ΜΚΟ εναντίον ελληνικής κυβέρνησης

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43259
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΜΚΟ εναντίον ελληνικής κυβέρνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 08 Μαρ 2020, 12:10

Για να ιδρυθούν κάποιος πήρε την απόφαση να παραιτηθεί από τη δουλειά του και να τις ιδρύσει.
Δεν ξέρει τι είναι τόσο δύσκολο.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40795
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΜΚΟ εναντίον ελληνικής κυβέρνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Μαρ 2020, 12:11

Northern Spirit έγραψε:
08 Μαρ 2020, 11:45
hellegennes έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:57
foscilis έγραψε:
07 Μαρ 2020, 13:36


Φαντάσου πώς θα εκρινες μια δημόσια υπηρεσία επιφορτισμένη πχ να μοιράζει το επίδομα θέρμανσης, αν αυτή στοίχιζε 1 ευρώ σε μισθούς και διαφήμιση της δουλειάς της για κάθε 2 ευρώ επιδόματος θέρμανσης.

Συμφωνώ ότι δεν είναι από τις χειρότερες, αλλά αυτή μορφή φιλανθρωπίας από τη φύση της είναι αισχρή.
Επιπροσθέτως, για ποιον γαμημένο λόγο χρειάζεται πολλά διοικητικά έξοδα και προσωπικό μια φιλανθρωπική οργάνωση; Αυτός που δωρίζει τα λεφτά του δεν περιμένει από τον «φιλάνθρωπο» να δωρίζει έστω μέρος του χρόνου του; Αλλιώς δεν είναι φιλάνθρωπος, είναι υπάλληλος.
Για ποιο λογο χρειαζεται πολα διοικητικα εξοδα η οργανωση: γιατι αν πχ η Βρετανικη ΜΚΟ ερχεται να προσφερει υπηρεσιες ας πουμε στην Ελλαδα πρεπει να μεταφερει εδω προσωπικο απο Βρετανια. Αυτο σημαινει εξοδα για μεταφορα, στεγαση, και διατροφη προσωπικου σε αλλη χωρα. Επισης λεφτα για security aφου πολλες φορες το προσωπικο τους απειλειται.

Εννοια "φιλανθρωπιας": ο ορισμος της ΜΚΟ ειναι μη κυβερνητικη οργανωση και δεν απαραιτητο να ειναι φιλανθρωπικη. Οι φιλανθρωπικες ειναι charities.
Η εννοια του φιλανθρωπικου χαρακτηρα οπου υπαρχει δεν αποκλειει την προσληψη οριμενων ατομων ειδικα σε θεσεις κλειδια ή κρισιμες ειδικοτητες..Γι'αυτο πολλες ΜΚΟ εχουνε μειγμα εθελοντων και εργαζομενων.

Τελος και αποκλειστικα σε εθελοντες να στηριζεται μια ΜΚΟ δεν σημαινει οτι τα διοικητικα εξοδοα ειναι μικρα. Ακομη κι αν δεν πληρωνουνε μισθο σοτυς εθελοντες, τα υπολοιπα εξοδα παραμενουνε υψηλα: εξοδα μεταφορας στο εξωτερικο, στεγαση, διατροφη, ασφαλεια, αγορα αναγκαιου εξοπλισμου κλπ.
Τι εξοπλισμού, ρε μαλάκα; Μπάντα είναι ή κινηματογραφική εταιρεία; Πας καλά;

Αυτά περί εξόδων μεταφοράς και στέγασης είναι αρχιδιές, εκτός αν πρόκειται για διεθνείς ΜΚΟ.

Το περασμένο καλοκαίρι έμεναν κοντά στο μαγαζί μου κάτι παιδιά από μια εθελοντική οργάνωση που βοηθούσε πρόσφυγες. Μου είχαν πει ότι ταξίδεψαν και σε άλλες χώρες. Ήταν όλοι φοιτητές. Οι περισσότεροι Αμερικάνοι και 2-3 Βρετανοί. Έμεναν όλοι μαζί (καμμιά 10αριά ήταν) σε ένα airbnb σπιτάκι (μονοκατοικία) και όλα τα έξοδα ήταν δικά τους. Όλα.

Οπότε κόψτε τις αρχιδιές.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40795
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΜΚΟ εναντίον ελληνικής κυβέρνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Μαρ 2020, 12:18

Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Μαρ 2020, 12:10
Για να ιδρυθούν κάποιος πήρε την απόφαση να παραιτηθεί από τη δουλειά του και να τις ιδρύσει.
Δεν ξέρει τι είναι τόσο δύσκολο.
Ότι λες μαλακίες. Οι ανεξάρτητοι παραγωγοί δεν είναι χομπίστες που αποφάσισαν να παραιτηθούν από άλλη δουλειά για να κάνουν μόνιμη εργασία το χόμπι τους. Είναι επαγγελματίες χωρίς μεγάλα κεφάλαια που ξεκίνησαν σαν επαγγελματίες. Η αναλογία σου δηλαδή πάει περίπατο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Prepon
Δημοσιεύσεις: 4969
Εγγραφή: 28 Ιαν 2020, 01:50

Re: ΜΚΟ εναντίον ελληνικής κυβέρνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prepon » 08 Μαρ 2020, 12:28

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
07 Μαρ 2020, 20:27
Μέσα σε μισή ώρα δύο ειδήσεις κολλητά από τη Μυτιλήνη. Ξυλοκοπηθηκαν μέλη μκο και τώρα καίγεται ένα σχολείο για τους πρόσφυγες. Το νησί είναι προφανές πως έχει παραδοθει σε τάγματα εφόδου, με την αστυνομία να σιγοντάρει. Δεν ξέρω τι αντίσταση μπορεί να υπάρξει από κάποιους κατοίκους, το σίγουρο που ξέρω είναι ζούμε με την "δεξιά μετριοπαθη" κυβέρνηση του κουλή, σκηνές από φασιστικό πραξικόπημα. Όποιος είναι φασιστομουτρο, λογικό να γουστάρει. Όποιος δεν είναι, ας ανοιχτεί τα μάτια του.
100% δική σας ευθύνη.
Όταν δεν γνωρίζεις τι θα πει όριο, αυτό θα συμβαίνει πάντα.

Θα μπορούσε η Μυτιλήνη για παράδειγμα να φιλοξενεί 100 πρόσφυγες πολέμου. Θα μπορούσε να έχει 100 και η Σάμος και μετά να πάρει και η Κως 100 και η Ρόδος και η Ικαρία και η Πάρος και Σαντορίνη και να ζούνε και ζούμε όλοι σαν άνθρωποι.

Εσείς όμως θέλατε η Μυτιλήνη να φιλοξενεί δεκάδες χιλιάδων ανθρώπους και όχι αποκλειστικά πρόσφυγες αλλά και μετανάστες

Ε, δικαιου, που θα κατσετε όλοι τώρα στο αγγούρι.

Ούτε ένας να μην μείνει στην Ελλάδα, γιατί το θέμα σας δεν ήταν να βοηθήσετε τους Σύρους πρόσφυγες αλλά να αλλοιωσετε τον ελληνικό πληθυσμό φέρνοντας ανεξέλεγκτο αριθμό ατόμων από Πακιστάν, Αφγανιστάν, Αφρική κλπ
Aριστοτελης έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο απ την ίση μεταχείριση των ανίσων
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Όλα ναι κύκλος.Είναι τόσο γκαντεμης π αγγίζει τη κωλοφαρδία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70420
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΜΚΟ εναντίον ελληνικής κυβέρνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 08 Μαρ 2020, 12:28

Northern Spirit έγραψε:
08 Μαρ 2020, 12:01
ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Μαρ 2020, 11:47
Northern Spirit έγραψε:
08 Μαρ 2020, 11:45
Τελος και αποκλειστικα σε εθελοντες να στηριζεται μια ΜΚΟ δεν σημαινει οτι τα διοικητικα εξοδοα ειναι μικρα. Ακομη κι αν δεν πληρωνουνε μισθο σοτυς εθελοντες, τα υπολοιπα εξοδα παραμενουνε υψηλα: εξοδα μεταφορας στο εξωτερικο, στεγαση, διατροφη, ασφαλεια, αγορα αναγκαιου εξοπλισμου κλπ.
Δηλαδή ό,τι ακριβώς καλύπτει ο οποιοσδήποτε μισθός.

Τα ίδια πληρώνουν και στους τραβελμπλόγκερς, που θεωρείται ιδανικό επάγγελμα. :lol:
σοβαρα ο μισθος δεν εμπεριεχει αμοιβη για τις υπηρεσιες; εδω λεμε οχι. Πας πχ ως εθελοντης στην Αφρικη για ενα μηνα, σου καλυτπουνε διατροφη, διαμονη και αεροπορικα αλλα δεν σου πληρωνουνε μια για τις υπηρεσιες που προσφερεις..Δεν μπαινει φραγκο στο λογαριασμο σου.
Μαλιστα πολλοι εθελοντες πληρωνουνε και απο την τσεπη τους αν πχ δεν τους αρεσει το φαγητο που τους δινουνε, ή για κοινωνικες εκδηλωσεις κλπ.

Οι μονοι που πληρωνονται σε ΜΚΟ ειναι διοικητικα στελεχη που την τρεχουνε και σε μερικες περιπτωσεις εξωτερικες υπηρεσιες (πχ αν η ΜΚΟ θελει να προσλαβει security θα τους πληρωσει οτι τους ζητησουνε).
Μάλλον ξέρω περισσότερους από όσους ξέρεις εσύ.

Σύστημα δεκο της εποχής των παχιών αγελάδων, είναι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43259
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΜΚΟ εναντίον ελληνικής κυβέρνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 08 Μαρ 2020, 12:30

hellegennes έγραψε:
08 Μαρ 2020, 12:18
Ότι λες μαλακίες. Οι ανεξάρτητοι παραγωγοί δεν είναι χομπίστες που αποφάσισαν να παραιτηθούν από άλλη δουλειά για να κάνουν μόνιμη εργασία το χόμπι τους. Είναι επαγγελματίες χωρίς μεγάλα κεφάλαια που ξεκίνησαν σαν επαγγελματίες. Η αναλογία σου δηλαδή πάει περίπατο.
Εντάξει. Ας πάει περίπατο με σένα. Άλλοι σίγουρα ξέρουν ακριβώς σε τι αναφέρομαι.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70420
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΜΚΟ εναντίον ελληνικής κυβέρνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 08 Μαρ 2020, 12:32

Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Μαρ 2020, 12:30
hellegennes έγραψε:
08 Μαρ 2020, 12:18
Ότι λες μαλακίες. Οι ανεξάρτητοι παραγωγοί δεν είναι χομπίστες που αποφάσισαν να παραιτηθούν από άλλη δουλειά για να κάνουν μόνιμη εργασία το χόμπι τους. Είναι επαγγελματίες χωρίς μεγάλα κεφάλαια που ξεκίνησαν σαν επαγγελματίες. Η αναλογία σου δηλαδή πάει περίπατο.
Εντάξει. Ας πάει περίπατο με σένα. Άλλοι σίγουρα ξέρουν ακριβώς σε τι αναφέρομαι.
Όπως το να κάνεις μια πρόταση για τη δημιουργία ενός φορέα που θα έχει αντικείμενο μπλαμπλαμπλά και να επιδοτηθεί.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Prepon
Δημοσιεύσεις: 4969
Εγγραφή: 28 Ιαν 2020, 01:50

Re: ΜΚΟ εναντίον ελληνικής κυβέρνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prepon » 08 Μαρ 2020, 12:32

hellegennes έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:57
foscilis έγραψε:
07 Μαρ 2020, 13:36
Northern Spirit έγραψε:
07 Μαρ 2020, 13:12
Απο εκει και περα προφανως και πρεπει να πληρωσει μισθους ανθρωπων που εργαζονται εκει, για γραφεια αλλα και διαφημιση για να προσελκυσει δωρεεες..

Το ασυγκεκριμενο παραδειγμα δεν δειχνει κατι κακο για την εν λογω οργανωση..
Φαντάσου πώς θα εκρινες μια δημόσια υπηρεσία επιφορτισμένη πχ να μοιράζει το επίδομα θέρμανσης, αν αυτή στοίχιζε 1 ευρώ σε μισθούς και διαφήμιση της δουλειάς της για κάθε 2 ευρώ επιδόματος θέρμανσης.

Συμφωνώ ότι δεν είναι από τις χειρότερες, αλλά αυτή μορφή φιλανθρωπίας από τη φύση της είναι αισχρή.
Επιπροσθέτως, για ποιον γαμημένο λόγο χρειάζεται πολλά διοικητικά έξοδα και προσωπικό μια φιλανθρωπική οργάνωση; Αυτός που δωρίζει τα λεφτά του δεν περιμένει από τον «φιλάνθρωπο» να δωρίζει έστω μέρος του χρόνου του; Αλλιώς δεν είναι φιλάνθρωπος, είναι υπάλληλος.
Σωστός, απόλυτα σωστός.

Για τις ΜΚΟ, μια είναι η λύση.

Ο μισθός ΟΛΩΝ των εργαζομένων μιας ΜΚΟ να οριστεί ως ο βασικός μισθός της χώρας στην οποία δραστηριοποιούνται κάθε φορά, μείον 50 ευρώ επειδή είναι στην τρομερά ευχάριστη θέση να κάνουν επάγγελμα το χόμπι τους.

Μετά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να βλέπω τους λίγους γραφικούς ανά τον κόσμο να κάνουν το κομμάτι τους, έστω κι αν οι ενέργειες τους δεν είναι συμφέρουσες για το έθνος μας/κράτος μας/δήμο μας
Aριστοτελης έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο απ την ίση μεταχείριση των ανίσων
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Όλα ναι κύκλος.Είναι τόσο γκαντεμης π αγγίζει τη κωλοφαρδία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40795
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΜΚΟ εναντίον ελληνικής κυβέρνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Μαρ 2020, 12:39

Επίσης τα έξοδά τους να υπόκεινται σε κρατικό έλεγχο και να δημοσιεύουν απαραίτητα τον ισολογισμό τους.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40795
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΜΚΟ εναντίον ελληνικής κυβέρνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Μαρ 2020, 12:42

Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Μαρ 2020, 12:30
hellegennes έγραψε:
08 Μαρ 2020, 12:18
Ότι λες μαλακίες. Οι ανεξάρτητοι παραγωγοί δεν είναι χομπίστες που αποφάσισαν να παραιτηθούν από άλλη δουλειά για να κάνουν μόνιμη εργασία το χόμπι τους. Είναι επαγγελματίες χωρίς μεγάλα κεφάλαια που ξεκίνησαν σαν επαγγελματίες. Η αναλογία σου δηλαδή πάει περίπατο.
Εντάξει. Ας πάει περίπατο με σένα. Άλλοι σίγουρα ξέρουν ακριβώς σε τι αναφέρομαι.
Αγορίνα μου, δεν αναφέρεσαι σε τίποτα υπαρκτό. Η αναλογία σου είναι για τον πούτσο. Παραδέξου μια γαμημένη φορά ότι δεν ξέρεις να βρίσκεις ικανοποιητικά παραδείγματα γι' αυτό που θες να πεις. Προσπάθησε να διατυπώσεις αλλιώς τις απόψεις σου.

Αλλιώς παρουσίασέ μου μια μικρή λίστα με αληθινά παραδείγματα αυτής της γαμημένης παπαριάς που πέταξες, ότι οι ανεξάρτητοι παραγωγοί ξεκινάνε σαν χομπίστες και παρατάνε την δουλειά τους γιατί βλέπουν ότι δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν με part time εργασία των project τους.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: ΜΚΟ εναντίον ελληνικής κυβέρνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 08 Μαρ 2020, 12:48

oldjedi έγραψε:
08 Μαρ 2020, 10:45
Βλήμα έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:26


:smt018 Δεν έχω ταχθεί ποτέ υπέρ των ΜΚΟ. Απ' την αρχή η θέση μου ήταν να βοηθήσουμε τους ανθρώπους να πάνε στις χώρες που θέλουν.
:)

Οι χωρες που ΘΕΛΟΥΝ να πανε , τους θελουν ;;

:wave:
Για να διαμαρτύρονται για τον (πραγματικά άσχημο πλέον) τρόπο που αντιμετωπίστηκαν οι μετανάστες κι οι πρόσφυγες, έχουν ως βάση την δική μου ηθική. Μόνο που δεν θέλουν να επωμιστούν το βάρος. Ε, αυτό που προτείνω είναι να μην αλλάξουν ηθική, αλλά να επωμιστούν το βάρος που τους αναλογεί.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: ΜΚΟ εναντίον ελληνικής κυβέρνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από oldjedi » 08 Μαρ 2020, 12:53

Βλήμα έγραψε:
08 Μαρ 2020, 12:48
oldjedi έγραψε:
08 Μαρ 2020, 10:45
Βλήμα έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:26


:smt018 Δεν έχω ταχθεί ποτέ υπέρ των ΜΚΟ. Απ' την αρχή η θέση μου ήταν να βοηθήσουμε τους ανθρώπους να πάνε στις χώρες που θέλουν.

Οι χωρες που ΘΕΛΟΥΝ να πανε , τους θελουν ;;
Για να διαμαρτύρονται για τον (πραγματικά άσχημο πλέον) τρόπο που αντιμετωπίστηκαν οι μετανάστες κι οι πρόσφυγες, έχουν ως βάση την δική μου ηθική. Μόνο που δεν θέλουν να επωμιστούν το βάρος. Ε, αυτό που προτείνω είναι να μην αλλάξουν ηθική, αλλά να επωμιστούν το βάρος που τους αναλογεί.
:)

Ακριβως , αυτο το βαρος δεν θελουν να επωμιστουν ... Υπαρχουν διαφοροι λογοι , οπως οικονομικοι . αλλα και πολιτισμικοι ...
Δεν υπαρχει ηθικη σε μια εισβολη ...
Υπαρχουν συμφεροντα ...

:wave:
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43259
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΜΚΟ εναντίον ελληνικής κυβέρνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 08 Μαρ 2020, 12:56

hellegennes έγραψε:
08 Μαρ 2020, 12:42
Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Μαρ 2020, 12:30
hellegennes έγραψε:
08 Μαρ 2020, 12:18
Ότι λες μαλακίες. Οι ανεξάρτητοι παραγωγοί δεν είναι χομπίστες που αποφάσισαν να παραιτηθούν από άλλη δουλειά για να κάνουν μόνιμη εργασία το χόμπι τους. Είναι επαγγελματίες χωρίς μεγάλα κεφάλαια που ξεκίνησαν σαν επαγγελματίες. Η αναλογία σου δηλαδή πάει περίπατο.
Εντάξει. Ας πάει περίπατο με σένα. Άλλοι σίγουρα ξέρουν ακριβώς σε τι αναφέρομαι.
Αγορίνα μου, δεν αναφέρεσαι σε τίποτα υπαρκτό. Η αναλογία σου είναι για τον πούτσο. Παραδέξου μια γαμημένη φορά ότι δεν ξέρεις να βρίσκεις ικανοποιητικά παραδείγματα γι' αυτό που θες να πεις. Προσπάθησε να διατυπώσεις αλλιώς τις απόψεις σου.

Αλλιώς παρουσίασέ μου μια μικρή λίστα με αληθινά παραδείγματα αυτής της γαμημένης παπαριάς που πέταξες, ότι οι ανεξάρτητοι παραγωγοί ξεκινάνε σαν χομπίστες και παρατάνε την δουλειά τους γιατί βλέπουν ότι δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν με part time εργασία των project τους.
Δεν πρόκειται να σου δώσω καμία μικρή λίστα αλλά το πιο πρόσφατο που διάβασα σε τεξτ και όχι σε βίντεο, και που θυμάμαι είναι αυτό:
It’s been quite a while since I posted a comprehensive update, but with the holidays in full swing, and a clear path towards 1.0, I wanted to talk about where we’ve (and I’ve) been, where we are, and where we’re going.

To begin, I guess it’s telling to understand where we’ve been. Born Imperia, later Alliance of the Sacred Suns, or AotSS, has been a passion/hobby project for the last 4.5 years of my life, mostly done part time, and at the beginning it was not even a consideration that it would ever be anything that would make a dime, much less be my career. Before that, I’d designed mostly tabletop games, with a few computer projects that were basically done to help me learn programming languages – making games is a lot more fun than doing exercises in a book!

Anyway, the point is that the development plan of Imperia/AotSS was basically unplanned and very ‘I do what I feel like doing at this point in time’ for a very long time, years really. It was only with time that I realized that the game could be something that I could potentially sell for money, and that was when I made the decision to basically restart development from XNA to C# and Unity, which probably (obviously) added several years to the development cycle but clearly in hindsight was the best decision I could have made.

So I started selling AotSS last February on a WordPress site for basically a ‘take a chance on this crazy project price’ and while it never made any great money, it made enough to pay the bills and keep KatHawk Studios solvent while I struggled to figure out just what I had with this game. The plan was to keep working on the game here and there while I concentrated on my primary job as a manager with a Fortune 500 company – it was a secure job with a great salary, excellent benefits, and perks like a company car and stock gifts yearly. Certainly I never dreamed that I could make enough with AotSS to leave, even though I had discovered that I had a passion for programming and designing games, especially complex and thought-provoking games that put you in the seat of… something, be it a fighter jet, a starship CIC, or an empire.

And then my publisher entered the picture.

I will be able to say much more about them and the opportunity soon (probably another month) but they gave me, and AotSS, the opportunity of a lifetime. They were giving KatHawk the financial ability to go full-time, and I had a life-altering decision to make: stay the course at my current job, and ride it possibly into retirement, or take the plunge relatively late in life (I’m almost 44) and jump into some notoriously cold and unforgiving waters?

After a lot of reflection, and talking with friends in the business, and especially my family, I put on my Speedos, strapped on my goggles, took a very deep breath, and jumped in full-throttle in August of this year.

And what a change it was! Now there were milestones and plans and content and my head was spinning taking a crash course in what it meant to develop a professional game – and what it means to be a professional game developer. I still don’t feel that I deserve that title – but technically, I am doing game design and development for a living, and I am backed by a publisher with significant resources that will allow the dream of AotSS to finally come to fruition, so I guess the title fits. I will actually be writing about this experience more extensively – the transition from working manager to indie game designer at my age is fairly unique and a journey that I think many may be interested in.

So that’s where I’ve been. Now let’s talk about where we are.
https://allianceofthesacredsuns.com/201 ... ss-update/
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70420
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΜΚΟ εναντίον ελληνικής κυβέρνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 08 Μαρ 2020, 12:59

Βλήμα έγραψε:
08 Μαρ 2020, 12:48
oldjedi έγραψε:
08 Μαρ 2020, 10:45
Βλήμα έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:26


:smt018 Δεν έχω ταχθεί ποτέ υπέρ των ΜΚΟ. Απ' την αρχή η θέση μου ήταν να βοηθήσουμε τους ανθρώπους να πάνε στις χώρες που θέλουν.
:)

Οι χωρες που ΘΕΛΟΥΝ να πανε , τους θελουν ;;

:wave:
Για να διαμαρτύρονται για τον (πραγματικά άσχημο πλέον) τρόπο που αντιμετωπίστηκαν οι μετανάστες κι οι πρόσφυγες, έχουν ως βάση την δική μου ηθική. Μόνο που δεν θέλουν να επωμιστούν το βάρος. Ε, αυτό που προτείνω είναι να μην αλλάξουν ηθική, αλλά να επωμιστούν το βάρος που τους αναλογεί.
Μπορεί να λειτουργήσει. Όσοι νοιώθουν ένοχοι ας αναλάβουν την τεκνοθεσία κάθε αδικημένου.

Υπάρχουν εκατομμύρια ενοχικοί ευρωπαίοι, οπότε λύνεται αυτομάτως το πρόβλημα σε βάθος χρόνου.

Θα είναι η απόλυτη κάθαρση. :)

Αλλά δεν πρόκειται να μπούμε όλοι σε ενοχική φάση για να καλύψουμε τα προβλήματα των ενοχικών.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70420
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΜΚΟ εναντίον ελληνικής κυβέρνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 08 Μαρ 2020, 13:03

Και όσοι ενοχικοί θεωρούν ότι οι απόψεις τους επηρεάζουν τους υπόλοιπους, εκτός από το ενοχικό θέμα αντιμετωπίζουν και χοντρό πρόβλημα ναρκισσισμού.

Αυτό πρέπει να το εμπεδώσουν.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών