Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Απρ 2020, 20:44

ST48410 έγραψε:
30 Απρ 2020, 19:58
Καλά θα τους κάνει. 1500 Ευρώ να γίνει το πρόστιμο. Τα 150 είναι λίγα. Το είπε ξεκάθαρα με παράδειγμα. Δεν θα συμμορφωθούν. Θα μπαίνει ο άλλος χωρίς μάσκα σε λεωφορείο ή τρένο, θα φταρνίζεται και θα δημιουργούνται επεισόδια.
Η μέχρι τώρα εμπειρία μου από τα ΜΜΜ δείχνει ότι κάτι τέτοιο θα γίνεται

Ο πρακτικός λόγος γιατί ρωτήθηκε σχετικά από δημοσιογράφο. έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ είναι ότι δεν μπορεί να έχει έναν αστυνομικό σε κάθε στάση λεωφορείου να μην επιτρέπει την είσοδο σε όσους δεν φορούν
Έστω ότι κάποιος φτερνίζεται σε λεωφορείο και φοράει μάσκα. Τι θα πρέπει να κάνει μετά; Να βγάλει την μάσκα και να βάλει άλλη, δηλαδή να έχει καμμιά 10αριά μάσκες μαζί του αν φτερνίζεται εύκολα; Ή να μένει με τα σάλια και τις μύξες μέσα στα μούτρα του μέχρι να βρει βρύση να πλυθεί;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 30 Απρ 2020, 20:51

Προφανώς το δεύτερο. Είναι προτιμότερο από το να φταρνιστεί στα μούτρα των απέναντι. Σε ώρες αιχμής οι αποστάσεις είναι ανύπαρκτες. Είμαστε όλοι "αγκαλιά" συχνά με το ένα χέρι να κρατάμε λαβή και με το άλλο τσάντα.

Θα πέφτει ξύλο ρε συ. Ο κόσμος είναι πολύ τσιτωμένος. Ξέρεις τι είναι να έχεις μείνει μέσα 1,5 μήνα, να κάνεις σχολαστικά τα προβλεπόμενα και να έρθει ο άλλος να σε ραντίσει;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Απρ 2020, 20:52

ST48410 έγραψε:
30 Απρ 2020, 20:26
Αυτό το οποίο πρέπει να πω είναι ότι σήμερα που βγήκα έξω διαπίστωσα τρελά λανθασμένη χρήση της μάσκας. Άνθρωποι που την έβαζαν, έβγαζαν για να μιλήσουν στο κινητό, πιάσιμο της μάσκας από την εξωτερική μεριά, μάσκα με τη μύτη ελεύθερη κλπ, απόθεση της φορεμένης μάσκας πάνω σε τραπέζια ή άλλα αντικείμενα.

Θέλει εντατική ενημέρωση το κοινό όπως έγινε με το σαπούνισμα των χεριών στην πρώτη φάση.
'Η, πολύ πιο απλά: είναι μια μαλακία η εκτεταμένη χρήση μάσκας και δεν θα έπρεπε να έχει επιβληθεί.-

Είναι σαν να λες ότι έχεις το δικαίωμα να περνάς τον δρόμο με κόκκινο, αν δεν βλέπεις διερχόμενα αυτοκίνητα καθόλου στον ορίζοντα. Δηλαδή να μεταβιβάζει το κράτος την ευθύνη από τον εαυτό του σε σένα, στην ελπίδα ότι θα τηρήσεις σωστά τις προδιαγραφές.

Το κράτος δεν μπορεί και ΔΕΝ πρέπει να υποθέτει ότι ο μέσος πολίτης θα λειτουργεί πάντα με σύνεση. Θα πρέπει να μεριμνά ώστε να αποφεύγεται η πιθανότητα κινδύνου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Απρ 2020, 20:55

ST48410 έγραψε:
30 Απρ 2020, 20:51
Προφανώς το δεύτερο. Είναι προτιμότερο από το να φταρνιστεί στα μούτρα των απέναντι. Σε ώρες αιχμής οι αποστάσεις είναι ανύπαρκτες. Είμαστε όλοι "αγκαλιά" συχνά με το ένα χέρι να κρατάμε λαβή και με το άλλο τσάντα.

Θα πέφτει ξύλο ρε συ. Ο κόσμος είναι πολύ τσιτωμένος. Ξέρεις τι είναι να έχεις μείνει μέσα 1,5 μήνα, να κάνεις σχολαστικά τα προβλεπόμενα και να έρθει ο άλλος να σε ραντίσει;
Σε συ, πλάκα κάνεις. Έχει συμβεί ΠΟΤΕ στην ζωή σου να φτερνιστεί κάποιος στα μούτρα σου; Έστω μία φορά. Έστω να το δεις να συμβαίνει σε κάποιον άλλον.

Δηλαδή σε λίγο θα ξεχάσουμε και τι συνέβαινε πριν στην ζωή μας. Όταν κάποιος φτερνίζεται, στρέφει το κεφάλι αλλού (αν δεν έχει άλλο χώρο, προς το πάτωμα) και αν γίνεται χρησιμοποιεί μαντίλι ή βάζει μπροστά το χέρι/τον αγκώνα.

Είναι καλύτερο δηλαδή να φτύσει τον εαυτό του στην μάπα; Και να κυκλοφορεί μετά π.χ. για μισή ώρα με τα φτυσίδια πάνω του;

Ρε, τι είναι αυτά που διαβάζουμε;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 30 Απρ 2020, 20:56

Είναι στάθμιση των κινδύνων και επιλογή του μικρότερου κακού κατά την γνώμη μου.

Προσωπικά θα έχω μαζί μου 3 μάσκες. Μία που φοράω, μία για να αλλάξω μετά από κάποιες ώρες και μία για κάτι απρόβλεπτο. Κάποιοι έχουν ψιλοπροβλήματα υγείας (ποιος δεν έχει δηλαδή) που δεν τους επιτρέπουν να ρισκάρουν και δεν δικαιολογούν άδεια από την εργασία τους. Υπάρχουν επίσης άνθρωποι χωρίς συγγενή ή οικογένεια να τους εξυπηρετήσει αν αρρωστήσουν. Είναι κάπως σύνθετο.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 30 Απρ 2020, 20:58

hellegennes έγραψε:
30 Απρ 2020, 20:55


Σε συ, πλάκα κάνεις. Έχει συμβεί ΠΟΤΕ στην ζωή σου να φτερνιστεί κάποιος στα μούτρα σου;

Στη Juno συνέβη.Και μάλιστα,ήτο λάθρο.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9984
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 30 Απρ 2020, 21:01

hellegennes έγραψε:
30 Απρ 2020, 20:55
Σε συ, πλάκα κάνεις. Έχει συμβεί ΠΟΤΕ στην ζωή σου να φτερνιστεί κάποιος στα μούτρα σου; Έστω μία φορά. Έστω να το δεις να συμβαίνει σε κάποιον άλλον.
Σε αστικά μπαίνεις;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 30 Απρ 2020, 21:02

hellegennes έγραψε:
30 Απρ 2020, 20:55
ST48410 έγραψε:
30 Απρ 2020, 20:51
Προφανώς το δεύτερο. Είναι προτιμότερο από το να φταρνιστεί στα μούτρα των απέναντι. Σε ώρες αιχμής οι αποστάσεις είναι ανύπαρκτες. Είμαστε όλοι "αγκαλιά" συχνά με το ένα χέρι να κρατάμε λαβή και με το άλλο τσάντα.

Θα πέφτει ξύλο ρε συ. Ο κόσμος είναι πολύ τσιτωμένος. Ξέρεις τι είναι να έχεις μείνει μέσα 1,5 μήνα, να κάνεις σχολαστικά τα προβλεπόμενα και να έρθει ο άλλος να σε ραντίσει;
Σε συ, πλάκα κάνεις. Έχει συμβεί ΠΟΤΕ στην ζωή σου να φτερνιστεί κάποιος στα μούτρα σου; Έστω μία φορά. Έστω να το δεις να συμβαίνει σε κάποιον άλλον.

Δηλαδή σε λίγο θα ξεχάσουμε και τι συνέβαινε πριν στην ζωή μας. Όταν κάποιος φτερνίζεται, στρέφει το κεφάλι αλλού (αν δεν έχει άλλο χώρο, προς το πάτωμα) και αν γίνεται χρησιμοποιεί μαντίλι ή βάζει μπροστά το χέρι/τον αγκώνα.

Είναι καλύτερο δηλαδή να φτύσει τον εαυτό του στην μάπα; Και να κυκλοφορεί μετά π.χ. για μισή ώρα με τα φτυσίδια πάνω του;

Ρε, τι είναι αυτά που διαβάζουμε;
Υποθέτω ότι δεν κάνεις μαζική χρήση λεωφορείων σε ώρες αιχμής, με μπαρμπάδες, ρομά, πιτσιρικάδες, ναρκομανείς κλπ σε συνθήκες κονσέρβας.

Δεν έχεις ακούσει ποτέ το "βάλτε κύριε το χέρι σας μπροστά στο στόμα"; Να 'ταν μόνο μια και δυο φορές... Συχνά το χειμώνα αλλάζω θέση στο τρένο όταν βλέπω κρυωμένο άτομο απέναντί μου. Και αυτά πριν τον κορωνοϊό. Οι ηλικιωμένοι δεν προλαβαίνουν αρκετές φορές να φέρουν το χέρι μπροστά στο στόμα.

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 30 Απρ 2020, 21:04

Papa John έγραψε:
30 Απρ 2020, 20:29
Εικόνα
:smt005::smt005:
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 30 Απρ 2020, 21:55

ST48410 έγραψε:
30 Απρ 2020, 20:13


Ναι, και γιατί εκεί είχαν περισσότερες επιδημίες και γιατί ο συνωστισμός σαν έννοια αποκτά άλλη διάσταση. Τώρα αυτά που λέτε για φίμωτρο
Δεν είπα πουθενά για φίμωτρο, ο Λούρος είπε.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 30 Απρ 2020, 22:23

Namrail έγραψε:
30 Απρ 2020, 21:55
ST48410 έγραψε:
30 Απρ 2020, 20:13


Ναι, και γιατί εκεί είχαν περισσότερες επιδημίες και γιατί ο συνωστισμός σαν έννοια αποκτά άλλη διάσταση. Τώρα αυτά που λέτε για φίμωτρο
Δεν είπα πουθενά για φίμωτρο, ο Λούρος είπε.
Ωπ. Η κούραση έχει βαρέσει κόκκινο αυτές τις μέρες. Απαντούσα και στους 2 μαζί για ευκολία

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Απρ 2020, 22:25

vagabondo έγραψε:
30 Απρ 2020, 21:01
hellegennes έγραψε:
30 Απρ 2020, 20:55
Σε συ, πλάκα κάνεις. Έχει συμβεί ΠΟΤΕ στην ζωή σου να φτερνιστεί κάποιος στα μούτρα σου; Έστω μία φορά. Έστω να το δεις να συμβαίνει σε κάποιον άλλον.
Σε αστικά μπαίνεις;
Όχι πλέον, αλλά έμπαινα για πολλά χρόνια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 30 Απρ 2020, 22:29

ST48410 έγραψε:
30 Απρ 2020, 20:51
Προφανώς το δεύτερο. Είναι προτιμότερο από το να φταρνιστεί στα μούτρα των απέναντι. Σε ώρες αιχμής οι αποστάσεις είναι ανύπαρκτες. Είμαστε όλοι "αγκαλιά" συχνά με το ένα χέρι να κρατάμε λαβή και με το άλλο τσάντα.

Θα πέφτει ξύλο ρε συ. Ο κόσμος είναι πολύ τσιτωμένος. Ξέρεις τι είναι να έχεις μείνει μέσα 1,5 μήνα, να κάνεις σχολαστικά τα προβλεπόμενα και να έρθει ο άλλος να σε ραντίσει;
Θα υπάρχουν όντως ψιλομανουρες τον πρώτο καιρό για ασήμαντες αφορμές.

Ο κόσμος έχει λαλήσει. Για αυτούς δε που αναγκάζονται να χρησιμοποιούν συγκοινωνίες, καλό κουράγιο.

Μαζί με το στριμωξιδι, θα είναι αντιμέτωποι και με την καχυποψία και το φόβο των άλλων.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 30 Απρ 2020, 22:29

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
30 Απρ 2020, 21:04
Papa John έγραψε:
30 Απρ 2020, 20:29
Εικόνα
:smt005::smt005:
:smt005:

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23211
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 30 Απρ 2020, 23:23

ST48410 έγραψε:
30 Απρ 2020, 20:51


Θα πέφτει ξύλο ρε συ. Ο κόσμος είναι πολύ τσιτωμένος. Ξέρεις τι είναι να έχεις μείνει μέσα 1,5 μήνα, να κάνεις σχολαστικά τα προβλεπόμενα και να έρθει ο άλλος να σε ραντίσει;
Ζούμε σε μια οικονομία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών