν 2020, 19:02

Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
07 Ιαν 2020, 00:11
Εμπεδοκλής έγραψε:
06 Ιαν 2020, 11:11
Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
06 Ιαν 2020, 01:33
Απ' όσο κατάλαβα, ο Ινδαρές το άρχισε γιατί ενοχλήθηκε που χρησιμοποίησαν χωρίς ένταλμα την ταράτσα του για να μπουν στην κατάληψη. Θεωρητικά ναι, είναι παράνομο αυτό που έκαναν, αλλά δεν είναι δα και καμιά τρομερή παραβίαση το να περάσουν απλά από την ταράτσα σου. Αν είσαι υπέρ του να σταματήσει η παρανομία της κατάληψης, σε κάτι τέτοιο κάνεις τα στραβά μάτια.
Νέο αφήγημα. Ο πολίτης θα πρέπει να κάνει τα στραβά μάτια στην παρανομία δημοσίων υπαλλήλων αν η παρανομία είναι μικρή...
Είναι όπως όταν ένας αστυνομικός κυνηγάει ένα απόβρασμα και έχει χαλάσει το όχημά του, και μου παίρνει το παπάκι για να τον πιάσει. Σαφώς δεν έχει δικαίωμα να μου το πάρει, αλλά από τη στιγμή που το κάνει για πιάσει κάποιον που απειλεί τη δημόσια τάξη, θεωρώ πως το να το κάνω θέμα θα ήταν γελοίο.
Σε έχουν χαζέψει οι αμερικανικές ταινίες. Στον αληθινό κόσμο η ληστεία παπιού είναι ποινικό αδίκημα και τιμωρείται από το νόμο. Αν μιλάμε και για δημόσιο υπάλληλο τότε έχουμε πολλά αδικήματα μαζί. Υπάρχουν κανόνες εμπλοκής. Ο νόμος δεν επιβάλλεται με ποινικά αδικήματα...

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Κατάληψη στο Κουκάκι: Δεν βρέθηκαν αποτυπώματα της οικογένειας Ινδαρέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 07 Ιαν 2020, 20:43

Namrail έγραψε:
06 Ιαν 2020, 19:37
Στοχεύεις γενικά ένα χώρο (πχ όσους υπερασπίζονται γενικά τον "αριστερόστροφο" τρόπο σκεψης) και τους αποδίδεις οτιδήποτε γουστάρεις, χωρίς να λαμβάνεις υπόψη ότι αυτός ο χώρος είναι τεράστιος και μπορεί να περιλαμβάνει από ροζ αριστερούς μέχρι αναρχικούς, από την ΟΑΚΚΕ μέχρι το Καζάκη και από την ΑΝΤΑΡΣΥΑ μέχρι το ΚΚΕ.

Αυτό είναι λαθος, όσο λάθος θα ήταν εγώ να ταύτισω τον ήπιο δεξιό με τον ναζί που έλεγε ν αγιασει το χέρι του κορκονεα.

Αλλά προφανώς δεν το κατάλαβες.
Δεν καταλαβαίνω σε τι απορείς, ο διχαστικός λόγος (εμείς και οι άλλοι, θα σας τελειώσουμε κλπ) σε συνδυασμό με φανατισμό πεζοδρομίου (γερμανόδουλοι, στα τέσσερα κλπ) είναι το εργαλείο που εφηύρε και επένδυσε ο Τσίπρας για να συσπειρώσει κόσμο.
Οι ροζ αριστεροί που λες κρύφτηκαν πίσω από τον "πρώτο αριστερό" και βολεύτηκαν με τις ομάδες κρούσης μπάχαλων και υποκοσμιακών στον αγώνα εναντίον πατριωτών και νοικοκυραίων
Είναι λοιπόν όλοι συνένοχοι και ακόμα και εδώ κάποιοι "σοβαροί" εξακολουθούν και τώρα να λουφάρουν μπροστά στα περιθωριακά σκουπίδια που εναλλάσσονται στο πχόρουμ.
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας


Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Κατάληψη στο Κουκάκι: Δεν βρέθηκαν αποτυπώματα της οικογένειας Ινδαρέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 07 Ιαν 2020, 20:54

Athos έγραψε:
07 Ιαν 2020, 20:43
Namrail έγραψε:
06 Ιαν 2020, 19:37
Στοχεύεις γενικά ένα χώρο (πχ όσους υπερασπίζονται γενικά τον "αριστερόστροφο" τρόπο σκεψης) και τους αποδίδεις οτιδήποτε γουστάρεις, χωρίς να λαμβάνεις υπόψη ότι αυτός ο χώρος είναι τεράστιος και μπορεί να περιλαμβάνει από ροζ αριστερούς μέχρι αναρχικούς, από την ΟΑΚΚΕ μέχρι το Καζάκη και από την ΑΝΤΑΡΣΥΑ μέχρι το ΚΚΕ.

Αυτό είναι λαθος, όσο λάθος θα ήταν εγώ να ταύτισω τον ήπιο δεξιό με τον ναζί που έλεγε ν αγιασει το χέρι του κορκονεα.

Αλλά προφανώς δεν το κατάλαβες.
Δεν καταλαβαίνω σε τι απορείς, ο διχαστικός λόγος (εμείς και οι άλλοι, θα σας τελειώσουμε κλπ) σε συνδυασμό με φανατισμό πεζοδρομίου (γερμανόδουλοι, στα τέσσερα κλπ) είναι το εργαλείο που εφηύρε και επένδυσε ο Τσίπρας για να συσπειρώσει κόσμο.
Οι ροζ αριστεροί που λες κρύφτηκαν πίσω από τον "πρώτο αριστερό" και βολεύτηκαν με τις ομάδες κρούσης μπάχαλων και υποκοσμιακών στον αγώνα εναντίον πατριωτών και νοικοκυραίων
Είναι λοιπόν όλοι συνένοχοι και ακόμα και εδώ κάποιοι "σοβαροί" εξακολουθούν και τώρα να λουφάρουν μπροστά στα περιθωριακά σκουπίδια που εναλλάσσονται στο πχόρουμ.
Στα παπάρια μου για τους ροζ αριστερους. Για το τσουβαλιασμα έγραψα.

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Κατάληψη στο Κουκάκι: Δεν βρέθηκαν αποτυπώματα της οικογένειας Ινδαρέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 07 Ιαν 2020, 21:01

Namrail έγραψε:
07 Ιαν 2020, 20:54
Στα παπάρια μου για τους ροζ αριστερους. Για το τσουβαλιασμα έγραψα.
Όσοι δεν απομονώνουν τους αναρχικούς βρίσκονται στο ίδιο τσουβάλι. Απλό δεν είναι ;
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69772
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κατάληψη στο Κουκάκι: Δεν βρέθηκαν αποτυπώματα της οικογένειας Ινδαρέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Ιαν 2020, 21:02

Echelon έγραψε:
07 Ιαν 2020, 12:14
Η ΓΑΛΗ προφανώς είναι της άποψης "είσαι ένοχος μέχρι να αποδειχτεί το αντίθετο".
Βασικά είμαι της άποψης ότι πριν την εκδίκαση της υπόθεσης ο κατηγορούμενος είναι κάτι σαν τη γάτα του Σρέντινγκερ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 07 Ιαν 2020, 21:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Κατάληψη στο Κουκάκι: Δεν βρέθηκαν αποτυπώματα της οικογένειας Ινδαρέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 07 Ιαν 2020, 21:05

Athos έγραψε:
07 Ιαν 2020, 21:01
Namrail έγραψε:
07 Ιαν 2020, 20:54
Στα παπάρια μου για τους ροζ αριστερους. Για το τσουβαλιασμα έγραψα.
Όσοι δεν απομονώνουν τους αναρχικούς βρίσκονται στο ίδιο τσουβάλι. Απλό δεν είναι ;
Τι σημαίνει απομονώνεις τους αναρχικούς; Ότι παράλληλα λες ναι σε κάθε αστυνομική αυθαιρεσία ;

Δλδ ή θα είσαι υπέρ του να ξεχαρμανιαζουν τα μπατσονια πάνω σε ανυπεράσπιστες οικογένειες ή θα κάνεις πλάτες στους αναρχικούς; Που τα έχετε δει αυτά;

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 13942
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Κατάληψη στο Κουκάκι: Δεν βρέθηκαν αποτυπώματα της οικογένειας Ινδαρέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 07 Ιαν 2020, 21:06

η παραβατικότητα δεν εξαντλείται αποκλειστικά στις καταλήψεις κτιρίων. η εγκληματικότητα και οι βανδαλισμοί δίνουν σχεδόν καθημερινά το παρών.
ας το έχει υπόψη ο πρωθυπουργός. μπορούμε καλύτερα
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών