Συλλαβίζει ή μου φαίνεται;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69795
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Συλλαβίζει ή μου φαίνεται;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Φεβ 2020, 10:09

Νομίζω ότι η δυσλεξία δεν επηρεάζει τον προφορικό λόγο. Επηρεάζει κυρίως την ανάγνωση λόγω αντιστροφής κάποιων συμβόλων κλπ, πράγμα στο οποίο μπορούν να εκπαιδευθούν όλοι οι παθόντες. Πολύ περισσότερο όταν πρόκειται για ανθρώπους, που θεωρητικώς έχουν κάποιο εκπαιδευτικό υπόβαθρο.
Οκ, όλοι χρειάζονται σημειώσεις για κάποια τεχνικά στοιχεία αλλά αυτά μπορούν να υπογραμμιστούν στο χαρτί με μεγάλα γράμματα αν υπάρχει δυσλεξικό πρόβλημα.

Σε κάθε περίπτωση, η δυσλεξία δεν είναι ντροπή και το να ενημερώσει ο βουλευτής το κοινοβούλιο πριν την ανάγνωση ή να μιλήσει γι' αυτό, δεν είναι καθόλου κακό. Αντιθέτως, αυτού του είδους τα μηνύματα, είναι πολύ πιο σοβαρά και έχουν πολύ πιο θετικό κοινωνικό αντίκτυπο.

Oπότε, είτε έχει είτε δεν έχει κάποιο πρόβλημα στην ανάγνωση, αυτό που εκπέμπεται σε μένα είναι η ανάγνωση ενός κειμένου που της έγραψαν κάποιοι άλλοι και η ίδια ξέρει μόνον τον τίτλο του θέματος.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Nero

Re: Συλλαβίζει ή μου φαίνεται;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 12 Φεβ 2020, 10:17

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Φεβ 2020, 10:09
Πολύ περισσότερο όταν πρόκειται για ανθρώπους, που θεωρητικώς έχουν κάποιο εκπαιδευτικό υπόβαθρο.
δεν έχει καν το θεωρητικό υπόβαθρο που ίσως να φαντάζεσαι
Γεννήθηκε το 1983 και μεγάλωσε στην Μύκονο. Είναι πτυχιούχος της σχολής Διατροφής και Διαιτολογίας του Ανώτατου Τεχνολογικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος (Α.Τ.Ε.Ι.) της Κρήτης με μεταπτυχιακό δίπλωμα Msc CIDESCO με ειδικότητα beauty therapist.

Είναι μέλος σε πολλές Επιστημονικές Εταιρείες και Συλλόγους. Αρθρογραφεί σε εφημερίδες και περιοδικά.
διαιτολόγια σε ΙΕΚ τελείωσε...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69795
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Συλλαβίζει ή μου φαίνεται;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Φεβ 2020, 10:43

Nero έγραψε:
12 Φεβ 2020, 10:17
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Φεβ 2020, 10:09
Πολύ περισσότερο όταν πρόκειται για ανθρώπους, που θεωρητικώς έχουν κάποιο εκπαιδευτικό υπόβαθρο.
δεν έχει καν το θεωρητικό υπόβαθρο που ίσως να φαντάζεσαι
Γεννήθηκε το 1983 και μεγάλωσε στην Μύκονο. Είναι πτυχιούχος της σχολής Διατροφής και Διαιτολογίας του Ανώτατου Τεχνολογικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος (Α.Τ.Ε.Ι.) της Κρήτης με μεταπτυχιακό δίπλωμα Msc CIDESCO με ειδικότητα beauty therapist.

Είναι μέλος σε πολλές Επιστημονικές Εταιρείες και Συλλόγους. Αρθρογραφεί σε εφημερίδες και περιοδικά.
διαιτολόγια σε ΙΕΚ τελείωσε...
Δεν φαντάζομαι κάτι. Η δυσλεξία είναι γνωστή ως πιθανό μαθησιακό πρόβλημα εδώ και 30-40 χρόνια.
Οπότε, σε οποιοδήποτε περιβάλλον και να μεγάλωσε η κυρία, όσο άσχετοι και να ήταν οι εκπαιδευτικοί ή η οικογένεια, κάποιος στον περίγυρο θα είχε ακούσει, διαβάσει κάτι γι' αυτό. Δεν ζούμε στον Αμαζόνιο.

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω για τι ακριβώς συζητάμε. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Nero

Re: Συλλαβίζει ή μου φαίνεται;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 12 Φεβ 2020, 10:50

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Φεβ 2020, 10:43
Nero έγραψε:
12 Φεβ 2020, 10:17
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Φεβ 2020, 10:09
Πολύ περισσότερο όταν πρόκειται για ανθρώπους, που θεωρητικώς έχουν κάποιο εκπαιδευτικό υπόβαθρο.
δεν έχει καν το θεωρητικό υπόβαθρο που ίσως να φαντάζεσαι
Γεννήθηκε το 1983 και μεγάλωσε στην Μύκονο. Είναι πτυχιούχος της σχολής Διατροφής και Διαιτολογίας του Ανώτατου Τεχνολογικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος (Α.Τ.Ε.Ι.) της Κρήτης με μεταπτυχιακό δίπλωμα Msc CIDESCO με ειδικότητα beauty therapist.

Είναι μέλος σε πολλές Επιστημονικές Εταιρείες και Συλλόγους. Αρθρογραφεί σε εφημερίδες και περιοδικά.
διαιτολόγια σε ΙΕΚ τελείωσε...
Δεν φαντάζομαι κάτι. Η δυσλεξία είναι γνωστή ως πιθανό μαθησιακό πρόβλημα εδώ και 30-40 χρόνια.
Οπότε, σε οποιοδήποτε περιβάλλον και να μεγάλωσε η κυρία, όσο άσχετοι και να ήταν οι εκπαιδευτικοί ή η οικογένεια, κάποιος στον περίγυρο θα είχε ακούσει, διαβάσει κάτι γι' αυτό. Δεν ζούμε στον Αμαζόνιο.

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω για τι ακριβώς συζητάμε. :lol:
δεν είναι τόσο εύκολο να τη διακρίνεις όσο νομίζεις. Εμένα πρώτη φορά με έστειλαν να εξεταστώ για δυσλεξία στη Β γυμνασίου, και δε βρήκαν και τίποτα, παρότι ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν έχω ή όχι, εκτός που κάποιες φορές αλλάζει με τα χρόνια, δεν εμφανίζεται απαραίτητα σε μικρή ηλικία. Ο Θεοδωράκης, ο σακίδιος έμαθε πρώτη φορά ότι έχει δυσλεξία στο Πανεπιστήμιο. Σε περίπτωση που δε σε πείθω, και αν θέλεις με πιστεύεις τώρα, αλλά άλλη μια, πολύ προσωπική εμπειρία: με πήρανε χαμπάρι πρώτη φορά ότι είχα μυωπία(δεν έβλεπα καν στον πίνακα) στην Γ γυμνασίου, και είχα συμμαθητή που κατάφερε να το τραβήξει μέχρι τη Β' λυκείου, και πάλι έπρεπε να τον καρφώσουν, αλλιώς δεβ θα τον έπαιρνε χαμπάρι κανείς.

ωστόσο δεν εννοούσα αυτό στο παραπάνω ποστ. Όταν έγραψες θεωρητικά προσόντα, υπέθεσα ότι μιλάς για τα τπυικά προσόντα των βουλευτών, ότι έχει βγάλει πανεπιστήμιο και είναι δικηγόρος ξερω γω

Nero

Re: Συλλαβίζει ή μου φαίνεται;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 12 Φεβ 2020, 11:00

πάντως σε αντίθεση με την εν λόγω, η δικιά μας η νεοφερμένη, η στελλίτσα του τυροκόμου που τη λέγανε βούρλο, σκίζει. Έχει αέρα :D



stergiosbik

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69795
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Συλλαβίζει ή μου φαίνεται;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Φεβ 2020, 11:09

Nero έγραψε:
12 Φεβ 2020, 10:50
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Φεβ 2020, 10:43
Nero έγραψε:
12 Φεβ 2020, 10:17


δεν έχει καν το θεωρητικό υπόβαθρο που ίσως να φαντάζεσαι



διαιτολόγια σε ΙΕΚ τελείωσε...
Δεν φαντάζομαι κάτι. Η δυσλεξία είναι γνωστή ως πιθανό μαθησιακό πρόβλημα εδώ και 30-40 χρόνια.
Οπότε, σε οποιοδήποτε περιβάλλον και να μεγάλωσε η κυρία, όσο άσχετοι και να ήταν οι εκπαιδευτικοί ή η οικογένεια, κάποιος στον περίγυρο θα είχε ακούσει, διαβάσει κάτι γι' αυτό. Δεν ζούμε στον Αμαζόνιο.

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω για τι ακριβώς συζητάμε. :lol:
δεν είναι τόσο εύκολο να τη διακρίνεις όσο νομίζεις. Εμένα πρώτη φορά με έστειλαν να εξεταστώ για δυσλεξία στη Β γυμνασίου, και δε βρήκαν και τίποτα, παρότι ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν έχω ή όχι, εκτός που κάποιες φορές αλλάζει με τα χρόνια, δεν εμφανίζεται απαραίτητα σε μικρή ηλικία. Ο Θεοδωράκης, ο σακίδιος έμαθε πρώτη φορά ότι έχει δυσλεξία στο Πανεπιστήμιο. Σε περίπτωση που δε σε πείθω, και αν θέλεις με πιστεύεις τώρα, αλλά άλλη μια, πολύ προσωπική εμπειρία: με πήρανε χαμπάρι πρώτη φορά ότι είχα μυωπία(δεν έβλεπα καν στον πίνακα) στην Γ γυμνασίου, και είχα συμμαθητή που κατάφερε να το τραβήξει μέχρι τη Β' λυκείου, και πάλι έπρεπε να τον καρφώσουν, αλλιώς δεβ θα τον έπαιρνε χαμπάρι κανείς.

ωστόσο δεν εννοούσα αυτό στο παραπάνω ποστ. Όταν έγραψες θεωρητικά προσόντα, υπέθεσα ότι μιλάς για τα τπυικά προσόντα των βουλευτών, ότι έχει βγάλει πανεπιστήμιο και είναι δικηγόρος ξερω γω
Ρε συ, ξέρω περίπτωση δυσλεκτικής γυναίκας, που μέχρι τα 6 νόμιζαν ότι ήταν μουγκή και οι γονείς της ήταν καθηγητές πανεπιστημίου και σαφώς το είχαν ψάξει το θέμα. Αυτή όμως ήταν γεννημένη το '65. Και με το που διαγνώστηκε, έκανε ένα πρόγραμμα και όλα πήγαν μια χαρά. Όπως ξέρω και ανθρώπους, που είχαν προβλήματα στο δημοτικό ή το γυμνάσιο και κατάλαβαν αργότερα ότι είχαν/έχουν δυσλεξία, όταν το πράγμα άρχισε να γίνεται γνωστό και στο ευρύτερο κοινό και τους εκπαιδευτικούς. Οπότε, το θέμα δεν είναι να πείσεις εμένα. Σαφώς και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και μπορεί να έχει τον χ ή ψ βαθμό δυσκολίας αλλά ο οποιοσδήποτε δυσλεκτικός σήμερα, έχει άμεση πρόσβαση στην πληροφόρηση γι 'αυτό το θέμα και λογικά αν είναι δημόσιο πρόσωπο, θα έχει φροντίσει να το αντιμετωπίσει.

Αναφορικά με τα τυπικά προσόντα, δεν θέλω να το συνεχίσω γιατί έχω γνωρίσει και φιλόλογους που γράφουν ή σκέφτονται σαν παιδιά δημοτικού.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Συλλαβίζει ή μου φαίνεται;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Φεβ 2020, 12:22

Nero έγραψε:
12 Φεβ 2020, 08:49
αυτό λέω κι εγώ. Κάνετε κύκλους και ψάχνετε τις πιο απίθανες άκρες για να μην παραδεχτείτε το πιο απλό: ότι η κυρία είναι σκέτος φελλός :lol:
Δεν είναι ακραίο να έχει κανείς δυσλεξία. Είναι πολύ πιο συχνή από ό,τι πιστεύει ο κόσμος.
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Φεβ 2020, 10:09
Νομίζω ότι η δυσλεξία δεν επηρεάζει τον προφορικό λόγο. Επηρεάζει κυρίως την ανάγνωση λόγω αντιστροφής κάποιων συμβόλων κλπ, πράγμα στο οποίο μπορούν να εκπαιδευθούν όλοι οι παθόντες.
Επηρεάζει την ανάγνωση και κατ' επέκταση το πώς διαβάζει κάποιος ένα κείμενο. Υπάρχουν διαφορετικές μορφές δυσλεξίας και διαφορετικοί βαθμοί. Από τις πιο ακραίες περιπτώσεις, να μην μπορεί να αρθρώσει λέξη σε ένα κείμενο 2 γραμμών, ως το να δυσκολεύεται στην ανάγνωση μεγάλων κειμένων και να συλλαβίζει.

Πολλοί άνθρωποι δεν γνωρίζουν καν ότι έχουν τέτοιο πρόβλημα, γιατί, κακά τα ψέματα, μέχρι πριν 20 χρόνια δεν ήξεραν ούτε οι δάσκαλοι τι είναι δυσλεξία. Πολύς κόσμος έχει τελειώσει το σχολείο αγνοώντας τα προβλήματα που έχει στην ανάγνωση, την άρθρωση λόγου, την ανάκληση λέξεων, την γραφή, κτλ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16956
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Συλλαβίζει ή μου φαίνεται;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 12 Φεβ 2020, 12:26

Nero έγραψε:
12 Φεβ 2020, 11:00
πάντως σε αντίθεση με την εν λόγω, η δικιά μας η νεοφερμένη, η στελλίτσα του τυροκόμου που τη λέγανε βούρλο, σκίζει. Έχει αέρα :D



stergiosbik
Mλκ ωραιο μωρο ειναι,προικα μεγαλη εχει,αν εισαι free κανε κινηση.
:D

Nero

Re: Συλλαβίζει ή μου φαίνεται;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 12 Φεβ 2020, 12:28

stergiosbik έγραψε:
12 Φεβ 2020, 12:26
Nero έγραψε:
12 Φεβ 2020, 11:00
πάντως σε αντίθεση με την εν λόγω, η δικιά μας η νεοφερμένη, η στελλίτσα του τυροκόμου που τη λέγανε βούρλο, σκίζει. Έχει αέρα :D



stergiosbik
Mλκ ωραιο μωρο ειναι,προικα μεγαλη εχει,αν εισαι free κανε κινηση.
:D
έχουνε άλλοι προτεραιότητα. Έχω ξαδέρφια απο Ελασσόνα που ψάχνονται. Έχουν και μονάδα να κάνουν μπιζνα με τον μπαμπά :a040:

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16956
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Συλλαβίζει ή μου φαίνεται;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 12 Φεβ 2020, 12:33

Δεν την ξερω καν αλλα οπως την κοβω πρεπει να βγαζει αγρια γουστα.
Δεν θα ειναι στα κυβικα της οι Ελασσονιτες.Θα τους βγαλει off στο πιτς φυτιλι.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Συλλαβίζει ή μου φαίνεται;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Φεβ 2020, 12:33

Nero έγραψε:
12 Φεβ 2020, 10:50
δεν είναι τόσο εύκολο να τη διακρίνεις όσο νομίζεις. Εμένα πρώτη φορά με έστειλαν να εξεταστώ για δυσλεξία στη Β γυμνασίου, και δε βρήκαν και τίποτα, παρότι ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν έχω ή όχι, εκτός που κάποιες φορές αλλάζει με τα χρόνια, δεν εμφανίζεται απαραίτητα σε μικρή ηλικία. Ο Θεοδωράκης, ο σακίδιος έμαθε πρώτη φορά ότι έχει δυσλεξία στο Πανεπιστήμιο. Σε περίπτωση που δε σε πείθω, και αν θέλεις με πιστεύεις τώρα, αλλά άλλη μια, πολύ προσωπική εμπειρία: με πήρανε χαμπάρι πρώτη φορά ότι είχα μυωπία(δεν έβλεπα καν στον πίνακα) στην Γ γυμνασίου, και είχα συμμαθητή που κατάφερε να το τραβήξει μέχρι τη Β' λυκείου, και πάλι έπρεπε να τον καρφώσουν, αλλιώς δεβ θα τον έπαιρνε χαμπάρι κανείς.
Εμένα στην Α΄ γυμνασίου και ενώ είχε μεγάλη μυωπία και η μεγάλη αδερφή μου και η μητέρα μου.

Επίσης προσωπική εμπειρία: έκανα μαθήματα σε δυο ξαδερφάκια μου, λιγότερο από 10 χρόνια πριν και εγώ ήμουν αυτός που πίεσα τους γονείς να τα στείλουν για εξέταση, γιατί στο σχολείο θεωρούσαν απλώς ότι είναι κακοί μαθητές. Ο ένας πήγαινε πρώτη δημοτικού και ο άλλος Τετάρτη (πρέπει να ήταν το 2012). Ο ένας είχε δυσλεξία και μάλιστα σοβαρού βαθμού και ο άλλος διάσπαση προσοχής. Οι γονείς εννοείται ότι δεν είχαν πάρει χαμπάρι τίποτε, άλλωστε κανείς απ' τους δυο δεν είχε ανώτερη μόρφωση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Nero

Re: Συλλαβίζει ή μου φαίνεται;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 12 Φεβ 2020, 12:38

stergiosbik έγραψε:
12 Φεβ 2020, 12:33
Δεν την ξερω καν αλλα οπως την κοβω πρεπει να βγαζει αγρια γουστα.
Δεν θα ειναι στα κυβικα της οι Ελασσονιτες.Θα τους βγαλει off στο πιτς φυτιλι.
καλά ναι. Εξάλλου τώρα που πέφτει η βουλευτική τη να την κάνει την προίκα του μπαμπά; Είναι ανεξάρτητη. Ήταν επένδυση οι τενεκέδες με τα κασέρια που έσπρωξε προεκλογικά αλλά του βγήκε, δεν το συζητώ.

Εφόσων δε φαίνεται και τελείως ακατάλληλη σαν το μυκονιάτικο πουλεν του daje απο πάνω, λογικά θα εξασφαλίσει και σύνταξη αργότερα

Άβαταρ μέλους
Φραγμένος_Τελεστής
Δημοσιεύσεις: 1986
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:49
Phorum.gr user: Τυπάρας
Τοποθεσία: Ελβετία

Re: Συλλαβίζει ή μου φαίνεται;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φραγμένος_Τελεστής » 12 Φεβ 2020, 12:40

nowhere έγραψε:
12 Φεβ 2020, 08:17
Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
12 Φεβ 2020, 05:38
Το ενδεχόμενο να αγχώνεται όταν μιλάει σε κοινό (κάτι που παθαίνει αρκετός κόσμος, και δεν έχει καμία σχέση με το μορφωτικό επίπεδο, την ευφυία και τις ικανότητές) δεν το σκέφτηκε κανένας; Άντε, σε λίγο κράξτε και τον Κυμπουρόπουλο επειδή δεν μπορεί να περπατήσει, συριζαυγίτες.
λέω να πάρω την εκδοχή ότι είναι ηλίθια και εσύ κομματόσκυλο
στον πούτσο μου το τι εκδοχή θα πάρει ο κάθε μπαμπουίνος που βγάζει αυθαίρετα συμπεράσματα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φραγμένος_Τελεστής την 12 Φεβ 2020, 12:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
-_-

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16956
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Συλλαβίζει ή μου φαίνεται;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 12 Φεβ 2020, 12:43

Nero έγραψε:
12 Φεβ 2020, 12:38
stergiosbik έγραψε:
12 Φεβ 2020, 12:33
Δεν την ξερω καν αλλα οπως την κοβω πρεπει να βγαζει αγρια γουστα.
Δεν θα ειναι στα κυβικα της οι Ελασσονιτες.Θα τους βγαλει off στο πιτς φυτιλι.
καλά ναι. Εξάλλου τώρα που πέφτει η βουλευτική τη να την κάνει την προίκα του μπαμπά; Είναι ανεξάρτητη. Ήταν επένδυση οι τενεκέδες με τα κασέρια που έσπρωξε προεκλογικά αλλά του βγήκε, δεν το συζητώ.

Εφόσων δε φαίνεται και τελείως ακατάλληλη σαν το μυκονιάτικο πουλεν του daje απο πάνω, λογικά θα εξασφαλίσει και σύνταξη αργότερα
Γι αυτο σου λεω.
Κανεις μακροπροθεσμη επενδυση! :003:

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14593
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Συλλαβίζει ή μου φαίνεται;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 12 Φεβ 2020, 12:46

Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
12 Φεβ 2020, 12:40
στον πούτσο μου.
οκ,μαντώ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών