Μετανάστες φθάνουν με ταξί στον Έβρο και περνάνε ανενόχλητοι στην Ελλάδα (φωτο)

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Μετανάστες φθάνουν με ταξί στον Έβρο και περνάνε ανενόχλητοι στην Ελλάδα (φωτο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 28 Φεβ 2020, 21:32

kameron έγραψε:
28 Φεβ 2020, 21:25
Αρίστος έγραψε:
28 Φεβ 2020, 21:18

Μπορεί ο Τσίπρας και διάφορα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ να είχαν σαν βιτρίνα φιλοπαγκοσμιοποιητικές δηλώσεις για το μεταναστευτικό, στην πράξη όμως κοίταξαν είτε φανερά, είτε κρυφά, να βρίσκουν διόδους για να φεύγουν οι μετανάστες στο εξωτερικό. Αυτό αποδεικνύεται και από το απλούστατο γεγονός ότι η Μόρια σε 3 χρόνια είχε ΜΟΝΟ 5.000 πρόσφυγες και μετανάστες. Και υπόψιν ότι ήταν κλειστή δομή. Επί ΝΔ κατήντησε ένα ξέφραγο αμπέλι που επεκτάθηκε στους γύρω ελαιώνες με αντίσκηνα και πλέον δεν φτάνουν για τους μετανάστες ούτε οι γύρω ελαιώνες.
Λέω να αφήσεις την προπαγάνδα γιατί εδώ όλοι "γνωριζόμαστε" μεταξύ μας.

Ο σύριζα άφησε τους πάντες να περάσουν και ως αποτέλεσμα μας έκλεισαν τα βόρεια σύνορα. Η αύξηση των ροών από το καλοκαίρι έχει να κάνει με τα ευρύτερα παιχνίδια της Τουρκίας στη Συρία και την πίεση/εκβιασμό που επιζητεί να μεταφέρει στους Ευρωπαίους για να αποσπάσει περισσότερα χρήματα και κυρίως ανοχή για τα σχέδια του εκεί. Ως εκ τούτου, ήταν αναμενόμενο να πλημμυρίσει η Μόρια, το ζήτημα είναι τι κάνεις από εκεί και πέρα. Και ο σύριζα μας λέει να τους μεταφέρουμε ΟΛΟΥΣ στην ενδοχώρα και να τους αφήσουμε απολύτως ελεύθερους εκεί. Ναι ή όχι; Αν η κυβέρνηση σκληρύνει τη στάση της, θα στηρίξει ο σύριζα ναι ή όχι; Θα στηρίξει το κλείσιμο των συνόρων ή θα κατηγορεί για ακροδεξιές πρακτικές;

Δες λοιπόν την επίσημη θέση του κόμματος που υποστηρίζεις και άσε τι λέει ο κάθε μεμονωμένος για λόγους προπαγάνδας ή όχι.


α) Προπαγανδα δικη μου ειναι οτι ο Τσιπρας εκανε απειρες επαφες με Ερντογαν και Μερκελ το 2016 είτε ξεχωριστα με τον καθενα ειτε και με τους δυο μαζι και το αποτελεσμα ηταν να μειωθουν καθετα οι ροες; Προπαγανδα δικη μου ειναι οτι ο Κουλης δεν το παλαιψε καθολου διπλωματικα το ζητημα;

β) Προπαγανδα δικη μου ειναι οτι με ΣΥΡΙΖΑ η ΜΟρια ειχε μονο 5000 ενω με ΝΔ 22.000;

γ) Προπαγανδα δικη μου ειναι οτι η Μορια επι ΣΥΡΙΖΑ ηταν κλειστη δομη (γι' αυτο και επιλεχτηκε ενα παλιο στρατοπεδο) ενω επι ΝΔ εχει επεκταθει με τσαντιρια σε ολη την πεδιαδα με τους ελαιωνες σαν ξεφραγο αμπελι;

δ) Προπαγανδα δικη μου ειναι οτι ο ΣΥΡΙΖΑ συνεχιζε να στελνει τους προσφυγες στο εξωτερικο και οταν κλεισαν τα συνορα; Μα δεν το λεω εγω αλλα δυο γερμανικες εφημεριδες το υποστηριξαν και κατηγγειλαν και τις διαδρομες διαφυγης που υπεδειξε ο ΣΥΡΙΖΑ στους μεταναστες.

ΑΣΤΟ λοιπον φιλε. Η ΝΔ τα εχει κανει σκατα, εχει ρεζιλεψει με τις παλινωδιες της ολη τη φιλελευθερη παραταξη της χωρας. Η αστικη ταξη της χωρας αντιλαμβανεται αυτη τη στιγμη ΠΟΣΟ ΠΙΟ σοβαρη και υπευθυνη διαχειριση εκανε ο ΣΥΡΙΖΑ.

.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29831
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Μετανάστες φθάνουν με ταξί στον Έβρο και περνάνε ανενόχλητοι στην Ελλάδα (φωτο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 28 Φεβ 2020, 21:37

Αρίστος έγραψε:
28 Φεβ 2020, 21:32
kameron έγραψε:
28 Φεβ 2020, 21:25
Αρίστος έγραψε:
28 Φεβ 2020, 21:18

Μπορεί ο Τσίπρας και διάφορα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ να είχαν σαν βιτρίνα φιλοπαγκοσμιοποιητικές δηλώσεις για το μεταναστευτικό, στην πράξη όμως κοίταξαν είτε φανερά, είτε κρυφά, να βρίσκουν διόδους για να φεύγουν οι μετανάστες στο εξωτερικό. Αυτό αποδεικνύεται και από το απλούστατο γεγονός ότι η Μόρια σε 3 χρόνια είχε ΜΟΝΟ 5.000 πρόσφυγες και μετανάστες. Και υπόψιν ότι ήταν κλειστή δομή. Επί ΝΔ κατήντησε ένα ξέφραγο αμπέλι που επεκτάθηκε στους γύρω ελαιώνες με αντίσκηνα και πλέον δεν φτάνουν για τους μετανάστες ούτε οι γύρω ελαιώνες.
Λέω να αφήσεις την προπαγάνδα γιατί εδώ όλοι "γνωριζόμαστε" μεταξύ μας.

Ο σύριζα άφησε τους πάντες να περάσουν και ως αποτέλεσμα μας έκλεισαν τα βόρεια σύνορα. Η αύξηση των ροών από το καλοκαίρι έχει να κάνει με τα ευρύτερα παιχνίδια της Τουρκίας στη Συρία και την πίεση/εκβιασμό που επιζητεί να μεταφέρει στους Ευρωπαίους για να αποσπάσει περισσότερα χρήματα και κυρίως ανοχή για τα σχέδια του εκεί. Ως εκ τούτου, ήταν αναμενόμενο να πλημμυρίσει η Μόρια, το ζήτημα είναι τι κάνεις από εκεί και πέρα. Και ο σύριζα μας λέει να τους μεταφέρουμε ΟΛΟΥΣ στην ενδοχώρα και να τους αφήσουμε απολύτως ελεύθερους εκεί. Ναι ή όχι; Αν η κυβέρνηση σκληρύνει τη στάση της, θα στηρίξει ο σύριζα ναι ή όχι; Θα στηρίξει το κλείσιμο των συνόρων ή θα κατηγορεί για ακροδεξιές πρακτικές;

Δες λοιπόν την επίσημη θέση του κόμματος που υποστηρίζεις και άσε τι λέει ο κάθε μεμονωμένος για λόγους προπαγάνδας ή όχι.


α) Προπαγανδα δικη μου ειναι οτι ο Τσιπρας εκανε απειρες επαφες με Ερντογαν και Μερκελ το 2016 είτε ξεχωριστα με τον καθενα ειτε και με τους δυο μαζι και το αποτελεσμα ηταν να μειωθουν καθετα οι ροες; Προπαγανδα δικη μου ειναι οτι ο Κουλης δεν το παλαιψε καθολου διπλωματικα το ζητημα;

β) Προπαγανδα δικη μου ειναι οτι με ΣΥΡΙΖΑ η ΜΟρια ειχε μονο 5000 ενω με ΝΔ 22.000;

γ) Προπαγανδα δικη μου ειναι οτι η Μορια επι ΣΥΡΙΖΑ ηταν κλειστη δομη (γι' αυτο και επιλεχτηκε ενα παλιο στρατοπεδο) ενω επι ΝΔ εχει επεκταθει με τσαντιρια σε ολη την πεδιαδα με τους ελαιωνες σαν ξεφραγο αμπελι;

δ) Προπαγανδα δικη μου ειναι οτι ο ΣΥΡΙΖΑ συνεχιζε να στελνει τους προσφυγες στο εξωτερικο και οταν κλεισαν τα συνορα; Μα δεν το λεω εγω αλλα δυο γερμανικες εφημεριδες το υποστηριξαν και κατηγγειλαν και τις διαδρομες διαφυγης που υπεδειξε ο ΣΥΡΙΖΑ στους μεταναστες.

ΑΣΤΟ λοιπον φιλε. Η ΝΔ τα εχει κανει σκατα, εχει ρεζιλεψει με τις παλινωδιες της ολη τη φιλελευθερη παραταξη της χωρας. Η αστικη ταξη της χωρας αντιλαμβανεται αυτη τη στιγμη ΠΟΣΟ ΠΙΟ σοβαρη και υπευθυνη διαχειριση εκανε ο ΣΥΡΙΖΑ.

.
Ναι.
Είναι όλα προπαγάνδα δική σου.
Ο ΣΥΡΙΖΑ άνοιξε τα σύνορα και από 43.000 έφτασαν το 1.000.000. Το έκανε και για ιδεολογικούς λόγους αλλά και γιατί ήταν πουτανί της Μερκελ ως ένα σημείο.

Με αποτέλεσμα να κλείσει όλη η Ευρώπη τα σύνορα και να μας μείνουν αμανατι όλοι εδώ.
Ταυτόχρονα άνοιξατε την Αμυγδαλεζα και τους αμολησε όλους έξω. Συν του ότι συνφωνησε ή ζήτησε κιόλας, να επαναπροωθουνται μόνο όσοι είναι στα νησιά. Οπότε το ότι στα νησιά μαζεύονται περισσότεροι τώρα από ότι πριν δεν είναι και τόσο θετικό για σένα να το λες.

Λίγη ντροπή δε βλάπτει.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8053
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Μετανάστες φθάνουν με ταξί στον Έβρο και περνάνε ανενόχλητοι στην Ελλάδα (φωτο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 28 Φεβ 2020, 21:40

Αρίστος έγραψε:
28 Φεβ 2020, 21:32

α) Προπαγανδα δικη μου ειναι οτι ο Τσιπρας εκανε απειρες επαφες με Ερντογαν και Μερκελ το 2016 είτε ξεχωριστα με τον καθενα ειτε και με τους δυο μαζι και το αποτελεσμα ηταν να μειωθουν καθετα οι ροες; Προπαγανδα δικη μου ειναι οτι ο Κουλης δεν το παλαιψε καθολου διπλωματικα το ζητημα;

β) Προπαγανδα δικη μου ειναι οτι με ΣΥΡΙΖΑ η ΜΟρια ειχε μονο 5000 ενω με ΝΔ 22.000;

γ) Προπαγανδα δικη μου ειναι οτι η Μορια επι ΣΥΡΙΖΑ ηταν κλειστη δομη (γι' αυτο και επιλεχτηκε ενα παλιο στρατοπεδο) ενω επι ΝΔ εχει επεκταθει με τσαντιρια σε ολη την πεδιαδα με τους ελαιωνες σαν ξεφραγο αμπελι;

δ) Προπαγανδα δικη μου ειναι οτι ο ΣΥΡΙΖΑ συνεχιζε να στελνει τους προσφυγες στο εξωτερικο και οταν κλεισαν τα συνορα; Μα δεν το λεω εγω αλλα δυο γερμανικες εφημεριδες το υποστηριξαν και κατηγγειλαν και τις διαδρομες διαφυγης που υπεδειξε ο ΣΥΡΙΖΑ στους μεταναστες.

ΑΣΤΟ λοιπον φιλε. Η ΝΔ τα εχει κανει σκατα, εχει ρεζιλεψει με τις παλινωδιες της ολη τη φιλελευθερη παραταξη της χωρας. Η αστικη ταξη της χωρας αντιλαμβανεται αυτη τη στιγμη ΠΟΣΟ ΠΙΟ σοβαρη και υπευθυνη διαχειριση εκανε ο ΣΥΡΙΖΑ.
Φυσικά και είναι προπαγάνδα, είπαμε η Μόρια είχε 5000 όσο η Τουρκία ήλεγχε τις ροές μόλις άνοιξε την κάνουλα για τους δικούς της λόγους που δεν έχουν να κάνουν με την Ελλάδα ήταν αναμενόμενο ότι οι αριθμοί θα ανέβουν. Αλλά γιατί διαμαρτύρεσαι που πήγαν 22000; Θα έπρεπε να τους αφήσουν να πάνε στην ενδοχώρα όπως ζητάει ο σύριζα; Ναι ή όχι; Και από τη στιγμή που πήγαν 22000 ήταν αναπόφευκτο να μεγαλώσει και ο ευρύτερος χώρος στη Μόρια για να χωρέσουν, είπαμε η εναλλακτική είναι να τους φέρεις όλους στην ενδοχώρα. Ροές από Ελλάδα προς το βορρά ασφαλώς και υπήρχαν όπως και υπάρχουν και μετά τις εκλογές, υπολογίζεται ότι κάποιες δεκάδες φεύγουν κάθε ημέρα.

Τις αστειότητες για τη ...διαχείριση του σύριζα και τι πιστεύει για αυτές η αστική τάξη δεν χρειάζεται να τις σχολιάσω, αλλά δεν θα ξεφύγεις τόσο εύκολα. Θα απαντήσεις, στηρίζει το κόμμα σου το κλείσιμο των συνόρων που είχαμε σήμερα και τα push backs που πιθανόν να έχουμε ή όχι. Σου βάζω μια είδηση σημερινή, https://www.kathimerini.gr/1066928/arti ... -ston-evro στηρίζει ο σύριζα ή όχι;

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48639
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Μετανάστες φθάνουν με ταξί στον Έβρο και περνάνε ανενόχλητοι στην Ελλάδα (φωτο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 28 Φεβ 2020, 21:41

Το έκανε και για ιδεολογικούς λόγους αλλά και γιατί ήταν πουτανί της Μερκελ ως ένα σημείο.
Η οικογένεια Μητσοτάκη είναι χωμένη μέχρι τα μπούνια στη μπίζνα της ΜΚΟ. Οπότε το "ιδεολογικό" καλύπτεται από κεί.
Πέρα απ' αυτό, το να μιλάει η ΝΔ για άλλους ως πουτανάκια της Μέρκελ, είναι απλά κωμικό.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12490
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Μετανάστες φθάνουν με ταξί στον Έβρο και περνάνε ανενόχλητοι στην Ελλάδα (φωτο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 28 Φεβ 2020, 22:10

kameron έγραψε:
28 Φεβ 2020, 21:25
Αν η κυβέρνηση σκληρύνει τη στάση της, θα στηρίξει ο σύριζα ναι ή όχι; Θα στηρίξει το κλείσιμο των συνόρων ή θα κατηγορεί για ακροδεξιές πρακτικές;
αυτο ειναι καλο ερωτημα

μεχρι χτες παιζοταν το χαρτι της "συμφωνιας για επαναπρωοθησεις"

απο την ανακοινωση του ερντογαν και μετα το να αντιστεκεσαι στο κλεισιμο των συνορων ειναι εκτος πραγματικοτητας και απο οτι φαινεται ακομα επιμενουν στην μεταφορα κοσμου στην ενδοχωρα :fp::fp:

το οποιο ειναι μεν συνεπες με τα οσα εκανε σαν κυβερνηση(δλδ τους διωχνω στην ζουλα) , αλλα με τις ροες ανεξελεγκτες αυτο θα κανει ολη την χωρα μπαχαλο

μενει να φανει ποσο καλα μπορουν να σφραγιστουν τα συνορα , και οσο καλυτερα το κανει ο μητσοτακης (που υποτιθεται οτι δεν το εκανε επειδη δεσμευοταν απο την συμφωνια του 2016 που πεταξε ο σουλτανος στα σκουπιδια χτες) τοσ καλυτερα και για την κυβερνηση και για ολους λεω εγω
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8053
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Μετανάστες φθάνουν με ταξί στον Έβρο και περνάνε ανενόχλητοι στην Ελλάδα (φωτο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 28 Φεβ 2020, 22:23

alekhine έγραψε:
28 Φεβ 2020, 22:10
kameron έγραψε:
28 Φεβ 2020, 21:25
Αν η κυβέρνηση σκληρύνει τη στάση της, θα στηρίξει ο σύριζα ναι ή όχι; Θα στηρίξει το κλείσιμο των συνόρων ή θα κατηγορεί για ακροδεξιές πρακτικές;
αυτο ειναι καλο ερωτημα

μεχρι χτες παιζοταν το χαρτι της "συμφωνιας για επαναπρωοθησεις"

απο την ανακοινωση του ερντογαν και μετα το να αντιστεκεσαι στο κλεισιμο των συνορων ειναι εκτος πραγματικοτητας και απο οτι φαινεται ακομα επιμενουν στην μεταφορα κοσμου στην ενδοχωρα :fp::fp:

το οποιο ειναι μεν συνεπες με τα οσα εκανε σαν κυβερνηση(δλδ τους διωχνω στην ζουλα) , αλλα με τις ροες ανεξελεγκτες αυτο θα κανει ολη την χωρα μπαχαλο

μενει να φανει ποσο καλα μπορουν να σφραγιστουν τα συνορα , και οσο καλυτερα το κανει ο μητσοτακης (που υποτιθεται οτι δεν το εκανε επειδη δεσμευοταν απο την συμφωνια του 2016 που πεταξε ο σουλτανος στα σκουπιδια χτες) τοσ καλυτερα και για την κυβερνηση και για ολους λεω εγω
To να τους διώχνεις στη ζούλα είναι εφικτό όσο οι ροές είναι περιορισμένες γιατί μιλάμε για μάξιμουμ λίγες δεκάδες ημερησίως, αν διώξεις μέσω κυκλωμάτων (βλ. και ΕΥΠ...) περισσότερους το κόλπο χαλάει γιατί αρχίζουν τα μήντια και σηκώνεται θόρυβος, άρα αναγκάζονται και οι άλλες κυβερνήσεις να μην παίζουν το παιχνίδι. Από τη στιγμή που η Τουρκία άνοιξε την κάνουλα. αυτό δεν γίνεται. Αν μάλιστα την ανοίξει εντελώς όπως γίνεται εδώ και 24 ώρες, ο έλεγχος χάνεται εντελώς και πρέπει να πας σε μη ορθόδοξα αντίμετρα.

Τα σύνορα μπορούν να σφραγιστούν καλά στον Έβρο με τη συνδρομή και του στρατού, αλλά και πάλι εξαρτάται από πόσους θα αμολήσουν οι Τούρκοι. Αν αμολήσουν λ.χ. 10.000 άτομα, προφανώς δεν ανακόπτονται εκτός και αν αρχίσεις να βαράς στο ψαχνό. Στην περίπτωση όμως του Έβρου έχουμε το εξής συγκριτικό πλεονέκτημα από τη στιγμή που θα κάνουμε την προσπάθειά μας να τους συγκρατήσουμε με στρατό και αστυνομία: Όσοι περάσουν, τους αφήνεις να πάνε κατευθείαν στα σύνορα με τη Βουλγαρία που είναι κοντά, αν μαζευτούν χιλιάδες ούτε αυτοί θα μπορέσουν να τους συγκρατήσουν.

Αντιθέτως, το πρόβλημά μας είναι στα νησιά γιατί εκεί όσοι περάσουν εγκλωβίζονται και πρέπει εσύ να τους μεταφέρεις στην ενδοχώρα. Η μόνη ελπίδα είναι με τα push backs να κάνεις το εγχείρημα πολύ δύσκολο και επικίνδυνο ώστε να λειτουργήσει αποτρεπτικά για οικογένειες κλπ και να πηγαίνουν βορειότερα.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Μετανάστες φθάνουν με ταξί στον Έβρο και περνάνε ανενόχλητοι στην Ελλάδα (φωτο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 28 Φεβ 2020, 22:32

The Rebel έγραψε:
28 Φεβ 2020, 19:26
Lord Brum έγραψε:
28 Φεβ 2020, 18:27
Αρίστος έγραψε:
28 Φεβ 2020, 18:21




Επειδη εβαλα γελακι; Για να δειξω την ξεφτιλα του ελληνικου κρατους το εβαλα εκτος κι αν απαγορευεται.

.
η ξεφτίλα ξεκίνησε το 2015
[img]https://i.postimg.cc/dtb3ctc9/8795 ... .jpg[/img]
:smt005::smt005:

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Μετανάστες φθάνουν με ταξί στον Έβρο και περνάνε ανενόχλητοι στην Ελλάδα (φωτο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 28 Φεβ 2020, 22:33

nyxtovios έγραψε:
28 Φεβ 2020, 19:29

Το καλό έρχεται αφού πέσει ο Ερντογάν που σύμφωνα με αυτά που γίνονται είναι αρκετά πιθανό. Εκεί να δεις πανηγύρια. Ο πίθηκας θα πέσει στην πρέζα
:smt005::smt005:

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Μετανάστες φθάνουν με ταξί στον Έβρο και περνάνε ανενόχλητοι στην Ελλάδα (φωτο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 28 Φεβ 2020, 22:37

Highlander έγραψε:
28 Φεβ 2020, 19:46


Εγώ δε θεωρώ ότι πρέπει να το κάνουμε θέμα που έρχονται.

Η Ελλάδα έχει σοβαρό δημογραφικό πρόβλημα. Άμα ήμασταν λίγο πιο ανοιχτομυαλοι θα τους δίναμε άδεια να μείνουν και θα τους εντασσαμε στην ελληνική κοινωνία.
:str8jack:

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Μετανάστες φθάνουν με ταξί στον Έβρο και περνάνε ανενόχλητοι στην Ελλάδα (φωτο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 28 Φεβ 2020, 22:42

Highlander έγραψε:
28 Φεβ 2020, 20:24

άμα αφήσουμε τους ανθρώπους αυτούς να μείνουν εδώ και τους εντάξουμε στην ελληνική κοινωνία θα λυθεί το δημογραφικό
:hammer:

Άβαταρ μέλους
Andromachi
Δημοσιεύσεις: 4111
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2018, 12:18
Phorum.gr user: Andromachi

Re: Μετανάστες φθάνουν με ταξί στον Έβρο και περνάνε ανενόχλητοι στην Ελλάδα (φωτο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Andromachi » 28 Φεβ 2020, 23:24

Κυρίες και Κύριοι καλησπέρα σας,
με λύπη μου βλέπω τις τελευταίες μέρες να επικρατεί ενα χάος. Έλληνες: οι μισοί να "πολεμούν" τους άλλους μισούς, να αλληλοσυγκρούονται .. για ποιόν; για ποιούς; ( αναφέρομαι στα γεγονότα των Νησιών μας ) Συνέλθετε...
Κατά καιρούς σας διαβάζω.

Σήμερα, λοιπόν, μου κέντρισαν το ενδιαφέρον οι κύριοι Δημοκράτης και Highlander.

Αγαπητέ Highlander, Θα ταχθώ στο πλευρό του Δημοκράτη και άλλων. Να υποθέσω πως ο τόπος διαμονής σας, σας επιτρέπει να γνωρίζεται ότι οι "ταλαιπωρημένοι" (λαθρο)μετανάστες, ήρθαν στις Καστανιές με τα πόδια και έχετε δεί με τα ίδια σας τα μάτια την υπηκοότητα των "κακόμοιρων" και "ταλαιπωρημένων"

από Highlander » Σήμερα, 20:24 :
<<Δεν έγραψα καμία μαλακια, άμα αφήσουμε τους ανθρώπους αυτούς να μείνουν εδώ και τους εντάξουμε στην ελληνική κοινωνία θα λυθεί το δημογραφικό>>

ΑΛΉΘΕΙΑ;;;;;;;;;;;;;
από Highlander » Σήμερα, 20:55
<<Έχω βγει από το σπίτι μου, ξέρω ανθρώπους απο άλλες χώρες, μενω κοντά στο κέντρο και δεν ενημερωνομαι μόνο από δελτία ειδήσεων>>


Απο ένα ατομο λοιπόν, αγαπητέ μου, το οποίο ο τόπος διαμονής του και η ιδιότητα του ΕΠΙΤΡΈΠΕΙ να γνωρίζει κάτι παραπάνω θα ήθελα να σας ενημέρωσω τα εξής :
Οι "ταλαιπωρημένοι" αυτοί άνθρωποι δεν έχουν έλθει μια ανασα απο τον ΤΟΠΟ που διαμένω, με τα πόδια!!!
Εχουν έλθει μετά απο συντονισμένη και προμελετημένη κίνηση με ναυλωμένα λεωφορεία απο το τουρκικό κράτος ( Ω! σοκαριστικό εεε; ).Άλλως δεν θα ήταν τόσο γεμάτοι θετική ενέργεια ώστε να παίζουν μπάλα, δεν θα ήταν με μαλλί κομμωτηρίου οι γυναίκες, δεν θα φορούσαν τα ώραία τους τακουνάκια αλλά ούτε και τα προσευγμένα ρουχαλάκια ( άνδρες - γυναίκες - παιδιά ). Οι άνθρωποι αυτοί στην συντριπτική τους πλειοψηφία είναι Αφγανοί, Ιρανοί και Ιρακινοί. Το ποσοστό των Σύρων είναι τραγικά χαμηλό.

Χαίρομαι που βγαίνετε απο το σπίτι σας ...στην Αθήνα βεβαίως... και συνομιλείτε με ανθρώπους απο άλλες χώρες, αυτό βεβαίως το χρωστάτε και θα συνεχίσετε να το κάνετε σε όλους αυτούς τους ΕΛΛΗΝΕΣ, που εδώ και πααααααααααααααρα πολλές ώρες, δεν έχουν παει στα σπίτια τους, δεν βλέπουν τις γυναίκες και τα παιδιά τους. ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ που θα μείνουν ώρες αυπνοι για να προσπαθήσουν να αποτρέψουν τον οποιονδήποτε "κακομοίρη" και "ταλαίπωρο". ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ που με κίνδυνο της σωματικής τους ακεραιότητας θα συνεχίσουν, δεχόμενοι πέτρες και διάφορα άλλα αντικείμενα, να προστατεύουν τα σύνορα μας. Εσείς αντιθέτως μπορείτε ανετα να συνεχίσετε να συναναστρέφεστε με άλλης εθνικότητος και κουλτούρας, βεβαίως, ανθρώπους διότι δεν χρειάζεστε την άδεια κανενός παρα μόνο της συνείδησης σας για να το κάνετε.
Μπορείτε να κοιμηθήτε ήσυχα και ήρεμα και απόψε... ( είπαμε... είναι άλλοι εκείνοι που θα μείνουν ξάγρυπνοι ) Monsieur Highlander.
A! και να ξερετε : αυτά που θα δείτε στις τηλεοράσεις δεν ειναι ούτε το 2% απο αυτά που πραγματικά γίνονται.

Αναρωτιέμαι αγαπητέ μου... υπαρχετε αλήθεια; ή μήπως είστε κάποιο "τρολ" που αρέσκεται στο να ρίχνει λάδι στη φωτία;
Ευχαριστώ


Υ.Γ. ζητώ συγνώμη για το μεγάλο κείμενο
_________________________________________________________________________________________

Ανδρομάχη: (ανήρ + (μάχη) μάχομαι) – πρόμαχος

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21439
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Μετανάστες φθάνουν με ταξί στον Έβρο και περνάνε ανενόχλητοι στην Ελλάδα (φωτο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 29 Φεβ 2020, 00:03

Highlander έγραψε:
28 Φεβ 2020, 20:55
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
28 Φεβ 2020, 20:53
Highlander έγραψε:
28 Φεβ 2020, 20:47


Έρχονται για να μας αλλοιώσουν το όνομα της χώρας μας. Διαδοσται
μια βόλτα από το κέντρο της Αθήνας θα σε πείσει, εξυπνάκια
Έχω βγει από το σπίτι μου, ξέρω ανθρώπους απο άλλες χώρες, μενω κοντά στο κέντρο και δεν ενημερωνομαι μόνο από δελτία ειδήσεων
ρε Χάιλαντερ έχω ζήσει σε αραβικό κράτος, έχω μεγαλώσει και ζω σε μία από τις πιο πολυπολιτισμικές γειτονιές της Αθήνας, έχω φίλους αδερφικούς από Αλβανία και Αίγυπτο και γνωρίζω κι έχω φιλίες με άτομα από αρκετές τρίτες χώρες
αυτά δεν έχουν καμία σχέση όμως με το εθνικό ζήτημα που λέγεται μεταναστευτικό
οπότε μη μου φέρνεις σαν επιχείρημα ότι ξέρεις ανθρώπους από άλλες χώρες, γιατί δεν ανέφερα πουθενά πως όσοι είναι ξένοι είναι κακοί άνθρωποι
οι θέσεις σου δεν είναι ρεαλιστικές και αυτό ίσως πηγάζει από το γεγονός ότι οι λέξεις έθνος και ταυτότητα σου είναι μάλλον τελείως αδιάφορες
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24761
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Μετανάστες φθάνουν με ταξί στον Έβρο και περνάνε ανενόχλητοι στην Ελλάδα (φωτο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 29 Φεβ 2020, 01:52

blackpaint έγραψε:
28 Φεβ 2020, 20:24
Δημοκράτης έγραψε:
28 Φεβ 2020, 20:07
blackpaint έγραψε:
28 Φεβ 2020, 20:04


εσυ απο την αλλη δειχνεις να εμεινες στο δημοτικο στη ιδια ταξη μεχρι τα 25 σου.
Και παρόλα αυτά δεν λέω μαλακιές ότι υπάρχει σήμα στην μέση της θαλασσας
Φαντάσου το χάλι σου
Δε μιλαμε για τη μεση του ωκεανου ρε αστροπελεκι, αλλα για τη Χιο, που απεχει 9 μιλια απο την Τουρκια. Οι πυργοι επικοινωνιων εχουν εμβελεια απο 15 μιλια και ανω.
Επιμένει κι ολας ο ηλιθιος :lol:

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Μετανάστες φθάνουν με ταξί στον Έβρο και περνάνε ανενόχλητοι στην Ελλάδα (φωτο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 29 Φεβ 2020, 02:52

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
29 Φεβ 2020, 00:03
οι θέσεις σου δεν είναι ρεαλιστικές και αυτό ίσως πηγάζει από το γεγονός ότι οι λέξεις έθνος και ταυτότητα σου είναι μάλλον τελείως αδιάφορες
Εγω σαν βαρετες αγκυλωσεις τις βλεπω, νοητικες ακροβασιες για να ξεγελανε την ηλιθια ανυπαρξια τους οι νοικοκυραιοι, μασκαρευοντας την καταπιεση με το αξιοπρεπες προσωπειο της εθνικης ταυτοτητας.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Μετανάστες φθάνουν με ταξί στον Έβρο και περνάνε ανενόχλητοι στην Ελλάδα (φωτο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 29 Φεβ 2020, 04:57

kameron έγραψε:
28 Φεβ 2020, 21:40
Αρίστος έγραψε:
28 Φεβ 2020, 21:32

α) Προπαγανδα δικη μου ειναι οτι ο Τσιπρας εκανε απειρες επαφες με Ερντογαν και Μερκελ το 2016 είτε ξεχωριστα με τον καθενα ειτε και με τους δυο μαζι και το αποτελεσμα ηταν να μειωθουν καθετα οι ροες; Προπαγανδα δικη μου ειναι οτι ο Κουλης δεν το παλαιψε καθολου διπλωματικα το ζητημα;

β) Προπαγανδα δικη μου ειναι οτι με ΣΥΡΙΖΑ η ΜΟρια ειχε μονο 5000 ενω με ΝΔ 22.000;

γ) Προπαγανδα δικη μου ειναι οτι η Μορια επι ΣΥΡΙΖΑ ηταν κλειστη δομη (γι' αυτο και επιλεχτηκε ενα παλιο στρατοπεδο) ενω επι ΝΔ εχει επεκταθει με τσαντιρια σε ολη την πεδιαδα με τους ελαιωνες σαν ξεφραγο αμπελι;

δ) Προπαγανδα δικη μου ειναι οτι ο ΣΥΡΙΖΑ συνεχιζε να στελνει τους προσφυγες στο εξωτερικο και οταν κλεισαν τα συνορα; Μα δεν το λεω εγω αλλα δυο γερμανικες εφημεριδες το υποστηριξαν και κατηγγειλαν και τις διαδρομες διαφυγης που υπεδειξε ο ΣΥΡΙΖΑ στους μεταναστες.

ΑΣΤΟ λοιπον φιλε. Η ΝΔ τα εχει κανει σκατα, εχει ρεζιλεψει με τις παλινωδιες της ολη τη φιλελευθερη παραταξη της χωρας. Η αστικη ταξη της χωρας αντιλαμβανεται αυτη τη στιγμη ΠΟΣΟ ΠΙΟ σοβαρη και υπευθυνη διαχειριση εκανε ο ΣΥΡΙΖΑ.
Φυσικά και είναι προπαγάνδα, είπαμε η Μόρια είχε 5000 όσο η Τουρκία ήλεγχε τις ροές μόλις άνοιξε την κάνουλα για τους δικούς της λόγους που δεν έχουν να κάνουν με την Ελλάδα ήταν αναμενόμενο ότι οι αριθμοί θα ανέβουν. Αλλά γιατί διαμαρτύρεσαι που πήγαν 22000; Θα έπρεπε να τους αφήσουν να πάνε στην ενδοχώρα όπως ζητάει ο σύριζα; Ναι ή όχι; Και από τη στιγμή που πήγαν 22000 ήταν αναπόφευκτο να μεγαλώσει και ο ευρύτερος χώρος στη Μόρια για να χωρέσουν, είπαμε η εναλλακτική είναι να τους φέρεις όλους στην ενδοχώρα. Ροές από Ελλάδα προς το βορρά ασφαλώς και υπήρχαν όπως και υπάρχουν και μετά τις εκλογές, υπολογίζεται ότι κάποιες δεκάδες φεύγουν κάθε ημέρα.

Τις αστειότητες για τη ...διαχείριση του σύριζα και τι πιστεύει για αυτές η αστική τάξη δεν χρειάζεται να τις σχολιάσω, αλλά δεν θα ξεφύγεις τόσο εύκολα. Θα απαντήσεις, στηρίζει το κόμμα σου το κλείσιμο των συνόρων που είχαμε σήμερα και τα push backs που πιθανόν να έχουμε ή όχι. Σου βάζω μια είδηση σημερινή, https://www.kathimerini.gr/1066928/arti ... -ston-evro στηρίζει ο σύριζα ή όχι;


Moυ λες οτι κανω προπαγανδα αλλα οταν κυβερνουσε ο ΣΥΡΙΖΑ τα ριχνεις στο ΣΥΡΙΖΑ που στο φιναλε εκανε σωστη διαχειριση και οταν κυβερναει η ΝΔ που τα εκανε σκατα τα ριχνεις στον Ερντογαν.

:smt005::smt005::smt005:

Ο Ερντογαν αγαπητε βρηκε μπροστα του ενα Μητσοτακη που δεν εκανε καμια διπλωματικη κινηση για το ζητημα ενω ο Τσιπρας ειχε κανει αλεπαλληλα ραντεβου για να μειωθουν οι ροες. Τα ιδια ισχυουν και για τα ελληνοτουρκικα, με τη διπλωματια του ο ΣΥΡΙΖΑ που περιειχε επισκεψη Τσιπρα στην Τουρκια και Ερντογαν στην Ελλαδα αλλα και πολλες συναντησεις τους σε διεθνη φορα ειχε πετυχει η Τουρκια να μην εχει τις απαιτησεις που εχει σημερα με ΝΔ ουτε να σκεφτεται ο Ερντογαν για γεωτρησεις σε ελληνικη ΑΟΖ. Αυτο το παραδεχθηκε και ο Τσαβουσογλου προσφατα. Με Τσιπρα δεν υπηρχε περιπτωση να μην προσκληθει η Ελλαδα στις διασκεψεις για τη Λιβυη γιατι η Μερκελ εκτιμουσε τον Τσιπρα αρκετα πριν τις Πρεσπες. Κι αυτο γιατι ο Τσιπρας ειχε διαρκη ραντεβου μαζι της για να υποστηριξει τις ελληνικες θεσεις και οι Γερμανοι εκτιμουν αυτους που δουλευουν σκληρα και ειναι σοβαροι.

Γενικοτερα ο Κουλης δεν δουλευει καθολου διπλωματικα ο ιδιος για το μεταναστευτικο και για τα ελληνοτουρκικα εχει αφησει μονο του το Δενδια, ειναι ενας ΤΕΜΠΕΛΧΑΝΑΣ που νομιζει πως η χωρα κυβερνιεται με το να ασχολεισαι καθημερινα με τους συμβουλους σου τι σανο θα σερβιρεις στο ποπολο. Αυτη η τακτικη καλα βαστουσε μεχρι που απο τον Ιανουαριο η χωρα αρχισε να βραζει και πλεον ακομη και τα ματ τρωνε ξυλο απο τους εξοργισμενους κατοικους.

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών