Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37762
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 30 Απρ 2020, 12:56

hellegennes έγραψε:
30 Απρ 2020, 12:51
Εμένα μού προκαλεί θλίψη. Η σαφής επιστημονική άποψη ήταν και είναι ότι οι μάσκες χρειάζονται μόνο σε πληθυσμό που νοσεί. Αυτό έλεγε πάντα ο ΠΟΥ, ο CDC και ο ΕΟΔΥ. Το ότι δημιουργήθηκε έλλειψη στις μάσκες φέτος τούς ανάγκασε όλους να το επαναλάβουν ξανά και ξανά και ταυτόχρονα, επειδή υπάρχει μεγάλη ζήτηση, να παρακινήσουν βιομηχανίες και βιοτεχνίες να ράψουν μάσκες και χειρουργικές και υφασμάτινες, μεταξύ άλλων και για να τονώσουν ένα ακόμη κομμάτι της οικονομίας.

Ε, τώρα που τις έχουμε, πρέπει να τις αγοράσει ο κόσμος, οπότε τις κάνουν υποχρεωτικές. Δεν υπάρχει κανένας επιστημονικός λόγος. Όλοι οι οργανισμοί υγείας δεν θυμήθηκαν φέτος να πούνε ότι οι μάσκες δεν χρειάζονται στους υγιείς, το έλεγαν από πάντα. Ο μοναδικός λόγος είναι οικονομικός.
Με αυτά τα δεδομένα και σύμφωνα με τις δηλώσεις του κυρίου Τσιόρδα λοιπόν γιατί κατά την γνώμη σου θα επιβάλλουν πρόστιμο 150€ σε όποιον δεν φοράει από εδώ και πέρα σε κλειστούς χώρους;
(δεν εκφράζω καμμία άποψη - έχω φυσικά - απλά σε ρωτάω)
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34698
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 30 Απρ 2020, 12:57

hellegennes έγραψε:
30 Απρ 2020, 12:51
Εμένα μού προκαλεί θλίψη. Η σαφής επιστημονική άποψη ήταν και είναι ότι οι μάσκες χρειάζονται μόνο σε πληθυσμό που νοσεί. Αυτό έλεγε πάντα ο ΠΟΥ, ο CDC και ο ΕΟΔΥ. Το ότι δημιουργήθηκε έλλειψη στις μάσκες φέτος τούς ανάγκασε όλους να το επαναλάβουν ξανά και ξανά και ταυτόχρονα, επειδή υπάρχει μεγάλη ζήτηση, να παρακινήσουν βιομηχανίες και βιοτεχνίες να ράψουν μάσκες και χειρουργικές και υφασμάτινες, μεταξύ άλλων και για να τονώσουν ένα ακόμη κομμάτι της οικονομίας.

Ε, τώρα που τις έχουμε, πρέπει να τις αγοράσει ο κόσμος, οπότε τις κάνουν υποχρεωτικές. Δεν υπάρχει κανένας επιστημονικός λόγος. Όλοι οι οργανισμοί υγείας δεν θυμήθηκαν φέτος να πούνε ότι οι μάσκες δεν χρειάζονται στους υγιείς, το έλεγαν από πάντα. Ο μοναδικός λόγος είναι οικονομικός.

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρεις ποιός νοσεί.Όλη σχεδόν η καραντίνα και τα σχετικά μέτρα προσαρμόζονται στην ιδιαιτερότητα αυτή.Πόσες φορές τους έχεις ακούσει να λένε πρέπει να συμπεριφερόμαστε σαν να είμαστε ήδη φορείς;
Eπομένως όταν είμαστε κλεισμένοι στο σπίτι και κυκλοφορούμε ελάχιστα δεν χρειάζεται μάσκα.Όταν όμως πυκνώνει η κυκλοφορία έξω δεδομένης της αβεβαιότητος ποιός νοσεί χρειάζεται.

Άβαταρ μέλους
LOUROS
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 23:31

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LOUROS » 30 Απρ 2020, 13:06

πατησιωτης έγραψε:
30 Απρ 2020, 12:57
hellegennes έγραψε:
30 Απρ 2020, 12:51
Εμένα μού προκαλεί θλίψη. Η σαφής επιστημονική άποψη ήταν και είναι ότι οι μάσκες χρειάζονται μόνο σε πληθυσμό που νοσεί. Αυτό έλεγε πάντα ο ΠΟΥ, ο CDC και ο ΕΟΔΥ. Το ότι δημιουργήθηκε έλλειψη στις μάσκες φέτος τούς ανάγκασε όλους να το επαναλάβουν ξανά και ξανά και ταυτόχρονα, επειδή υπάρχει μεγάλη ζήτηση, να παρακινήσουν βιομηχανίες και βιοτεχνίες να ράψουν μάσκες και χειρουργικές και υφασμάτινες, μεταξύ άλλων και για να τονώσουν ένα ακόμη κομμάτι της οικονομίας.

Ε, τώρα που τις έχουμε, πρέπει να τις αγοράσει ο κόσμος, οπότε τις κάνουν υποχρεωτικές. Δεν υπάρχει κανένας επιστημονικός λόγος. Όλοι οι οργανισμοί υγείας δεν θυμήθηκαν φέτος να πούνε ότι οι μάσκες δεν χρειάζονται στους υγιείς, το έλεγαν από πάντα. Ο μοναδικός λόγος είναι οικονομικός.

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρεις ποιός νοσεί.Όλη σχεδόν η καραντίνα και τα σχετικά μέτρα προσαρμόζονται στην ιδιαιτερότητα αυτή.Πόσες φορές τους έχεις ακούσει να λένε πρέπει να συμπεριφερόμαστε σαν να είμαστε ήδη φορείς;
Eπομένως όταν είμαστε κλεισμένοι στο σπίτι και κυκλοφορούμε ελάχιστα δεν χρειάζεται μάσκα.Όταν όμως πυκνώνει η κυκλοφορία έξω δεδομένης της αβεβαιότητος ποιός νοσεί χρειάζεται.
Όπωε τα λεέι ο Χέλλης είναι. Το δεν ξέρεις ποιος νοσεί είναι απάτη. Προσπαθούν να κάνουν τον ίδιο τον άνθρωπο ιό.
Ποτέ στην ιστορία δεν χρεια΄στηκε να φορέσουν οι υγιείες μάσκα. Ούτε οι ασθενείς εδω που τα λέμε.

Η χρήση μάσκας έχει ομως και πολιτική σκοπιμότητα. Η μάσκα σε άτομο που δεν πάσχει απο ασθένεια είναι φίμωτρο.
Σύμβολο της υποταγής του κόσμου στο καθεστώς.
We're on a mission from God 777

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40658
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Απρ 2020, 13:09

πατησιωτης έγραψε:
30 Απρ 2020, 12:57
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρεις ποιός νοσεί.Όλη σχεδόν η καραντίνα και τα σχετικά μέτρα προσαρμόζονται στην ιδιαιτερότητα αυτή.Πόσες φορές τους έχεις ακούσει να λένε πρέπει να συμπεριφερόμαστε σαν να είμαστε ήδη φορείς;
Eπομένως όταν είμαστε κλεισμένοι στο σπίτι και κυκλοφορούμε ελάχιστα δεν χρειάζεται μάσκα.Όταν όμως πυκνώνει η κυκλοφορία έξω δεδομένης της αβεβαιότητος ποιός νοσεί χρειάζεται.
Ξέρω ποιος νοσεί. Ελάχιστα άτομα. Είναι δεδομένα ότι είναι ελάχιστα άτομα. Το μέτρο είναι ασύμμετρο. Η πιθανότητα να μολυνθώ από βακτήρια από την χρήση της αν την φοράω για 10 ώρες είναι αφάνταστα μεγαλύτερη από την πιθανότητα να κολλήσω ή να μεταδώσω κορωνοϊό.

Βασικά είναι πολύ μεγαλύτερη η πιθανότητα να κολλήσω κορωνοϊό φορώντας την παρά μη.

Επιπροσθέτως, αν ο κίνδυνος ήταν τόσο μεγάλος που επιβάλλεται να φοράμε μάσκες, είναι παράλογο να ανοίξει το οτιδήποτε. Η επιβολή αυτού του μέτρου δεν αντισταθμίζει την απειλή και αν η απειλή δεν είναι τόσο μεγάλη το μέτρο είναι παντελώς άχρηστο.

Και κάτι τελευταίο. Η κίνηση στο κατάστημά μου δεν πρόκειται να αυξηθεί. Τουναντίον, πιο πιθανό είναι να μειωθεί τώρα. Τι ακριβώς αλλάζει λοιπόν και επιβάλλεται να φοράω εγώ μάσκα σε σχέση με το να φορούσα εγώ μάσκα πριν έναν μήνα, στην κορύφωση της πανδημίας και άρα του κινδύνου;
sys3x έγραψε:
30 Απρ 2020, 12:56
Με αυτά τα δεδομένα και σύμφωνα με τις δηλώσεις του κυρίου Τσιόρδα λοιπόν γιατί κατά την γνώμη σου θα επιβάλλουν πρόστιμο 150€ σε όποιον δεν φοράει από εδώ και πέρα σε κλειστούς χώρους;
Το είπα. Για τα λεφτά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37762
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 30 Απρ 2020, 13:12

hellegennes έγραψε:
30 Απρ 2020, 13:09
πατησιωτης έγραψε:
30 Απρ 2020, 12:57
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρεις ποιός νοσεί.Όλη σχεδόν η καραντίνα και τα σχετικά μέτρα προσαρμόζονται στην ιδιαιτερότητα αυτή.Πόσες φορές τους έχεις ακούσει να λένε πρέπει να συμπεριφερόμαστε σαν να είμαστε ήδη φορείς;
Eπομένως όταν είμαστε κλεισμένοι στο σπίτι και κυκλοφορούμε ελάχιστα δεν χρειάζεται μάσκα.Όταν όμως πυκνώνει η κυκλοφορία έξω δεδομένης της αβεβαιότητος ποιός νοσεί χρειάζεται.
Ξέρω ποιος νοσεί. Ελάχιστα άτομα. Είναι δεδομένα ότι είναι ελάχιστα άτομα. Το μέτρο είναι ασύμμετρο. Η πιθανότητα να μολυνθώ από βακτήρια από την χρήση της αν την φοράω για 10 ώρες είναι αφάνταστα μεγαλύτερη από την πιθανότητα να κολλήσω ή να μεταδώσω κορωνοϊό.

Βασικά είναι πολύ μεγαλύτερη η πιθανότητα να κολλήσω κορωνοϊό φορώντας την παρά μη.

Επιπροσθέτως, αν ο κίνδυνος ήταν τόσο μεγάλος που επιβάλλεται να φοράμε μάσκες, είναι παράλογο να ανοίξει το οτιδήποτε. Η επιβολή αυτού του μέτρου δεν αντισταθμίζει την απειλή και αν η απειλή δεν είναι τόσο μεγάλη το μέτρο είναι παντελώς άχρηστο.

Και κάτι τελευταίο. Η κίνηση στο κατάστημά μου δεν πρόκειται να αυξηθεί. Τουναντίον, πιο πιθανό είναι να μειωθεί τώρα. Τι ακριβώς αλλάζει λοιπόν και επιβάλλεται να φοράω εγώ μάσκα σε σχέση με το να φορούσα εγώ μάσκα πριν έναν μήνα, στην κορύφωση της πανδημίας και άρα του κινδύνου;
sys3x έγραψε:
30 Απρ 2020, 12:56
Με αυτά τα δεδομένα και σύμφωνα με τις δηλώσεις του κυρίου Τσιόρδα λοιπόν γιατί κατά την γνώμη σου θα επιβάλλουν πρόστιμο 150€ σε όποιον δεν φοράει από εδώ και πέρα σε κλειστούς χώρους;
Το είπα. Για τα λεφτά.
Spot on.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24503
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 30 Απρ 2020, 13:21

sys3x έγραψε:
30 Απρ 2020, 13:12
hellegennes έγραψε:
30 Απρ 2020, 13:09
πατησιωτης έγραψε:
30 Απρ 2020, 12:57
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρεις ποιός νοσεί.Όλη σχεδόν η καραντίνα και τα σχετικά μέτρα προσαρμόζονται στην ιδιαιτερότητα αυτή.Πόσες φορές τους έχεις ακούσει να λένε πρέπει να συμπεριφερόμαστε σαν να είμαστε ήδη φορείς;
Eπομένως όταν είμαστε κλεισμένοι στο σπίτι και κυκλοφορούμε ελάχιστα δεν χρειάζεται μάσκα.Όταν όμως πυκνώνει η κυκλοφορία έξω δεδομένης της αβεβαιότητος ποιός νοσεί χρειάζεται.
Ξέρω ποιος νοσεί. Ελάχιστα άτομα. Είναι δεδομένα ότι είναι ελάχιστα άτομα. Το μέτρο είναι ασύμμετρο. Η πιθανότητα να μολυνθώ από βακτήρια από την χρήση της αν την φοράω για 10 ώρες είναι αφάνταστα μεγαλύτερη από την πιθανότητα να κολλήσω ή να μεταδώσω κορωνοϊό.

Βασικά είναι πολύ μεγαλύτερη η πιθανότητα να κολλήσω κορωνοϊό φορώντας την παρά μη.

Επιπροσθέτως, αν ο κίνδυνος ήταν τόσο μεγάλος που επιβάλλεται να φοράμε μάσκες, είναι παράλογο να ανοίξει το οτιδήποτε. Η επιβολή αυτού του μέτρου δεν αντισταθμίζει την απειλή και αν η απειλή δεν είναι τόσο μεγάλη το μέτρο είναι παντελώς άχρηστο.

Και κάτι τελευταίο. Η κίνηση στο κατάστημά μου δεν πρόκειται να αυξηθεί. Τουναντίον, πιο πιθανό είναι να μειωθεί τώρα. Τι ακριβώς αλλάζει λοιπόν και επιβάλλεται να φοράω εγώ μάσκα σε σχέση με το να φορούσα εγώ μάσκα πριν έναν μήνα, στην κορύφωση της πανδημίας και άρα του κινδύνου;
sys3x έγραψε:
30 Απρ 2020, 12:56
Με αυτά τα δεδομένα και σύμφωνα με τις δηλώσεις του κυρίου Τσιόρδα λοιπόν γιατί κατά την γνώμη σου θα επιβάλλουν πρόστιμο 150€ σε όποιον δεν φοράει από εδώ και πέρα σε κλειστούς χώρους;
Το είπα. Για τα λεφτά.
Spot on.
Χαζέ τόση ώρα που σου εξηγούσε ο μπάφος έκαιγε στο χέρι του αντί να περάσει στο δικό σου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40658
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Απρ 2020, 13:29

Ήρθε ο ψεκασμένος για να μας πει πάλι ότι ο ΠΟΥ λέει μαλακίες και καλύτερα να εμπιστευτώ τον Χαρδαλιά που ξέρει τι λέει.

Σε λίγο θα σου εξηγήσει πώς ο Μπιλ Γκέιτς, ο Σόρος και ο ΠΟΥ τα κάνανε πλακάκια με τους Κινέζους και τα τελευταία 10 χρόνια λέει ότι οι μάσκες δεν χρειάζονται σε υγιείς, επειδή όλο αυτό το είχαν σχεδιάσει από το 2010.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34698
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 30 Απρ 2020, 13:30

hellegennes έγραψε:
30 Απρ 2020, 13:09
Ξέρω ποιος νοσεί. Ελάχιστα άτομα. Είναι δεδομένα ότι είναι ελάχιστα άτομα. Το μέτρο είναι ασύμμετρο.
Οχι για το μετρό και τα λεωφορεία.Εκεί με ελάχιστα άτομα νοσούντα, η στατιστική πιθανότητα να μπει κάποιο μέσα είναι αρκετά μεγάλη και δεν ξέρεις ποιός θα είναι αυτός.Το ίδιο μπορείς να πεις για τα κομμωτήρια που ανοίγουν και θα έρχονται κοντά αρκετή ώρα εργαζόμενοι και πελάτες.
Έχεις ένα δίκιο για το παντοπωλείο σου - τι αλλάζει από πρώτα που λειτουργούσε στο τώρα.
Αλλά εάν εκδιδόταν οδηγία ότι οι μάσκες είναι απαραίτητες σε όλους τους κλειστούς χώρους εκτός από αυτούς που λειτουργούσαν και κατά τη διάρκεια της καραντίνας θα προκαλούνταν άλλες τόσες ερωτήσεις.
Η καραντίνα έγινε επειδή εθεωρείτο δεδομένο ότι αυτά που έκλεισαν θα προκαλούσαν μετάδοση.Τώρα που ανοίγουν ζητούνται πρόσθετα μέτρα προστασίας.
Η αιτιολογία για τις εξαιρέσεις της καραντίνας (καταστήματα τροφίμων,φαρμακείαα) δεν ήταν ότι αυτά είναι ακίνδυνα αλλά απαραίτητα.Θα ήταν δύσκολο να εξαιρεθούν από τη μάσκα.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37762
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 30 Απρ 2020, 13:32

foscilis έγραψε:
30 Απρ 2020, 13:21
sys3x έγραψε:
30 Απρ 2020, 13:12
hellegennes έγραψε:
30 Απρ 2020, 13:09


Ξέρω ποιος νοσεί. Ελάχιστα άτομα. Είναι δεδομένα ότι είναι ελάχιστα άτομα. Το μέτρο είναι ασύμμετρο. Η πιθανότητα να μολυνθώ από βακτήρια από την χρήση της αν την φοράω για 10 ώρες είναι αφάνταστα μεγαλύτερη από την πιθανότητα να κολλήσω ή να μεταδώσω κορωνοϊό.

Βασικά είναι πολύ μεγαλύτερη η πιθανότητα να κολλήσω κορωνοϊό φορώντας την παρά μη.

Επιπροσθέτως, αν ο κίνδυνος ήταν τόσο μεγάλος που επιβάλλεται να φοράμε μάσκες, είναι παράλογο να ανοίξει το οτιδήποτε. Η επιβολή αυτού του μέτρου δεν αντισταθμίζει την απειλή και αν η απειλή δεν είναι τόσο μεγάλη το μέτρο είναι παντελώς άχρηστο.

Και κάτι τελευταίο. Η κίνηση στο κατάστημά μου δεν πρόκειται να αυξηθεί. Τουναντίον, πιο πιθανό είναι να μειωθεί τώρα. Τι ακριβώς αλλάζει λοιπόν και επιβάλλεται να φοράω εγώ μάσκα σε σχέση με το να φορούσα εγώ μάσκα πριν έναν μήνα, στην κορύφωση της πανδημίας και άρα του κινδύνου;



Το είπα. Για τα λεφτά.
Spot on.
Χαζέ τόση ώρα που σου εξηγούσε ο μπάφος έκαιγε στο χέρι του αντί να περάσει στο δικό σου.
Εδώ και δύο μήνες περίπου ο καθένας στρίβει το δικό του και όσον αφορά το θεματάκι σου ο Χέλλης δεν καπνίζει καν μδγ, χαζούλη.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40658
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Απρ 2020, 13:33

πατησιωτης έγραψε:
30 Απρ 2020, 13:30
hellegennes έγραψε:
30 Απρ 2020, 13:09
Ξέρω ποιος νοσεί. Ελάχιστα άτομα. Είναι δεδομένα ότι είναι ελάχιστα άτομα. Το μέτρο είναι ασύμμετρο.
Οχι για το μετρό και τα λεωφορεία.Εκεί με ελάχιστα άτομα νοσούντα, η στατιστική πιθανότητα να μπει κάποιο μέσα είναι αρκετά μεγάλη και δεν ξέρεις ποιός θα είναι αυτός.Το ίδιο μπορείς να πεις για τα κομμωτήρια που ανοίγουν και θα έρχονται κοντά αρκετή ώρα εργαζόμενοι και πελάτες.
Έχεις ένα δίκιο για το παντοπωλείο σου - τι αλλάζει από πρώτα που λειτουργούσε στο τώρα.
Αλλά εάν εκδιδόταν οδηγία ότι οι μάσκες είναι απαραίτητες σε όλους τους κλειστούς χώρους εκτός από αυτούς που λειτουργούσαν και κατά τη διάρκεια της καραντίνας θα προκαλούνταν άλλες τόσες ερωτήσεις.
Η καραντίνα έγινε επειδή εθεωρείτο δεδομένο ότι αυτά που έκλεισαν θα προκαλούσαν μετάδοση.Τώρα που ανοίγουν ζητούνται πρόσθετα μέτρα προστασίας.
Η αιτιολογία για τις εξαιρέσεις της καραντίνας (καταστήματα τροφίμων,φαρμακείαα) δεν ήταν ότι αυτά είναι ακίνδυνα αλλά απαραίτητα.Θα ήταν δύσκολο να εξαιρεθούν από τη μάσκα.
Θα αρκούσε να προσθέσουν εξαίρεση για τους εργαζόμενους που εξυπηρετούν κόσμο και να πούνε αυτό που λέει έτσι κι αλλιώς το υγειονομικό, δηλαδή ότι η χρήση μάσκας σε προσωπικό που εξυπηρετεί κόσμο αυξάνει την πιθανότητα μόλυνσης και βασικά θα έπρεπε να απαγορεύεται.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24503
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 30 Απρ 2020, 13:38

Πάμε πάλι:

Μάσκα χρειάζεται (=αν δεν έχει ΣΙΓΟΥΡΑ θα έχει πρόβλημα) όποιος έχει να κάνει σίγουρα με αρρώστους. Αν μπαίνεις ρε παιδί μου στο δωμάτιο που έχει πυρετό ο θείος σου χωρίς μάσκα είσαι μαλάκας, no two ways about it.

Η μάσκα βοηθάει οποιονδήποτε άλλον γιατί περιορίζει τη διάδοση του ιού, αλλά δεν χρειάζεται σε συνθήκες αραιών κοινωνικών επαφών.

Όλα αυτά για τη μάσκα με τη γενική έννοια.

Τώρα το να έπρεπε να φοράνε όλοι μάσκες (και μάλιστα ιατρικές) πριν, στις αραιές επαφές, για τα δέκα λεπτά που θα πάνε στο σούπερ μάρκετ θα έκανε περισσότερο κακό παρά καλό γιατί ήταν αγαθό σε έλλειψη και ΠΡΟΦΑΝΩΣ ήταν μεγαλύτερη προτεραιότητα να έχουμε για τη νοσοκόμα που είναι δέκα ώρες τη μέρα με ασθενείς παρά για την κυρα κούλα που πάει να ψωνίσει κρομμύδια. Επίσης θα έκανε κακό στον σκοπό των μέτρων (αραιές κοινωνικές επαφές) γιατί ο κάθε μαλάκας θα έβαζε μια μάσκα και θα έλεγε π.χ. ΟΚ τώρα ας βήξω όσο θέλω (ΟΝΤΩΣ το έκαναν αυτό στο μετρό όσοι έχουν μπει ξέρουν ότι πολλοί θεωρούσαν τη μάσκα λόγο να μη βάζεις χέρι μπροστά). Γενικά είμασταν σε φάση παλουκωθείτε σπίτια σας, όχι σε φάση βρείτε τρόπους να μην παλουκώνεστε. Τώρα πήγαμε σε αυτή τη φάση. Όλοι αυτοί οι λόγοι που η μάσκα θα έκανε κακό είναι εν τέλει ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΙ όχι ΑΤΟΜΙΚΟΙ. Και αυτό είναι σαφές τόσο σε ό,τι έλεγε ο Τσιόδρας όσο και σε ό,τι έλεγε ο ΠΟΥ αλλά κάτι πουστάρες έχουν νευράκια.

Ατομικά τώρα δεν υπάρχει συζήτηση ούτε υπήρξε ποτέ: όντως η κυρά κούλα θα ήταν καλύτερα προστατευμένη αν φόραγε και χρησιμοποιούσε σωστά τη μάσκα, όπως άλλωστε θα ήταν καλύτερα προστατευμένη αν φόραγε αυτό το τεράστιο πράγμα σαν ζωντανό προφυλακτικό που φοράνε οι γιατροί στην εντατική, μόνο που μάλλον θα ήταν λίγο μαλακία τα 100 τέτοια που έχουμε να τα χρησιμοποιούν όλα κυρα-κούλες για να ψωνίσουν κρομμύδια και οι γιατροί στην εντατική να είναι με το πουλί στο χέρι.

Τέλος η οποιαδήποτε αναζήτηση οικονομικών κινήτρων είναι βλακώδης από τη στιγμή που είναι σαφές ότι όλοι, κυριολεκτικά όλοι εκτός από κάτι μαλάκες συριζαίους όταν λένε "μάσκα" εννοούν οτιδήποτε προφυλάσσει το πρόσωπο, ακόμα και ένα κασκόλ. Κανείς δε σε αναγκάζει να αγοράσεις μάσκα μιας χρήσης ή μάσκα χημικού πολέμου, παρά μόνο η γυφτολαρτζοσύνη και καταναλωτική μανία σου σαν ευρύτερο Πασοκοειδές: θες αυτό που (νομίζεις ότι) είναι το καλύτερο και βολικότερο για την πάρτη σου, θες την έτοιμη μάσκα για τον ίδιο λόγο που νομίζεις ότι ο φραπέ είναι πιο νόστιμος σε πλαστικό ποτηράκι μιας χρήσης με καπελίνο και για τον ίδιο λόγο που νομίζεις ότι αν πάρεις μια μπάρμπι με λαμπάδα είναι σε κάτι πιο πασχαλινή από το να πάρεις την ίδια ακριβώς μπάρμπι και την ίδια ακριβώς λαμπάδα ξεχωριστά στο 1/2 της τιμής και να τις δώσεις μαζί στο μαλακισμένο που έχεις βαφτίσει. Αυτό όμως είναι δικό σου ψυχολογικό πρόβλημα. Εμάς στον τσόυκο μας.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15001
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 30 Απρ 2020, 13:47

hellegennes έγραψε:
30 Απρ 2020, 13:09
πατησιωτης έγραψε:
30 Απρ 2020, 12:57
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρεις ποιός νοσεί.Όλη σχεδόν η καραντίνα και τα σχετικά μέτρα προσαρμόζονται στην ιδιαιτερότητα αυτή.Πόσες φορές τους έχεις ακούσει να λένε πρέπει να συμπεριφερόμαστε σαν να είμαστε ήδη φορείς;
Eπομένως όταν είμαστε κλεισμένοι στο σπίτι και κυκλοφορούμε ελάχιστα δεν χρειάζεται μάσκα.Όταν όμως πυκνώνει η κυκλοφορία έξω δεδομένης της αβεβαιότητος ποιός νοσεί χρειάζεται.
Ξέρω ποιος νοσεί. Ελάχιστα άτομα. Είναι δεδομένα ότι είναι ελάχιστα άτομα. Το μέτρο είναι ασύμμετρο. Η πιθανότητα να μολυνθώ από βακτήρια από την χρήση της αν την φοράω για 10 ώρες είναι αφάνταστα μεγαλύτερη από την πιθανότητα να κολλήσω ή να μεταδώσω κορωνοϊό.

Βασικά είναι πολύ μεγαλύτερη η πιθανότητα να κολλήσω κορωνοϊό φορώντας την παρά μη.

Επιπροσθέτως, αν ο κίνδυνος ήταν τόσο μεγάλος που επιβάλλεται να φοράμε μάσκες, είναι παράλογο να ανοίξει το οτιδήποτε. Η επιβολή αυτού του μέτρου δεν αντισταθμίζει την απειλή και αν η απειλή δεν είναι τόσο μεγάλη το μέτρο είναι παντελώς άχρηστο.

Και κάτι τελευταίο. Η κίνηση στο κατάστημά μου δεν πρόκειται να αυξηθεί. Τουναντίον, πιο πιθανό είναι να μειωθεί τώρα. Τι ακριβώς αλλάζει λοιπόν και επιβάλλεται να φοράω εγώ μάσκα σε σχέση με το να φορούσα εγώ μάσκα πριν έναν μήνα, στην κορύφωση της πανδημίας και άρα του κινδύνου;
sys3x έγραψε:
30 Απρ 2020, 12:56
Με αυτά τα δεδομένα και σύμφωνα με τις δηλώσεις του κυρίου Τσιόρδα λοιπόν γιατί κατά την γνώμη σου θα επιβάλλουν πρόστιμο 150€ σε όποιον δεν φοράει από εδώ και πέρα σε κλειστούς χώρους;
Το είπα. Για τα λεφτά.
Ξεχνάς τον ψυχολογικό παράγοντα. Πολλοί θα έχουν μια αίσθηση αυξημένης ασφαλείας φορώντας μάσκα.εστω και αν δεν προστατεύει πλήρως άρα θα είναι ευκολότερη η επιστροφή στην καθημερινότητα. Πάντως η μάσκα σαφώς και προστατεύει. Άλλο να φτερνιστει πάνω σου ένας που νοσεί χωρίς.μασκα.και να φας όλη τη μυξα και τους ιούς και άλλο να έχειασκα και να εκτεθεις σε χαμηλότερο ιικο φορτίο. Μπορεί να είναι η διαφορά διασωλημωσης και μετρίας εντάσεως συμπτωματων
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 30 Απρ 2020, 13:53

foscilis έγραψε:
30 Απρ 2020, 11:04

Το λεπτό μου υπονοούμενο προς τον Χελληγένη θα περνούσε απαρατήρητο χωρίς το οξύ σου βλέμμα.
The all-seeing Eye

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40658
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Απρ 2020, 13:54

Lord Brum έγραψε:
30 Απρ 2020, 13:47
Ξεχνάς τον ψυχολογικό παράγοντα. Πολλοί θα έχουν μια αίσθηση αυξημένης ασφαλείας φορώντας μάσκα.εστω και αν δεν προστατεύει πλήρως άρα θα είναι ευκολότερη η επιστροφή στην καθημερινότητα. Πάντως η μάσκα σαφώς και προστατεύει. Άλλο να φτερνιστει πάνω σου ένας που νοσεί χωρίς.μασκα.και να φας όλη τη μυξα και τους ιούς και άλλο να έχειασκα και να εκτεθεις σε χαμηλότερο ιικο φορτίο. Μπορεί να είναι η διαφορά διασωλημωσης και μετρίας εντάσεως συμπτωματων
Γενικά δεν μου έχει συμβεί ποτέ να φτερνιστεί κάποιος πάνω μου, μόνο να βήξει προς την κατεύθυνσή μου. Αλλά οι μη επαγγελματικές μάσκες ελάχιστα προστατεύουν ως προς αυτό. Έτσι κι αλλιώς πρέπει να βάλεις μπροστά τον αγκώνα σου, φοράς δεν φοράς μάσκα.

Τώρα, αν κάποιος φτερνιστεί πάνω στην μάσκα του, θα γίνει η μάπα του κώλος. Θα πρέπει να βγάλει την μάσκα και να πλυθεί και να φορέσει άλλη μάσκα, εννοείται.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37762
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 30 Απρ 2020, 13:58

foscilis έγραψε:
30 Απρ 2020, 13:38


Μάσκα χρειάζεται (=αν δεν έχει ΣΙΓΟΥΡΑ θα έχει πρόβλημα) όποιος έχει να κάνει σίγουρα με αρρώστους. Αν μπαίνεις ρε παιδί μου στο δωμάτιο που έχει πυρετό ο θείος σου χωρίς μάσκα είσαι μαλάκας, no two ways about it.

Η μάσκα βοηθάει οποιονδήποτε άλλον γιατί περιορίζει τη διάδοση του ιού, αλλά δεν χρειάζεται σε συνθήκες αραιών κοινωνικών επαφών.

Όλα αυτά για τη μάσκα με τη γενική έννοια.

Τώρα το να έπρεπε να φοράνε όλοι μάσκες (και μάλιστα ιατρικές) πριν, στις αραιές επαφές, για τα δέκα λεπτά που θα πάνε στο σούπερ μάρκετ θα έκανε περισσότερο κακό παρά καλό γιατί ήταν αγαθό σε έλλειψη και ΠΡΟΦΑΝΩΣ ήταν μεγαλύτερη προτεραιότητα να έχουμε για τη νοσοκόμα που είναι δέκα ώρες τη μέρα με ασθενείς παρά για την κυρα κούλα που πάει να ψωνίσει κρομμύδια.

Αγορίνα μου καλή, όλο το τελευταίο διάστημα στα νοσοκομεία η πλειοψηφία του ΙΝ προσωπικού δεν είχε πρόσβαση από την υπηρεσία σε επαρκή ποσότητα μασκών, γαντιών, στολών κοκ και όλα αυτά τα απευθύνεις σε ποιον; σε εμάς;
Επίσης με όλα αυτά τα δεδομένα στο τραπέζι γιατί να μπει πρόστιμο 150€ σε όποιον βρεθεί να μην φοράει σε κλειστό χώρο; γιατί όχι 15000€ πρόστιμο σε όλους μας από τα μέσα Μαρτίου; δεν πήγαινες να ψωνίσεις κρομμύδια από το παντοπωλείο όλον αυτόν τον καιρό; δεν υπήρχε ΑΚΡΙΒΩΣ Ο ΙΔΙΟΣ κίνδυνος πριν και θα υπάρχει μόνον από εδώ και πέρα;
Πήραν μπρος τα τραγικά γονίδια μάλλον, φόρτισε την συσκευή και μπούκωσε ένα τζι μέσα να το ξεχάσεις.
Και η νικοτίνη βοηθάει ακούω.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών