Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 07 Απρ 2020, 11:23

sys3x έγραψε:
07 Απρ 2020, 00:19
Εδώ οι πάρα πολύ καλοί μας φίλοι Γερμανοί καταδικάζουν την Ελλάδα για παραβίαση των αθρωπινών δικαιωμάτων στον Έβρο
http://www.avgi.gr/article/10927/109131 ... -ston-ebro
Δεχόμαστε επίθεση φιλίας, θέλουν να μας κάνουν με το ζόρι αθρώπους αλλά εμείς εκεί, αχάριστοι, τεμπέληδες, σερβιτόροι, λέμε στο διάολο κι αυτή η Ευρώπη σας και γαμώ το Μόναχο (σόρρυ Γκέοργκ) σας, γκεγκεν νάτζις, πίσω στο φοίνικα κτλ.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον πολύ καλό φίλο Highlander και το φιλαράκι μου τον stavmanr για την έγκαιρη και έγκυρη ενημέρωση αντίστοιχα, χωρίς εσάς παιδιά ακόμη στα σκοτάδια θα ήμανε.
:D
Κοίταξε sys, κάπου τα μπερδεύεις.
Το γεγονός ότι υπάρχει ένα επιστημονικό πόρισμα καταπάτησης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στον Έβρο από την επιστημονική επιτροπή της γερμανικής βουλής δεν έχει καμία σχέση με φιλίες και συμπάθειες. Είναι απλά ένα πόρισμα που δείχνει ότι η συγκεκριμένη επιτροπή θεωρεί τις ελληνικές κινήσεις αυθαίρετες και καταχρηστικές για τα ανθρώπινα δικαιώματα, με βάση τους κανονισμούς και τους ορισμούς των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37757
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 07 Απρ 2020, 14:31

stavmanr έγραψε:
07 Απρ 2020, 11:23


Κοίταξε sys, κάπου τα μπερδεύεις.
Το γεγονός ότι υπάρχει ένα επιστημονικό πόρισμα
Δε νομίζω σταβ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37757
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 07 Απρ 2020, 14:40

ST48410 έγραψε:
07 Απρ 2020, 01:09

Εγώ δεν βλέπω φίλους η εχθρούς, τουλάχιστον όσο αφορά πολιτικές κρατών που δεν συνορεύεις. Συμφέροντα βλέπω. Και οι Γερμανοί βάζουν την χώρα τους τόσο ψηλά που είναι δύσκολο να είναι "φίλοι" με τον οποιονδήποτε. Αλλά και πάλι εδώ εξετάζουμε κρατική πολιτική. Και όπως δεν θα δεχόμουνα η συμπεριφορά του Τσίπρα ή του Καμένου ή του Κοτζιά να θεωρείται ότι εκφράζει και εμένα ή τα αισθήματά μου για άλλους λαούς, έτσι δεν μπορώ να φορέσω την συμπεριφορά της Μέρκελ καπέλο στο μέσο Γερμανό. Αφού το ξεκαθαρίσαμε αυτό να πούμε ότι ο μέσος Γερμανός μπορεί μια χαρά να θεωρεί το μέσο Έλληνα υπανάπτυκτο και τεμπέλη αν του γίνει η σχετική πλύση εγκεφάλου από παλιοφυλλάδες που δυστυχώς ευδοκιμούν και εκεί.

Αφού λοιπόν μιλάμε για συμφέροντα δεν περιμένω η Γερμανική πολιτικοοικονομική οντότητα να πάρει το μέρος της Ελλάδας. Είμαι εξ αρχής προετοιμασμένος ότι θα δώσει προτεραιότητα σε ότι συμφέρει το δικό της κράτος ή και πιο στενά αυτούς που παίρνουν αποφάσεις εκεί. Έτσι δεν εκπλήσσομαι, κρατώ μικρό καλάθι, δεν περιμένω πολλά και αναζητώ έξυπνες διπλωματικές λύσεις που θα κερδίσουν κάτι για την χώρα μου και όχι φίλους. Καλοί είναι και οι φίλοι αλλά κατά τη γνώμη μου κάπως ουτοπικό να αναμένω κάτι τέτοιο σε τέτοιο επίπεδο (ο Ταγίπ ήταν φίλος κάποια στιγμή επί Καραμανλή Ραφήνας).

Και με αυτό το σκεπτικό άσκησα στο παρελθόν δριμεία κριτική στον Βαρουφάκη, όχι γιατί ξέρω καλύτερα οικονομικά (προφανώς δεν ξέρω, ούτε καν έχω τα στοιχεία που είχε αυτός στην διάθεσή του), αλλά γιατί δεν έμοιαζε να καταλαβαίνει ότι το πρόβλημα δεν ήταν να τους πείσει για την ορθότητα των οικονομικών απόψεών του. Ήταν να βρει μια αμοιβαία επωφελή λύση που να την θεωρούν και οι υπόλοιποι καλή και να μπορούν να την πουλήσουν στα ακροατήριά τους (πολιτικοί ήταν και αυτοί στην τελική). Δεν το κατάλαβε ή μάλλον όταν πια το είχε καταλάβει είχε γεμίσει με "εχθρούς". Δεν θυμάμαι ποτέ άλλοτε να σνομπάρουν Έλληνα υπουργό οι Ευρωπαίοι ομόλογοί του και να λένε δεν θέλουμε να μιλήσουμε με σένα και να ζητάνε αντικαταστάτη από τον Αλέξη.

Επειδή έχω μία τάση στα σεντόνια το κόβω εδώ. Αν θες, ευχαρίστως να επεκταθώ.
Να επεκταθείς Στάθη όσο τραβάει η ψυχή σου.

Κανέναν από εμάς δεν προκαλεί ιδιαίτερη αίσθηση νομίζω η στάση της Γερμανίας, εξάλλου ήταν πάντοτε πολύ καλοί μας φίλοι το αποδείκνυαν μόνοι τους με την πρώτη ευκαιρία.
Θα ψάξω να βρω ένα μικρό ντοκιμαντέρ για ένα παιδάκι που σώθηκε από το Δίστομο και κατέληξε στην Γερμανία όπου και μεγάλωσε, να δεις τι λέει το ίδιο το "παιδάκι" για την ψυχοσύνθεση του Χανς που έβαλες στην συζήτηση, δεν θυμάμαι τον τίτλο του όμως, θα προσπαθήσω.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42768
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Απρ 2020, 14:46

Καλά κάνουν οι επιτροπές και δίνουν τις μάχες τους για την αντικειμενική αλήθεια, πέρα από χώρες και συμφέροντα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37757
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 07 Απρ 2020, 14:47

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
07 Απρ 2020, 06:39
sys3x έγραψε:
07 Απρ 2020, 00:19
Εδώ οι πάρα πολύ καλοί μας φίλοι Γερμανοί καταδικάζουν την Ελλάδα για παραβίαση των αθρωπινών δικαιωμάτων στον Έβρο
http://www.avgi.gr/article/10927/109131 ... -ston-ebro
Δεχόμαστε επίθεση φιλίας, θέλουν να μας κάνουν με το ζόρι αθρώπους αλλά εμείς εκεί, αχάριστοι, τεμπέληδες, σερβιτόροι, λέμε στο διάολο κι αυτή η Ευρώπη σας και γαμώ το Μόναχο (σόρρυ Γκέοργκ) σας, γκεγκεν νάτζις, πίσω στο φοίνικα κτλ.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον πολύ καλό φίλο Highlander και το φιλαράκι μου τον stavmanr για την έγκαιρη και έγκυρη ενημέρωση αντίστοιχα, χωρίς εσάς παιδιά ακόμη στα σκοτάδια θα ήμανε.
:D
Οι φιλοι μας οι Γερμανοι=4 αριστεροι δικηγοροι
Παλι το τερματισες
stavmanr, αν θέλεις εξήγησε του αυτό που έλεγες για το "επιστημονικό πόρισμα" γιατί εγώ δεν μπορώ, ίσως βγάλετε άκρη εσείς όμως μεταξύ σας.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24494
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Απρ 2020, 14:52

ναι ΟΚ δεν είναι η στάση της Γερμανίας. Είναι η στάση τεσσάρων μονιμάδων της Γερμανικής Βουλής που κανονικά θα έπρεπε να διδάσκουν σε κάποιο δημοτικό.

Άβαταρ μέλους
κορόιδο
Δημοσιεύσεις: 1845
Εγγραφή: 28 Μαρ 2020, 14:51

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κορόιδο » 07 Απρ 2020, 14:53

Φίλοι του Γιαννόπουλου είναι.
Περαστικά αν και ο ρατσισμός είναι συνώνυμο της ασκεψίας και δεν βλέπω να έιναι περαστικός

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37757
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 07 Απρ 2020, 14:55

Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Απρ 2020, 14:46
Καλά κάνουν οι επιτροπές και δίνουν τις μάχες τους για την αντικειμενική αλήθεια, πέρα από χώρες και συμφέροντα.
Στο τέλος κάθε παραγράφου να βάζεις και ένα χέηλ χίτλα όμως να είσαι και πιο πειστικός.
Είναι επιστημονική αλήθεια η εθνικοσοσιαλιστική σουπρέμανση των Γερμανώνε, δεν είναι νάνε;

Και επειδή (πάλι) βαριέμαι να γράφω, ας σου εξηγήσει ο foscilis αν έχει όρεξη πόσο ακριβώς "αντικειμενική αλήθεια, πέρα από χώρες και συμφέροντα" είναι το συγκεκριμένο καταδικαστικό πόρισμα της Γερμανίας. Είναι σίγουρα βέβαια, αντικειμενικότατο και σίγουρα πέρα και πάνω από συμφέροντα.
:smt005:
SpoilerShow
πόση βλακεία θε μου, πόση :lol:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37757
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 07 Απρ 2020, 14:57

foscilis έγραψε:
07 Απρ 2020, 14:52
ναι ΟΚ δεν είναι η στάση της Γερμανίας. Είναι η στάση τεσσάρων μονιμάδων της Γερμανικής Βουλής που κανονικά θα έπρεπε να διδάσκουν σε κάποιο δημοτικό.
Με πρόλαβες ρε μουνάκι.
:D
Ναι σίγουρα, οι Γερμανοί τα αφήνουν αυτά στην τύχη τους, όπως έχουμε εμείς εδώ αμολημένο τον Στέφανο Χίο ένα πράμα.
:smt005:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42768
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Απρ 2020, 15:01

sys3x έγραψε:
07 Απρ 2020, 14:55
Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Απρ 2020, 14:46
Καλά κάνουν οι επιτροπές και δίνουν τις μάχες τους για την αντικειμενική αλήθεια, πέρα από χώρες και συμφέροντα.
Στο τέλος κάθε παραγράφου να βάζεις και ένα χέηλ χίτλα όμως να είσαι και πιο πειστικός.
Είναι επιστημονική αλήθεια η εθνικοσοσιαλιστική σουπρέμανση των Γερμανώνε, δεν είναι νάνε;

Και επειδή (πάλι) βαριέμαι να γράφω, ας σου εξηγήσει ο foscilis αν έχει όρεξη πόσο ακριβώς "αντικειμενική αλήθεια, πέρα από χώρες και συμφέροντα" είναι το συγκεκριμένο καταδικαστικό πόρισμα της Γερμανίας. Είναι σίγουρα βέβαια, αντικειμενικότατο και σίγουρα πέρα και πάνω από συμφέροντα.
:smt005:
SpoilerShow
πόση βλακεία θε μου, πόση :lol:
Δεν είναι της Γερμανίας καταρχάς. Άλλη επιτροπή μπορεί να λέει άλλο, το κοινοβούλιο άλλο, και η καγκελαρία άλλο.
Δεν περιμένω και πολύ σκέψη από σένα, μέχρι "Hans bad" είναι τα κυβικά σου.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48468
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 07 Απρ 2020, 15:04

sys3x έγραψε:
07 Απρ 2020, 14:57
foscilis έγραψε:
07 Απρ 2020, 14:52
ναι ΟΚ δεν είναι η στάση της Γερμανίας. Είναι η στάση τεσσάρων μονιμάδων της Γερμανικής Βουλής που κανονικά θα έπρεπε να διδάσκουν σε κάποιο δημοτικό.
Με πρόλαβες ρε μουνάκι.
:D
Ναι σίγουρα, οι Γερμανοί τα αφήνουν αυτά στην τύχη τους, όπως έχουμε εμείς εδώ αμολημένο τον Στέφανο Χίο ένα πράμα.
:smt005:
Πλάκα πλάκα, αμα βάζαμε τον Χίο ν' αντιμετωπίσει το Σόιμπλε και τη Γουρούνα, θα τους έβαζε στη θέση τους. :003:
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 07 Απρ 2020, 15:04

sys3x έγραψε:
07 Απρ 2020, 14:47
stavmanr, αν θέλεις εξήγησε του αυτό που έλεγες για το "επιστημονικό πόρισμα" γιατί εγώ δεν μπορώ(...)
"Σε αυτό το συμπέρασμα καταλήγει γνωμοδότηση της Επιστημονικής Υπηρεσίας της γερμανικής βουλής (...)"

https://www.dw.com/el/%CE%B7-%CE%B5%CE% ... a-53017592

Διάβασε λιγάκι βρε sys. Μπροστά σου τα έχεις.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37757
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 07 Απρ 2020, 15:05

Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Απρ 2020, 15:01
sys3x έγραψε:
07 Απρ 2020, 14:55
Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Απρ 2020, 14:46
Καλά κάνουν οι επιτροπές και δίνουν τις μάχες τους για την αντικειμενική αλήθεια, πέρα από χώρες και συμφέροντα.
Στο τέλος κάθε παραγράφου να βάζεις και ένα χέηλ χίτλα όμως να είσαι και πιο πειστικός.
Είναι επιστημονική αλήθεια η εθνικοσοσιαλιστική σουπρέμανση των Γερμανώνε, δεν είναι νάνε;

Και επειδή (πάλι) βαριέμαι να γράφω, ας σου εξηγήσει ο foscilis αν έχει όρεξη πόσο ακριβώς "αντικειμενική αλήθεια, πέρα από χώρες και συμφέροντα" είναι το συγκεκριμένο καταδικαστικό πόρισμα της Γερμανίας. Είναι σίγουρα βέβαια, αντικειμενικότατο και σίγουρα πέρα και πάνω από συμφέροντα.
:smt005:
SpoilerShow
πόση βλακεία θε μου, πόση :lol:
Δεν είναι της Γερμανίας καταρχάς. Άλλη επιτροπή μπορεί να λέει άλλο, το κοινοβούλιο άλλο, και η καγκελαρία άλλο.
Δεν περιμένω και πολύ σκέψη από σένα, μέχρι "Hans bad" είναι τα κυβικά σου.
Είναι Γερμανική και δεν είπα Χανς μπαντ αναγκαστικά πουθενά και αυτό είναι ακριβώς το όλο θέμα, ότι δεν καταλαβαίνεις τι λέμε, η μεγάλη έκπληξη θα ήταν να καταλάβαινες.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 07 Απρ 2020, 15:05

foscilis έγραψε:
07 Απρ 2020, 14:52
ναι ΟΚ δεν είναι η στάση της Γερμανίας. Είναι η στάση τεσσάρων μονιμάδων της Γερμανικής Βουλής που κανονικά θα έπρεπε να διδάσκουν σε κάποιο δημοτικό.
:lol:
Κάνε αίτηση να πάρουν εσένα ρε συ Φος που είσαι πιο ειδικός και πιο μερακλής...

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24494
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Απρ 2020, 15:06

sys3x έγραψε:
07 Απρ 2020, 14:57
foscilis έγραψε:
07 Απρ 2020, 14:52
ναι ΟΚ δεν είναι η στάση της Γερμανίας. Είναι η στάση τεσσάρων μονιμάδων της Γερμανικής Βουλής που κανονικά θα έπρεπε να διδάσκουν σε κάποιο δημοτικό.
Με πρόλαβες ρε μουνάκι.
:D
Ναι σίγουρα, οι Γερμανοί τα αφήνουν αυτά στην τύχη τους
έχεις δίκιο. Η Γερμανία είναι ένα ολοκληρωτικό καθεστώς που ελέγχει μέχρι και τον τελευταίο βοθρατζή, όλοι ενωμένοι σαν ένα τεράστιο καλοκουρδισμένο ρομπότ στην υπηρεσία του συλλογικού σκοπού τους που φυσικά έχεις ΕΣΥ καταλάβει ως κέντρο του.

Ταυτόχρονα όταν ο αντίστοιχος Γερμανός σε βλέπει σαν ζητιάνο που το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να δανειστεί αγύριστα έχεις πρόβλημα με αυτήν την υπεραπλούστευση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών