ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΑΚΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
ΚΑDYRΟV
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:52

ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΑΚΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΑDYRΟV » 15 Ιαν 2020, 12:22

O Διεθνής Οργανισμός Μετανάστευσης παρουσιάζει τη θετική διάσταση της ημιαυτόνομης διαβίωσης ασυνόδευτων ανηλίκων άνω των 16 ετών στην χώρα μας, μέσω της ιστορίας του M.S. που ζει σε μισθωμένο διαμέρισμα στο κέντρο της Αθήνας
Τη θετική διάσταση της ημιαυτόνομης διαβίωσης ασυνόδευτων ανηλίκων άνω των 16 ετών στην χώρα μας μέσω της ιστορίας ενός 17χρονου Αφγανού πρόσφυγα, που ζει σε μισθωμένο διαμέρισμα στο κέντρο της Αθήνας, παρουσιάζει ο Διεθνής Οργανισμός Μετανάστευσης λίγες μέρες μετά τον καθορισμό του νομοθετικού πλαισίου του συγκεκριμένου προγράμματος. Βασικός στόχος της ημιαυτόνομης διαβίωσης είναι η ομαλή μετάβαση της συγκεκριμένης ηλικιακής ομάδας στην ενήλικη ζωή και η ένταξή της στους κόλπους της ελληνικής κοινωνίας.

Ο M.S. βρίσκεται στην Ελλάδα τα τελευταία δυόμισι χρόνια. Του έχει χορηγηθεί άσυλο και αυτό το διάστημα μένει σε ένα διαμέρισμα στην Αθήνα, μαζί με τρεις φίλους του, που επίσης έφτασαν στην Ελλάδα μόνοι τους, ως ασυνόδευτοι ανήλικοι. Οι δυο κατάγονται από το Αφγανιστάν, ένας από το Πακιστάν και ένας ακόμη από την Αίγυπτο. «Όταν πήγαινα σχολείο στην Καμπούλ, θυμάμαι ότι μου άρεσε πολύ το μάθημα της βιολογίας. Βρίσκω ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες τις εικόνες του ανθρώπινου σώματος. Τώρα, στο νέο μου σχολείο στην Αθήνα, που βρίσκεται κοντά στην πλατεία Βικτωρίας, θα ήθελα να επικεντρωθώ στον κλάδο της πληροφορικής. Αυτό θα ήθελα να ακολουθήσω και επαγγελματικά», λέει ο ίδιος κρατώντας στα χέρια του ένα βιβλίο Γεωμετρίας στα ελληνικά.

17XRONOS2


Εμφανώς χαλαρός περιγράφει την περιπέτεια του: «Το να φύγω από το Αφγανιστάν δεν ήταν εύκολο. Η οικογένειά μου δεχόταν συνεχώς απειλές, και έτσι αποφάσισα να κάνω το βήμα και να διεκδικήσω μια πιο ασφαλή ζωή. Ταξιδεύοντας για να φτάσω στην Ελλάδα αντιμετώπισα πολλές δυσκολίες. Από το Αφγανιστάν, πήγα στο Πακιστάν και από εκεί στο Ιράν, ώσπου κατέληξα στην Κωνσταντινούπολη. Έμεινα εκεί για 25 ημέρες. Ο τελευταίος μου σταθμός ήταν η Μόρια, όπου έμεινα για τέσσερις μήνες προτού μεταφερθώ στην Αθήνα. Τελικά, η Αθήνα είναι μια πόλη, όπου μπορώ να φανταστώ το μέλλον μου».

Ο 17χρονος Αφγανός δηλώνει ενθουσιασμένος για την καθημερινότητά του στην Αθήνα. «Μας αρέσει να μαγειρεύουμε καθημερινά. Αν με ρωτήσει κανείς τι προτιμώ, ανάμεσα σε σοκολάτα και μακαρόνια, θα πω σίγουρα το δεύτερο! Τους συγκατοίκους μου τους γνώρισα προτού ξεκινήσουμε να μένουμε μαζί. Έμενα τότε σε ένα ξενοδοχείο της Αθήνας, για περίπου ενάμιση χρόνο. Εκεί είχα την ευκαιρία να εξερευνήσω και να γνωρίσω ένα μεγάλο μέρος της πόλης. Μου αρέσει πολύ η Αθήνα, οι άνθρωποι της και οι καθημερινές συνήθειες της πόλης. Στον ελεύθερό μου χρόνο πηγαίνω και στο γυμναστήριο. Λατρεύω την άσκηση, αφού μου δίνει δύναμη για να αντεπεξέρχομαι στις καθημερινές μου υποχρεώσεις, όπως είναι και το σχολείο».




Εχοντας κάνει μαθήματα Αγγλικών, Γερμανικών αλλά και Ελληνικών στο ξενοδοχείο, που φιλοξενήθηκε, επικεντρώνεται πλέον στον κόσμο της πληροφορικής ανυπομονώντας να ολοκληρωθεί η σύνδεση ίντερνετ στο νέο του σπίτι, για να απολαύσει ταινίες και βιντεοπαιχνίδια με τους φίλους του, λέγοντας: «Με ενδιαφέρει η επιστήμη της πληροφορικής, αλλά ως εναλλακτική έχω και το επάγγελμα του ράφτη. Βρίσκω αυτή τη δουλειά πολύ δημιουργική».
https://www.protothema.gr/greece/articl ... orikarios/

ΚΑDYRΟV
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:52

Re: ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΑΚΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΑDYRΟV » 15 Ιαν 2020, 12:24

ως γνωστον,στην αιγυπτο υπαρχει πολεμος,αρα λογικα δινονται τζαμπα διαμερισματα

ΚΑDYRΟV
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:52

Re: ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΑΚΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΑDYRΟV » 15 Ιαν 2020, 12:26

Εικόνα

μουγκα τα νδουλικα

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΑΚΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 15 Ιαν 2020, 12:26

ασυνοδευτα προσφυγοπουλα :giggle:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΑΚΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από oldjedi » 15 Ιαν 2020, 12:32

:)

Μπλιαχ ... Αηδια μου προκαλει το σημοσιευμα ...
Απο την στιγμη που υπαρχουν αποροι Ελληνες που κοιμουνται σε καποιο παλιο αυτοκινητογια να προφυλαχτουνε , ειναι ΝΤΡΟΠΗ να υπαρχουν κενοι που να ζουν πλουσιοπαροχα στην Ελλαδα.
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24752
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΑΚΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 15 Ιαν 2020, 12:34

Στην υγειά των κοροιδων που πληρώνουν φορους

Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΑΚΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από oldjedi » 15 Ιαν 2020, 12:40

Δημοκράτης έγραψε:
15 Ιαν 2020, 12:34
Στην υγειά των κοροιδων που πληρώνουν φορους
:)

Το να πληρωνω φορους ειναι το δημοκρατικο μου καθηκον ως πολιτης αυτης της χωρας ....
Αλλοιως θα ημουνα ακομα ενα λαμογιο ...
Και δεν ξευτελιζω τον εαυτο μου μεχρι αυτου του σημειου ...

:wave:
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν


Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΑΚΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 15 Ιαν 2020, 15:27

Όταν η πραγματικότητα δίνει στα νδουλικά συνεχή πουτσοσκάμπιλα...

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΑΚΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 15 Ιαν 2020, 15:36

Έλα, φρέσκα κουλούρια, θα συσταθεί υπουργείο μεταναστευτικής πολιτικής με το νότι το μυταράκι και τον καρπαζοεισπράκτορα.
Οι διαστάσεις που παίρνει το ζήτημα του μεταναστευτικού-προσφυγικού οδήγησαν τον πρωθυπουργό σε αυτήν την απόφαση προκειμένου να προχωρήσει ταχύτατα το κυβερνητικό σχέδιο που είχε ανακοινωθεί τον Νοέμβριο.

Τις τελευταίες ημέρες αυξήθηκε η ένταση στα νησιά, όπου συνεχίζουν να καταφθάνουν πρόσφυγες, καθώς οι κάτοικοι και οι φορείς αντιδρούν. Εντάσεις σημειώνονται και σε περιοχές της ηπειρωτικής χώρας, στις οποίες έχει αποφασιστεί να δημιουργηθούν δομές φιλοξενίας.
Λογικά είμαστε λίγο πριν αρχίσουν να πέφτουν τα μπουκέτα, οπότε ποιος καλύτερος να μπει μπροστά από τον Κουμουτσάκο;

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΑΚΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 15 Ιαν 2020, 15:38

αυτο ενοουσαν οταν ελεγαν για υπομονη μεχρι τον μαρτιο? :giggle:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

aspergillus
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 18:12

Re: ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΑΚΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aspergillus » 15 Ιαν 2020, 15:43

oldjedi έγραψε:
15 Ιαν 2020, 12:32
:)

Μπλιαχ ... Αηδια μου προκαλει το σημοσιευμα ...
Απο την στιγμη που υπαρχουν αποροι Ελληνες που κοιμουνται σε καποιο παλιο αυτοκινητογια να προφυλαχτουνε , ειναι ΝΤΡΟΠΗ να υπαρχουν κενοι που να ζουν πλουσιοπαροχα στην Ελλαδα.
Εντάξει, το έχετε τερματίσει.

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΑΚΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 15 Ιαν 2020, 15:49

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
15 Ιαν 2020, 15:38
αυτο ενοουσαν οταν ελεγαν για υπομονη μεχρι τον μαρτιο? :giggle:


Τι τσίρκο Μεντράνο είναι αυτό ρε; :smt005:

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΑΚΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 15 Ιαν 2020, 15:52

aljawn έγραψε:
15 Ιαν 2020, 15:49
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
15 Ιαν 2020, 15:38
αυτο ενοουσαν οταν ελεγαν για υπομονη μεχρι τον μαρτιο? :giggle:


Τι τσίρκο Μεντράνο είναι αυτό ρε; :smt005:
ο πιο πετυχημενος πολιτικος απο την εποχη του καποδιστρια δεν ελεγε ο μπουμπουκος?

οχι για τον στουρναρα το ειπε αυτο :giggle:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΑΚΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από oldjedi » 15 Ιαν 2020, 22:05

aspergillus έγραψε:
15 Ιαν 2020, 15:43
oldjedi έγραψε:
15 Ιαν 2020, 12:32
:)

Μπλιαχ ... Αηδια μου προκαλει το σημοσιευμα ...
Απο την στιγμη που υπαρχουν αποροι Ελληνες που κοιμουνται σε καποιο παλιο αυτοκινητογια να προφυλαχτουνε , ειναι ΝΤΡΟΠΗ να υπαρχουν κενοι που να ζουν πλουσιοπαροχα στην Ελλαδα.
Εντάξει, το έχετε τερματίσει.
:)

Οχι ... Απλα εσυ εισαι εκτος πραγματικοτητας ... Σαν την Μαρια Αντουανεττα νομιζεις πως ολοι οι Ελληνες τρωνε παντεσπανι ...

:wave:
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών