Ενα μπραβο στη κυβέρνηση:ο απεργος πείνας και δίψας, Βασίλης Δημάκης θα μπορεί να έχει πρόσβαση στην γνώση..

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Ενα μπραβο στη κυβέρνηση:ο απεργος πείνας και δίψας, Βασίλης Δημάκης θα μπορεί να έχει πρόσβαση στην γνώση..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 30 Απρ 2020, 22:01

στην ιδεολογικη ηγεμονια της αριστερας γονατισατε παλι μπρε? :giggle::giggle:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14963
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Ενα μπραβο στη κυβέρνηση:ο απεργος πείνας και δίψας, Βασίλης Δημάκης θα μπορεί να έχει πρόσβαση στην γνώση..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 30 Απρ 2020, 22:03

Για κάποιο περίεργο λόγο, στα άρθρα που υποστηρίζουν τα δικαιώματά του, πρέπει να ψάξεις πολύ για να δεις αναφορά στο δολοφονία που διέπραξε. Στην καλύτερη αναφέρεται ως "έγκλημα τιμής"....
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ενα μπραβο στη κυβέρνηση:ο απεργος πείνας και δίψας, Βασίλης Δημάκης θα μπορεί να έχει πρόσβαση στην γνώση..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 30 Απρ 2020, 22:06

Beria έγραψε:
30 Απρ 2020, 21:02
Lord Brum έγραψε:
30 Απρ 2020, 21:00
foscilis έγραψε:
30 Απρ 2020, 19:35


σκότωσε το γκόμενο της αδερφής του γιατί του προσέβαλε την τιμή να έχει γκόμενο η αδερφή του.
σοβαρά τώρα αυτό? Εγώ για ληστείες διάβασα, κλασικές συριζοκαταστάσεις.
Δηλαδή ο τύπος είναι όχι μόνο θεωρητικός αλλά και πρακτικός της πατριαρχίας, βλέπει τη γυναίκα (αδερφή του) ως κτήση του και δεν την αφήνει να διαθέσει την εαυτή της όπως εκείνη επιθυμεί αλλά θέλει να έχει λόγο στη ζωή και στις ερωτικές της επιλογές. Και αυτόν τον κύριο, το ποστερμποι της πατριαρχίας και μίας νοοτροπίας ελληνικών ταινιών του 1960 τον υποστηρίζουν οι ζαίοι. Οποία έκπληξις
19 ετών ήταν όταν έγινε το έγκλημα ρε συ
Θέλω να πιστεύω ότι έγινε καλύτερος άνθρωπος, ότι έχει σκυλομετανιώσει για το φόνο και καταλάβει ότι όλα όσα θεωρούσε τότε ιδανικά ήταν στην πραγματικότητα μια αποκρουστική ταλιμπανικού τύπου σκατίλα.

Ωστόσο ο φόνος είναι φόνος. Τι πάει να πει "19 ετών ήταν". Ο άλλος πέθανε λιγότερο;

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20858
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Ενα μπραβο στη κυβέρνηση:ο απεργος πείνας και δίψας, Βασίλης Δημάκης θα μπορεί να έχει πρόσβαση στην γνώση..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 30 Απρ 2020, 22:15

Σενέκας έγραψε:
30 Απρ 2020, 22:03
Για κάποιο περίεργο λόγο, στα άρθρα που υποστηρίζουν τα δικαιώματά του, πρέπει να ψάξεις πολύ για να δεις αναφορά στο δολοφονία που διέπραξε. Στην καλύτερη αναφέρεται ως "έγκλημα τιμής"....
' διέπραξε κάποιο έγκλημα τιμής σχετικό με την αδελφή του' :lol:https://mikropragmata.lifo.gr/zoi/se-ap ... mment-5624

“Στις 27 Ιουλίου του 1998 ο Δημάκης είχε σκοτώσει στο Αγρίνιο μ’ ένα ξύλο και χτύπημα στο κεφάλι Αλβανό, επειδή πείραξε την αδελφή του. Αποφυλακίστηκε αλλά το 2007 κατηγορήθηκε για έξι ληστείες τραπεζών.
Ο ανωτέρω αποφυλακίστηκε την 11-02-2011 με περιοριστικούς όρους και με αναστολή της έκτισης του υπολοίπου της ποινής του (8 ετών και 8 μηνών) από τις φυλακές Μαλανδρίνου, όπου εξέτιε πολυετή ποινή φυλάκισης για ανθρωποκτονία και σωρεία ληστειών”.

Φίλε Ευθύμη, τον απεχθή, εν ψυχρώ, με καθαρά ρατσιστικά κίνητρα φόνο γιατί τον παραβλέπεις και αναφέρεις μόνο τα περίπτερα ; Το λυντσάρισμα ενός ξένου μετανάστη, Αλβανικής ή Πακιστανικής ή Αφγανικής καταγωγής για λόγους “τιμής” απο έναν “Έλληνα” δέν έχει βαρύτητα, δέν έχει σημασία και θεωρείται ασήμαντη λεπτομέρεια για να αναφερθεί ;

Δέν έχουν δικαιώματα αυτοί οι άνθρωποι, έχουν μόνο οι δήμιοι τους, δέν αξίζουν μνείας οι νεκροί τους, έχει η κτηνώδης ρατσιστική δολοφονία με καδρόνι ενός μετανάστη μικρότερη σημασία απο τη ληστεία περιπτέρου ;
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34753
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ενα μπραβο στη κυβέρνηση:ο απεργος πείνας και δίψας, Βασίλης Δημάκης θα μπορεί να έχει πρόσβαση στην γνώση..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 30 Απρ 2020, 22:19

Αναμορφώθηκε μετά την προσχώρήσή του στις προοδευτικές δυνάμεις.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ενα μπραβο στη κυβέρνηση:ο απεργος πείνας και δίψας, Βασίλης Δημάκης θα μπορεί να έχει πρόσβαση στην γνώση..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 30 Απρ 2020, 22:24

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
30 Απρ 2020, 20:50
Εγώ πιστεύω ότι το πραγματικό ποσοστό του σύριζα είναι γύρω στο 3% κι ότι οι υπόλοιποι είναι δυ που φοβούνται ότι η νδ θα κόψει προνόμια.
:oops::roll::oops:

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29771
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ενα μπραβο στη κυβέρνηση:ο απεργος πείνας και δίψας, Βασίλης Δημάκης θα μπορεί να έχει πρόσβαση στην γνώση..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 30 Απρ 2020, 22:25

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
30 Απρ 2020, 20:50
Εγώ πιστεύω ότι το πραγματικό ποσοστό του σύριζα είναι γύρω στο 3% κι ότι οι υπόλοιποι είναι δυ που φοβούνται ότι η νδ θα κόψει προνόμια.
Οι υπόλοιποι είναι πρώην πασοκοι και γενικά αντιδεξιοί.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Ενα μπραβο στη κυβέρνηση:ο απεργος πείνας και δίψας, Βασίλης Δημάκης θα μπορεί να έχει πρόσβαση στην γνώση..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 30 Απρ 2020, 22:26

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
30 Απρ 2020, 22:24
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
30 Απρ 2020, 20:50
Εγώ πιστεύω ότι το πραγματικό ποσοστό του σύριζα είναι γύρω στο 3% κι ότι οι υπόλοιποι είναι δυ που φοβούνται ότι η νδ θα κόψει προνόμια.
:oops::roll::oops:
Δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς απο νδ μάχιμε φίλε μου.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ενα μπραβο στη κυβέρνηση:ο απεργος πείνας και δίψας, Βασίλης Δημάκης θα μπορεί να έχει πρόσβαση στην γνώση..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 30 Απρ 2020, 22:29

Otto Weininger έγραψε:
30 Απρ 2020, 22:25
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
30 Απρ 2020, 20:50
Εγώ πιστεύω ότι το πραγματικό ποσοστό του σύριζα είναι γύρω στο 3% κι ότι οι υπόλοιποι είναι δυ που φοβούνται ότι η νδ θα κόψει προνόμια.
Οι υπόλοιποι είναι πρώην πασοκοι και γενικά αντιδεξιοί.
:roll:

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8716
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Ενα μπραβο στη κυβέρνηση:ο απεργος πείνας και δίψας, Βασίλης Δημάκης θα μπορεί να έχει πρόσβαση στην γνώση..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 30 Απρ 2020, 22:30

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
30 Απρ 2020, 20:50
Εγώ πιστεύω ότι το πραγματικό ποσοστό του σύριζα είναι γύρω στο 3% κι ότι οι υπόλοιποι είναι δυ που φοβούνται ότι η νδ θα κόψει προνόμια.
Λάθος, είναι μοιρασμένοι μισοί μισοί ριζοσπάστες αριστεροί και πασοκοι. Δεν έχει σχέση με δυ ή μη δυ το πράγμα.
Για αυτό προσπαθεί να έχει διττή ρητορική ο Τσίπρας.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20858
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Ενα μπραβο στη κυβέρνηση:ο απεργος πείνας και δίψας, Βασίλης Δημάκης θα μπορεί να έχει πρόσβαση στην γνώση..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 30 Απρ 2020, 22:33

Σταματά την απεργία πείνας και δίψας ο Βασίλης Δημάκης - Ολόκληρη δήλωση του http://www.avgi.gr/article/10813/110174 ... delose-tou Σήμερα 30/4/2020 και μετά την απόφαση του Συμβουλίου των Φυλακών Γρεβενών όσον αφορά την επαναμεταγωγή μου στις φυλακές Κορυδαλλού για την απρόσκοπτη συνέχιση των σπουδών μου, αποφάσισα να σταματήσω την απεργία πείνας και δίψας :smt023 που έθεσε για δεύτερη φορά την υγεία μου σε κίνδυνο.

Έχοντας απομείνει βία 59 κιλά, περιμένω τα αποτελέσματα των αιματολογικών και άλλων συναφών εξετάσεων έτσι ώστε να διαπιστωθούν τυχόν συνέπειες από το απονενοημένο εγχείρημά μου για δεύτερη φορά, που σκοπό είχε όχι μόνο την προστασία των ατομικών μου δικαιωμάτων σε ο,τι αφορά την εκπαίδευση, αλλά και εν συνόλω των εκπαιδευτικών δικαιωμάτων όλων των κρατουμένων που δοκιμαζόμαστε ως φοιτητές κατά την κράτηση.

Θέλω να διαβεβαιώσω όλους ότι ουδέποτε δημιούργησα ούτε προτίθεμαι στο μέλλον να δημιουργήσω προβλήματα σαν αυτά τα καταγέλαστα που κάποιοι αποπειράθηκαν να μου πιστώσουν. Όσοι με ξέρουν, γνωρίζουν πολύ καλά ότι πάντοτε λειτουργώ τηρώντας αμεσοδημοκρατικούς κανόνες επιλύοντας κάθε πρόβλημα μέσω του διαλόγου, αποστρεφόμενος την αρχαία ελληνική ρήση “όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος”. Αισθάνομαι εδώ την ανάγκη να μοιραστώ μαζί σας ότι στα 41 χρόνια της ζωής μου είναι η πρώτη φορά που έχω βασανιστεί ως οντότηται τόσο βάναυσα. Και δεν εννοώ βέβαια από τη διοίκηση των φυλακών των Γρεβενών: ίσα ισα, οι άνθρωποι εδώ αντιλαμβανόμενοι την κατάσταση μού φέρθηκαν τουλάχιστον δίκαια. Εννοώ την όλη αναξιοπρεπή διαδικασία μεταγωγής μου.

Ως άνθρωπος βρίσκομαι σε διαρκή αναζήτηση και εφαρμογή της αριστοτελικής μεσότητας, αποκηρύσσοντας – σύμφωνα με τη δική του τοποθέτηση επί των αρετών – κάθε έλλειψη και κάθε υπερβολή. Παλεύω καθημερινά με τον εαυτό μου έτσι ώστε να γίνω ένας χρήσιμος, αλληλεγγύος και συμπαραστατικός καλός άνθρωπος για τους συνανθρώπους μου. Ωστόσο, μετά τον αναξιοπρεπή και εξευτελιστικό βασανισμό που υπέστην, δεν ξέρω αν μπορώ να συγχωρήσω τους πραγματικούς υπαιτιους. Αυτό όμως που θέλω και αισθάνομαι την ανάγκη να πω σε όσους μεθόδευσαν την κατάφωρα άδικη και αναίτια μεταγωγή μου είναι ότι η ζωή έχει την τάση να επιστρέφει συμπεριφορές.

Οψόμεθα η ηγεσία των αρμόδιων Υπουργείων που διαχειρίζονται τα του σωφρονιστικού συστήματος να ενσκήψει στα διαχρονικά προβλήματά του, λειτουργώντας αναμορφωτικά. Πρέπει χτες να ελέγξει και να πάψει από τα καθήκοντά τους άμεσα όσους λυμαίνονται το σωφρονιστικό σύστημα με το αζημίωτο για πάνω από τρεις δεκαετίες οικογενειακώς, μη επιτρέποντας τη βελτίωση και την αναμόρφωσή του. Όταν αυτό συμβεί, θα μπορούμε να μιλάμε για σωφρονιστικό σύστημα υπαρκτό.

Θέλω από καρδιάς να ευχαριστήσω τον δικηγόρο μου Θανάση Καμπαγιάννη, αυτόν τον πρώτα απ' όλα υπέροχο άνθρωπο και έπειτα άριστο επαγγελματία. Του χρωστώ τη ζωή μου κυριολεκτικώς. Την Έλενά μου, τον φύλακα άγγελό μου. Την οικογένειά μου, που πάντοτε είναι εκεί. Τους βαθιά αλτρουιστές και δημοκράτες καθηγητές μου, έναν προς έναν, τους τιμώ. Τον κύριο Πέτρο Δαμιανό, διευθυντή του σχολείου Αυλώνα για την πολύτιμη προσφορά του, όπως τότε έτσι και σήμερα.

Τους φοιτητές από κάθε σχολή, ιδιαίτερα του Πολιτικού για τα ακαριαία δημοκρατικά αντανακλαστικά τους, λειτουργώντας στην ουσία ως τοποτηρητές-φρουροί του πολιτεύματος ενάντια σε κάθε αντιδημοκρατική αυθαιρεσία όταν παρίσταται ανάγκη. Τους θαυμάζω και τους σέβομαι.

Όλα τα πολιτικά κόμματα που εξέδωσαν δηλώσεις συμπαράστασης και ιδιαίτερα τον γραμματέα του ΜΕΡΑ-25 κύριο Γιάνη Βαρουφάκη για τη σημαντική παρέμβασή του επί του θέματος, καθώς και την κυρία Αγγελική Αδαμοπούλου, βουλευτή του ΜΕΡΑ-25 για την κατάθεση ερώτησης προς τα συναρμόδια Υπουργεία.

Όλους τους πολιτικούς φορείς και συλλογικότητες, την Πρωτοβουλία για τα δικαιώματα των κρατουμένων και όλες τις οργανώσεις ανθρωπίνων δικαιωμάτων για τη θερμή και ανθρώπινη συμπαράστασή τους.

Τις υπέροχες και πάντα δίπλα μου καθηγήτριες του ΓΕΛ Πατρών Δώρα, Μαρία και Τερέζα, στις οποίες οφείλω τα πάντα. Τ

ους καλλιτέχνες που προέβησαν σε δημόσιες δηλώσεις συμπαράστασης, τους ευχαριστώ από καρδιάς έναν προς έναν, καθώς και τον κάθε έναν πολίτη ξεχωριστά που βοήθησε με τη συμπαράστασή του στον αγώνα μου για ίσες ευκαιρίες στην εκπαίδευση αλλά και το συνταγματικό δικαίωμα της ελευθεροστομίας εν καιρώ δημοκρατίας.

Ειλικρινά η συμπαράστασή σας μου δημιούργησε ένα υπέροχο συναίσθημα δημοκρατικής πληρότητας και βαθιάς ευγνωμοσύνης που δεν μπορεί παρά να με κάνει καλύτερο άνθρωπο.

Σας ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου.

Μετά τιμής,

Δημάκης Βασίλειος.
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Ενα μπραβο στη κυβέρνηση:ο απεργος πείνας και δίψας, Βασίλης Δημάκης θα μπορεί να έχει πρόσβαση στην γνώση..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 30 Απρ 2020, 22:33

Μορτιμερ. Ρίξε μια ματιά στα εμότικονς του Αινείαν. Περιέχουν συμπυκνωμένη σοφία.

Άβαταρ μέλους
Νταρνάκας
Δημοσιεύσεις: 3780
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:41
Phorum.gr user: Νταρνάκας
Τοποθεσία: Εμμανουήλ Παπάς Σερρών

Re: Ενα μπραβο στη κυβέρνηση:ο απεργος πείνας και δίψας, Βασίλης Δημάκης θα μπορεί να έχει πρόσβαση στην γνώση..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταρνάκας » 30 Απρ 2020, 22:35

Lord Brum έγραψε:
30 Απρ 2020, 20:57
adon99 έγραψε:
30 Απρ 2020, 20:43
"Το zougla.gr επικοινώνησε με τον συνήγορο του νεαρού,"

α 44 χρονων ειναι ο "νεαρος φοιτητης" ?? :smt005::smt005:
ομηρικός χαρακτηρισμός το νεαρός.
44 ετών μαντράχαλος, φοιτητής, φυλακόβιος αλλά λαικός αγωνιστής μωρέ, όταν βγει από τη φυλακή στα 80 θα αλλάξει τον κόσμο
44 είναι τα χρόνια φυλάκισης που έφαγε, όχι της ηλικίας του.
Μοιρίδιοι κλωστῆρες, πανάφυκτον ἀνάγκῃ ζεῦγμ’ ἐπὶ δυστήνοις παισὶ βροτῶν θέμενοι, ἠγάγετο με ποτέ ἱμερτοῦ πρὸς φάος ἠελίου.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20858
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Ενα μπραβο στη κυβέρνηση:ο απεργος πείνας και δίψας, Βασίλης Δημάκης θα μπορεί να έχει πρόσβαση στην γνώση..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 30 Απρ 2020, 22:36

看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Von Mackensen

Re: Ενα μπραβο στη κυβέρνηση:ο απεργος πείνας και δίψας, Βασίλης Δημάκης θα μπορεί να έχει πρόσβαση στην γνώση..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Von Mackensen » 30 Απρ 2020, 22:38

πατησιωτης έγραψε:
30 Απρ 2020, 22:19
Αναμορφώθηκε μετά την προσχώρήσή του στις προοδευτικές δυνάμεις.
Δεν αναμορφωθηκε, μεταμορφωθηκε σε αριστούχο φοιτητή.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών