Κραχ στο χρηματιστηριο. -13% και κατω απο τις 600 μοναδες

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
sloopy
Δημοσιεύσεις: 1011
Εγγραφή: 06 Δεκ 2019, 14:34
Τοποθεσία: Οπου ναναι :)

Re: Κραχ στο χρηματιστηριο. -13% και κατω απο τις 600 μοναδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sloopy » 09 Μαρ 2020, 23:58

Εμπεδοκλής έγραψε:
09 Μαρ 2020, 19:33
sloopy έγραψε:
09 Μαρ 2020, 19:19
Πεφτει λεει το χρηματιστηριο κ δεν ξερω,να φαω?να μη φαω?
Φάε καλού κακού γιατί αύριο μπορεί να μην έχουν σύνταξη οι γονείς και όπως αντιλαμβάνομαι δεν έχεις ιδέα από χωράφια ώστε να είσαι αυτάρκης στην κρίση...
Zεις ακομα απο την συνταξη των δικων σου ;
Nαναι καλα οι ανθρωποι να σε συντηρουνε.
Hang on sloopy :smt023

Άβαταρ μέλους
sloopy
Δημοσιεύσεις: 1011
Εγγραφή: 06 Δεκ 2019, 14:34
Τοποθεσία: Οπου ναναι :)

Re: Κραχ στο χρηματιστηριο. -13% και κατω απο τις 600 μοναδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sloopy » 10 Μαρ 2020, 00:01

Awesomatic έγραψε:
09 Μαρ 2020, 20:15
sloopy έγραψε:
09 Μαρ 2020, 19:19
Πεφτει λεει το χρηματιστηριο κ δεν ξερω,να φαω?να μη φαω?
Αυτό που νομίζετε ότι το χρηματιστήριο είναι κάτι που αφορά μόνο εσάς τον καπιταλισμό και το μεγάλο κεφάλαιο και δεν σας αγγίζει εσάς νόμιζα ότι είχε τελειώσει το 2008... Δεν πειράζει, αν φάμε μια δεκαετία ακόμα παγκόσμιας κρίσης και αρχίσουν οι επιχειρήσεις που δουλεύετε να ψοφάνε μια μια και θα δούμε τότε...
Μην χανεις το χρονο σου ....τρεχα να αγορασεις μετοχες να μην ψοφησουν οι επιχειρησεις .Τι οχι ;;;; :smt005:
Hang on sloopy :smt023

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21046
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Κραχ στο χρηματιστηριο. -13% και κατω απο τις 600 μοναδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 10 Μαρ 2020, 00:25

sloopy έγραψε:
09 Μαρ 2020, 23:58
Εμπεδοκλής έγραψε:
09 Μαρ 2020, 19:33
sloopy έγραψε:
09 Μαρ 2020, 19:19
Πεφτει λεει το χρηματιστηριο κ δεν ξερω,να φαω?να μη φαω?
Φάε καλού κακού γιατί αύριο μπορεί να μην έχουν σύνταξη οι γονείς και όπως αντιλαμβάνομαι δεν έχεις ιδέα από χωράφια ώστε να είσαι αυτάρκης στην κρίση...
Zεις ακομα απο την συνταξη των δικων σου ;
Nαναι καλα οι ανθρωποι να σε συντηρουνε.
Εγώ αγαπητέ μου εργάζομαι και αντιλαμβάνομαι τι σημαίνει για την οικονομία αυτό που συμβαίνει. Βέβαια, ξέρω και να φυτεύω μαρούλια και δεν θα πεινάσω.
Εσύ πάλι, επειδή δεν παίζει να έχεις λεφτόδεντρα στην αυλή σου μάλλον σε ταΐζουν οι δικοί σου και δεν αντιλαμβάνεσαι ότι η οικονομική κρίση δημιουργεί ελλείψεις στις ανέσεις και το φαγητό...

Άβαταρ μέλους
sloopy
Δημοσιεύσεις: 1011
Εγγραφή: 06 Δεκ 2019, 14:34
Τοποθεσία: Οπου ναναι :)

Re: Κραχ στο χρηματιστηριο. -13% και κατω απο τις 600 μοναδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sloopy » 10 Μαρ 2020, 00:29

Εμπεδοκλής έγραψε:
10 Μαρ 2020, 00:25
sloopy έγραψε:
09 Μαρ 2020, 23:58
Εμπεδοκλής έγραψε:
09 Μαρ 2020, 19:33


Φάε καλού κακού γιατί αύριο μπορεί να μην έχουν σύνταξη οι γονείς και όπως αντιλαμβάνομαι δεν έχεις ιδέα από χωράφια ώστε να είσαι αυτάρκης στην κρίση...
Zεις ακομα απο την συνταξη των δικων σου ;
Nαναι καλα οι ανθρωποι να σε συντηρουνε.
Εγώ αγαπητέ μου εργάζομαι και αντιλαμβάνομαι τι σημαίνει για την οικονομία αυτό που συμβαίνει. Βέβαια, ξέρω και να φυτεύω μαρούλια και δεν θα πεινάσω.
Εσύ πάλι, επειδή δεν παίζει να έχεις λεφτόδεντρα στην αυλή σου μάλλον σε ταΐζουν οι δικοί σου και δεν αντιλαμβάνεσαι ότι η οικονομική κρίση δημιουργεί ελλείψεις στις ανέσεις και το φαγητό...
Ναι σε πιστευουμε αγαπητη μου.Στο πχορουμ ειμαστε αλλωστε.Εισαι οτι δηλωσεις.
Hang on sloopy :smt023

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21046
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Κραχ στο χρηματιστηριο. -13% και κατω απο τις 600 μοναδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 10 Μαρ 2020, 00:32

sloopy έγραψε:
10 Μαρ 2020, 00:29
Εμπεδοκλής έγραψε:
10 Μαρ 2020, 00:25
sloopy έγραψε:
09 Μαρ 2020, 23:58


Zεις ακομα απο την συνταξη των δικων σου ;
Nαναι καλα οι ανθρωποι να σε συντηρουνε.
Εγώ αγαπητέ μου εργάζομαι και αντιλαμβάνομαι τι σημαίνει για την οικονομία αυτό που συμβαίνει. Βέβαια, ξέρω και να φυτεύω μαρούλια και δεν θα πεινάσω.
Εσύ πάλι, επειδή δεν παίζει να έχεις λεφτόδεντρα στην αυλή σου μάλλον σε ταΐζουν οι δικοί σου και δεν αντιλαμβάνεσαι ότι η οικονομική κρίση δημιουργεί ελλείψεις στις ανέσεις και το φαγητό...
Ναι σε πιστευουμε αγαπητη μου.Στο πχορουμ ειμαστε αλλωστε.
Τζέισον Αντιγόνη εσύ; Και εμείς σε πιστεύουμε ότι δουλεύεις. Φαίνεται άλλωστε από τις γνώσεις σου για το τι συμβαίνει στην αληθινή οικονομία. Κλείσε τώρα τους γέρους σου σπίτι μην κολλήσουν κανένα κορωνοϊό και χάσεις τη σύνταξη. Γιατί μετά σε βλέπω στο μετρό να διηγείσαι την ιστορία σου και να μην σε πιστεύουν...

Άβαταρ μέλους
sloopy
Δημοσιεύσεις: 1011
Εγγραφή: 06 Δεκ 2019, 14:34
Τοποθεσία: Οπου ναναι :)

Re: Κραχ στο χρηματιστηριο. -13% και κατω απο τις 600 μοναδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sloopy » 10 Μαρ 2020, 00:35

Εμπεδοκλής έγραψε:
10 Μαρ 2020, 00:32
sloopy έγραψε:
10 Μαρ 2020, 00:29
Εμπεδοκλής έγραψε:
10 Μαρ 2020, 00:25


Εγώ αγαπητέ μου εργάζομαι και αντιλαμβάνομαι τι σημαίνει για την οικονομία αυτό που συμβαίνει. Βέβαια, ξέρω και να φυτεύω μαρούλια και δεν θα πεινάσω.
Εσύ πάλι, επειδή δεν παίζει να έχεις λεφτόδεντρα στην αυλή σου μάλλον σε ταΐζουν οι δικοί σου και δεν αντιλαμβάνεσαι ότι η οικονομική κρίση δημιουργεί ελλείψεις στις ανέσεις και το φαγητό...
Ναι σε πιστευουμε αγαπητη μου.Στο πχορουμ ειμαστε αλλωστε.
Τζέισον Αντιγόνη εσύ; Και εμείς σε πιστεύουμε ότι δουλεύεις. Φαίνεται άλλωστε από τις γνώσεις σου για το τι συμβαίνει στην αληθινή οικονομία. Κλείσε τώρα τους γέρους σου σπίτι μην κολλήσουν κανένα κορωνοϊό και χάσεις τη σύνταξη. Γιατί μετά σε βλέπω στο μετρό να διηγείσαι την ιστορία σου και να μην σε πιστεύουν...
Ασε τις δικες μου γνωσεις και κοιτα την καταντια σου.
Να σπερνεις μαρουλια....στο πχορουμ,και ζεις απο τους γονεις σου στην ηλικια σου.
Θεος να μας φυλαει να μην καταντησουμε σαν εσενα.
Hang on sloopy :smt023

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21046
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Κραχ στο χρηματιστηριο. -13% και κατω απο τις 600 μοναδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 10 Μαρ 2020, 09:06

sloopy έγραψε:
10 Μαρ 2020, 00:35
Εμπεδοκλής έγραψε:
10 Μαρ 2020, 00:32
sloopy έγραψε:
10 Μαρ 2020, 00:29


Ναι σε πιστευουμε αγαπητη μου.Στο πχορουμ ειμαστε αλλωστε.
Τζέισον Αντιγόνη εσύ; Και εμείς σε πιστεύουμε ότι δουλεύεις. Φαίνεται άλλωστε από τις γνώσεις σου για το τι συμβαίνει στην αληθινή οικονομία. Κλείσε τώρα τους γέρους σου σπίτι μην κολλήσουν κανένα κορωνοϊό και χάσεις τη σύνταξη. Γιατί μετά σε βλέπω στο μετρό να διηγείσαι την ιστορία σου και να μην σε πιστεύουν...
Ασε τις δικες μου γνωσεις και κοιτα την καταντια σου.
Να σπερνεις μαρουλια....στο πχορουμ,και ζεις απο τους γονεις σου στην ηλικια σου.
Θεος να μας φυλαει να μην καταντησουμε σαν εσενα.
Καλά, καλά, αποφάσισες τι θα φας τελικά; Γιατί αύριο δεν έχει φαγητό. Χωρίς κατανάλωση δεν έχει φόρους και χωρίς φόρους σύνταξη γιοκ. Από επαρχία και αγροτικές δουλειές δεν φαίνεται να ξέρεις οπότε αν δεν έχετε γάτες και σκύλους στη γειτονιά σε βλέπω στην ουρά του συσσιτίου και να ζεις από τα σκουπίδια.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Κραχ στο χρηματιστηριο. -13% και κατω απο τις 600 μοναδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 10 Μαρ 2020, 09:19

Στρακαστρουκας έγραψε:
09 Μαρ 2020, 15:21
https://www.ethnos.gr/oikonomia/92841_h ... -petrelaio

:a040: Αχ κουλη μου. Δωσε μεταναστες στον λαουτζικο να φανε γιατι δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα. Επιτρέπεται να εχει κραχ το χρηματιστηριο με σκληρους καπιταλιστες στην εξουσια? Αισχος
Είδες ο Κούλης, οχι μόνο το δικό μας αλλά σε χρόνο dt έριξε κι όλου του κόσμου!
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21407
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Κραχ στο χρηματιστηριο. -13% και κατω απο τις 600 μοναδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 10 Μαρ 2020, 09:28

panos291 έγραψε:
09 Μαρ 2020, 15:41
Λοιπόν μια που είναι η δουλειά μου.. από τεράστιο tour operator: Οι κρατήσεις τις τελευταίες 2 εβδομάδες έχουν σχεδόν εξαφανιστεί, και οι ελάχιστες που γίνονται είναι ίσες ή λιγότερες από τις ακυρώσεις.
Φυσικά λόγω κορονοιου, και της πλύσης εγκεφάλου από τα ΜΜΕ.
Εάν θελετε να το ρίξετε και αυτο στον Μητσοτάκη, είστε για τα πανηγύρια.
μη τους το χαλάς τώρα που βρήκαν κάτι για να κατηγορήσουν τον Μητσοτάκη
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Κραχ στο χρηματιστηριο. -13% και κατω απο τις 600 μοναδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 10 Μαρ 2020, 10:15

sloopy έγραψε:
10 Μαρ 2020, 00:01
Awesomatic έγραψε:
09 Μαρ 2020, 20:15
sloopy έγραψε:
09 Μαρ 2020, 19:19
Πεφτει λεει το χρηματιστηριο κ δεν ξερω,να φαω?να μη φαω?
Αυτό που νομίζετε ότι το χρηματιστήριο είναι κάτι που αφορά μόνο εσάς τον καπιταλισμό και το μεγάλο κεφάλαιο και δεν σας αγγίζει εσάς νόμιζα ότι είχε τελειώσει το 2008... Δεν πειράζει, αν φάμε μια δεκαετία ακόμα παγκόσμιας κρίσης και αρχίσουν οι επιχειρήσεις που δουλεύετε να ψοφάνε μια μια και θα δούμε τότε...
Μην χανεις το χρονο σου ....τρεχα να αγορασεις μετοχες να μην ψοφησουν οι επιχειρησεις .Τι οχι ;;;; :smt005:
Δεν πίστευα ότι ήταν δυνατό το IQ να πιάσει αρνητικές τιμές αλλά έχουμε μπροστά μας ένα μοναδικό δείγμα, ίσως μουσειακό :o

Να στο κάνω απλό:
Είσαι εργαζόμενος: Παγκόσμια κρίση -> Χρηματιστήριο πέφτει -> επιχειρήσεις χρεοκοπούνε -> χρεοκοπούνε έμμεσα και αυτές που δεν είναι στο χρηματιστήριο γιατί δεν έχουνε πελάτες και όλοι φοβούνται και κρατάνε τα λεφτά τους -> κλαις στους δρόμους γιατί δουλειά γιοκ

Και ακόμα πιο απλό και μάλλον ταιριαστό στην περίπτωση
Είσαι είσαι 15 χρόνων: Παγκόσμια κρίση -> Χρηματιστήριο πέφτει -> επιχειρήσεις χρεοκοπούνε -> χρεοκοπούνε έμμεσα και αυτές που δεν είναι στο χρηματιστήριο γιατί δεν έχουνε πελάτες και όλοι φοβούνται και κρατάνε τα λεφτά τους -> ο/η πατέρας/μητέρα σου χάνουν τη δουλειά τους -> τέρμα τα κινητά και η επαναστατική γυμναστική -> μακαρόνια κάθε μέρα... αν είσαι τυχερός.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25513
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Κραχ στο χρηματιστηριο. -13% και κατω απο τις 600 μοναδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 10 Μαρ 2020, 11:18

Awesomatic έγραψε:
10 Μαρ 2020, 10:15


Να στο κάνω απλό:
Είσαι εργαζόμενος: Παγκόσμια κρίση -> Χρηματιστήριο πέφτει -> επιχειρήσεις χρεοκοπούνε -> χρεοκοπούνε έμμεσα και αυτές που δεν είναι στο χρηματιστήριο γιατί δεν έχουνε πελάτες και όλοι φοβούνται και κρατάνε τα λεφτά τους -> κλαις στους δρόμους γιατί δουλειά γιοκ
Δε χρεοκοπούν οι επιχειρήσεις επειδή πέφτει το χρηματιστήριο. Άμα ήταν έτσι δε θα είχε μείνει κολυμπιθρόξυλο το 1999. Απεναντίας

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Κραχ στο χρηματιστηριο. -13% και κατω απο τις 600 μοναδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 10 Μαρ 2020, 11:53

Υδράργυρος έγραψε:
10 Μαρ 2020, 11:18
Δε χρεοκοπούν οι επιχειρήσεις επειδή πέφτει το χρηματιστήριο. Άμα ήταν έτσι δε θα είχε μείνει κολυμπιθρόξυλο το 1999. Απεναντίας
Αυτό δεν ισχύει.

Ειδικά όταν έχεις τράπεζες στο όριο και εκτεθειμένες σε παράγωγα τρισεκατομμυρίων (γκουχ Ντόιτσε Μπάνκ γκουχ) που είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΕΣ από το τι θα γίνει στα χρηματιστήρια. Μια αναταραχή προσωρινή ίσως να μην τις επηρεάσει, αλλά αν αυτό το πράγμα συνεχιστεί ξεκινάει ένα ντόμινο, ρίχνει τις τράπεζες, ρίχνει τις εταιρείες που έχουν ανάγκη ρευστότητα και χρειάζονται τις τράπεζες, ρίχνει τις ασφαλιστικές, κόσμος απολύεται και φοβάται, πέφτει η κατανάλωση, εργοστάσια και βιομηχανίες έχουν κρίση χρέους με την μειωμένη κατανάλωση και τη μειωμένη ρευστότητα, τα κράτη έχουν μειωμένα έσοδα και αυξημένα έξοδα και όλος αυτός ο κύκλος που μπορεί να ξεκινήσει μέσα σε μέρες παίρνει χρόνια να σπάσει.

Και έχεις τον πιο πάνω, που παίζει να βρεθεί να κοιμάται σε χαρτόκουτο αν ξαναμπούμε σε τέτοιο κύκλο, να χαζογελάει γιατί νομίζει οτι το χρηματιστήριο είναι κάτι απόμακρο από την κοινωνία που δεν τον αγγίζει αυτόιν και όλη την κοινωνία που ζεί. Ε δεν γίνεται, και η ανοησία έχει όρια.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κραχ στο χρηματιστηριο. -13% και κατω απο τις 600 μοναδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Μαρ 2020, 15:19

Για ιστορικό χαμηλό 30 ετών πάει το ΧΑΑ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8716
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Κραχ στο χρηματιστηριο. -13% και κατω απο τις 600 μοναδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 12 Μαρ 2020, 15:20

hellegennes έγραψε:
12 Μαρ 2020, 15:19
Για ιστορικό χαμηλό 30 ετών πάει το ΧΑΑ.
Κι έχουμε να δούμε και πολυ χειρότερα αν συνεχιστεί η υπόθεση με τον κωλοιο για πολυ ακόμα

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39350
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Κραχ στο χρηματιστηριο. -13% και κατω απο τις 600 μοναδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 12 Μαρ 2020, 17:33

Aν δεν υπαρξει ενας διεθνης ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ κυβερνησεων για να αποφευχθει η οικονομικη κριση παμε για παγκοσμιο κραχ.

Ισως θα επρεπε να συμφωνηθει ακομη και να κλεισουν τα χρηματιστηρια.

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών