Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

Για το κλείσιμο των συνόρων στον Έβρο

1. Στηρίζω ανεπιφύλακτα, μπράβο στην κυβέρνηση
123
64%
2. Στηρίζω κριτικά
36
19%
3. Στηρίζω αναγκαστικά γιατί το κάνει η κυβέρνηση, θα προτιμούσα συνεννόηση με Ε.Ε. και ΝΑΤΟ
7
4%
3. Είμαι αντίθετος, αλλά έτσι και αλλιώς είμαστε χαμένοι
4
2%
4. Είμαι αντίθετος, το θέμα είναι να πέσει η κυβέρνηση
3
2%
5. Είμαι αντίθετος, πάνω από όλα είμαστε άνθρωποι
20
10%
 
Σύνολο ψήφων: 193

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 07 Μαρ 2020, 22:05

εντωμεταξυ με το κοψιμο των επιδοματων σε οσους εχουν αποκτησει προσφυγικη ιδιοτητα και μπορουν να κανουν χρηση των επιδοματων που δικαιουνται απο τα χρηματοδοτουμενα προγραμματα της ε.ε. και του ο.η.ε. η κυβερνηση της κουλαινας παραβιαζει τις συμβατικες της υποχρεωσεις τις εναντι του οηε και της συνθηκης της γενευης

θα πεσει τρελο γελιο αν προσφυγουν προσφυγες στα αρμοδια οργανα και ζητουν να τους επιδικαστουν αποζημιωσεις

κυβερνηση αριστειας :giggle::giggle::giggle:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10805
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 07 Μαρ 2020, 22:07

ST48410 έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:01
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:55
ST48410 έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:50


Πίσω από το συρματόπλεγμα είναι Ελληνικό έδαφος. Μπροστά είναι Τουρκικό ή μία ενδιάμεση ζώνη; Επιτρέπεται να βρίσκεται εκεί δικό τους όχημα;

Αν όχι αυτό είναι από μόνο του μία κλιμάκωση σε σχέση με την παρουσία προσφύγων έξω από το φράχτη. Αν προσπαθεί να τον ρίξει είναι ακόμα μεγαλύτερη κλιμάκωση.

Με 2-3 ανάλογες προσπάθειες ο φράχτης θα πέσει και θα κινηθούν οι πρόσφυγες προς τα μέσα. Το πιθανότερο είναι ότι από πίσω οι Τούρκοι θα ρίχνουν τουλάχιστον δακρυγόνα. Μπορεί να χρησιμοποιήσουν και άλλα μέσα για να δημιουργήσουν σύγχυση στις Ελληνικές δυνάμεις.

Τότε τι κάνεις; Πόσους θα καθηλώσεις και με πιο τρόπο μόλις διασχίσουν το φράχτη; Θα μαζέψεις ΜΑΤ να χρησιμοποιήσουν γκλοπς; Να προσπαθήσουν αν τους σπρώξουν πίσω με τα χέρια; Θα ρίχνεις ελαστικές σφαίρες στο ψαχνό;

Δώσε λύσεις.
Δηλαδη προτιμας να εχεις αποδεκατισμενους προσφυγες απο το να περασουν?
Εδώ που έφτασε το πράγμα δεν μπορείς να τους αφήσεις να περάσουν με κανέναν τρόπο. Αυτό βγαίνει έξω από τη συζήτηση. Θα μπορούσαμε να το κουβεντιάζουμε πριν 10 μέρες υπό όρους (έγγυες πχ). Δεν συμφωνώ αλλά τότε θα είχε κάποιο νόημα και ας ήμουν αντίθετος.
Τώρα το να περάσει κάποιος ισοδυναμεί με κατάλυση των συνόρων και ήττα. Και δεν μιλάμε για 100 άτομα που τα μαζεύεις με συνοπτικές διαδικασίες. Αν πέσει ο φράκτης σε ένα σημείο πας για φάση "πτώση τείχους Βερολίνου" με ό,τι συνεπάγεται αυτό.

Άρα οι κάκιστες εναλλακτικές που έχεις είναι οχήματα με πίεση νερού, μαζική ρίψη κροτίδων/δακρυγόνων, ελαστικές σφαίρες, φυσική απώθηση με ΜΑΤ.

Σειρά σου να διαλέξεις.
Εκανα εντιτ το ποστ αλλα μαλλον δε το ειδες οποτε το ξαναγραφω "Σε διαφορες πορειες, η αστυνομια πως εμποδιζει τοσο κοσμο?"
Άρα οι κάκιστες εναλλακτικές που έχεις είναι οχήματα με πίεση νερού, μαζική ρίψη κροτίδων/δακρυγόνων, ελαστικές σφαίρες, φυσική απώθηση με ΜΑΤ.

Σειρά σου να διαλέξεις.


Ολα αυτα μαζι με παρατεταγμενες κλουβες/ ρεο, κτλ και οδοφραγματα.

Δε μου απαντησες ομως. Εστω οτι δεν υπαρχει τροπος να το σταματησεις, προτιμας να εχεις αποδεκατισμενους προσφυγες απο το να περασουν? Ενα ναι ή οχι αρκει.

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10163
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 07 Μαρ 2020, 22:08

Πως παει το πολλ μόρτες ? κοιταχτε να χασουμε κανα νοπελ για μαλακιες . :smt005:

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 07 Μαρ 2020, 22:10

Northern Spirit έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:57
Belisarius έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:52
Northern Spirit έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:45
Τι παιζει ρολο; Ολοι αυτοι που εχουνε στηθει απο την πλευρα μας στον Εβρο ειναι για την μηχανη του κιμα εννοεις;
Ο όγκος πυρός παίζει ρόλο. Σύμφωνα με έρευνες οι στοχευμένες βολές αποτελούν ελάχιστο μέρος του συνόλου των βολών που βρίσκουν στόχο.
Μιλάμε για τον κύριο όγκο του στρατού σε μία κλασσική μάχη. Προφανώς δεν αναφέρομαι σε ειδικά τμήματα, ελεύθερους σκοπευτές κτλ.
εχουμε και λεμε λοιπον:

Αεροπλανα: αριθμητικη υπεροχη Τουρκια
Πυροβολικο: αριθμητικη υπεροχη Τουρκια
Πυραυλικα συστηματα: αριθμητικη υπεροχη Τουρκια
Αριθμος στρατου (και αρα αριθμος βολων καθε ειδους): αριθμητικη υπεροχη Τουρκια

Με βαση αυτα τα δεδομενα με βαση τον ογκο πυρος ποιες ειναι οι πιθανοτητες αυτοι που υπερασπιζουνε τωρα τον Εβρο να βγουνε ζωντανοι;
Αυτό έλα να μου το πεις την Τετάρτη 11 Μαρτίου.
Τετάρτη 11 Μαρτίου 2020.
Εγώ λέω μέχρι τότε δεν θα έχει περάσει κανένας και ο τζανετάκος θα αρχίσει τα κοκοκο, ή ότι αν κάνει στρατιωτικό ντου, θα τον ξεπουπουλιάσουμε.
:wink

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 07 Μαρ 2020, 22:10

Σουβλίτσα έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:59

Δεν θέλω να απαντήσω για υπερασπίσω κάποια γνώμη μου ως ειδήμονας, θέλω να εκφράσω την έκπληξή μου ΠΩΣ στα κομμάτια γίνεται να υπάρχει τανκ γείτονος χώρας, με την οποία μάλιστα έχεις σοβαρά προβλήματα, το οποίο να επιχειρεί να σου ρίξει τον φράχτη των συνόρων, αυτό να γίνεται βάιραλ και να το παρακολουθούμε από τις οθόνες μας λες και βλέπουμε ταινία και η διεθνής κοινότητα να κοιμάται. Ούτε τα προσχήματα, στο σήμερα όχι στον μεσαίωνα.
Γίνεται από τη στιγμή που οι εντολές είναι να αποφύγουμε την κλιμάκωση μέχρι όσο μπορούμε. Αν μπορούμε. Αν δεν μπορούμε και κινδυνέψουν ζωές θα απαντησουμε.

Αλλά δεν έχουμε φτάσει μέχρι εκεί. Ακόμη.

Άβαταρ μέλους
Bandit59
Δημοσιεύσεις: 2363
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 19:57

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bandit59 » 07 Μαρ 2020, 22:11

Northern Spirit έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:57
Belisarius έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:52
Northern Spirit έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:45
Τι παιζει ρολο; Ολοι αυτοι που εχουνε στηθει απο την πλευρα μας στον Εβρο ειναι για την μηχανη του κιμα εννοεις;
Ο όγκος πυρός παίζει ρόλο. Σύμφωνα με έρευνες οι στοχευμένες βολές αποτελούν ελάχιστο μέρος του συνόλου των βολών που βρίσκουν στόχο.
Μιλάμε για τον κύριο όγκο του στρατού σε μία κλασσική μάχη. Προφανώς δεν αναφέρομαι σε ειδικά τμήματα, ελεύθερους σκοπευτές κτλ.
εχουμε και λεμε λοιπον:

Αεροπλανα: αριθμητικη υπεροχη Τουρκια
Πυροβολικο: αριθμητικη υπεροχη Τουρκια
Πυραυλικα συστηματα: αριθμητικη υπεροχη Τουρκια
Αριθμος στρατου (και αρα αριθμος βολων καθε ειδους): αριθμητικη υπεροχη Τουρκια

Με βαση αυτα τα δεδομενα με βαση τον ογκο πυρος ποιες ειναι οι πιθανοτητες αυτοι που υπερασπιζουνε τωρα τον Εβρο να βγουνε ζωντανοι;
Ρε βλίτο έχεις για ΟΛΑ άποψη, έχεις και για τον Ελληνικό Στρατό που μόνο φωτογραφίες του έχεις δει; Αντε χάσου παλιοπαπάρα που μας τα έχεις κάνει τσουρέκια με τα Γιουσουφάκια! Ανόητε!

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 07 Μαρ 2020, 22:11

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:31
under έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:16
Τουρκικο τεθωρακισμενο προσπαθει με σχοινι να ριξει τον φραχτη.Ποσο μεγαλα ΑΡΧΙΔΙΑ εχουν τα παιδια εκει πανω που κρατουν την ψυχραιμια τους και αποκρουουν καθε πουστια τους ;

Γιατί δεν ολοκλήρωσαν; τους τελείωσε τι σχοινί;
Το εκοψαν οι δικοι μας
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 07 Μαρ 2020, 22:12

LETO έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:53
Θελω να ανεβασω το βιντεο στο reddit αλλα επειδη δε θελω να γινουμε ρεζιλι, βλεπω το συρμα / σκοινι η οτι αλλο ειναι αυτο αλλα δε βλεπω να κουνιεται στο ελαχιστο ο φραχτης. Δεν θα επρεπε κανονικα εστω λιγο να κουνηθει; Μηπως παιζουν τα παιχνιδια τους ολα τα γαμωμμε για κλικς;
Κάποιος θα το ανεβάσει έτσι κι αλλιώς.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 07 Μαρ 2020, 22:14

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:07
Εκανα εντιτ το ποστ αλλα μαλλον δε το ειδες οποτε το ξαναγραφω "Σε διαφορες πορειες, η αστυνομια πως εμποδιζει τοσο κοσμο?"

Ολα αυτα μαζι με παρατεταγμενες κλουβες/ ρεο, κτλ και οδοφραγματα.

Δε μου απαντησες ομως. Εστω οτι δεν υπαρχει τροπος να το σταματησεις, προτιμας να εχεις αποδεκατισμενους προσφυγες απο το να περασουν? Ενα ναι ή οχι αρκει.
Δεν θέλω να σκοτωθεί κανείς. Εδώ που έφτασε το πράγμα δεν θα εξαρτηθεί μόνο από εμάς.

Έχεις τόσες κλούβες και οδοφράγματα να παρατάξεις στο σημείο που θα σπάσει ο φράχτης; Μπορεί να γίνουν 5-6 προσπάθειες σε διάφορα σημεία.
Τι οδόφραγμα μπορεί να τους συγκρατήσει μετά σε ανοικτό πεδίο; Αν γίνεται με τέτοιους τρόπους προφανώς το προτιμώ.

Νομίζω όμως ότι το παράδειγμα με τις πορείες δεν δουλεύει για 2 λόγους. Δεν μιλάμε για δρόμο ανάμεσα σε οικοδομημένα τετράγωνα όπου μπορεί να συγκεντρώσεις τα εμπόδια και να φράξεις το πέρασμα. Επίσης στις πορείες όταν εκτραχυνθεί η κατάσταση μπορείς να μετακινήσεις την Αστυνομία κάπου αλλού και να αποκλιμακώσεις προσωρινά. Δεν γίνονται αυτά εδώ.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 07 Μαρ 2020, 22:17

Μαλάκα μου στη Σύρνα είχα καταλήξει και εγω!!!
Είναι σωστή επιλογή!

Είναι μεγάλο, έχει νερό, μπορεί να καλλιεργηθεί και να τοποθετηθούν ζώα, υπήρχε οικισμός παλαιότερα.
Επίσης είναι σε στρατηγικότατη θέση και είναι από αυτά που διεκδικούν οι Τούρκοι!
Είναι στα μετόπισθεν και δεν μπορούν να κάνουν πολλές σαχλαμάρες οι Τούρκοι (σε αντίθεση με το Μπαρμπαλιά που έχει αυτό το μοναδικό μειονέκτημα).
Ήδη έχουν δρομολογηθεί λιμενικά έργα, δημιουργία λιμένων, δρόμων και υποδομών λόγω του μεγάλου σχεδίου για ανάπτυξη ανεμογεννήτριων και ηλεκτρικής διασύνδεσης του αιγαίου με την ηπειρωτική χώρα.
Επίσης εκεί υπάρχουν αρχαία που ελπίζω να αναδειχτούν.


Σκοπός είναι να παραμείνει κατοικημένο και στη συνέχεια. Είναι άριστο νησί.
Οι συνθήκες θα είναι άριστες για τους λαθρο. Θα καλοπεράσουν.

Αν είναι αλήθεια είναι θεοί στο επιτελείο!

Ο Βελισσάριος δικαιώνεται!

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 07 Μαρ 2020, 22:18

ST48410 έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:14
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:07
Εκανα εντιτ το ποστ αλλα μαλλον δε το ειδες οποτε το ξαναγραφω "Σε διαφορες πορειες, η αστυνομια πως εμποδιζει τοσο κοσμο?"

Ολα αυτα μαζι με παρατεταγμενες κλουβες/ ρεο, κτλ και οδοφραγματα.

Δε μου απαντησες ομως. Εστω οτι δεν υπαρχει τροπος να το σταματησεις, προτιμας να εχεις αποδεκατισμενους προσφυγες απο το να περασουν? Ενα ναι ή οχι αρκει.
Δεν θέλω να σκοτωθεί κανείς. Εδώ που έφτασε το πράγμα δεν θα εξαρτηθεί μόνο από εμάς.

Έχεις τόσες κλούβες και οδοφράγματα να παρατάξεις στο σημείο που θα σπάσει ο φράχτης; Μπορεί να γίνουν 5-6 προσπάθειες σε διάφορα σημεία.
Τι οδόφραγμα μπορεί να τους συγκρατήσει μετά σε ανοικτό πεδίο; Αν γίνεται με τέτοιους τρόπους προφανώς το προτιμώ.

Νομίζω όμως ότι το παράδειγμα με τις πορείες δεν δουλεύει για 2 λόγους. Δεν μιλάμε για δρόμο ανάμεσα σε οικοδομημένα τετράγωνα όπου μπορεί να συγκεντρώσεις τα εμπόδια και να φράξεις το πέρασμα. Επίσης στις πορείες όταν εκτραχυνθεί η κατάσταση μπορείς να μετακινήσεις την Αστυνομία κάπου αλλού και να αποκλιμακώσεις προσωρινά. Δεν γίνονται αυτά εδώ.
Όμως Φυσικά δεν έχεις να κάνει με μπαχαλακιδες αλλά με οχλο που ανάμεσα τους θα υπάρχουν μέλη των ΤΥ όπως και βετεράνοι τζιχαντιστες.
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 07 Μαρ 2020, 22:19

Belisarius έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:02
Northern Spirit έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:57
εχουμε και λεμε λοιπον:

Αεροπλανα: αριθμητικη υπεροχη Τουρκια
Πυροβολικο: αριθμητικη υπεροχη Τουρκια
Πυραυλικα συστηματα: αριθμητικη υπεροχη Τουρκια
Αριθμος στρατου (και αρα αριθμος βολων καθε ειδους): αριθμητικη υπεροχη Τουρκια

Με βαση αυτα τα δεδομενα με βαση τον ογκο πυρος ποιες ειναι οι πιθανοτητες αυτοι που υπερασπιζουνε τωρα τον Εβρο να βγουνε ζωντανοι;
Αυτό είναι αλλουνού παπα ευαγγέλιο. Εσύ μίλησες για ευστοχία φαντάρων. Σε αυτό απάντησα.
Τώρα στα σενάρια ελληνοτουρκικού πολέμου τα πράγματα δεν είναι καλά για τους Τούρκους στο θέατρο του Έβρου.
Γενικά είναι δύσκολα τα πράγματα αλλά μπορούμε να αμυνθούμε.
εγω σχολιασα με βαση συζητηση πιο πριν για 1/10 απωλειες επιτιθεμενου αμυνομενου κλπ. Βασιζονται στην αποψη οτι εσυ εισαι οχυρωμενος και πυροβολεις απο προστατευομενη θεση ενω απο επιτιθεμενος ειανι εκτεθειμενος γιατι θελει να καταλαβει εδαφος..Φυσικα αυτο εχει καταργηθει στο μετωπο του πολεμου εδω και κατι δεκαετιες αλλα ο φρουραρχος το ανεφερε για να δειξει οτι ..κερδαμε. :lol:

Απαντησα σε αναλογο τονο.

Σημερα σκανε βομβες στο κεφαλι σου που ξεκινανε περα απο τον οριζοντα..Γι'αυτο λεω οτι η σημασια των οχυρωσεων του Εβρου ειναι πλεον σχετικα πολυ μικρη.
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 07 Μαρ 2020, 22:22

Northern Spirit έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:19
εγω σχολιασα με βαση συζητηση πιο πριν για 1/10 απωλειες επιτιθεμενου αμυνομενου κλπ. Βασιζονται στην αποψη οτι εσυ εισαι οχυρωμενος και πυροβολεις απο προστατευομενη θεση ενω απο επιτιθεμενος ειανι εκτεθειμενος γιατι θελει να καταλαβει εδαφος..Φυσικα αυτο εχει καταργηθει στο μετωπο του πολεμου εδω και κατι δεκαετιες αλλα ο φρουραρχος το ανεφερε για να δειξει οτι ..κερδαμε. :lol:

Απαντησα σε αναλογο τονο.

Σημερα σκανε βομβες στο κεφαλι σου που ξεκινανε περα απο τον οριζοντα..Γι'αυτο λεω οτι η σημασια των οχυρωσεων του Εβρου ειναι πλεον σχετικα πολυ μικρη.
Δεν είναι 1/10 αλλά 1/3. Ισχύει και σήμερα και με βάση αυτή την αναλογία γίνονται στρατηγικά σχέδια και σήμερα. Φυσικά αν ψάξουμε θα δούμε μάχες 1/1 που έχει νικήσει ο επιτιθέμενος.

Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Δημοσιεύσεις: 3577
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:06
Phorum.gr user: Λευκός Λύκος
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Μακεδονία

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λευκός Λύκος » 07 Μαρ 2020, 22:23

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:07
ST48410 έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:01
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:55


Δηλαδη προτιμας να εχεις αποδεκατισμενους προσφυγες απο το να περασουν?
Εδώ που έφτασε το πράγμα δεν μπορείς να τους αφήσεις να περάσουν με κανέναν τρόπο. Αυτό βγαίνει έξω από τη συζήτηση. Θα μπορούσαμε να το κουβεντιάζουμε πριν 10 μέρες υπό όρους (έγγυες πχ). Δεν συμφωνώ αλλά τότε θα είχε κάποιο νόημα και ας ήμουν αντίθετος.
Τώρα το να περάσει κάποιος ισοδυναμεί με κατάλυση των συνόρων και ήττα. Και δεν μιλάμε για 100 άτομα που τα μαζεύεις με συνοπτικές διαδικασίες. Αν πέσει ο φράκτης σε ένα σημείο πας για φάση "πτώση τείχους Βερολίνου" με ό,τι συνεπάγεται αυτό.

Άρα οι κάκιστες εναλλακτικές που έχεις είναι οχήματα με πίεση νερού, μαζική ρίψη κροτίδων/δακρυγόνων, ελαστικές σφαίρες, φυσική απώθηση με ΜΑΤ.

Σειρά σου να διαλέξεις.
Εκανα εντιτ το ποστ αλλα μαλλον δε το ειδες οποτε το ξαναγραφω "Σε διαφορες πορειες, η αστυνομια πως εμποδιζει τοσο κοσμο?"
Άρα οι κάκιστες εναλλακτικές που έχεις είναι οχήματα με πίεση νερού, μαζική ρίψη κροτίδων/δακρυγόνων, ελαστικές σφαίρες, φυσική απώθηση με ΜΑΤ.

Σειρά σου να διαλέξεις.


Ολα αυτα μαζι με παρατεταγμενες κλουβες/ ρεο, κτλ και οδοφραγματα.

Δε μου απαντησες ομως. Εστω οτι δεν υπαρχει τροπος να το σταματησεις, προτιμας να εχεις αποδεκατισμενους προσφυγες απο το να περασουν? Ενα ναι ή οχι αρκει.
Στις πορείες που λες,οι μπάχαλοι είναι 30-49 άτομα ολα και όλα.οι υπόλοιποι είναι με τον φραπέ στο χέρι.Ευκολα τους σπάνε.Το ξέρεις και το ξέρω ότι το ξέρεις.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως,έχουμε έναν οχλο απο εξαγριωμένους λαθρομετανάστες,που τα σπάνε και γενικώς κανουν επεισοδεια με την βοηθεια των Τούρκων βέβαια.
Σκέψου τωρα,σπάει ο φράχτης και αρχίζουν να μπουκάρουν οι χιλιάδες που βρίσκονται στην Ανδριανούπολη,τι θα γίνει;πως θα αποκοπούν;Και το αμεσως επόμενο βήμα,θα μαθευτεί παντού και θα ρθουν όλοι απο εκεί.
Πες μου έναν τρόπο να τους σταματήσεις.
Και θεωρω ότι το μεγάλο μπαμ θα γίνει αν υπάρξει νεκρος λαθρομεταναστης (απο πυρα Τούρκων για προβοκάτσια),άλλωστε ψαχνοτανι συνεχώς για θερμό επεισοδιο.

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10163
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 07 Μαρ 2020, 22:25

τεν τεν έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:18
ST48410 έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:14
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:07
Εκανα εντιτ το ποστ αλλα μαλλον δε το ειδες οποτε το ξαναγραφω "Σε διαφορες πορειες, η αστυνομια πως εμποδιζει τοσο κοσμο?"

Ολα αυτα μαζι με παρατεταγμενες κλουβες/ ρεο, κτλ και οδοφραγματα.

Δε μου απαντησες ομως. Εστω οτι δεν υπαρχει τροπος να το σταματησεις, προτιμας να εχεις αποδεκατισμενους προσφυγες απο το να περασουν? Ενα ναι ή οχι αρκει.
Δεν θέλω να σκοτωθεί κανείς. Εδώ που έφτασε το πράγμα δεν θα εξαρτηθεί μόνο από εμάς.

Έχεις τόσες κλούβες και οδοφράγματα να παρατάξεις στο σημείο που θα σπάσει ο φράχτης; Μπορεί να γίνουν 5-6 προσπάθειες σε διάφορα σημεία.
Τι οδόφραγμα μπορεί να τους συγκρατήσει μετά σε ανοικτό πεδίο; Αν γίνεται με τέτοιους τρόπους προφανώς το προτιμώ.

Νομίζω όμως ότι το παράδειγμα με τις πορείες δεν δουλεύει για 2 λόγους. Δεν μιλάμε για δρόμο ανάμεσα σε οικοδομημένα τετράγωνα όπου μπορεί να συγκεντρώσεις τα εμπόδια και να φράξεις το πέρασμα. Επίσης στις πορείες όταν εκτραχυνθεί η κατάσταση μπορείς να μετακινήσεις την Αστυνομία κάπου αλλού και να αποκλιμακώσεις προσωρινά. Δεν γίνονται αυτά εδώ.
Όμως Φυσικά δεν έχεις να κάνει με μπαχαλακιδες αλλά με οχλο που ανάμεσα τους θα υπάρχουν μέλη των ΤΥ όπως και βετεράνοι τζιχαντιστες.
Και ? τι θα κάνουν ? ? ? Μιλαμε για εισβολη κρατικών συνόρων οπου απεναντι εχουν οπλισμενους . Αν εχουν σιδερικό - μολότοφ - οτιδήποτε επικίνδυνο και γινει το πρωτο μπαμ έχουν σκαψει κυριολεκτικά το λάκο τους . Τωρα σε ψευτοδιληματα του τυπου αφηστε τους να περάσουν μη παθει κανεις τπτ ειναι απλα για γελια .

Εδιτ σε ενα δε θερμο επεισόδιο με εμπλεκομενους και τουρκους -τυπου- πυροβολισμων και νεκρου δικου μας - η τουρκου , εκει ειναι που θα κλεισουν μονιμα τελειως τα σύνορα μεχρι να βγει η ουρανιτσα σταρ ελλας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νon4me την 07 Μαρ 2020, 22:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών