Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

Για το κλείσιμο των συνόρων στον Έβρο

1. Στηρίζω ανεπιφύλακτα, μπράβο στην κυβέρνηση
123
64%
2. Στηρίζω κριτικά
36
19%
3. Στηρίζω αναγκαστικά γιατί το κάνει η κυβέρνηση, θα προτιμούσα συνεννόηση με Ε.Ε. και ΝΑΤΟ
7
4%
3. Είμαι αντίθετος, αλλά έτσι και αλλιώς είμαστε χαμένοι
4
2%
4. Είμαι αντίθετος, το θέμα είναι να πέσει η κυβέρνηση
3
2%
5. Είμαι αντίθετος, πάνω από όλα είμαστε άνθρωποι
20
10%
 
Σύνολο ψήφων: 193

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10163
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 06 Απρ 2020, 14:39

Japetus έγραψε:
06 Απρ 2020, 10:56
https://www.protothema.gr/greece/articl ... unora/AMP/

Αυτό δεν είδα να σχολιάστηκε. Αν αληθεύει και έχουμε μετατόπιση του προβλήματος στα ελληνοαλβανικα συνορα, αξίζει δικό του νήμα.
Οι αλμπανειρο ειναι αλλο πανυγηρι . τους καινε αλλα πραγματα δε μπορουν να κανουν τα ιδια με τους τουρκους . στην σπανια -κατ εμε- περιπτωση που γινει παρομοιο σκηνικο εχουν σκαψει το λακο τους .
Ευρωπαϊκή Ένωση: Έναρξη ενταξιακών διαπραγματεύσεων με Βόρεια Μακεδονία και υπό όρους με Αλβανία
https://www.newsbeast.gr/world/arthro/6 ... me-alvania

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 06 Απρ 2020, 15:03

Εδώ επί Χότζα και με εντολή ο, τι κινείται πυροβολείται δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τα σύνορά τους και χιλιάδες συμπατριώτες τους μπήκαν στην Ελλάδα, τους μετανάστες θα εμποδίσουν; Όλη η μεθοριος ανοιχτή είναι, αντε να στείλουν μερικά περίπολα παραπάνω για το θεαθήναι στην ΕΕ.

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6570
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 06 Απρ 2020, 15:09

kameron έγραψε:
05 Απρ 2020, 21:47
Γνωρίζει κανείς αν οι Πολωνοί, οι Αυστριακοί και άλλοι βρίσκονται ακόμα στο βόρειο Έβρο;
Λογικά αποχώρησαν όπως οι Κύπριοι που ταν στο νότιο κομμάτι
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6570
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 06 Απρ 2020, 15:11

Japetus έγραψε:
06 Απρ 2020, 10:56
https://www.protothema.gr/greece/articl ... unora/AMP/

Αυτό δεν είδα να σχολιάστηκε. Αν αληθεύει και έχουμε μετατόπιση του προβλήματος στα ελληνοαλβανικα συνορα, αξίζει δικό του νήμα.
Μπαμ κάνει γιατί το δέχτηκαν τα αλβανα.Και δεν τον καταλαβαίνω τον Ράμα όταν η Αλβανία μετά τους σεισμούς παραπέει καταστράφηκε γιατί μπλέκει σε τέτοια παιχνίδια. Θα τους οδηγούν στα ελληνοαλβανκά σύνορα έλεγχος δεν θα υπάρχει. Απλώς δεν θα γίνει με τον τρόπο που το έκανε η Τουρκία
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10163
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 06 Απρ 2020, 15:13

Japetus έγραψε:
06 Απρ 2020, 15:03
Εδώ επί Χότζα και με εντολή ο, τι κινείται πυροβολείται δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τα σύνορά τους και χιλιάδες συμπατριώτες τους μπήκαν στην Ελλάδα, τους μετανάστες θα εμποδίσουν; Όλη η μεθοριος ανοιχτή είναι, αντε να στείλουν μερικά περίπολα παραπάνω για το θεαθήναι στην ΕΕ.
Μια χαρά τους κρατουσε το καθεστως οπως και ολα τα κομμουνιστικα που ειναι μανουλες σε κατι τετοια . Μεχρι και το -90- που κατερευσε πιο πολλους αυστραλους ειχαν δει οι ελλ παρα αλβανους και μιλαμε για κρατος που συνορευουμε . Υστερα υπηρξε καταρευση του κρατους , γινοταν λεηλασιες μεχρι και σε αποθηκες στρατου ενω ανοιξαν τα συνορα τους , τις φυλακες και εμαθε ολη η ευρωπη πλεον την υπαρξη αυτου λαου φαντασμα :lol: .

Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Δημοσιεύσεις: 6094
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:33

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αίγαγρος » 06 Απρ 2020, 15:15

Μα δεν έχουν λόγω να έρθουν Ελλάδα, εκτός αν τους αναγκάσει ο αλβανικός στρατός. Και όσοι συλλαμβάνονται, θα επιστρέφονται πίσω.
Δεν έχει τη δυνατότητα η Αλβανία να μην τους δέχεται, αφού θα έχουν καταγραφεί στο δικό της έδαφος και η ίδια αγωνιά για να μπει ΕΕ,
υπάρχουν κανόνες. Πιο επίφοβες είναι οι ενέργειες των Τούρκων με τα σάπια καράβια τύπου σαν αυτό που έστειλαν στη Τζιά με 193 λάθρο.
Ήδη πριν λίγες μέρες, απετράπη παρόμοιο σκηνικό στο ανατολικό Αιγαίο.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 06 Απρ 2020, 15:24

Αίγαγρος έγραψε:
06 Απρ 2020, 15:15
Δεν έχει τη δυνατότητα η Αλβανία να μην τους δέχεται, αφού θα έχουν καταγραφεί στο δικό της έδαφος και η ίδια αγωνιά για να μπει ΕΕ, υπάρχουν κανόνες.
Λέγαμε κάποτε για αλβανούς τουρίστες. Έχει γούστο να λέμε τώρα για 'ευρωπαιους πολίτες πακιστανικής καταγωγής και αλβανικής υπηκοότητας'

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 06 Απρ 2020, 16:42

Δεν σχετιζεται αμεσα με τον Εβρο αλλα εχει σχεση με την επιλογη των λαθρο ως τροπο ανορθοδοξου πολεμου.

Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8022
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 06 Απρ 2020, 22:27

Οι μετανάστες στην Αλβανία θα κοιτάξουν να φύγουν προς Μαυροβούνιο και από εκεί βορειότερα, το κίνητρο να πάνε στην Ελλάδα είναι πλέον μικρό.

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 06 Απρ 2020, 22:31

hades έγραψε:
06 Απρ 2020, 15:09
kameron έγραψε:
05 Απρ 2020, 21:47
Γνωρίζει κανείς αν οι Πολωνοί, οι Αυστριακοί και άλλοι βρίσκονται ακόμα στο βόρειο Έβρο;
Λογικά αποχώρησαν όπως οι Κύπριοι που ταν στο νότιο κομμάτι
Όχι ανανέωσαν την παρουσία τους
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29022
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 07 Απρ 2020, 16:20

stavmanr έγραψε:
15 Μαρ 2020, 19:24
Golden Age έγραψε:
15 Μαρ 2020, 19:14
stavmanr έγραψε:
15 Μαρ 2020, 18:58

:p2:
Νομίζω ότι η μόνη πολιτική και ιδεολογία που ευνοεί τους "τζιχαντιστές" σε κάθε έθνος είναι αυτή που προβάλλεις με τόσο φανατισμό και αγάπη.
Με το βασανισμό και το θάνατο αυτών των ανθρώπων χαίρονται, ικανοποιούνται ιδεολογικά, δύο είδη ανθρώπων: οι τζιχαντιστές στη χώρα τους και εσείς.
Επομένως, αν ψάχνεις να βρεις συγγενείς ή φίλους προς το τζιχαντιστικό τρόπο σκέψης, είναι εύκολο να τους βρεις αρκεί να ψάξεις στο σωστό μέρος.
Στις δικές σας πορείες πάντως ακούγεται το "δεν υπάρχει άλλος θεός εκτός απ' τον Αλλάχ" ("λα ιλάχα ίλα Λαχ")
Δεν υπάρχουν δικές μου πορείες και καθένας έχει το δικαίωμα της θεολογικής άποψής του.
Αυτό που σίγουρα ξέρω είναι ότι ο ορθόδοξος Θεός θα ντρέπονταν με αυτά που διαβάζει πρώτα από εσάς.
Άμα είσαι τόσο ευαίσθητος, μπορείς να φιλοξενήσεις καμμια 10αριά τέτοιους στο σπίτι σου. Κάπου στη Γερμανία:


stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 07 Απρ 2020, 18:32

Golden Age έγραψε:
07 Απρ 2020, 16:20
stavmanr έγραψε:
15 Μαρ 2020, 19:24
Golden Age έγραψε:
15 Μαρ 2020, 19:14


Στις δικές σας πορείες πάντως ακούγεται το "δεν υπάρχει άλλος θεός εκτός απ' τον Αλλάχ" ("λα ιλάχα ίλα Λαχ")
Δεν υπάρχουν δικές μου πορείες και καθένας έχει το δικαίωμα της θεολογικής άποψής του.
Αυτό που σίγουρα ξέρω είναι ότι ο ορθόδοξος Θεός θα ντρέπονταν με αυτά που διαβάζει πρώτα από εσάς.
Άμα είσαι τόσο ευαίσθητος, μπορείς να φιλοξενήσεις καμμια 10αριά τέτοιους στο σπίτι σου.
Αυτό το χαζό επιχείρημα που αναπαράγετε στον ακροδεξιό χώρο είναι από τα τραγικότερα.
Δεν θέλω να φιλοξενήσω ούτε εσένα ούτε εκείνον. Θέλω να έχετε καθένας το σπίτι του, το φαγητό του, την οικογένειά του κλπ.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29022
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 07 Απρ 2020, 18:39

stavmanr έγραψε:
07 Απρ 2020, 18:32

Δεν θέλω να φιλοξενήσω ούτε εσένα ούτε εκείνον. Θέλω να έχετε καθένας το σπίτι του, το φαγητό του, την οικογένειά του κλπ.
Αυτό που θέλεις είναι να έροχντια όσο το δυνατόν περισσότεροι τέτοιοι στην Ελλάδα και να τα κάνουν μπάχαλο. Το βλέπετε σαν "ταξικό αγώνα" ή ό,τι άλλο.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 07 Απρ 2020, 18:40

Golden Age έγραψε:
07 Απρ 2020, 18:39
stavmanr έγραψε:
07 Απρ 2020, 18:32

Δεν θέλω να φιλοξενήσω ούτε εσένα ούτε εκείνον. Θέλω να έχετε καθένας το σπίτι του, το φαγητό του, την οικογένειά του κλπ.
Αυτό που θέλεις είναι να έροχντια όσο το δυνατόν περισσότεροι τέτοιοι στην Ελλάδα και να τα κάνουν μπάχαλο. Το βλέπετε σαν "ταξικό αγώνα" ή ό,τι άλλο.
Αυτό που θέλω είναι αυτό που γράφω.
Αυτό που γράφεις είναι αυτό που θέλεις να θέλω.

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6570
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 09 Απρ 2020, 10:44

"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών