Τι δεν είπε το Kouli

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Τι δεν είπε το Kouli

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 20 Μαρ 2020, 18:23

Δεν μπορεί να ευθύνεται μία κυβέρνηση 8 μηνών για τις παθογένειες ετών.
Το μόνο εύλογο επιχείρημα είναι ότι όντως Γεωργιάδης, Παπαδημητρίου κλπ. μιλούσαν για δραστικές περικοπές ή και κλείσιμο νοσοκομειών και εμφατικά.
Ωστόσο αυτό αφορά την ατομική τους συνέπεια, σε κάθε κόμμα διάφοροι πολιτικοί λένε άλλα πριν και άλλα μετά.
Σάμπως ο Πολάκης πόσες μόνιμες προσλήψεις έκανε σε γιατρούς και εξειδικευμένο νοσηλευτικό προσωπικό?
Γιατί οι ελλείψεις δεν προέκυψαν τώρα.
Ο δικηγόρος λοιπόν γιατί δεν ρωτάει και τον ΣΥΡΙΖΑ γιατί δεν προσέλαβε αυτές τις δύο χιλιάδες κόσμου στο σύστημα υγείας?
Ειλικρινά επειδή δεν έχω παρακολουθήσει δεν έχω πλήρη εικόνα, ωστόσο προφανώς δεν έγιναν τα απαραίτητα.

Μία μικρή χώρα όπως η Ελλάδα με πρωθυπουργοκεντρικό σύστημα και ισχυρή κεντρική διοίκηση θα όφειλε να έχει σχεδιασμό κατά 70% τύπου Ταϊβάν(αφήνω το 30% λόγω ασιατικής κουλτούρας). Ωστόσο αυτό αφορά ευθύνες όλων των κυβερνήσεων π.χ. της τελευταίας 20ετίας.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39976
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Τι δεν είπε το Kouli

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 20 Μαρ 2020, 18:24

Και κοιταξτε να βρειτε μασκες για τα κρισιμα νοσοκομεια που εξαιτιας αυτης της καταστασης αρρωστησε το προσωπικο του Γεννηματας και θα αρρωστησουν και στη Σωτηρια.

.

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8855
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Τι δεν είπε το Kouli

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 20 Μαρ 2020, 18:24

Αρίστος έγραψε:
20 Μαρ 2020, 18:21
ΕΔω επιτρεψατε σε γκρουπ να παει στην Τουρκια για διαλογισμο ενω στην Ελλαδα ειχαμε τα πρωτα κρουσματα.

Ασε λοιπον τα περι σωστης διαχειρισης.

Δυο επιχειρησεις εχω κλεισει και 18 ανθρωπους εχω στην ανεργια επειδη δεν ειχατε μυαλο.

.
Κοίτα μετά από αυτά που έχω δει να έχουν γίνει σε άλλες χώρες με αποκορύφωμα τη μεγάλη Βρετανία και την Ιταλία ειμαι σχετικά ευχαριστημένος με την αντιμετώπιση. Τα δύο μεγάλα αγκάθια βέβαια είναι το γεγονός ότι αρχικά το πήραν πάρα πολύ άνετα, ενώ δεν επρεπε (όπως όλες οι ευρωπαϊκές χώρες όμως), και ότι άργησαν τρομερά να κλείσουν τις εκκλησίες για να μη...δυααρεστηθουν οι ιεράρχες.

Το θέμα είναι ότι ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν εντελώς χύμα και θα τα πήγαινε πολύ χειρότερα. Εμένα με ικανοποιεί πχ η επιλογή του τσιοδρα από την κυβέρνηση...

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39976
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Τι δεν είπε το Kouli

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 20 Μαρ 2020, 18:29

Philip Mortimer έγραψε:
20 Μαρ 2020, 18:24
Αρίστος έγραψε:
20 Μαρ 2020, 18:21
ΕΔω επιτρεψατε σε γκρουπ να παει στην Τουρκια για διαλογισμο ενω στην Ελλαδα ειχαμε τα πρωτα κρουσματα.

Ασε λοιπον τα περι σωστης διαχειρισης.

Δυο επιχειρησεις εχω κλεισει και 18 ανθρωπους εχω στην ανεργια επειδη δεν ειχατε μυαλο.

.
Κοίτα μετά από αυτά που έχω δει να έχουν γίνει σε άλλες χώρες με αποκορύφωμα τη μεγάλη Βρετανία και την Ιταλία ειμαι σχετικά ευχαριστημένος με την αντιμετώπιση. Τα δύο μεγάλα αγκάθια βέβαια είναι το γεγονός ότι αρχικά το πήραν πάρα πολύ άνετα, ενώ δεν επρεπε (όπως όλες οι ευρωπαϊκές χώρες όμως), και ότι άργησαν τρομερά να κλείσουν τις εκκλησίες για να μη...δυααρεστηθουν οι ιεράρχες.

Το θέμα είναι ότι ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν εντελώς χύμα και θα τα πήγαινε πολύ χειρότερα. Εμένα με ικανοποιεί πχ η επιλογή του τσιοδρα από την κυβέρνηση...


Αφου το παραδεχεσαι οτι στην αρχη το πηγαν πολυ ανετα παλι καλα. Το ζητημα ειναι οτι συνεχισαν να κανουν παπαριες και μετα τα κρουσματα οπως με το γκρουπ που πηγε στην Τουρκια για διαλογισμο.

Για ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟ ρε πστ μου.

ΕΔω μας κλειναν τις επιχειρησεις και αφηναν τα ψωνια να πηγαινουν στην Τουρκια για ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟ.

.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Τι δεν είπε το Kouli

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 20 Μαρ 2020, 18:32

Αρίστος έγραψε:
20 Μαρ 2020, 18:19
Aστο φιλε. Τα πρωτα δεκα κρουσματα μπηκαν απο Ιταλια και Αγιους Τοπους επειδη δεν ειχατε τη στοιειωδη νοημοσυνη να κανετε ιατρικους ελεγχους.

.
Είχε κυβέρνηση 5 Αστέρων και δε φοβόμασταν
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39976
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Τι δεν είπε το Kouli

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 20 Μαρ 2020, 18:34

Την οποια εγω δεν υποστηριζω αν νομιζεις οτι εριξες ποντο.

.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Τι δεν είπε το Kouli

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 20 Μαρ 2020, 18:37

Χαχχαχααχ, ok boomer
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8855
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Τι δεν είπε το Kouli

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 20 Μαρ 2020, 18:39

Αρίστος έγραψε:
20 Μαρ 2020, 18:29
Philip Mortimer έγραψε:
20 Μαρ 2020, 18:24
Αρίστος έγραψε:
20 Μαρ 2020, 18:21
ΕΔω επιτρεψατε σε γκρουπ να παει στην Τουρκια για διαλογισμο ενω στην Ελλαδα ειχαμε τα πρωτα κρουσματα.

Ασε λοιπον τα περι σωστης διαχειρισης.

Δυο επιχειρησεις εχω κλεισει και 18 ανθρωπους εχω στην ανεργια επειδη δεν ειχατε μυαλο.

.
Κοίτα μετά από αυτά που έχω δει να έχουν γίνει σε άλλες χώρες με αποκορύφωμα τη μεγάλη Βρετανία και την Ιταλία ειμαι σχετικά ευχαριστημένος με την αντιμετώπιση. Τα δύο μεγάλα αγκάθια βέβαια είναι το γεγονός ότι αρχικά το πήραν πάρα πολύ άνετα, ενώ δεν επρεπε (όπως όλες οι ευρωπαϊκές χώρες όμως), και ότι άργησαν τρομερά να κλείσουν τις εκκλησίες για να μη...δυααρεστηθουν οι ιεράρχες.

Το θέμα είναι ότι ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν εντελώς χύμα και θα τα πήγαινε πολύ χειρότερα. Εμένα με ικανοποιεί πχ η επιλογή του τσιοδρα από την κυβέρνηση...


Αφου το παραδεχεσαι οτι στην αρχη το πηγαν πολυ ανετα παλι καλα. Το ζητημα ειναι οτι συνεχισαν να κανουν παπαριες και μετα τα κρουσματα οπως με το γκρουπ που πηγε στην Τουρκια για διαλογισμο.

Για ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟ ρε πστ μου.

ΕΔω μας κλειναν τις επιχειρησεις και αφηναν τα ψωνια να πηγαινουν στην Τουρκια για ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟ.

.
Δεν το βρίσκω και τόσο τραγικό αυτό με τους τύπους που πήγαν για διαλογισμό. Χοντρό βρίσκω το γεγονός ότι την Κυριακή κοινωνουσαν αβερτσ στις εκκλησίες σε όλη την Ελλάδα.

Άλλωστε το θέμα δεν είναι με όσους βγαίνουν αλλά με όσους μπαίνουν.

Και για όσους μπαίνουν έχει θεσπιστεί 14ημερη καραντίνα.

Άβαταρ μέλους
NKVD_SMERSH
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2019, 17:16
Τοποθεσία: Kyrandia

Re: Τι δεν είπε το Kouli

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NKVD_SMERSH » 20 Μαρ 2020, 18:41

Αρίστος έγραψε:
20 Μαρ 2020, 18:24
Και κοιταξτε να βρειτε μασκες για τα κρισιμα νοσοκομεια που εξαιτιας αυτης της καταστασης αρρωστησε το προσωπικο του Γεννηματας και θα αρρωστησουν και στη Σωτηρια.

.
Αρίστο δες λίγο το π.μ. που σου έστειλα.

Ευχαριστώ.
“He who controls the spice controls the universe.”

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39976
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Τι δεν είπε το Kouli

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 20 Μαρ 2020, 18:41

Δεν το βρισκεις ε;

Πηγαν 50 ατομα απο Βολο και Θεσσαλονικη στην Τουρκια ενω δεν επρεπε καν να τους αφησουν να βρισκονται μαζι.

.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Τι δεν είπε το Kouli

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 20 Μαρ 2020, 18:46

aljawn έγραψε:
20 Μαρ 2020, 16:54
Δεν νομίζω, ούτε εγώ ούτε ο ΟΡ να προβάλαμε κάποιο άλλο εναλλακτικό οικονομικό σύστημα.
Εσύ επικαλέστηκες την παγκόσμια κατανομή της παραγωγής, λες και ζούμε στην εποχή του Ρικάρντο.
Όχι, ζούμε στον πραγματικό κόσμο και τα αγαθά είναι πεπερασμένα. Μπορεί ο άγιος καπιταλισμός να τα έχει πολλαπλασιάσει, να τα έχει κάνει πιο φθηνά και προσιτά, να έχει δημιουργήσει καταπληκτικά πράγματα που έχουν εξελίξει πολύ τις ικανότητες μας για παραγωγή, αλλά άπειρα δεν μπορεί να τα κάνει κανείς κάτι τίποτα. Και ειδικά όταν βλέπεις κάτι τόσο δραματικό να αναγνωρίζεται μαζικά σαν πρόβλημα Ιανουάριο και σε λιγότερο από ένα μήνα έχεις τρόπο να κάνεις τεστ για αυτό είναι κάτι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ και οφείλεται αποκλειστικά στην εξέλιξη που έφερε ο καπιταλισμός που μας έδωσε αυτή τη δυνατότητα.
Το ποστ αναδεικνύει ξεκάθαρα τα ακόλουθα σημεία:

1. ότι το σύστημα υγείας είναι φρικτά υποστελεχωμένο, τις καλές εποχές. Όταν τρέχεις δεκαετία στο 70 ή 60% των αναγκών σου, για να κάνεις οικονομία, λογικό είναι ότι αν σου πέσει μια πανδημία, να γαμηθεί το σύμπαν. Το αυτό ισχύει και για την Ιταλία. Θα μου πεις, νταξ μωρέ, σιγά πανδημία συμβαίνει μια φορά τα 100 χρόνια, αλλά η πανδημία σου έκατσε εσένα μάγκα μου.

2. Θα μου πεις, ο ιός δεν σκοτώνει βαλκανοφίλ οικονομολόγους και πολιτικούς που λένε και εφαρμόζουν αυτές τις πίπες, οπότε να έχουμε τουλάχιστον φυσική επιλογή. Άλλοι πεθαίνουν, που δεν φταίνε κιόλας πέραν του γεγονότος ότι τους ψήφισαν.

3. Περαιτέρω, δεν λειτουργούμε με what if σενάρια. Ναι αλλά τα κοθμόθνια, ναι αλλά ο Ποκοπίκος, ναι αλλά ο ΠΟΥ, ναι αλλά το χερντ ιμιούνιτι. Επί πραγματικών δεδομένων μιλάμε, και για μια κυβέρνηση που πριν σαράντα μέρες μιλούσε για μια γριπούλα και σήμερα έχει πέσει γενικό λοκντάουν. Δηλαδή για επικίνδυνους ηλίθιους, οι οποίοι δεν έχουν καν την δικαιολογία του άσχετου και της πρώτης φοράς ΝΔούλα.

4. Και στην τελική, συγκρίνουμε πραγματικές συμπεριφορές. Πωστομπούτσο η Κορέα προμηθεύτηκε αντιδραστήρια; Γιατί δεν το κάναμε εμείς προληπτικά, γιατί αν περιμένεις τώρα που έπεσαν όλοι, λογικό είναι το χέσε ψηλά κι αγνάντευε. Αυτό είναι το μέτρο σύγκρισης, το πόσο κοντά είμαστε στα κράτη που πήγαν καλά, όχι το πόσο κοντά (δεν) είμαστε στα κράτη που γαμήθηκαν.
Το ποστ είναι μια μπούρδα ολκής που υπάρχει μόνο για να κάνει αντιπολίτευση και γράφτηκε από τύπο με μυαλό αμοιβάδας που νομίζει ότι το οποιοδήποτε κράτος μπορεί να είναι έτοιμο για οτιδήποτε. Αν το μυαλό του είχε μέγεθος μεγαλύτερο από μισό νανόμετρο θα καταλάβαινε πως στις καλές εποχές οι πόροι δεν κατανέμονται σε ένα σημείο αλλά μοιράζονται με φυσικό τρόπο ώστε η υγιής πρόοδος συνολικά στην κοινωνία να μας επιτρέψει να ανταπεξέλθουμε όταν έρθουν δύσκολες εποχές. Πόσο μάλλον σε μια οικονομία που βρέθηκε σε συνολική οικονομική αδυναμία και θα μπορούσε να ήταν σε πολύ χειρότερη θέση. Αλλά μπροστά στη φθηνή αντιπολίτευση και να την πούμε στον Κούλη και τον κάθε κούλη η κοινή λογική φεύγει από το παράθυρο.

Έχει ιδέα ο δικηγόρος τι αντιδραστήρια είναι αυτά που χρειάζονται για τα τεστ; Οχι. Έχει ιδέα πόσα τεστ μπορούν να παραχθούν ανά μέρα; Όχι. Έχει ιδέα πως παράγονται και τα logistics να μεταφερθούν χιλιάδες τεστ σε όλο τον κόσμο όταν η ζήτηση από 200 χώρες είναι τεράστια; Οχι. Έχει διδαχθεί έστω τα πολύ βασικά μαθηματικά να καταλάβει μια καμπύλη; ΟΧΙ Έχει όμως γνώμη για τα πάντα; ΦΥΣΙΚΑ ΝΑΙ!

Και για να μην παρεξηγηθούμε, το οργισμένο ποστ δεν απευθύνεται σε εσένα. Απευθύνεται σε αυτή την ανθυποαμοιβάδα που το έγραψε.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Κεντροδεξιός Ψάλτης
Δημοσιεύσεις: 1790
Εγγραφή: 08 Σεπ 2019, 19:55

Re: Τι δεν είπε το Kouli

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κεντροδεξιός Ψάλτης » 20 Μαρ 2020, 18:50

Οι Ασιάτες έχουν δικιά τους παραγωγή αντιδραστηρίων.Η Ελλάδα πρέπει να τα εισάγει και προφανώς θα υπάρχει έλλειψη τώρα που τα ζητάνε 200 χώρες μαζί.Εδώ στην Γερμανία έχουν έλλειψη.

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Τι δεν είπε το Kouli

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 20 Μαρ 2020, 18:51

under έγραψε:
20 Μαρ 2020, 18:11
Καπου εδω να υπενθυμισουμε τον Πολακη που σε καποια φαση οταν ειχαμε περυσι 39 θυματα απο τη γριπη βγηκε και ειπε οτι δεν εγινε καμια καταστροφη.Τελικα "στη βαρδια του" τα θυματα εφτασαν 152.
Μονο ροχαλες σε ζαιους οταν ανοιγουν τα βοθροστοματα τους για την τωρινη διαχειριση της καταστασης.Τιποτα αλλο.
Έλα, ενενήντα θύματα έχεις φέτος από γρίπη μέχρι τώρα (η σαιζόν τελειώνει τον Μάιο), πέραν του κορονοϊού. Και αυτά επί αριστείας, όχι επί πολάκηδων. Προφανώς τώρα που θα βάλεις την χώρα στο γύψο, θα γράψεις καλύτερες επιδόσεις από τον πολάκη, ειδικά αφού κάποια θα βαφτιστούν και θύματα κορονοϊού.

Επί της ουσίας σχεδόν σε όλα τα θέματα τα έχετε κάνει το ίδιο σκατά ή χειρότερα από τους πολάκηδες που βρίζατε, και αυτό δείχνει πολλά για το πόσο άχρηστοι μαλάκες είστε. Οι άλλοι τουλάχιστον δεν το έπαιζαν και άριστοι.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24584
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Τι δεν είπε το Kouli

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 20 Μαρ 2020, 18:53

1. Δεν μας είπε γιατί η δυναμικότητα των ΜΕΘ ήταν και παραμένει πολύ κάτω από τον ευρωπαϊκό μέσο όρο και τις απαιτήσεις, πράγμα που στην πανδημία μεταφράζεται σε δεκάδες ή εκατοντάδες θανάτους.

Γιατί είχαμε στενά οικονομικά και σοβαρότερες προτεραιότητες, π.χ. να ξανανοίξουμε την ΕΡΤ, να ξαναπροσλάβουμε τις καθαρίστριες των ΔΟΥ, να κάνουμε χουντογλέντια στην παρέλαση για το '21 και Τσινετσιτά καταστάσεις στην επέτειο της Σαλαμίνας. Και διαστημική υπηρεσία και και και. Α και να κάψουμε καμιά εικοσαριά δισεκατομμύρια με δημιουργική ασάφεια.

2. Δεν μας είπε γιατί λείπει τόσο πολύ προσωπικό που ακόμα και οι 2.000 έκτακτες προσλήψεις δεν επαρκούν.

Γιατί οι προσλήψεις στο ΕΣΥ διαφημίστηκαν την πρώτη χρονιά ΣΥΡΙΖΑ, τη δεύτερη χρονιά ΣΥΡΙΖΑ, την τρίτη χρονιά ΣΥΡΙΖΑ και τελικά την τέταρτη χρονιά μονιμοποίησαν τις πλύστρες του εργολάβου και την πέμπτη χρονιά πήραν διοικητικούς στα κεντρικά του υπουργείου, κηπουρούς, τεχνικούς υπολογιστών, δημοσιοσχεσούδες κλπ. Οτιδήποτε εκτός από γιατρούς, ελάχιστους δε νοσηλευτές.

3. Δεν μας είπε γιατί δεν προέβλεψε η κυβέρνηση να προμηθευτεί τα αντιδραστήρια που θα επέτρεπαν μαζικά τεστ στον πληθυσμό για να περιοριστεί η εξάπλωση του ιού.

γιατί τα αντιδραστήρια αυτά βγήκαν πριν ενάμιση μήνα και έχουν έλλειψη σε όλον τον κόσμο. Πουθενά δε γίνονται μαζικά τεστ. Ακόμα και στη Νότια Κορέα γίνονται λίγο περισσότερα, όχι μαζικά.

4. Δεν μας είπε γιατί, με την έλλειψη διαγνωστικών τεστ, πάμε ολοταχώς για μοντέλο Ιταλίας που δεν μπόρεσε να ελέγξει σε ικανοποιητικό βαθμό ποιοι είναι φορείς.

αυτό είναι αυθαίρετη εκτίμηση. Η Ιταλία άργησε πάρα πολύ να πάρει μέτρα κοινωνικής απομάκρυνσης, αυτό φταίει πολύ περισσότερο από τα τεστ. Εμείς πήραμε σχεδόν αμέσως πολύ αυστηρά μέτρα και μέχρι στιγμής τα νούμερα (σοβαρά περιστατικά και θάνατοι) δείχνουν ότι δεν πάμε και τόσο ολοταχώς για Ιταλία.

5. Δεν μας είπε γιατί δεν προέβλεψε η κυβέρνηση να προμηθευτεί αναπνευστήρες που είναι άκρως απαραίτητοι όταν τα πράγματα φτάσουν σε οριακό σημείο, έστω και για διασωλήνωση στο προαύλιο.

γιατί δεν ξέραμε αρκετά για την αρρώστια. Όλοι τρέχουν να προμηθευτούν αναπνευστήρες.

6. Δεν μας είπε γιατί οι γιατροί και οι νοσηλευτές είναι τόσο λίγοι, που με τις καραντίνες, προτού καν ξεκινήσει η μάχη, κλείνουν τμήματα και κλινικές.

Δες τις προηγούμενες ερωτήσεις και μην επαναλαμβάνεις τον εαυτό σου.

7. Δεν μας είπε γιατί η χώρα δεν φρόντισε να προμηθευτεί τον απαραίτητο προστατευτικό εξοπλισμό με αποτέλεσμα σήμερα στα νοσοκομεία να μην τηρούνται τα πρωτόκολλα ασφαλείας.

Δες τις προηγούμενες ερωτήσεις και μην επαναλαμβάνεις τον εαυτό σου.

8. Δεν μας είπε αν νιώθει περήφανος που η Ελλάδα δεν παράγει πλέον ούτε μάσκες, ούτε γάντια, ούτε εξοπλισμό.

Σταμάτησε τον Ιούνιο του '19 φαντάζομαι... Αντίθετα η παραγωγή μαλακίας πάει μια χαρά.

9. Δεν μας είπε αν θα επιτάξει τα ιδιωτικά νοσοκομεία σε μια περίοδο που απεγνωσμένα αναζητούνται κλίνες και ειδικά κλίνες ΜΕΘ με δυνατότητα διαδωλήνωσης.

Actually έχει πει ότι θα τα επιτάξει, το λέει στην ΠΝΠ της 25ης Φεβρουαρίου και ήδη το έκανε για μια κλινική.

10. Δεν μας είπε αν μετάνιωσε που μια ζωή πάλευε μαζί με τους ομοϊδεάτες του να τσακίσει το δημόσιο σύστημα υγείας.

Αυτή είναι η δική σου πολιτική εκτίμηση. Θα μπορούσε να παρατηρήσει κάποιος ότι η αντίθετη πλευρά έκανε πολύ περισσότερα για να τσακίσει το δημόσιο σύστημα υγείας. Για παράδειγμα το έκανε εντελώς δωρεάν για όσους δε συνεισφέρουν σε αυτό, τσάκισε τους μισθούς των γιατρών και περιόρισε τη δυνατότητά του να αντλεί έσοδα από όσους θέλουν να πληρώσουν (απογευματινά ιατρεία).



11. Δεν μας είπε αν τελικά οι γιατροί πλεόναζαν από το Σύστημα Υγείας όπως ο ίδιος διατείνονταν πριν ενάμισι χρόνο.


Το Σύστημα Υγείας έπρεπε πριν ενάμιση χρόνο να έχει αρκετούς γιατρούς για να αντιμετωπίσει μια επιδημία που συμβαίνει μια φορά στα 100 χρόνια και εκατονταπλασιάζει το συνηθισμένο φορτίο του; Μήπως πρέπει να έχουμε και αρκετούς στρατιωτικούς για να μπορούμε να πολεμήσουμε ταυτόχρονα Τουρκία και Γερμανία; Μήπως να έχουμε και πεντακόσια εκχιονιστικά στην Αττική για τις δυο μέρες ανά τριετία που το στρώνει;

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Τι δεν είπε το Kouli

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 20 Μαρ 2020, 19:01

aljawn έγραψε:
20 Μαρ 2020, 18:51
Έλα,ενενήντα θύματα έχεις φέτος από γρίπη μέχρι τώρα (η σαιζόν τελειώνει τον Μάιο), πέραν του κορονοϊού. Και αυτά επί αριστείας, όχι επί πολάκηδων. Προφανώς τώρα που θα βάλεις την χώρα στο γύψο, θα γράψεις καλύτερες επιδόσεις από τον πολάκη, ειδικά αφού κάποια θα βαφτιστούν και θύματα κορονοϊού.

Επί της ουσίας σχεδόν σε όλα τα θέματα τα έχετε κάνει το ίδιο σκατά ή χειρότερα από τους πολάκηδες που βρίζατε, και αυτό δείχνει πολλά για το πόσο άχρηστοι μαλάκες είστε. Οι άλλοι τουλάχιστον δεν το έπαιζαν και άριστοι.
Επαναλαμβανω οτι εσυ ελεγες οτι δεν εγινε καμια καταστροφη περυσι.Εφτασες τα 152 θυματα απο τη γριπη.
Τωρα βγαινεις και ζητας ευθυνες απο τους αλλους για την αντιμετωπιση της πανδημιας που σε αλλες χωρες θεριζει εκατονταδες ζωες.
Τοσο ξεφτιλας εισαι.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών