Σύριζα - Λεπέν συμμαχία ;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Σύριζα - Λεπέν συμμαχία ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 27 Μάιος 2018, 18:51

Είναι καιρός τώρα που είδαμε τον κ. Τσίπρα στη γιγαντοοθόνη της κας Λεπέν, στη συναυλία της.
Το γεγονός δεν πέρασε απαρατήρητο αλλά η αλήθεια είναι ότι από πλευράς Σύριζα δεν υπήρξε η ανάλογη ανταπόκριση.
Ο Σύριζα δεν είπε τίποτα, ούτε καλό, ούτε κακό - τη στιγμή που όπως αντιλαμβάνεσθε αν είχε πει κάτι υπέρ της Ελλάδος καμιά Τζάκυ Κέννεντυ π.χ. στην εποχή της, τα Ελληνικά ΜΜΕ θα έριχναν σάλια για μήνες και χρόνια.

Τι υπάρχει όμως πίσω από αυτό ;
Υπάρχει ο αντιευρωπαϊσμός θα μου πείτε, τα διάφορα x-exit θα μου πείτε ή τουλάχιστον έτσι καταλάβαινε η συνήθως απληροφόρητη κα Λεπέν.
Σύμφωνοι, αλλά πάει πιό μακρυά.

Μιά φορά κι έναν καιρό ο υποφαινόμενος ήταν μέλος σε ένα Αγγλικό brexito-πχόρουμ, στο οποίο όμως δεν απαγορευόταν να γράφει κανείς ότι θέλει. Μιλάμε για την "Daily Mail". Εκεί ότι έγραφες δεν εμφανιζόταν αμέσως. Το διάβαζε ο mod και πέρναγαν ώρες, ή και 24ωρα μέχρι να εμφανιστεί. Έκοβαν μερικά αλλά συνήθως τα έβαζαν τα post που έκανε κανείς, μάλιστα υπήρχαν και μερικοί που έλεγαν "δώστε μου εμένα instant access που είμαι παλιός".
Μετά το brexit η Daily Mail το έκλεισε το πχόρουμ, μάλλον επειδή πήγαινε να γίνει πολύ επεισοδιακό πλέον. Η Daily Mail αποφάσισε να γίνει η ... Ηχώ των Ενόπλων δυνάμεων της Αγγλίας, από ψιλο κομσί-κομσά που ήταν. Προσποιήθηκε λοιπόν ότι το χάκαραν το πχόρουμ οι Τούρκοι και μιά μέρα ανοίγουμε και βλέπουμε στη θέση του πχόρουμ μιά σελίδα που έλεγε "γιασασίν Τουρκιέ - γιασασίν Κεμάλ Ατατούρκ" ! Πέρασε μιά μέρα, η σελίδα αυτή των Τούρκων έφυγε αλλά και δεν διόρθωσαν την κατάσταση - πάει το πχόρουμ αυτό οριστικά.

Πριν από αυτό όμως, ένα που μου είχε κάνει εντύπωση ήταν ο άτυπος αρχιπχορουμιστής εκεί μέσα, ο "ταϋγέτης" του Daily Mail πχόρουμ τρόπον τινά. Αυτός έγραφε και υπέρ του μπρέξι αλλά έγραφε και αντι-κομμουνιστικά ποστ πολλά.
Εμένα -έλεγε- με συμπαθούσε.
Μας έγραφε "να διαλυθεί η δικτατορία των Βρυξελλών - να αφήσουμε τις χώρες της Ευρώπης να ακολουθήσει η κάθε μία το δρόμο της".
Του αντέτεινα λοιπόν εγώ "αν ακολουθήσει η κάθε μία το δρόμο της, τι θα γίνει ;". Επίσης του λέω "σε ότι αφορά εμάς στο Greece και ως έχει η κατάστασις σήμερον, αν ακολουθήσουμε το δρόμο μας σημαίνει βασικά άδειες στον Κουφοντίνα, ξύλο στον Τζήμερο από τα μέλη του ΠΑΜΕ και άλλα από αυτά τα ωραία, qu' est que vous dites ?". Δεν ήξερε τι να πει, δεν απάντησε.
Αλλά πιό πολύ εντύπωση μου έκανε ότι μία μέρα, πολύ πριν κλείσει το πχόρουμ, ο πολυγραφώτατος αυτός "ταϋγέτης" εξαφανίστηκε εν μιά νυκτί ! Πάει, no trace που λένε και οι Αλβιόνιοι. Για μένα ήταν προφανές ότι τα μπρεξιτικά με τα αντικομμουνιστικά δεν ταίριαζαν, ήταν η δουλειά "Ολυμπιακός στο μπάσκετ, Παναθηναϊκός στο ποδόσφαιρο".
Έτσι λοιπόν έγινε "μόνο μπρέξιτ" το πχόρουμ (έως ότου έκλεισε), συν κάνα-δυό που ήταν αντι-μπρέξιτ.

Τι συμπεραίνω λοιπόν εγώ εξ όλων αυτών ;
Συμπεραίνω ότι μία χουντο-κουκουέδικη συμμαχία είναι το πολίτευμα του μέλλοντος.
Οι μεγάλοι σε ρόλο νεο-αποικιοκράτη και οι μικροί κάτω από το κομμουνιστικό κνούτο.
Μα ... θα πει κανείς, εδώ χύθηκε αίμα. Βιετνάμ - Ντιέν Μπιέν Φου, Αλιέντε, 21st of April δικιά μας.
Σύμφωνοι, αλλά τότε ήταν εποχή αρκούδας.
Μα ... θα ξαναπεί, σήμερα ο Μαδούρο στην Βενεζουέλα ακούει τα μύρια όσα, από τους Βρυξελλιώτες βέβαια αλλά και από τους Τραμπέρος της Αμερικής (σ.σ. μετά τις νόθες εκλογές ο πρώτος απελαθείς ήταν ο πρεσβευτής των ΗΠΑ).
Εκ νέου σύμφωνοι, αλλά είπαμε - δεν έχει ωριμάσει ακόμα το πράγμα.

Ποιό όμως είναι το σχήμα των πραγμάτων του μέλλοντος και γιατί συμφέρει ;
Οι δικτατορίες της μορφής Μαδούρο έχουν τα εξής πλεονεκτήματα:

- θα καταστρέψουν τις εθνικές οικονομίες των χωρών τους, έτσι λοιπόν οι μεγάλοι θα αγοράζουν τα πάντα με χάντρες-καθρεφτάκια
- θα φυλακίσουν τους πολίτες, έτσι ώστε δεν θα ενοχλούνται οι μεγάλοι από μετανάστες

Θα είναι υπέροχο, θαύμα.
Που κολλάει όμως, ακόμα ;

- μερικά πράγματα δεν έχουν ξεχαστεί
- άτακτη συμπεριφορά ωρισμένων (π.χ. Μιλόσεβιτς)
- τοπικές συγκρούσεις που μπερδεύουν την κατάσταση (π.χ. Ισραήλ - Χαμάς)
- μήπως και κάποιοι επιχειρήσουν να κάνουν εισαγωγή αυτά τα συστήματα στο England-USA

Ο νεο-απριλιανισμός όμως είναι το μέλλον και μερικοί ατρόμητοι το έχουν πιάσει το νόημα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wooded glade την 27 Μάιος 2018, 20:37, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Σύριζα - Λεπέν συμμαχία ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 27 Μάιος 2018, 19:11

Οι παλιές χούντες καλές ήταν (Τζωρτζ ντε Παπαντοπούλ, Αουγκούστο, Χόρχε κτλπ).
Σήμερα όμως πέφτουν πολύ έξω από τις προδιαγραφές.

Ο Τζωρτζ έλεγε "είναι το ύφασμα, είναι Ελληνικό".
Σ' εμάς τα λαϊκά στοιχεία επίσης έλεγε "πηγαίνετε παλληκάρια μου στο USA-Europe που θριαμβεύει το Ελληνικό πνεύμα".

Εκτός προδιαγραφών λοιπόν.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Σύριζα - Λεπέν συμμαχία ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 27 Μάιος 2018, 21:54

Η πλάκα είναι ότι "τυλχιτές σουβλακίων" μας είχε αποκαλέσει τω πάλαι το πασόκιο -πριν ακόμα το ψηφίσουμε- και επίσης ο άλλος που είχε γράψει το "η δυστυχία του να είσαι Έλληνας".

(σημ. τα λέω και προς τον κύριο Μητσοτάκη που λέει τα έχει ξεχάσει αυτά)
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών