Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

Για το κλείσιμο των συνόρων στον Έβρο

1. Στηρίζω ανεπιφύλακτα, μπράβο στην κυβέρνηση
123
64%
2. Στηρίζω κριτικά
36
19%
3. Στηρίζω αναγκαστικά γιατί το κάνει η κυβέρνηση, θα προτιμούσα συνεννόηση με Ε.Ε. και ΝΑΤΟ
7
4%
3. Είμαι αντίθετος, αλλά έτσι και αλλιώς είμαστε χαμένοι
4
2%
4. Είμαι αντίθετος, το θέμα είναι να πέσει η κυβέρνηση
3
2%
5. Είμαι αντίθετος, πάνω από όλα είμαστε άνθρωποι
20
10%
 
Σύνολο ψήφων: 193

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 03 Μαρ 2020, 21:48

Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Μαρ 2020, 21:25

Κι εσύ δε στήριξες ή κάνω λάθος; Τι πας να κάνεις τώρα, λάιβ ελιγμό;
Εγώ στήριξα την προστασία των συνόρων στον Έβρο και την αποτροπή παση θυσία της προβοκάτσιας του Ερντογάν.

Όχι τις "ανορθόδοξες" πρακτικές των έκτακτων μέτρων.
Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Μαρ 2020, 21:25

Εγώ είμαι πραγματιστής. Όλες αυτές οι μεταναστευτικές ροές αποσταθεροποιούν πολιτικά την Ελλάδα και την ΕΕ γενικότερα.
Και την αποσταθεροποιούν με τρόπο αντιδραστικό που είναι αδύνατον να διοχετευθεί για θετικές αλλαγές. Πες μου εσύ γιατί να πεθάνω πάνω σ' αυτόν τον πολιτικό λόφο; Επειδή ο κάθε κάτοικος αναπτυσσόμενης χώρας θεωρεί ότι μπορεί να αποκαταστήσει την αδικία του σύμπαντος, για την πάρτη του μόνο φυσικά, και να βιώσει σήμερα το ευρωπαϊκό επίπεδο ζωής;

Κατανοώ ότι το χάιδεμα των ακροδεξιών στοιχείων ενέχει κινδύνους, αλλά σε αυτή τη φάση το θεωρώ πιο υπέυθυνη επιλογή από το να δέσεις το μέλλον του πολιτικού συστήματος της Ευρώπης με έναν επιλεκτικό ανθρωπισμό στο μεταναστευτικό.
Καταλαβαίνω καλά και αυτό που λες και τη θέση σου. Και την κατανοώ.

Η διαχείριση της κατάστασης (σε πανευρωπαϊκό επίπεδο) οδήγησε σε ένα σημείο όπου αυτά που έλεγε ο Άδωνης και οι ομοϊδεάτες του στην Ευρώπη φαντάζουν στους περισσότερους η πιο ρεαλιστική επιλογη, δεδομένων των συνθηκών.

Καταλαβαίνω επίσης ότι όσοι αντιδρούν σε αυτή την επιλογή μοιάζουν ως μη πραγματιστές, κυρίως γιατί έχουν διαμορφωθεί τετελεσμένες καταστάσεις που δεν ευνοούν κάποιο εναλλακτικό αφήγημα διαχειρισης.

Με αυτό κατά νου και γνωρίζοντας τις επιπτώσεις, εγώ δεν μπορώ να δώσω ψήφο εμπιστοσύνης σε αυτό που μεθοδεύεται. Κυρίως γιατί νομίζω ότι δεν θα λύσει το πρόβλημα μακροπρόθεσμα αλλά και γιατί θα ανοίξει την πόρτα για τη διαμόρφωση ενός μέλλοντος όπου οι "ρεαλιστικές" επιλογες θα είναι ακόμα χειρότερες από αυτές που έχουμε τώρα.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15125
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 03 Μαρ 2020, 21:56

Fuerte έγραψε:
03 Μαρ 2020, 21:45
Ο Τσίπρας βγαίνει στο MEGA και επικροτεί το κλείσιμο των συνόρων, πρόσθετοντας απλά ένα αλλά. Πόσα να αντέξει ένας ζαιος;

Εντάξει, ο κοντός δεν είναι τέρμα βλακας σαν κάτι αριστερά γιωτομπαλα, ούτε θέλει να αποχαιρετησει οριστικά την εξουσία και να επιστρέψει αμετάκλητα στο 3%.
Μόνο που οι χαιλαντερ αυτού του κόσμου έμειναν πάλι να περιμένουν την ελπίδα που έρχεται
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 03 Μαρ 2020, 21:59

Τελικά το κάλεσμα σε λαθρομετανάστες που είναι ήδη εδώ για να κάνουν φασαρίες ως μέσω πίεσης για να ανοίξουν τα σύνορα δεν ήταν καθόλου fake



"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15125
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 03 Μαρ 2020, 22:01

Άλλη μια φορά στο ντέρμπυ Αριστερες ιδεοληψίες Vs πραγματικότητα οι αριστερές ιδεοληψίες ηττήθηκαν κατά κράτος. Ο κοουτς Τσίπρας προχωρά ευσπεσμενα σε αλλαγές στο ακολουθούμενο σύστημα και ίσως και στην αρχική ενδεκάδα. Οι φαν του πουρου αριστερισμού είναι έτοιμοι να πάρουν το καπελάκι τους και να ανέβουν σε άλλο ροζ συννεφάκι
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lord Brum την 03 Μαρ 2020, 22:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Fuerte
Δημοσιεύσεις: 1918
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 16:11
Phorum.gr user: petit_bourgeois

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fuerte » 03 Μαρ 2020, 22:01

Lord Brum έγραψε:
03 Μαρ 2020, 21:56
Fuerte έγραψε:
03 Μαρ 2020, 21:45
Ο Τσίπρας βγαίνει στο MEGA και επικροτεί το κλείσιμο των συνόρων, πρόσθετοντας απλά ένα αλλά. Πόσα να αντέξει ένας ζαιος;

Εντάξει, ο κοντός δεν είναι τέρμα βλακας σαν κάτι αριστερά γιωτομπαλα, ούτε θέλει να αποχαιρετησει οριστικά την εξουσία και να επιστρέψει αμετάκλητα στο 3%.
Μόνο που οι χαιλαντερ αυτού του κόσμου έμειναν πάλι να περιμένουν την ελπίδα που έρχεται
Ο Γιανης με ένα Ν έχει ανοίξει το ψεκαστικο και είναι έτοιμος να τους υποδεχθεί.

bolek
Δημοσιεύσεις: 2245
Εγγραφή: 06 Ιουν 2019, 21:40

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bolek » 03 Μαρ 2020, 22:04

Otto Weininger έγραψε:
03 Μαρ 2020, 21:59
Τελικά το κάλεσμα σε λαθρομετανάστες που είναι ήδη εδώ για να κάνουν φασαρίες ως μέσω πίεσης για να ανοίξουν τα σύνορα δεν ήταν καθόλου fake

:o υποτιθεται οτι το κρατος εχει τον ελεγχο των τηλεπικοινωνιων εντος της επικρατειας του

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15125
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 03 Μαρ 2020, 22:05

Fuerte έγραψε:
03 Μαρ 2020, 22:01
Lord Brum έγραψε:
03 Μαρ 2020, 21:56
Fuerte έγραψε:
03 Μαρ 2020, 21:45
Ο Τσίπρας βγαίνει στο MEGA και επικροτεί το κλείσιμο των συνόρων, πρόσθετοντας απλά ένα αλλά. Πόσα να αντέξει ένας ζαιος;

Εντάξει, ο κοντός δεν είναι τέρμα βλακας σαν κάτι αριστερά γιωτομπαλα, ούτε θέλει να αποχαιρετησει οριστικά την εξουσία και να επιστρέψει αμετάκλητα στο 3%.
Μόνο που οι χαιλαντερ αυτού του κόσμου έμειναν πάλι να περιμένουν την ελπίδα που έρχεται
Ο Γιανης με ένα Ν έχει ανοίξει το ψεκαστικο και είναι έτοιμος να τους υποδεχθεί.
Τελικά και ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν ένα ανάχωμα συγκράτησης της αριστερής ψήφου σε ελεγχόμενα από το συστημα καλούπια, λειτούργησε σαν βαλβίδα πίεσης για να μην στραφεί ο λαός σε ριζοσπαστικές επιλογές. Σαν τον γιανη και το ΚΚΕ. Εμπρός της γης οι κολασμένοι κλπ κλπ
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 03 Μαρ 2020, 22:05

bolek έγραψε:
03 Μαρ 2020, 22:04
Otto Weininger έγραψε:
03 Μαρ 2020, 21:59
Τελικά το κάλεσμα σε λαθρομετανάστες που είναι ήδη εδώ για να κάνουν φασαρίες ως μέσω πίεσης για να ανοίξουν τα σύνορα δεν ήταν καθόλου fake

:o υποτιθεται οτι το κρατος εχει τον ελεγχο των τηλεπικοινωνιων εντος της επικρατειας του
Έναν που ήταν εντός Ελλάδας τον βρήκαν. Οι άλλοι είναι από Ευρώπη και Τουρκία.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15125
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 03 Μαρ 2020, 22:06

Fuerte έγραψε:
03 Μαρ 2020, 22:01
Lord Brum έγραψε:
03 Μαρ 2020, 21:56
Fuerte έγραψε:
03 Μαρ 2020, 21:45
Ο Τσίπρας βγαίνει στο MEGA και επικροτεί το κλείσιμο των συνόρων, πρόσθετοντας απλά ένα αλλά. Πόσα να αντέξει ένας ζαιος;

Εντάξει, ο κοντός δεν είναι τέρμα βλακας σαν κάτι αριστερά γιωτομπαλα, ούτε θέλει να αποχαιρετησει οριστικά την εξουσία και να επιστρέψει αμετάκλητα στο 3%.
Μόνο που οι χαιλαντερ αυτού του κόσμου έμειναν πάλι να περιμένουν την ελπίδα που έρχεται
Ο Γιανης με ένα Ν έχει ανοίξει το ψεκαστικο και είναι έτοιμος να τους υποδεχθεί.
Βαλιτσακι ευπ και κρυπτειες κυπ. Μόνο έτσι. Συσχέτιση τροχαίων και εξαφανίσεων με περιεχομενο συνομιλιων.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lord Brum την 03 Μαρ 2020, 22:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Fuerte
Δημοσιεύσεις: 1918
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 16:11
Phorum.gr user: petit_bourgeois

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fuerte » 03 Μαρ 2020, 22:06

Otto Weininger έγραψε:
03 Μαρ 2020, 21:59
Τελικά το κάλεσμα σε λαθρομετανάστες που είναι ήδη εδώ για να κάνουν φασαρίες ως μέσω πίεσης για να ανοίξουν τα σύνορα δεν ήταν καθόλου fake

Καιρός να παρέμβει εισαγγελέας, αλλά να αποκτήσουμε και μυστικές υπηρεσίες γιατί η ΕΥΠ πρέπει να το έκλεισε το μαγαζί.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15125
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 03 Μαρ 2020, 22:07

Otto Weininger έγραψε:
03 Μαρ 2020, 22:05
bolek έγραψε:
03 Μαρ 2020, 22:04
Otto Weininger έγραψε:
03 Μαρ 2020, 21:59
Τελικά το κάλεσμα σε λαθρομετανάστες που είναι ήδη εδώ για να κάνουν φασαρίες ως μέσω πίεσης για να ανοίξουν τα σύνορα δεν ήταν καθόλου fake

:o υποτιθεται οτι το κρατος εχει τον ελεγχο των τηλεπικοινωνιων εντος της επικρατειας του
Έναν που ήταν εντός Ελλάδας τον βρήκαν. Οι άλλοι είναι από Ευρώπη και Τουρκία.
Η Τουρκία κείται κοντά. Ο λαός θέλει η ΕΥΠ μπορεί
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 03 Μαρ 2020, 22:09

Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Fuerte
Δημοσιεύσεις: 1918
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 16:11
Phorum.gr user: petit_bourgeois

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fuerte » 03 Μαρ 2020, 22:13

Εμένα η απορία μου είναι πού σκατα θα πάνε όλοι αυτοί αν καταφέρουν να περάσουν τα σύνορα;

Όλα τα ελληνικά καμπ είναι τίγκα και σίγουρα κάνεις δεν θέλει να καταλήξει σε αυτα. Όποτε τι; Θα φτάσουν ποδαράτο μέχρι την κεντρική Ευρώπη; Πώς, αφού και στη συνέχεια πάλι κλειστά σύνορα θα βρουν.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 03 Μαρ 2020, 22:18

Πάντως, μου κάνει εντύπωση που ακόμη και σήμερα η Τουρκία χρησιμοποιεί ίδιες τακτικές με εκείνες που χρησιμοποιούσε 500-600 χρόνια πριν η Οθωμανία.

Θέλω να πω ότι οι πρόγονοι τους στο πεδίο της μάχης έριχναν πριν τον τακτικό στρατό χιλιάδες άτακτους και λογής λογής κατσαπλιάδες προκειμένου να φθείρουν τον αντίπαλο. Τους έδιναν ένα σπαθί ή ένα κοντάρι και τους αμόλαγαν! Δεν είναι εντυπωσιακό;
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Nero

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 03 Μαρ 2020, 22:19

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
03 Μαρ 2020, 22:18
Πάντως, μου κάνει εντύπωση που ακόμη και σήμερα η Τουρκία χρησιμοποιεί ίδιες τακτικές με εκείνες που χρησιμοποιούσε 500-600 χρόνια πριν η Οθωμανία.

Θέλω να πω ότι οι πρόγονοι τους στο πεδίο της μάχης έριχναν πριν τον τακτικό στρατό χιλιάδες άτακτους και λογής λογής κατσαπλιάδες προκειμένου να φθείρουν τον αντίπαλο. Τους έδιναν ένα σπαθί ή ένα κοντάρι και τους αμόλαγαν! Δεν είναι εντυπωσιακό;
Τα Ηπειροθεσσαλικά

:102:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών