Μειώθηκε στις 27 ημέρες ο μέσος χρόνος έκδοσης ασύλου

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9067
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Μειώθηκε στις 27 ημέρες ο μέσος χρόνος έκδοσης ασύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 04 Μαρ 2020, 17:14

Στις 27 ημέρες ανέρχεται το 2020 ο συνολικός μέσος χρόνος έκδοσης ασύλου στη χώρα, σύμφωνα με τα στοιχεία του υπουργείου Μετανάστευσης και Ασύλου.

Ο χρόνος αυτός υπολογίζεται από την αρχική καταγραφή των νεοεισερχόμενων υπηκόων τρίτων χωρών μέχρι την έκδοση απόφασης ουσίας πρώτου βαθμού, έναντι 183 ημερών το 2019, σύμφωνα με στοιχεία του υπουργείου Μετανάστευσης και Ασύλου.

Συγκεκριμένα, ο μέσος χρόνος από την καταγραφή της βούλησης για άσυλο μέχρι την έκδοση της απόφαση ήταν το 2019 148 ημέρες έναντι 22 ημερών το 2020. Επίσης, ο μέσος χρόνος μεταξύ της καταγραφής από την Ελληνική Αστυνομία και την Υπηρεσία Υποδοχής και Ταυτοποίησης ανήλθε το 2019 στις 35 ημέρες ενώ το 2020 στις πέντε ημέρες.

Όπως σημειώνει το υπουργείο, το συνολικό διάστημα που απαιτείται για την έκδοση απόφασης για το άσυλο «αναμένεται να επιταχυνθεί περαιτέρω, καθώς με νομοθετική ρύθμιση που θα προχωρήσει εντός της εβδομάδας το υπουργείο Μετανάστευσης και Ασύλου, ενοποιεί τα δύο διαφορετικά στάδια καταγραφής σε ένα».

Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/ellada/ypoyrg ... -27-imeres

Δεν ξέρω για σας αλλά εμένα αυτό μου δείχνει ότι κάτι κινείται προς τη σωστή κατεύθυνση...
Yippie Kay Yay

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών