Η νέα πρόεδρος της Δημοκρατίας.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Η νέα πρόεδρος της Δημοκρατίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 16 Ιαν 2020, 00:28

Ζαίοι εμπεδώστε:

δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Η νέα πρόεδρος της Δημοκρατίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 16 Ιαν 2020, 00:30

Εκεί που είπε για τα αρσενικά και τα θηλυκά πριν πει το όνομα τους έπιασε κόλπος τους ζαίους.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9288
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Η νέα πρόεδρος της Δημοκρατίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 16 Ιαν 2020, 00:30

kameron έγραψε:
16 Ιαν 2020, 00:22
Arisvilla έγραψε:
16 Ιαν 2020, 00:18
Και κάτι άλλο. Το να βγαίνει ο Μητσοτάκης και να λέει για την προτεινόμενη Πτδ και νυν πρόεδρο του Στε ότι ανήκει σε διαφορετική πολιτική οικογένεια δείχνει περιφρόνηση στους θεσμούς και στην ανεξαρτησία της δικαιοσύνης και στην αρχή της διάκρισης των εξουσιών. Εντάξει το ξέρουμε όλοι ότι οι πρόεδροι των ανωτάτων δικαστηρίων είναι πολιτικές επιλογές αλλά να το λέει ένας πρωθυπουργός ευθέως ενώ την προτείνει για Πτδ το βρίσκω τραγικό.
Ούτε αυτό στέκει, από τη στιγμή που γίνεται ΠτΔ παύει η ιδιότητά της ως δικαστικός και γίνεται δημόσιο πρόσωπο. Άρα εκ των πραγμάτων αναδεικνύεται και το πολιτικοιδεολογικό της προφίλ, άλλωστε ήταν γνωστό ότι η Σακελλαροπούλου ήταν κοντά στο χώρο του ΠαΣόΚ.
Μόνο που δεν είναι ακόμα Πτδ είναι προτεινόμενη για Πτδ. Εγώ θέλω να πιστεύω ότι ο Σύριζα δεν θα τσιμπήσει στις επικοινωνιακού χαρακτήρα επιλογές του Μητσοτάκη που ευτελίζουν τους θεσμούς και δεν θα την ψηφίσει για Πτδ. Και αυτό χωρις να έχω κάτι με το πρόσωπο της καθώς είναι και ΑΡΗΣ και από ότι ακούω (αν και δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με θέματα Διοικητικού Δικαίου και θέματα περιβάλλοντος) έχει πράγματι μια "προοδευτική" αντίληψη σε κάποια θέματα και είναι ιδιαίτερα ευαίσθητη στα θέματα του περιβάλλοντος. Αλλά είναι δικαστικός δεν είναι πολιτικός και όταν δοκιμάστηκε δικαστικός στη θέση (Σαρτζετάκης) δεν ήταν και ιδιαίτερα επιτυχημένη η θητεία του.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29174
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Η νέα πρόεδρος της Δημοκρατίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 16 Ιαν 2020, 00:58

Ορέστης 35, έχεις ελπίδες να σε δούμε πρώτο κύριο της χώρας;

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24756
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Η νέα πρόεδρος της Δημοκρατίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 16 Ιαν 2020, 01:44

Arisvilla έγραψε:
16 Ιαν 2020, 00:30
kameron έγραψε:
16 Ιαν 2020, 00:22
Arisvilla έγραψε:
16 Ιαν 2020, 00:18
Και κάτι άλλο. Το να βγαίνει ο Μητσοτάκης και να λέει για την προτεινόμενη Πτδ και νυν πρόεδρο του Στε ότι ανήκει σε διαφορετική πολιτική οικογένεια δείχνει περιφρόνηση στους θεσμούς και στην ανεξαρτησία της δικαιοσύνης και στην αρχή της διάκρισης των εξουσιών. Εντάξει το ξέρουμε όλοι ότι οι πρόεδροι των ανωτάτων δικαστηρίων είναι πολιτικές επιλογές αλλά να το λέει ένας πρωθυπουργός ευθέως ενώ την προτείνει για Πτδ το βρίσκω τραγικό.
Ούτε αυτό στέκει, από τη στιγμή που γίνεται ΠτΔ παύει η ιδιότητά της ως δικαστικός και γίνεται δημόσιο πρόσωπο. Άρα εκ των πραγμάτων αναδεικνύεται και το πολιτικοιδεολογικό της προφίλ, άλλωστε ήταν γνωστό ότι η Σακελλαροπούλου ήταν κοντά στο χώρο του ΠαΣόΚ.
Μόνο που δεν είναι ακόμα Πτδ είναι προτεινόμενη για Πτδ. Εγώ θέλω να πιστεύω ότι ο Σύριζα δεν θα τσιμπήσει στις επικοινωνιακού χαρακτήρα επιλογές του Μητσοτάκη που ευτελίζουν τους θεσμούς και δεν θα την ψηφίσει για Πτδ. Και αυτό χωρις να έχω κάτι με το πρόσωπο της καθώς είναι και ΑΡΗΣ και από ότι ακούω (αν και δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με θέματα Διοικητικού Δικαίου και θέματα περιβάλλοντος) έχει πράγματι μια "προοδευτική" αντίληψη σε κάποια θέματα και είναι ιδιαίτερα ευαίσθητη στα θέματα του περιβάλλοντος. Αλλά είναι δικαστικός δεν είναι πολιτικός και όταν δοκιμάστηκε δικαστικός στη θέση (Σαρτζετάκης) δεν ήταν και ιδιαίτερα επιτυχημένη η θητεία του.
πόσο πήζεις; έχεις γίνει φέτα, χάουντα, τσένταρ ή χαλούμι μέχρι τώρα;

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Η νέα πρόεδρος της Δημοκρατίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 16 Ιαν 2020, 03:08

Χαοτικός έγραψε:
15 Ιαν 2020, 23:11
Μην υποτιμάς το θέμα με βλακώδης ερωτήσεις. Είναι σοβαρό και μας αφορά όλους.
Οι τουλούμπες πρέπει να είναι πιο λεπτές και μακριές ή πιο χοντρές και πιο κοντές;
Δεν υπάρχει μέτρο για τις τουλούμπες;
:o
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Η νέα πρόεδρος της Δημοκρατίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 16 Ιαν 2020, 03:09

Οργισμένος έγραψε:
15 Ιαν 2020, 20:53
Όχι. Σας τωνε χώνει ο κουλης ο Μέγας.
Εγώ,ζω στο Αμβούργο, που επιτρέπεται ο καπνός, αραπάκο μου.
:)
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4424
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Η νέα πρόεδρος της Δημοκρατίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 16 Ιαν 2020, 03:30

Εικόνα
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39691
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Η νέα πρόεδρος της Δημοκρατίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 16 Ιαν 2020, 05:30

Καλη για οσους θεωρουν την κλιματικη αλλαγη το αφαν γκατε της πολιτικης, κακη για οσους θεωρουν σημαντικα τα ελληνοτουρκικα.

Ανυπαρκτη για τα δευτερα τοσο μπροστα στον Παυλοπουλο, οσο μπροστα και στο Βενιζελο.

Ο προεδρος πρεπει ΠΑΝΤΑ να ειναι πολιτικο προσωπο (που να εχει ΕΚΛΕΓΕΙ τουλαχιστον βουλευτης με την ψηφο του λαου) και μαλιστα προσωπο αναγνωρισιμο απο τους ξενους ηγετες.

Απο αυτη την αποψη δεν με εξεπληξε ο Κουλης που δεν προτιμησε πολιτικο προσωπο. Ετσι κι αλλιως δεν θα μπορουσε να ανεχτει ο εγωισμος του ο ΠτΔ να ειναι μεγαλυτερη πολιτικη προσωπικοτητα απο τον ιδιο.

.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Η νέα πρόεδρος της Δημοκρατίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 16 Ιαν 2020, 06:12

Αρίστος έγραψε:
16 Ιαν 2020, 05:30
Καλη για οσους θεωρουν την κλιματικη αλλαγη το αφαν γκατε της πολιτικης, κακη για οσους θεωρουν σημαντικα τα ελληνοτουρκικα.

Ανυπαρκτη για τα δευτερα τοσο μπροστα στον Παυλοπουλο, οσο μπροστα και στο Βενιζελο.

Ο προεδρος πρεπει ΠΑΝΤΑ να ειναι πολιτικο προσωπο (που να εχει ΕΚΛΕΓΕΙ τουλαχιστον βουλευτης με την ψηφο του λαου) και μαλιστα προσωπο αναγνωρισιμο απο τους ξενους ηγετες.

Απο αυτη την αποψη δεν με εξεπληξε ο Κουλης που δεν προτιμησε πολιτικο προσωπο. Ετσι κι αλλιως δεν θα μπορουσε να ανεχτει ο εγωισμος του ο ΠτΔ να ειναι μεγαλυτερη πολιτικη προσωπικοτητα απο τον ιδιο.

.

Εγώ διάβασα εδώ για το διάγγελμα και μετά πήγα σε καφενείο και το είπα και μου λένε "είσαι βλάκας γιατί η ανακοίνωση θα γίνει στις 22 του μηνός" και όταν τους είπα ότι το λέει το πχόρουμ με κορόϊδευαν. Μετά τους λέω ότι το γράφει το Πρώτο Θέμα και οι ζαίοι φώναζαν "ποιός ασχολείται μ' αυτήν την παλιοφυλάδα - στις 22 θα γίνει η ανακοίνωση". Μετά το έγραψε το google news και επί τέλους το πίστεψαν και στηθήκαμε και περιμέναμε τον Τακημήτσο.
Όταν είπε "ο πρόεδρος είναι αρσενικού γένους" ένας ζαίος φώναζε "ο Προκόπης, σας το είπα". Όταν το γύρισε και είπε θηλυκού γένους ξαναφώναζε "Δαμανάκη ή Δούρου". Μετά πάγωσε και έφυγε εκνευρισμένος άρον άρον.

Εν πάσει περιπτώσει οι ζαίοι που κλαίνε τώρα και θέλουν πρόεδρο με "αδιαφιλονίκητο διεθνές κύρος", τέτοιος πρόεδρος ήταν μόνο ο Κωνσταντίνος Καραμανλής -εκ των πραγμάτων.
Θα ήταν και ο Γεώργιος Παπανδρέου στην εποχή του και θα ήταν και ο Ανδρέας οπωσδήποτε ο οποίος όμως θα είχε και πολλούς αστερίσκους.
Τέτοιο πρόσωπο υπάρχει μόνο ένα σήμερα και δεν μπορεί να υπάρξει άλλο: O king.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Ορέστης 35

Re: Η νέα πρόεδρος της Δημοκρατίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 16 Ιαν 2020, 06:23

Golden Age έγραψε:
16 Ιαν 2020, 00:58
Ορέστης 35, έχεις ελπίδες να σε δούμε πρώτο κύριο της χώρας;
Μεταξυ μας, αυτοι που ψηφιζεις ειναι πιο εξυπνοι;

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17556
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Η νέα πρόεδρος της Δημοκρατίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 16 Ιαν 2020, 08:09

Από τη μια μέμφονται τους δικαστές για αποφάσεις που βγάζουν υπέρ εαυτών και βάζουν σε κίνδυνο τον προϋπολογισμό κι από την άλλη επιλέγουν για ΠτΔ μέσα από το δικαστικό σώμα.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17556
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Η νέα πρόεδρος της Δημοκρατίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 16 Ιαν 2020, 08:13

Φωνάζουν επίσης για τα εμπόδια που τίθενται σε επενδύσεις λόγω δικαστικών κωλυσιεργιών ή αποφάσεων και από την άλλη επιλέγουν για ΠτΔ πρόσωπο που συμβολίζει ακριβώς αυτές τις κωλυσιεργίες/αποφάσεις.

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Η νέα πρόεδρος της Δημοκρατίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 16 Ιαν 2020, 08:30

+2 για τον κομμυ


Cavaliere έγραψε:
16 Ιαν 2020, 03:09
Οργισμένος έγραψε:
15 Ιαν 2020, 20:53
Όχι. Σας τωνε χώνει ο κουλης ο Μέγας.
Εγώ,ζω στο Αμβούργο, που επιτρέπεται ο καπνός, αραπάκο μου.
:)
δίκασες αυστηρά αλλά δίκαια
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Nero

Re: Η νέα πρόεδρος της Δημοκρατίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 16 Ιαν 2020, 08:33

Maspoli έγραψε:
16 Ιαν 2020, 08:13
Φωνάζουν επίσης για τα εμπόδια που τίθενται σε επενδύσεις λόγω δικαστικών κωλυσιεργιών ή αποφάσεων και από την άλλη επιλέγουν για ΠτΔ πρόσωπο που συμβολίζει ακριβώς αυτές τις κωλυσιεργίες/αποφάσεις.
Δες το και ανάποδα. Με την κίνηση δείχνουν εμπιστοσύνη στον θεσμό. Δεν είναι ίδιο το σώμα το πρόβλημα αλλά ο τρόπος που λειτουργεί και τα διάφορα κακά σπυριά. Ένας τρόπο να το αντιμετωπίσεις, είναι επιλεγοντας να προβάλλεις αυτούς -που θεωρείς ότι- τιμούν το θεσμό και τη θέση τους :)

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών